Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

ΟΛΙΓΟΑΣΘΕΝΟΤΕΡΑΤΟΣΠΕΡΜΙΑ


tina29

Recommended Posts

Κοριτσια,χρειάζομαι τη βοήθεια σας αλλά και τις θετικές σας εμπειρίες όσες έχετε....

Εχουμε κανει 2 αποτυχημενες εξωσωματικές και βαδίζουμε προς τη τριτη....

Το προβλημα μας είναι το σπερμα,το οποίο στα διαφορα σπερμοδιαγραμματα που έχουμε κάνει κινείται μεταξύ 1εκ/μλ μεχρι 5,5εκ/μλ με σχετικα καλή κινητικότητα σε όλες τις εξετάσεις γύρω στο 30-45% α+β κίνηση.Το θέμα μας είναι η μορφολογία η οποια ως τωρα ηταν 6% φυσιολογικες μορφές αλλά στο τελευταιο ήταν 0%..

Ειμαι απελπισμένη...Τι γινεται σ αυτη την περιπτωση;;;


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια,χρειάζομαι τη βοήθεια σας αλλά και τις θετικές σας εμπειρίες όσες έχετε....

Εχουμε κανει 2 αποτυχημενες εξωσωματικές και βαδίζουμε προς τη τριτη....

Το προβλημα μας είναι το σπερμα,το οποίο στα διαφορα σπερμοδιαγραμματα που έχουμε κάνει κινείται μεταξύ 1εκ/μλ μεχρι 5,5εκ/μλ με σχετικα καλή κινητικότητα σε όλες τις εξετάσεις γύρω στο 30-45% α+β κίνηση.Το θέμα μας είναι η μορφολογία η οποια ως τωρα ηταν 6% φυσιολογικες μορφές αλλά στο τελευταιο ήταν 0%..

Ειμαι απελπισμένη...Τι γινεται σ αυτη την περιπτωση;;;

μην απελπιζεσαι .ολα λυνονται.εχετε αποκλεισει την κυρσοκυλη η καποια προστατιτιδα?

βιταμινες για το σπερμα εχει παρει ποτε???ο ουρολογος τι σας ειπε?

Link to comment
Share on other sites

Βιταμινες παίρνει κατα καιρους διαφορες.Τωρα εδω και ενα μηνα μετα την αρνητική χοριακή παιρνει C,E,INTELLECTA KAI WELLMAN CONCEPTION ΚΑΙ ΑΡΓΙΝΙΝΗ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΘΥΜΗΘΕΙ!

Προστατιτιδα δεν εχει,καναμε μια απο τις πιο ακριβες καλλιεργειες σπερματος και βγηκε στειρα μικροβιων.Κυρσοληλη βρηκαμε μικρου βαθμου και ουρολογος μας ειπε να κανει επέμβαση αλλα πρωτον τωρα δεν προλαβαινει και δευτερον δεν ξερω αν θα πετυχει,εχω ακούσει πολλά.Ο ουρολογος ειπε ειτε θα μεινει στασιμο ειτε θα φτιαξει!Ελεος δηλ!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τίνα μου εμείς έχουμε ξαναμιλήσει και στο παρελθόν..

Όταν ξεκινήσαμε να ψαχνόμαστε και κάναμε το πρώτο σπερμοδιάγραμμα και τα δικά μας αποτελέσματα ήταν αποκαρδιωτικά.. κι εμείς είχαμε ελάχιστα εκατομμύρια σπερματοζωάρια, πολύ αυξημένο Ph και μόλις 2% φυσιολογικές μορφές.. Ύστερα από δυο αποτυχημένες εξωσωματικές αποφασίσαμε και προχωρήσαμε σε επέμβαση κιρσοκήλης.. ομολογουμένως σχεδόν ένα χρόνο μετά τα αποτελέσματα έχουν καλυτερεύσει πολύ σε θέματα κινητικότητας και ποσότητας αλλά δυστυχώς οι φυσιολογικές μορφές παραμένουν στα ίδια χαμηλά επίπεδα..

Δεν ξέρω αν θα δούμε εξαιρετικά αποτελέσματα στη δική μας περίπτωση.. εγώ πάντως τη φυσιολογική σύλληψη την έχω αποκλείσει και μόνη λύση θεωρώ τη μικρογονιμοποίηση..

Σίγουρα υπάρχει και πιθανότητα να μην πάει καλά η επέμβαση κιρσοκήλης αλλά το ποσοστό αυτό κυμαίνεται στο 2%.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου.. το μόνο που ξέρω είναι ότι όλες μας περνάμε ένα πολύ μεγάλο ζόρι και η ανηφόρα μπροστά είναι τεράστια..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βιταμινες παίρνει κατα καιρους διαφορες.Τωρα εδω και ενα μηνα μετα την αρνητική χοριακή παιρνει C,E,INTELLECTA KAI WELLMAN CONCEPTION ΚΑΙ ΑΡΓΙΝΙΝΗ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΘΥΜΗΘΕΙ!

Προστατιτιδα δεν εχει,καναμε μια απο τις πιο ακριβες καλλιεργειες σπερματος και βγηκε στειρα μικροβιων.Κυρσοληλη βρηκαμε μικρου βαθμου και ουρολογος μας ειπε να κανει επέμβαση αλλα πρωτον τωρα δεν προλαβαινει και δευτερον δεν ξερω αν θα πετυχει,εχω ακούσει πολλά.Ο ουρολογος ειπε ειτε θα μεινει στασιμο ειτε θα φτιαξει!Ελεος δηλ!

τωρα κοιταζα τις εξετασεις.ειχε κανει και ενα ντοπλερ εγχρωμο οσχεος.εκει φανηκε μικρη κυρσοκυλη.πηγαμε σε 3 ουρολογους.οι 2 ειπαν να κανει χειρουργειο,οταν υπαρχει θεμα γονιμοτητας πρεπει να γινεται χειρουργειο.ο ενας ειπε οτι ειναι τοσο μικρη και να την κανει δεν θα υπαρχει διαφορα.

τελικα ο αντρας μου την εκανε!ηταν τοτε 35 χρονων.να ξερεις οτι το νε σπερμα βγαινει μετα απο 6 μηνες μας ειχαν πει.οταν εκανε παλι εξετασεις δεν ειχαν μεγαλη διαφορα,ομωσ οσο περναγαν οι μηνες εστρωνε.τωρα εχουν περασει 4 χρονια .εχει μεγαλη διαφορα.τελειο δεν ειναι ,ομως καμια σχεση με πριν.πιστευω οτι ολες αυτες οι βιταμινες βοηθανε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα τινακι!τα ιδια κ εμεις με 2% φυσιολογικες τιμες κ κατακερματισμο.

με μικρογονιμοποιηση,εμεινα 2 φορες εγκυος,αλλα το εχασα κ τις 2.

τωρα θα κανουμε εξετασεις δικες μου.αν δε βρουμε κατι σ εμενα,μαλλον θα φταιει ο κατακερματισμος.τα εμβρυα που βαλαμε κ τις 2 φορες,ηταν απο την πρωτη εξωσ(1 διεγερση κ 1 fet)στο μεταξυ ο αντρας μου εχει κανει 3μηνη θεραπεια με Q10,καρνιτινη κ κατι αλλο που δε θυμαμαι τωρα κ θα κανουμε απο βδομαδα καινουριο σπερμοδιαγραμμα να δουμε τα αποτελεσματα της θεραπειας.

κ ο αντρας μου εχει κιρσοκηλη,αλλα ξερω οτι η εγχειρηση εχει αποτελεσματα σε μικρες ηλικιες.ο δικος μου στα 41,δε θα εχει αποτελεσματα.

οποτε ειναι θεμα jackpot να πετυχεις καλο εμβρυο κ να συνεχισει.

σαντα ο αντρας της τινας ειναι ναυτικος κ λειπει 7 μηνες το χρονο αν δεν απατωμαι κ τωρα θα εκανε μονη της προσπαθεια.


ποσο ακομα πρεπει να πονεσουμε για το αυτονοητο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια κι εμενα εκανε περυσι το νοεμβριο κιρσοκηλη ο αντρας μου.καλα το πρωτο σπερμοδιαγραμμα ηταν να μας κλαινε και οι πετρες 4 τις εκατο κινητικοτητα κι απο αριθμο αστα βραστα και ανωμαλιες 96 τις εκατο.να σημειωσω οτι ειχα ειδη 2 αποβολες αλλα πανω στο ψαξιμο βρεθηκε οτι εγω εχω θρομβοφιλια.ενα χρονο μετα την επεμβαση του αντρα μου και μετα απο απειρες εξετασεις σπερματος οπως κατατμιση κατι αλλο για το dna και τα χρωμοσωματα και αφου χαπακωθηκε με καρνιτινη,βιταμινη ε η κινητικοτητα εφτασε το 59 τις εκατο και οι ανωμαλιες στο 82.μαλλον τελικα η αποβολες οφειλονταν στη δικη μου θρομβοφιλια τι να πω;ψαχτειτε καλα κοριτσια μου.και οι δυο.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι αλεξουλι.εμεις επικεντρωθηκαμε στο θεμα του αντρα μου κ εγω δεν εκανα καμια αλλη εξεταση εκτος απο σαλπιγγογραφια.

τωρα το μετανοιωνω πικρα που δεν ψαχτηκα κ εγω απο την αρχη.

αλλα αν δε σου τα λενε οι γιατροι που τους πληρωνεις τοσα λεφτα πώς να τα ξερεις απο μονη σου,μου λες? εγω απο το ιντερνετ εμαθα για τις εξετασεις.

εμενα λογω ηλικιας(27) ακομη μου λενε κ μετα τη δευτερη αποβολη να μην κανω εξετασεις!!!τυχαιο γεγονος!!

τι ειναι ρε φιλε οι αποβολες??ποσες πρεπει να εχω για να ψαχτω?το γεγονος οτι εμεινα με τη μια εγκυος κ τις δυο φορες,τους καθησυχαζει κ λενε τυχαιο γεγονος!!


ποσο ακομα πρεπει να πονεσουμε για το αυτονοητο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου,σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Κι εγω ετσι νιωθω,οτι παιζω τζοκερ και περιμενω το καλο εμβρυακι που θα κανει το θαυμα του.Εμενα απο εξετασεις μου λειπει μόνο η σαλπιγγογραφια,την οποια θα την κανω αν και μου εχουν πει πως όλα στον υπερηχο φαινονται μια χαρα!Εχω κανει για θρομβοφιλία και είμαι οκ.Εγω προβληματιζομαι πως στα κεντρα εξωσωματικης ειχε 6% φυσιολογικες μορφες και τωρα στο spermlab ειχε 0%.Και να ρωτησω και κατι αλλο αν ολα τα σπερματοζωαρια ηταν τοσο χάλια πως γονιμοποιησε 9 ωαρια και μαλιστα τα 3 που μου μετεφεραν ηταν αριστης ποιοτητας;;;;;;;;Τα υπολοιπα 6 βεβαια δεν εγιναν βλαστοκυστες και δεν καταψυξαμε κανενα.

Santa οντως ο αντρας μου ειναι ναυτικος και κοντευουν οι μέρες που θα φυγει και όσο να ναι φοβαμαι να την κανει και να φυγει αμέσως,οτι και να ναι ειναι επεμβαση.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αληθεια τι ποσοστα σας δινουν στα κέντρα εξωσωματικης να πετυχετε;;;Εμας καθε φορα μας εχουν φαβορι,μας το λένε απλα για να εχουμε καλη ψυχολογια μέχρι την χοριακη;;;;Τι να πω πια,όλα τα σκεφτομαι!!!!!!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παντως τινα μου μια μερα μενει στο νοσοκομειο.το χειρουργειο ειναι ρουτινας που λενε,απλα μετα δεν πρεπει να σηκωνει βαρη.

εγω εχω μια αλλη απορια.στα κεντρα το φτιαχνουν το σπερμα η ο,τι βρουν (το καλυτερο βεβαια)το βαζουν να γονιμοποιησει.

στην αρχη νομιζα οτι κατι του κανουν,ομως μιλοντας με το κεντρο (το πρωην)μου ελεγαν κοιταζοντας τις προηγουμενες φορες και κανοντας εναν απολογισμο,οτι την πρωτη φορα το εμβρυο δεν ηταν καλο γιατι το σπερμα ηταν κακο.την δευτερη καλυτερο το σπερμα και την τριτη ακομα καλυτερο.βεβαια αποτελεσμα 0.

και γω εχω μπερδευτει.οτι ηταν να κανουμε το κανουμε.τωρα ψαχνομαι εγω..:confused:ειδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

α,εμεις στο κεντρο που ημασταν,μας λεγανε φαβορι.παντου τα ιδια.

τινα αν εχει κατακερματισμο το σπερμα,γονιμοποιει κανονικα,απλα το εμβρυο καποια στιγμη σταματαει να αναπτυσσεται!


ποσο ακομα πρεπει να πονεσουμε για το αυτονοητο?

Link to comment
Share on other sites

αχ τι μου θυμησες τωρα.τα νευρα μου:mad:οντως κι εμας ολα τυχαια τα βρισκανε και τελικα επρεπε να περασω 2 βιοχημικες και μια παλινδρομη για να με ψαξουν.μονο στην ελλαδα γινεται αυτο.στο κεντρο που απευθηνθηκα συναντησα στο χωρο αναμονης μια κοπελα που ζει γερμανια κι οταν της ειπα το λογο που βρισκομουν εκει μου λεει.απαραδεκτο.γιατι πρεπει να τα περναει ολα αυτα μια γυναικα και μετα να κανει εξετασεις;μου ειπε ακομη πως στη γερμανια ο ελεγχος για θρομβοφιλιας συμπεριλαμβανεται στον προγεννητικο της γυναικας.ειναι δυνατον;μη νομιζεται κοριτσια κι εγω ειτε απο εδω μεσα ειτε απο μονη μου ψαχνοντας βρηκα απαντησεις.και τι σε νοιαζει βρε γιατρε αν θα πληρωσω πολλα;γιατι ο δικος μου ετσι μου ελεγε.ειναι ακριβες εξετασεις κοριτσι μου.και πολυ εξειδικευμενες.και;απο τη τσεπη σου θα τα βαλεις;αυτα που περασα εγω μπορει να μου τα ξεπληρωσει κανεις;απαραδεκτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...