Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

      Από Θεσσαλονίκη δεν έχω να βοηθήσω η αλήθεια είναι.. μόνο να αποφύγετε το μεγαλογιατρό στα Γιάννενα θα πω και το αφήνω εκεί..! 

      Περίμενες και εσύ κατεύθυνση για το σπέρμα από το γυναικολόγο.. για αυτούς όλα διορθώνονται με την εξωσωματική και το πρόβλημα είναι πάντα στα ωάρια της γυναίκας!! 

      Όχι κάνεις λάθος, υπάρχουν πολλών ειδών συμπληρωματα το καθένα για διαφορετικό σκοπό (για αυτό μιλάω για μεμονωμένες και σε συγκεκριμένες ποσότητες), υπάρχουν διαφορετικές βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που βοηθάνε και στην μορφολογία και στην κίνηση και στον αριθμό αλλά η τερατοσπερμια να ξέρεις προκαλείται και από την κιρσοκήλη σε μεγάλο βαθμό οπότε η αφαίρεση της και μόνο θα σας βοηθήσει θεαματικά.. και η μεγαλύτερη επίπτωση της κιρσοκήλης είναι ότι αυξάνει τον κατακερματισμό στο DNA των σπερματοζωαρίων όπου και μπορεί να είναι η αιτία που δεν προχωράνε τα έμβρυα ή και να προκαλούνται αποβολές σε πολύ αρχόμενη κύηση γιατί πολύ απλά είναι κατεστραμμένο το DNA και δεν έχουμε υγιή έμβρυα.. γενικότερα έχω πολύ μεγάλο υλικό για διάβασμα αν ενδιαφέρεσαι για βελτίωση σπέρματος..

      Τα έχω γράψει ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν εδώ στο φόρουμ.. αν κάνεις έναν κόπο με ένα απλό search θα βρεις πολλά να διαβάσεις και να πληροφορηθείς.. θα σου έστελνα με πμ links να διαβάσεις μόνη σου αλλά κάτι έχει αλλάξει στο φόρουμ και χρειάζονται έγκριση αυτά τα μηνύματα τα οποία και αν εγκριθούν για δημοσίευση...! Αλλά αν μου πεις, σου στέλνω ότι έχω..

      Εμείς είχαμε αμφοτερόπλευρη κρυψορχία που χειρουργήθηκε στην ηλικία των 13.. στα 18-19του που πήγε σε ουρολόγο ανακάλυψε την αζωοσπερμια.. ο τότε ουρολόγος του είπε δεν πειράζει όταν θελήσεις να κάνεις παιδί θα κάνεις εξωσωματική..(λες και λύνει όλα τα προβλήματα!) τότε ακόμα αν ο γιατρός είχε ασχοληθεί ίσως να μπορούσαμε σήμερα να κάνουμε παιδί έστω και με βιοψία.. αντίθετα ο άντρας μου εφησυχαστηκε και πόσο μάλλον στην ηλικία αυτή, ασχολήθηκε μετέπειτα με τον αθλητισμό και τα διάφορα "γυμναστηριακα" συμπληρώματα με αποτέλεσμα η κατάσταση του να γίνει μη αναστρέψιμη.. το παλέψαμε 4 χρόνια με φαρμακευτικές θεραπείες ακόμα και με ειδική θεραπεία για την περίπτωση μας που δεν πραγματοποιείται κάν στην Ελλάδα! Ο γιατρός μας (ουρολόγος, να είναι καλά ο άνθρωπος!) μας στήριξε σε όλη την πορεία μήπως και τα καταφέρουμε.. μετά από 15 συνεχούς μήνες θεραπείας με 3 διαφορετικές ενέσεις διέγερσης μέρα παρά μέρα, 23 διαφορετικά χάπια την ημέρα, αλλαγή στο τρόπο ζωής (από κόψιμο τσιγάρου, απώλεια βάρους και πολλά πολλά ακόμα) δεν βρέθηκαν σπερματοζωάρια ούτε με microtese (ειδική χειρουργική με μικροσκόπιο - βιοψία όρχεων).. τουλάχιστον το παλέψαμε και ξέρω ότι κάναμε πραγματικά ότι ήταν δυνατόν για να τα καταφέρουμε.. και το λέω όχι γιατί αφεθηκα στο πρώτο τυχόντα γιατρό.. γιατί έψαξα παααάρα πολύ διάβασα πάρα πολύ πήγαμε σε πολλούς γιατρούς και ο γιατρός που εμπιστευθηκαμε στο τέλος πλέον όχι απλά λάμβανε την άποψη μου υπόψιν του έφτασε να παίρνει τηλέφωνο μπροστά μας συναδέλφους του να συζητάει οτιδήποτε καινούργιο είχα να του προτείνω σε βαθμό μάλιστα να μου προτείνει να τελειώσω μια σχολή παραιατρικων για να με προσλάβει στο team του.. φυσικά πάνε δυο χρόνια τώρα και δεν τα θυμάμαι όλα άσε που δεν με ενδιαφέρει πλέον και προσωπικά να τα θυμηθώ.. όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται ας ψάξει και ας κάτσει να διαβάσει.. απλά όχι στο google!! Μόνο Pubmed & pubmed central όπου είναι δημοσιευμένη η παγκόσμια ιατρική βιβλιογραφία. 

      Ότι άλλο θέλεις, μου λες.. & sorry για το σεντόνι 

      Όχι κοριτσάκι μου μην ανησυχείς, το καφέ είναι παλιό αίμα.. αν κάτι σοβαρό είχε γίνει δεν θα έβλεπες καφέ αλλά κόκκινο.. και γενικότερα όσο δεν βλέπεις βαρύ κόκκινο αίμα σε ποσότητα με πηγματα που να συνοδεύονται και από έντονους πόνους/κράμπες στη μήτρα ή και στην μέση, να μην ανησυχείς! Όλα είναι καλά..! Γενικότερα να στέλνεις πάντα στο γιατρό σου για αυτά για να μην ανησυχείς.. 

      μήπως μπορείς να μου στείλεις μνμ για τον ανδρολόγο; 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Zaxaroulamak είπε:

Κι εγω στις 16!! Σε νιωθω, πολυ αγχος!! Νομιζω θελει και των δυο τις ταυτοτητες στην τελικη δεν χανουμε κατι να τις βαλουμε. Καλυτερα απο το να λειπει καποιο χαρτι. Αλλα αν μαθεις με σιγουρια πες μας!! 😊

Κοριτσια επειδη διαβαζω αυτα που γραφετε για τον προεμφυτευτικο ελεγχο θελω να ρωτησω το εξης:αυτο θεωρειται οτι ειναι καλο να γινεται σε περιπτωσεις αποτυχημενων ετ η επιτυχημενων που ομως δεν προχωρησαν; δλδ αξιζει να το κανεις απο την αρχη για να εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχιας; ρωταω γιατι ειναι μεγαλο το κοστος και σιγουρα δεν ειναι ευκολο να το αποφασισεις!

Καταρχάς αν είσαι κάτω από 40 για να μπορείς να πάρεις άδεια από την επιτροπή για προεμφυτευτικο πρέπει να συντρέχουν ορισμένες προϋποθέσεις, πχ πανω απο 3 αποβολες, παθολογικοι καρυοτυποι ζεύγους, κληρονομικό νόσημα κλπ, μπορείς να ρωτήσεις το γιατρό σου σχετικά. Αν είσαι πάνω από 40 η ηλικία και μόνο αποτελεί προϋπόθεση για προεμφυτευτικο καθώς η πιθανότητα εμβρυου με χρωμοσωμικη ανωμαλία ειναι πολύ αυξημένη, τύπου 80%. Οπότε αν πχ έχεις 6 βλαστοκυστες όπως είχα εγώ και υγιης ειναι 1-2, τότε εννοείται τον κάνεις τον έλεγχο πριν κάνεις οποιαδήποτε εμβρυομεταφορα για να αποφύγεις παλινδρομη κυηση. Τώρα αν πχ εχεις μόνο 2 βλαστοκυστες μπορεις να το ρισκάρεις, αλλά το κόστος εμβρυομεταφορας και αποξεσης λόγω παλινδρομης αν δεν πάει καλά, δεν είναι μικρότερο του προεμφυτευτικου για να εχεις δεύτερες σκέψεις.

5 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Τις ξεπαγώσατε και μετά τις ξαναπαγώσατε και μετά τις ξαναξεπαγώσατε για την ετ;;;

Δεν έχω περάσει επιτροπή, οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά... θα σου πουν σίγουρα τα κορίτσια. Βάσει λογικής όμως εφόσον εσύ καταθέτεις τα χαρτιά τον αριθμό της δικής σου ταυτότητας θέλει και αποδεικτικό κατοικίας προφανώς το σπίτι που μένετε. Μπορεί να πω βλακεία αλλά μήπως ζητάει κάποιο έγγραφο πχ εκκααθριστικό που να πιστοποιεί πού μένετε;

Και σε μένα πάντως μια από τις βλαστοκυστες μου που ήταν ήδη κατάψυξη η εμβρυολογος μου είπε ότι αν είναι γερή δε θα εχει θέμα με ξεπαγωμα, προεμφυτευτικο και ξανά πάγωμα. Και ότι το κάνουν συχνά γιατί το κόστος του προεμφυτευτικου ανεβαίνει πολύ αν μαζευεις εμβρυα και πρέπει να κάνεις βιοψια κάθε φορά όταν ειναι φρεσκα, καθώς η κάθε βιοψια κοστίζει το ίδιο (500 ευρώ στο δικό μου) είτε την κάνεις σε ένα είτε σε 6 εμβρυα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

Καταρχάς αν είσαι κάτω από 40 για να μπορείς να πάρεις άδεια από την επιτροπή για προεμφυτευτικο πρέπει να συντρέχουν ορισμένες προϋποθέσεις, πχ πανω απο 3 αποβολες, παθολογικοι καρυοτυποι ζεύγους, κληρονομικό νόσημα κλπ, μπορείς να ρωτήσεις το γιατρό σου σχετικά. Αν είσαι πάνω από 40 η ηλικία και μόνο αποτελεί προϋπόθεση για προεμφυτευτικο καθώς η πιθανότητα εμβρυου με χρωμοσωμικη ανωμαλία ειναι πολύ αυξημένη, τύπου 80%. Οπότε αν πχ έχεις 6 βλαστοκυστες όπως είχα εγώ και υγιης ειναι 1-2, τότε εννοείται τον κάνεις τον έλεγχο πριν κάνεις οποιαδήποτε εμβρυομεταφορα για να αποφύγεις παλινδρομη κυηση. Τώρα αν πχ εχεις μόνο 2 βλαστοκυστες μπορεις να το ρισκάρεις, αλλά το κόστος εμβρυομεταφορας και αποξεσης λόγω παλινδρομης αν δεν πάει καλά, δεν είναι μικρότερο του προεμφυτευτικου για να εχεις δεύτερες σκέψεις.

Και σε μένα πάντως μια από τις βλαστοκυστες μου που ήταν ήδη κατάψυξη η εμβρυολογος μου είπε ότι αν είναι γερή δε θα εχει θέμα με ξεπαγωμα, προεμφυτευτικο και ξανά πάγωμα. Και ότι το κάνουν συχνά γιατί το κόστος του προεμφυτευτικου ανεβαίνει πολύ αν μαζευεις εμβρυα και πρέπει να κάνεις βιοψια κάθε φορά όταν ειναι φρεσκα, καθώς η κάθε βιοψια κοστίζει το ίδιο (500 ευρώ στο δικό μου) είτε την κάνεις σε ένα είτε σε 6 εμβρυα.

Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, TaxAgg είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! 
Διαβάζω τις ιστορίες σας καιρό, ήρθε η ώρα να ρωτήσω και εγώ ! 
Στις 13/03 περνάω την πρώτη επιτροπή για έγκριση πρώτης εξωσωματικής, μια χαζή ερώτηση, ΑΔΤ κ αποδ κατοικίας πρέπει να βάλω και του συζύγου ή μόνο δικά μου ; Έχω μπερδευτεί/ αγχωθεί πολύ μην δεν έχω κάποιο χαρτί κ με κόψουν 😂 γιατί αν εγκριθεί θα ασχολούμαι με αλλά άγχη 😬

Καλησπέρα κορίτσι μου,

Ναι μεν την αίτηση την κάνει η γυναίκα, γιατί αυτή θα πάρει τα φάρμακα αλλά αφορά το ζευγάρι. Οπότε όπως θα βάλεις τις εξετάσεις και των 2, έτσι θα βάλεις και ταυτότητα, βεβαίωση κατοικίας, στοιχεία από ΑΤΛΑΣ, υπεύθυνη δήλωση και των 2.

@ZaxaroulamakFYI

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Orchid88 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου,

Ναι μεν την αίτηση την κάνει η γυναίκα, γιατί αυτή θα πάρει τα φάρμακα αλλά αφορά το ζευγάρι. Οπότε όπως θα βάλεις τις εξετάσεις και των 2, έτσι θα βάλεις και ταυτότητα, βεβαίωση κατοικίας, στοιχεία από ΑΤΛΑΣ, υπεύθυνη δήλωση και των 2.

@ZaxaroulamakFYI

@Orchid88 ευχαριστώ πολύ !💗

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/20/2023 at 4:49 PM, Ele@n said:

Aχ ευχαριστώ...μακάρι να πάει καλά και να μην πάρω πάλι κουλούρα...απλά αυτό που πρέπει να πηγαίνεις ένα ένα με καθυστερεί τουλάχιστον μισό χρόνο για 6 βλαστοκύστες, ααααααν έχουμε μία κάθε μήνα...και μετά θέλω και τον προεμφυτευτικό και αααααααν δεν υπάρξει υγιές, την ήπιαμε την πορτοκαλάδα.... πώς αλλιώς μπορώ να δοκιμάσω για να έχω περισσότερα ωάρια ανά μήνα;

Σε νιώθω... κουράγιο και υπομονή. Συγγνώμη αν το έχεις ξαναπεί, δεν είμαι σίγουρη ότι ξέρω την ιστορία σου, προεμφυτευτικό γιατί κάνετε; στίγμα;

22 hours ago, Αγάπ said:

Καλημέρα κορίτσια, έχει κάνει κάποια κοπέλα την εξέταση για SMA στα πλαίσια προγεννετικος ελέγχου? Ξέρετε εάν γινεται σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο?

Εγώ την έχω κάνει (εννοείς την Νωτιαία Μυϊκή Ατροφία, σωστά;). Δεν ξέρω αν γίνεται σε δημόσιο, εγώ την έκανα στο Χωρέμειο, ήταν μία από όλες στο πακέτο εξετάσεων.

16 hours ago, Katiamaxiking said:

Κορίτσια εκανα πάλι την εξέταση για ΑΜΗ. Είμαι 36 και πριν 2 χρόνια μου είχε βγει 2,45 και τώρα βγήκε 1,98. Πως σας φαίνεται το απιτελεσμα; 

Έχουμε την ίδια ηλικία. Εγώ την έκανα 1η φορά τον Σεπτέμβριο και βγήκε 1.18. Έχεις κάνει/θα κάνεις διέγερση; 

1 hour ago, Ele@n said:

Μπαίνω για ωοληψια! Άντε να δούμε πώς θα πάει αυτό τον μήνα.

Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου κορίτσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Σε νιώθω... κουράγιο και υπομονή. Συγγνώμη αν το έχεις ξαναπεί, δεν είμαι σίγουρη ότι ξέρω την ιστορία σου, προεμφυτευτικό γιατί κάνετε; στίγμα;

Εγώ την έχω κάνει (εννοείς την Νωτιαία Μυϊκή Ατροφία, σωστά;). Δεν ξέρω αν γίνεται σε δημόσιο, εγώ την έκανα στο Χωρέμειο, ήταν μία από όλες στο πακέτο εξετάσεων.

Έχουμε την ίδια ηλικία. Εγώ την έκανα 1η φορά τον Σεπτέμβριο και βγήκε 1.18. Έχεις κάνει/θα κάνεις διέγερση; 

Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου κορίτσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Ναι τη νωτιαια μυϊκή ατροφία, θυμάσαι πόσο σου κόστισε? Διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν συνταγογραφειται. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Αγάπ said:

Ναι τη νωτιαια μυϊκή ατροφία, θυμάσαι πόσο σου κόστισε? Διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν συνταγογραφειται. 

Ήταν πακέτο (για μένα Κυστική Ίνωση, Νωτιαία Μυϊκή Ατροφία, Εύθραυστο Χ, καθώς και καρυότυπο και για τους δυο) και ήταν 500 ευρώ. Φαντάζομαι αν επικοινωνήσεις μαζί τους μπορεί να την κάνουν και μεμονωμένα. Αλλά περίμενε μήπως σου απαντήσει κάποιο άλλο κορίτσι που μπορεί να την έκανε σε δημόσιο νοσοκομείο. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Αγάπ said:

Καλημέρα κορίτσια, έχει κάνει κάποια κοπέλα την εξέταση για SMA στα πλαίσια προγεννετικος ελέγχου? Ξέρετε εάν γινεται σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο?

Καλημέρα! Δε συνταγογραφείται. Εγώ την είχα κάνει στη διάρκεια της εγκυμοσύνης στο κέντρο neoscreen στα Βριλήσσια αλλά δε θυμάμαι πόσο κόστισε γιατί έκανα κι άλλες εξετάσεις μαζί.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

Κορίτσια εκανα πάλι την εξέταση για ΑΜΗ. Είμαι 36 και πριν 2 χρόνια μου είχε βγει 2,45 και τώρα βγήκε 1,98. Πως σας φαίνεται το απιτελεσμα; 

Πόσο πρέπει να είναι η ΑΜΗ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, MarGe2022 είπε:

Σε νιώθω... κουράγιο και υπομονή. Συγγνώμη αν το έχεις ξαναπεί, δεν είμαι σίγουρη ότι ξέρω την ιστορία σου, προεμφυτευτικό γιατί κάνετε; στίγμα;

Εγώ την έχω κάνει (εννοείς την Νωτιαία Μυϊκή Ατροφία, σωστά;). Δεν ξέρω αν γίνεται σε δημόσιο, εγώ την έκανα στο Χωρέμειο, ήταν μία από όλες στο πακέτο εξετάσεων.

Έχουμε την ίδια ηλικία. Εγώ την έκανα 1η φορά τον Σεπτέμβριο και βγήκε 1.18. Έχεις κάνει/θα κάνεις διέγερση; 

Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου κορίτσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Έχω κάνει 2 φορές. Τη 1η πήραμε 5 ωάρια και μόνο το 1 ήταν ώριμο. Και τη 2η πήραμε 9 και τα 7 ήταν ώριμα. Τη 1η με menopur και τη 2η με meriofert. Το μέγιστο της δοσολογίας. Εσυ έχεις κάνει; Πως τα πηγες; 

πρίν από 18 λεπτά , Butterfly 92 είπε:

Πόσο πρέπει να είναι η ΑΜΗ?

Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε ότι είναι καλη. Έχει κάποιο εύρος ανά ηλικία. Είμαι μέσα σε αυτό αλλα όχι στο ανώτερο όριο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Έχω κάνει 2 φορές. Τη 1η πήραμε 5 ωάρια και μόνο το 1 ήταν ώριμο. Και τη 2η πήραμε 9 και τα 7 ήταν ώριμα. Τη 1η με menopur και τη 2η με meriofert. Το μέγιστο της δοσολογίας. Εσυ έχεις κάνει; Πως τα πηγες; 

Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε ότι είναι καλη. Έχει κάποιο εύρος ανά ηλικία. Είμαι μέσα σε αυτό αλλα όχι στο ανώτερο όριο. 

Γιατί κοίταξα τώρα τις εξετάσεις μου κ η ΑΜΗ είναι 99.25. Κ αγχώθηκα.  Ο γιατρός δεν μου ανέφερε κάτι. Όλα καλά μου είχε πει.. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Butterfly 92 said:

Γιατί κοίταξα τώρα τις εξετάσεις μου κ η ΑΜΗ είναι 99.25. Κ αγχώθηκα.  Ο γιατρός δεν μου ανέφερε κάτι. Όλα καλά μου είχε πει.. 

Περίμενε... καταρχάς τι ηλικία έχεις. Δεύτερον, άλλα εργαστήρια βγάζουν αποτέλεσμα σε ng/ml και άλλα σε pmol/mL

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Περίμενε... καταρχάς τι ηλικία έχεις. Δεύτερον, άλλα εργαστήρια βγάζουν αποτέλεσμα σε ng/ml και άλλα σε pmol/mL

30 είμαι ..σε pmol/ml γράφει..

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Butterfly 92 said:

30 είμαι ..σε pmol/ml γράφει..

είσαι μικρούλα και νομίζω ότι είσαι ΠΑΡΑ πολύ καλά από τις 'φυσιολογικές' μετρήσεις ανά ηλικία που γνωρίζω εγώ. Αλλά κανείς εδώ δεν είναι γιατρός, θα πρέπει να δεις την ΑΜΗ σου συνολικά με τις υπόλοιπες εξετάσεις για το ορμονικό προφίλ - από μόνη της δεν λέει πολλά. Ο γιατρός σου ξέρει και αυτόν πρέπει να ρωτήσεις. Δεν ξέρω σε τι φάση είσαι, σου εύχομαι πολύ πολύ καλή επιτυχία!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...