Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Recommended Posts

πρίν από 58 λεπτά , vikib είπε:

αν κ δ εχω κανει εξωσωματικη,οπως κ στη φυσικη συλληψη η 8η μερα ειναι νωρις

κ τα οποιαδηποτε συμπτωματα μπορει να ειναι  κ απο φαρμακα αν παιρνεις

οποτε κανε λιγο ακομη υπομονη,δεν εχει χαθει τπτ ακομη

καλα αποτελεσματα!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 934
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα. 

Είμαι 7 μέρες πριν την αναμενόμενη περιοδο. Ειμαι σε θεραπεια με cyclacour (ολο το κουτι) -ειχα δυο παλλινδρομες Μαρτη κ Οκτώβρη- και δεν αφήνουμε ελευθερες επαφες... ωστοσο 5 μέρες πριν την οωρρηξια βαση ημερολογίου ειχαμε ενα "ατυχημα".

Χθες υπεφερα απο πονο στην κοιλία χαμηλα σαν περιοδου κα εχωω δυο μέρες με δυσπεψια... Λετε να ειμαι εγκυος? Θα δειξει το τεστ τοσο νωρίς?

Ανησυχω πιο πολυ που παίρνω τα cyclacour,  μην ειμαο κ του κανω κακο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Συγγνώμη κιόλας αλλά ο πίνακας δεν μου φαίνεται σωστός!!!!!

Εγώ είμαι από την τελευταία περίοδο στις 35 ημέρες. Γράφει δίπλα ημέρες από την σύλληψη 21.  Το οποίο δεν στέκει γιατί τότε δεν είχε γίνει καν η ωορρηξία. 

Τελευταία περίοδος 17-22/8

Η ωορρηξία μου έγινε 3/9 (με τέστ) κύκλος 31 ημέρες. 

Τετάρτη 14/9  κάνω τεστ (3 πριν την περίοδο). Ανιχνεύει πάνω από 25 μονάδες. 

Μετά από πολύ ώρα κάτι φαινόταν να γίνεται. 

Πέμπτη 15/9 κάνω δεύτερο τεστ. Στα πρώτα 10 λεπτά βγαίνει μια γραμμή πάρα πολύ άχνη η οποία φαινόταν μόνο αν το κοιτάξεις υπό γωνία το τέστ 'η με ζουμ. (ίδιο τέστ)

 Σάββατο που περίμενα περίοδο κάνω τέστ που ανιχνεύει πάνω από 10 μονάδες και βγαίνει μια ευδιάκριτη γραμμή όχι πολύ σκούρα ( έκανα το τεστ βράδυ και μετά από νερό)

Δευτέρα 18/9 (16 ημέρες από την ωροηηξια ) κάνω χοριακη και ήταν 70 μονάδες. 

Αφού έκανα ωορρηξια στις 3/9 η σύλληψη άντε να έγινε στις 4. Διάβασα ότι για την εμφύτευση απαιτούνται 6-10 ημέρες. Άντε να έγινε στις 8-9 ημέρες. Άρα μιλάμε την Δευτέρα στις 12/9 κάτι που συνάδει με το τεστ που έκανα την Τετάρτη που ήταν αχνό. 

Τι λέτε? Αύριο πάω για επαναληπτική και έχω αγχωθει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλες κορίτσια ! Λοιπόν τον προηγούμενο μήνα είχα μια βιοχημική η οποία έληξε με περίοδο που ηρθε στις 16 /8 . Αυτή ήταν και η πρώτη μέρα του επόμενου κύκλου. Χτες 23/9 έκανα ένα τεστ clearblue digital που μου έδειξε 2-3 εβδομάδες έγκυος . Με το άγχος της προηγούμενης βιοχημικής πήγα αμέσως για χοριακη . Βγήκε 112.1 .Ο πίνακας τιμών του εργαστηρίου ήταν αυτός : 
1εβδ έως 50

2-4 εβδ 10-400

5 εβδ 300-4000

6 έως 3000 -20000 κτλπ 

Έστειλα μνμ στο γιατρό μου και μου είπε ότι ειμαι 5εβδ+3 ημερες και η χοριακη πρέπει να είναι πανω από 2000 για να δούμε κάτι στον υπέρηχο και να επαναλάβω τη χοριακη σε 3 ημερες όπου θα πρέπει να έχει διπλασιαστεί ..

Αυτο που με άγχωσε είναι οι τιμές αναφοράς του εργαστηρίου . Οι εβδομάδες στις οποίες αναφέρεται όπως καταλαβαίνω εγώ αφορούν τις εβδομάδες του εμβρύου και όχι τις εβδομάδες της εγκυμοσύνης ..Γιατί αν αναφέρεται στις εβδομάδες της εγκυμοσύνης το 112.1 το δικό μου είναι πολύ μικρότερο του κατώτατου ορίου 300 που έχει οριστεί για την 5η εβδομάδα .Ξέρει κάποια κάτι διαφορετικό ; Σωστά κατάλαβα ότι λογικά αναφέρεται στην ηλικία του εμβρύου ; 
 

Συγγνωμη για το μεγάλο κείμενο ! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και αγχώνομαι λίγο περισσότερο ☺️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

το τεστ λεει 2-3εβδ απο την συλληψη

το ιδιο κ το εργαστηριο 2-4εβδ που εισαι εσυ απο την συλληψη εισαι μεσα στα ορια

ενω ο γιατρος ειπε 5εβδ+3ημ απο την περιοδο

νομιζω η χοριακη ειναι μια χαρα

συγχαρητηρια!με το καλο!

πραγματι την δευτερα πρεπει να εχεις πανω απο 200.για να φανει στον υπερηχο εχεις μερες ακομη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, vikib είπε:

το τεστ λεει 2-3εβδ απο την συλληψη

το ιδιο κ το εργαστηριο 2-4εβδ που εισαι εσυ απο την συλληψη εισαι μεσα στα ορια

ενω ο γιατρος ειπε 5εβδ+3ημ απο την περιοδο

νομιζω η χοριακη ειναι μια χαρα

συγχαρητηρια!με το καλο!

πραγματι την δευτερα πρεπει να εχεις πανω απο 200.για να φανει στον υπερηχο εχεις μερες ακομη


Εκεί ακριβώς μπερδεύτηκα για το αν οι τιμές του εργαστηρίου αναφέρονται στις εβδομάδες σύλληψης ή εγκυμοσύνης ! Άρα ναι είναι εντός των ορίων ! Αχ χαλάρωσα λίγο τώρα ! 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! :)
 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Fraoula<3 είπε:


Εκεί ακριβώς μπερδεύτηκα για το αν οι τιμές του εργαστηρίου αναφέρονται στις εβδομάδες σύλληψης ή εγκυμοσύνης ! Άρα ναι είναι εντός των ορίων ! Αχ χαλάρωσα λίγο τώρα ! 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! :)
 

Τι ωραία νέα!!! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Όλα θα πάνε καλά. Επειδή είχες μια φορά βιοχημική δεν σημαίνει ότι θα ξαναπάθεις....μην αγχώνεσαι και απόλαυσε το όσο μπορείς. Είδες έμεινες έγκυος στην αμέσως επόμενη προσπάθεια οπότε αυτό είναι σούπερ. Η χοριακή σου είναι μια χαρά για τις εβδομάδες που είσαι. Εύχομαι να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, LouloudakiK είπε:

Τι ωραία νέα!!! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Όλα θα πάνε καλά. Επειδή είχες μια φορά βιοχημική δεν σημαίνει ότι θα ξαναπάθεις....μην αγχώνεσαι και απόλαυσε το όσο μπορείς. Είδες έμεινες έγκυος στην αμέσως επόμενη προσπάθεια οπότε αυτό είναι σούπερ. Η χοριακή σου είναι μια χαρά για τις εβδομάδες που είσαι. Εύχομαι να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!!

Τι όμορφα λόγια ! Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τη συμπαράσταση και τη θετική αύρα που προσέφερες ! Ναι προσπαθώ να το συνειδητοποιήσω και να μην αγχώνομαι … στη συνέχεια ελπίζω να έρθει και η απόλαυση γιατί μέχρι στιγμής λόγω του ότι είναι πρωτόγνωρη εμπειρία είμαι λίγο επιφυλακτική μέχρι να το βεβαιώσω !  Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, μου έδωσες αισιοδοξία !  Να είσαι καλά και εύχομαι να σου έρχονται πάντα  όλα δεξιά ! :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Fraoula<3 είπε:

Τι όμορφα λόγια ! Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τη συμπαράσταση και τη θετική αύρα που προσέφερες ! Ναι προσπαθώ να το συνειδητοποιήσω και να μην αγχώνομαι … στη συνέχεια ελπίζω να έρθει και η απόλαυση γιατί μέχρι στιγμής λόγω του ότι είναι πρωτόγνωρη εμπειρία είμαι λίγο επιφυλακτική μέχρι να το βεβαιώσω !  Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, μου έδωσες αισιοδοξία !  Να είσαι καλά και εύχομαι να σου έρχονται πάντα  όλα δεξιά ! :)

Να είσαι καλά!!! Όλα καλά θα πάνε!!! Θα περάσει ο καιρός και ούτε που θα το καταλάβεις...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2022 at 12:56 ΜΜ, vikib είπε:

το τεστ λεει 2-3εβδ απο την συλληψη

το ιδιο κ το εργαστηριο 2-4εβδ που εισαι εσυ απο την συλληψη εισαι μεσα στα ορια

ενω ο γιατρος ειπε 5εβδ+3ημ απο την περιοδο

νομιζω η χοριακη ειναι μια χαρα

συγχαρητηρια!με το καλο!

πραγματι την δευτερα πρεπει να εχεις πανω απο 200.για να φανει στον υπερηχο εχεις μερες ακομη

Update: Έκανα σήμερα  Δευτέρα και βγήκε 304 ! Ο γιατρός είπε αναπτύχθηκε πολύ καλά και να πάω σε μια εβδομάδα για υπέρηχο :) :D 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 35 λεπτά , Fraoula<3 είπε:

Update: Έκανα σήμερα  Δευτέρα και βγήκε 304 ! Ο γιατρός είπε αναπτύχθηκε πολύ καλά και να πάω σε μια εβδομάδα για υπέρηχο :) :D 

μπραβο!πολυ καλα νεα!με το καλο κ ο υπερηχος

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2022 at 10:31 ΠΜ, Fraoula<3 είπε:

Καλημερα σε όλες κορίτσια ! Λοιπόν τον προηγούμενο μήνα είχα μια βιοχημική η οποία έληξε με περίοδο που ηρθε στις 16 /8 . Αυτή ήταν και η πρώτη μέρα του επόμενου κύκλου. Χτες 23/9 έκανα ένα τεστ clearblue digital που μου έδειξε 2-3 εβδομάδες έγκυος . Με το άγχος της προηγούμενης βιοχημικής πήγα αμέσως για χοριακη . Βγήκε 112.1 .Ο πίνακας τιμών του εργαστηρίου ήταν αυτός : 
1εβδ έως 50

2-4 εβδ 10-400

5 εβδ 300-4000

6 έως 3000 -20000 κτλπ 

Έστειλα μνμ στο γιατρό μου και μου είπε ότι ειμαι 5εβδ+3 ημερες και η χοριακη πρέπει να είναι πανω από 2000 για να δούμε κάτι στον υπέρηχο και να επαναλάβω τη χοριακη σε 3 ημερες όπου θα πρέπει να έχει διπλασιαστεί ..

Αυτο που με άγχωσε είναι οι τιμές αναφοράς του εργαστηρίου . Οι εβδομάδες στις οποίες αναφέρεται όπως καταλαβαίνω εγώ αφορούν τις εβδομάδες του εμβρύου και όχι τις εβδομάδες της εγκυμοσύνης ..Γιατί αν αναφέρεται στις εβδομάδες της εγκυμοσύνης το 112.1 το δικό μου είναι πολύ μικρότερο του κατώτατου ορίου 300 που έχει οριστεί για την 5η εβδομάδα .Ξέρει κάποια κάτι διαφορετικό ; Σωστά κατάλαβα ότι λογικά αναφέρεται στην ηλικία του εμβρύου ; 
 

Συγγνωμη για το μεγάλο κείμενο ! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και αγχώνομαι λίγο περισσότερο ☺️

Πολλά συγχαρητήρια!!!! Όλα θα πάνε τέλεια!!! Ακριβώς το ίδιο με εσένα πέρασα κ εγώ.. Βιοχημική η τελευταία περίοδος μου και μετά απευθείας ξανά θετικό τεστ... Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ...Απλά σημασια έχει κ διπλασιασμός... Υστερα από την βιοχημική που με δική μου πρωτοβουλία έκανα χοριακή... Στην επόμενη καθυστέρηση με θετικό τεστ κρατήθηκα δέκα μέρες χωρίς χοριακή κ πήγα στη γιατρό...φαντάσου σοκ με δέκα μέρες καθυστέρηση κ δεν είδαμε σάκο...μόνο παχύ ενδομήτριο κ διογκωμένη μήτρα... Οπότε η γιατρός Μ έστειλε για χοριακή κ βγήκε 500.... Λέω από μέσα μου πάλι για βιοχημική πάω... Όλες οι κοπέλες δέκα μέρες καθυστέρηση έχουν χοριακες τεράστιες...μετά από 48 ώρες διπλασιάστηκε... Μου κάνει εντυπωση επειδή έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών..Συνηθως καθυστερημένη σύλληψη έχουν κοπέλες με ασταθή κύκλο..Παρόλα αυτά η γιατρός μου εξήγησε ότι μας ενδιαφέρει η εξέλιξη να είναι σωστή...να μην κοιτάω τις εβδομάδες του εργαστηρίου... Κ όντως την επόμενη φορά π πήγα είδαμε σάκο, διαμαντακι κ καρδούλα ακούσαμε... Είχα διαφορά υπερηχογραφικά με την ΤΕΠ δέκα μέρες... Αλλά είπε να μην αγχώνομαι γιατί κάθε φορά που πήγαινα η ανάπτυξη ήταν σωστή...Τσουκου Τσουκου φτάσαμε στο 14w+5d. Και έχει το εμβρυακι μας ίδια ηλικία με την ΤΕΠ... Να κάνεις θετικές σκέψεις...Λογικά θα ακούσεις κ καρδούλα από το νινακι σου... Περιμένουμε νέα σου ...φιλιά :-)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Πολλά συγχαρητήρια!!!! Όλα θα πάνε τέλεια!!! Ακριβώς το ίδιο με εσένα πέρασα κ εγώ.. Βιοχημική η τελευταία περίοδος μου και μετά απευθείας ξανά θετικό τεστ... Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ...Απλά σημασια έχει κ διπλασιασμός... Υστερα από την βιοχημική που με δική μου πρωτοβουλία έκανα χοριακή... Στην επόμενη καθυστέρηση με θετικό τεστ κρατήθηκα δέκα μέρες χωρίς χοριακή κ πήγα στη γιατρό...φαντάσου σοκ με δέκα μέρες καθυστέρηση κ δεν είδαμε σάκο...μόνο παχύ ενδομήτριο κ διογκωμένη μήτρα... Οπότε η γιατρός Μ έστειλε για χοριακή κ βγήκε 500.... Λέω από μέσα μου πάλι για βιοχημική πάω... Όλες οι κοπέλες δέκα μέρες καθυστέρηση έχουν χοριακες τεράστιες...μετά από 48 ώρες διπλασιάστηκε... Μου κάνει εντυπωση επειδή έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών..Συνηθως καθυστερημένη σύλληψη έχουν κοπέλες με ασταθή κύκλο..Παρόλα αυτά η γιατρός μου εξήγησε ότι μας ενδιαφέρει η εξέλιξη να είναι σωστή...να μην κοιτάω τις εβδομάδες του εργαστηρίου... Κ όντως την επόμενη φορά π πήγα είδαμε σάκο, διαμαντακι κ καρδούλα ακούσαμε... Είχα διαφορά υπερηχογραφικά με την ΤΕΠ δέκα μέρες... Αλλά είπε να μην αγχώνομαι γιατί κάθε φορά που πήγαινα η ανάπτυξη ήταν σωστή...Τσουκου Τσουκου φτάσαμε στο 14w+5d. Και έχει το εμβρυακι μας ίδια ηλικία με την ΤΕΠ... Να κάνεις θετικές σκέψεις...Λογικά θα ακούσεις κ καρδούλα από το νινακι σου... Περιμένουμε νέα σου ...φιλιά :-)

Σε ευχαριστώ για το μνμ σου ! Και εγώ έτσι ακριβώς ! Πάντα σταθερό κύκλο 29 ημερών και με 8 μέρες  καθυστέρηση είχα 112 χοριακή η οποία αισίως διπλασιάστηκε ! Ο γιατρός μου ήταν πολύ χαλαρός και μου είπε αν δε δω αίμα ή έντονο πόνο δεν χρειάζεται να ξανακάνω … Ηρέμησα και εγώ και ειμαι πιο αισιόδοξη .. την Τρίτη έχω ραντεβού για τον πρώτο υπέρηχο … ελπίζω να δούμε κάτι … Άρα μπορεί να είναι θέμα καθυστερημένης σύλληψης λες ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Ειχα τελευταία περίοδο 27/8 ,είχα επαφή μια μερα πριν τις γόνιμες μέρες ,μετα από 1 βδομάδα σχεδον έβγαλα ελάχιστο καφέ αίμα και πολλες παχύρευστες  εκκρίσεις,εκανα τεστ 28/9 βγηκε θετικό αλλά έκανα χοριακη την επομένη μέρα και βγήκε αρνητική..Κύκλος 28-30 μέρες. Εχω πολλά συμπτώματα αλλά με προβλημάτισε η χοριακή 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Katerina28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ειχα τελευταία περίοδο 27/8 ,είχα επαφή μια μερα πριν τις γόνιμες μέρες ,μετα από 1 βδομάδα σχεδον έβγαλα ελάχιστο καφέ αίμα και πολλες παχύρευστες  εκκρίσεις,εκανα τεστ 28/9 βγηκε θετικό αλλά έκανα χοριακη την επομένη μέρα και βγήκε αρνητική..Κύκλος 28-30 μέρες. Εχω πολλά συμπτώματα αλλά με προβλημάτισε η χοριακή 

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις να δεις αν θα συνεχιστεί η καθυστέρηση και αν ναι ξανακάνε χοριακη..Σπάνια ένα θετικό τεστ είναι λάθος αλλά επειδή έχουν γράψει και άλλες κοπέλες για λανθασμένα θετικά, περίμενε λίγες μέρες και ξανακάνε χοριακη..Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...