Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Για την γειτόνισσα δεν λέω πραγματικά τίποτα αν το έλεγε στην γυναίκα μου θα υπήρχε πρόβλημα και μόνο που το έκανα εικόνα και μόνο που το έκανα εικόνα....... Κορίτσια να ρωτήσω κάτι έχω κλείσει για αυχενική στον παφιλης ήθελα στον Κούρτη αλλά θα είναι σε ταξίδι. Η γιατρός μασ όμως θέλει στον Τζιωτη Ιωαννη. Τον ξέρει κανένας;;; Δεν ξέρω τ να κάνω. Θέλω να πάω στον καλύτερο.

      Καλησπέρα. Είχα κάνει εγώ αυχενική κ β επιπέδου στον Τζιωτη στα δίδυμα μου. Είναι πολύ καλός, ήρεμος κ γλυκός άνθρωπος. Είναι μεγάλος σε ηλικία κ έμπειρος γιατρός. Δεν σε ξεπετάει στο ραντεβού, ασχολείται κ ψάχνει πολύ ώρα κ αν κάτι δεν το βλέπει καλά σου δίνει καμια καραμέλα για να κουνηθούν τα μωρά κ να αλλάξουν θέση ώστε να σε εξετάσει ξανά μετά από λίγο. Στο τηλ δεν θα στο πει η γραμματέας του αλλά από κοντά ρωτάει αν πληρώσεις μετρητά κ θες μικρότερη απόδειξη να σου κόψει τπτ… κλασικό αυτό παντού δλδ. Ήταν κ στο Ιασώ που πήγαινα για καρδιοτοκογραφημα κ μου έκανε έναν τελευταίο υπέρηχο πριν γεννήσω χωρίς να τον δηλώσει στη γραμματεία για να μην πληρώσω κάτι. Όταν πήγα γιαυτες τις εξετάσεις είχε κάποιες κοπέλες που είχαν έρθει από νησιά για να κάνουν αυχενική κ β επιπέδου σαυτον. Στην αυχενική σου παίρνει αίμα η βοηθός του κ το στέλνουν αυτοί για ανάλυση οποτε δεν τρέχεις κ αλλου. Θυμάμαι είχε πολυ ελαφρύ χέρι η κοπέλα. Το μόνο που με στεναχώρησε ήταν που δεν μου έδωσε 3D στην β επιπέδου κ δεν είπα κ εγώ τπτ η χαζή… αλλά ίσως να ηταν επειδή είχα δίδυμα κ ηταν μπουρδουκλωμένα μεταξύ τους. 

      11 ώρες πρίν, SylPan είπε:

      Καλημέρα, σήμερα αδιαθέτησα. Την Δευτέρα με το καλό ξεκινάω τις ενέσεις, είμαι πολύ αγχωμένη. Κι έχω και την γειτόνισσα να μου λέει διαφορά (ότι δεν είμαι ικανή να γίνω μάνα και άλλα πολλά) και τα λέει και στην μαμά μου και την στεναχωρεί. 

      Συγγνώμη για το ξέσπασμα έχω πολλή άγχος και πολλές σκέψεις...

      Να πεις της γειτόνισσας να πάει να…. Άντε από δω με την κάθε αναγωγη. 
      Πιο ικανές μαμάδες από εμάς που έχουμε δώσει τα πάντα για να καταφέρουμε να κάνουμε τα παιδακια μας δεν υπάρχουν. Όσες δεν έχουν περάσει ότι περάσαμε εμείς δεν μπορούν να καταλάβουν. Τις θυσίες, τις εξετάσεις, τα άγχη, την απογοήτευση, την ελπίδα, τις αποτυχίες κ τις επιτυχίες μας…. Τις επεμβάσεις που μπορεί να κάναμε… τα λεφτά που έχουμε στερήσει από άλλες ανάγκες της οικογένειας μας… 

      Να μη σε αγγίζει ότι λέει ο καθένας κ να τους απαντάς καταλλήλως χωρίς να ντρέπεσαι κ εσυ κ η μαμά σου… κ να μην στεναχωριέστε με τις βλακείες του καθενός. Εσυ ξέρεις μόνο τι περνάς κ όσες έχουμε περάσει τα ίδια. Να είσαι προσηλωμένη στον στόχο σου κ να σκέφτεσαι θετικά. Δεν ξέρω αν έχεις κάνει κ άλλη προσπάθεια αλλα μην σε αγχώνουν οι ενέσεις… δεν είναι τπτ. Απλά να τις κανεις σωστα στην ώρα τους κ αυτές κ ότι άλλο φάρμακο σου πει ο γιατρός σου στην πορεία. Αν χρειαστεί φτιάξε ένα προγραμμα σε χαρτί τι πρέπει να κανεις κ ποια ώρα κ βάζε ξυπνητήρι στο κινητό για να μην αγχώνεσαι ότι θα ξεχάσεις κάτι… κ οποτε κανεις μια ένεση ή ότι άλλο χρειαστεί αργότερα να το σβήνεις απτό χαρτί για να μην μπερδεύεσαι. Εμένα με βοήθησε παρα πολύ αυτό ειδικά στην φάση της εμβρυομεταφορας που έπαιρνα αρκετά χαπια όλο το 24ωρο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Όλα θα πάνε μια χαρά! 

Ήδη αυξημένο βάρος στην αρχή της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με αυξημένο βάρος καθώς δεν είχαμε προγραμματίσει και δεν είχα μπει σε πρόγραμμα απώλειας συγκεκριμένα στα 95 κιλά! Ο γιατρός μου είπε να πάρω το δυνατόν λιγότερο μέχρι τον 4ο είχα πάρει 2 κιλά περίπου ωστόσο μετά τις διακοπές του Πάσχα σε 40 μέρες έβαλα κάπου 3 μισή και ο γιατρός ψιλό φρίκαρε και εγώ μαζί. Δεδομένου ότι είμαι στους 5 μισή μήνες και έχω ήδη πάρει 5 μισή κιλά με αγχώνει πολύ η όλη διαδικασία με το πόσα μπορεί να πάρω και πως να το ελέγξω φοβάμαι μην δεν μπορώ να τα χάσω μετά. Ακόμη χειρότερα το καλοκαίρι που βρίσκεται μπροστά με τρομοκρατεί ήδη ζεσταίνομαι και ζορίζομαι. Υπάρχει άλλη κοπέλα στην ίδια κατάσταση ή να το έχει περάσει να μου πει πως το διαχειρίστηκε; Ο γιατρός είπε βαριά άλλα 4 κιλά αλλά το σώμα μου παίρνει απίστευτα εύκολα βάρος δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Νιώθω λίγο τρομοκρατημένη, απογοητευμένη και παράλληλα και άσχημα απέναντι στον σύζυγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Βάσω Μιχαήλ είπε:

Καλησπέρα!! Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με αυξημένο βάρος καθώς δεν είχαμε προγραμματίσει και δεν είχα μπει σε πρόγραμμα απώλειας συγκεκριμένα στα 95 κιλά! Ο γιατρός μου είπε να πάρω το δυνατόν λιγότερο μέχρι τον 4ο είχα πάρει 2 κιλά περίπου ωστόσο μετά τις διακοπές του Πάσχα σε 40 μέρες έβαλα κάπου 3 μισή και ο γιατρός ψιλό φρίκαρε και εγώ μαζί. Δεδομένου ότι είμαι στους 5 μισή μήνες και έχω ήδη πάρει 5 μισή κιλά με αγχώνει πολύ η όλη διαδικασία με το πόσα μπορεί να πάρω και πως να το ελέγξω φοβάμαι μην δεν μπορώ να τα χάσω μετά. Ακόμη χειρότερα το καλοκαίρι που βρίσκεται μπροστά με τρομοκρατεί ήδη ζεσταίνομαι και ζορίζομαι. Υπάρχει άλλη κοπέλα στην ίδια κατάσταση ή να το έχει περάσει να μου πει πως το διαχειρίστηκε; Ο γιατρός είπε βαριά άλλα 4 κιλά αλλά το σώμα μου παίρνει απίστευτα εύκολα βάρος δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Νιώθω λίγο τρομοκρατημένη, απογοητευμένη και παράλληλα και άσχημα απέναντι στον σύζυγο.

Κόψε ψωμί ζυμαρικά ζαχαρι Κ μαγείρευε με μισή κουταλιά λάδι τα δικά σου φαγητά . Συμβουλεψου διατροφολόγο για να κάνεις σωστούς συνδυασμούς ώστε να μην πεινάς ανάμεσα στα γεύματα. Νομίζω εάν κόψεις το ψωμί τα ζυμαρικά  τα επεξεργασμένα φαγητά Κ την ζάχαρη θα δεις τεράστια διαφορά. Λαχανικά φαγητό χωρίς ψωμί Κ χωρίς πολύ λάδι λευκό κρέας σκέτο χωρίς ψωμιά κτλ Κ φρούτα . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι σίγουρα το βραδυνό και το απογευματινό αν φάω σκέτο φρούτο το απόγευμα πεινάω και μετά το βράδυ δεν ξέρω επίσης τι να φάω για να μην παχαίνω τόσο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Βάσω Μιχαήλ είπε:

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι σίγουρα το βραδυνό και το απογευματινό αν φάω σκέτο φρούτο το απόγευμα πεινάω και μετά το βράδυ δεν ξέρω επίσης τι να φάω για να μην παχαίνω τόσο.

Μα δεν πρέπει να μην τρως . Απλά να τρως πράγματα που δεν παχαινουν. Για βραδινό μπορείς να φας μπρόκολο με λίγο κοτόπουλο με ελάχιστο λάδι πχ μια κουταλιά του γλυκού. Κ χωρίς ψωμί . 

Το απόγευμα μπορείς να πιεις γάλα με λίγα δημητριακά . Όχι ένα μπολ δημητριακά λίγα δημητριακά Κ περισσότερο γάλα. Μπορείς να φας Κ ένα φρούτο ή μια σαλάτα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Βάσω Μιχαήλ είπε:

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι σίγουρα το βραδυνό και το απογευματινό αν φάω σκέτο φρούτο το απόγευμα πεινάω και μετά το βράδυ δεν ξέρω επίσης τι να φάω για να μην παχαίνω τόσο.

ετσι κ αλλιως δ χρειαζεται ουτε ειναι κ το πιο ιδανικο να φας σκετο φρουτο το απογευμα

μπορεις πχ ενα φρουτο κ μια χουφτα ξηρους,η μισο γιαουρτι

οσον αφορα το βραδυ,εγω προσωπικα πχ δ τρωω κανονικο γευμα οπως το μεσημερι.δ εχω κοψει ποτε ολοκληρωτικα το ψωμι,οποτε θα ετρωγα ενα τοστ με λιγη σαλατα,γιαουρτι με διαφορα μεσα,η μια σαλατα με λιγο κοτοπουλο κ παξιμαδι,κανενα αυγο με σαλατα,το πολυ κανενα τραχανα(βεβαια δ το συνηθιζα οταν ειχα διαβητη στην κυηση)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , vikib είπε:

ετσι κ αλλιως δ χρειαζεται ουτε ειναι κ το πιο ιδανικο να φας σκετο φρουτο το απογευμα

μπορεις πχ ενα φρουτο κ μια χουφτα ξηρους,η μισο γιαουρτι

οσον αφορα το βραδυ,εγω προσωπικα πχ δ τρωω κανονικο γευμα οπως το μεσημερι.δ εχω κοψει ποτε ολοκληρωτικα το ψωμι,οποτε θα ετρωγα ενα τοστ με λιγη σαλατα,γιαουρτι με διαφορα μεσα,η μια σαλατα με λιγο κοτοπουλο κ παξιμαδι,κανενα αυγο με σαλατα,το πολυ κανενα τραχανα(βεβαια δ το συνηθιζα οταν ειχα διαβητη στην κυηση)

Άντε να πείσεις την μαμά μου (μένουμε μαζί γιατί έτυχε και είμαι αναπληρώτρια και δε μένω με τον άντρα μου) πού όταν με βλέπει να τρώω κάτι εκτός απο γιαούρτι την πιάνει υστερία και ξεκινάει θα κάνεις κακό στο μωρό κλπ κλπ. Νομίζω η μόνη λύση είναι να βρω Διατροφολόγο ( όχι ότι θα μου σταματήσει τον πόλεμο) μετά θα αρχίσει σιγά επειδή λέει αυτός εσύ πρέπει να τα φας; Αλλά παιδιά ειλικρινά αν δεν τρώω όταν φεύγω και πάω στον άντρα μου μετά για σκ ή γιορτές ξεφεύγω δεν ελέγχω ποσότητα και επιλογές.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Βάσω Μιχαήλ είπε:

Άντε να πείσεις την μαμά μου (μένουμε μαζί γιατί έτυχε και είμαι αναπληρώτρια και δε μένω με τον άντρα μου) πού όταν με βλέπει να τρώω κάτι εκτός απο γιαούρτι την πιάνει υστερία και ξεκινάει θα κάνεις κακό στο μωρό κλπ κλπ. Νομίζω η μόνη λύση είναι να βρω Διατροφολόγο ( όχι ότι θα μου σταματήσει τον πόλεμο) μετά θα αρχίσει σιγά επειδή λέει αυτός εσύ πρέπει να τα φας; Αλλά παιδιά ειλικρινά αν δεν τρώω όταν φεύγω και πάω στον άντρα μου μετά για σκ ή γιορτές ξεφεύγω δεν ελέγχω ποσότητα και επιλογές.

Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου😁 ξεκίνησα κι εγώ με πολλά κιλά, πήγα σε διαιτολόγο της οποίας το πρόγραμμα τήρησα μέχρι τον πέμπτο(είχα πάρει πέντε κιλά) αλλά μετά λόγω άγχους από οικογενειακά θέματα υγείας τα παρατησα όλα. Έβαλα μέχρι τον τοκετό 20, έχω χάσει τα 17 το πρώτο τρίμηνο. Σημειωτέον δεν είχα διαβήτη κι όλες οι εξετάσεις αριστες. 

Μόνο ο διατροφολόγος θα σε κρατήσει σε πρόγραμμα για να μην κάνεις ξεσπάσματα. Εγώ το τελευταίο δίμηνο είχα τρομερή όρεξη, ήθελα να τα φάω όλα😀

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Neverstop είπε:

Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου😁 ξεκίνησα κι εγώ με πολλά κιλά, πήγα σε διαιτολόγο της οποίας το πρόγραμμα τήρησα μέχρι τον πέμπτο(είχα πάρει πέντε κιλά) αλλά μετά λόγω άγχους από οικογενειακά θέματα υγείας τα παρατησα όλα. Έβαλα μέχρι τον τοκετό 20, έχω χάσει τα 17 το πρώτο τρίμηνο. Σημειωτέον δεν είχα διαβήτη κι όλες οι εξετάσεις αριστες. 

Μόνο ο διατροφολόγος θα σε κρατήσει σε πρόγραμμα για να μην κάνεις ξεσπάσματα. Εγώ το τελευταίο δίμηνο είχα τρομερή όρεξη, ήθελα να τα φάω όλα😀

Ναι και εμένα οι εξετάσεις γενικά είναι άριστες. Ζαχαρο όλα. Αλλά με τρομοκρατεί το γεγονός να πάρω πολλά κιλά και λόγω καλοκαιριού που έρχεται και θα ζοριστώ και λόγω μετά πως θα φύγουν. Και για την γέννα σε περίπτωση καισαρικής κλπ επιπλοκές δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Βάσω Μιχαήλ είπε:

Ναι και εμένα οι εξετάσεις γενικά είναι άριστες. Ζαχαρο όλα. Αλλά με τρομοκρατεί το γεγονός να πάρω πολλά κιλά και λόγω καλοκαιριού που έρχεται και θα ζοριστώ και λόγω μετά πως θα φύγουν. Και για την γέννα σε περίπτωση καισαρικής κλπ επιπλοκές δεν ξέρω.

Έχεις δίκιο, τα πολλά κιλά δημιουργούν δυσφορία, πόνους στη μέση-πλατη. Επιπλοκές στην καισαρική δε γνωρίζω λόγω κιλών. Προσπάθησε με πρόγραμμα να πάρεις μέχρι 12..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Neverstop είπε:

Έχεις δίκιο, τα πολλά κιλά δημιουργούν δυσφορία, πόνους στη μέση-πλατη. Επιπλοκές στην καισαρική δε γνωρίζω λόγω κιλών. Προσπάθησε με πρόγραμμα να πάρεις μέχρι 12..

Κάτι τέτοιο ανέφερε ο γιατρός δεν ρώτησα βέβαια λεπτομέρειες για να μην τρομάξω. Αλλά μου είπε ότι δυσκολεύουν τα πολλά κιλά στο χειρουργείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Βάσω Μιχαήλ είπε:

Άντε να πείσεις την μαμά μου (μένουμε μαζί γιατί έτυχε και είμαι αναπληρώτρια και δε μένω με τον άντρα μου) πού όταν με βλέπει να τρώω κάτι εκτός απο γιαούρτι την πιάνει υστερία και ξεκινάει θα κάνεις κακό στο μωρό κλπ κλπ. Νομίζω η μόνη λύση είναι να βρω Διατροφολόγο ( όχι ότι θα μου σταματήσει τον πόλεμο) μετά θα αρχίσει σιγά επειδή λέει αυτός εσύ πρέπει να τα φας; Αλλά παιδιά ειλικρινά αν δεν τρώω όταν φεύγω και πάω στον άντρα μου μετά για σκ ή γιορτές ξεφεύγω δεν ελέγχω ποσότητα και επιλογές.

Να πεις στην μαμά σου ότι ο διατροφολόγος είναι πιο ειδικός στο θέμα της διατροφής... Αυτό άλλωστε έχει σπουδάσει. Δεν γίνεται κάθε βράδυ να είσαι με ένα μόνο γιαούρτι. Την μια μέρα μπορείς να έχεις γιαούρτι με μια φέτα ολικής, την άλλη μέρα γιαούρτι με λίγους ξηρούς καρπούς κ κάποιο φρούτο, την άλλη κάποια ομελέτα με σαλάτα, την άλλη τοστ με σαλάτα, την άλλη κοτόπουλο με σαλάτα, την άλλη κάποια τονοσαλατα (ανά 1-2 εβδομάδες), την άλλη γάλα με δημητριακά κ κομματάκια ξηρού καρπού (αγαπημένο δικό μου) ή κάποιο porridge  που σε κρατάει χορτατη, την άλλη σουβλάκι κοτόπουλο με μια φέτα ψωμί κ σαλάτα. 

Αν τρως ελάχιστα μετά απ' την πείνα μπορεί να πέσεις με τα μούτρα. Μικρά κ συχνά γεύματα για να κρατιεσαι χορτατη. Αν έχεις φάει πχ ένα καλό πρωινό, μπορείς λίγο αργότερα να φας το φρούτο μόνο αν πλησιάζει η ώρα του γεύματος. Αν απέχει δεν θα φας μόνο φρούτο, το συνδιαζεις με λίγους ξηρούς καρπούς όπως είπε κ η Βίκυ.. Πολύ καλές όλες οι ιδέες της. Ή τα κόβεις κομματάκια (πχ μπανάνα) κ ρίχνεις λίγο ταχίνι από πάνω, ή τρως 2 φρυγανιές με 30γρ τυρί ή κασέρι ή αυγό.

Ένας διατροφολόγος θα μπορούσε να σε βοηθήσει για να σου δώσει ιδέες για γεύματα κ να μην ξεφεύγεις θερμιδικά ούτε όμως να λιμοκτονησεις..

Κ αν προσπαθήσεις να μην βάλεις βάρος κ μετά σκέφτεσαι θηλασεις αν προσέχεις λιγο να μην τρως χαζομάρες χάνονται εύκολα τα κιλά. 

Εγώ έχω μια μπεμπουλα 4,5 μηνών. Σε αυτή την κύηση πήρα αρκετό βάρος, 22κιλα και μου έχουν μείνει 2-2,5 κιλά ακόμα να χάσω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Βάσω Μιχαήλ είπε:

Άντε να πείσεις την μαμά μου (μένουμε μαζί γιατί έτυχε και είμαι αναπληρώτρια και δε μένω με τον άντρα μου) πού όταν με βλέπει να τρώω κάτι εκτός απο γιαούρτι την πιάνει υστερία και ξεκινάει θα κάνεις κακό στο μωρό κλπ κλπ. Νομίζω η μόνη λύση είναι να βρω Διατροφολόγο ( όχι ότι θα μου σταματήσει τον πόλεμο) μετά θα αρχίσει σιγά επειδή λέει αυτός εσύ πρέπει να τα φας; Αλλά παιδιά ειλικρινά αν δεν τρώω όταν φεύγω και πάω στον άντρα μου μετά για σκ ή γιορτές ξεφεύγω δεν ελέγχω ποσότητα και επιλογές.

φυσικα το ιδανικο θα ηταν να ειχες ξεκινησει λιγοτερα κιλα,κ να επαιρνες ως 12

αλλα με λιγη προσοχη ολα θα πανε καλα

στην πρωτη εγκυμοσυνη ξεκινησα στα κιλα σου,κ πηρα 9.αλλα δ ειχα ορεξη κ ηδη απο το δευτερο τριμηνο ημουν σε προσοχη,λιγο με πιεση,ενω ειμαι υποτασικη κανονικα,κ μετα με ζαχαρο

τα εχασα ολα με την γεννα κ σε ενα χρονο περισσοτερα,με διατροφη

στη δευτερη ξεκινησα κοντα στα 70,αλλα πηρα 17συνολο γτ δ ειχα ζαχαρο,αλλα πολλες ζαλαδεσ,να με ενοχλουν οι μυρωδιες,οποτε δ ετρωγα καθολου σωστα.ολο υδατανθρακες

ευτυχως καποια επιπλοκη οχι.αν κ μετα τις καισαρικες ανεβαζα πιεση,μπορει να ηταν λογω αναισθησιας,αλλα επεφτε συντομα

στην πρωτη εγκυμοσυνη ετσι κ αλλιως δ μετακινουμουν οποτε για το θεμα δυσκολιας στην κινηση δ εχω αποψη.στη δευτερη ευτυχως ημουν καλοκαιρι δευτερο τριμηνο το οποιο ηταν κ το πιο χαλαρο.ειχα κ ενα παιδι 1,5χρ οποτε μπορουσα-δ μπορουσα ημουν δραστηρια κ σ αυτα τα κιλα.ασχετως κιλων,την ζεστη θα την νιωθεις εντονα..

φυσικα ο διατροφολογος ειναι ο ειδικος,δ πρεπει να κοψεις εντελως τους υδατανθρακες.αυτοι μας δινουν ενεργεια.απλα επιλεγεις ολικης,κ με μετρο

κ με το ζαχαρο ετρωγα.μπορω να σου πω οτι δ πεινουσα κιολας ακριβως γτ τα γευματα μου επρεπε να ειναι ανα τακτα χρονικα διαστηματα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...