Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Σκλήρυνση κατά πλάκας, HPV και κατάψυξη ωαρίων


Vasiliki8

Recommended Posts

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά! Ουφ, σας βρήκα και χαίρομαι πολύ! : ) Να συστηθώ... είμαι η Βάσω, 38 ετών και είμαι καλά :ρ Κατά τα άλλα, νοσώ με σκλήρυνση κατά πλάκας, λαμβάνω αγωγή ενέσιμη (copaxone ακα οξεϊκή γλατιραμέρη) και πάσχω και από hpv (τύποι 16, 52, 58) ενώ έχω και κονδυλώματα τα οποία καίω. Θα ήθελα να κάνω παιδάκι στο μέλλον και σκέφτομαι την επιλογή της κατάψυξης ωαρίων. Είστε οι πρώτοι που το επικοινωνώ, εννοείται θα ενημερώσω/ρωτήσω γιατρούς κλπ. Τι περιλαμβάνει η κατάψυξη ωαρίων, ποια είναι η όλη διαδικασία; Δεν έχω ιδέα. Μπορώ να την κάνω εγώ με αυτά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά μου..; Γνωρίζει κάποιος; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου!Δεν νομιζω ο hpv να ειναι προβλημα,βασικα σιγουρα δεν ειναι!Για το αλλο φαρμακο για τη ΣΚΠ δεν ξερω. Απο ο,τι γκουγκλαρα μαλλον δεν ειναι απαγορευτικο,αλλα μπορει να οδηγησει σε εξαρση της ΣΚΠ. Η διαδικασια της καταψυξης ωαριων ειναι ακριβως η ιδια με την εξωσωματικη,απλα δεν  γινεται γονιμοποιηση με σπερμα συντροφου.Δηλαδη ξεκινας τις ενεσεις 2η μερα του κυκλου (ειναι ορμονες για την αναπτυξη των οωθηλακιων,σακουλακια οπου μεσα εχει ωαρια),κατα την 5η μερα περιπου ξεκινας μια αλλη ενεση (ο ανταγωνιστης) και κατα την 11η κανεις και μια τελικη ενεση.Πας στο κεντρο εξωσωματικης την ωρα που θα σου πουν και σου περνουν τα ωαρια και τα καταψυχουν.Αυτο ειναι επιγραμματικα η διαδικασια αν κανεις το πρωτοκολλο των ανταγωνιστων (υπαρχει και το μακρυ που ειναι πιο χρονοβορο αλλα γενικα των ανταγωνιστων ειναι το πιο δημοφιλες).


 
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Vasiliki8 είπε:

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά! Ουφ, σας βρήκα και χαίρομαι πολύ! : ) Να συστηθώ... είμαι η Βάσω, 38 ετών και είμαι καλά :ρ Κατά τα άλλα, νοσώ με σκλήρυνση κατά πλάκας, λαμβάνω αγωγή ενέσιμη (copaxone ακα οξεϊκή γλατιραμέρη) και πάσχω και από hpv (τύποι 16, 52, 58) ενώ έχω και κονδυλώματα τα οποία καίω. Θα ήθελα να κάνω παιδάκι στο μέλλον και σκέφτομαι την επιλογή της κατάψυξης ωαρίων. Είστε οι πρώτοι που το επικοινωνώ, εννοείται θα ενημερώσω/ρωτήσω γιατρούς κλπ. Τι περιλαμβάνει η κατάψυξη ωαρίων, ποια είναι η όλη διαδικασία; Δεν έχω ιδέα. Μπορώ να την κάνω εγώ με αυτά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά μου..; Γνωρίζει κάποιος; Ευχαριστώ πολύ!

Μπορείς να την κάνεις κ βιασου. Η κατάληξη ωαριων ειναι ακριβώς η διαδικασία της εξωσωματικής ορμονες για μια εβδομαδα περίπου κ συλλογή ωαριων. Μην το πολυσκεφτεσε γιατί 38 ειναι ήδη αρκετά αργά για καταψηξη . Ρωτα κ δρασε άμεσα.  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα ήθελα να μπω στη διαδικασία αυτή σχετικά σύντομα αλλά όχι και καθυστερημένα, κι αυτό διότι είμαι μόλις έναν μήνα με την αγωγή για σκπ και καλό θα ήταν να υπάρχει ένα πρώτο monitoring της κατάστασης σχετικά με τη σκπ αφενός κι αφετέρου ίσως θα πρέπει να διακοπεί για λίγο η αγωγή για σκπ, για να γίνει η ανωτέρω διαδικασία με την κατάψυξη. Η συγκεκριμένη αγωγή, πάντως, σε αντιδιαστολή με όλες τις υπόλοιπες για σκπ, θεωρείται ως η πιο ασφαλής γενικά για κύηση, θηλασμό κλπ., όπως βλέπω. Επίσης, όσον αφορά τον hpv θα κάνω την τρίτη δόση του εννιαδύναμου gardasil τον Μάρτιο. Ελπίζω ούτε αυτό να επηρεάζει.Τέλος, δεν ξέρω αν επηρεάζει τη σκπ αυτή η έγχυση ορμονών για την ανάπτυξη των ωαρίων. Χαχαχ, πολλές ερωτήσεις μαζεύονται, νομίζω. : )

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Vasiliki8 είπε:

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα ήθελα να μπω στη διαδικασία αυτή σχετικά σύντομα αλλά όχι και καθυστερημένα, κι αυτό διότι είμαι μόλις έναν μήνα με την αγωγή για σκπ και καλό θα ήταν να υπάρχει ένα πρώτο monitoring της κατάστασης σχετικά με τη σκπ αφενός κι αφετέρου ίσως θα πρέπει να διακοπεί για λίγο η αγωγή για σκπ, για να γίνει η ανωτέρω διαδικασία με την κατάψυξη. Η συγκεκριμένη αγωγή, πάντως, σε αντιδιαστολή με όλες τις υπόλοιπες για σκπ, θεωρείται ως η πιο ασφαλής γενικά για κύηση, θηλασμό κλπ., όπως βλέπω. Επίσης, όσον αφορά τον hpv θα κάνω την τρίτη δόση του εννιαδύναμου gardasil τον Μάρτιο. Ελπίζω ούτε αυτό να επηρεάζει.Τέλος, δεν ξέρω αν επηρεάζει τη σκπ αυτή η έγχυση ορμονών για την ανάπτυξη των ωαρίων. Χαχαχ, πολλές ερωτήσεις μαζεύονται, νομίζω. : )

Καλησπέρα,hpv νομίζω δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας σε κατάψυξη κ αργότερα σε εγκυμοσύνη. Η ξαδέλφη μου με διαπιστωμένη σκλήρυνση από τα 20 της,κατάφερε και έκανε δύο παιδάκια στα 35 και 38 αντίστοιχα. Με φυσιολογική σύλληψη αλλά με καθοδήγηση του γυναικολόγου της κ του γιατρού που την παρακολουθεί για σκπ,διέκοψε την αγωγή για ένα διάστημα κ πήγαν όλα καλά,χωρίς κάποια επιπλοκή ή χειροτέρευση των συμπτωμάτων της ασθενείας. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να ενημερωθείς όσο γίνεται καλύτερα. Καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας! Λοιπόν, έχω νέα, όχι και τα πιο ευχάριστα... Και στο τεστ ΠΑΠ πλέον εντοπίστηκαν ευρήματα συμβατά με hpv λοίμωξη... έγινε σύσταση για κολποσκόπηση. Είμαι στενοχωρημένη πολύ όλη μέρα σήμερα και φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...