Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

      • Ευχαριστώ 1

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!

Ωραία μέρα ήταν σήμερα... ότι έπρεπε για βόλτα στην θάλασσα... αλλά εμείς είχαμε μία υποχρέωση και μας έκοψε την μέρα στη μέση... ας όψεται:P

Ντέμιιι αύριο θα σου γράψω συνταγή για μαριναρισμένο γαύρο, δοκιμασμένη και πετυχημένη:P

Χτες πήρα φράουλες... πολύ όμορφες στην όψη... εντελώς άγευστες!:(οπότε θα γίνουν μαρμελάδα για να μην τις πετάξω;) και τον πουρέ σκόρδου ήθελα καιρό να ψάξω να δω πώς γίνεται... μου έλυσες την απορία χωρίς να ρωτήσω kalamarakι:P ευχαριστώ!

Σήμερα έκανα κατσικάκι στο φούρνο με πατάτες

1010585.jpg

και την μπουγάτσα που έδειξε τις προάλλες ο Άκης

1010589.jpg

αυτό έμεινε μετά από μία ώρα

1010592r.jpg

Link to comment
Share on other sites

kalamaraki και υπόλοιπες μαγείρισσες μιλ μερσί, πάτε για εκτύπωση.

Γιατί εγώ συνήθως βάζω στην κατάψυξη φαγητό ημέρας αφού κρυώσει (εννοείται με φρέσκο κ όχι κατεψυγμένο κρέας αν περιλαμβάνεται, είτε σε κομμάτι, είτε σε κιμά), αλλά όχι πριν το ψήσω-δεν το είχα σκεφτεί.

Κ πάλι σας ευχαριστώ όλες.

εγω δεν βαζω ποτε στην καταψυξη κρεας η ψαρι αψητο. βαζω λαχανικα, ζυμες, ψωμια, κουλουρακια, μπισκοτα, πολλα πραγματα, και φαγητο παντα μαγειρεμενο. δεν ξερω γιατι αλλα εγω εχω την ιδεα (εινια δικη μου ιδιοτροπια) οτι θα μου μυρισουν τα λαχανικα η οτι μπορει να σταξει αιμα κια αλλα τετοια κουλα και βαζω μονο μαγειρεμενο φαγητο μεσα.

Καλημέρα :-)

Πήρα φράουλες νόστιμες γλυκές από το λιντλ να κάνω μαρμελαδα :wink:

IMG_20130330_102022_zps1e251920.jpg

Και τώρα φεύγω λαϊκή :wink:

ειχα παρει και εγω την πεμπτη απο τη λαικη. φαγαμε μερικες αλλα λογω ασθενειας δεν ηθελαν αλλες τα παιδια και μετα απο 2 μερες με ζαχαρη στο ζουμακι τους στο ψυγειο φοβηθηκα και τις εκανα και εγω μαρμελαδα;)

Καλησπέρα κορίτσια!!

Ωραία μέρα ήταν σήμερα... ότι έπρεπε για βόλτα στην θάλασσα... αλλά εμείς είχαμε μία υποχρέωση και μας έκοψε την μέρα στη μέση... ας όψεται:P

και την μπουγάτσα που έδειξε τις προάλλες ο Άκης

1010589.jpg

αυτό έμεινε μετά από μία ώρα

1010592r.jpg

τελεια φαινεται η μπουγατσα σου. δεν εχω λογια. θα τη δω τη συνταγη

Link to comment
Share on other sites

εμεις καταφεραμε μετα απο πολλες μερες κλεισουρας να παμε βολτα. αλλα τις 2 προηγουμενες μερες εκανα μερικα πραγματα.

1) μια χρωστουμενη πιτσα απο μερες

213ex.jpg

Uploaded with ImageShack.us

2) εκανα και εγω ντολμαδακια γιατι τα ζηλεψα ειπαμε. καλαμαρακι ναι θελουν αρκετο λεμονι εινια η αληθεια. και δυοσμο. νομιζω οτι ολη η νοστιμια τους εινια ο δυοσμος και το λεμονι.

235eo.jpg

Uploaded with ImageShack.us

3) εδω οι φραουλες με τη ζαχαρη που εβγαλαν το ζουμακι τους

236gu.jpg

Uploaded with ImageShack.us

αυριο θα σας βαλω και φωτο απο το βαζο με τη μαρμελαδα. συμφωνω οτι κανονικα η αναλογια 2 προς 1 φρουτο ζαχαρη, αλλα ποτε μα ποτε δεν εβαλα σε γλυκο η σε μαρμελαδα τοση ζαχαρη. παντα βαζω πολυ λιγοτερη και συνηθως με το ματι ισα να σκεπαζεται το μειγμα. και αντιστοιχει περιπου στο 1/4, δηλαδη για 1κιλο φρουτο 200-250 γρ ζαχαρης.

καλα εγω ουτε σε κεικ και σε κανενα γλυκο δεν βαζω τοση ζαχαρη. βαζω τη μιση η και λιγοτερη.

4) και εδω σνιτσελ κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες στο φουρνο σαν τηγανιτες

246zl.jpg

Uploaded with ImageShack.us

αυτα τα ολιγα μαγειροκοριτσα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Επιτέλους σταματήσαμε να είμαστε Λονδίνο.....έβγαλε ήλιο!

Τα χθεσινά μας

Σουβλάκια από τον χαζμπαντ , πατάτες σαν τηγανιτές κ χτυπητή με μπόλικη καυτερή πιπερία κ έβγαλα λίγη στην άκρη για τη μικρή

photo-2013-03-31-15-22-29-649_zps49945ea3.jpg

photo-2013-03-31-15-26-16-225_zpsfc3ee535.jpg

photo-2013-03-31-15-24-53-30_zpseb34b805.jpg

Το βράδυ έφτιαξα κ τα κριτσίνια επιτέλους

photo-2013-03-31-20-54-11-125_zpsff57c903.jpg

Και δόση χαλβά με επικάλυψη σοκολάτας ,το χώρισα σε δυο ταψάκια, ένα για εμάς με το "ανώμαλο" ντεκορ από τα χεράκια της μικρής κ ένα για τους γονείς μου

photo-2013-04-01-08-47-00-846_zps71b29c91.jpg

Για σήμερα το μενού έχει μακαρόνια με σάλτσα κ σαλάτα ζοχούς ;)

Καλή μέρα να έχουμε :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις καταφεραμε μετα απο πολλες μερες κλεισουρας να παμε βολτα. αλλα τις 2 προηγουμενες μερες εκανα μερικα πραγματα.

1) μια χρωστουμενη πιτσα απο μερες

2) εκανα και εγω ντολμαδακια γιατι τα ζηλεψα ειπαμε. καλαμαρακι ναι θελουν αρκετο λεμονι εινια η αληθεια. και δυοσμο. νομιζω οτι ολη η νοστιμια τους εινια ο δυοσμος και το λεμονι.

3) εδω οι φραουλες με τη ζαχαρη που εβγαλαν το ζουμακι τους

αυριο θα σας βαλω και φωτο απο το βαζο με τη μαρμελαδα. συμφωνω οτι κανονικα η αναλογια 2 προς 1 φρουτο ζαχαρη, αλλα ποτε μα ποτε δεν εβαλα σε γλυκο η σε μαρμελαδα τοση ζαχαρη. παντα βαζω πολυ λιγοτερη και συνηθως με το ματι ισα να σκεπαζεται το μειγμα. και αντιστοιχει περιπου στο 1/4, δηλαδη για 1κιλο φρουτο 200-250 γρ ζαχαρης.

καλα εγω ουτε σε κεικ και σε κανενα γλυκο δεν βαζω τοση ζαχαρη. βαζω τη μιση η και λιγοτερη.

4) και εδω σνιτσελ κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες στο φουρνο σαν τηγανιτες

246zl.jpg

Uploaded with ImageShack.us

αυτα τα ολιγα μαγειροκοριτσα....

Όντως το λεμόνι κ ο δυόσμος είναι, αλλιώς δεν εξηγείτε γιατί της μητέρας μου είναι σαν άχυρα κ δεν τρώγονται...

Μιαααμμμ τα σνίτσελ κοτόπουλου, καιρό έχω να τα κάνω. Και εγώ στο φούρνο τα κάνω με τις πατάτες ΣΑΝ τηγανητά χε χε βαριέμαι το τηγάνι αφόρητα το λέρωμα του οπότε στη κουζίνα μου θα δεις τηγανητό σπάνια μια δυο φορές το 6μηνο κ άν.

εγω δεν βαζω ποτε στην καταψυξη κρεας η ψαρι αψητο. βαζω λαχανικα, ζυμες, ψωμια, κουλουρακια, μπισκοτα, πολλα πραγματα, και φαγητο παντα μαγειρεμενο. δεν ξερω γιατι αλλα εγω εχω την ιδεα (εινια δικη μου ιδιοτροπια) οτι θα μου μυρισουν τα λαχανικα η οτι μπορει να σταξει αιμα κια αλλα τετοια κουλα και βαζω μονο μαγειρεμενο φαγητο μεσα.

Εντάξει κάθε μια δικαιούται σε ένα κόλλημα χε χε εγώ τα τυλίγω καλά με το χαρτί τους κ σακούλα αυτό δεν το φοβάμαι, έχω άλλα κολλήματα :rolleyes::tongue::D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαγειροκόριτσα!

τι ωραία φαγητά!!!μιαμ μιαμ!!!

εγώ έκανα το χταποδάκι χτες και σήμερα θα βράσω το κοφτό μακαρονάκι

έχω χόρτα σαλατα

και θα πάρω 5 μπριζολες χοιρινές λαιμού να κάνω το φαγητό σου ravT.αλήθεια,αν το κάνω από σήμερα θα είναι νόστιμο αύριο;ή πρέπει ναναι φρέσκο;θέλουν χρόνο;

πολύ ωραία ιδέα πάντως!συνήθως τις μπριζόλες τις κάνω είτε στη ψησταριά είτε στο φούρνο


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Ντέμι δεν κάνω μπριζόλες συχνά ακριβώς επειδή σκληραίνουν και δεν είναι ευχάριστο για κανέναν. Η μικρή δε, δεν μπορεί καν να φάει. Εγώ αυτή τη συνταγή (που δεν είναι δικιά μου) την έκανα στη χύτρα. Θα έπρεπε να είναι λουκούμι αλλά όσο περνούσε η ώρα το κρέας σκλήρυνε. Το έφαγα ευχάριστα και το βράδυ βέβαια. Χοιρινό είναι άλλωστε, δεν έχω τρελές απαιτήσεις. Εγώ ένα 10λεπτο τις άφησα να πάρουν χρώμα, άντε 5 λεπτά να καρυκεύσω και να σβήσω με κρασί και 30 λεπτά να βράσουν στη χύτρα, δεν το λες πολύ ώρα. Αν έχεις την πολυτέλεια της 1 ώρας κάντο αυριο να ναι φρέσκο.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Ντέμι δεν κάνω μπριζόλες συχνά ακριβώς επειδή σκληραίνουν και δεν είναι ευχάριστο για κανέναν. Η μικρή δε, δεν μπορεί καν να φάει. Εγώ αυτή τη συνταγή (που δεν είναι δικιά μου) την έκανα στη χύτρα. Θα έπρεπε να είναι λουκούμι αλλά όσο περνούσε η ώρα το κρέας σκλήρυνε. Το έφαγα ευχάριστα και το βράδυ βέβαια. Χοιρινό είναι άλλωστε, δεν έχω τρελές απαιτήσεις. Εγώ ένα 10λεπτο τις άφησα να πάρουν χρώμα, άντε 5 λεπτά να καρυκεύσω και να σβήσω με κρασί και 30 λεπτά να βράσουν στη χύτρα, δεν το λες πολύ ώρα. Αν έχεις την πολυτέλεια της 1 ώρας κάντο αυριο να ναι φρέσκο.

ωραία τότε!θα τις κάνω αύριο!

μπορώ λοιπόν από σήμερα το βράδυ να τις αφήσω σε μαρινάδα ώστε να είναι πιο μαλακές αύριο!η πεθερά μου τους βάζει ακτινίδιο

ο κουμπάρος μας μαρινάρει το κρέας με ντομάτες κρεμμύδια πιπεριές ξύδι λάδι κλπ σαν να τις έψηνε δλδ

στη ψησταριά που τις κάνω δε βάζω τίποτα και είναι αρκετά μαλακές μπορω να πω

μήπως κάποιο άλλο μέρος εκτός από λαιμό ειναι πιο μαλακό;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!:P Και καλό μήνα... μη σας ξεγελάσουν σήμερα:tongue:

Ντέμι σου έχω την συνταγή για τον μαριναρισμένο γαύρο... φαίνεται πολύ η διαδικασία, αλλά δεν είναι... εμένα πιο πολύ με καθυστερεί το καθάρισμα του ψαριού...

Υλικά: 500 γρ. γαύρο, 1 ματσάκι μαιντανό, 2 καυτερές πιπερίτσες ψιλοκομμένος, 7-8 σκελίδες σκόρδο κομμένες σε φετούλες, 2 φλιτζάνια λάδι, 2 φλιτζάνια τσαγιού ξίδι ή χυμό λεμονιού, αλάτι.

Καθαρίζουμε τον γαύρο από τα εντόσθια και το κεφάλι και ανοίγουμε στη μέση. Τον βάζουμε ανοιχτό σ ένα σουρωτήρι και τον αλατίζουμε. Βάζουμε μία στρώση γαύρο και αρκετό αλάτι και συνεχίζουμε από πάνω με την ίδια σειρά. Τον αφήνουμε στο αλάτι μέχρι να ψηθεί για περίπου 2 ώρες. Σε ένα μπολ στρώνουμε εναλλάξ σκόρδο, μαιντανό, καυτερή πιπερίτσα και το γαύρο ανοιχτό να είναι στρωμένος κεφάλι με ουρά εναλλάξ. Τελειώνουμε με μαιντανό και σκόρδο. Στη συνέχεια βάζουμε ξίδι ή λεμόνι μέχρι να τον καλύψει τελείως και τον αφήνουμε να ψηθεί για περίπου 2 ώρες, μέχρι να αποκτήσει λευκό χρώμα. Καπακώνουμε το δοχείο με ένα πιάτο και το γυρίζουμε ανάποδα για να τον στραγγίσουμε από το ξίδι. Επαναλαμβάνουμε μέχρι να στραγγίσει τελείως. Γεμίζουμε με λάδι το δοχείο με το γαύρο μέχρι να καλυφθεί όλα αλλά και ενδιάμεσα στις στρώσεις. Το κλείνουμε και το βάζουμε στο ψυγείο. Διατηρείται έως 3 μήνες.

Φυσικά εννοείται ότι δε σου αρέσει από μυρωδικά, δεν το βάζεις ή βάζεις κάτι άλλο... εγώ για παράδειγμα δεν βάζω τις καυτερές γιατί δεν αντέχω τόσο κάψιμο...

Κορίτσια σχετικά με τις μπριζόλες, πάντα έπαιρνα χοιρινές λαιμού.. αλλά μου είπε τελευταία ένας που έχει ζώα ότι τα φάρμακα που χτυπάνε στα γουρούνια, τα κάνουν στον λαιμό και να αποφεύγω να παίρνω λαιμού;) σας το λέω απλά ώς πληροφορία και ότι θέλετε κάνετε... ξέρω ότι πολλές έχετε και παιδιά;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Επιτέλους σταματήσαμε να είμαστε Λονδίνο.....έβγαλε ήλιο!

Τα χθεσινά μας

Σουβλάκια από τον χαζμπαντ , πατάτες σαν τηγανιτές κ χτυπητή με μπόλικη καυτερή πιπερία κ έβγαλα λίγη στην άκρη για τη μικρή

photo-2013-03-31-15-22-29-649_zps49945ea3.jpg

photo-2013-03-31-15-26-16-225_zpsfc3ee535.jpg

photo-2013-03-31-15-24-53-30_zpseb34b805.jpg

Το βράδυ έφτιαξα κ τα κριτσίνια επιτέλους

photo-2013-03-31-20-54-11-125_zpsff57c903.jpg

Και δόση χαλβά με επικάλυψη σοκολάτας ,το χώρισα σε δυο ταψάκια, ένα για εμάς με το "ανώμαλο" ντεκορ από τα χεράκια της μικρής κ ένα για τους γονείς μου

photo-2013-04-01-08-47-00-846_zps71b29c91.jpg

Για σήμερα το μενού έχει μακαρόνια με σάλτσα κ σαλάτα ζοχούς ;)

Καλή μέρα να έχουμε :D:D

Πώς να μην έχουμε καλή μέρα με αυτά που μας βάζεις πρωί πρωί?! Μας ξελίγωσες πάλι!!:P

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕΛΛΛΛΕΟΟΟΣΣΣΣΣ!!!

Είμαι στη δουλειά κ πεινάααααωωω!!!

Τι είναι αυτά που ανεβάζετε?!?!?!

(Να πω ότι κ γω έφτιαξα κασερόπιτα, κέικ κ φιλετάκια κοτόπουλο με πολύχρωμες πιπεριές κ ριζάκι χε-χε!!!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλό μήνα! :D

Έχω πολύ καιρό να σας διαβάσω, φαντάζομαι θα μου βγουν τα μάτια πάλι με τις νόστιμες κι ωραιες σας φωτό :shock:. Τρεχάματα ιατρικής φύσης οι απουσίες μου :cry::?, μου λείψατε πάντως.

Εκανα διπλωτάρια με μοτσαρέλα, φέτα, ντομάτα και βασιλικό. Ελπίζω να είναι τόσο νόστιμα όσο φαίνονται. :rolleyes:

P4010423_zps97ec71e1.jpg


ImnOp3.png p7gjp3.png

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι.

Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...