Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

καλησπέρα μαγειροκόριτσα!!!

τέλεια η πάστα φλώρα!κι ενώ μαρέσει πάρα πολύ και έχω και σπιτικές μαρμελάδες,δεν την έχω φτιάξει ποτέ!καλαμαράκι,δώσε μας την πετυχημένη συνταγή και μπορει να την επιχειρήσω!

τα αυγά τέλεια κι έτσι νινα!φαντάζομαι για πρωινό!πρέπει να τα ψήνεις λίγο όμως ε;ο κρόκος φαίνεται τουλάχιστον σχεδόν άψητος κι εμένα μελάτα μου αρέσουν!

κορίτσια,το κοκοράκι με τα μακαρόνια τελεια σήμερα!!!

το ίδιο θα έχουμε και για αύριο

είχα και 3 αβοκάντο,το ένα αρκετά ώριμο οπότε έκανα και γουακαμόλε

Πέμπτη τι να φάμε;

Παρασκευή θα πάρω κανά γαυράκι για ολους

έχω αρκετά αυγά από το χωριό,σπανάκι,γραβιέρα

βγαίνει κανα σουφλέ μαυτα;χαχα


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Helloooo

Nα μαι κι εγω!!!! Εφτιαξα αυτο εδω το γλυκο ψυγειου και τρελαθηκαμε, πολυ απλο παρα τις 6 στρωσεις του! Εντυπωσιακο, τρομερα ελαφρυ και μαλλον θα γινει το αγαπημενο μας για το καλοκαιρακι!!!!

http://www.argiro.gr/%CE%93%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%AC/recipes/%CF%84%CE%BF-%CE%B3%CF%81%CE%AE%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%BF-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%AD%CF%86%CE%B7%CF%82

img0574in.jpg


Having a place to go is home, having someone to love is family, having both is a blessing...

NU1vp2.pngoz0Tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ουάου!! στείλε κομμάτι!! μην πώ ολόκληρη... έχω καιρό να κάνω..

Καλά ε αυτό είναι ζωγραφιά!!Μου αρέσει πολύ η πάστα φλώρα!!Σπιτική μαρμελάδα πως κάνουμε;Δεν έχω κάνει ποτέ και με φοβίζει λιγάκι.Στον αρτοπαρασκευαστή που έχει πρόγραμμα, άραγε γίνεται ή θέλει πηκτίνη, οπότε και δεν θα είναι 100% αγνή ε;

'Οσο για το τραπέζι είχαν μεγάλη επιτυχία οι σαλάτες που μου πρότεινες Καλαμαράκι!!Με ξετρέλανε το παντζάρι κυρίως!!Το προηγούμενο βράδυ έκανα την lemon pie της τεμπέλας γιατί δεν είχα χρόνο για κάτι πιο πολύπλοκο και ενθουσιάσε!Ολοι φάγανε και δεύτερο κομμάτι!!Πήγαινε πάντως μετά τα ψάρια η γεύση της!!Ευχαριστώ πολύ!Και πρέπει επιτέλους να μάθω να ανεβάζω φωτό....:?


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρες!!!

ntemiiiiii ναι ο κρόκος είναι μελάτος, γιατί μου αρέσει να βουτάω το ψωμάκι μου!!!:P

MUMSOFIA οι χοιρινές είναι ωραίες με μπύρα ή χυμό πορτοκάλι στον φούρνο... και πατατούλες φυσικά! εγώ δεν βάζω καθόλου νερό, όταν βάζω μπύρα..

Χτες έκανα τον αρακά με πατάτες και έβαλα και λίγα σπαράγγια που μάζεψα... χάθηκαν τα καημένα μέσα στον αρακά... την άλλη φορά θα βάλω παραπάνω...

273013.jpg

και έψησα πιπεριές Φλωρίνης στο φούρνο

273015.jpg

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχχχ καλοκαιράκι διαβάζω ίριδά μου αλλά δεν το βλέπω,κατά το ήμισυ τουλάχιστον!

σήμερα φύγαμε το πρωι με καταιγίδα και επιστρέψαμε με καλοκαίρι!19 βαθμούς!κι εγώ με το ζιβάγκο!χαχαχαα!έλεος!!!

πολύ νόστιμο φαίνεται το γλυκάκι και αρκετά εύκολο!

νίνα,κι εγώ αρακά φρέσκο πήρα σήμερα και φασολάκια και θα τα κάνω το απόγευμα να φάμε οικογενειακώς!θα τα κάνω κόκκινα στην κατσαρόλα με παταούλες καροτάκια και μαιντανό!

όσο για τα σπαράγγια,είναι πολύ καλά,και είναι τέλεια με αυγά για πρωινό!μιαμ μιαμ!

είναι η εποχή τους τώρα ε;θυμάμαι ένας συνάδελφος μάζευε πάνω από το σχολείο στο βουνό!χαχχααχ


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχχχ καλοκαιράκι διαβάζω ίριδά μου αλλά δεν το βλέπω,κατά το ήμισυ τουλάχιστον!

σήμερα φύγαμε το πρωι με καταιγίδα και επιστρέψαμε με καλοκαίρι!19 βαθμούς!κι εγώ με το ζιβάγκο!χαχαχαα!έλεος!!!

πολύ νόστιμο φαίνεται το γλυκάκι και αρκετά εύκολο!

νίνα,κι εγώ αρακά φρέσκο πήρα σήμερα και φασολάκια και θα τα κάνω το απόγευμα να φάμε οικογενειακώς!θα τα κάνω κόκκινα στην κατσαρόλα με παταούλες καροτάκια και μαιντανό!

όσο για τα σπαράγγια,είναι πολύ καλά,και είναι τέλεια με αυγά για πρωινό!μιαμ μιαμ!

είναι η εποχή τους τώρα ε;θυμάμαι ένας συνάδελφος μάζευε πάνω από το σχολείο στο βουνό!χαχχααχ

Ναι είναι η εποχή τους... έχει πάρα πολλά εδώ... έχω δάσος δίπλα από το σπίτι. Κάτω σε σας δεν έχει και πολλά... μάλλον λόγω της βοσκής. Λοιπόν, τα έχω φτιάξει και ψητά στο αλουμινόχαρτο με λεμονάκι και κοκκινιστά στη σάλτσα για μακαρόνια και δοκιμάζω ότι μπορώ να σκεφτώ... με αυγά είναι επίσης πολύ ωραία!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί είδα τον Ακη να κάνει μπουγάτσα... παρόλο που δεν είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά, φαινόταν εκπληκτική... το ΣΚ θα την κάνω σίγουρα:P αν την κάνει καμία σας εντωμεταξύ, να μου πει εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

kourkoumpini περαστικά κοπέλα μου... οικογενειακώς! τουλάχιστον το περνάτε όλοι μαζί και δεν είστε ένας ένας με τη σειρά;) απλά φαντάζομαι ότι πρέπει να υπάρχει και κάποιος να σας φροντίζει...;)

ευχαριστουμε πολυ πολυ. ακομα να συνελθουμε οι ερμοι και δεν εχουμε βοηθεια. τωρα παιρνουμε οικογενιεακως τις αντιβιωσεις μας και πιστευω να ησυχασουμε...

Kαι μια πάστα φλώρα Παρλιάρου {την δοκίμασα από την kikileyteris κ ήταν θεϊκή η ζύμη της}με μαρμελάδα βερίκοκο δικιά μου

521560_10200673888068163_62732309_n_zpsc3755f57.jpg

μμμμμμμμμ......

Μόλις έκανα νέα παραλλαγή με τις πατατούλες τις τριμμένες στο τηγάνι... έσπασα 2 μάτια αυγά και έβαλα λίγο τυράκι γύρω-γύρω.

001mef.jpg

Για το βράδυ έχει αρακά το μενού με πατατούλες.

κκαποια στιγμη θα τις κανω τις πατατουλες. βεβαια εμενα δεν μ' αρεσει το αυγο μελατο αλλα θα τις δοκιμασω με το τυρακι...

Παρασκευή θα πάρω κανά γαυράκι για ολους

έχω αρκετά αυγά από το χωριό,σπανάκι,γραβιέρα

βγαίνει κανα σουφλέ μαυτα;χαχα

καλε πως δεν βγαινει. μια χαρα σουφλε βγαινει...

Helloooo

Nα μαι κι εγω!!!! Εφτιαξα αυτο εδω το γλυκο ψυγειου και τρελαθηκαμε, πολυ απλο παρα τις 6 στρωσεις του! Εντυπωσιακο, τρομερα ελαφρυ και μαλλον θα γινει το αγαπημενο μας για το καλοκαιρακι!!!!

http://www.argiro.gr/%CE%93%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%AC/recipes/%CF%84%CE%BF-%CE%B3%CF%81%CE%AE%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%BF-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%AD%CF%86%CE%B7%CF%82

img0574in.jpg

καλα και αυτο πρεπει να το δοκιμασω.... αχ αχ και ενα γλυκο παντα εινια ακαταμαχητο, ειδικα αυτο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σας δειξω και εγω τις προκοπες μου. γενικα τις προηγουμενες μερες φαγαμε ολα οσα ηταν στην καταψυξη. και ετσι σημερα μαγειρεψα αρκετα πραγματα

1) ο μπακαλιαρος της 25ης μαρτιου

230by.jpg

Uploaded with ImageShack.us

2) γιουβαρλακια για ολους μας

232jwa.jpg

Uploaded with ImageShack.us

3) μπιφτεκια

235an.jpg

Uploaded with ImageShack.us

4) χοιρινο λεμονατο ρηγανατο με καροτο σαλατα

236kz.jpg

Uploaded with ImageShack.us

εκανα και κιμα για καταψυξη

και

5) ο χιονισμενος χαλβας. εδω με σιροπι απο γλυκο πορτοκαλι

(μας βγηκε λιγο ξινος γιατι μολις τον τελειωσα τρεχαμε το μωρο στο νοσοκομειο, τεσπα)

237rw.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο όγκο ψησίματος το κάνω το σαββατοκύριακο συνήθως που έχω περισσότερες αντοχές κ διάθεση για μαγειρική/ζαχαροπλαστική.

Συνήθως φτιάχνω μπισκότα , κριτσίνια, ψωμί κ κάνα γλυκάκι κ προετοιμάζομαι για τις σαλάτες τις βδομάδας. Κάνω το μενού μου πριν πάω λαική κ αναλόγως ψωνίζω τι χρειάζομαι για τη βδομάδα. Το μεσημέρι λοιπόν μετά το μεσημεριανό, κάθισα να συμμαζέψω τα της λαικής που πήγα κ πήρα.

Όποτε βρίσκω κάτι σε καλή τιμή , αγοράζω αρκετό για να με βγάλει δυο βδομάδες πχ , κ το καθαρίζω κ το τακτοποιώ στην κατάψυξη μου.

Αν μου καπνίσει να κάνω τάρτα με πράσο έχω πράσο έτοιμο ζεματισμένο να με περιμένει. Αν μου κάνει κέφι για κολοκύθι πάλι έχω έτοιμο πλυμένο κομμένο. Έχω διάφορα μέσα στην κατάψυξη όπως ζύμες έτοιμε φουσκωμένες, ψιλοκομμένα φρέσκα κρεμμυδάκια, μαϊδανό άνηθο κ σέλινο, πράσο, κολοκύθι κ σήμερα προμηθεύτηκα κ μανιτάρια πορτομπέλο

Και αυτό με βολεύει γιατί οι ώρες που μαγειρεύω είναι βράδυ κυρίως για το φαγητό της επόμενης μέρας κ εκείνη την ώρα αν χρειαστώ κάτι τα μαγαζία είναι κλειστά συν ότι βαριέμαι πάααααρα πολύ να κατεβαίνω κάτω να ψάχνω στο μανάβη χαχαχα

Πχ βρήκα σήμερα μανιτάρια πορτομπέλο σε πολύ ωραία τιμή φρεσκότατα , τα ξεφλούδισα

20121103_164936_zps03c9c529.jpg

Τα κόβω είτε στα τέσσερα είτε σε λωρίδες κ μετά τα βάζω σε σακουλάκι κ βουρ στην κατάψυξη μου όπου φυλάω κ τα υπόλοιπα λαχανικά που ίσως χρειαστώ μέσα στη βδομάδα.

20121103_171713_zpsc761f1db.jpg

20121103_173307_zpsec272656.jpg

Μετά αφού τελείωσα με τα μανιτάρια, έφτιαξα κ μια μελιτζανοσαλάτα να βρίσκετε, έχω φτιάξει κ πιπερίες φλωρίνης από την προηγούμενη βδομάδα (μου αρέσει να έχουμε διάφορα για τσιμπολόγημα στο ψυγείο για να μη σηκώνουμε το τηλέφωνο κ παίρνουμε ντελίβερυ)

20121103_181519_zps90780806.jpg

Έβρασα κ μπρόκολο για τις επόμενες δυο μέρες, κ προετοίμασα τα παντζάρια τα έπλυνα κ τα ξεχώρισα έτοιμα να τα βρασω την Τρίτη.

20121103_173022_zpsec360009.jpg

Μη νομίζετε πως είμαι φρικ οργάνωσης....απλά μου αρέσει να είναι οργανωμένο το ψυγείο μου, αλλιώς ξεχνάω τι έχω μέσα κ μου χαλάνε...χε χε

:D:D

Συγχαρητήρια (έπιασα να δαβάσω το θέμα από την αρχή μπας κ αξιωθώ να μαγειρέψω τπτ της προκοπής).

ΜΕ ΚΟΜΠΛΑΡΕΙΣ!!!!! Πώς τα καταφέρνεις; Μαγειρεύεις πολλά χρόνια; Πώς τα έχεις όοολα αυτά στο μυαλό σου;

Πληζ καλαμαράκι κ οι υπόλοιπες χρυσοχέρες του θέματος, προτείνετέ μου ένα εβδομαδιαίο μενού, (με τα κλασικά: όσπρια, κοτόπουλο, ψάρι, λαδερό,...), διανθισμένο όμως με τα γλυκάκια που έχω δει εδώ, τα ψωμάκια, τα κριτσίνια,...ααααααχχχχ νιώθω ανεπρόκοπη

Σημειώστε ότι έχω 2 παιδάκια 1 έτους κ τριών παρά κάτι, δουλεύω 8ωρο πενθήμερο κ με το ζόρι κάνω τα βασικά...(δεν έχω κάποιον να μου τα κρατήσει, οπότε όλα γίνονται με τα παιδιά τις ώρες που είμαι σπίτι)

Οι περισσότερες μανούλες-χρυσοχέρες όμως από εδώ έχουν κ αυτές 1-2-3 μικρά παιδάκια.

Δουλεύετε; Έχετε βοήθεια; (το ξέρω, ψιλοάσχετο, αλλά στα πλαίσια της καθημερινής μαγειρικής κ όχι μόνο, τι κάνετε με τα παιδάκια σας; )

Κ πάλι συγχαρητήρια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

elin καλημέρα:P

Εγώ δουλεύω περιστασιακά και παιδιά δεν έχω... οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω... αλλά τώρα που το λες, είναι άξιον απορίας πώς τα καταφέρνουν οι εργαζόμενες φουλ ωραρίου με παιδιά και τα κάνουν όλα αυτά:rolleyes:... περιμένω με αγωνία να μάθω και εγώ...:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια (έπιασα να δαβάσω το θέμα από την αρχή μπας κ αξιωθώ να μαγειρέψω τπτ της προκοπής).

ΜΕ ΚΟΜΠΛΑΡΕΙΣ!!!!! Πώς τα καταφέρνεις; Μαγειρεύεις πολλά χρόνια; Πώς τα έχεις όοολα αυτά στο μυαλό σου;

Πληζ καλαμαράκι κ οι υπόλοιπες χρυσοχέρες του θέματος, προτείνετέ μου ένα εβδομαδιαίο μενού, (με τα κλασικά: όσπρια, κοτόπουλο, ψάρι, λαδερό,...), διανθισμένο όμως με τα γλυκάκια που έχω δει εδώ, τα ψωμάκια, τα κριτσίνια,...ααααααχχχχ νιώθω ανεπρόκοπη

Σημειώστε ότι έχω 2 παιδάκια 1 έτους κ τριών παρά κάτι, δουλεύω 8ωρο πενθήμερο κ με το ζόρι κάνω τα βασικά...(δεν έχω κάποιον να μου τα κρατήσει, οπότε όλα γίνονται με τα παιδιά τις ώρες που είμαι σπίτι)

Οι περισσότερες μανούλες-χρυσοχέρες όμως από εδώ έχουν κ αυτές 1-2-3 μικρά παιδάκια.

Δουλεύετε; Έχετε βοήθεια; (το ξέρω, ψιλοάσχετο, αλλά στα πλαίσια της καθημερινής μαγειρικής κ όχι μόνο, τι κάνετε με τα παιδάκια σας; )

Κ πάλι συγχαρητήρια σε όλες!

Αφού δουλεύεις, σε συμφέρει να καθίσεις μόνη σου (γιατί εσύ μόνο ξέρεις τις προτιμήσεις σας στα φαγητά) και να βγάλεις ένα εβδομαδιαίο μενού με φαγητά που τρώγωνται και δεύτερη μέρα. Δηλαδή στη θέση σου θα κανόνιζα για παράδειγμα μέσα στην εβδομάδα 1 μέρα όσπριο, 1 μέρα κοτόπουλο, 2 μέρες γεμιστά, 2 μέρες παστίτσιο και άλλη μία μοσχάρι κοκκινιστό, αρνί φούρνου ή κάτι τέτοιο, ανάλογα τι προτιμάτε. Για σαλάτες θα σε βόλευε να παίρνεις μπρόκολα, κουνουπίδια ή χόρτα, αυτά που μπορείς να τα βράσεις δηλαδή και να τα έχεις στο ψυγείο έτοιμα για μέσα στην εβδομάδα. Επίσης μπορείς το ΣΚ να φτιάξεις μια μελιτζανοσαλάτα και μια χορτόπιτα για σνακ τις επόμενες μέρες. Μπορείς ακόμα να φτιάξεις ένα κέικ ή μια παστα φλώρα ή μια lemon pie που γίνονται εύκολα και κρατάνε. Λίγη οργάνωση θέλει βασικά, αυτό που κάνει το καλαμαράκι είναι πολύ σωστό. Φτιάχνει το μενού και ψωνίζει τα υλικά της και κάνει την προετοιμασία όταν έχει χρόνο, είναι πολύ προκομένη :tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...