Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

The Café Au Lait !!


Recommended Posts

Μια άλλη πολύ εύκολη και υγιεινή συνταγή είναι παγωτό μπανάνα. Κόβετες μπανάνες σε ροδέλες και τις βάζετε μέσα σε τάπερ στην κατάψυξη. Την επόμενη μέρα βάζετε τις ροδέλες στο μπλέντερ και προσθέτε ελάχιστο γάλα, ή φυτικό γάλα και χτυπάτε (προσοχή να μην κάψετε το μπλέντερ) μέχρι να γίνει κρέμα. Μπορείτε να βάλετε και λίγη βανίλια, ή κακάο, η φυστικοβούτυρο. Δε γίνεται πολυ σφιχτό, αλλά θυμίζει πολύ κανονικό παγωτό. Έχει μια ωραία λαστιχωτή υφή. Αρέσει πολύ και στα παιδιά.

Και τώρα στ'αλήθεια φεύγω. Πάω να κοιμήσω τα παιδιά. μακια!


as4Jp3.pngl7F9p3.pngRAiBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 25,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Elenikat

    2451

  • Λέγκω

    2032

  • galat

    1914

  • myrto

    1419

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aφροδίτη το ξέχασα πριν. Οταν η Ειρηνη εσπασε το δαχτυλάκι της, ειχει πρηστει λίγο, και δεν εκλαιγε ιδιατερα, εμενα ομως κατι δεν μου κολλαγε και λεω ας βγαλουμε ακτινογραφια και ηταν σπασμένο! Αν την πονάει και αύριο ή το βλέπεις λγιο στραβο ή κατι σε ανησυχει καλυτερα δες το.


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα κιλά, η καθεμιά ξέρει τα καλά της κιλά, έτσι δεν είναι;
Για να θυμηθω ποια ειναι τα δικά μου καλα κιλα.... Ποσο χρονων ημουν τότε? μπα, δεν εχω μνημες απο εκεινη την ηλικία, μετα τα 5 δεν ειναι που θυμόμαστε??? Για μενα τα κιλά κιλά, ειναι μονο τα κιλά που χάνω!
αχχχ θέλω κι εγώ να χάσω κιλάαααα......:cry:

μπουχου χου έχω γίνει μια παλιοφακλάνα..... μπουχουχου....

κι εμένα μου λέει το θκατο για την κοιλιά μου και τον πισινό. Βέβαια εδώ το παιδί έχει ένα δίκιο.... είμαι μια χοντρήηηηηηηηη:cry:

βρε, α-στα-διαλα πρωι πρωι :tongue::tongue::tongue:! Δεν ξερω αν παχυνες σε σχεση με τα "καλα" σου κιλά, αλλα αμα εισαι εσυ χοντρη και φακλάνα δεν μπορω να φανταστω χαρακτηρισμους για καποιους αλλους εδω μέσα!

Μα 5 κιλα καρυδας? Που τα βρηκες? Δεν ξερω αν ειναι ιδιο με το δικό μου, εγω βαζω μια κουλαλια σουπας μεσα στο γαλα με τα δημητριακά και γινεται σουπερ χορταστικό και νοστιμο. Αφου λες οτι εχεις τοσο πολυ, θα κοιταξω για καμια συνταγη να σου στειλω, εγω τα αγοραζω σε μικρες συσκευασιες διοτι ειναι πανακριβο, οποτε δεν το σπαταλάω για δοκιμές.

(((Χλοή))), ολα θα πανε καλα, κοριτσακι!

Κατσαφα σταματα το ντιτοξ τωρα! Εγω θελω να μιλας!


Link to comment
Share on other sites

Χα Αφροδιτάκι τα είχα παρει πολυ φθηνά απο Αμερική, σε μια και μονο μερα που βάζουν δωρεάν μεταφορικά. Εγω εχω κα΄νει καροτοκεικ με αλευρι καρύδας , ωραίο εγινε! Εχω καποιες συνταγες γκαπς, που δεν εχουν ουτε βουτυρο, ουτε ζαχαρη, αλλα εχουν πολυ αυγο ρε παιδι μου.... κ δεν με ενθουσιαζουν κιολας. ΑΑΑΑΑ και κατι ΤΕΛΕΙΑ πραγματικα κρακερακια που αξιζει να φτιαξετε τα μιρκα τα τσακιζουν, μ=πεντανοστιμα και ευκολα. Αλλά μετα τις συνταγες θα με κραζετε παλι για προκομενη κλπ. Αλλα δεν πειραζει θα κραξουμε και τη μαριολου που λεει οτι ειναι παλιοφακλανα! χαχαχαχα Εγω δεν το λεω παντως για μενα νο νο νο νο νο κι ας ειναι 25 κιλα πανω(κ με το υπερτατο υψος μου δειχνουν ουλα) επανερχομαι


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημεραααααααααααααα

Χλόη μου ελπίζω όλα να μπουν σε μια σειρα, και τα περι υγείας να στρώσουν και να βρείτε απο μία δουλίτσα!

Μαριλένα, δεν έχω προσέξει τα οπίσθια σου και την κοιλια σου γιατί είμαι βαθια ερωτευμένη με τις σέξι φακίδες σου και την υπέροχη μπουκλα σου!

Πολύ συγκινητικό το Δαναάκι!!! Πως είναι σήμερις;

Λατρεμένη μου Άφρο άσε τις αυτοσπόντες γιατί θα σε σφαλιαρίσω. Εμένα μου αρέσεις και με πολλά και με λίγα κιλά :-)

Αναστασάκο που είσαι και πως είσαι;

Αθηνά μου επειδη σε μελετουσα σήμερα το πρωί, τι κάνιες με τα θεματα που είχες με την υγεία σου; Έβγαλες άκρη;

Καλά χθες έγινε μία σίραξη ανάμεσα στη μυρσίνη και το νικόλα. Είχα πάρει ένα χαζοβραχιολακι στη μικρή, επιστρεφει ο νικ το κοζάρει και βγάζει καντίλες. Πάει να το πάρει φεύγει φέτες η μικρή. Και αρχίζει ένα πατιρντι ο νικ να κλαίει απαρηγόρητος, η μυρσίνη να πηγαίνει να του φωνάζει "εεεεε εεεεε" και να του το δίνει και μόλις πηγαίνει να το πάρει να του το τραβάει και να φεύγει γελώντας. Το τέλος το φαντάζεστε, το βραχιολάκι σπασμένο στο πάτωμα, η μυρσίνη κάι κάι να τρέχει να κρυφτει και ο νικολας να μου λέει ότι το έκανε ο θοδωρής. Τρεεεελα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Καλέ αλεύρι καρύδας είπε η Αθηνά, όχι καρύδα σκέτο...πρέπει να έχει διαφορά ε....

Αχ μην μιλάτε για κιλά...ιδίως όλες εσείς οι αδύνατες! Μαριλένα δεν σε έχω δει live ποτέ αλλά από φωτογραφίες που είδα νομίζω ότι είσαι και εσύ στο κλαμπ των αόρατων κιλών!

Link to comment
Share on other sites

τις συνταγες τις εχω κανει απο μια φορα και κατα κανονα μας αρεσαν.

Carrot muffins

Ingredients:

6 eggs

1/2 c coconut oil, melted

1/2 c honey

2 TB vanilla

1/2 tsp sea salt

1/2 tsp baking soda

2 tsp cinnamon

1/2 c coconut flour

2 c carrots, shredded

1/2 c raisins or dried cranberries, optional

Preheat the oven to 350 degrees. Line 12 muffin cups with liners, or grease with coconut oil. Combine the eggs, coconut oil, honey and vanilla in a large bowl or in the bowl of an electric mixer. Add in the salt, baking soda and cinnamon. Sprinkle the coconut flour over the mixture and then whisk into the batter. Mix well so that there arenʼt any clumps. Fold in the shredded carrots and raisins or cranberries. Use an ice cream scoop to divide the batter evenly among the prepared muffin cups. Bake for 20 minutes, or until a toothpick comes out clean.

Coconut flour pancakes

Ingredients: (makes about a dozen very filling, small pancakes)

4 eggs, room temperature

1 cup half & half or coconut milk (full fat) (Συνήθως βάζω γιαούρτι, αλλιώς γάλα κανονικό)

2 teaspoons vanilla extract

1 tablespoon honey

1/2 cup coconut flour

1 teaspoon baking soda

1/4 teaspoon kosher salt

coconut oil or butter, for frying (optional if using non-stick pan or griddle)

In a small bowl, beat eggs vigorously until frothy, about 2 minutes. (Thereʼs your exercise.) Mix in milk, vanilla, and honey.

In a medium-sized bowl, combine the dry ingredients (coconut flour, baking soda, salt).

Stir 3/4 of the wet mixture into the dry until the coconut flour is incorporated. Allow to sit for 3-5 minutes. Batter should be really thick, like brownie batter. If it is nice and thick, add the rest of the wet ingredients. (I used all of the wet ingredients. I think this step is to allow for coconut flour that might have adsorbed moisture during storage.)

While batter is thickening, preheat a griddle over medium to medium-low heat. Add butter or coconut oil, if needed. Ladle about 1/4 cup of batter onto the griddle, spreading the batter out to 2-3-inches in diameter. Cook for a few minutes, until the top starts to dry out and the bottom is lightly brown, then flip the pancakes over and cook an additional 2-3 minutes.

Serve hot with butter and maple syrup, or with fruit.

Chocolate Cake with Ganache Frosting

makes two 8″-9″ layers

Ingredients

1 c butter, ghee, or coconut oil (or a mix)

1.5 c cocoa powder

1.5 c honey

12 eggs (το έχω κάνει και με αρκετά λιγότερα, 7-8, αλλά προσθέτω baking powder ή σόδα+ξύδι και ψήνω λιγότερο)

1 t salt

1 t vanilla extract

1 c coconut flour, sifted

Preheat oven to 325 degrees F. (170 κελσίου)

Over Medium heat, blend butter, cocoa powder, honey, and vanilla in medium saucepan until smooth. Set aside to cool.

Beat your eggs well, so that they fluff up. (θέλουν πολύ καλό χτύπημα)

Combine salt and coconut flour, and beat into eggs.

Stir 2 cups of the cocoa mixture into the coconut flour mixture. Reserve the remaining cocoa mixture (about 1 cup).

Pour cake batter into two 8″ or 9″ greased & (coconut) floured round cake pans. I like to use spring-form pans.

Bake 40 minutes, or until a toothpick inserted in the center comes out clean. The cake will not rise as much as a typical cake.

Let the cake cool to the touch before transferring to two plates to cool completely.

Once the cake is cooled completely, frost with the leftover cocoa mixture by pouring it over the cake. This time our kids chose marionberry preserves for the middle layer, and we put some apple butter on top before pouring the ganache over that.


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια (παρά το κράξιμο) πραγματικά μου φτιάξατε τη διάθεση!

εντάξει φακλάνα δεν είμαι αλλά 8 κιλά πρέπει να τα χάσω...

:rolleyes: εγώ δεν κατάλαβα, γιατί στην ντετοξ διατροφή δεν πρέπει να μιλάς και πολύ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαλειμμα για Λεγκ χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχα καλα αυτο το ζω καθημερινα τα μικαρα να δουλευουν τα μεγαλα χαχαχαχα συνεχεια το κανει ο Αλεξ, παει να της δωσει κατι και το τραβαει τελ στιγμη! χαχαχαχα

Λοιπον με τα θεματα υγειας, δεν εχω ακομα βγαλει οριστικη και επισημη ακρη χαχαχαχα αλλα οκ ξερουμε τι ειναι (χωρις τη βουλα απο αγγλια δεν εχουμε στειλει ακομα γονιδιο κλπ) και τελικα η θεραπεια μου ειναι ενα τιποτα! Δεν χρεαζεται να παρω ακομα τιποτα! Γιατι η πιεση μου ειναι φυσιολογικη προς ελαχιστη τσιμπημενη και οσο αυτο συμβαινει δεν θα μου αρχισει αγωγη. Κοινώς μετα απο όοοοοοοολα αυτα συνεχίζω την τρελή μου ζωή κανονικά.


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Carrot Cake

Ingredients

1 cup sifted coconut flour

½ cup butter, melted

½ cup coconut cream/milk

12 eggs

1 teaspoon vanilla

1 cup honey (

1 teaspoon salt

1½ teaspoons ground cinnamon

1 teaspoon ground nutmeg

½ teaspoon ground cloves

1 teaspoon baking soda

2 cups finely grated carrot που έφτιαξα το πρωί)

½ cup nuts, chopped (έβαλα καρύδια)

Method

Combine butter, coconut cream, eggs and vanilla.

In a separate bowl, mix together honey, salt and spices.

Stir into wet mixture.

Combine coconut flour with baking soda and whisk into batter until there are no lumps.

Fold in carrots and nuts.

Pour batter equally into 2 greased 8 or 9x1½ inch layer cake pans or one 9x9x2 inch pan.

Bake at 175 Degree C (350F) for 35-40 minutes or until knife inserted into centre comes out clean.

Cool.

Αυτα ηταν που δεν μου αρεσαν πολυ, αλλα ο νικόλας και η μυρσινη τα ειχαν τσακισει χαχαχαχα

Αφρατα Cupcakes Σοκολάτας

Υλικά: 1/4 κουπας coconut flour

1/4 κουπας κακαο

1/4 κουπας βούτυρο

1/2 κουπα μέλι ( μην βάλετε λιγότερο )

1/4 κγ αλάτι θαλασσινό

1/2 κγ σοδα μαγειρικη

Ελάχιστη vanilla extract

4 αυγα

Λιωνετε το βούτυρο κ το μέλι. Σε ενα μπωλ ανακατευουμε τα στερεα. Σε αλλο μπωλ χτυπάμε τα αυγά με την vanilla κ προσθέτουμε το βούτυρο κ το μέλι ( λιωμενα ). Τα υγρα τα προσθέτουμε στα στερεα κ χτυπάμε με μιξερ χειρός για μερικά λεπτά... Ψηνουμε στους 170c για 25-28'


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Lemon Coconut Muffins

Makes 12 muffins

Αυτα δεν τα εχω δοκιμασει ακόμα.

· 1/2 cup butter or unrefined coconut oil

· 1/2 cup honey

· 3/4 tsp celtic sea salt

· 6 eggs, preferably pasture-raised

· 1.5 tsp vanilla extract

· zest from 2 fresh lemons (a microplane raspworks well for zesting lemons)

· 3/4 cup coconut flour

1. Melt butter or coconut oil in a small saucepan over low heat. Turn off heat and allow to cool slightly.

2. Meanwhile, combine the eggs, salt, and vanilla extract in a large bowl. If using an immersion blender , pulse a few times to combine. Otherwise, mix to combine with a whisk or mixer.

3. Add the honey to the butter (or coconut oil) and stir slightly. Pour this mixture into the wet ingredients and blend well with immersion blender or mixer.

4. Measure out the coconut flour. Since coconut flour clumps, it will need to be sifted if you are not using an immersion blender.*

5. Pour the coconut flour into the bowl with the wet ingredients. Use an immersion blenderor mixer to thoroughly combine all ingredients, making sure there are no lumps. (Since coconut flour does not contain gluten, there is no worry of over-mixing it).

6. Add the lemon zest, and stir or mix further with the immersion blender.

7. Line a muffin tin with paper cups. Scoop the muffin batter into the paper cups. I like to use a 3-Tb scoopfor this, but you could just use a large spoon.

8. Bake muffins in 325 degree oven for about 35-45 minutes, until muffins are set and a toothpick inserted in the middle comes out clean. If you are in a time-crunch, you could bake them at 350 degrees initially, but you'll need to reduce the heat after a bit so they won't burn before being set in the middle.

9. Remove from oven and cool.Delicious with a pat of butter and a big glass of raw milk or milk kefir! Pair these muffins with bacon or eggs for a hearty meal.

Time-saving tips:

*If you use an immersion blenderto combine the ingredients, you can skip the step of sifting the coconut flour. This also gives you less dirty dishes!

**While you are at it, why not make a double batch of muffins and throw one dozen into the freezer? It doesn't take much more time, and they will make a very easy breakfast for some other week.


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα κρακερακι ειναι ομως μαστ ειναι πεντανοστιμο σνακ! να τα βρω μια στιγμη

Πανευκολη, 3 υλικα, γρηγορη, και οπου λεει almond flour βαλτε απλα πολυ ψιλοτριμενο αμυγδαλο σιγα ετσι το κανω....σε ενα καλο μπλεντερ ή μουλτι καντε το οσο πιο σκονη μπορειτε.

http://cavemanfood.blogspot.gr/2009/04/grain-free-almond-crackers.html


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...