Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Νοέμβριος 2011


Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες και καλή εβδομάδα!!!!:P:p

Κυριακή με γεια τα πργματάκια και καλά αποτελέσματα στο ντόπλερ σήμερα!!!!!!!:P

Εγώ όλο το ΣΚ έβαζα πλυντήρια στα μωρουδιακά και χθες τα σιδέρωσα όλα!!!!!!!!:D Τα βόλεψα και τώρα περιμένω να στεγνώσουνε τα δικά μου (νυχτικά, σουτιέν θηλασμού κλπ), να τα σιδερώσω κι αυτά και τέλος!!!

Μια χαρά όπως σας είπα ήρθανε τα επιπλάκια, την κούνια θα τη στήσουμε μάλλον την Πέμπτη αλλά.....πήγαμε να στήσουμε τη ντουλάπα το Σάββατο και είδαμε πως δε μας έχουνε στείλει τις οδηγίες στησίματος κι ενώ είχαμε ζητήσει σαν χρώμα φυσικό με άσπρες πόρτες και άσπρα συρτάρια, τη στείλανε όλη την ντουλάπα σε χρώμα φυσικό!!:rolleyes:

Πήρα σήμερα το πρωί τηλέφωνο και περιμένω να με πάρουνε να δούμε τι θα γίνει!!!! Έτσι κι αλλιώς, χρόνος υπάρχει!!!;)

Το Σάββατο κοιμόμουνα και κάποια στιγμή ξύπνησα γιατί είχε βάλει ο άντρας μου το χέρι του επάνω στην κοιλιά μου, φίλησε τον μπέμπη και του είπε να ρίξει καμία κλωτσίτσα κι ο μπέμπης ξεσάλωσε....άκουγα τον άντρα μου να γελάει σιγά για να μη με ξυπνήσει κι όταν άνοιξα τα μάτια μου του λέω: Καλά τι κάνετε πατέρας και γιος την ώρα που κοιμάται η μανούλα?? Τι σκαρώνετε πονηρούλια?? Ήτανε 3:30 ξημερώματα!!! χαχαχαχα...:tongue::tongue:

Μία άλλη μέρα τρώγαμε στο κρεβάτι, τσιμπολογούσαμε δηλαδή κι όταν τέλειωσα έβαλα το πιάτο επάνω στην κοιλιά μου κι άρχισε να κλωτσάει τόσο δυνατά ο μπέμπης που το πιάτο πήγαινε πέρα δώθε...χαχα...και είπα στον άντρα μου να βάλει καμία ζεμπεκιά για να σπάει πιάτα ο μπεμπης αχαχαχαχα...:tongue::tongue:

Αυτά τα νέα μας!!!!!!!

Φιλάκια στις κοιλουμπίτσες σας!!!!!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • prosperous

    2310

  • _marjio

    1778

  • Dina:)

    1305

  • caramello

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε!!!! Τι κανετε??? Εμεις αφησαμε παλι την δροσια του χωριου και ηρθαμε στο καμινι! Το βραδυ καπως καλα ηταν αλλα τωρα το πρωι παλι νιωθω οτι ζεστενομαι πολυ! Για να δουμε ποσο θα κρατησει αυτη η ζεστη! Οχι οτι θελω να αρχισει το κρυο αλλα λιγη δροσια δεν κανει κακο!

Σημερα εχουμε ραντεβου με τον γιατρο στις 6 το απογευμα! Ηρθε η μεγαλη μερα να δουμε το μπεμπακι μας...ενα κιλακι και 10 γραμμαρια το ειχαμε αφησει!Για να δουμε ποσο εχει φτασει τωρα! Βεβαια σημερα θα ξεκαθαρισουμε τα πραγματα περι δημοσιου νοσοκομειου και μετα αρχιζει το τρεξιμο για να βρω γιατρο αν ο δικος μου τελικα δεν ξεγενναει σε δημοσιο...! Την παρασκευη που πηρα τον γιατρο για να κλεισω ραντεβου γαι την δευτερα μου ειπε να τον παρω σαββατοκυριακο καλυτερα που θα εχει το μπλοκ του για να το σημειωσει γιατι ηταν αθηνα και δεν μπορουσε να κλεινει και ραντεβου! Λοιπον, το σαββατο τον πηρα κατα τις 7 παρα το απογευμα και οταν τον ρωτησα αν ενοχλω μου ειπε επι λεξη: οχι δεν ενοχλεις και καλυτερα που πηρες τωρα την ωρα των ειδησεων να με απασχολησεις λιγο γιατι θα ακουσω για καμια πτωχευση της Ελλαδας και θα μου ερθει εγκεφαλικο! Με αυτο που μου ειπε η αληθεια ειναι οτι με διευκολυνει ακομα περισσοτερο να του πω οτι δεν θα με αναλαβει για γεννα αν δεν ξεγενναει σε δημοσιο....γιατι αν φοβαται αυτος μια φορα την πτωχευση που βγαζει τοσα λεφτα, τι να πουμε εμεις που εχουμε εναν μισθο μονο να πορευομαστε και αυτον μας τον πετσοκοβουν συνεχως?

Τεσπα...να σας πω τα νεα απο την λαικη! Βρηκα πολυ ωραιες κουρτινες για το παιδικο με 20 ευρουλακια! Επειδη εχω ομως ψωνισει κι εγω και η μαμα μου σ'αυτην την τσιγγανα που τις εχει, μας ξερει και ετσι με ρωτησε τι θεμα θα κανω στο δωματιο για να ψαξει να μου βρει ιδια κουρτινα! Μονο tweety δεν ειχε ολα τα αλλα τα ειχε! Περασα και απο το μαγαζι που ειχαμε αγορασει χαλια για το σπιτι και ειδα μοκετες παιδικες με το μετρο και βρηκα και tweety φοβερα σχεδια....για 1,40x2,00μ. μου ειπε 50 ευρω και ειναι και οικολογικες! Ακομα και την μεγαλυτερη διασταση να θελω ειναι πολυ φθηνα....και αποφασισαμε να παμε εκει! Οποτε την κουρτινα περιμενω τωρα να δω τι χρωμα θα μου την φερει για να διαλεξω και το χρωμα της μοκετας...μην κανω τρικολορε κια φαινεται ασχημο! Αλλωστε την μοκετα θα την παρουμε τελευταια γιατι τελος νοεμβρη φανταζομαι οτι θα στρωσουμε...αναλογα και με τον καιρο βεβαια γιατι αν κανει 28-30 βαθμους οπως ακουστηκε πως να στρωσεις????????

Παω να ξεκινησω καμια δουλεια γιατι εχω και πλυντηριa να βαλω και μαγειρεμα σημερα...ουφ! Πολυ κουραση...μονο που τα σκεφτομαι κουραζομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φιλια σε ολες και χαδακια στις κοιλιτσες σας!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Α! Ξεχασα να σας πω οτι δεν αναφερθηκα σε καμια σας γιατι δεν σας εχω διαβασει παλι....τρεχω και δεν φτανω σημερα οποτε μολις βρω ευκαιρια θα μπω να σας διαβασω!

Σας φιλω γλυκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!000203F8.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ματινάκι!!!!:P

Καλό υπέρηχο να έχεις σήμερα!!!!!!! Άντε ωραία, θα δεις το μωρούλι σου που θα έχει μεγαλώσει πολύύύύ!!!!:D

Μια χαρά και με το γιατρό!! Μη σε ανησυχεί για τίποτα!! Η κρίση έχει χτυπήσει σε όλους την πόρτα και ο γιατρός θα σε καταλάβει απόλυτα!!!

Όσο για την κουρτίνα και το χαλί τέλεια!!!!!!! Είδες τι βρίσκεις με λίγο παραπάνω ψάξιμο?? Με το καλό να τα πάρεις όλα!!!

Φιλιά!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια :tongue:επιτελους απο σημερα σε αδεια!σας διαβαζω και απο αυριο θα μιλαμε παω να τελειωσω με τις δουλειες και τα λεμε!Α βαλτε με στην λιστα γιατι δεν ξερω 10-11-11 μητερα,φιλια


an1cJY10g410000Nzc3NzlkaHw3NDY1NjgwZGF8.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια και μπεμπάκια,

σας ευχαριστώ όλες για τις θερμές ευχές σας. Ο γάμος μου αν και πολιτικός ήταν πολύ ωραίος, τον χάρηκα, ήταν και η γιορτή μου και τα γενέθλια του άντρα μου, τριπλό το καλό....!! Η βέρα βέβαια λόγω πρηξίματος με το ζόρι μπήκε! Άσε τα πόδια μου....

Διάβασα τα νέα σας.

Ντινάκι άντε να μας πεις πόσο μεγάλωσε το μωρούλι σου!

Prosperous νομίζω θα κόψεις πρώτη το νήμα και θα πάρεις την πρωτιά!! Με το καλό και όλα να πάνε καλά! Αυτό έχει σημασία...

Κυριακή μου τι ήταν αυτό που πέρασες...τι λαχτάρα... Ευτυχώς δεν είχες και χειρότερα! Περιμένουμε τα φρέσκα νέα σου από το Ντόπλερ.

Ελένη τι τρυφερή σκηνή αυτή με το μπέμπη και τον άντρα σου... Είδες ας κάνουν τους σκληρούς, είναι και αυτοί βούτυρο μπροστά στα μπεμπέκια μας!!

Κορίτσια τέτοια ζέστη που αισθάνομαι... ευτυχώς ακούγοντας και εσάς καταλαβαίνω ότι λίγο πολύ όλες τα ίδια είμαστε και δεν είναι η παραξενιά μου γιατί σ' αυτή την εγκυμοσύνη έχει πέσει πολύ γκρίνια... Εντάξει είναι και ή ηλικία... Άλλο 25, άλλο 35 και άλλο 45!!!


NQt5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφια να ζησετε!

Σε ευχαριστουμε για τα καλα λογια..

ολες με το καλο να φθασουμε τελειομηνες με οσο το δυνατον ευκολες γεννες

αυτο το αλλο 35 αλλο 45 μου το λεει και ο ανδρας μου οταν τον κοροιδευω οτι δεν εχει αντοχες..

και εγω πρηζομαι αλλα στα ποδια οχι στα δακτυλα για την ωρα..

οσο για τη ζεστη.. ποση πια!! ολος κοσμος ανεξαρτητου φυλου και καταστασης εχει κουραστει..ενα χρονο πριν εκανα ψυχρα τετοιες μερες

Link to comment
Share on other sites

οσο για τον ανδρα σου Ελενη μπραβο του!! μου αρεσει να τους βλεπω να τρελλαινονται..το θεμα βεβαια ειναι να μην φθανουν και στην υπερβολη αργοτερα.. εμενα ειναι με τις ωρες του..

Link to comment
Share on other sites

Λια1111-----------03/11........Κορίτσι - Ιασώ

kyriak_------------05/11........Αγόρι - Ιασώ

marialena1--------09/11........Αγόρι - Μητέρα

loveboom-----------10/11........Κορίτσι - Μητέρα

helen83------------14/11........Αγόρι - Γεν. Νοσοκομείο Βόλου

prosperous--------16/11........Αγόρι - Ιασώ

annpan-------------17/11.......Αγόρι -Λητώ

mp1979woman---18/11.......Αγόρι -

bee_2--------------20/11........Δίδυμα

SnowFlake---------25/11........

_Aristea------------28/11.......Κορίτσι - Μητέρα

Dina-----------------28/11.......Αγόρι - Γεν. Νοσοκομείο Λαμίας

Sofia*---------------02/12.......Κορίτσι - Ιασώ

Link to comment
Share on other sites

Λια1111-----------03/11........Κορίτσι - Ιασώ

kyriak_------------05/11........Αγόρι - Ιασώ

marialena1--------09/11........Αγόρι - Μητέρα

loveboom-----------10/11 ........Κορίτσι -Μητέρα

helen83------------14/11........Αγόρι - Γεν. Νοσοκομείο Βόλου

prosperous--------16/11........Αγόρι - Ιασώ

annpan-------------17/11.......Αγόρι -Λητώ

mp1979woman---18/11.......Αγόρι -

bee_2--------------20/11........Δίδυμα

SnowFlake---------25/11........

_Aristea------------28/11.......Κορίτσι - Μητέρα

Dina-----------------28/11.......Αγόρι - Γεν. Νοσοκομείο Λαμίας

Sofia*---------------02/12.......Κορίτσι - Ιασώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια :tongue:επιτελους απο σημερα σε αδεια!σας διαβαζω και απο αυριο θα μιλαμε παω να τελειωσω με τις δουλειες και τα λεμε!Α βαλτε με στην λιστα γιατι δεν ξερω 10-11-11 μητερα,φιλια

Kαλή άδεια κοριτσάκι και καλή ξεκούραση!!! Με το καλό να έρθει η μπεμπούλα σας στη ζωή σας!!!!:P:p

Καλημέρα κορίτσια και μπεμπάκια,

σας ευχαριστώ όλες για τις θερμές ευχές σας. Ο γάμος μου αν και πολιτικός ήταν πολύ ωραίος, τον χάρηκα, ήταν και η γιορτή μου και τα γενέθλια του άντρα μου, τριπλό το καλό....!! Η βέρα βέβαια λόγω πρηξίματος με το ζόρι μπήκε! Άσε τα πόδια μου....

Διάβασα τα νέα σας.

Ελένη τι τρυφερή σκηνή αυτή με το μπέμπη και τον άντρα σου... Είδες ας κάνουν τους σκληρούς, είναι και αυτοί βούτυρο μπροστά στα μπεμπέκια μας!!

Να ζήσετε!!!!!!!!!!!!!:P:p Με το καλό και το μπεμπάκι σας!!! Και χρόνια πολλά και στους δυο σας!!!!!!:D

Τι σκληρός?? Εμένα ο άντρας μου ανυπομονεί σαν τρελός να φτάσει η στιγμή της γέννας!!!! Ακόμα δεν το πιστεύει ότι θα γίνει μπαμπάς κι έχει αγχωθεί!!!

οσο για τον ανδρα σου Ελενη μπραβο του!! μου αρεσει να τους βλεπω να τρελλαινονται..το θεμα βεβαια ειναι να μην φθανουν και στην υπερβολη αργοτερα.. εμενα ειναι με τις ωρες του..

Ελπίζω να μη γίνει υπερβολικός μέτα!!! Έχουμε πει τι θα κάνουμε και τι όχι με το μωρό!! Τώρα αυτό θα φανεί και στην πράξη!!!! Να το αγαπάμε πολύ, να του παρέχουμε όσα πιο πολλά μπορούμε αλλά: με μέτρο για να μην το κακομάθουμε!!!!

Όχι ότι ζητάει να το παίρνει κι όχι να απαιτεί!! Αν είναι καλό παιδάκι, όλα θα τα έχει!!!;)

Καλό σας μεσημέρι, καλή όρεξη και καλή ξεκούραση!!!!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Γύρισα από το Ιασώ, τι ζέστη πάλι και σήμερα, έλεος πια με αυτή την θερμοκρασία, δεν λέει να πέσει πια....

Λοιπόν, τα νέα μου από τον υπέρηχο είναι καλά αν και γύρισα σπίτι μες στα νεύρα, την απογοήτευση και το διχασμό. Πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας όταν τα διαβάσετε. Το doppler πήγε πολύ καλά, αρτηρίες και πίεση όλα καλά, αιμάτωση πλακούντα κι αυτή καλή. Ο μπέμπης συνεχίζει να είναι με το κεφαλάκι κάτω, όπως ήταν και τις άλλες φορές. Κάναμε και τις μετρήσεις μας, οι οποίες είναι στο μέσο όρο, κάποιες λιγάάάάκι πιο κάτω και από τις βασικές μετρήσεις που βγαίνει το βάρος, μας έβγαλε το μπέμπη 2 κιλά. Είναι ξανά στην ίδια καμπύλη που ήταν και την πρώτη-πρώτη φορά αν θυμάστε που εγω είχα ανησυχήσει μήπως είναι μικρούλης. Και ο γιατρός μου είπε ότι η διαφορά με αυτό που θα περίμενε είναι να ήταν 150 γρ. πιο μεγάλος. Ωστόσο κατάλαβε ότι ψιλοανησύχησα. Και μαζί με το γιατρό που έκανε το doppler, σύστησαν να κάνω ξανά τον ίδιο υπέρηχο σε περίπου 2-3 εβδομάδες. Βγαίνοντας από την αίθουσα, ήρθε ο γιατρός μου να με δει και μου πετάει και την βόμβα την οποία είχα αρχίσει από καιρό να ψιλιάζομαι ότι οδεύει προς αυτή την κατεύθυνση... Μου μίλησε για καισαρική, με το σκεπτικό ότι με θεωρεί, αν όχι υψηλού, μεσαίου κινδύνου και ο λόγος κορίτσια επειδή είχα μια παλίνδρομη (αν είναι ποτέ δυνατόν να είναι αυτός σοβαρός λόγος καισαρικής!) και επειδή κάνω ενέσεις αντιθρομβωτικές... Μα καλά, λέγονται αυτά ενάμιση μήνα πριν την πιθανή ημερομηνία;; Έπαθα σοκ όταν τα άκουσα... Το ίδιο και η πεθερά μου που ήμασταν μαζί.. Σε συνδυασμό λέει ότι αν το μωρό είναι σχετικά μικρό, να μην ζοριστεί λέει να γεννηθεί με φυσιολογικό και έχει προβλήματα... Εγώ όλα αυτά δεν τα έχω ξανακούσει... Ομολογώ ότι με απογοήτευσε και με έβαλε σε πολύ σοβαρό προβληματισμό.. Του είπα φυσικά πριν από όλα αυτά ότι είμαι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, όταν μάλιστα δεν είχα μέχρι σήμερα καμία σοβαρή ένδειξη ότι πρέπει να γεννήσω με καισαρική. Αυτός είπε τα δικά του και με άφησε με το διχασμό που μου προκάλεσε... Ποιός, ο γιατρός που πρέπει να έχουμε τόσο καλή σχέση μαζί του και τόση εμπιστοσύνη... Επίσης, μου είπε ότι τότε που θα ξανακάνω υπέρηχο -σημειωτέον θα είναι μόλις που θα έχω μπει στο μήνα μου- θα με εξετάσει και κολπικά για να δει τον τράχηλο.... Και θα ξέρει λέει καλύτερα με τι τρόπο πρέπει να γεννήσω. Μα δεν είναι πολύ νωρίς ο τράχηλος να είναι έτοιμος για τοκετό όταν αυτός αναμένεται στα τέλη εκείνου του μήνα;;; Σας παρακαλώ, πείτε μου τη γνώμη σας... Είναι τρομερή η απογοήτευση που πήρα σήμερα...

Μίλησα και με μια μαία σήμερα στο Ιασώ, μετά από όλα αυτά, η οποία είναι το άλλο άκρο, υπέρ του φυσιολογικού τοκετού (αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορεί να συνεργαστεί με το δικό μου γιατρο, ξέρετε ότι σχεδόν ο κάθε γιατρός συνεργάζεται με τη δική του μαία). Με καθησύχασε για τις μετρήσεις του μωρού και μου είπε να πάρω και μια δεύτερη γνώμη κάνοντας έναν υπέρηχο έξω.

Θα σας διαβάσω και θα σας γράψω για όσα έχετε πει σήμερα. Σας φιλώ..


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα σας γράψω τώρα για τα δικά σας νέα που διάβασα!

Ελένη, μπράβο που έχεις προχωρήσει με τα πλυσίματα και ετοιμάζετε όσα περισσότερα μπορείτε! Μια χαρά και ο άντρας σου! Τους βγαίνει ένα πρόσωπο τόσο γλυκό στη σκέψη των μωρών τους και κάνουν κι αυτοί σαν μικρά παιδιά!

Ματινάκι, με το καλό σήμερα στο γιατρό που θα δείτε τον μπεμπουλίνο σας!! Περιμένουμε τα νεάκια σας! Θα τον δείτε πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με την προηγούμεη φορά!! Όλα με το καλό! Ωραία που βρήκες και τα σωστά σχέδια για κουρτίνα και μοκέτα! Όλες οι δουλειές μπαίνουν σε ένα πρόγραμμα!

Loveboom, καλή άδεια και καλή ξεκούραση! Να έχεις κι εσύ μια ήρεμη αναμονή και έναν τέλειο προγραμματισμό σε όλες τις δουλειές που θέλετε να κάνετε ενόψει του μωρού σας!

Σοφία, να ζήσετε πάντα ευτυχισμένοι και με το καλό να δεχθείτε το μωράκι σας!

Prosperous, την ίδια σκέψη κάνω κι εγώ, καμία σχέση πώς ήταν πέρυσι η θερμοκρασία τέτοιο καιρό και πως είναι φέτος... Και εμένα τα πόδια πρήζονται, αλλά ευτυχώς όχι πολύ.. Στα χέρια είμαι, προς το παρόν, καλά, αντέχουν ακόμη. Λέτε να βγάλω την βέρα από τώρα για κάθε ενδεχόμενο;


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

βρε Kyriak τι να σου πω και εγω απο τη μερια μου?

σε νορμαλ συνθηκες ολοι οι γιατροι πανε για φυσιολογικο εκτος αν μιλαμε για ενα βεβαρημενο ιστορικο απο πισω που χρηζει κινδυνο..

παρ αυτα σχετικα με το θεμα ιστορικου παλλινδρομησης εδω δεν ξερω αν θα συμφωνησω διοτι και εγω ειχα παλλινδρομηση πριν μεινω εγκυος σε αυτον τον μπεμπη και δεν υπαρχει θεμα καισαρικης..

το οτι εχεις θρομβοφιλια και παλι αυτο δεν ξερω σε τι βαθμο αιτιολογει την καισαρικη αφου εχω ηδη δυο φιλες που ειχαν θρομβοφιλια και πιεση και πηγαν με την μια για φυσιολογικο ασχετα αν στην μια απο τις δυο εκατσε να κανει καισαρικη (σε αυτη τη περιπτωση περισσοτερο λογω της πιεσης)

να σου πω να παρεις τη γνωμη και αλλου μαιευτηρα?? θα σε διχασει σιγουρα..δεν υπαρχει περιπτωση να μην διχαστεις..αλλα ηδη συμβαινει αυτο η αληθεια να λεγεται..συνεπως με καποιο τροπο θα ρωταγα καπου..

σου προτεινω να μπεις στο gyn.gr οπου γραφουν αξιοπιστα κατα τη προσωπικη μου εμπειρια γυναικολογοι -μαιευτηρες και να ρωτησεις σχετικα.. μια αποψη εστω και γενικευμενη (φροντισε να εισαι λεπτομερης για την κατασταση σου) θα την παρεις αν και παλι καπου θα αναφερουν οτι χωρις να ξερουν την κλινικη σου κατασταση..(ποιος ομως αλλος γιατρος θα μπορουσε να στο πει αν δεν σε εχει εξετασει απο κοντα???)

τελος παντων.. ειναι ασχημη η θεση που σε εφερε ο γιατρος..

κριμα που σε μπερδεψε τωρα αλλα πιστευω οτι αν αφησεις λιγο τις ημερες να περασουν θα το δεις πιο ψυχραιμα και θα αποφασισεις τι θα κανεις..

Link to comment
Share on other sites

Prosperous, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

Το ξέρω, δηλαδή είμαι σε θέση να το αντιληφθώ πολύ καλά, ότι ο λόγος ότι είχα μια παλίνδρομη δεν καθιστά αιτία να γίνει καισαρική. Τα ακριβή του λόγια, πάνω από 3 φορές μάλιστα, ήταν τα εξής (που μου στοίχησαν και πολύ): "ειδικά εφόσον έχεις χάσει και ένα μωρό".... Τα σκέφτομαι και πραγματικά απογοητεύομαι για τη σημερινή του στάση απέναντί μου..

Επίσης, έχω ακούσει κι εγώ ότι η θρομβοφιλία δεν είναι επίσης λόγος για να γίνει καισαρική. Αυτός χρησιμοποίησε αυτούς τους δύο λόγους σε συνδυασμό με το γεγονός ότι αν το μωρό είναι σχετικά μικρό, θα ταλαιπωρηθεί αν γεννηθεί με φ.τ. και θα έχει μετά ενδεχομένως προβλήματα, θα πρέπει να μπει στην εντατική και άλλα τέτοια, που στο άκουσμά τους είχα πάθει τρελή φρίκη.... Όχι μόνο για αυτά που άκουγα, αλλά και για το γεγονός ότι τα άκουγα ενάμιση μήνα πριν την πιθανή ημερομηνία μου... Μα είναι ποτέ δυνατόν να προδικάζεις μια τέτοια κατάσταση τόσο νωρίς;; Πολύ μεγάλη απογοήτευση.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να πάω στην περιοχή μου σε έναν μαιευτήρα να του ζητήσω να μου κάνει υπέρηχο και να δούμε τις μετρήσεις, εν γνώση μου ότι από μηχάμηνα σε μηχάνημα θα υπάρχουν εννοείται αποκλίσεις και να δω τι θα μου πει.

Φεύγοντας ο γιατρός μου, μου πρότεινε να δείξω τις μετρήσεις και στην αιματολόγο που με βλέπει, είναι γιατρός στο Ιασώ παρεμπιπτόντως, και να δω αν θα αυξήσω λίγο την δόση της ηπαρίνης. Την είδα, της είπα ότι αιμάτωση πλακούντα και αρτηρίες-πιέσεις όλα καλά, μονάχα ότι το βάρος αυξάνεται λίγο πιο αργά από το συνηθισμένο. Μου πρότεινε να αυξήσω τη δόση, όπως θα έκανα σε 2-3 εβδομάδες που μπαίνω στο μήνα μου. Μου είπε ας το κάνω από τώρα. Όλα γυρίζουν μέσα στο μυαλό μου και είμαι τελείως μπερδεμένη.....

Το gyn.gr το γνωρίζω καλά γιατί ήδη τους έχω ζητήσει την άποψή τους σε διάφορες φάσεις. Θεωρώ ότι θα μου πουν πως δεν βρίσκουν όλα αυτά σοβαρούς λόγους αλλά ότι την απόφαση θα την πάρω μαζί με το γιατρό μου. Ίσως τους γράψω για να είμαι σίγουρη για το ποιά ειναι η γνώμη τους..


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...