Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

Μανούλες Ιανουαρίου 2016


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Τζο για το βηχα που ειχε ακριβως οπως το περιεγραψες. Σα πνιξιμο!!!!  Απολυτως τιποτα μονο πολυ ορο κ για το μπουκωμα μου επετρεψε  οτριβιν.

Για το θεμα νταντα. Δεν εχω εμπειρια. Ομως τον δευτερο τον εστειλα παιδικο 2.9 .

 Ο μικρος σου λιλλα θα προσαρμοστει θελει δε θελει! Νομιζω οτι βλεπει εσενα στεναχωρεμενη κ αγχωμενη γι αυτο κ συμπεριφερεται ετσι. Μολις το παρεις πρωτα εσυ αποφαση τοτε θα το δεχτει κ εκεινος!!  Να σου θυμισω το περιστατικο με τα ρουχα του γιου μου!Ξυπνουσαμε δυο ωρες πρθν για να τον πισω να ντυθει .. Κ αγχος , στεναχωρια ψυχολογικη πιεση.  .χτυπιοταν για να μη βαλει ρουχα. Κ δωστου κλαμα εγω ς  δε μπορω να σου περιγραψω πως ενιωθα.   ωσπου η διευθυντρια μου ειπε να παει με τις πιτζαμες!  Κ ετσι απλα χωρις πιεση φωνη κτλ .λυθηκε το θεμα!  

Πρεπει να βρεις τα κουμπια του!!!  Κ ενα απο αυτα σιγουρα εισαι εσυ! Να μη σε βλεπει στεναχωρημενη ! Γιατι το εκμεταλλευεται!! Παρε την υποθεση ολη πιο χαλαρα! Κ δειξτου το!   

Εχω κ αποριες. Αντιδραση δειχνει με ολο το κοσμο? Αν ερθει καποιος σπιτι σας. Πως συμπεριφερεται? .

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες και μπεμπάκια,καλησπέρα! Ελπίζω να είστε όλοι καλά!

Λίλα, θα συμφωνήσω με τη γμντ πως η δική σου στενοχώρια και το άγχος περνά και στο μικρό. Όσο δύσκολο και να είναι θα πρέπει να ηρεμήσεις εσύ πρώτα για να μπορέσει και το παιδί να ανταπεξέλθει και να προσαρμοστεί στη νέα κατάσταση! Θα πρότεινα και κάτι...γτ δε δοκιμάζεις να τον αφήσεις εντελώς μόνο με την κυρία για λίγο?Να δεις πως θα τα πάνε? Κρίνοντας από τη συμπεριφορά και των δύο μου παιδιών, όταν είμαι μπροστά εγώ ή ο μπαμπάς δεν θέλουν κανένα άλλο(αναφέρομαι στη μικρή και στη μεγάλη όταν ήταν σε αυτή την ηλικία). Δώσε χρόνο στο μικράκι σου! Και από πείρα επαγγελματική (εκπ/κος) έχω δει παιδάκια νηπ/γωγείου να κλαίνε με το που έφθαναν στην πόρτα και για αρκετή ώρα. Με τον καιρό ακόμα και τα πιο δύσκολα προσαρμόστηκαν. Υπομονή θέλει! και να πεις στην κυρία πως δεν τα παρατάνε έτσι εύκολα...!!!

Γαργαλίτσα, θα συμφωνήσω με όλα τα κορίτσια πως καλύτερα είναι με κυρία σπίτι και όχι σε παιδικό από τόσο μικρή ηλικία. Αν υπάρχει τουλάχιστον αυτή η δυνατότητα!

Γμντ, πώς είναι η μικρούλα σου? Ελπίζω να είστε καλά τώρα!

Τα υπόλοιπα κοριτσάκι και μπεμπάκια πώς είναι! Πολλά φιλάκια από το νότο...!!!


mMaAp3.png               5Bqgp2.pngoKjap3.png

Link to comment
Share on other sites

Babies.η μας ηρθε καινουργια η ανακυκλωνουμε τη παλια . Εχω εδω κ τρεις μερες 38.5.  Κ τα παιδια πιο ελαφρα συμπτωματα. Μια απο τα ιδια με πριν δηλ.πονολαιμο συναχι κτλ. κ η μικρη σημερα τελειωνει την αντιβιωση.  της εχει μεινει το μπουκωμα. 

Τρομαρα μας θελουμε να παμε κ εκδρομη το τριημερο!

 Ασε κ τα δικα μου ετσι κανουν. Τωρα με τη μικρη που αρχιζει κ μεγαλωνει τα αδελφια της τη κρατανε κ οταν με δει αρχιζει τη γκρινια να τη παρω.  

Τωρα εκτος απο τις ιωσεις αντιμετωπιζουμε θεμα με τον υπνο. Ξυπναει τη νυχτα.στην αρχη ξυπνουσε λογω πυρετου. Μετα λεμε με το συναχι κ το βηχα.πηγαμε στον πονοκοιλο λοφω αντιβιωσης.τωρα νομιζω οτι της εγινε συνηθεια γιατι ξυπναει στο τριωρο η τετραωρο. 

Σημερα της το ξεκαθαρισα δε προκειται να σηκωθω να σε ταισ! Κανονισε τη πορεια σου. !.

Ααα σκεφτηκαμε  κ το ενδεχομενο μηπως κρυωνε.  Της φοραω δυο πιτζαμες. Αποψε της εβαλα ενα πιο χοντρο ζακετακι.

Λετε να παρουμε τελικα υπνοσακο? Στο λητω εχει σα φορμα.νομιζω ο ενιαιος δε θα τη βολεψει γιατικανει πολυ ανησυχο υπνο

Οση ωρα γραφω  εβαλε μια φων. Κοπανησε κ το κεφαλι της στα καγκελα.  Κ τωρα ροχαλιζει.  

Πηρα κ ενα παναντολ.  Στο 37.6 ειμαι. 

Τα υπολοιπα μωρακια τι κανουν? 

Τζο τι κανουν οι δικοι σου αντρες πως τα πανε με την ιωση ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμάς! 

Γμνθ μου, περαστικά σου και πάλι. Ευτυχώς τα παιδιά όπως λες έχουν πιο ήπια συμπτώματα, ε; Έτσι την πέρασαν κι οι δικοί μου, μια μέρα τους ταλαιπώρησε, ενώ εμένα μια εβδομάδα! Ήπια ένα ολόκληρο κουτί panadol cold&flu. Με το θερμόμετρο εντάξει όλα, τον πυροβολώ όταν κοιμάται για να είμαι σίγουρη ότι δεν έχει. Δεν έκανε πυρετό δηλ. μόνο λίγο βήχα και λίγη καταρροή, αλλά ευτυχώς το βράδυ κοιμόταν και χθες το μεσημέρι πρώτη φορά κοιμήθηκε 3ωρο και μάλλον αυτό τον βοήθησε και ανάρρωσε. Τουλάχιστον κάθεται και του καθαρίζω τη μύτη, γιατί στις αρχές γινόταν χαμός! Εσένα μάλλον κάποια αναστάτωση θα περνάει και ξυπνάει πιστεύω, ή με τις απανωτές ιώσεις ή με τη ζέστη ή μήπως με κανένα δόντι; Βέβαια το ανά 4ωρο που λες σ' εμάς δεν ακούγεται τόσο περίεργο!

Στον δικό μου έχω βρει άλλο κουμπί για τον ύπνο, τόσον καιρό μου κοιμόταν απ' τις 8.30 και ξυπνούσε εφτακόσιες φορές για πιπίλα μέχρι τις 12, τώρα παρατήρησα ότι όταν τον βάζω 10 το πάει σερί μέχρι τις 6, μετά πίνει γάλα και ξανακοιμάται ως τις 8. Και όσες φορές ξυπνήσει τον ακούω που αλλάζει πλευρό και ξανακοιμάται. Μάλλον πέφτει πιο πτώμα και κοιμάται βαριά και δεν μας φωνάζει καθόλου. Οπότε αυτό κάνω, απλώς έτσι αράζουμε μόνο μια ωρίτσα με τον σύζυγο, αλλά μην τα θέλουμε κι όλα, κοιμάμαι πια πολύ καλύτερα!

Για τη ζέστη είναι ιδρωμένη όταν την πιάνεις; Γιατί εμένα τώρα που ανέβηκε η θερμοκρασία είναι συχνά ιδρωμένος. Του έχω έναν λεπτό υπνόσακο με πόδια από τα h&m και από μέσα το μακρυμάνικο φορμάκι και πάλι ζεσταίνεται. Και στο δωμάτιο έχει 21 βαθμούς. Επίσης, τον σκεπάζω κιόλας :oops:

Γμνθ, ως το τριήμερο θα έχετε ανακάμψει, έχουμε 1,5 εβδομάδα ως τότε!

Kι εμένα τα ίδια ο μπέμπης, όταν είμαι μπροστά δεν θέλει κανέναν άλλο, μάλιστα με γραπώνει στην αγκαλιά και μετά γυρνάει και τους κοιτάει και γελάει ο πονηρός. Και όσο ήταν στη μαμά μου, όταν του μιλούσα στο τηλ. τότε με πεθυμούσε που με άκουγε. Οπότε κι εγώ πιστεύω ότι αν μείνει με την κυρία, Λίλα, θα τρίβεις τα μάτια σου! Αφού βέβαια τη γνωρίσει κάπως. Πρέπει να είναι κι αυτή πρόθυμη να δώσει ένα χρόνο να συνηθίσουν ο ένας τον άλλο. 

Κατά τ' άλλα, εμείς ενώ με τα 2 χέρια της μαμάς τρέχουμε αέρα, τώρα αρχίσαμε να κάνουμε βηματάκια με το ένα χέρι, για μόνος του δεν το θέλει με τίποτα. Το ρεπερτόριό μας περιλαμβάνει πλυντήριο, ερκοντίσιον ηλεκτρικές συσκευές, άδειασμα ντουλάπια κουζίνας, τώρα προστέθηκε και το ψυγείο! Α, και αποθήκη που έχει την ηλεκτρική σκούπα! Έχει πολλές δουλίτσες να τακτοποιήσει μέσα στη μέρα!

Ρε κορίτσια, κάτι άλλο: εσάς κακά πόσες φορές κάνουν τη μέρα; Κάνει μέχρι και 5-6 φορές στις πιο φαγανές ημέρες, δεν θα μειωθούν άραγε;


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωπω Τζο, εσύ αλλάζεις σχεδόν όσο κι εγώ!!! Μαξ τρεις φορές ο καθένας κ πολύ μου είναι!!! Μην τον ιδρώνεις, μπορεί να σου κρυωσει χειρότερα έτσι. Μπορεις να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία του το βράδυ ωστε να μην ιδρώνει κ να ξανατσεκαρεις 5-6 ώρα το πρωί που πέφτει η θερμοκρασία εξω κ μεσα. Τέλειοι είστε από ύπνο, φτου φτου σας!

Γμνθ βάλε κορίτσι υπνόσακο στο παιδί να βρείτε την υγεια σας! Με ποδαράκια τους φοράω εγώ, από matou france δώρο, πολύ ευχαριστημένοι όλοι. Ξεσκέπαστοι με θερμοκρασία δωματίου γύρω στους 20. Αν κατέβει η θερμοκρασία βήχουν κ ρίχνω ενα ελαφρύ σκεπασματακι. Να διαβάσεις τα tog πριν αγοράσεις, δλδ για πόσους βαθμούς περιβάλλοντος είναι.

Εμένα ξεθαρρεύουν στο περπάτημα και δεν τολμάω πχ να πάω σε άλλο σπίτι επίσκεψη γιατί πρίζες καλώδια κλπ επικίνδυνα είναι τα πιο χοτ στη λίστα των "παιχνιδιών"... 


Tfoop3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου! 

 

Περαστικα βρε κοριτσια σε ολες τις μανουλες και τα μπεμπακια! 

 

Αχ μακαρι να ειναι οπως τα λετε - η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ αγχωμενη καξ το δειχνω- μια ζωη. Προσπαθω οσο νπορω βεβαια και αλλωτε μου πετυχαινει αλλωτε οχι. Ο μικρος γενικα ειναι πολυ κοινωνικος και παιζει και γελαει με κοσμο αρκει να βλεπει τη μαμα.... Με την κυρια αυτες τις ημερες παιζουμε γελαμε κ χαχανιζουμε. Εχθες ηταν κ η αδερφη μου εδω και μπορω να πω οτι την κοπανησα 2 ωρες και δεν ανοιξε ρουθουνι - με ειδε να φευγω κ ηταν κυριος, με ειδε να μπαινω, πηγε να με πιασει, του ειπα οτι θα παω να αλλαξω ρουχα κ αυτο ηταν με ξεχασε για το υπολοιπο. Λετε να τις φερνω τρεις τρεις τις κυριες στο σπιτι για να ξεχνιεται; Δε με παιρνει βεβαια οικονομικα .... χεχεχ.

 

Σημερα παλι δεν πηγε καλα. Του εδωσα φιλακι και τον χαιρετισα αλλα πλανταξε. Δευτερα ξεκιναω δουλεια εξηγησα βεβαια οτι μπορει αν γινεται πανικος να πηγαινοερχομαι για καποιον καιρο. Λογικα τις 3 πρωτες ημερες θα εχω κ την μαμα μου να ειναι σπιτι ωστε να ειμαστε ολοι μας πιο ησυχοι. Μετα βλεπουμε.

 

Και εμενα οταν ειναι κι ο μπαμπας σπιτι κ παιζουν αν με δει παλι τα ιδια κανει. εχουμε παραγνωριστιε και επισης πλεον δεν καθεται με την καμια στο καρεκλακι φαγητου. Πως θα τον ταιζει ρε παιδια η κυρια;

 

Μy babies και εγω εχω περασει απο εκπαιδευση - ιδιωτικη - ενα φεγγαρι καθοτι φυσικος και πλεον ειμαι σε καποια εταιρεια. Εσυ εισαι δασκαλα; 

 

Επισης ψαχνω για βιβλιο καλο αναφορικα με την ψυχολογια των παιδιω  κα συμπεριφορα κλπ απο 1 και επανω. εχετε κατι υποψη σας; Και αψγλικο να ειναι δεν εχω θεμα απλα να το θεωρειτε καλο!

 

Με τον υπνο τα ιδια εμεις κ ξυπναμε κ ξυπναμρ κ ξυπναμε. Αυτο που παρατηρω ειναι οτι ξυπναει πολλες φορες επειδη ρευεται - παλι καλα που ξεπερασαμε τις αναγωγες - και επειδη εχει αερια. Εγω με τον υπνο κ τη ζεστη ειμαι μαλλον στο αλλο αρο! Ολη μερα ξεκαλτσωτος για να μη γλιστρα και το βραδυ αν κατσει να του βαλω υπνοσακο καλως αλλιως ενα ελαφρυ σκεπασματακι. Με υνοσακο δε βαζω ποτε σκεπασμα και η θερμανση στους 17. Μετα απο αυτο παει και φανταρος στον Εβρο!!! Βασικα κ εγω φοβαμαι πιο πολυ το ιδρωμα και οταν ηταν μικροτερος την υπερθερμανση - εντος σπιτιου αν δεν ειναι σε ρευματα αερα κλπ δυσκολακι να κρυολογησει με φυσιολογικες συνθηκες.

 

Βιβ και εμεις εχουμε κοψει επισκεψεις αλλα ρε κοριτσια με καλωδια στο σπιτι πως τα καταφερνετε; θερμοομποι; τηλεφωνα; λαπτοπ και τηλεοραση οτι δει παει να το τραβηξει. Οσο και να θελω ουτε δευτερο δεν μπορω να τον αφησω ξαμολημενο.

εσας τα μωρακια οσες επιστρεψετε εργασια θα σας τα κραταει γιαγια η αναζητατε κυρια; αν αναζητατε κυρια ξεκινηστρ οσο πιο νωρις μπορειτε. Εγω ειχα θεμα γιατι ολες οι σστημενες ειχαν ειτε θεμα με τις 9 ωρες ειτε ηταν κλεισμενες. 

Θα τα ξαναπουμε συντομα κοριτσα. και παλι χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες και για το κουραγιο. 

 

Πολλα φιλακια στα ζουζουνακια σας - λογω κινητου δε βλεπω γενεθλια αν θπαρχει ζουζουνακι με γενεθλια εννοειται θερμες ευχες χιλιοχρονο και ζωηρο να ειναι!!

 

 


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μανούλες και μπεμπάκια!!! Περαστικά σε όλους όσους είναι άρρωστοι!Γρήγορα να γίνεται όλοι καλά! Και ιδιαιτέρα σε σας  γμγτ μου, τι να πω...θα περάσει κι αυτό! Υπομονή! Με τα μεγάλα σου που πάνε κι έρχονται στο σχολείο πηγαινοέρχονται και οι ιώσεις μου φαίνεται!

Κορίτσια, μη μιλάτε για το θέμα ύπνος γιατί πονάει...η μικρή δεν είναι καθόλου εύκολη στον ύπνο...μπορεί να ξυπνήσει και 3 φορές μέσα στη νύχτα και για να ξανακοιμηθεί δίνουμε μάχη... έχει πέσει νύστα μπόλικη!!!! Ελπίζω μεγαλώνοντας να στρώσουμε!

Τελικά δεν είναι μόνο το δικό μου που δεν ξεκολλά από πάνω μας...χαχα!!!Όλα μοιάζουν τελικά!!Εμείς υπνόσακο δε φοράμε. Ντυνόμαστε καλά και σκεπαζόμαστε...για όσο κρατάει την κουβέρτα(αν και σηκώνομαι και τη σκεπάζω αρκετές φορές μέσα στη νύχτα).

Από βηματάκια έχουμε μείνει στα βασικά...ενώ στέκεται για αρκετή ώρα χωρίς να πέσει δειλιάζει συνήθως να κάνει βήματα...προτιμά το μπουσούλημα! Που θα πάει, θα περπατήσουμε...!!!!

Λίλα μου, υπομονή και όλα θα πάνε καλά με το μικρό σου, θα το δεις! Κάθε μέρα και θα βελτιώνεται.  Σχετικά με την ερώτησή σου, δασκάλα είμαι. Φυσικός εσύ? Η αδυναμία μου....ήθελα να επιλέξω το φυσικό αλλά προτίμησα το παιδαγωγικό για επαγγελματικούς λόγους(άμεση πρόσληψη, εκείνον τον καιρό γτ τώρα είναι άστα να πάνε) Για το βιβλίο που θες δεν έσω κάτι να σου προτείνω, δεν το έχω ψάξει ποτέ το θέμα αυτό. Εγώ έχω ένα λίγο γενικό όμως. Αναφέρεται γενικότερα σε θέματα ανάπτυξης, διατροφής και φροντίδας παιδιών.

Τζο,  εμείς κακάκια κάνουμε συνήθως 3 φορές!Εσείς νομίζω παίρνετε βραβείο...!!!χαχα

Βιιβ, κυνηγούν καλώδια και μπρίζες, ε? Άντρες...να μαστορέψουν θέλουν!!!

Τα υπόλοιπα κορίτσια και μπεμπάκια τι κάνουν? 

Πολλά φιλάκια σε όλες!!!!


mMaAp3.png               5Bqgp2.pngoKjap3.png

Link to comment
Share on other sites

babies τωρα το θυμηθηκα τι εκανες τελικα με τις φωτο? μπορεσες να βρεις ακρη?

πηγα στο λητω που ειναι διπλα μου κ εχει και υπνοσακο με ποδαρακια. αλλα θα τον παω πισω. κλασικα , να παρω κατι με τη πρωτη φορα δεν γινεται ρε παιδι μου :)

λεω ας τον παρω λιγο μπολικο, να μη στριμωχνεται το παιδι. εε λεω 12 μηνων παμε τωρα. ας παρω το 18 μηνων. καλα σα κλοουν δεν υπηρχε,λεει ο μπαμπας σα μωρο γιγας ειναι , εν τω μεταξυ ειναι πολυ μεγαλος φουσκωτος και πεταγεται ενα κεφαλακι απο μεσα .σαν το ανθρωπακι της michelen:-D

θα παρω και τη μικρη αυριο μαζι. να της τον δοκιμασω, ελπιζω να μη χρειαστουμε το 9 μηνων. ειπα μπας και κανουμε οικονομια και τον εχουμε και του χρονου. :-D

απο κακακια κλασικα και εμεις 5-6 . αν και το τελευταιο δεκαημερο με την αντιβιωση πηγαμε στις 3 . βεβαια μαλλον επειδη το πρωι δεν τρωει φρουτα.

νομιζω τζο οταν σταματησουν τελειως τα αλεσμενα ,μειωνονται και οι κενωσεις , μεγαλωνουν περισσοτερο εν τω μεταξυ.

ευχαριστουμε για τα περαστικα αλλη μια φορα. στο 37.5 ειμαι σημερα. κ χωρις αντιπυρετικο .σας αφηνω γιατι το νινι με καλει ! αα δεν ξυπνησαμε το βραδυ τελικα . για να δουμε και σημερα πως θα παει.!!

φιλακια πολλααααα  ( σε σκεφτομαι λιλλα ολα καλα θα πανε !!)χχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Περιμένουμε με ανυπομονησία την ηλιόλουστη κατά τις προγνώσεις αυριανή μέρα για να βγούμε έξω. Με καρότσι έχει να βγει πολλέεεες μέρες λόγω των χιονιών, των βροχών, της θερμοκρασίας που σε κάνει να τρίζεις τα δόντια. Αν έχει και παιδάκια στις κούνιες, θα είναι ανέλπιστα καλά...

Λίλα, ευτυχώς πήγε πολύ καλά η προσαρμογή του μικρού τελικά και θα ξεκινήσεις ήρεμη τη δουλειά σου. Είσαι πάντα μπροστά σε όλα χρονικά, στις πρωτομάνες μας κάνει καλό να μαθαίνουμε από τις εμπειρίες που μας αναφέρεις. Κάθε μήνα θα παρηγορούμε και κάποια άλλη που θα ξεκινά δουλειά και θα αφήνει το μωρό με κυρία, γιαγιά ή στον παιδικό. Θα 'ρθει και η σειρά μας, δυστυχώς. Για βιβλίο που λες, θα πάρω το "τι να περιμένεις το δεύτερο χρόνο του μωρού σου". Γιατί αυτό που έχω για τον πρώτο χρόνο με ικανοποίησε στα περισσότερα θέματα. Εντάξει, είναι αμερικανόφερτο, φωνάζει από μακριά αλλά αν παραβλέψεις κάποια πράγματα, έχει καλά στοιχεία. Είναι προσιτό, γραμμένο με μορφή ερωτήσεων από τους γονείς για θέματα που τους απασχολούν και απαντήσεων από τους συγγραφείς.

Κι εμείς υπνόσακο με πόδια έχουμε και από μέσα ολόσωμο φορμάκι. Η θερμοκρασία το βράδυ ξεκινάει 20 αλλά το πρωί τη βλέπω 17. Δεν τη σκεπάζω για να μην υπερθερμανθεί, όπως με συμβούλευσε η πωλήτρια και η παιδίατρος. Έχουμε 2 υπνόσακους για να αλλάζουμε αφού ακόμα τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα το πρωί είναι μουσκίδι από τσίσα. Κοιμάται πολλές ώρες το βράδυ, γι' αυτό. Με έσωσαν οι υπνόσακοι από το άγχος αν ξεσκεπάστηκε. Γμνθ κι εγώ μεγαλύτερους τους πήρα, σιγά τι πειράζει. Θα τους έχει και του χρόνου. 

Περαστικά σε όσες έχετε ίωση και στα μπεμπάκια σας. 

Εμείς κακά κάνουμε 2-3 φορές συνήθως. 

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 Γαργαλιτσα κ εγω αυτο σκεφτηκα. Αλλα ο αντρας μου ετσι οπως τον ειδε φορεμενο μου λεει δε θα βολευτει. Επειδη της φευγουν τα χερια κ μπαινουν μεσα.  Θα κοιταξω για 12αρι να δω κ ποση διαφορα εχουν!  

Απο θερμοκ εχουμε 20  .αλλα στο δωματιο μας που ειναι βορεινο παει 18 με 17. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Λίλα, κι εγώ επακριβώς στην ηλικία που λες δεν έχω να σου προτείνω, εμένα το τι να περιμένεις τον 1ο χρόνο δεν μου άρεσε, δεν εστιάζει σε παιδοψυχολογικά ζητήματα, δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά δηλ., κάτι τέτοιο δεν ψάχνεις; Λοιπόν, αν και το κύριο θέμα του είναι ο φόβος, αγγίζει όμως πολλά ζητήματα ανατροφής και είναι φοβερά χρήσιμο σε όλη την παιδική ηλικία: Μαμά, φοβάμαι. Κι εγώ, παιδί μου, της παιδοψυχολόγου Σοφίας Ανδρεοπούλου. Αγγίζει και το πικρό θέμα της εργασίας και του χρόνου με τα παιδιά, αν και κύριο θέμα είναι οι παιδικοί φόβοι (όχι φοβίες όμως, όχι σοβαρές περιπτώσεις). Επίσης, θα σου πρότεινα του Γιωσαφάτ το "Μεγαλώνοντας στην ελλ. οικογένεια", αν και είναι για πολλά και γενικά θέματα, μεταξύ των οποίων και η ανατροφή παιδιών και νομίζω ότι θα σε απαλλάξει από διάφορα διλήμματα. Επίσης, για κάτι πιο εξειδικευμένο το Αναθρέφοντας παιδιά ανατρέφουμε τον εαυτό μας της Ναόμι Άλντορτ (δεν κράτησα όλα όσα έλεγε, κάποια ήταν πολύ ακραία για μένα, αλλά στην κεντρική του φιλοσοφία καλό), όπως και το Ρίζες και Φτερά της Ανθής Δοξιάδη (γενικό και με διάφορες περιπτώσεις όμως). Τώρα θα διαβάσω το Μεγαλώνοντας αγόρια, αν είναι καλό θα σου πω. Γενικώς, από όλα αυτά τα βιβλία πήρα πολλά σχετικά με θέματα ανατροφής και ευαίσθητων χειρισμών, παρ' όλο που επακριβώς δεν είναι για τη νηπιακή ηλικία, είναι για όλες τις ηλικίες ως την εφηβεία. Τα δύο πρώτα είναι τα καλύτερα, τα άλλα μόνο αν βρεις κάποτε στη ζωή σου χρόοονο. Για την επιστροφή στην εργασία, εμάς η γιαγιά κι ο παππούς, είναι ευτυχώς πολύ χαρισματικοί με τα παιδιά. Αλλά από 3ο έτος που θα ξεκινήσει παιδικό σίγουρα θα ακολουθεί κάποια κυρία τα απογεύματα, άντε τώρα να τη βρω με τέτοιο ωράριο.

Ρε κορίτσια μου, πώς την παλεύετε με θερμοκρασίες 17; Εγώ στους 21 και κοιμάμαι με πάπλωμα και πυτζάμες! Πάντως αν εξαιρέσουμε τώρα που κόλλησε ο μικρός, δεν έχει ξαναρρωστήσει ως τώρα. Αλλά ο υπνόσακος που έχουμε είναι λεπτός. 

Για καλώδια και πρίζες να τους εξηγείτε γιατί είναι επικίνδυνα, εμένα μόνο αυτό πιάνει, τώρα πια δεν τα αγγίζει, απλώς τα δείχνει κάθε μέρα μέχρι να του εξηγήσω πάλι απ' την αρχή πώς λειτουργεί και τι κάνει. Το ίδιο και με τον φούρνο, που εκεί είχα θέμα, γιατί πήγαινε κι έστριβε τα μάτια και τα άναβε. Αφενός του πέρασε η κάψα που λένε, αφετέρου τώρα το δείχνει και του λέω τι κάνει και μετά ακολουθεί κι ένα μπράβο που δεν το πιάνουμε μην καεί το χεράκι μας και μόλις πάρει το μπράβο ικανοποιείται. Αλλά όλη μα όλη μέρα εμείς είμαστε από πάνω του να εξηγούμε και να μιλάμε, τα ίδια και οι παππούδες, πολύ μπλα μπλα πέφτει. Αφού σκέφτομαι καμιά φορά πόση πολλή ενασχόληση και δημιουργική απασχόληση θα στερηθεί το δεύτερο παιδάκι εκ των πραγμάτων. 

Γμνθ, δίπλωνε τα χεράκια, κι εμείς έτσι τον φοράγαμε των 12 μηνών. Τώρα για να τους κάνει και του χρόνου ό,τι και να πάρεις νομίζω θα 'ναι αδύνατον! Αλεσμένα εμένα δεν τρώει πια, οπότε μάλλον η μάστιγα των κακακίων θα μας ακολουθεί :lol:

Είμαι σίγουρη ότι όλα τα ίδια κάνουν, σας κρύβονται πίσω από μαξιλάρια κ κουρτίνες για να τα βρείτε; Δεν είναι απίστευτη γλύκα που κρύβονται τα μουτράκια μόνο και εξέχουν από κάτω τα ποδαράκια; Εμένα τώρα κρύβεται πίσω απ' την κουρτίνα και όσο τον έχουμε αγκαλιά! τι τυπουκλάκι είναι αυτό, καμιά φορά κρυφοκοιτάω πίσω απ' την κουρτίνα να δω τι κάνει όσο τον ψάχνω και καλά και τον βλέπω να κοιτάει κάτω γελώντας πονηρά και να περιμένει την κατάλληλη στιγμή για να σκάσει μύτη, μιλάμε πεθαίνω

 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πηγαα κ το αλλαξα. Πηρα πιο μικρο.δεν της τον δοκιμασα ακομα. Ειναι ισα ισα για τωρα. 

Τη νυχτα ξυπνησ. Αρχισε γκρινια μουρμουρα. Ενα εε.εεε. αλλα δε σηκωθηκα!  Στις 7 παρα τη ταισα!  Απο συνηθεια ξυπναει.  που θα παει θα στρωσουμε παλι!!

 

Κοριτσια ειμαι πολυ πισω δεν εχω διαβασει τιποτα.Οταν αναφερετε καποιο βιβλιο λεω θα παω να το παρω!! ! Κ ολο πηγαινω!! Μας εχει φαει το σχολικο διαβασμα!  

Οσο αφορα για τα επομενα παιδια αυτοειναι ενα θεμα  ..αλλα κερδιζεις σε αλλα πραγματα!   με καλωδια πριζες κτλ δεν εχουμε θεμα. Δε πειραζει. Αν πιασει καλωδιο της λεμε οχι δεν ειναι παιχνιδι κ φευγει.  

Ειμαστε χωρις ρευμα απο τις 8 κ εχει παει 4.3 ..κ το καλυτερο.εσπασα μια γυαλινη σαλατιερα στη κουζινα. Κ δε μπορω να μαζεψω τα γυαλια.πηρα μονο τα μεγαλα κομματια με τα χερια!  . Τους εχω σε επιφυλακη να μην  μπουν κουζινα! 

Σ ας αφηνω τωρα παμε να διαβασουμε γεωγραφι. Γραφει ο μικρος αυριο κ θελει να μου τα λεει.  Φιλακιααααα

Link to comment
Share on other sites

Λιλάκι οι δικοί μου τελευταία τρώνε όρθιοι/περπατώντας. Δεν είναι μονόδρομος το καρεκλάκι! Θέλει καλό καθάρισμα βέβαια μετά το πάτωμα για να μην τρώει πατημένες μπανάνες 2 εβδομάδων χεχε! Καλή αρχή κορίτσι μου, όλα καλά να σας πάνε!!!

Τζο ευχαριστούμε για τα βιβλία, πολύ ενδιαφέροντα όσα προτείνεις- διάβαζε κι άλλα να ακολουθούμε :D εμένα ο ενας μπαίνει πίσω από την κουρτίνα κ κανει Τσα κ βγαίνει, ενώ ο άλλος κρύβεται κατω από τη σαλιάρα του όσο τον αλλαζω ξαπλωμένο, την βγάζει μετα κ μου γελάει. Πώς κρατιέμαι να μη λιώσω τελείως η μάνα!!!

Γαργαλίτσα την κάνατε τελικά τη βόλτα σας; Ξανάπιασε το κρύο, φέτος πρώτη χρόνια δεν έκανε Αλκυονίδες μες τον Γενάρη. Καλά δεν τέλειωσε ακόμα! Για τα τσίσα δύο πράγματα: δοκίμασε ένα νούμερο μεγαλύτερο πάνας και σφίγγε πιο πολύ στη μέση.

Να έρθει η άνοιξη να μην εχει ιώσεις και να μη χρειαζόμαστε εκατό ρούχα κ αξεσουάρ (ναι φοράμε και κασκόλ, από εκείνα τα πλεκτά δαχτυλίδια που μπαίνουν γύρω από το λαιμό) για να πάμε μια βόλτααααααααααααα


Tfoop3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!!

Βιιβ κάναμε και ξανακάναμε βόλτα ναιαιαιαι!!! Και κούνιες και απ' όλα. Κι εγώ τις αλκυονίδες σκεφτόμουνα λες να έρθουν τέλη τού μήνα; Πήραμε και ρουχαλάκια για τα γενέθλιά μας, σταμπάραμε και τούρτα, όλα ετοιμάζονται!!!

Τζο καλά κάνεις και αναφέρεις τα βιβλία που διαβάζεις. Συνειδητοποίησα ότι χρειάζομαι μια επίσκεψη σε ράφι ανάπτυξης παιδιών εκτός από ράφι παιδικών βιβλίων. 

Γμνθ τα γυαλάκια στο πάτωμα είναι ο εφιάλτης μου τώρα με το μωρό. Αν μου έσπαγε κάτι θα πάθαινα σοκ!!! Και διακοπή ρεύματος μαζί!! Τα εξαφάνισες μετά, εντάξει;

Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...