Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ναι εμένα ήταν ευχαριστημένος ο γιατρός με την τιμή. Μην αγχώνεσαι αν κάτι δεν του άρεσε θα στο έλεγε. Μια χαρά είσαι, θα πάνε όλα καλά αυτή τη φορά ❤️ 

      Μου είπε πως είναι πολύ καλή η τιμή απλώς όταν περίμενα να με πάρουν είπα να ρωτήσω για να δω περίπου τ να περιμένω !! Όλα καλά μου είπε προχωράμε Σάββατο πρώτα ο θεός θα μεταφέρουμε τα εμβρυακια μουυυ🙏🏼❤️

      • Ευχή 1

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Καθόλου μπελαλίδικα δεν είναι ίσα ίσα τραγικά εύκολα κ γελοία!

Μάφινς με φέτα ελιές μόνο που έβαλα αλέυρι γοχ κ τα μισά αυγά κ το μισό ελαιόλαδο ;)

Και με γκούντα γαλοπούλα μόνο που δεν έβαλα τρίγωνα τυράκια ,έβαλα ρεγκάτο κ γκούντα, έβαλα ένα αυγό , κ το μισό ελαιόλαδο κ ότι υγρά έλειπαν συμπλήρωσα με γάλα ;)

Να το κάνεις κ θα με θυμηθείς ;)

Εχω κάνει κ αυτά τα κείκ σε αλμυρή εκδοχή

Πεπερ κείκ

κεικ ολα 200

Και σκέφτομαι να κάνω αυτό σύντομα

Κεικ φέτας

Θα τα κανω οπωσδηποτε. σειρα εχουν αυτα με τη φετα και τις ελιες.

Μιαμμμμμμμ σλουρρρρπππππππ

Νοστιμότατοοοοοοοοοο!!!! Λατρέυω ντολμαδάκια!!!

καλε και εγω εχω απιστευτο καιρο να κανω ντολμαδακια:oops::oops:

Καλημέρα κορίτσια!

Ωραίες ιδέες για σαλάτες για αύριο... θα κάνω σίγουρα πατατοσαλάτα με τα ψαράκια μου... και χόρτα σαν δεύτερη σαλάτα.

Χτες έκανα το ψαρονέφρι που έλεγα...

στο τηγάνι...

223001.jpg

και μετά στο πιάτο... τηγάνισα και πατατούλες... και φυσικά σαλάτα...

223003.jpg

δεν έμεινε τίποτα!!

ε που να μεινει βρε. εδω κοντευουμε εμεις να φαμε την οθονη

Τέλος κ για σήμερα μαγειρέματα κ ετοιμασίες για αύριο

Και το μεσημέρι φάγαμε Μοσχαράκι γιουβέτσι

photo-2013-03-24-14-38-44-990_zpsfdf98878.jpg

Αχ κ να σας δείξω το πρώτο μαγειρευτό φαγητό του χαζμπαντ μου χε χε , προχθές δεν πρόλαβα να μαγειρέψω , του έστειλα οδηγίες σε μύνημα κ βουαλά! Εντυπωσιάστηκε από την επιτυχία του χε χε Να ναι καλά η αγία χύτρα

photo-2013-03-24-14-37-35-78_zps620f7ce6.jpg

αχ τι ωραιο γιουβετσι. αλλα και τα φασολακια μια χαρα τα πετυχε.

εμεις ειμαστε αρρωστοι οικογενιεακως.

την πεμτη ειχα και εγω φασολακια με κρεας. αλλα κατεβασα απο καταψυξη γιουβαρλακια, εκανα και σουπα μοσχαρι με ρυζι. εχω τον μεγαλο με πολυ πυρετο ακατεβατο απο χθες το πρωι και θα του ξεκινησω αμοξιλ. και εω ειμια χαλια μαυρα. ο συζυγος σε καλυτερη κατασταση και ελπιζουμε το μωρο που ηταν αρρωστο να μην ξαναρρωστησει:?:-?

αλλα παρολη την ασθενεια μου και την ανημπορια μου εκανα και μπατον σαλε.

να δω αυριο πως θα κανω το ψαρι. ευτυχως παρα κατεψυγμενο μπακαλιαρο. θα κανω και ενα κουρκουτι και τελος. τα καλαμαρακια αλλη μερα βεβαιως βεβαιως.

βρηκα μια συνταγη για ψωμι χωρις αρτοπαρασκευαστη. θα την δοκιμασω αλλα αμα εχετε και καμια καλη πετυχημενη ριξτε ενα λινκ. λεω να πειραματιστω με το ψωμι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια γερμανική πατατοσαλάτα (βράζεις τις πατάτες και τις κόβεις σε φέτες, ψιλοκόβεις κρεμμύδι και προσθέτεις μπαλσάμικο και λάδι, εγώ προσθέτω πιπεριά και κανένα μυρωδικό) και ωραία πάει και μια σαλάτα με πληγούρι με λαχανικά, την Καθαρή Δευτέρα είχα φτιάξει με πολύχρωμες πιπεριές, καλαμπόκι και λιαστές ντομάτες, η κλασική σαλάτα με πληγούρι που φτιάχνω είναι η λιβανέζικη, με μπόλικο μαιντανό ντομάτα ψιλοκομμένη και κρεμμύδι, λάδι και λεμόνι.
Θα σου προτείνω κ εγώ όπως κ η Chatzico την {μαιδανοσαλάτα} Ταμπούλε αραβική σαλάτα σούπερ θρεπτική

Μόνο που για να είναι σωστή πρόσεχε την ποσότητα του πληγουριού που θα βάλεις, εγώ κάνω την εξής αναλογία 5-6 ματσάκια μαιδανό κ τα μισά σε κουταλιές σούπες πληγούρι αλλιώς δεν είναι ταμπούλε αλλά πληγουροσαλάτα χε χε

1} Η συνταγή είναι εδώ http://www.sintagespareas.gr/sintages/tampoule-libaneziki-salata.html

αλλά η αυθεντική έχει μόνο αυτά

Για τη σαλάτα:

2 μεγάλες ντομάτες κομμένες κύβους χωρίς ζουμιά και σπόρια

μαιδανό

1 κούπα ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμυδάκι

αλάτι

Για το dressing:

1/2 κούπα χυμό λεμόνι χτυπημένο με

1/3 κούπας λάδι

Εγώ πχ βάζω ενάμιση λεμόνι κ αρκετό λάδι. Θέλει να την κάνεις από την προηγούμενη μερα για να βγάλει τα ζουμιά της κ να ποτίσει καλά.

2} Αυτή είναι πανταζοσαλάτα με καρύδια , πολύ εμφανίσιμη κ για τραπέζι/μπουφέ

3}Αυτή επίσης πολύ εμφανίσιμη Γερμανική πατατοσαλάτα

4}Πατατοσαλάτα

5}Με κόκκινο λάχανο

Εγώ όπου έχει μεγάλη ποσότητα μαγιονέζας βάζω τη μισή κ συμπληρώνω με στραγγιστό γιαούρτι ;)

6}Και αυτή είναι πολύ νόστιμη την έχω φάει Πράσινη με ροκφόρ καρύδια

7}Και αυτή φαίνεται ωραία κ όλο λέω να τη δοκιμάσω

http://www.sintagespareas.gr/sintages/droseri-karotosalata.html

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες!!Ειλικρινά!Ήμουν σίγουρη πως θα με βοηθήσετε!!Έκανα την παντζαροσαλάτα και την έχω να μαρινάρεται στο ψυγείο.Ταμπουλέ που είχα ξανακάνει αλλά αυτή την φορά με τις δικές σου αναλογίες έγινε μούρλια!!Και την μελιτζάνα με το ταχίνι που απλά είναι θεϊκή!!Αύριο θα κάνω και την πατατοσαλάτα πρωί πρωί και τέλος!!Τα ψαράκια τα ανέλαβε ο άντρας μου!!:P


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ τι ωραιο γιουβετσι. αλλα και τα φασολακια μια χαρα τα πετυχε.

εμεις ειμαστε αρρωστοι οικογενιεακως.

την πεμτη ειχα και εγω φασολακια με κρεας. αλλα κατεβασα απο καταψυξη γιουβαρλακια, εκανα και σουπα μοσχαρι με ρυζι. εχω τον μεγαλο με πολυ πυρετο ακατεβατο απο χθες το πρωι και θα του ξεκινησω αμοξιλ. και εω ειμια χαλια μαυρα. ο συζυγος σε καλυτερη κατασταση και ελπιζουμε το μωρο που ηταν αρρωστο να μην ξαναρρωστησει:?:-?

αλλα παρολη την ασθενεια μου και την ανημπορια μου εκανα και μπατον σαλε.

να δω αυριο πως θα κανω το ψαρι. ευτυχως παρα κατεψυγμενο μπακαλιαρο. θα κανω και ενα κουρκουτι και τελος. τα καλαμαρακια αλλη μερα βεβαιως βεβαιως.

βρηκα μια συνταγη για ψωμι χωρις αρτοπαρασκευαστη. θα την δοκιμασω αλλα αμα εχετε και καμια καλη πετυχημενη ριξτε ενα λινκ. λεω να πειραματιστω με το ψωμι.

A και εσείς? Και εμείς.... έπαθε ο σύζηγος οξεία πυώδη αμυγδαλιτίδα είχε πυρετό 39,8-39-6 ακατέβατο επί δυο μέρες....τον πήγα νοσοκομείο κ τώρα τρώει αντιβίωση για άλογα αλλά τουλάχιστον συνήλθε.

Περαστικά σας ;)

Τώρα για ψωμιά

Εχω δοκιμάσει πολλές συνταγές κ έχω καταλήξει σε δυο τρεις που μου αρέσουν πολύ.

Σπιτικά ψωμάκια Αμέτρητες φορές τα έχω κάνει κ την εποχή προ αρτοπαρασκευαστή ακολουθούσα εκείνες τις αναλογίες μετά με τον αρτοπαρασκευαστή τις τροποποίησα για να χωράει στον μικρό μου αρτοπαρασκευαστή που σήκωνε 500γρ αλεύρι μόνο.

κ η αναλογία που χρησιμοποιώ πια είναι αυτή

500γρ αλεύρι

250γρ νερό χλιαρό

ενα φακελάκι μαγιά

1 κουτ.γλ αλάτι

1 κουτ.γλ μέλι

30-40μλ λάδι

Αν θέλω να τα κάνω ποιο πολυτελείας προσθέτω αντί για λάδι

δυο κουτ.γλ βούτυρο

Και βάζω 200μλ νερό χλιαρό κ 50μλ χλιαρό γάλα.

Τα φτιάχνω άλλοτε σε μικρά ψωμάκια ή σε καρβέλι, το βάζω στη θήκη τη μακρόστενη για κεικ ;)

Πετυχημένη θεωρώ κ αυτή τη συνταγή

Τυρόψωμο/Ελαιόψωμο

και

Χωριάτικο ρολό με ελιές

και αυτό βγαίνει ωραίο αλλά είναι λίγο μπελαλίδικο

Αυτόζυμο χωριάτικο ψωμί

Και αυτά τα κουλούρια είναι ωραία αλλά βγαίνουν αρκετά ψωμένια κατά τη γνώμη μου

Κουλούρια Θεσ/νικης

Και θέλω να φτιάξω αυτό κάποια στιγμή που δεν θα βαριέμαι

Ψωμάκια με άνιθο κ κρεμμύδι

Το κυριότερο είναι το ζύμωμα να έχεις μια υφή σατινέ της ζύμης σου , να είναι εύπλαστη κ ελαστική

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες!!Ειλικρινά!Ήμουν σίγουρη πως θα με βοηθήσετε!!Έκανα την παντζαροσαλάτα και την έχω να μαρινάρεται στο ψυγείο. Ταμπουλέ που είχα ξανακάνει αλλά αυτή την φορά με τις δικές σου αναλογίες έγινε μούρλια!!Και την μελιτζάνα με το ταχίνι που απλά είναι θεϊκή!!Αύριο θα κάνω και την πατατοσαλάτα πρωί πρωί και τέλος!!Τα ψαράκια τα ανέλαβε ο άντρας μου!!:P

Άντε μπράβο πολύ χάρηκα που σου άρεσαν! Καλα να περάσετε σήμερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είναι απλά αφού το ψαράκι σου δεν είναι παστό βάλε κ λίγο αλάτι ;)

φανταστικη η συνταγη σου για τον μπακαλιαρο!!την εκανα για μενα κ τα παιδια γιατι ο αντρας μου τον προτιμαει τηγανητο η στο φουρνο,οποτε θα του τον τηγανησω.του εφτιαξα κ ρυζι κ ολα μια χαρα!!ευχαριστω!


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites

φανταστικη η συνταγη σου για τον μπακαλιαρο!!την εκανα για μενα κ τα παιδια γιατι ο αντρας μου τον προτιμαει τηγανητο η στο φουρνο,οποτε θα του τον τηγανησω.του εφτιαξα κ ρυζι κ ολα μια χαρα!!ευχαριστω!

A πολύ χάρηκα που σας άρεσε!!

Δεν τον κατηγορώ τον χαζμπαντ κ εγώ ανάμεσα στης κατσαρόλας κ τον τηγανητό....προτιμώ τον τηγανητό χε χε :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ μόλις τελείωσα με το καθάρισμα της κουζίνας κ είμαι πολύ ευχαριστημένη. Η μικρή τον τσάκισε τον μπακαλιαρο κ λίγα χόρτα :-):wink:

photo-2013-03-25-14-35-05-349_zps549601bc.jpg

Με τα πολύ μικρα κομμάτια έκανα κροκετες

Link to comment
Share on other sites

A και εσείς? Και εμείς.... έπαθε ο σύζηγος οξεία πυώδη αμυγδαλιτίδα είχε πυρετό 39,8-39-6 ακατέβατο επί δυο μέρες....τον πήγα νοσοκομείο κ τώρα τρώει αντιβίωση για άλογα αλλά τουλάχιστον συνήλθε.

Περαστικά σας ;)

αχ ευχαριστουμε πολυ. περαστικα και σε σας;). και εμεις αμυγδαλιτιδα εχουμε αν κρινω απο εμενα. καλα σημερα εινια και το μωρο χαλια μαυρα, ψηνεται. κανονικα θελουν αντιβιωση. τεσπα. εγω ξεκινησα γιατι με χτυπησε και στο αυτι και φοβηθηκα.

Τώρα για ψωμιά

Εχω δοκιμάσει πολλές συνταγές κ έχω καταλήξει σε δυο τρεις που μου αρέσουν πολύ.

Σπιτικά ψωμάκια Αμέτρητες φορές τα έχω κάνει κ την εποχή προ αρτοπαρασκευαστή ακολουθούσα εκείνες τις αναλογίες μετά με τον αρτοπαρασκευαστή τις τροποποίησα για να χωράει στον μικρό μου αρτοπαρασκευαστή που σήκωνε 500γρ αλεύρι μόνο.

κ η αναλογία που χρησιμοποιώ πια είναι αυτή

500γρ αλεύρι

250γρ νερό χλιαρό

ενα φακελάκι μαγιά

1 κουτ.γλ αλάτι

1 κουτ.γλ μέλι

30-40μλ λάδι

Αν θέλω να τα κάνω ποιο πολυτελείας προσθέτω αντί για λάδι

δυο κουτ.γλ βούτυρο

Και βάζω 200μλ νερό χλιαρό κ 50μλ χλιαρό γάλα.

Τα φτιάχνω άλλοτε σε μικρά ψωμάκια ή σε καρβέλι, το βάζω στη θήκη τη μακρόστενη για κεικ ;)

Πετυχημένη θεωρώ κ αυτή τη συνταγή

Τυρόψωμο/Ελαιόψωμο

και

Χωριάτικο ρολό με ελιές

και αυτό βγαίνει ωραίο αλλά είναι λίγο μπελαλίδικο

Αυτόζυμο χωριάτικο ψωμί

Και αυτά τα κουλούρια είναι ωραία αλλά βγαίνουν αρκετά ψωμένια κατά τη γνώμη μου

Κουλούρια Θεσ/νικης

Και θέλω να φτιάξω αυτό κάποια στιγμή που δεν θα βαριέμαι

Ψωμάκια με άνιθο κ κρεμμύδι

Το κυριότερο είναι το ζύμωμα να έχεις μια υφή σατινέ της ζύμης σου , να είναι εύπλαστη κ ελαστική

;)

οκ, ευχαριστω παρα πολυ. αυτα τα κουλουρια τα εχω κανει. εινια η πρωτη συνταγη για κουλουρια που δοκιμασα. τα ψωμακια τα εχω δει. θα τα κανω σιγουρα για να τα εχω και για τον παιδικο και για τη δουλεια του συζυγου. σε αυτο που δειχνεις πολυ κοντα μη σου πω ιδιο ειναι και το ψωμι που ειδα. ετσι το εχει σαν τιτλο "ψωμι". θα το δοκιμασω. θα βαλω αλευρι γοχ και μαυρο.

Αχ μόλις τελείωσα με το καθάρισμα της κουζίνας κ είμαι πολύ ευχαριστημένη. Η μικρή τον τσάκισε τον μπακαλιαρο κ λίγα χόρτα :-):wink:

photo-2013-03-25-14-35-05-349_zps549601bc.jpg

Με τα πολύ μικρα κομμάτια έκανα κροκετες

πολυ ωραιο και αφρατο. αντε και του χρονου.

και εγω κροκετες εκανα αλλα δεν ευχαριστηθηκαμε ως αρρωστοι. για τα παιδια εκανα τελικα αστρακι σουπιτσα γιατι το ψαρι με τον πυρετο δεν θα το ετρωγαν.

Χρονια πολλα σε ολους και σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μαγειροκόριτσα!!

πώς τα περάσατε;;

αν κρίνω από τα φαγητά σας τέλεια!!!:P

εμείς φάγαμε έξω χτες,σήμερα φάγαμε στη γιαγιά μπακαλιάρο σκορδαλιά!

τον κάνει σούπερ!

το πρωι έκανα κρέπες χωρίς αυγά.δεν είχα,όχι λόγω νηστείας;)!και ήταν τέλεις!γλυκές και αλμυρές!

τώρα βράζω κοκοράκι από το χωριό να φάμε αύριο οικογενειακώς!

και θα φτιάξω και κρεμούλες άνθος αραβοσίτου βανίλια για τώρα που θα ξυπνησει το μικιό αλλά και για εμάς!;)

αυτά!

το κοκοράκι το κάνουμε ως εξής στην Κρήτη κι έτσι έμαθε και ο άντρας μου και του αρέσει!

μόλις είναι έτοιμο το κοτόπουλο,το αφαιρούμε από την κατσαρόλα και το τοποθετούμε σε ένα άλλο ταψάκι ή δίσκο

αλατίζουμε και ρίχνουμε μπόλικο λεμόνι

σκεπάζουμε με καπάκι και πετσέτα ώστε να διατηρηθεί ζεστό

βράζουμε μακαρόνια στο ζουμί όπου έβρασε το κοκοράκι

σερβσίρουμε σε βαθύ πιάτο μακαρόνια με ζουμί και από πάνω κοκοράκι και μπόλικο τυράκι!

μπορείτε φυσικά να προσθέσετε και σάλτσα ντομάτας όπως γίνεται με τις χυλοπίτες αλλά έτσι σκέτο μας αρέσει καλύτερα

φυσικά,ξαφρίζουμε το κρέας κανά δυο φορές όσο βράζει


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Χρόνια πολλά για σήμερα και σε όσους-όσες γιορτάζουν!!

kourkoumpini περαστικά κοπέλα μου... οικογενειακώς! τουλάχιστον το περνάτε όλοι μαζί και δεν είστε ένας ένας με τη σειρά;) απλά φαντάζομαι ότι πρέπει να υπάρχει και κάποιος να σας φροντίζει...;)

Λοιπόν σήμερα ψήσαμε ψαράκια στην σχάρα και έκανα σαλατούλες για συνοδεία... η πατατοσαλάτα ήταν τέλεια με φρέσκο κρεμμυδάκι, πατάτες φυσικά, καροτάκια και μαιντανό... παντζαράκια επίσης και φυσικά σκορδαλιά! την ώρα που τρώγαμε σκέφτηκα να τα βγάλω φωτογραφία, αλλά θα με περνάγανε για ψώνιο οι υπόλοιποι, οπότε...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαι μια πάστα φλώρα Παρλιάρου {την δοκίμασα από την kikileyteris κ ήταν θεϊκή η ζύμη της}με μαρμελάδα βερίκοκο δικιά μου

521560_10200673888068163_62732309_n_zpsc3755f57.jpg

Ουάου!! στείλε κομμάτι!! μην πώ ολόκληρη... έχω καιρό να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα νέα παραλλαγή με τις πατατούλες τις τριμμένες στο τηγάνι... έσπασα 2 μάτια αυγά και έβαλα λίγο τυράκι γύρω-γύρω.

001mef.jpg

Για το βράδυ έχει αρακά το μενού με πατατούλες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε, Καλαμαρακι , μου γλυκο τι σουπερ πάστα φλωρα ειναι αυτή...γιαμι γιαμι

:D Όταν θα έρθω θα σου φτιάξω :D;)

Ουάου!! στείλε κομμάτι!! μην πώ ολόκληρη... έχω καιρό να κάνω..
Μόλις έκανα νέα παραλλαγή με τις πατατούλες τις τριμμένες στο τηγάνι... έσπασα 2 μάτια αυγά και έβαλα λίγο τυράκι γύρω-γύρω.

001mef.jpg

Για το βράδυ έχει αρακά το μενού με πατατούλες.

Τι να πρωτοπιάσει η πάστα φλώρα μπρόστα σε αυτό που βλέπουν τα τσακίρικα ματάκια μου....ωχχχχ δύσκολη ώρα που το βλέπω τώρα κ πεινάω....

Εμείς σήμερα φάγαμε μπακαλιάρο σκορδαλιά πάλι με ζοχούς κ για αύριο έχω βγάλει φασόλια γίγαντες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...