Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Neverstop είπε:

      @Angot τα νέα σου??!

      βγάλαμε χθες τον όρο και στο 3 το άρχισε πάλι ο χαμός! ειχα πολλούς πόνους όποτε αναγκαστικά μ το έβγαλαν! θα δει ο γιατρός σήμερα τα nst μου και αν δει ότι ακόμα κ με όρο δεν ηρεμώ θα γεννήσουμε την πεμτπτη! αν όμως δει οτι με πιάνει θα με κρατήσει να πάμε 34 και αν τραβάω ακόμα να πάμε 35! για την ώρα ειμαι καλα 

Μία Νέα Αρχή... στην Σουηδία;;;


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια,τι κάνετε?

maria_t καλώς ήρθες στην παρέα μας.

κάθε αρχή και δύσκολη,θα τα καταφέρετε κι εσείς!!!!

ο άντρας σου βρίσκει αμέσως με τα χίλια δουλειά,ζητάνε γιατρούς σαν τρελοί στη σουηδία!!

μέχρι και για διερμηνέα έχω ακούσει να δίνουν αν δεν ξέρουν τη γλώσσα...

ψάξτε το!!

κι εσύ βρίσκεις εύκολα δουλειά,υπάρχει ανάπτυξη,χτίζουν συνέχεια!!

είναι τόσο καλό το σύστημα στα σχολεία που τα παιδιά θα προσαρμοστούν πολύ εύκολα!!

η σουηδία δεν έχει ευρώ οπότε αν αντιμετωπίσει κρίση δεν θα είναι σαν τη δική μας!!

σε τέτοιο βαθμό τουλάχιστον!!

κι εμείς δεν έχουμε κανέναν εκεί αλλά το πήραμε απόφαση!!θα τα καταφέρουμε! να'ναι καλά τα κορίτσια εδώ μας έχουν βοηθήσει με τις πληροφορίες του!!!

όλη μέρα είμαστε ίντερνετ και το ψάχνουμε 4 μήνες εντατικά τώρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια γεια σας.

δε ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω!λοιπον εγω και ο αντρας μου σκεφτομαστε πολυ καιρο τωρα να μεταναστευσουμε.στην αρχη σκεφτομασταν για αγγλια αλλα τον βλεπω πλεον πολυ χλιαρο και η κατασταση στην αγγλια δεν ειναι και η καλυτερη.εγω εχω τελειωσει κομμωτικη και ο αντρας μου εγκαταστασεις ψυκτικων μηχανιματων κοινως βαζει κλιματιστικα.

η μητρια μου ειναι σουηδεζα και εχω δυο αδερφια τα οποια ξερουν σουηδικα,ο αδερφος μου λιγο περισσοτερο απο την αδερφη μου που δεν μιλαει παρα πολυ.κοντα στα παιδια μαθαινα και γω -λιγα πραγματα και τωρα κανω on line μαθηματα για να μαθω α μιλαω κανονικα.

το θεμα μου ειναι το εξης.αυτα που εχουμε σπουδασει δε νομιζω οτι εχουν ζητηση.σκεφτομουν λοιπον να παω σε μια σχολη ειτε μαγειρικης ειτε παιδαγωγικων για 2 χρονια και παραλληλα να ψαξω μια παρτ ταιμ δουλεια.να πω οτι εχουμε και ενα γιο σχεδον 2 ετων.εσεις τι λετε να το τολμησω?να αλλαξω επαγγελματικο προσανατολισμο με την προοπτικη να μπορεσουμε μετα απο δυο χρονια και αφου εχουμε μαθει τη γλωσσα να φυγουμε για σουηδια?ειμαι 24 ετω μεχρι να βγω απο τη σχολη θα ειμαι 26.μηπως θα ειμαι μεγαλη?ξερω απο τη μητρια μου οτι στη σουηδια στηριζουν τα ατομα που θελουν να κανουν κατι αλλο στη ζωη τους(για σουηδους μιλαω)μεχρι τα 50 τους.

εδω το θεμα δε τραβαει.το θεμα ειναι οτι ο αντρας μου περνει 500-600 ευρω το μηνα και εχουμε δανεια 270 ευρω το μηνα.τωρα εγω απολυθηκα και ολα εχουν πεσει πανω του.ο μικρος παει σταθμο ο οποιος πληρωνεται απο ενα νοικι που εχουμε.οπως τα περνουμε τα δινουμε στο σταθμο.σπιτι καθομαι τωρα.δουλεια πουθενα.τα διδακτρα της σχολης θα τα πληρωσει η μητερα μου.και αναρωτιεμαι να το κανω?


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια χαθήκατε... Πώς τα πάτε;

Εμείς ακόμα είμαστε στο στάδιο της απόφασης... Κι ένα ερώτημα που αντιμετωπίζουμε είναι "αν είναι να φύγουμε, γιατί να πάμε στη Σουηδία και όχι σε κάποια άλλη χώρα, όπως πχ Νορβηγία;"

Έχει κανείς απάντηση στο ερώτημα; Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κουκλες, τι νέα ?

είχα χαθεί για λίγο, ήμουν αδιάθετη τελευταία και χθές έμαθα ότι ήμουν έγκυος και εγώ στο κόσμο μου, πήγα στο παθολόγο να εξεταστώ. Τελος παντων

μαρία Τ , όσον αφορά τη Νορβηγία λένε ότι είναι "καλύτερα" αλλά πιο δύσκολη η κοινωνία τους και οι θερμοκρασίες τους. Τώρα κάποιος που έχει ζήσει εκεί μπορεί να σου πει καλύτερα.

Καλό βράδυ σε όλες !


jwWYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς ακόμα είμαστε στο στάδιο της απόφασης... Κι ένα ερώτημα που αντιμετωπίζουμε είναι "αν είναι να φύγουμε, γιατί να πάμε στη Σουηδία και όχι σε κάποια άλλη χώρα, όπως πχ Νορβηγία;"

Κοίτα, η απάντηση στην ερώτησή σου εξαρτάται από τους λόγους για τους οποίους μεταναστεύεις. Για περισσότερη ευκολία, εννοείται ότι θα προτιμήσεις τη χώρα που γνωρίζεις καλύτερα ή της οποίας τη γλώσσα μιλάς. Αν δεν γνωρίζεις καμία από τις δύο χώρες και δεν μιλάς τη γλώσσα, τότε πας πρωτίστως εκεί που θα μπορέσεις πιο εύκολα να βρεις δουλειά, εκεί που έχει πιο οργανωμένες ελληνικές κοινότητες, εκεί που είναι πιο φτηνά. Το ποια χώρα είναι "καλύτερη" δεν παίζει ρόλο γιατί αυτά τα πράγματα είναι σχετικά. Η χώρα που είναι καλύτερη για μένα, μπορεί να είναι χειρότερη για σένα. Επίσης αν σκοπεύεις να φύγεις για πάντα, η χώρα που είναι καλύτερη τώρα δεν είναι απαραίτητο να είναι καλύτερη και σε 10 ή 20 χρόνια. Αναγκαστικά όταν κάνεις μια επιλογή να μεταναστεύσεις κάπου, θα δεχτείς τα καλά με τα άσχημα.

Μεταξύ Νορβηγίας και Σουηδίας, προσωπικά θα διάλεγα τη Νορβηγία - εντελώς θεωρητικά. Αλλά έχει δίκιο η Mamina που λέει ότι η κοινωνία τους είναι πιο δύσκολη. Για δουλειές έχετε κοιτάξει;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια και καλο μήνα,

Εχω χαθεί λιγάκι, η μικρή ήταν στο νοσοκομείο για 1 εβδομαδα με γαστρεντεριτιδα , εγω εγκυος και χάλια, αφήστε τα να πάνε,

Εσείς τι νεα ?

ΜΙΑΜΑΜΑ πολύ χαιρομαι που αποφασίσατε και τα καταφερατε, ολα καλά να πάνε και καντε κουράγιο !

φιλιαααααα


jwWYp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


miamama πες μας τα νεα απο τη σουηδια!πως ειναι εκει?εγκατασταθηκατε?η δουλεια πως ειναι βρηκατε ευκολα?εμεις με τη γυναικα μου σκεφτομαστε να παμε σε 2 χρονια που θα παρει το πτυχιο της.κανουμε ηδη μαθηματα σουηδικων οποτε θα εχουμε μια ιδεα απο τη γλωσσα.παιδαγωγικα σπουδαζει θα βρει δουλεια εκει?η μαμα της μητριας της της ειπε οτι ζητανε ξενες κοπελες στα νηπιαγωγεια..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα andrea

μόλις την δευτέρα φτάσαμε και ψάχνουμε για σπίτι και δουλειά ακόμα.

οπότε δεν έχουμε κάνει και πολλά.

καλά κάνετε και μαθαίνεται σουηδικά,εγώ δεν ξέρω καθόλου και ο άντρας μου τα βασικά.

ευτυχώς ξέρουμε καλά αγγλικά και τα πτυχία μας είναι αγγλικά.

σίγουρα κάτι θα βρει με το πτυχίο της η γυναίκα σου,να μάθει και καλά σουηδικά και θα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι ψυκτικος και ξερω και ηλεκτρολογικα.πιστευω οτι στο τομεα μου στη σουηδια δυσκολα θα βρω δουλεια.οποτε μαλλον κατι αλλο θα πρεπει να βρω.αγγλικα δε ξερω η γυναικα μου ομως εχει δυο πτυχια.η δουλεια δε με τρομαζει αρκει να βρω κατι το οτιδηποτε!ελπιζω και σεις γρηγορα να βρειτε κατι.τωρα μενετε σε ξενοδοχειο?ειναι ακριβα?ισχυει οτι αν δεν εχεις βρει δουλεια πρεπει να εχεις γυρω στις 9χιλιαδες κορονες το μηνα στη τραπεζα?

Link to comment
Share on other sites

miamama καλημερα!ειμαι η γυναικα του κυριου απο κατω!!!χαχαχα!!οταν βρεις το χρονο να μας γραφεις πληροφοριες!ελπιζω ολα να σας πανε καλα στο νεο σας ξεκινημα και ευχομαι ολοψυχα να καταφερουμε να ακολουθησουμε και μεις οταν παρω πτυχιο!


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά!!

λοιπόν τελικά βρήκαμε σπίτι...είμασταν τυχεροί γιατί σε όσους στέλναμε μέηλ δεν μας απαντούσαν καν,μόνο 2 μας είπαν να πάμε να δούμε,τέλος της πρώτης εβδομάδας.το ένα πολύ ωραίο,το άλλο χάλια...

του στείλαμε μέηλ ότι ενδιαφερόμαστε και περιμέναμε την απάντηση του.οπότε βρήκαμε σπίτι μέσα σε 10 μέρες....1 του μήνα μπαίνουμε μέσα.

προφανώς πείστηκε γιατί έχουμε κι ένα παιδί μαζί μας,αφού του είπαμε ότι θα του προπληρώσουμε τα ενοίκια,εφόσον δεν έχουμε προσωπικό αριθμό.για 5 μήνες ενοικίαση είναι το σπίτι.

χρειάζεται να έχεις χρήματα μαζί σου αρκετά για τον πρώτο καιρό,αν θες να γραφτείς στην εφορία τους και να πάρεις προσωπικό αριθμό πριν βρεις δουλειά χρειάζεται συγκεκριμένο ποσό.εμείς δεν το έχουμε κάνει αυτό,περιμένουμε να βρούμε δουλειά.

για την ώρα από την ημέρα που ήρθαμε μένουμε σε διαμερισματάκι με κουζίνα και μπάνιο,με την εβδομάδα πληρώνουμε.

μαρία μου σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!!

ότι θέλετε ρωτήστε.

δουλειά ακόμα τίποτα,στέλνουμε συνέχεια μέηλ,έτσι είναι το σύστημα τους...

έπεσαν και οι γιορτές και όλοι έχουν άδεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...