Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet said:

      Δεν τις  έκανα σήμερα αυτές,μόνο ΑΜΗ έκανα..

      Εγώ έχω μόνο ένα εμβρυακι ακόμα.. ευτυχώς που έχω την κορούλα μου,νιώθω πως δεν θα μπορέσω να κάνω άλλο παιδί..δεν αισθάνομαι καθόλου καλά,δεν ξέρω 

      Θα περάσει ο καιρός θα τα βάλεις όλα σε μια σειρά και θα δεις μερικές φορές θα σε πάει εκεί που πρέπει μόνο του βήμα βήμα … αλλά σίγουρα με το καιρό θα ηρεμήσεις κ θα σκέφτεσαι ψύχραιμα … αλλά από τη φάση σπυ έχω περάσει και ξέρω πολύ καλα πως νιώθεις … άφησε το χρόνο να σε οδηγήσει και σίγουρα τους ειδικούς … 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

Kαλημέρα κορίτσια,

Σκέφτομαι τα επομενα εμβόλιά του να αρχίσω να τα κάνω στο ΙΚΑ. Πάει καμιά μανούλα στο ΙΚΑ? Ακούω απόψεις...

η παιδίατρος σου χρεώνει έξτρα τα εμβόλια?

εμείς δεν τα κάνουμε στο ίκα αλλά τα έκανε η αδερφή μου στα παιδιά της και δεν είχε παράπονο!


HXs0p3.png

wocnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρώτα από ολα με το καλό η βάπτιση. Εμείς εκείνη την ημέρα έχουμε γεννέθλια!

Οσον αφορά το φαγητό μην ανησυχείς. Και ο δικός μου που είναι πολύ φαγανό παιδί αυτές τις μέρες τρώμε με το ζόρι. Πίνουμε σχεδόν μονο γάλα! Κι εγώ πιστεύω ότι φταίνε τα δόντια. Δεν κοιμόμαστε σχεδόν καθόλου εδώ και μια βδομάδα εκτός από τις πρώτες πρωινές ώρες και το μεσημέρι που τον κοιμίζω κάτω από τον απορροφητήρα. Μπορώ να σου πω ότι δεν έκανα τέτοιο ξενύχτι όυτε οταν ήταν βρέφος γιατί τώρα ξυπνάει με γκρίνια και κλάμματα!

Δεν χρεώνει εξτρά το εμβόλιο (εκτός κι αν πρέπει να το πληρώσουμε λογω ΙΚΑ, αλλά παίρνει 40 ευρώ επίσκεψη που θεωρώ οτι ειναι πολλά!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από ολα με το καλό η βάπτιση. Εμείς εκείνη την ημέρα έχουμε γεννέθλια!

Οσον αφορά το φαγητό μην ανησυχείς. Και ο δικός μου που είναι πολύ φαγανό παιδί αυτές τις μέρες τρώμε με το ζόρι. Πίνουμε σχεδόν μονο γάλα! Κι εγώ πιστεύω ότι φταίνε τα δόντια. Δεν κοιμόμαστε σχεδόν καθόλου εδώ και μια βδομάδα εκτός από τις πρώτες πρωινές ώρες και το μεσημέρι που τον κοιμίζω κάτω από τον απορροφητήρα. Μπορώ να σου πω ότι δεν έκανα τέτοιο ξενύχτι όυτε οταν ήταν βρέφος γιατί τώρα ξυπνάει με γκρίνια και κλάμματα!

Δεν χρεώνει εξτρά το εμβόλιο (εκτός κι αν πρέπει να το πληρώσουμε λογω ΙΚΑ, αλλά παίρνει 40 ευρώ επίσκεψη που θεωρώ οτι ειναι πολλά!

Όντως πολλά... κανα 30αρι είναι το σύνηθες... Έχετε πολλά ακόμα; Εμάς τον προ-προηγούμενο μήνα μας είπε οτι είμαστε στα μισά :shock: και κάνουμε κάθε μήνα κι από ένα, πόσα πια πρέπει να κάνουν;;;

Όσο για τον ύπνο, κοιμήθηκε μια και μόνη φορά σερί ένα 9ωρο αλλά γενικά είμαστε σε καλό δρόμο, ξυπνάει 1-2 φορές από εκεί που δεν έβρισκε ησυχία...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε τον 9ο και τώρα μας ειπε οτι το επόμενο θα το κάνουμε στον 13ο μήνα. Δεν κάνουμε εμβόλια τώρα. Αλλά ετυχε και τον πήγα για μετρήσεις πριν τρείς βδομάδες και στο τέλος της ιδιας εβδομάδας μου αρρώστησε οπότε πλήρωσα δύο επισκέψεις δηλ 80 ευρώ και μου κακοφάνηκε!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!!!

πλειάδα, από τώρα κυνόδοντες; νομίζω βγαίνουν στο 18μηνο, μάλλον τα πλαϊνά θα είναι... πάντως μην ανησυχείς κι εμένα που έκανε έτσι με τα πάνω, μόλις βγήκαν άνοιξε η όρεξή του κι έγινε γιουβαρλάκι χαχαχα... υπομονή, τάισμα στο μπαλκόνι ή αγκαλιά κ βόλτες, κ να μη έχουν μεγάλη διάρκεια τα γεύματα.

κι εμάς 40 παίρνει, αλλά αν πάμε ενδιάμεσα για κάτι μικρό δε χρεώνει τίποτα ή αν είναι σοβαρότερο παίρνει 20, από τον 7ο μετρήσεις κάνουμε στο 2μηνο.

εμβόλια κάνουν κ οι παιδίατροι του ΙΚΑ; δεν κάνουν μόνο στο κέντρο μάνας κ παιδιού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια!!!

πλειάδα, από τώρα κυνόδοντες; νομίζω βγαίνουν στο 18μηνο, μάλλον τα πλαϊνά θα είναι... πάντως μην ανησυχείς κι εμένα που έκανε έτσι με τα πάνω, μόλις βγήκαν άνοιξε η όρεξή του κι έγινε γιουβαρλάκι χαχαχα... υπομονή, τάισμα στο μπαλκόνι ή αγκαλιά κ βόλτες, κ να μη έχουν μεγάλη διάρκεια τα γεύματα.

κι εμάς 40 παίρνει, αλλά αν πάμε ενδιάμεσα για κάτι μικρό δε χρεώνει τίποτα ή αν είναι σοβαρότερο παίρνει 20, από τον 7ο μετρήσεις κάνουμε στο 2μηνο.

εμβόλια κάνουν κ οι παιδίατροι του ΙΚΑ; δεν κάνουν μόνο στο κέντρο μάνας κ παιδιού;

Εντάσσεται στο ΙΚΑ από οτι κατάλαβα.

Κορίτσια έχουμε πολύ ΄θέμα με τον υπνο. Ξυπνάει τουλάχιστον 2-3 φορές καιμε ξαγρυπνάει μεχρι να ξανακοιμηθει! Τι θα κάνω??? Νυστάζω! Εχει κόψει και τελείως την πιπίλα, θέλει μονο στήθος για να κοιμηθεί!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!!!

πλειάδα, από τώρα κυνόδοντες; νομίζω βγαίνουν στο 18μηνο, μάλλον τα πλαϊνά θα είναι... πάντως μην ανησυχείς κι εμένα που έκανε έτσι με τα πάνω, μόλις βγήκαν άνοιξε η όρεξή του κι έγινε γιουβαρλάκι χαχαχα... υπομονή, τάισμα στο μπαλκόνι ή αγκαλιά κ βόλτες, κ να μη έχουν μεγάλη διάρκεια τα γεύματα.

κι εμάς 40 παίρνει, αλλά αν πάμε ενδιάμεσα για κάτι μικρό δε χρεώνει τίποτα ή αν είναι σοβαρότερο παίρνει 20, από τον 7ο μετρήσεις κάνουμε στο 2μηνο.

εμβόλια κάνουν κ οι παιδίατροι του ΙΚΑ; δεν κάνουν μόνο στο κέντρο μάνας κ παιδιού;

οι κυνόδοντες είναι σίγουρα, υπάρχει μεγάλη απόσταση από τα πρόσθια, φάνηκαν κάποια στιγμή οι μυτούλες τους και από κάτω φαίνεται ο μεγάλος όγκος του κυνόδοντα... τα ούλα πρήστηκαν πολύ και τα κάλυψαν πάλι... για αυτό πονάει τόσο...

από χτες τρώει με το ζόρι, κλαίει λίγο στην αρχή αλλά μετά συνεχίζει, βάζω δύο μπουκιές και δίνω νερό και καταπίνει, δεν μπορώ να περιμένω άλλο, από την αφαγία τα κακά της έγιναν μαλακά πάλι, όπως ήταν πριν ξεκινήσουμε τις στερεές και γκρίνιαζε συνέχεια, τώρα είναι πιο ζωηρή. ελπίζω απλά να είναι φάση που θα περάσει!

Εντάσσεται στο ΙΚΑ από οτι κατάλαβα.

Κορίτσια έχουμε πολύ ΄θέμα με τον υπνο. Ξυπνάει τουλάχιστον 2-3 φορές καιμε ξαγρυπνάει μεχρι να ξανακοιμηθει! Τι θα κάνω??? Νυστάζω! Εχει κόψει και τελείως την πιπίλα, θέλει μονο στήθος για να κοιμηθεί!

ωχ... υπομονή... δεν ξέρω τι συμβουλή να σου δώσω! μήπως πονάει και σε ζητάει;


HXs0p3.png

wocnp3.png

Link to comment
Share on other sites

οι κυνόδοντες είναι σίγουρα, υπάρχει μεγάλη απόσταση από τα πρόσθια, φάνηκαν κάποια στιγμή οι μυτούλες τους και από κάτω φαίνεται ο μεγάλος όγκος του κυνόδοντα... τα ούλα πρήστηκαν πολύ και τα κάλυψαν πάλι... για αυτό πονάει τόσο...

από χτες τρώει με το ζόρι, κλαίει λίγο στην αρχή αλλά μετά συνεχίζει, βάζω δύο μπουκιές και δίνω νερό και καταπίνει, δεν μπορώ να περιμένω άλλο, από την αφαγία τα κακά της έγιναν μαλακά πάλι, όπως ήταν πριν ξεκινήσουμε τις στερεές και γκρίνιαζε συνέχεια, τώρα είναι πιο ζωηρή. ελπίζω απλά να είναι φάση που θα περάσει!

ωχ... υπομονή... δεν ξέρω τι συμβουλή να σου δώσω! μήπως πονάει και σε ζητάει;

πωπω! υπομονή!

κάνε τα αλεσμένα πολύ καλά κ πιο νερουλά να της κατεβαίνουν εύκολα κ κάνε τη να ξεχνιέται με βόλτες την ώρα του ταΐσματος, εμένα αυτό έπιασε πολύ, στο αριστερό τον κρατούσα αγκαλιά κ με το κουτάλι στο δεξί κάναμε βόλτες μες στο σπίτι κ που είναι το φως, που είναι το ρολόι, να τα πουλάκια κλπ...

επίσης, ξέρω ότι δεν είναι σωστό, αλλά λόγω της αφαγίας του ξεκίνησα λίγο αλάτι νωρίτερα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι με ζητάει συνέχεια. Δεν ξερω αν πονάει.

Ερώτηση... σκεφτομαι απο σεπτεμβρη να τον στειλω παιδικό. Θέλω αποψεις!

εφόσον δουλεύεις, τι να κάνεις...

εσύ θα συγκρίνεις κατά πόσο σε συμφέρει οικονομικά κ πρακτικά από τη γυναίκα που στον κρατάει τώρα...

οι ιώσεις είναι ένα θέμα, αλλά αν είχες κι άλλα παιδιά τι θα έκανες; δεν μπορούμε να τα έχουμε πάντα σε καραντίνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εφόσον δουλεύεις, τι να κάνεις...

εσύ θα συγκρίνεις κατά πόσο σε συμφέρει οικονομικά κ πρακτικά από τη γυναίκα που στον κρατάει τώρα...

οι ιώσεις είναι ένα θέμα, αλλά αν είχες κι άλλα παιδιά τι θα έκανες; δεν μπορούμε να τα έχουμε πάντα σε καραντίνα...

Aυτό σκέφτομαι κι εγώ, κι επειδή θα ήθελα κι ένα δευτερο παιδάκι πρέπει οικονομικά να μαζέψω από διάφορα πράγματα.

Αλάτι του δίνω κι εγώ. Εμένα η παιδίατρος μου είπε να τρώει ότι κι εμείς, μόνο το αλάτι που βάζω στο φαγητό μας να είναι λιγότερο.

Την Παρασκευή έχουμε την γιορτή μας κορίτσια! Πωπω απίστευτο μου φαίνεται! Γεννήσαμε, και μεγάλωσαν τόσο που έχουμε γιορτές και γεννέθλια!!!!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αααα κάναμε και τα πρώτα μας βήματα μόνοι μας.8-10 βήματα μέχρι που παραπατούσε! Αλλά ο δικός μου είναι χέστης, Επρεπε να περπατάει εδώ και καιρό αλλά ακόμα και κάτω που κάθεται πρέπει να μου κρατάει το χέρι. Εχθές δεν άντεξα! Τράβηξα το χέρι μου και τσουπ έφυγε! Είχε πολύ πλάκα!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι με ζητάει συνέχεια. Δεν ξερω αν πονάει.

Ερώτηση... σκεφτομαι απο σεπτεμβρη να τον στειλω παιδικό. Θέλω αποψεις!

Γνώμη μου ως νηπιαγωγός, αν υπάρχει κάποιο οικείο πρόσωπο να τον κρατάει να το καθυστερήσεις λίγο ακόμα... η καλύτερη ηλικία θεωρώ οτι είναι από τα 3 και μετά... ΑΛΛΑ, αν δεν υπάρχει κάποιος να τον προσέχει δεν θα περάσει κι άσχημα με άλλα παιδάκια, θα κοινωνικοποιηθεί κιόλας! Πάντως οι ιώσεις είναι ένα θέμα, όπως είπε και η mardo, θα πρέπει να έχεις κάποιον stand by να τον προσέχει συχνά πυκνά που θα αρρωσταίνει...

Αααα κάναμε και τα πρώτα μας βήματα μόνοι μας.8-10 βήματα μέχρι που παραπατούσε! Αλλά ο δικός μου είναι χέστης, Επρεπε να περπατάει εδώ και καιρό αλλά ακόμα και κάτω που κάθεται πρέπει να μου κρατάει το χέρι. Εχθές δεν άντεξα! Τράβηξα το χέρι μου και τσουπ έφυγε! Είχε πολύ πλάκα!

Μπράβο η αγορίνα! κι εμένα είναι φοβιτσιάρης, θέλει όλη την ώρα να περπατάει αλλά μην τυχόν και του αφήσω έστω το ένα χέρι, κλαίει...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου ως νηπιαγωγός, αν υπάρχει κάποιο οικείο πρόσωπο να τον κρατάει να το καθυστερήσεις λίγο ακόμα... η καλύτερη ηλικία θεωρώ οτι είναι από τα 3 και μετά... ΑΛΛΑ, αν δεν υπάρχει κάποιος να τον προσέχει δεν θα περάσει κι άσχημα με άλλα παιδάκια, θα κοινωνικοποιηθεί κιόλας! Πάντως οι ιώσεις είναι ένα θέμα, όπως είπε και η mardo, θα πρέπει να έχεις κάποιον stand by να τον προσέχει συχνά πυκνά που θα αρρωσταίνει...

Bασικά έλεγα να βάλω μπροστά για δεύτερο και οικονομικά αν είναι να δίνω και 300 ευρώ το μήνα για τηνγυναίκα θα είμαι υπερβολικά δύσκολα. Θα την έχω αυτή τη γυναίκα σε περίπτωση που αρρωσταίνουμε. Δεν ξέρω μωρέ, κι εγώ σκέψεις κάνω....

Μπράβο η αγορίνα! κι εμένα είναι φοβιτσιάρης, θέλει όλη την ώρα να περπατάει αλλά μην τυχόν και του αφήσω έστω το ένα χέρι, κλαίει...

Εμείς εδώ και καιρό περπατούσαμε μόνο με το ένα χέρι αλλά φαινόταν ότι δεν το χρειαζόταν. Εχθές τον κρατούσα λίγο από την μπλούζα από πίσω μπας και φάει τα μούτρα του αλλά είμαστε αρκετά σταθεροί. Οχι ότι δεν πέφτουμε, ίσα ίσα. Με το καλό και καλά περπατήματα!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

εμείς τώρα ξεκινήσαμε να περπατάμε τοίχο τοίχο, έχουμε ακόμα!

λοιπόν από δόντια κι εμείς τα ίδια, σήμερα όλη μέρα πυρετό, τρώει μόνο κρέμες κ γιαούρτι κ φουσκώνουν οι κάτω κυνόδοντες...

κ κάτι άσχετο: τις τελευταίες μέρες όταν πατάω το ποντίκι στο "πρώτο μη διαβασμένο" την 1η φορά μου ανοίγει διαφημίσεις, εσάς το κάνει;

πάντως, αν ακούν οι διαχειριστές, είναι πολύ ενοχλητικό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...