Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Nikoula καλωσορίσες!

Όσο για τον τοκετό εγω ακόμη κ τώρα τον σκέφτομαι που θα ειναι το τρίτο.

Την πρώτη φορά το μωρό είχε εμπεδώθει απο την 34η εβδομάδα και έσπασαν τα νερά στην 38η εβδομάδα. Έσπασαν μη φανταστείτε τίποτα δραματικό, απλά ηταν σαν να έσταζε κάτι συνέχεια. Αφού στην αρχή νόμιζα πως ηταν ακράτεια.δεν είχα ούτε πόνους ούτε τίποτα. Πήγα στην κλινική στις 15:00 κ μου είπαν πως έσπασαν τα νερά κ γεννάω. Διαστολή είχα 2. Κοινώς τίποτα. Μου χορηγησαν οξυτοκινη κ ξεκίνησε η διαδικασία των ωδινων. Κάποια στιγμή έκανα κ επισκληριδιο κ δεν ένιωθα τίποτα. Απλά καταλάβαινα τρομερές συσπασεις χωρίς όμως να πονάω. Μεσα στην αίθουσα τοκετού απο την αρχή ηταν η αδερφή μου μεσα. Ο άντρας μου ηταν στην Ελβετία κ του τηλεφώνησα μήπως κ προλάβει κ έρθει. Καποια στιγμή κατα τις 21:00 εχει φύγει σχεδόν η επίδραση της επισκληριδιου κ ζητάω κ άλλη. Ο μαιευτήρας μου λέει πως η διαστολή προχωράει πολυ καλα κ δεν θα μου κάνει άλλη επισκληριδιο γιατι δεν θα μπορώ να σπρωξω... Απο εκεί κ μετα ήρθε ο πόνος. Στην αρχή ηταν ήπιος σαν πόνοι περιόδου χαμηλά κ στην εξώθηση κοριτσια ο πόνος ηταν αρκετά έντονος. Απλά επικράτησε περισσότερο ο φόβος μου μήπως πάθει τίποτα το μωρό κ έκανα οτι μου έλεγαν. Το μωρό βγήκε στις 22:40. Γέννησα ανάσκελα και το ενα πόδι μου το κρατούσε η αδερφή μου κ το άλλο η μαία.

Τη δεύτερη φορά πάλι το μωρό είχε εμπεδώθει απο νωρίς. Ήμουν 40 εβδομάδων κ 5 ημερών κ πήγα στο νοσοκομείο στη Ζυριχη το πρωί για προκαθορισμένο ραντεβού για καρδιοτοκογραφο. Όλα καλα μου λένε να φύγεις να πας σπίτι σου. Απογοήτευση εγω. Μόλις βγαίνουμε απο την εξεταση πάμε για καφέ στην τραπεζαρία. Κ εκεί με πιάσανε οι πόνοι. Ηταν γύρω στις 12:00. Τους μετρούσε ο άντρας μου κ μετα απο μια ώρα ηταν κάθε 5 λεπτά. Στις 13:00 μπήκα μεσα με διαστολή 5. Τα νερά δεν είχαν σπάσει. Ζήτησα επισκληριδιο, αλλά εδώ έχουν άλλη διαδικασία πριν στην χορηγησουν που ειναι πιο χρονοβόρα. Δεν έκανα ποτε. Η μικρή γεννήθηκε στις 14:55. Οι πόνοι ηταν μεγαλύτεροι αλλά ίσως παίζει ρόλο οτι και το μωρό ηταν αρκετά μεγαλύτερο. Αυτή τη φορά γέννησα στο πλάι σε εμβρυϊκή στάση κ ο άντρας μου μου κρατούσε το πόδι.

Η διάφορα απο την πρωτη γέννα ειναι οτι μετα δεν είχα πόνους στη μέση κ πονοκεφάλους. Την πρωτη φορά λόγω επισκληριδιου για αρκετό καιρό υπέφερα απο τη μέση μου κ πολυ συχνά ειδικά τον πρώτο καιρό είχα πονοκεφάλους.

Αυτή τη φορά, όλα να πανε καλα μέχρι το τέλος, σκοπεύω να γεννήσω στο νερό. Επίσης νομίζω βοηθάνε πολυ οι ασκήσεις kegel αν τις κανεις συστηματικά ξεκινώντας απο τώρα. Κ έχω ακούσει πως οι εντριβές στην περιοχή με ελαιόλαδο η κάποιο άλλο ελαιόλαδο αυξάνουν την ελαστικότητα.


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και από μένα. Μόλις γυρίσαμε από αυχενική! Εξαιρετικά τα νέα μας είπε ο γιατρός και η αυχενική πολύ καλή 1,4. Σε συνδυασμό με το papp-A οι πιθανότητες για τρισωμία 21 είναι 1:8800 και για τις άλλες δύο τρισωμίες μεγαλύτερη από 1:20000!

Η εξέταση είχε διάρκεια 45 λεπτά. Ο γιατρός μέτρησε τα πάντα και μας τα εξήγησε. Τα οστά φαίνονται ότι μεγαλώνουν κανονικά σε σχέση με το πρόβλημα που είχαμε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη. Μας ρώτησε στο τέλος αν θέλουμε να μάθουμε το φύλο, γυρίζω κοιτάζω τον άντρα μου και γνέφει αρνητικά, οπότε του είπαμε να το κρατήσει μυστικό! Το ίδιο είχαμε πει θα κάναμε και στην πρώτη εγκυμοσύνη, οπότε το ίδιο κάνουμε και τώρα!

Από σήμερα μου έγραψε να παίρνω σίδηρο και ασβέστιο. Σε 3 εβδομάδες πάλι ραντεβού!

Γενικά ήταν ευχαριστημένος πολύ από την εξέταση! Οπότε προχωράμε...! Αύριο θα μιλήσει και με τους γενετιστές στην Αθήνα να τους πει τα αποτελέσματα μην τυχόν χρειάζεται να κάνουμε κάποια συμπληρωματική εξέταση και θα τον πάρω να μου πει τι του είπαν.

Καλή συνέχεια και στις υπόλοιπες λοιπόν με τις αυχενικές και όλα να πάνε καλά!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!!

Είναι δύσκολο που θα αργήσω τόσο να πάω στο γιατρό.Κι έχω να πάω από την αυχενική, δηλ.,2 εβδομάδες!!!

Δεν νιώθω πως "κατι δεν πάει καλα", για να πάω, γιατί έτσι μου είπε:αν νιώσεις ανασφάλεια έλα να το δούμε.

Αλλά κι άμα συμβαίνει κάτι κ εγώ δεν το καταλάβω?

Τώρα από συμπτώματα:το στομάχι μου χωράει λιγότερο φαγητό.φουσκώνω πιο γρήγορα(δεν σταματάς αμέσως όμως).Καλά, έγω πάντα έτρωγα πολυ, το ίδιο κ τώρα!

Συμπτώματα δεν είχα από την αρχή,αλλά από την 9η μέχρι κ τη 13η εβδομάδα δυσκοιλιότητα,ΤΡΟΜΕΡΗ!Τώρα μου έδωσε ένα σκέυασμα ο γιατρός κα συνήλθα, μάλιστα, στην αρχή έφυγε εκέινο το πρήξημο!

Τώρα όμως, πέταξα κοιλίτσα(δεν μου λέει κάτι κάποιος που δεν το ξέρει αλλά όσοι το ξέρουν τη βλέπουν).Και φυσικά εγω που είχα μάθει να είμαι σανίδα με 6 κουτάκια στεναχωριέμαι, αλλά πιστεύω θα το συνηθίσω!

Φιλιά σε όλες.


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια...Συγχαρητήρια για τα καλά νέα της αυχενικής της Peka!!!!

Kidenio εγώ στο πρώτο έκανα επισκληρίδιο αλλά μετά δεν πόναγα καθόλου στη μέση. Επισκληρίδιο και καισαρική....Τι εμπειρία. Επίσης εμένα έσπασαν τα νερά και ευτυχώς ήμουν ενημερωμένη...γιατί τα νερά ήταν σκούρα....πράσινα....και ευτυχώς επαναλαμβάνω ευτυχώς είχα διαβάσει ότι μπορεί το παιδάκι να κάνει κακά στο σάκο και δεν είναι κάτι ανησυχητικό αυτό το χρώμα - όπως και όντως είχε κάνει η δικιά μου - και ήμουν χαλαρήηήήήή (εντάξει όχι και πάρα πολύ :wink:). Έκανα το ντουζάκι μου και πήγαμε στο νοσοκομείο γύρω στις 7.30 και 10.20 είχε γεννηθεί η μικροτελειότητά μου:-D


iOBZp3.png

IYXNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!!

Kidenio στη δεύτερη που δεν έκανες επισκληρίδιο πονουσες πολυ; Και κυρίως που; Εγω εχω ένα πρόβλημα με τη μέση μου μετατόπιση δυο δίσκων και επειδή σκέφτομαι να μην κανω αν αντέχω θα ήθελα να ξέρω πως είναι.

Peka μπράβο που πήγαν όλα καλα! Αν επιτρέπεται τι πρόβλημα υπήρχε στην προηγούμενη; Και γιατί να μιλήσεις με γενετιστή; Συγνώμη αν ειμαι αδιάκριτη μην μου απαντησεις.

Κορόνα εγώ ειχα αναγούλες μόνο οταν έτρωγα κατι λιπαρό όπως γραβιερα, παγωτό. Περαστικά σου!

Panmare ειχα διαβάσει οτι ειναι επικίνδυνο να κάνει το μωρό κακά δεν ισχύει; Να σου ζήσει η μικρή σου!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!!

Kidenio στη δεύτερη που δεν έκανες επισκληρίδιο πονουσες πολυ; Και κυρίως που; Εγω εχω ένα πρόβλημα με τη μέση μου μετατόπιση δυο δίσκων και επειδή σκέφτομαι να μην κανω αν αντέχω θα ήθελα να ξέρω πως είναι.

Peka μπράβο που πήγαν όλα καλα! Αν επιτρέπεται τι πρόβλημα υπήρχε στην προηγούμενη; Και γιατί να μιλήσεις με γενετιστή; Συγνώμη αν ειμαι αδιάκριτη μην μου απαντησεις.

Κορόνα εγώ ειχα αναγούλες μόνο οταν έτρωγα κατι λιπαρό όπως γραβιερα, παγωτό. Περαστικά σου!

Panmare ειχα διαβάσει οτι ειναι επικίνδυνο να κάνει το μωρό κακά δεν ισχύει; Να σου ζήσει η μικρή σου!

Φαντάζομαι ότι είναι επικίνδυνο από την άποψη ότι δεν μπορείς να περιμένεις να γεννήσεις φυσιολογικά. Δηλαδή δεν θα άφηναν τη διαδικασία να διαρκέσει 7 ώρες πχ. Εξού και η καισαρική.... Αλλά γενικά εγώ είχα διαβάσει ότι ήρεμα και ωραία πάμε στο νοσοκομείο χωρίς άγχος. Και έτσι έπραξα.


iOBZp3.png

IYXNp2.png

Link to comment
Share on other sites

peka teleia.....mpravo ola kala k esu.,....xxxx

den kserw k egw exw akousei oti einai epikunduno na kanoun ta mwra ta kaka mesa k apo oti mou exoun pei den einai eukolo na to diakrinei o giatros me enan uperixo....bebaia den kserw kata poso isxuei gt oi giatroi se fobizoun mono kai mono gia na se anagkasoun na odigitheis xwris tipseis se kaisarikh tomh...ouf oloi thn ekmetaleush poia, poion na prwtopistepseis....otan mpw ston tetarto tha milisw me mia simathitria mou pou kanei idikotita gunaikologos kai eimai sigourh pws tha mou ta pei kata gramma ola, kai xwris misologa kai peristrofes....etsi k alliws panta tin sumbouleuomoun kai sthn eggumosunh ths adelfhs moy kai tis kouniadas mou!!!!

na sas rwtisw kati asxeto....shmera apo to prwi niwthw katw xamila sth mitra nomizw kati elafries soublies.... na anisixw? na parw to giatro?


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

peka teleia.....mpravo ola kala k esu.,....xxxx

den kserw k egw exw akousei oti einai epikunduno na kanoun ta mwra ta kaka mesa k apo oti mou exoun pei den einai eukolo na to diakrinei o giatros me enan uperixo....bebaia den kserw kata poso isxuei gt oi giatroi se fobizoun mono kai mono gia na se anagkasoun na odigitheis xwris tipseis se kaisarikh tomh...ouf oloi thn ekmetaleush poia, poion na prwtopistepseis....otan mpw ston tetarto tha milisw me mia simathitria mou pou kanei idikotita gunaikologos kai eimai sigourh pws tha mou ta pei kata gramma ola, kai xwris misologa kai peristrofes....etsi k alliws panta tin sumbouleuomoun kai sthn eggumosunh ths adelfhs moy kai tis kouniadas mou!!!!

na sas rwtisw kati asxeto....shmera apo to prwi niwthw katw xamila sth mitra nomizw kati elafries soublies.... na anisixw? na parw to giatro?

Κι εγώ προχτές είχα κάτι πονάκια αριστερά και πήρα τη γιατρό. Μάλλον ήταν το εντεράκι και ηρέμησα που μίλησα μαζί της. Μου έγραψε και μία καλλιέργεια ούρων για παν ενδεχόμενο αν και δεν νομίζω ότι έχω κάτι...

Επίσης, πραγματικά δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό αυτο με τα κακάκια. Όχι στο βαθμό που θα πρέπει να προκληθεί πανικός ή κάτι τέτοιο. Απλά οδηγεί λίγο πιο γρήγορα στη λύση της καισαρικής. Μην αγχωνόμαστε χωρίς λόγο....άλλωστε είμαι από αυτές που το έζησαν και σας το λέω....ηρεμία :wink: Λαμβάνουμε υπόψη μας τα συμπτώματά μας και όλα πάνε καλά!!!


iOBZp3.png

IYXNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας και από εμενα! Εγκυος και εγω στο πρωτο μου παιδακι με ΠΗΤ 28/12 !!! Σημερα εκλεισα και ραντεβού για την εξεταση PAPP-A στις 20/6 και είμαι ιδιαιτερα αγχωμενη! Από συμπτώματα και εγω τα γνωστα ανακατοσουρες ζαλαδες αλλα μονο βραδινες ωρες και πολύ πρηξιμο στο στηθος! Ευχομαι σε ολες καλα αποτελέσματα στις εξετασεις σας και τελειομηνες εγκυμοσύνες να εχουμε!


GWPop2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.. τι κανετε?

Εγω τα δυο τελευταια βραδια οταν πεφτω για υπνο νιωθω μια δυσπνοια μια ταχυπαλμια μαλλον απο τη ζεστη νομιζω γιατι εχει παρα πολυ..


m5tfp2.pngPEzvp1.png
Link to comment
Share on other sites

eixes dikio panmare me to pou phga toualeta stamatisan yta ponakia!!!!!

niki kalws hrthes...k esu tou 86 ....me to kalo h auxainikh sou...k egw 18 ekleisa rantebou...kala apotelesmata na exoume!!!!! korinaki mporei na einai opws ta les....an omws niwtheis megali disforia rwta to giatro sou....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Χάθηκα γιατί δεν είχαμε ίντερνετ. Διάβασα λίγο αυτά που γράψατε. Συγχαρητήρια για την αυχενική όσες έκαναν. Τα νέα μου τώρα. Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στον γιατρό είδαμε το μωράκι μεγάλωσε πολύ αλλά έχω μια αποκολληση μικρή μου είπε περνώ ουτροτζεσταν λίγο ξεκούραση αυτά. Εχθές ξαναπήγα το μωρό μια χαρά αλλά η αποκολληση μεγάλωσε να σας πω ότι είναι αποκολληση σακου μου είπε να κάτσω στα αυγά μου όχι βόλτες και δουλειές για 2 εβδομάδες. Τώρα κατά πόσο μπορώ να κάτσω ξάπλα δεν ξέρω έχω και την κόρη μου και καθόλου βοήθεια, στενάχωρηθηκα πολύ. Τώρα πάω σαν την κότα. Αυτά τα νέα.

Αυχενική μου έκλεισε 26 του μηνών.

Να καλωσορίσω και την νέες μέλλουσες μανούλες.


YNnXp8.pnga7Txp8.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμενα! Εγκυος και εγω στο πρωτο μου παιδακι με ΠΗΤ 28/12 !!! Σημερα εκλεισα και ραντεβού για την εξεταση PAPP-A στις 20/6 και είμαι ιδιαιτερα αγχωμενη! Από συμπτώματα και εγω τα γνωστα ανακατοσουρες ζαλαδες αλλα μονο βραδινες ωρες και πολύ πρηξιμο στο στηθος! Ευχομαι σε ολες καλα αποτελέσματα στις εξετασεις σας και τελειομηνες εγκυμοσύνες να εχουμε!

Γεια niki!!!! με το καλό!!!! Εγώ έχω αυχενική στις 26/6/2014...πώς θα περάσουν οι μέρες??? Καλά αποτελέσματα να έχουμε!!!


iOBZp3.png

IYXNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...