Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια έχω μια απορία,ίσως τελείως παράλογη,αλλά θα σκάσω.Μου έχει μείνει ένα ακόμη έμβρυο από τα πέντε  και σε περίπτωση που δεν πιάσει,θα προχωρήσω σε ωοληψια κτλ.Τα πέντε έμβρυα,είναι από τότε που ήμουν 36.Αν δεν πιάσει ούτε αυτό,τότε μιλάμε για ποσοστό επιτυχίας 20%,δλδ μόνο η κορούλα μου.Αξιζει να κάνω ξανά ωοληψια?Δεν θα έχω απειροελάχιστες πιθανότητες να έχω κάποιο υγιές  έμβρυο τώρα στα 39? ☹️

      Εγώ πάντως στα 40 έκανα την καλύτερη ωοληψια με 3 βλαστοκύστες στα 3 γονιμοποιημένα! κι έναν μπέμπη ήδη από τις 2 που έβαλα..

      Στην επιτροπή θα γράψει το κέντρο σου πως δεν είναι επαρκής αυτή η βλαστοκύστη ποιοτικά κτλ και πως πρέπει να κάνεις διέγερση ξανά. 

      • Μου αρέσει 1

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

9 minutes ago, gmnth03 είπε:

οχι ηταν το φαγητο απο το τριημερο των τριων ιεραρχων που πηγαμε στη βυτινα

την προηγουμενη βδομαδα που ζυγιστηκα με εδειξα εναμιση κιλο πανω, 57.3 ημουν. και σημερα ειμαι 59 , μη με βαλεις στο πινακακι γιατι δεν θα σου ξαναμιλησω !!!!!!!!

χαχαχα

δεν φτιαχνω πινακακι σήμερα

Κόρες:  ΕΠΌΜΕΝΟ ΠΙΝΑΚΑΚΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2/2017

 

Λοιπόν άκου κάτι ευχάριστο:

όταν θηλάζουμε έχουμε αυξημένα επίπεδα προλακτίνης. Η αυξημένη προλακτίνη σε κάποιες γυναίκες, μειώνει παρα παρα παρα πολύ τον μεταβολισμό!!!!

άρα κάνεις:

1. υπομονή έως να αποθηλάσεις

2. πολύ καλό ύπνο (πολύ σημαντικό ο πολύ καλός ύπνος βοηθάει τον οργανισμό να αδυνατίσει, αντίθετα οι λίγες ώρες ύπνου παγώνουν τον μεταβολισμό)

2. προσεκτική διατροφή, (που την κάνεις) απλά θα σε συμβούλευα να βάλεις πολύ περισσότερα "πράσινα" σαλάτες και χόρτα δηλαδή (αν επιτρέπεται στο θηλασμό)

3. κυριότερο = κάνεις ότι μπορείς να ανεβάσεις τον μεταβολισμό σου = πολύ νερό, πολύ πράσινο τσάι (αν επιτρέπεται στο θηλασμό) και κίνηση όσο μπορείς, το περπάτημα κάνει θαύματα!!!

4. εξετάσεις (όποιες σου πει ο γιατρός) γιατί είναι 100% κληρονομικός ο διαβήτης τύπου 2.


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

αντε παω να φαω μια σαλατα. γιατι αν δεν φαω πολυ φοβαμαι οτι μεχρι το βραδυ θα φαω οτι βρω !! ωραια νερο το ξεκινησα, πρασινο τσαι εχω , και θα το κανω εντατικα καθε μερα. και λουιζα εχω . δεν εχω δει να την πειραζει κατι , μεσα στα φυσιολογικα πλαισια. δεν μπορω και γιαουρτι να φαω , αυτο με βοηθουσε πραγματικα πολυ.

λοιπον εκλεισα για την δευτερα με παθολογο. λες να μπορει να μου γραψει για θυροειδη? ή πρεπει να παω σε ενδοκρινολογο?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gmnth03 είπε:

...... και τωρα που ξυπναει και καποια βραδια στις 4 το πρωι. δεν σηκωνομαι ολες τις φορες ομως, μονο αν χοντρυνει το κλαμα . την αφηνω να μουρμουραει. σημερα ομως σηκωθηκα γιατι εβλεπα ονειρο, και δεν καταλαβαινα τι μου γινοταν. :?

τωρα που μετραω τις φορες, μαλλον ειναι πανω απο 5-6 . .....

ναι σίγουρα γράφει ο παθολόγος

μπράβο για τη σαλάτα, βάλε κια λίγο κοτοπουλάκι ή φέτες γαλόπούλα να σε κρατήσει ή 2  αυγά βραστά όχι σκέτη σαλάτα

επίσης:

1. δεν κοιμάσαι καλά (αφού στις 4 έχεις το νου σου στο μωρό)

2. θηλάζεις κανονικότατα (5-6 φορές το 24ωρο)

προς Θεού δεν το λέω να σταματήσεις το θηλασμό, καλά κάνεις και μπράβο σου!!! απλά τα γράφω για να βγάλουμε άκρη και κυρίως να μην απογοητευεσαι, να μην σε παίρνει από κάτω, και να κάνεις υπομονή έως να αποθηλάσεις.

Είσαι πάρα πολύ μικρή, και είμαι σίγουρη ότι με το που σταματήσεις το θηλασμό τελείως, θα τα χάσεις αμέσως και τα υπόλοιπα 8-9 κιλάκια!!

λίγο υπομονή ακόμη κοπέλα μου.

 


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

εε οχι και πολυ μικρη 35 ειμαι . κ εγω πιστευω οτι ο θηλασμος ευθυνεται που δε χανω. η αληθεια ειναι οτι απο υπνο  , δεν τα παμε καλα, γιατι παντα μα παντα κοιμομουνα απο τις 10 μη σου πω και 9 9.30 . ακομα και τα αγορια που ηταν μωρα. τωρα με τουτη παει και μια για να κοιμηθουμε. η μικρη κοιμαται 10.30 με 11 . αλλα κατσε λιγο στο τζακι, ααα να δω τη ταινια, να δω το voice  , να τελειωσει το πλυντηριο. ολο κατι γινεται καταληγουμε με τις 12 .για μενα ομως που ειχα μαθει να κοιμαμαι νωρις , ειναι θεμα!! 

εφαγα λιγο μαρουλι, 3-4 ντοματινια, λιγο τριμμενο τυρι , κ εβαλα και ενα τονο.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο κοπέλα μου!! ο θηλασμός και ο ύπνος είναι σένα!!! Βγάλαμε μία άκρη!!! υπομονή και επιμονή και το καλοκαιράκι θα γίνει χαμός!!!! πόσο θα κάνεις ακόμη θηλασμό? το έχεις σκεφτεί? τα αγόραι πόσο καιρό τα θήλασες?

paralia-kalokairi-adunatisma.jpg

 

δες, τα γράφουν όλα οι κοράκλες εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=66325

  • Μου αρέσει 1

1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!

gmnth περαστικα στη μαμα σου!! όχι ο θηλασμος δεν αδυνατιζει καθολου!!στη μεγαλη μου με το που σταματησα να θηλαζω μαζεψε το σωμα μου αμεσως!

 

εγω θα ζυγιστω την επομενη τεταρτη. Αρχισα να το προσπαθω πιο σοβαρα!

  • Μου αρέσει 1

 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Gmnth03, έχω συνειδητοποιήσει ότι στη μικρή προσφέρω μόνο πριν τον ύπνο,  όλες τις άλλες φορές το ζητάει μόνη της. Για αυτό αναρωτιέμαι αν μπορείς να αποθηλάσεις με τη μέθοδο αυτή. 

Εμένα με βοήθησε πολύ μια εφαρμογή που έγραφα τί έτρωγα και μου μετρούσε θερμίδες.  Συνειδητοποίησα ότι έτρωγα πολλές που δεν τις υπολόγιζα, άρχισα να ζυγίζω τί έτρωγα και ξέφευγα στην ποσότητα. 

 Είσαι ήδη σε χαμηλά κιλά και ίσως για αυτό να δυσκολεύεσαι περισσότερο.  Έγώ δεν μπορώ να φάω μόνο όσα χρειάζεται για να αδυνατίσω κι άλλο και είμαι 61,4.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

30 μερες τον μεγαλο, και 6.5 μηνες τον μικρο ( τον θηλαζα ολα τα γευματα , αλλα εδινε και συμπληρωμα, ) νομιζα οτι δεν ειχα γαλα και το παιδι δε χορταινε. δεν βρεθηκε καποιος να μου πει οτι πρεπει να θηλαζω συνεχεια το πρωτο διαστημα , για να εδραιωθει o θηλασμος.  για το επομενο διμηνο σιγουρα, ετσι ειπε ο  παιδιατρος, μεχρι να δουμε ποτε θα της περασει η αλλεργια. ασε που δεν ξερει και να πινει απο μπιμπερο, ουτε ξερει και το εκπαιδευτικο ποτηρακι. πινει απο κανονικο ποτηρι νερο, αλλα παιζει και το μισο νερο βρισκεται στη μπλουζα. ο παιδιατρος μου ειπε οτι παιζει επειδη δε διψαει, το καλοκαιρι που θα διψαει θα μαθει να πινει και νερο.

ιοιο ποσες φορες τη μερα ζηταει η δικη σου ?

ευχαριστω ιουλιανα για τις ευχες !! με το καλο στη νεα προσπαθεια, αντε την αλλη βδομαδα θα ζυγιστουμε μαζι !!

διαβασα κατερινα λιγο  , αυτο που εβαλες, να παρηγοριεμαι δηλαδη !!

να σου πω ,εσυ ειχες πει καποτε για την διαιτα των 8 ωρων? την ειχες κανει ποτε.? θυμαμαι καποτε οτι κατι ειχατε αναφερει. δεν την ειχα ξανακουσει και διαβασα λιγο, οτι το τρως μονο μεσα στο 8ωρο που θα επιλεξεις.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, gmnth03 είπε:

30 μερες τον μεγαλο, και 6.5 μηνες τον μικρο ( τον θηλαζα ολα τα γευματα , αλλα εδινε και συμπληρωμα, ) νομιζα οτι δεν ειχα γαλα και το παιδι δε χορταινε. δεν βρεθηκε καποιος να μου πει οτι πρεπει να θηλαζω συνεχεια το πρωτο διαστημα , για να εδραιωθει o θηλασμος.  για το επομενο διμηνο σιγουρα, ετσι ειπε ο  παιδιατρος, μεχρι να δουμε ποτε θα της περασει η αλλεργια. ασε που δεν ξερει και να πινει απο μπιμπερο, ουτε ξερει και το εκπαιδευτικο ποτηρακι. πινει απο κανονικο ποτηρι νερο, αλλα παιζει και το μισο νερο βρισκεται στη μπλουζα. ο παιδιατρος μου ειπε οτι παιζει επειδη δε διψαει, το καλοκαιρι που θα διψαει θα μαθει να πινει και νερο.

ιοιο ποσες φορες τη μερα ζηταει η δικη σου ?

ευχαριστω ιουλιανα για τις ευχες !! με το καλο στη νεα προσπαθεια, αντε την αλλη βδομαδα θα ζυγιστουμε μαζι !!

Χάνω το μέτρημα. Όλη μέρα τσουπ με ξεντύνει. Το βράδυ συνέχεια. Το πρωί ξυπνάει και ρεύεται. Αυτές τις μέρες δεν τρώει πάνω από ένα γεύμα στερεών τη μέρα. 

Όραν τρώει τα γεύματα των στερεών θηλάζει το πρωί, φρουτόκρεμα, θηλασμός για να αποκοιμηθεί, μεσημεριανό, θηλασμός για να αποκοιμηθεί, μπορεί να θηλάσει άλλη μία φορά, απογευματινό, θηλασμός, θηλασμοί προ ύπνου ( μας παίρνει μια ώρα περίπου). Τους βραδινούς θηλασμούς δε τους θυμάμαι πάντα όλους 2-3 σίγουρα.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 minutes ago, gmnth03 είπε:

αα μια τα ιδια κ συ δηλ. οπως λεει κ μια θεια μου οταν μιλαμε ...τι θα γινει ολο με ενα β@ζι εξω εισαι?!!

Χαχαχα, έτσι ακριβώς.  Είμαι σίγουρη ότι η μικρή πιστεύει ότι τα β@ζακια είναι δικά της, εγώ απλά τα κουβαλάω. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, iouliana είπε:

.....

 

εγω θα ζυγιστω την επομενη τεταρτη. Αρχισα να το προσπαθω πιο σοβαρα!

μπράβοοοο!!!!!!

18 hours ago, Ioio είπε:

Χαχαχα, έτσι ακριβώς.  Είμαι σίγουρη ότι η μικρή πιστεύει ότι τα β@ζακια είναι δικά της, εγώ απλά τα κουβαλάω. 

 

αχαχααααα!!! η ψυχούλα μου!!!!

18 hours ago, gmnth03 είπε:

αα μια τα ιδια κ συ δηλ. οπως λεει κ μια θεια μου οταν μιλαμε ...τι θα γινει ολο με ενα β@ζι εξω εισαι?!!

αχααχαχαχα, δεν πειράζει!!! άρα γι αυτό μήπως έχασες τα κιλά αμέσως στις προηγούμενες εγκυμοσύνες, επειδή δεν θήλασες πολύ καιρό!!!

καλημέρα κόρες!!!!!

15555922_shutterstock_60818602.limghandl

  • Μου αρέσει 1

1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια , ημουν 22 τοτε , ισως μετραει κι αυτο. κ η αληθεια ειναι οτι μετα απο καποιους μηνες εφτασα τα 45 κιλα. γεναρη γεννησα  κ αυγουστο ημουν 49 με 50 . και μεχρι το χειμωνα εχασα και τα υπολοιπα χωρις διαιτα. 

σημερα περπατησα , πηγα για τους βαθμους του μεγαλου με τα ποδια.  απο φαγητο ηπια τα δυο ποτηρια νερο , και φετες γαλοπουλα.

τωρα τους φτιαχνω κοτομπουκιες με κοφτο μακαρονακι και σαλτσα ροκφορ. δεν τις τηγανισα, για να φαω και εγω , τις εβαλα στο φουρνο . θα φαω λιγες με σαλατα. ζυγιστηκα παλι σημερα 58.8 , διακοσια γρ απο χθες . 

φετος θα κανουμε και εμεις βουτιες, πρωτα ο θεος, περυσι ο γιατρος δεν μας αφησε.  επειδη ειναι κοριτσι , για τυχει ουρολοιμωξη. εσεις τα κοριτσια σας , τα ειχατε βαλει στη θαλασσα? τα αγορια με το που καλοκαιριασε, ηταν 5-6 μηνων , τα εβαζα κανονικα. του το ειχα πει, και μου λεει αλλο το αγορι αλλο το κοριτσι.

το σαββατο αυτο εχουμε του μικρου το παρτυ , θελει να παμε τους φιλους σινεμα , κ μετα να φαμε πιτσα κ να κοψουμε τη τουρτα, στο mall θα τους παμε .το περιμενει πως κ πως. εχουμε χρονιααααα να του κανουμε παρτυ . απο τοτε που μεγαλωσαν τα παιδια κ αγριεψαν τα κοψαμε. μου γκρεμιζανε το σπιτι .  κ τη κυριακη παρτυ στο αιγαλεω , θα τα κανει εκει η φιλη του. ολοκληρο ταξιδι απο δω που ειμαστε, αλλλα ενταξει μαλλον με το μετρο θα παμε αρα πιο ευκολα

φιλακια πολλα σε ολες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!!

 

Εχουμε να διαλέξουμε τις φωτο της βαφτισης και βαριεμαια αφορητα!!Εννοείται ότι όταν κανουμε κατι με τον συζυγο μαλωνουμε ολη την ωρα!!

 

gmnth την κορη μου την γεννησα Απριλη, 3 μηνων την εβαζα σε πισινουλα με θαλασσινο νερο και από 4 μηνω κανονικα μεσα. Η παιδίατρος μου ειπε μετα τους 8 μηνες λογω του ότι τα μωρα δεν μπορουν να ρυθμισουν καλα τη θερμοκρασια του σωματος της και φοβοταν για ρευματα κτλ. Εννοείται μετα πλυσιμο  και αλλαγμα αμεσως. Εμεις βεβαια μενουμε διπλα στη θαλασσα και αντι για καφε πεταγόμαστε για βουτια! φετος η μικρη εκανε με τον μπαμπα της παρα πολλα μπανια!

  • Μου αρέσει 1

 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...