Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγχαρητήρια (έπιασα να δαβάσω το θέμα από την αρχή μπας κ αξιωθώ να μαγειρέψω τπτ της προκοπής).

ΜΕ ΚΟΜΠΛΑΡΕΙΣ!!!!! Πώς τα καταφέρνεις; Μαγειρεύεις πολλά χρόνια; Πώς τα έχεις όοολα αυτά στο μυαλό σου;

Πληζ καλαμαράκι κ οι υπόλοιπες χρυσοχέρες του θέματος, προτείνετέ μου ένα εβδομαδιαίο μενού, (με τα κλασικά: όσπρια, κοτόπουλο, ψάρι, λαδερό,...), διανθισμένο όμως με τα γλυκάκια που έχω δει εδώ, τα ψωμάκια, τα κριτσίνια,...ααααααχχχχ νιώθω ανεπρόκοπη

Σημειώστε ότι έχω 2 παιδάκια 1 έτους κ τριών παρά κάτι, δουλεύω 8ωρο πενθήμερο κ με το ζόρι κάνω τα βασικά...(δεν έχω κάποιον να μου τα κρατήσει, οπότε όλα γίνονται με τα παιδιά τις ώρες που είμαι σπίτι)

Οι περισσότερες μανούλες-χρυσοχέρες όμως από εδώ έχουν κ αυτές 1-2-3 μικρά παιδάκια.

Δουλεύετε; Έχετε βοήθεια; (το ξέρω, ψιλοάσχετο, αλλά στα πλαίσια της καθημερινής μαγειρικής κ όχι μόνο, τι κάνετε με τα παιδάκια σας; )

Κ πάλι συγχαρητήρια σε όλες!

Καλώς ήρθες στο παρεάκι μας!!

Μπήκα κλεφτά λίγο , έχω διάλειμμα στο σχολείο κ ξαναμπαίνω στις 3 , δεν είναι Γολγοθάς πραγματικά. Οργάνωση χρειάζεται σε δυο τρεις τομείς κ όλα τα άλλα θα γίνουν

Θα σου αναλύσω την σκέψη μου το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα:P

kourkoumpini ο χιονισμένος χαλβάς σου μου έκανε εντύπωση... από τί είναι? καρύδα?

καλημερα μαγειροκοριτσα.

νινα-τομ, ναι κοριτσι χρυσοχερικο. ειναι με σιμιγδαλι και καρυδα και γαλα. το καλαμαρακι εβαλε τη συνταγη και απο αυτην τον εμαθα.

http://www.sintagespareas.gr/sintages/xionismenos-xalbas.html

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μαγειροκόριτσα!!!!

ξέρω πως είναι άσχετο αλλά θα το πω γιατί είμαι πολύ χαρούμενη!!περπατήσαμε μόνες μας!!!!!!!!!!!!:P:p:p:p:p:p

:P:p:p:p:p:p:p:p:p

στο θέμα μας,σήμερα τρώμε σαλάτα τουρλού όπως της λέω γιατί έχει και τι δεν έχει!τη μάνα μου και τον πατέρα μου έβαλα!χαχχα

φασολάκια,αρακά,καρότο,κολοκύθι,πατάτα,καλαμπόκι,λιαστή,αυγό

ό,τι νάναι έτσι;χααχαχχαα

για το μικιό κράτησα μονο φασολάκια αρακά κολοκύθι και καρότο

είπα να μην το στείλω το παιδάκι ειδικά τώρα που περπατάει!θα με εγκαταλείψει!χαχαχχαα

όσο για το θέμα οργάνωσης,κι εγώ εργαζόμενη μητέρα είμαι,το μικιό μου το κρατάει η πεθερά μου όσο εργάζομαι

τα προλαβαίνουμε όλα,ακόμη και τις δουλειές του σπιτιού

δεν μπορώ να πω πως τα έχουμε όλα στην εντέλεια

αλλά είμαστε καθαροί και χορτάτοι!χαχχαχα

σίγουρα θα φάμε έξω μια φορά την εβδομάδα

απέξω σπάνια παίρνουμε φαγητό

μενού εβδομάδας δεν μπορώ να πω πως κάνω

αλλά ένα νοητό πλάνο το έχω

η κατάψυξη όντως βολεύει

σαλάτες βραστές ή πλυμένες όπως μαρούλι κλπ

τα ψάρια επίσης είναι πολύ εύκολο να ψηθούν στην σχάρα την ηλεκτρική που έχουμε

τι άλλο

α,και σαλάτες τύπου όπως αυτή που ανέφερα

επίσης ο ατμομάγειρας για μένα είναι σωτήριος

μπορείς να κάνεις τα πάντα πολύ γρήγορα και σημαντικό!χωρίς να είσαι σπίτι!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

ντεμακι μπραβο σας:D:D:D

τωρα ξερεις ε; πρεπει να φτιαξεις περπατοπιτα... και να τη μοιρασεις-κερασεις.

ως προς τη οργανωση:

νομιζω οτι καθε νοικοκυρα οργανωνεαι οπως βολευεται αλλα σιγουρα μερικα πραγματα πολυ απλα και πρακτικα βοηθανε.

εγω μαγειρευω χρονια αλλα δεν κανω πλανο εβδομδιαιας σιτισης. ψωνιζω αναλογα με το τι καλο και οικονομικο θα βρω και κανω ενα σχετικο και οχι δεσμευτικο πλανο.

1) βολευει παρα πολυ η καταψυξη σε πολλα θεματα.

μπορεις να βαλεις ,αγειρεμενο φαγητο σε ταπερ στην ποσοτητα που θες, δηλαδη 1, 2 η περισσοτερες μεριδες.

μπορεις να βαλεις ετοιμη την προετοιμασια του φαγητου, δηλαδη σε σακουλακια πχ φασολακια, καροτο, μαιντανο που θα τα ριξεις στην κατσαρολα για μαγειρεμα και απλα ριχνεις το περιεχομενο της σακουλας στην κατσαρολα οταν ερθει η ωρα. αυτο γινεται με παρα πολλα φαγητα. μπορεις να εχεις πχ ταψακι με παστιτσιο μουσακα, ετοιμο ζυμαρι για πιτσα, ετοιμες κρεπες μισοψημενες.

επισης γινεται και με ολα τα μυρωδικα. δεν πλενουμε καθε μερα μαιντανο και σελινο. αγοραζουμε απο τη λαικη 1-2 ματσακια, τα πλενουμε και τα βαζουμε καταψυξη.

2) βολευει πολυ να εχεις ετοιμες πλυμενες σαλατες ωστε να μην πλενεις εκεινη τη στιγμη τα παντα. επισης καποιες σαλατες δεν χαλανε ευκολα, πχ πολιτικη με λαχανο και καροτο. μπορεις να κανεις και την αφηνεις στο ψυγειο και την τρωτε κατα τη διαρκεια 3-4 ημερων. δεν τριβεις ετσι καθε μερα καροτο η λαχανο.

εγω πχ μαγειρευω πολλα μαζι. αυτο το κανω ειτε παρεα με τα παιδια, ειτε οταν κοιμουνται τα παιδια (ελαχιστα αλλα τεσπα) ειτε αμα καταφερεις να τα κρατησει ο αντρας μου 1 ωρα στο σαλονι οταν εχει ρεπο. αλλα με τα παιδια καταφερνω και κανω αρκετα, οχι παντα αλλα τα καταφερνω. συνηθισαμε και εγω και αυτα.

επισης μαγειρευω μεγαλες ποσοτητες, οχι 3-4 μεριδες. βαζω οπωσδηποτε απο καθε φαγητο και στην καταψυξη και εινια πολυ βολικο.

δεν καθομαι πανω απο την κατσαρολα καθολη τη διαρκεια του μαγειρεματος. μεσα σε 1 ωρα κανω 5 φαγητα ταυτοχρονα η ολη την προετοιμασια των λαχανικων απο τη λαικη. την κατσαρολα την ανοιγω να ανακτεψω 1-2 φορες και τελος και ελγχω βεβαια. αλλα αυτο που κανουν στην τηλεοραση αι εινια ενας πανω απο το φαγητο συνεχεια και ανακατευει σε καμια περιπτωση δεν το κανουμε. εινια χασιμο χρονου εννοειεται.

επισης εχω καποια στανταρ φαγητα που ξερω οτι τα τρωμε και τα κανω πιο συχνα και δεν εινια μπελαλιδικα.

γενικα χρειαζεται οργανωση και πρακτικο πνευμα το οποιο το καλλιεργεις και λιγο με την εξασκηση. αμα σλεφτω και αλα θα σου πω.

να πω οτι τωρα εχω αδεια ακομα αλλα κανονικα δουλευω. και δεν εχω καμια απολυτως βοηθεια απο πουθενα, μανα πεθερα γυναικα στο σπιτι η στα παιδια. τα κανω ολα εγω μονη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά ε αυτό είναι ζωγραφιά!!Μου αρέσει πολύ η πάστα φλώρα!!Σπιτική μαρμελάδα πως κάνουμε;Δεν έχω κάνει ποτέ και με φοβίζει λιγάκι.Στον αρτοπαρασκευαστή που έχει πρόγραμμα, άραγε γίνεται ή θέλει πηκτίνη, οπότε και δεν θα είναι 100% αγνή ε;

'Οσο για το τραπέζι είχαν μεγάλη επιτυχία οι σαλάτες που μου πρότεινες Καλαμαράκι!!Με ξετρέλανε το παντζάρι κυρίως!!Το προηγούμενο βράδυ έκανα την lemon pie της τεμπέλας γιατί δεν είχα χρόνο για κάτι πιο πολύπλοκο και ενθουσιάσε!Ολοι φάγανε και δεύτερο κομμάτι!!Πήγαινε πάντως μετά τα ψάρια η γεύση της!!Ευχαριστώ πολύ!Και πρέπει επιτέλους να μάθω να ανεβάζω φωτό....:?

Την δοκίμασα από τα χεράκια της kikileyteris πριν κάνα δυο βδομάδες κ εντυπωσιάστηκα από το πόσο τρυφερή κ ωραία ήταν η ζύμη της. Είναι συνταγή Παρλιάρου.

Την μαρμελάδα την φτιάχνω κλασικά στη κατσαρόλα, δεν έχει πρόγραμμα τέτοιο ο αρτοπαρασκευαστής μου, αλλά δεν βάζω πηκτίνη δεν χρειάζεται απλά ζάχαρη κ φρούτο κ λεμόνι.

Εχω φτιάξει αυτές εως τώρα, αλλά επειδή δεν τις τρώμε καθημερινά δυο βάζα από την κάθε μια μας έφτασαν μέχρι στιγμής. Τώρα μου έχουν μείνει ένα βάζο φράουλας κ ένα βάζο βερίκοκο αρωματικό.

Μαρμελάδα Φράουλα

Μπανάνας κ την έχω κρατήσει κ τρεις βδομάδες στο ψυγείο.

Βερίκοκο αρωματική

Βερίκοκο απλή

Η μητέρα μου χρόνια κάνει αυτή με τα δαμάσκηνα κ μου αρέσει πολύ επίσης μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια ;)

Αλλά η αναλογία είναι απλή Χ κιλά φρούτων μισή ποσότητα αν όχι λιγότερη σε ζάχαρη, λεμόνι.

Πολύ χαίρομαι που σου πέτυχαν κ άρεσαν κ το γλυκό κ οι σαλάτες σου!!!:D

Τώρα από βδομάδα θα φτιάξω μια ακόμη σαλάτα με σουρίμι{καβούρι} να δω αν θα μας αρέσει.

Ξεπαγωνω μπριζολές χοιρινες για πειτε καμμια ιδέα πως να τα κάνω???

:)

Άλλη φορά να παίρνεις τηλέφωνο κοπελιά :tongue::tongue:

Εγώ θα τις έφτιαχνα λεμονάτες για γρήγορα κ χωρίς να σκεφτώ τι κ πως.

να σας δειξω και εγω τις προκοπες μου. γενικα τις προηγουμενες μερες φαγαμε ολα οσα ηταν στην καταψυξη. και ετσι σημερα μαγειρεψα αρκετα πραγματα

1) ο μπακαλιαρος της 25ης μαρτιου

230by.jpg

Uploaded with ImageShack.us

2) γιουβαρλακια για ολους μας

232jwa.jpg

Uploaded with ImageShack.us

3) μπιφτεκια

235an.jpg

Uploaded with ImageShack.us

4) χοιρινο λεμονατο ρηγανατο με καροτο σαλατα

236kz.jpg

Uploaded with ImageShack.us

εκανα και κιμα για καταψυξη

και

5) ο χιονισμενος χαλβας. εδω με σιροπι απο γλυκο πορτοκαλι

(μας βγηκε λιγο ξινος γιατι μολις τον τελειωσα τρεχαμε το μωρο στο νοσοκομειο, τεσπα)

237rw.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ΌΟΟΟΟΟΟΟλα ωραία τα καλούδια σου!!

Αλλά ζηλεψα τον χαλβά κ άυριο στο πρόγραμμα είναι να τον φτιάξω ;)

Link to comment
Share on other sites

Helloooo

Nα μαι κι εγω!!!! Εφτιαξα αυτο εδω το γλυκο ψυγειου και τρελαθηκαμε, πολυ απλο παρα τις 6 στρωσεις του! Εντυπωσιακο, τρομερα ελαφρυ και μαλλον θα γινει το αγαπημενο μας για το καλοκαιρακι!!!!

http://www.argiro.gr/%CE%93%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%AC/recipes/%CF%84%CE%BF-%CE%B3%CF%81%CE%AE%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%BF-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%AD%CF%86%CE%B7%CF%82

img0574in.jpg

Το δικό σου πάντως ίρις ποιο πολύ μου άρεσε στη φώτο χε χε

Στα υπόψη μπαίνει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα κ τα ντολμαδάκια μου για αύριο.....κ με το ζόρι κρατιόμασταν μη τα φάμε για βραδινό....χαχα

photo-2013-03-28-23-03-26-23_zps38bb7cc0.jpg

αχ ωραια τα ντολμαδακια. απο την ειρηνη ακομα τα ζηλεψα. αμα μπορεσω αυριο θα κανω. εχω να πλυνω και τα λαχανικα απο τη σημερινη λαικη.

Link to comment
Share on other sites

αχ ωραια τα ντολμαδακια. απο την ειρηνη ακομα τα ζηλεψα. αμα μπορεσω αυριο θα κανω. εχω να πλυνω και τα λαχανικα απο τη σημερινη λαικη.

Η μαμά μου τα έφτιαχνε....μάπα....η γιαγιά μου τέλεια...βρε παιδί μου τι κάνεις κ σου βγαίνουν μάπα....

Και μιλάω με την γιαγιά μου κ ανακαλύπτω πως τον χυμό του λεμονιού τον βάζει στο μείγμα , βάζει κ εκείνη δυόσμο κ όλα τα κρεμμύδια-μαιδανά κτλ που λεει η συνταγή.

Η μαμά μου έβαζε μόνο μαιδανό άνιθο κ κρεμμύδι.....αλάτι πιπέρι.

Μικρές οι διαφορές αλλά δεν μου άρεσαν ποτέ τα δικά της ντολμαδάκια. Της γιαγιάς μου όμως ήταν πάντα πεντανόστιμα χε χε με μπόοοοολικο γιαούρτι ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγχαρητήρια (έπιασα να δαβάσω το θέμα από την αρχή μπας κ αξιωθώ να μαγειρέψω τπτ της προκοπής).

ΜΕ ΚΟΜΠΛΑΡΕΙΣ!!!!! Πώς τα καταφέρνεις; Μαγειρεύεις πολλά χρόνια; Πώς τα έχεις όοολα αυτά στο μυαλό σου;

Πληζ καλαμαράκι κ οι υπόλοιπες χρυσοχέρες του θέματος, προτείνετέ μου ένα εβδομαδιαίο μενού, (με τα κλασικά: όσπρια, κοτόπουλο, ψάρι, λαδερό,...), διανθισμένο όμως με τα γλυκάκια που έχω δει εδώ, τα ψωμάκια, τα κριτσίνια,...ααααααχχχχ νιώθω ανεπρόκοπη

Σημειώστε ότι έχω 2 παιδάκια 1 έτους κ τριών παρά κάτι, δουλεύω 8ωρο πενθήμερο κ με το ζόρι κάνω τα βασικά...(δεν έχω κάποιον να μου τα κρατήσει, οπότε όλα γίνονται με τα παιδιά τις ώρες που είμαι σπίτι)

Οι περισσότερες μανούλες-χρυσοχέρες όμως από εδώ έχουν κ αυτές 1-2-3 μικρά παιδάκια.

Δουλεύετε; Έχετε βοήθεια; (το ξέρω, ψιλοάσχετο, αλλά στα πλαίσια της καθημερινής μαγειρικής κ όχι μόνο, τι κάνετε με τα παιδάκια σας; )

Κ πάλι συγχαρητήρια σε όλες!

Ελίν σου έγραψαν πολύ ωραία κ αναλυτικά τα κορίτσια τι φτιάχνουν κ πως οργανώνονται. Πάνω κάτω κάνουμε τα ίδια. Οι διαφορές μας είναι μικρές

Εγώ πριν από λιγο τελείωσα με δουλειές σιδέρωμα μαγειρέματα κτλ κ κάθισα αλλά κουράγιο δεν έχω να σου γράψω αναλυτικά αυτή την ώρα....είναι δύσκολη :oops:

Θα σου πω κ την δική μου γνώμη αύριο :D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!

σήμερα έχουμε ψαράκι στο μενού,οικογενειακώς!

μάλλον γαυράκια θα πάρω πουναι εποχή,ψητά στο φούρνο με λίγο κρεμμυδάκι και λαδάκι-λεμονάκι

λέω να κάνω αυτά το σκ,ταχετε κάνει;

http://www.sintagespareas.gr/sintages/ntonats-sto-fourno.html#rr_message_link


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Καλαμαράκι δε μου λες στη μαρμελαδα μπανάνας ποσα αυγουλάκια έβαλες γιατι μου αρεσε σαν ιδεα αλλα μολις είδα αυγα και τεσσερα στον αριθμο μου ειρθε ξερεις μια...

Σιγουρα δεν εβαλες τοσα, σε ξερω εσενα δε σου αρεσουν, για πες....:)

Σας διαβαζω κοριτσια ανελλιπως και μου τρεχουν τα σαλια... Δεν ειχα τιποτα ιδιαιτερο να ποσταρω εκτος των συνηθισμενων...


q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Καλαμαράκι δε μου λες στη μαρμελαδα μπανάνας ποσα αυγουλάκια έβαλες γιατι μου αρεσε σαν ιδεα αλλα μολις είδα αυγα και τεσσερα στον αριθμο μου ειρθε ξερεις μια...

Σιγουρα δεν εβαλες τοσα, σε ξερω εσενα δε σου αρεσουν, για πες....:)

Σας διαβαζω κοριτσια ανελλιπως και μου τρεχουν τα σαλια... Δεν ειχα τιποτα ιδιαιτερο να ποσταρω εκτος των συνηθισμενων...

Μπονζουρ

Νομίζω ή ένα ή δύο δεν θυμάμαι δες τα σχόλια :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τελικά η οργάνωση είναι το καθοριστικό στην όλη υπόθεση του φαγητού... φαντάζομαι όταν θα έχω πιτσιρίκια, θα τα κάνω και εγώ έτσι... Εγώ επειδή έχω μπόλικο χρόνο, δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτερα την κατάψυξη... παλιά που δούλευα φουλ ωράριο, ήταν αλλιώς;) Οπότε είμαι του φρέσκου, προς το παρόν:D

Χτες έκανα μία ωραιότατη φασολάδα συνοδεία με πράσινη σαλάτα, ξερό κρεμμύδι, φετούλα και πιπεριές Φλωρίνης. Σήμερα έχουμε χόρτα του βουνού με πατατούλες τηγανιτές... από τα πιο αγαπημένα φαγητά του καλού μου:tongue:

Αχ Ντέμι μου θύμησες το γαύρο... θέλω να τον κάνω μαρινάτο... είναι και η εποχή του τώρα... ολο ξεχνάω να πάρω. στείλε λίγο από δω! περπάτησε το μικρό σας? ποιός την χάρη σας τώρα... αρχίζει το κυνήγι... μπράβο!!

Και επειδή η μέρα πρέπει να ξεκινάει δυναμικά, έκανα ένα χυμό πορτοκάλι με μπανάνα..

293001.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...