Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!

τι μου κάνετε;βλέπω μόνο η Ειρήνη νηστεύει;

ο άντρας μου επειδή είχαμε όλη τη βδομάδα ψαρικά και τέτοια

έκανε χτες βράδι ένα ψωμί γεμάτο λουκάνικα και τυρί!χαχαχχχα

αγανάκτησε μάλλον!!

βέβαια και τα ψάρια ακόμη δε θεωρούνται νηστήσιμα!άρα;;)

έχει πολύ ωραία μέρα σήμερα οπότε θα τη βγάλουμε έξω!

για το μικιό έκανα ψάρι με λαχανικά,εμείς κάτι θα βρούμε!;)

καλημέρα!και καλό τριήμερο!!!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!Θα ήθελα τις απόψεις σας: την Δευτέρα που γιορτάζω θα έχω τραπέζι τους γονείς μου και την οικογένεια της αδερφής μου.Θα κάνουμε ψάρια!Και ρωτώ τι συνοδευτικά και σαλάτες προτείνετε;Να μην κάνω τα καθημερινά και συνηθισμένα λέω!!Ευχαριστώ!


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θα ήθελα τις απόψεις σας: την Δευτέρα που γιορτάζω θα έχω τραπέζι τους γονείς μου και την οικογένεια της αδερφής μου.Θα κάνουμε ψάρια!Και ρωτώ τι συνοδευτικά και σαλάτες προτείνετε;Να μην κάνω τα καθημερινά και συνηθισμένα λέω!!Ευχαριστώ!

Μια γερμανική πατατοσαλάτα (βράζεις τις πατάτες και τις κόβεις σε φέτες, ψιλοκόβεις κρεμμύδι και προσθέτεις μπαλσάμικο και λάδι, εγώ προσθέτω πιπεριά και κανένα μυρωδικό) και ωραία πάει και μια σαλάτα με πληγούρι με λαχανικά, την Καθαρή Δευτέρα είχα φτιάξει με πολύχρωμες πιπεριές, καλαμπόκι και λιαστές ντομάτες, η κλασική σαλάτα με πληγούρι που φτιάχνω είναι η λιβανέζικη, με μπόλικο μαιντανό ντομάτα ψιλοκομμένη και κρεμμύδι, λάδι και λεμόνι.


BOftp3.png PzWNp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κορες!!εχετε καμια συνταγη για μπακαλιαρο φιλετο στο φουρνο?ειπα να απευθυνθω σε σας πρωτα πριν ξεκινησω αναζητηση στο νετ!!δεν ειμαι του ψαριου κ δεν εχω ασχοληθει ιδαιτερα!!


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κορες!!εχετε καμια συνταγη για μπακαλιαρο φιλετο στο φουρνο?ειπα να απευθυνθω σε σας πρωτα πριν ξεκινησω αναζητηση στο νετ!!δεν ειμαι του ψαριου κ δεν εχω ασχοληθει ιδαιτερα!!

Καλημέρα! αυτή εδώ κάνω http://www.sintagespareas.gr/sintages/fileto-psariou-me-tragani-krousta-sto-fourno1.html και βγαίνει πάντα σούπερ. Κάποιες φορές βάζω κι ένα ταψάκι με πατάτες να ψηθούν στην κάτω σχάρα του φούρνου, κάποιες άλλες τις τηγανίζω, ανάλογα τα κέφια. Το ψάρι όμως έτσι βγαίνει νόστιμοοοοοοο :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! αυτή εδώ κάνω http://www.sintagespareas.gr/sintages/fileto-psariou-me-tragani-krousta-sto-fourno1.html και βγαίνει πάντα σούπερ. Κάποιες φορές βάζω κι ένα ταψάκι με πατάτες να ψηθούν στην κάτω σχάρα του φούρνου, κάποιες άλλες τις τηγανίζω, ανάλογα τα κέφια. Το ψάρι όμως έτσι βγαίνει νόστιμοοοοοοο :P

ωραιο φαινεται αλλα δεν τρωει κανενας τις λιαστες!!(μονο εγω)κ δεν εχω κιολας.αν το κανω χωρις?


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites

η χειροποιητη ταραμοσαλατα μας

190ps.jpg

Uploaded with ImageShack.us

το παστιτσιο

191ok.jpg

Uploaded with ImageShack.us

τα μακαρον με ινδοκαρυδο

189mn.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Πολύ ωραία φαίνονται όλα!!

Θέλω συνταγή για μακαρόν με ινδοκάρυδο σλουρπππππ ;)

Το σημερινό μας φαγάκι.

Φακές, με χειροποίητη ταραμοσαλάτα και ελίτσες... :P

DSC01679_zps255ecfc9.jpg

Ωραία η ταραμοσαλάτα σας!!!

καλησπέρα μαγειροκόριτσα!!!!

που είστε καλέ;παρατεινατε το τριήμερο;;χαχαχ τέλεια!!!

σήμερα έκανα ψαρόσουπα!και επειδή ταχα ξεχάσει πάλι τα λαχανακια βρυξελλών τα έβγαλα κι αυτά και τα έβαλα στη σούπα!τέλεια έγινε!

καλαμαράκι,ο Αποστολάκης,σεφ που ήταν και στο μάστερ σεφ,φτιάχνει αυτή τη στιγμή στο σκαι στην εκπομπή τζόι,καλή παρεπιπτόντως,κανελόνια με σπανάκι,ρικότα και γαρίδες!!!

την έκλεψε από σένα ;;;;;:shock:

Ναι καλά σιγά χαχαχαχα κ εγώ αλλού το είδα κ το ανέβασα ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κορες!!εχετε καμια συνταγη για μπακαλιαρο φιλετο στο φουρνο?ειπα να απευθυνθω σε σας πρωτα πριν ξεκινησω αναζητηση στο νετ!!δεν ειμαι του ψαριου κ δεν εχω ασχοληθει ιδαιτερα!!

Η γιαγιά του άντρα μου {όντως Λευκαδίτισα } φτιάχνει αυτό την ημέρα του Ευαγγελισμού κ όχι μόνο κ είναι θεικό!! Ενώ φαίνεται τόσο απλό είναι πεντανόστιμο!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/mpakaliaros-leikaditikos.html

Link to comment
Share on other sites

Η γιαγιά του άντρα μου {όντως Λευκαδίτισα } φτιάχνει αυτό την ημέρα του Ευαγγελισμού κ όχι μόνο κ είναι θεικό!! Ενώ φαίνεται τόσο απλό είναι πεντανόστιμο!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/mpakaliaros-leikaditikos.html

πολυ ωραιο κ αυτο.εχω παρει φιλετο του καλλιμανη κατεψυγμενο.φανταζομαι δεν παιζει ρολο


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρααα!!

Εδώ είμαι εγώ, δεν χάνομαι... αλλά πού πήγαν οι υπόλοιπες? οέο!:P

Kalamaraki φαίνονται ...σλούρπ,αυτά τα αλμυρά μάφινς.. πολύ φασαρία δεν έχουν όμως?

Καλαμαράκι μου ποια συνταγή ακολουθείς για τα αλμυρά μαφινς;

Καθόλου μπελαλίδικα δεν είναι ίσα ίσα τραγικά εύκολα κ γελοία!

Μάφινς με φέτα ελιές μόνο που έβαλα αλέυρι γοχ κ τα μισά αυγά κ το μισό ελαιόλαδο ;)

Και με γκούντα γαλοπούλα μόνο που δεν έβαλα τρίγωνα τυράκια ,έβαλα ρεγκάτο κ γκούντα, έβαλα ένα αυγό , κ το μισό ελαιόλαδο κ ότι υγρά έλειπαν συμπλήρωσα με γάλα ;)

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια:tongue:

Χτες βράδυ έφτιαξα ένα μεζεδάκι για το ουζάκι μας...

Και έτσι ήταν η σχάρα την Καθαρή Δευτέρα... τα λόγια είναι περιττά...

Σήμερα έχει το μενού μακαρονάδα με σάλτσα με κομματάκια από σουβλάκια που είχαν περισσέψει..;)

Πράσινηηηηηηηηηηηηηηηηηηη ζήλεια με τρώει!! :tongue:;)

:oops::oops::oops::D:D:D ευχαριστω πολυ....

και τα δικα σου βεβαια δεν πανε πισω. εσενα πιανουν και στη διακοσμηση;)

καλαμαρακι μπραβο, πολυ ωραια φαινονται. και ωραιο σνακ και για τον παιδικο...

θελω τη συνταγη γιατι θελω να δοκιμασω να κανω αρμυρο κεικ γενικα. δεν εχω δοκιμασει και δεν ξερω τις αναλογιες υγρα στερεα.

α επισης καλαμαρακι, το κολπο με τη σοδα το ειχα ακουσει και μαλιστα απο ιδιοκτητη ψαροταβερνας πυ εκανε καταπληκτικα καλαρακια. αλλα δεν ηξερα πως να το κανω. τωρα που θα παρω μπακαλιαρο θα παρω και καλαμαρακια και θα το εφαρμοσω...

Να το κάνεις κ θα με θυμηθείς ;)

Εχω κάνει κ αυτά τα κείκ σε αλμυρή εκδοχή

Πεπερ κείκ

κεικ ολα 200

Και σκέφτομαι να κάνω αυτό σύντομα

Κεικ φέτας

Το σημερινό {μαζί με σπανακόπιτα}

DSC01715_zps81161f31.jpg

Και το χθεσινο φαγάκι μας {μαζί με ταραμοσαλάτα και τηγανιτές πιπερίτσες "κέρατο"}

DSC01683_zpsda07da52.jpg

:D

Εμείς φάγαμε, τηγανιτές πατατούλες, με χωριάτικη σαλάτα και κολοκυθοκεφτέδες, πεντανόστιμα.

Σήμερα έκανα και μία "τσαχπινιά" και μέσα έβαλα και ένα καρότο, να πάρει λίγες βιταμίνες το φιογκάκι που δεν τρώει αλλιώς κολοκύθι και καρότο... :| και φυσικά δεν έβαλα αυγό, ώστε να φάει και ο άντρας μου:

DSC01724_zps129f1dcc.jpg

Μιαμμμμμμμ σλουρρρρπππππππ

Νοστιμότατοοοοοοοοοο!!!! Λατρέυω ντολμαδάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο κ αυτο.εχω παρει φιλετο του καλλιμανη κατεψυγμενο.φανταζομαι δεν παιζει ρολο

Μια χαρά θα είναι απλά αφού το ψαράκι σου δεν είναι παστό βάλε κ λίγο αλάτι ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θα ήθελα τις απόψεις σας: την Δευτέρα που γιορτάζω θα έχω τραπέζι τους γονείς μου και την οικογένεια της αδερφής μου.Θα κάνουμε ψάρια!Και ρωτώ τι συνοδευτικά και σαλάτες προτείνετε;Να μην κάνω τα καθημερινά και συνηθισμένα λέω!!Ευχαριστώ!

Θα σου προτείνω κ εγώ όπως κ η Chatzico την {μαιδανοσαλάτα} Ταμπούλε αραβική σαλάτα σούπερ θρεπτική

Μόνο που για να είναι σωστή πρόσεχε την ποσότητα του πληγουριού που θα βάλεις, εγώ κάνω την εξής αναλογία 5-6 ματσάκια μαιδανό κ τα μισά σε κουταλιές σούπες πληγούρι αλλιώς δεν είναι ταμπούλε αλλά πληγουροσαλάτα χε χε

1} Η συνταγή είναι εδώ http://www.sintagespareas.gr/sintages/tampoule-libaneziki-salata.html

αλλά η αυθεντική έχει μόνο αυτά

Για τη σαλάτα:

2 μεγάλες ντομάτες κομμένες κύβους χωρίς ζουμιά και σπόρια

μαιδανό

1 κούπα ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμυδάκι

αλάτι

Για το dressing:

1/2 κούπα χυμό λεμόνι χτυπημένο με

1/3 κούπας λάδι

Εγώ πχ βάζω ενάμιση λεμόνι κ αρκετό λάδι. Θέλει να την κάνεις από την προηγούμενη μερα για να βγάλει τα ζουμιά της κ να ποτίσει καλά.

2} Αυτή είναι πανταζοσαλάτα με καρύδια , πολύ εμφανίσιμη κ για τραπέζι/μπουφέ

3}Αυτή επίσης πολύ εμφανίσιμη Γερμανική πατατοσαλάτα

4}Πατατοσαλάτα

5}Με κόκκινο λάχανο

Εγώ όπου έχει μεγάλη ποσότητα μαγιονέζας βάζω τη μισή κ συμπληρώνω με στραγγιστό γιαούρτι ;)

6}Και αυτή είναι πολύ νόστιμη την έχω φάει Πράσινη με ροκφόρ καρύδια

7}Και αυτή φαίνεται ωραία κ όλο λέω να τη δοκιμάσω

http://www.sintagespareas.gr/sintages/droseri-karotosalata.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Ωραίες ιδέες για σαλάτες για αύριο... θα κάνω σίγουρα πατατοσαλάτα με τα ψαράκια μου... και χόρτα σαν δεύτερη σαλάτα.

Χτες έκανα το ψαρονέφρι που έλεγα...

στο τηγάνι...

223001.jpg

και μετά στο πιάτο... τηγάνισα και πατατούλες... και φυσικά σαλάτα...

223003.jpg

δεν έμεινε τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος κ για σήμερα μαγειρέματα κ ετοιμασίες για αύριο

Εφτιαξα σκορδαλιά με καρύδια

photo-2013-03-24-14-38-07-152_zps87495c71.jpg

Και το μεσημέρι φάγαμε Μοσχαράκι γιουβέτσι

photo-2013-03-24-14-38-44-990_zpsfdf98878.jpg

Αχ κ να σας δείξω το πρώτο μαγειρευτό φαγητό του χαζμπαντ μου χε χε , προχθές δεν πρόλαβα να μαγειρέψω , του έστειλα οδηγίες σε μύνημα κ βουαλά! Εντυπωσιάστηκε από την επιτυχία του χε χε Να ναι καλά η αγία χύτρα

photo-2013-03-24-14-37-35-78_zps620f7ce6.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...