Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!

Χθες πήγα στη γιατρό μου. Μου είπε οτι δεν χρειάζεται να πάω σε ενδοκρινολόγο και απλά να προσέχω να μην τρώω αυτά που μου ανεβάζουν το ζάκχαρο. Είναι πολύ αισιόδοξη και μου είπε οτι είμαι πολύ κοντά στα φυσιολογικά όρια και να μην ανησυχώ. Ο μικρός έφτασε τα 1148γρ και όλα πάνε καλά.

Έχω κουραστεί πολύ τις τελευταίες μέρες γιατί πλένω, σιδερώνω, μαζέυω πράγματα για το εξοχικό και προσπαθώ να τακτοποιήσω τις τελευταίες εκκρεμότητες στο δωμάτιο του μωρού. Κάθε πρωί ξυπνάω με πόνο στα πόδια και δεν ξέρω αν είναι απο κούραση, απο αιματοκρίτη ή απο χαμηλή πίεση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας μανούλες!!!

Κ εγώ doppler θα κάνω 30+5...

Σμάρα το ότι θα το κάνεις μια βδομάδα μετά δεν πειράζει!!! Θα είναι και πιο μεγάλο το μωρό!! χιχιχι!!!

Περνάει ο καιρός και μου αρέσει πολύ που όλο και περισσότερο αισθάνομαι το μωράκι μου!!!

Αμελί πολύ καλά τα νέα σου!! Όσο για τα πρησμένα πόδια προσπάθησε να τα έχεις ψηλά όταν είσαι ξαπλωμένη, ακόμα και όταν κοιμάσαι (εγώ αυτό κάνω!!!) Ίσως είναι από όλα αυτά + τη ζέστη!!!

Φιλιά σε όλες!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! ειμαι καινουρια στην παρεα και βρισκομαι στη 26 εβδομαδα. θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζει καποια κοπελα ποσο κοστιζει το υπερηχογραφημα doppler σε δημοσιο νοσοκομειο χωρις ασφαλεια?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! ειμαι καινουρια στην παρεα και βρισκομαι στη 26 εβδομαδα. θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζει καποια κοπελα ποσο κοστιζει το υπερηχογραφημα doppler σε δημοσιο νοσοκομειο χωρις ασφαλεια?

Καλώς ήρθες Δώρα!! Με το καλό κι εσύ με το μπεμπουλίνι σου. Δυστυχώς δεν ξέρω να απαντήσω στο ερώτημα σου. το doppler θα το κάνω στο ιατρείο του γιατρού μου κι όχι στο νοσοκομείο.


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλως σας βρηκα κοριτσια! με το καλο και τα δικα σας μωρακια! ειχα παει στο αττικο και μου ειπαν να κλεισω ραντεβου για doppler αλλα δεν γνωριζω τιποτα απο τιμες. ολες οι προηγουμενες εγιναν σε ιδιωτη γιατρο. εχω κλεισει ραντεβου για καμπυλη ζαχαρου απο βδομαδα. το κοστος μου ειπαν ειναι 10 ευρω χωρις ασφαλεια. εχει μηπως κανει καποια απο εσας στο αττικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!

Εγώ έχω κλέισει για Doppler 12/7, θα έχω μπει στην 32η εβδομάδα,

dwra7 κάνω όλες μου τις εξετάσεις στο Αττικό,εγώ έχω ΙΚΑ, στο τμήμα που γίνονται οι υπέρηχοι πληρώνω κανονικά, το τμημα αυτο είναι του Πανεπιστημίου Αθηνών, τα πιο πολλά τα έχω δώσει για τη β επιπέδου 58 ?.

Κορίτσια κ εμένα τα πόδια μου πρήζονται με το παραμικρό και εχω αρχίσει να μην βολεύομαι πουθενά, είναι κ υπερκινητικη η μπέμπα μου τις πιο πολλές μέρες και με ζορίζει λίγο.

Υ.Γ ελπίζω να έχουμε λίγο δροσιά σήμερα....

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει και την καμπυλη ζαχαρου? αν ναι να σε ρωτησω, μου ειπαν να παρω τη σκονη αλλα δεν μου ειπαν αν θα την ετοιμασω εγω πριν η θα την ετοιμασουν αυτοι! αστα ειμαι πολυ μπερδεμενη! :confused:

Link to comment
Share on other sites

vikib διάβασα τα νέα σου, το σημαντικό είναι ότι η μικρή σου είναι μια χαρά, όσο για τα υπόλοιπα, όλα είναι στο πρόγραμμα... Θα ησυχάσεις τώρα σχετικά με το πού θα γεννήσεις! Φαντάζομαι στο Πανεπιστημιακό διαθέτουν μονάδα ΜΕΝΝ, γι'αυτό σε στέλνει εκεί ο γιατρός σου... Θα γεννήσεις με το καλό, (θα γλιτώσεις και 2-3 βδομάδες ζέστης!) θα παρακολουθήσουν και το μωράκι σου για μια μέρα στη ΜΕΝΝ αν χρειαστεί και όλα θα πάνε μια χαρά!

Κι εγώ είμαι προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο. Για την ώρα πάντως το σάκχαρό μου είναι υπό έλεγχο. Δεν θεωρείται διαβήτης κύησης, γιατί το 100-110 νηστείας το είχα όλα μου τα χρόνια, από τότε που θυμάμαι να κάνω εξετάσεις αίματος. Είναι οργανικό λέει ο διαβητολόγος, το πάγκρεάς μου εκλύει ινσουλίνη περισσότερο τις νυχτερινές ώρες λέει... Την υπόλοιπη μέρα, επειδή προσέχω πολύ τα γεύματά μου, δεν ξεφεύγω από το 120 και πολλές φορές αν φάω ψητό με σαλάτα και 1 φετα μαυρο ψωμι έχω γύρω στο 90 μια ώρα μετά. Βέβαια, επειδή ο 7ος μήνας είναι επίφοβος για διαβήτη, μην νομίζεις ότι επαναπαύομαι...

Τώρα σχετικά με τη γέννα, ρώτησα το γιατρό και δεν χρειάζεται να το επισπεύσουμε, τουλάχιστον για την ώρα. Το βάρος του μωρού μου είναι κανονικο. Τώρα αν αργότερα αρχίζει να παίρνει παραπάνω από όσο πρέπει, θα δούμε... Δηλαδή πάω για φυσιολογικό τοκετό, με τα σημερινά δεδομένα. Την άλλη βδομάδα έχω Doppler, οπότε θα δούμε πάλι το μωρό και την ανάπτυξή του και θα μου πει...

γεια σας κοριτσια,τι κανετε?προσπαθησα να σας γραψω τα νεα μου τριτη πρωι αλλα δεν προλαβα,πηγαμε μαρκετ,αλλα μετα δε γυρισαμε σπιτι,χθες γυρισα απο το νοσοκομειο.η μπεμπα ειναι καλα,εγω με ναρθηκα.λιποθυμησα,επεσα κ χτυπησα.ευτυχως δεν ημουν μονη γτ θα μπορουσε να ειναι πολυ πιο σοβαρο.την ημερα που επεσα ηταν η πρωτη κ τελευταια φορα που εκανα ινσουλινη.μολις ειμαι καλυτερα θα παω να παρω κ δευτερη γνωμη.η γιατρος μου δεν ξερει τπτ,κ στην ουσια δε με στελνουν αλεξ/πολη,απλα δεν μπορω εδω,κ η καλυτερη επιλογη ειναι εκει.ισως βεβαια να μη χρειαστει(το προτιμω μου αρεσε εδω)αλλα αν πρεπει για τη μικρη θα παω.εμενα ειναι διαβητης κυησης,δεν ειχα προδιαθεση,αλλα εχουμε ιστορικο.εδω σιγουρα θα με βαλουν νωριτερα,αλλα κ αλεξ/πολη μαλλον καισαρικη.παντως ολοι μου ειπαν οτι ηταν υπερβολη η ινσουλινη για τις τιμες μου

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,τι κανετε?προσπαθησα να σας γραψω τα νεα μου τριτη πρωι αλλα δεν προλαβα,πηγαμε μαρκετ,αλλα μετα δε γυρισαμε σπιτι,χθες γυρισα απο το νοσοκομειο.η μπεμπα ειναι καλα,εγω με ναρθηκα.λιποθυμησα,επεσα κ χτυπησα.ευτυχως δεν ημουν μονη γτ θα μπορουσε να ειναι πολυ πιο σοβαρο.την ημερα που επεσα ηταν η πρωτη κ τελευταια φορα που εκανα ινσουλινη.μολις ειμαι καλυτερα θα παω να παρω κ δευτερη γνωμη.η γιατρος μου δεν ξερει τπτ,κ στην ουσια δε με στελνουν αλεξ/πολη,απλα δεν μπορω εδω,κ η καλυτερη επιλογη ειναι εκει.ισως βεβαια να μη χρειαστει(το προτιμω μου αρεσε εδω)αλλα αν πρεπει για τη μικρη θα παω.εμενα ειναι διαβητης κυησης,δεν ειχα προδιαθεση,αλλα εχουμε ιστορικο.εδω σιγουρα θα με βαλουν νωριτερα,αλλα κ αλεξ/πολη μαλλον καισαρικη.παντως ολοι μου ειπαν οτι ηταν υπερβολη η ινσουλινη για τις τιμες μου

Αχ βρε κοριτσάκι μου, περαστικά. Τι ήταν αυτό; Λιποθυμία από την ινσουλίνη; έπαθες Υπογλυκαιμία; η γιατρός σου γιατί δεν ξέρει τίποτα; γιατί δεν ενημέρωσες; παπαπα πάλι καλά που είναι η μπέμπα σου καλά. Εσύ πως νιώθεις? Πονάς? Να προσέχεις βρε πουλάκι μου. Ξεκουράσου όσο μπορείς. Τι τρομάρα πήρες στα καλά καθούμενα...


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ βρε κοριτσάκι μου, περαστικά. Τι ήταν αυτό; Λιποθυμία από την ινσουλίνη; έπαθες Υπογλυκαιμία; η γιατρός σου γιατί δεν ξέρει τίποτα; γιατί δεν ενημέρωσες; παπαπα πάλι καλά που είναι η μπέμπα σου καλά. Εσύ πως νιώθεις? Πονάς? Να προσέχεις βρε πουλάκι μου. Ξεκουράσου όσο μπορείς. Τι τρομάρα πήρες στα καλά καθούμενα...

ευχαριστω πολυ.μαλλον,δεν εκανα κτ αλλο διαφορετικο.ποναω αν κ στο νοσοκομειο δεν πονουσα,αλλα οχι οπως οταν χτυπησα.δεν προλαβα να τρομαξω για τημ μπεμπα γτ πονουσα κ σε 5' ειμασταν νοσοκομειο κ την ακουσα.ξερει για το διαβητη,για ινσουλινη δεν προλαβα να την πω,αλλα σε αυτο δεν εχει λογο.δεν της ειπα για τη λιποθυμια γτ δεν ειναι του νοσοκομειου.απο βδομαδα ειχαμε ραντεβου.θα την ενημερωσω.αν ολα πανε καλα θα γεννησω στο νοσοκομειο η στης αλεξ/πολης,αυτη απλα με παρακολουθει ιδιωτικα.ο γιατρος που εχω παει 2 φορες στο νοσοκομειο,περασε στο ενα επισκεπτηριο κ με ειδε κ τον ενημερωσα.θα τον ξαναδω τελη ιουλη,τριτη θα εχω νεα κ για το ποδι

Link to comment
Share on other sites

Περαστικουλια!!

Δωρα εσυ θα έχεις τη γλυκόζη μαζί σου κ θα στην ετοιμάσει η κοπέλα εκεί, θα σου κανει πρωτα μέτρηση νηστική μετά θα το πιεις.

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!! :D ναι την εχω παρει ηδη τη σκονη απλα δεν ηξερα αν θα μου την ετοιμασουν εκει η οχι. διαρκει γυρω στις 3 ωρες ολη η διαδικασια? κατι τετοιο μου ειπαν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

vikib τα νέα σου με στεναχώρησαν :( . Πάλι καλά είναι καλά το μωρό! Εσύ μόνο το πόδι χτύπησες; Περαστικά σου κοπέλα μου! Σίγουρα να πάρεις και δεύτερη γνώμη!

dwra7 καλώς ήρθες και με το καλό!

Εγω απ΄το Σάββατο βρίσκομαι στο εξοχικό με την κόρη μου και μετά απο μια εβδομάδα τρελής κούρασης σήμερα μπορώ και χαλαρώνω!

Πολλά φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...