Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nima21 είπε:

      Και εγώ την Πέμπτη η πρώτη μου προσπαθεια! Εχεις τπτ συμπτωματα; Εγω σχεδον τπτ.. και παει να με παρει απο κατω , αλλα προσπαθώ να το μην το σκέφτομαι...κατι ψιλοπονακια περιοδου και λιγο πρησμενο στηθος..

      Καλή μας επιτυχία!! 😍

      Καλησπέρα κορίτσι μου.Μην ψάχνεις για σύμπτωματα.Τα συμπτώματα της περιόδου μοιάζουν με της εγκυμοσύνης.Ειναι τόσα πολλά τα φάρμακα που τα περισσότερα είναι από εκεί.Σου εύχομαι καλή επιτυχία 🙏❤️🙏

      • Καλή τύχη! 1

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

κοίτα, στο άγχος αποχωρισμού οφείλεται πιο πολύ το να ξυπνάνε όταν είναι στην κούνια τους ή όταν φεύγεις εσύ απ' το κρεβάτι...

το γεγονός ότι ξυπνούσε κάθε 10΄ ενώ κοιμάται μαζί σου μου κάνει πιο πολύ σε πείνα ή δίψα, εδώ ο δικός μου αυτές τις μέρες που δεν τρώει κ κρατάει 1,5 ώρα, αλλιώς 2,5-3 ώρες σίγουρα... πίνει αρκετό νερό; το λέω γιατί έχει τύχει πολλές φορές να δώσω δημητριακά στις 9μιση -10 κ πάλι να ξυπνάει συχνά...

αυτό με το 10λεπτο εμένα μου το κάνει όταν καμιά φορά από την πολύ νύστα δε σηκώνομαι να τον θηλάσω κ τον βάζω όπως είμαστε στο στήθος, έτσι δεν μπορεί να φάει πολύ μάλλον, οπότε σηκώνομαι, τον περιμένω όσο αντέχω κ τον βάζω κ στο άλλο

ναι, όσο πιο πολύ κινούνται τόσο αυξάνονται οι ανάγκες τους σε φαγητό, γι' αυτό η ντοκ μας πρότεινε συν 2 σνακ (γι' αυτό εμείς δεν τρώμε; ούτε περπατάμε, ούτε μπουσουλάμε κ κοιμόμαστε πολύ!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρντο μου κι εγω το ιδιο θα πιστευα αλλα τα πιο χαλια ξενυχτια μου τα κανει τωρα που τον αφηνω αρκετη ωρα κατω. Ξυπναει με ψαχνει, με αγκαλιαζει απο το λαιμο και προσπαθει να ανεβει πανω μου. Σημερα την ωρα που πηγα κατω να τον παρω μου ειπε αυτη η γυναικα να μου φτιαξει ενα καφε. Απο την ωρα που με ειδε δεν δεχοταν με τιποτα να παει αγκαλια τους. Μεχρι να με δει δεν εχει κανενα προβλημα. Το ιδιο κανει και με τους δικους μου. Οσες εχετε κορες και μας θελατε για γαμπρο σας λυπαμαι! Μεγαλωνω μεγαλο μαμακια! :D


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολα τα μωρακια το ιδιο κανουν σε αυτη την ηλικια!κι εμενα αν ειμαι εγω στον χωρο,ο πατερας της η η γιαγια δεν θελει κανεναν αλλο κι ας ηταν τοση ωρα σε αλλη αγκαλια!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολα τα μωρακια το ιδιο κανουν σε αυτη την ηλικια!κι εμενα αν ειμαι εγω στον χωρο,ο πατερας της η η γιαγια δεν θελει κανεναν αλλο κι ας ηταν τοση ωρα σε αλλη αγκαλια!

συμφωνώ, κι εμένα έτσι κάνει, ούτε καν να με δει, με το που ακούει τη φωνή μου!

τώρα να συνδέεται αυτό με τον ύπνο... δε ξέρω... μπορεί να το βλέπει κ σε όνειρο... εμένα όταν κόψαμε το χαλινό κ μία φορά που χτύπησε άσχημα στο μάτι, το βράδυ ξύπνησε ξαφνικά κ έκλαιγε με ακριβώς τον ίδιο τρόπο, σαν να γινόντουσαν εκείνη τη στιγμή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα! λοιπόν, μέσα σε ένα σκ έχω άλλο παιδί!!!

ίωση; άλμα; δόντια; μάλλον όλα μαζί!!!

η ίωση μας άφησε κάτι μυξούλες, έσκασε μύτη το τρίτο δόντι κ έχει άλλα 3 πολύ φουσκωμένα κ τρίβεται συνεχώς με τη μπουνίτσα του, όλη την ώρα θέλει να πιάνεται κ να σηκώνεται όρθιος μόνος του, χαιρετάει όποιον φεύγει ή τα παιχνίδια που αποχωρίζεται, χαίρεται να μου προσφέρει τα παιχνίδια του για να ακούει ευχαριστώ, κάνει μπαμπουμ μπαμπουμ με το δαχτυλάκι στα χείλια σαν τη διαφήμιση του πάμπερς, με αποχωρίζεται δύσκολα, δεν τρώει αλεσμένα!!!, του δίνω κομματάκια διάφορα αλλά δεν καταφέρνει ακόμα να φάει ποσότητα κ βαριέται γρήγορα οπότε ακολουθεί μάχη για να φάει 50ml αλεσμένο να μη μείνει νηστικό, ευχαριστιέται τη βόλτα στο καρότσι, τον κοίμισα στο καρότσι χωρίς στήθος!...

σίγουρα όλα αυτά είναι συνηθισμένα για την ηλικία του κ μπορεί άλλα μωρά να τα παρουσίασαν νωρίτερα, αλλά εμένα μου τα έκανε 1η φορά όλα μαζί σε ένα σκ!

καλά με όλα αυτά δε μιλάω για πρόγραμμα ύπνου... πάνω από 1 ώρα δεν κοιμάται χωρίς εμένα, τη νύχτα δε δε μ' αφήνει να πάω ούτε για κατούρημα, σηκώνεται σαν υπνοβάτης κ αγκαλιάζει το μαξιλάρι που βάζω στη θέση μου... τώρα για στήθος, επειδή απ' τη μία τρίβεται στον ύπνο κ απ' την άλλη είναι κ νηστικούλης, ανά 1,5 ώρα θέλει, άντε να μ' αφήσει ένα 3ωρο όλη νύχτα στην καλύτερη...

Μπράβο το παιδί!!! Εγώ έχω αρχίσει να ανησυχώ... θα το συζητήσω με τον ντοκ τέλος του μήνα... εμένα ούτε πιάνεται μόνος του από κάπου να σηκωθεί, μόνο αν είμαι καθιστή μαζί του κάτω πιάνεται από μένα και προσπαθεί κάπως, ούτε χαιρετάει (ούτε καν κουπεπέ δεν κάνει) παρόλο που έχω πολύ καιρό τώρα που του δείχνω σε κάθε ευκαιρία να το κάνει, στηρίζεται από τραπεζάκια κλπ αν τον βάλω εγώ να πιαστεί αλλά όχι για πολύ ώρα, είναι του φόβου δηλαδή να τον αφήνω να κρατιέται μόνος του και να μην έχω χέρια από πίσω σε ετοιμότητα, όσο για το άγχος αποχωρισμού επειδή είμαστε ούτως ή αλλως αυτοκόλλητοι όλη μέρα δεν μπορώ να πω πως έχω δει τρομερή αλλαγή... αλλά το βράδυ δεν κοιμόμαστε πια...

Οχι κοριτσι μου. Η γιατρος μου συστησε να μην τον στειλω ακομα παιδικο οποτε θα μου τον κρατησει μια γυναικα εδω στην πολυκατοικια επι πληρωμης. Ειμαι ομως πολυ ευχαριστημενη μαζι της γιατι ειναι τετραμελης οικογενεια, αυτη και ο αντρας της συνταξιουχοι και του φερονται καλυτερα και απο γιαγιας και παππους και ειναι λες και εχει αδερφακια. Μου τον κρατανε ηδη 2 ωρεςωτα πρωινα για να συνηθιζει.

Τελικα μαλλον φταιω εγω για τον υπνο του. Ο δικος μου συνηθως ξυπναει 7.30 αλλα 9.30 νυσταζει πολυ κ ξανακοιμαται μια ωρα. Τρωμε φρουτοκρεμα με βρωμη και τον παω στη γυναικα. Εκει μπορει να ξανακοιμηθει μιση ωρα γιατι γκρινιαζειωπολυ. Το μεσημερι θελει στανταρ 2 ωρες αφου φαμεωτην κρεμα μας. Ξυπναμε πεινουμε γαλα και μετα κατα τις επταμιση θελει παλι ενα μισαωρο. Και μετα το βραδυ κοιμομαστε 10-11 αφου απο προχθες του αυξησα το γαλα απο 120μλ στα 210 τα οποια του δινω σε δυο δοσεις, μια στα 120 και σε μιση με μια ωρα το υπολοιπο. Για να το πινει σημαινει οτι πειναει. Εχθες ξυπνησαμε μονο 2 φορες και θηλασε. Δυο βδομαδες τωρα ξυπνιυσε καθε δεκα λεπτα. Ο δικος μου περπαταει κανονικα αν του κραταω τα χερια και τωρα εχουμε αρχισει και αφηνουμε και το ενα χερι. Δεν ξερω αν τον κουραζει και αυτο πολυ μεσα στη μερα. Εχουμε εντονο αγχος αποχωρισμου παντως

Ράνια κι εμείς ακριβώς τα ίδια με τον ύπνο, παρόμοιο πρόγραμμα ύπνου μέσα στη μέρα έχει κι εμένα και το βράδυ μέχρι να τον πάρει για τα καλά ο ύπνος μπορεί να ξυπνάει κάθε 10 λεπτά (επί 1 ώρα τουλάχιστον) και να θέλει νανούρισμα... 'Όταν πια τον πάρει ο ύπνος για τα καλά (λέμε τώρα), θα κοιμηθεί σερί κανα 2ωρο και μετά ανάλογα, ή θα πάει όλο το βράδυ να ξυπνάει κάθε 20 λεπτα με 1 ώρα όπου τον βάζω κάθε φορά στο στήθος για να νανουρίζεται (δεν τρώει, τουλάχιστον όχι κανονικά) ή στην καλύτερη θα κοιμάται 2ωρα... Πάντως επειδή τραβάει πολύ καιρό αυτή η ιστορία (περίπου 3 μήνες), δεν πιστεύω οτι είναι άλμα, ή δεν χορταίνει με το γάλα μου πια ή κάτι τον ενοχλεί, να σημειώσω οτι δεν έχουμε βγάλει δόντια ακόμα...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

γάλα δεν πίνει μόνο θηλάζει οπότε είναι όλη μέρα πάνω μου!

σήμερα έφαγε 5 κουταλιές αυγό με το ζόρι για πρωί, από την πείνα του κοιμήθηκε μόνο μισή ώρα, άλλες 5 κουταλιές μεσημεριανό κ 5:30 πείνασε επιτέλους! έφαγε 120μλ κ τώρα κοιμάται...

α ξέχασα, το μόνο που ζητάει είναι ψίχουλα ψωμιού, νερό κ ρυζογκοφρέτα, τώρα το πόσο καταλήγει στο στομάχι του είναι άλλο θέμα...

δεν άντεξα, πήρα τη ντοκ, είπε μπορεί να είναι από τα δόντια, θα περιμένουμε να δούμε πως θα πάει με το βάρος τον άλλο μήνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κοριτσάκια!σας διαβάζω από τότε που ήμουνα εγκύους μέχρι και τώρα!και εγώ ανήκω στης μανούλες Ιουνίου μιας και εγώ είμαι μανούλα μιας μπέμπας που ήταν να γεννηθεί τέλη Ιουλίου(Πητ 30.07)και γεννήθηκε στης 19.06!σήμερα είχαμε δοκ κάναμε και το εμβόλιο,ζυγίζουμε 8500 και 71 εκ,όταν γεννήθηκε ζυγίζε 2160 και 46 εκ.ολα καλά απλά και η δικιά μου ακόμα δν κάθεται ούτε σηκώνετε μόνοι της😞 μου είπε οι γιατρός να στρώσω ένα πάπλωμα στο πάτωμα να απομακρύνω ότι υπάρχει γύρω για μη χτυπήσει και να βαλω πολλά μαξιλάρια γύρω γύρω να υπάρχει κανένα καναπέ οι πολυθρόνα για να μαθαίνει να κρατιέται και σηκώνετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

καλώς ήρθαν τα καινούρια κορίτσια!

ντοριτάκι σε σκέφτομαι από προχθές, ο γιατρός τι λέει;

δοκίμασες να δώσεις ένα γεύμα παραπάνω πιο αργά το βράδυ όπως είχε πει κάποια μανούλα; εμένα μου είχε πει μέχρι 1,5 ώρα πριν κοιμηθεί μπορεί να φάει κάτι, έχω ταΐσει κ 9-10, γιαουρτάκι ή δημητριακά, όχι κάτι βαρύ κ όχι όλο...

εμείς αφαγίας η συνέχεια... τα έχω παρατήσει... τρώει όσο θέλει, δηλ. ούτε το μισό... μου θυμίζει τις αρχές του 6ου μήνα... κ μόνο αν δαγκώνει παράλληλα κάτι τραγανό όπως ψωμί, ρυζογκοφρέτα, μπισκότο... πείτε καμιά ιδέα, τι άλλο να του δώσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!σας διαβάζω από τότε που ήμουνα εγκύους μέχρι και τώρα!και εγώ ανήκω στης μανούλες Ιουνίου μιας και εγώ είμαι μανούλα μιας μπέμπας που ήταν να γεννηθεί τέλη Ιουλίου(Πητ 30.07)και γεννήθηκε στης 19.06!σήμερα είχαμε δοκ κάναμε και το εμβόλιο,ζυγίζουμε 8500 και 71 εκ,όταν γεννήθηκε ζυγίζε 2160 και 46 εκ.ολα καλά απλά και η δικιά μου ακόμα δν κάθεται ούτε σηκώνετε μόνοι της😞 μου είπε οι γιατρός να στρώσω ένα πάπλωμα στο πάτωμα να απομακρύνω ότι υπάρχει γύρω για μη χτυπήσει και να βαλω πολλά μαξιλάρια γύρω γύρω να υπάρχει κανένα καναπέ οι πολυθρόνα για να μαθαίνει να κρατιέται και σηκώνετε.

Καλως ηρθες κ να σου ζησει! Κ εγω κατι αντοστοιχο εχω κανει..εχω βαλει πανω απο τα χαλι μια κουβερτα κ παιζουμε εκει!

Καλημέρα!

καλώς ήρθαν τα καινούρια κορίτσια!

ντοριτάκι σε σκέφτομαι από προχθές, ο γιατρός τι λέει;

δοκίμασες να δώσεις ένα γεύμα παραπάνω πιο αργά το βράδυ όπως είχε πει κάποια μανούλα; εμένα μου είχε πει μέχρι 1,5 ώρα πριν κοιμηθεί μπορεί να φάει κάτι, έχω ταΐσει κ 9-10, γιαουρτάκι ή δημητριακά, όχι κάτι βαρύ κ όχι όλο...

εμείς αφαγίας η συνέχεια... τα έχω παρατήσει... τρώει όσο θέλει, δηλ. ούτε το μισό... μου θυμίζει τις αρχές του 6ου μήνα... κ μόνο αν δαγκώνει παράλληλα κάτι τραγανό όπως ψωμί, ρυζογκοφρέτα, μπισκότο... πείτε καμιά ιδέα, τι άλλο να του δώσω;

Μαλλον τα δοντακια του θα ειναι κ ποναει το μπεμπουλινο...εμεις εχουμε μονο δυο δοντια αλλα απειρα σαλια..αυριο εχουμε ντοκ...κοιμομαστε κατα τις 2130 κ ξυπναμε κατα τις 8 με κατι διαλειματα για πιπιλα...καλοβολος ειναι στο φαγητο γενικα μεχρι κ φασολακια εχει φαει...μπλιαχ!


cPT0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...