Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μία Νέα Αρχή... στην Σουηδία;;;


Recommended Posts

σε αυτο που μενετε τωρα ποσο πληρωνετε?ξερεις ποιο ειναι τι ποσο αν γραφτεις για να παρεις τον αριθμο?ειχα διαβασει οτι πρεπει να γραφτεις στον οαεδ και εκεινοι σου βρισκουν δουλειες.τωρα το τι ισχυει καλυτερα να μας τα πεις εσυ που εισαι και κοντα.με τι ασχολειστε αν επιτρεπεται?


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

για τον αριθμό θέλεις 15000Ε για ένα χρόνο το άτομο και ευρωπαϊκή κάρτα υγείας,και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα το δώσουν.

την πρώτη εβδομάδα μέναμε σε δυάρι,60Ε την ημέρα,τώρα αλλάξαμε σε πιο μικρό 35Ε την ημέρα.

δεν το νοικιάζει με τον μήνα,γιατί ρωτήσαμε...

και αυτό που κλείσαμε είναι δυάρι αρκετά μεγάλο,700Ε τον μήνα,με όλους τους λογαριασμούς μέσα,νερό,θέρμανση,ηλεκτρισμό,ίντερνετ,κοινόχρηστα.

εγώ έχω τελειώσει διακόσμηση κι ο άντρας μου ναυτιλιακά και οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

15.000 ευρω το ατομο?????παναγια μου!!!εκτος αν βρεις δουλεια απο ελλαδα οποτε στον βγαζουν τον αριθμο ετσι?μισο για να καταλαβω,μπορεις να αρχισεις να ψαχνεις για δουλεια χωρις να εχεις τον αριθμο και αν βρεις στο βγαζει ο εργοδοτης?καλα καταλαβα?αν εχεις βρει δουλεια απο ελλαδα προφανως αυτα τα 15χιλιαρικα δε χρειαζονται εφοσον δουλευοντας δε θα επιβαρυνεις το σουηδικο κρατος σωστα?τα λεφτα για το σπιτι με ολα μεσα αρκετα καλα μολυ φαινονται.που μενετε στοκχολμη?γιατι εχω ακουσει οτι δε χτιζονται πολλα καινουργια σπιτια και ειναι δυσκολο να βρεις.


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites

ο προσωπικός αριθμός είναι κάτι σαν το ΑΦΜ ή το ΑΜΚΑ.

εφόσον βρεις δουλειά πηγαίνεις με το συμβόλαιο σου στην εφορία και γράφεσαι.

δεν στο βγάζει ο εργοδότης.

εμείς μένουμε Malmφ,νότια Σουηδία.

θα σε βοηθήσουν τα εξής σίτε...

www.sweden.se

www.patriotaki.net

στο πατριωτάκι έχει πολλά πράγματα να διαβάσεις για την Σουηδία.

Link to comment
Share on other sites

ωραια!γιατι στους δραστηριους ελληνες στη σουηδια τα λεει λιγακι μπερδεμενα τα πραγματα και δε μπορω να βγαλω ακρη.οποτε τα χρηματα που θα χρειαστεις θα ειναι για τις βασικες σου αναγκες.τον προσωπικο αριθμο τον χρειαζεσαι και για να βρεις σπιτι ετσι?αλλιως θα πρεπει να προπληρωσεις οπως εσεις.πωπω βουνο μου φαινονται ολα!το μωρακι σας ποσο ειναι?εμας θα ειναι τουλαχιστον 4 οταν θα φυγουμε και μπορω να πω οτι ανησυχω για τη γλωσσα πολυ.αν και σχολειο πανε στα 7 θα πρεπει να παει σταθμο οπου δε θα καταλαβαινει τιποτα το καημενακι μου!ελπιζω να ειναι σε θεση να μαθει μερικα βασικα πραγματα πριν φυγουμε απο εδω.


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με καλή προετοιμασία και χρήματα στη τσέπη,μια χαρά θα τα καταφέρετε!! κι εμείς ακόμα στην αρχή είμαστε.

η μικρή μου ακόμα δεν έχει κλείσει τα 3,τον φεβρουάριο.

μόνο ελληνικά μιλάει κι αυτά όχι πολύ καθαρά,θα πάει παιδικό με το που βρούμε δουλειά.

οι δασκάλες όμως έχουν τον τρόπο τους και τα βοηθάνε τα μικρά που δεν ξέρουν την γλώσσα.

την αφήσαμε 2 φορές στον παιδότοπο του ικέα και μια χαρά έμεινε,τους είπαμε ότι δεν μιλάει σουηδικά,και αν χρειαζόταν κάτι μας έπαιρναν τηλ.

τα μικρά μας θα μάθουν την γλώσσα πιο γρήγορα από εμάς!!

Link to comment
Share on other sites

αχ κοπελα μου να ηξερες ποσο κουραγιο μου δινεις!κοιταω τωρα τη λιστα με τα επαγγελματα.αν καταλαβα καλα ανανεωνεται 2 φορες το χρονο ε?εχει πολλα πραγματα.και η αδερφη μου το σκεπτοταν,εκεινη σπουδαζει μαγειρικη,και αυτο εχει ζητηση αποτι βλεπω.

τα παιδακια ειναι σφουγγαρια δε το συζητω!ο δικος μου ειναι 2 χρονων και ακομα δε λεει πολλα μονο τα βασικα.αν τα καταφερουμε μπορει να παμε κανα ταξιδακι να τα δουμε και απο κοντα τα πραγματα να και χλωμο το βλεπω,ποτε δε ξερεις ομως!


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

miamama κοπέλα μου γλυκιά πώς τα πάτε;

Είμαστε σε απελπιστική κατάσταση με τη δουλειά και βλέπουμε να φεύγουμε!

Διάβασα το θέμα όλο και πήρα πολύ θάρρος....

Πες μας κοπέλα μου πώς είναι τα πράγματα εκεί; Δουλειές βρήκατε εύκολα;

Δεν βρήκα κάπου να λέτε πόσο στοιχίζει ο παιδικός σταθμός στη Σουηδία.

Είναι ένα έξοδο που το σκέφτομαι πολύ με 2 μικρά παιδάκια...

Αχ ελπίζω να μου απαντήσετε σύντομα....:(

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα MARILYN,

καλά είμαστε...κλείσαμε 2 μήνες πλεόν.δουλειά ακόμα δεν έχουμε βρει. κοιτάμε για ότιδήποτε,όχι μόνο με τα πτυχία μας...ο άντρας μου ψάχνει περισσότερο,γιατί έχουμε και την μικρή.

τα πράγματα κυλάνε πολύ αργά...βάζουν μια αγγελία και δίνουν περιθώριο για να μαζέψουν τα βιογραφικά πάνω από ένα μήνα,μετά πρέπει να γίνει ξεκαθάρισμα και να σε καλέσουν σε συνεντεύξεις...

1η,2η,δοκιμαστικά κλπ...

δουλειές υπάρχουν αλλά η γλώσσα είναι μείον.

σε πολλές αγγελίες σου λένε μην πάρεις τηλ ή μην περάσεις από εκεί,μέχρι να σε φωνάξουν...οπότε δεν πάει πόρτα πόρτα...

όλα δουλεύουν από το ίντερνετ...

οι παιδικοί σταθμοί είναι δωρεάν...

πρέπει όμως να έχουμε και οι 2 δουλειά...

με το που βρει ο ένας δουλειά,μπορεί να τα πάρουν για 2-3 ώρες την ημέρα,αλλιώς με το που βρούμε και οι 2 τα παίρνουν full time.

οπότε ακόμα είμαστε στην αρχή...υπομονή και ψάξιμο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας εύχομαι το καλύτερο και σύντομα να βρείτε και οι δύο δουλειές!

Μιας και είσαι εκεί 2 μήνες και έχεις μία εικόνα, θα μπορούσες να μου πεις αν τα τρόφιμα είναι πιο φθηνά από Ελλάδα και πόσο κοστίζουν τα παρακάτω;

Ενοίκιο σπιτιού 80τμ.

Ρεύμα

Θέρμανση

Νερό

Κοινόχρηστα

Παιδίατρος

Τηλέφωνο-ίντερνετ

Τελικά πληρώσατε 15000ευρώ για να σας βγάλουν τον ειδικό αριθμό, επειδή δεν είχατε ήδη δουλειά ή όχι;

Σε σχολείο πήγατε να μάθετε την γλώσσα;

Με αυτοκίνητο τί κάνατε; Αγοράσατε μεταχειρισμένο; Πόσο κόστισε;

Από τα πράγματά σας τελικά, πήρατε μαζί σας ή αγοράσατε καινούργια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπόν άκου να δεις πως έχουν τα πράγματα...για την πόλη που μένουμε εμείς,αν πας στοκχόλμη είναι πιο ακριβά.

το σπίτι μας είναι 75τμ,1 κρεβατοκάμαρα,σαλόνι,κουζίνα,μπάνιο,αποθήκη...

επιπλωμένο με τα βασικά.

7000 κορώνες ενοίκιο,στην τιμή είναι θέρμανση-νερό-ρεύμα-κοινόχρηστα-ίντερνετ-σκουπίδια-πλυσταριό στο υπόγειο. για 5 μήνες ενοικίαση,μετά ξανά νέο σπίτι θα ψάξουμε.

προσωπικό αριθμό δεν έχουμε ακόμα,οπότε προπληρώσαμε τους 5 μήνες+1 μήνα εγγύηση.

στο σχολείο για την γλώσσα σε παίρνουν αφού έχεις προσωπικό αριθμό και δουλειά.

και ίσως αργήσεις να σε βάλουν σε τμήμα,έχουν μαζευτεί πολλοί μετανάστες πλέον.

αυτοκίνητο δεν έχουμε πάρει,ξέρω ότι είναι φθηνά τα μεταχειρισμένα,αλλά δεν ξέρω τα ασφάλιστρα πόσο έχουν,για να το παρκάρεις κάτω από το σπίτι σου πρέπει να πληρώσεις. οι περισσότεροι κυκλοφορούν με ποδήλατα,κάτι που θα κάνουμε κι εμείς όταν βρούμε δουλειά.

κατώτερος μισθός δεν υπάρχει,οπότε δεν ξέρω τι μισθό μπορεί να πάρεις...

πάντως λιγότερα από ότι πρέπει δεν σου δίνουν,μπορεί για μια θέση καθαριστή να σου δώσουν περίπου 1800Ε...εξαρτάται τον εργοδότη...

από ελλάδα φέραμε για αρχή με μεταφορική μια παλέτα πράγματα,είδη κουζίνας,σεντόνια,παπλώματα,παιχνίδια του παιδιού,ρούχα,παπούτσια.τα υπόλοιπα είναι σε αποθήκη και περιμένουν μέχρι να νοικιάσουμε σπίτι από πρώτο χέρι.

το σούπερ μάρκετ στα περισσότερα πράγματα είναι πιο φθηνό...

πχ χθες δώσαμε περίπου 80Ε για τα εξής...

ψάρι κατεψυγμένο

1 κιλό κεφτεδάκια σουηδικά

2.2κιλά κιμά

1 κοτόπουλο

τυρί γκούντα 1κ

λαχανικά

φρούτα

τόνους κονσέρβα

ζυμαρικά

πασάτα

γάλα φρέσκο 6λτ

τορτίγιες και τάκος για μεξικάνικο

βούτυρο

και διάφορα άλλα...

γενικά τα ψώνια της εβδομάδας και ίσως και παραπάνω...

γιατί τα κρέατα είναι πολλά και τα βάζω κατάψυξη....

πχ τα corn flakes kelloggs 750gr έχουν 2.95Ε,ενώ ελλάδα στη τιμή αυτη είναι τα 350γρ...

πάνες λίμπερο οικονομική συσκευασία 12Ε,ενώ ελλάδα έχει 19Ε.

το βασικό είναι να έχεις ένα ποσό για τους πρώτους μήνες μέχρι να βρείτε δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Αχ σε ευχαριστώ πολύ που μου απαντάς τόσο γρήγορα!!!!

Είσαι πολύ κατατοπιστική!!!

Καταλαβαίνω ότι αν έχουμε δουλειά τότε υπάρχουν πολλές παροχές στην οικογένεια!!!!

Ξεκινώ το ψάξιμο για δουλειές και βλέπουμε.....

Εύχομαι γρήγορα πολύ γρήγορα να βρείτε δουλίτσες!:D

Link to comment
Share on other sites

μπες στο www.patriotaki.net,εκεί έχει πολλές πληροφορίες για να σε βοηθήσουν.

δουλειά από ελλάδα είναι απίθανο να βρεις,εκτός κι αν έχεις κάποια σπάνια ειδικότητα.

αλήθεια τι δουλειές κάνετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...