Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Unicorns είπε:

      Καλημέρα σε όλες.Αυριο έχω χοριακη και από χθες το βραδάκι έχουν ξεκινήσει καφέ σταγονιτσες.Μιλησα με τον γιατρό μου και είπε να μην ανησυχώ.Ισως να είναι και εμφύτευσης.Συνεχιζω τα φάρμακα μου και το αποτέλεσμα θα φανεί αύριο.Απλα ήθελα να ρωτήσω έχει συμβεί σε καμία κάτι ανάλογο ;

      Όλα με το καλό αύριο!!!! Θα περιμένουμε τα καλά σου νέα!!!! 

      5 ώρες πρίν, Stef91 είπε:

      Κορίτσια τι κάνετε; Βλέπω πολλές εγκυμοσύνης, άλλες φτάνουν στο τέλος τους, για τις υπόλοιπες που προσπαθούμε ακόμη δεν ξέρω τι να ευχηθώ υπομονή!! Εγώ περιμένω περίοδο να ξεκινήσω την Πέμπτη προσπαθεία, πρώτη φορά με Γκοναλ, για να δούμε.. όλοι λένε να χαλαρώσω, αλλά πώς ;;;; 

      Σε νιώθουμε όλες! Είτε είναι η 1η πρώτη φορά είτε η 1000οστη  αυτό που περνάει η γυναίκα δε μπορεί να το νιώσει κανένας. Άγχος, προσμονή, ελπίδες, απαισιοδοξία...όλα μπερδεύονται! Όλα γίνονται στο δικο μας σώμα  και κατά επέκταση στη δική μας ψυχή....ΟΜΩΣ είμαστε πολύ τυχερες που έχουμε την σωματική και ψυχική υγεία να προσπαθήσουμε για το παιδακι μας! Εγώ κάθε φορά έλεγα ότι είμαι τυχερη που μπορώ να το προσπαθήσω, που μου δίνεται η ευκαιρία να το παλέψω. Υπάρχει κόσμος που δε μπορεί ούτε αυτό για πολλούς λόγους.  Οι γιατροί  και εμεις κάνουμε οτι καλύτερο μπορούμε και ο Θεός αποφασίζει ποτε είναι η στιγμή. Άρα να σκεφτείς ότι είσαι τυχερή που μπορείς να το προσπαθήσεις, να κάνεις θετικές σκέψεις, να το πάρεις αισιόδοξα και θα γίνει!!!! Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!! 

      • Μου αρέσει 1
      • Ευχαριστώ 1

Cafe Μάρτιος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!!με το καλο κορινα!

εχω κι εγω υγρα και φοβομουν γι αμνιακο υγρο..να θελω ολα αυτα να τα ρωτησω στο γιατρο..δεν εχω ιντερνετ στο σπιτι οποτε απο κανενα ιντερνετ καφε μπαινω..με ποναει πολυ και η μεση παλι και δε ξερω τι θα κανω μ αυτη την κατασταση!!

σας φιλω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

κι εγω εχω υγρα εδω κ μηνες .στην αρχη ειχα τρομαξει και εκανα καλλιέργεια.

αυτες τις μερες τα υγρα ειναι περισσότερα αλλα ο γιατρος κ η μαια μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικό προς το τελος να αυξάνονται.

οσο για την ευτοκια ,ειναι λιγο επιστροφη στη φυση η οποια φιλοσοφία συνοδεύετε και απο αλλες παρόμοιες αποψεις..

δηλαδη μια φιλη που πήγαινε εκει κανει και ομοιοπαθητικη γιατι δεν γουσταρει να παιρνει φαρμακα..δεν ξερω αν με καταλαβαινετε..

βεβαία ο καθενας οπως βολεύετε!

επισης η ιδια φιλη μου ελεγε τα ιδια για τους υπερήχους στην αρχη της εγκυμοσύνης και με ειχε τρελάνει.

οσο κιαν εψαξα στο διαδίκτυο δεν βρηκα τίποτα ανησυχητικό.

ρώτησα και τον γιατρο και δεν το δέχτηκε.

Επεξεργάστηκαν by petalouditsa

eNortjK1UjIzNDMxV7IGXDASvAKk33.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπελιες. Πως μου είστε; Πουλάκι καλωσόρισες στην Ελλάδα. Πεταλουδίτσα να ζήσετε και να είστε πάντα ευτυχισμένοι! Corinna με το καλό να γεννήσεις τη Δευτέρα και να πάνε όλα καλά! Εγώ από αύριο είμαι αδειούχα και μου φαίνεται τέλειο! Άντε μπας κι αρχίσω κι εγώ τις ετοιμασίες. Καλό βράδυ σε όλες!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Corinna συγκινηθηκα πολυ!! εφτασε ο καιρος!!! μου φαινεται σα ψεματα! πως νιωθεις????

σου ευχομαι οτι καλυτερο για την πιο ομορφη αρχη....διπλες χαρες!! ολα καλα και θα περιμενουμε νεα σου...μη μας ξεχασεις..θα εισαι και η πρωτη να μας φερεις γουρι...

strata εχεις δικιο ο γιατρος μου ειναι πολυ καλος...δε λεει ουτε κανει ασκοπα πραγματα...θα ηθελα να ηταν λιγο πιο ομιλητικος αλλα του εχω εμπιστοσυνη. κατα τα αλλα παν μετρο αριστον..


rys1ubq6nuoz3bc1.png

tdikmjscwjfbqzbn.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Corina, όλα θα πάνε καλά και θα είσαι η πρώτη με ζουζουνάκια στα χέρια. Ζηλέυω........

Desdra, τα υγρά είναι μέρος της εγκυμοσύνης, ειδικά αυτά που αφήνουν και λίγο άσπρο στο εσώρουχο. Σε αυτή τη φάση μάλιστα επειδή βαραίνουμε όλες χάνουμε και κάποιες στάλες ούρα, οπότε μπορεί να μυρίζουν και λίγο αμμωνία. Το αμνιακό υγρό είναι άοσμο, άχρωμο και συνεχίζει να τρέχει ακόμα κι αν κάνεις μπάνιο. Δεν το χάνεις, θα το καταλάβεις.....

Strata, το μωράκι πιέζεται πολύ περισσότερο με τις εξωτερικές εξετάσεις, τα ζουλήγματα της κοιλιάς και την εξέταση τραχήλου απ' ότι με τον υπέρηχο που αποδεδειγμένα δεν το επηρεάζει. Μόνο με τον υπέρηχο είσαι σίγουρη πως όλα βαίνουν καλώς (όσο μπορείς να είσαι σίγουρη). Γι' αυτό και οι γυναικολόγοι κάνουν χειρισμούς κοιλιάς με φειδώ και όταν χρειάζεται. Να προσέχεις στην Ευτοκία, όλα είναι καλά όταν όλα πάνε καλά, αλλά αν κάτι πάει στραβά οι μαίες σηκώνουν τα χέρια ψηλά και σε αφήνουν στο έλεος. Ωραία είναι η επιστροφή στις παραδόσεις, αλλά αν είχα πνευμονία θα ήθελα κάποιον να μου δώσει αντιβίωση......

Έχω αντίθετη γνώμη.Διάβασα πολλά βιβλία για ττην εγκυμοσύνη, τους υπερήχους...άλλωστε εμπιστεύομαι τη γνώμη του μωρού μου που κλαθε φορά αναστατωνεται απ τους υπερήχους κ αυτό το λένε κ άλλες μαμάδες.Θαα μου επιτρέψεις να εμπιστευομαι περισσότερο τις μαίες απ τους γιατρούς.Κι αν μόνο με τον υπερηχο είσαι σιγουρη πως όλα βαίνουν καλώς θα ναι φαίνεται ηλίθιοι στην Αγγλία, τη Σουηδία κ αλλού που συστήνουν στις έγκυες ΔΥΟ ΜΟΝΟ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ, ΑΥΧΕΝΙΚΗ Κ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ;;;εΚΤΌς ΑΝ διαπιστωθεί κάποιο πρόβλημA.

προσωπικά αντιβίωση δεν πίνω,όπως δε θέλω επισκληρίδιο,ωκυτοκύνη,καισαρική κ κυρίως δε θέλω ν αποχωριστώ το μωρό μου!!!!!Είχα γιατρό στο Ιασώ κ έφυγα γιατί δεν μ άρεσε η όλη φιλοσοφία του-χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν εξαιρέσεις-πήγα απο μόνη μου στην Ευτοκία αφού ενημερώθηκα πριν. κ ο τι διάβασα για ολ αυτά που αποφάσισα οτι δεν θέλω μου τα επιβεβαίωσαν κ φίλοι ψυχολόγοι,ομοιοπαθητικοί κλπ.Κ προσωπικά την ομοιοπαθητικη δεν τη θεωρώ επιστροφή στη φύση,ούτε τις καισαρικές που γίνονται για ψήλου πήδημα τις θεωρώ αστείο...Απο κει κ πέρα επιλέγει ο καθένας τι θέλω.Πάντως πολλά απ αυτά είναι γραμμένα κ θεωρούνται δικαιώματα της εγκύου απ τον π.ο.υ. ΓΙΑΤΊ ΔΙΚΑΙΟΎΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΠΩς ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ.Θα χουν φαίνεται κ στον Π.Ο.Υ.απαρχειωμένες απόψεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επίσης δεν ξερω κανένα περιστατικο που οι μαιες σήκωσαν τα χέρια ψηλά αλλά το αντίθετο,γυναίκες που στο παρα πέντε πήγαν ,όταν ο γιατρός τους είπε πως τις προόριζε για καισαρική κ γέννησαν φυσιολογικά!!!!όπως κ περιπτώσεις μ επιπλοκέ ςπου οι μαίες ακολόύθησαν κ σ αλλα μαιευτήρια τις έγκυες.Αν η επιστρογή στη φύση σημαίνει ενδιαφέρον, ανθρωπιά κ σεβασμό θα μου επιτρέψεις να το προτιμήσω απ το εμπόριο κ την αδιαφορία στα μαιευτήρια!!!!!!!


ntesehjufpgrhgvn.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω υγρα εδω κ μηνες .στην αρχη ειχα τρομαξει και εκανα καλλιέργεια.

αυτες τις μερες τα υγρα ειναι περισσότερα αλλα ο γιατρος κ η μαια μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικό προς το τελος να αυξάνονται.

οσο για την ευτοκια ,ειναι λιγο επιστροφη στη φυση η οποια φιλοσοφία συνοδεύετε και απο αλλες παρόμοιες αποψεις..

δηλαδη μια φιλη που πήγαινε εκει κανει και ομοιοπαθητικη γιατι δεν γουσταρει να παιρνει φαρμακα..δεν ξερω αν με καταλαβαινετε..

βεβαία ο καθενας οπως βολεύετε!

επισης η ιδια φιλη μου ελεγε τα ιδια για τους υπερήχους στην αρχη της εγκυμοσύνης και με ειχε τρελάνει.

οσο κιαν εψαξα στο διαδίκτυο δεν βρηκα τίποτα ανησυχητικό.

ρώτησα και τον γιατρο και δεν το δέχτηκε.

Φυσικά τον γιατρό δεν τον βόλευε να πει πως δεν εχει διευκρινιστεί ακόμη τι επιπτώσεις έχουν οι υπέρηχοι στο έμβρυο γιατί τον βολέυει!!!!Αυτό το ΄διάβασα σε πολλά βιβλία εγκυμοσύνης συν του οτι σε πολλέ ςχώρες γίνονται μόνο δυο υπέρηχοι σ όλη την εγκυμοσύνη,αυχενική κ β επιπέδου!!!! Αλλά ο καθένας ξέρει τι θέλει κ επιλέγει καλή μου!


ntesehjufpgrhgvn.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! Σήμερα θα έχουμε τα πρώτα μωράκια του καφέ μας; Λέτε να γέννησε ήδη η Corrina; Ελπίζω να πάνε όλα τέλεια και να μας φέρει γούρι. Εγώ πριν λίγο γύρισα από την γιατρό, το ραντεβού σήμερα ήταν κυρίως συζήτηση για τοκετό, πιθανή επισκληρίδιο και λοιπά. Κάναμε κι έναν υπέρηχο να πούμε ένα γεια στην μπουμπού, η οποία είχε κολλήσει το πρόσωπο της στο περίβλημα της μήτρας (σαν να πιέζεις το πρόσωπο σου σε τζάμι μου είπε η γιατρός) και αρνείτο πεισματικά να βγει μια καλή φωτογραφιούλα! Επόμενο ραντεβού στις 16/02/2010.

Τώρα για αυτά που γράφετε για μεθόδους, υπερήχους, εξετάσεις, φυσικές μεθόδους κλπ, νομίζω ότι η εγκυμοσύνη είναι κάτι αυστηρά προσωπικό και κάθε κοπέλα δικαιούται να επιλέξει η ίδια για τον ευαυτό της, το σώμα της και το μωρό της πως θα το χειριστεί. Καλή είναι η ενημέρωση αλλά αυτό που πιστεύω και επιλέγω εγώ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα λειτουργήσει καλά και για τις υπόλοιπες!


mWsZp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! Σήμερα θα έχουμε τα πρώτα μωράκια του καφέ μας; Λέτε να γέννησε ήδη η Corrina; Ελπίζω να πάνε όλα τέλεια και να μας φέρει γούρι. Εγώ πριν λίγο γύρισα από την γιατρό, το ραντεβού σήμερα ήταν κυρίως συζήτηση για τοκετό, πιθανή επισκληρίδιο και λοιπά. Κάναμε κι έναν υπέρηχο να πούμε ένα γεια στην μπουμπού, η οποία είχε κολλήσει το πρόσωπο της στο περίβλημα της μήτρας (σαν να πιέζεις το πρόσωπο σου σε τζάμι μου είπε η γιατρός) και αρνείτο πεισματικά να βγει μια καλή φωτογραφιούλα! Επόμενο ραντεβού στις 16/02/2010.

Τώρα για αυτά που γράφετε για μεθόδους, υπερήχους, εξετάσεις, φυσικές μεθόδους κλπ, νομίζω ότι η εγκυμοσύνη είναι κάτι αυστηρά προσωπικό και κάθε κοπέλα δικαιούται να επιλέξει η ίδια για τον ευαυτό της, το σώμα της και το μωρό της πως θα το χειριστεί. Καλή είναι η ενημέρωση αλλά αυτό που πιστεύω και επιλέγω εγώ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα λειτουργήσει καλά και για τις υπόλοιπες!

Έχεις δίκιο, bubbles. Ακριβώς αυτό πιστεύω κι εγώ πως ο καθένας κάνει αυτό που νιώθει καλό, σε όλη του τη ζωή αλλά ειδικά στην εγκυμοσύνη που είναι πιο ευαίσθητη περίπτωση. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσακια μου! Τι κανετε? Περασατε καλα το ΣΚ? Εγω βγηκα επιτελους και μαι βολτα γιατι ειχα κλειστει πολυ εδω μεσα.

Corina μου με το καλο σημερα να γεννησεις τα μωρακια σου.

Πουλακι καλωσηρθες στην Ελλαδα.

Ειναι φυσιολογικο να εχουμε πολλα υγρα, εγω εχω και λιγη ακρατεια ουρων απο το βηχα και μου την εχει δωσει. Αν καποια φοβαται πολυ για απωλεια αμνιακου υγρου να το συζητησει με το γιατρο της μηπως κανει μια εξετασουλα που υπαρχει γι αυτο.

Τωρα για τον τροπο που επιλεγει η καθεμια να γεννησει νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος κοντρας και επιβολης αποψης. Η καθεμια εχει επιλεξει ενα γιατρο που την εμπνεει και τον εμπιστευεται και πορευεται συμφωνα με τις οδηγιες του. Και η καθεμια θα γεννησει οπως "επιλεξει" και οπως τα φερει η τυχη. Το τι κανουν στο εξωτερικο ειναι αλλο κομματι που δεν αφορα εμας, γιατι απεχουμε μακραν απο αυτο. Εκει ειναι και της φιλοσοφια του οτι αν ειναι να πανε ολα καλα θα πανε.

Σημασια εχει να γεννησουμε γερα μωρα και να ειμαστε και εμεις καλα. Ο τροπος ειναι κατι δευτερευων και προσωπικη επιλογη.


7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, λέτε να γεννάει τώρα η Κορίνα; Τρομοκρατούμαι λίγο στην ιδέα.....

Γιατι καλε τρομοκρατησε? Αφου ειχε διδυμακια ηταν προετοιμασμενη για προωρο τοκετο.

Ευχομαι να της πανε ολα καλα.


7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα για κακό, ούτε εννοώ κάτι για την Κορίνα, μια χαρά τελειόμηνα είναι τα μωράκια μας πια και θα βγούνε μια χαρά.

Για τον εαυτό μου που δεν έχω ξαναγεννήσει και την ιδέα του τοκετού, έλεγα.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα για κακό, ούτε εννοώ κάτι για την Κορίνα, μια χαρά τελειόμηνα είναι τα μωράκια μας πια και θα βγούνε μια χαρά.

Για τον εαυτό μου που δεν έχω ξαναγεννήσει και την ιδέα του τοκετού, έλεγα.....

Λογικοι ειναι οι φοβοι σου αφου δεν εχεις ξαναγεννησει. Σκεψου οτι τη δευτερη φορα θα φοβασαι πιο πολυ! ΧΑ!ΧΑ! Εμενα παντως αυτο μου συμβαινει τρεμω στην ιδεα.....


7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...