Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

@CMES ο αντρας μου ειναι της νοοτροπιας του οτι για αυτα που αξιζει πρεπει να παιδευτουμε. παιδεμος για χειροποιητα σπιτικα φαγητα, παιδεμος για οικιακες καλλιεεγειες λαχανικων, παιδεμος για ιδιοκατασκευες, παιδεμος για τα παντα. Οποτε δεν παιζει να επηρεαστει απο τον παιδεμο, παρολο που του εχει φορτωθει ολο το σπιτι. Αυτο με τη μαια πρεπει να το κοιταξω, αλλα στο νησι δεν ξερω αν υπαρχει μαια ιδιωτης. Αν εχει το κεντρο υγειας, που δεν το ξερω, θα δω αν μπορει να ερθει σπιτι να με βοηθησει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, rainbow είπε:

Cmes

: Καλο κουραγιο μακαρι να τα καταφερετε .εγω απο τοτε που συνηδητοποιησα οτι θα κανω μεικτο νιωθω λιγο καλυτερα.μονο με το ποθ βραδιαζει με πιανει μια θλιψη...

αν ξερετε τη μιση ευχη πως την περνεις; φωναζεις παπα σπιτι; και οταν σαρανησουμε παμε στην εκκκησια μαζι με το παιδι;

Καλημέρα!

Ναι την μισή ευχή έρχεται ο παπάς στο σπίτι και στον σαραντισμο πας εσύ.εγω έτσι κάνω...

Αχ κορίτσια μου τί ωραία που περνάμε.....Cmes είπες κάτι για λούσιμο.... χαχαχα, ακρίδες έχει πιάσει το μαλλί μου! εγώ κορίτσια δίνω μεσημέρι βράδυ ξένο,τις άλλες ώρες δικό μου και από το αριστερό βυζί δεν την βάζω καθόλου, κάνω αντλήσεις κιας μειωθεί σιγά σιγά, δεν θα πεθάνω κιόλας... τύψεις δεν νιώθω καθόλου γιατί ο παιδίατρος μου έχει πει σοφή κουβέντα: για να είναι καλά το μωράκι πρέπει να είναι καλά πρώτα η μαμά του... δεν πρέπει να χάσουμε την μαμά...αν δεν είμαστε καλά εμείς τότε αυτό περνάει με τον τρόπο μας και στα παιδιά.επειδη είμαστε όλη μέρα κλεισμένες στο σπίτι με τα παιδιά πρέπει να είμαστε καλά ψυχολογικά για να ανταπεξέλθουμε και να μην σαλταρουμε.. στο πρώτο μου είχα πάθει κιεγω ψυλοκαταθλιψη μετά την γέννα και κοιτάζοντας τώρα τα λάθη που έκανα θεωρώ ότι πρέπει να μην υπερβαίνουμε τις δυνάμεις μας, ψυχικές και σωματικές... κάνεις δεν θας πει μπράβο, πάντα θα μας κρίνει κάποιος ότι κάτι δεν κάναμε σωστά... οπότε κορίτσια ήρεμα, χωρίς άγχος, χωρίς να επηρρεαζομαστε από αυτά που ακούμε δεξιά αριστερά, ακολουθούμε το ένστικτο μας... κανεις δεν ξέρει καλύτερα από την μάνα που έχει αφιερωθεί στο μωρό.. ποιος είναι άξιος να μας πει καλές μανες ή λιγότερο καλές;;; κανείς!

Και ο θηλασμός δεν είναι η απόδειξη της καλής μάνας, έχουμε πολύ δρόμο μπροστά, να δείτε πόσα πράγματα θα πρέπει να κάνουμε για να είναι καλά τα παιδιά μας... αγώνας ατελείωτος.

Όσο για τους άντρες, δεν αλλάζει τίποτα..οι άντρες έχουν συγκεκριμένο ρόλο δεν μπορούν να επωμιστούν αυτά που κάνει μια μαμά, γι'αυτό και δεν γεννάνε κιόλας.δεν μπορουν  να αντεξουν  τόσο μεγάλη πίεση  και ευθυνη .ξερει ο Θεος πως έχει δώσει τα πράγματα..

 


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω της δινω να φαει απ το ενα στηθος μετα την αλλαζω για να ξυπνισει κ σν ξαναλερωθει ξανα τα ιδια.ορο βαζω οταν την ακουω να εχει μυξουλες.

εμεις εχουμε στανταρ ρουτινα κ στο κλαμα ελεος..το πρωι κατα τι 8 το βραδυ κατα τις 10.

 

εμενα το στηθος μου αρχισε να πετρωνει γιατι η κυρια βαριεται να το αδειασει αλλα το μπουκαλι μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , rainbow είπε:

εγω της δινω να φαει απ το ενα στηθος μετα την αλλαζω για να ξυπνισει κ σν ξαναλερωθει ξανα τα ιδια.ορο βαζω οταν την ακουω να εχει μυξουλες.

εμεις εχουμε στανταρ ρουτινα κ στο κλαμα ελεος..το πρωι κατα τι 8 το βραδυ κατα τις 10.

 

εμενα το στηθος μου αρχισε να πετρωνει γιατι η κυρια βαριεται να το αδειασει αλλα το μπουκαλι μια χαρα..

Μην το αφήσεις να πετρώνει μην σου κάνει καμία μαστίτιδα, να το βγάζεις με κάποιο τρόπο, να αποσυμφορεί τε


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, november rain είπε:

 

Όσο για τους άντρες, δεν αλλάζει τίποτα..οι άντρες έχουν συγκεκριμένο ρόλο δεν μπορούν να επωμιστούν αυτά που κάνει μια μαμά, γι'αυτό και δεν γεννάνε κιόλας.δεν μπορουν  να αντεξουν  τόσο μεγάλη πίεση  και ευθυνη .ξερει ο Θεος πως έχει δώσει τα πράγματα..

 

Αχ αυτό το προσυπογράφω! Ο άντρας μου έχει αναλάβει το νοικοκυριό όλο γιατί δεν έχουμε βοήθεια από κανέναν κι εγώ με τις αντλήσεις δεν προλαβαίνω να κάνω και πολλά, και τα έχει φτύσει! Είναι πιο κουρασμένος και πιο γκρινιάρης από εμένα! Ειλικρινά δεν ξέρω αν πρέπει να θυμώσω ή αν πρόκειται για ελαττωματικό είδος! Και ο δικός μου άντρας κάνει πάρα πολλά πράγματα και τα κάνει και καλά, δεν έχω παράπονο, καλύτερα από εμένα μαγειρεύει, πιο σχολαστικός είναι στην καθαριότητα (ξαφνικά γέμισαν τα ντουλάπια περίεργα απορρυπαντικά, σφουγγαράκια, ξεσκονόπανα και άλλα εξαρτήματα), μόνο στην τακτοποίηση αφήνει το σπίτι σε κατάσταση αχαρακτήριστη. Αλλά στο τέλος της μέρας οι αντοχές του είναι μηδαμινές. Εκεί που ο μικρός αρχίζει κολικούς, εγώ κουτουλάω από τη νύστα κ θέλω βοήθεια, πρέπει να κάνω αντλήσεις, να αποστειρώσω και όλα αυτά, ο άντρας μου είναι σε κατάσταση φυτού! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, και να σας ζήσουν τα μικρά σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμιά νέα μαμά εμπειρία απο καισαρική με ραντεβού στο Παπαγεωργίου (Θεσσαλονίκη). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, CMES είπε:

Υπερχειλιση....κατι που δεν θα ζησω ποτε!!!

Κι εμενα κλαιει στο μπανιο, ειδικα τωρα που το  κανω στα χερια λογω αφαλου. Κι η κορη μου ομως θυμαμαι εκλαιγε για πολλους μηνες νε το μπανιο!!

@Έσπερος νομιζω θα επρεπε να παρεις μια μαια σπιτι, να καθισει μαζι σου και να αφιερωσει ωρα στο να μπαινει το παιδι στο στηθος. Οσο για τον αντρα σου, λογικο ειναι να θελει το καλυτερο αλλα ως ποτε θα σε βλεπει να παιδευεσαι; ο δικος μου παλι ειναι το αντιθετο. Οταν θηλαζω και αρχιζει το μωρο να δυσανασχετει μου φωναζει "δωσε στο παιδι ενα μπουκαλι να φαει, πειναει κι εσυ το παιδευεις!!"

Σωστοοοοοςςςςς! Ο σύζυγος...


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, november rain είπε:

Καλημέρα!

Ναι την μισή ευχή έρχεται ο παπάς στο σπίτι και στον σαραντισμο πας εσύ.εγω έτσι κάνω...

Αχ κορίτσια μου τί ωραία που περνάμε.....Cmes είπες κάτι για λούσιμο.... χαχαχα, ακρίδες έχει πιάσει το μαλλί μου! εγώ κορίτσια δίνω μεσημέρι βράδυ ξένο,τις άλλες ώρες δικό μου και από το αριστερό βυζί δεν την βάζω καθόλου, κάνω αντλήσεις κιας μειωθεί σιγά σιγά, δεν θα πεθάνω κιόλας... τύψεις δεν νιώθω καθόλου γιατί ο παιδίατρος μου έχει πει σοφή κουβέντα: για να είναι καλά το μωράκι πρέπει να είναι καλά πρώτα η μαμά του... δεν πρέπει να χάσουμε την μαμά...αν δεν είμαστε καλά εμείς τότε αυτό περνάει με τον τρόπο μας και στα παιδιά.επειδη είμαστε όλη μέρα κλεισμένες στο σπίτι με τα παιδιά πρέπει να είμαστε καλά ψυχολογικά για να ανταπεξέλθουμε και να μην σαλταρουμε.. στο πρώτο μου είχα πάθει κιεγω ψυλοκαταθλιψη μετά την γέννα και κοιτάζοντας τώρα τα λάθη που έκανα θεωρώ ότι πρέπει να μην υπερβαίνουμε τις δυνάμεις μας, ψυχικές και σωματικές... κάνεις δεν θας πει μπράβο, πάντα θα μας κρίνει κάποιος ότι κάτι δεν κάναμε σωστά... οπότε κορίτσια ήρεμα, χωρίς άγχος, χωρίς να επηρρεαζομαστε από αυτά που ακούμε δεξιά αριστερά, ακολουθούμε το ένστικτο μας... κανεις δεν ξέρει καλύτερα από την μάνα που έχει αφιερωθεί στο μωρό.. ποιος είναι άξιος να μας πει καλές μανες ή λιγότερο καλές;;; κανείς!

Και ο θηλασμός δεν είναι η απόδειξη της καλής μάνας, έχουμε πολύ δρόμο μπροστά, να δείτε πόσα πράγματα θα πρέπει να κάνουμε για να είναι καλά τα παιδιά μας... αγώνας ατελείωτος.

Όσο για τους άντρες, δεν αλλάζει τίποτα..οι άντρες έχουν συγκεκριμένο ρόλο δεν μπορούν να επωμιστούν αυτά που κάνει μια μαμά, γι'αυτό και δεν γεννάνε κιόλας.δεν μπορουν  να αντεξουν  τόσο μεγάλη πίεση  και ευθυνη .ξερει ο Θεος πως έχει δώσει τα πράγματα..

 

Σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο. Σε αυτο το συμπερασμα ειχα καταληξει μετα την υπερπροσπαθεια που εκανα να θηλασω το πρωτο μου παιδι και πραγματικα με ειχε παρει απο κατω και ειχα τρελαθει που δεν τα καταφερνα. Ειχα πει λοιπον πως στο δευτερο θα προσπαθησω αλλα δεν θα τρελαθω κιολας. Ομως παρασυρθηκα παλι και ειδικα τωρα που τα παω καπως καλυτερα απο την πρωτη φορα νιωθω τυψεις αν τεινω να τα παρατησω! Εχω φτασει σε σημειο να νιωθω τυψεις αν δεν βαλω θηλαστρο, αν το βραδυ που ξυπναει τον θηλασω λιγοτερο απο 40 λεπτα πριν του δωσω το μπουκαλι γιατι με παιρνει ο υπνος ή αν πιει λιγο περισσοτερα ml απο το ξενο μεσα στη μερα.... και αναρρωτιεμαι ποσο καλο κανω στο παιδι μου τελικα;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , CMES είπε:

Σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο. Σε αυτο το συμπερασμα ειχα καταληξει μετα την υπερπροσπαθεια που εκανα να θηλασω το πρωτο μου παιδι και πραγματικα με ειχε παρει απο κατω και ειχα τρελαθει που δεν τα καταφερνα. Ειχα πει λοιπον πως στο δευτερο θα προσπαθησω αλλα δεν θα τρελαθω κιολας. Ομως παρασυρθηκα παλι και ειδικα τωρα που τα παω καπως καλυτερα απο την πρωτη φορα νιωθω τυψεις αν τεινω να τα παρατησω! Εχω φτασει σε σημειο να νιωθω τυψεις αν δεν βαλω θηλαστρο, αν το βραδυ που ξυπναει τον θηλασω λιγοτερο απο 40 λεπτα πριν του δωσω το μπουκαλι γιατι με παιρνει ο υπνος ή αν πιει λιγο περισσοτερα ml απο το ξενο μεσα στη μερα.... και αναρρωτιεμαι ποσο καλο κανω στο παιδι μου τελικα;

Πόσο ξένο δίνεις μέσα στη μέρα;Δίνεις σε κάθε γεύμα και μπουκάλι; Κι εγω σε μια παρόμοια φάση είμαι. Επειδή ειχα αποτύχει στην κόρη μου με τον αποκλειστικό θηλασμό, ήθελα πολύ να τα καταφέρω τώρα. Αλλά δίνω και ξένο σε κάποια γεύματα όταν είναι πολύ ανήσυχος. Και πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να το αυξήσω, γιατί δεν θα φτάσουμε το βάρος γέννησης στις 14 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, fanouli είπε:

Πόσο ξένο δίνεις μέσα στη μέρα;Δίνεις σε κάθε γεύμα και μπουκάλι; Κι εγω σε μια παρόμοια φάση είμαι. Επειδή ειχα αποτύχει στην κόρη μου με τον αποκλειστικό θηλασμό, ήθελα πολύ να τα καταφέρω τώρα. Αλλά δίνω και ξένο σε κάποια γεύματα όταν είναι πολύ ανήσυχος. Και πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να το αυξήσω, γιατί δεν θα φτάσουμε το βάρος γέννησης στις 14 ημέρες.

Δινω ξενο σε καθε γευμα. Φτιαχνω 60ml και του δινω τα 50. Σε 1-2 γευματα την ημερα δινω δικο μου αντλημενο που μπορει να ειναι και περισσοτερο. Τωρα ειμαι στη φαση που προσπαθω ειτε να μειωσω ποσοτητα ειτε να μην δωσω καθολου σε καποιο γευμα αλλα ακομα και 10ml να μειωσω αυτος παθαινει αμοκ. Εχει φτασει ομως και 4700 στις 20 ημερες οποτε λογικα εχει και αυξημενες αναγκες.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, CMES είπε:

Δινω ξενο σε καθε γευμα. Φτιαχνω 60ml και του δινω τα 50. Σε 1-2 γευματα την ημερα δινω δικο μου αντλημενο που μπορει να ειναι και περισσοτερο. Τωρα ειμαι στη φαση που προσπαθω ειτε να μειωσω ποσοτητα ειτε να μην δωσω καθολου σε καποιο γευμα αλλα ακομα και 10ml να μειωσω αυτος παθαινει αμοκ. Εχει φτασει ομως και 4700 στις 20 ημερες οποτε λογικα εχει και αυξημενες αναγκες.

4700!!! Μπράβο! Εμείς να δω τι θα κάνουμε... Αλλά επειδή πέρασα τα ιδια με το βαρος στην κόρη μου δεν αγχώνομαι τόσο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , fanouli είπε:

4700!!! Μπράβο! Εμείς να δω τι θα κάνουμε... Αλλά επειδή πέρασα τα ιδια με το βαρος στην κόρη μου δεν αγχώνομαι τόσο.

Γεννηθηκε 4200. Βγηκαμε απο το μαιευτηριο 3800 στα οποια εμεινε κολλημενος μια εβδομαδα χωρις να παιρνει τιποτα και μετα ξεκινησαμε συμπληρωμα.

Αχ κοριτσια το αγορι μου ειναι πανυψηλο!! Τα φορμακια 0-3 αρχισαν να μην του κανουν και σημερα του δοκιμασα κατι παπουτσακια που του καναν δωρο καο φοραει νουμερο 17!!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , CMES είπε:

Γεννηθηκε 4200. Βγηκαμε απο το μαιευτηριο 3800 στα οποια εμεινε κολλημενος μια εβδομαδα χωρις να παιρνει τιποτα και μετα ξεκινησαμε συμπληρωμα.

Αχ κοριτσια το αγορι μου ειναι πανυψηλο!! Τα φορμακια 0-3 αρχισαν να μην του κανουν και σημερα του δοκιμασα κατι παπουτσακια που του καναν δωρο καο φοραει νουμερο 17!!!

Μπράβο CMES. Να τον χαίρεσαι! Την εβδομάδα που δεν επαιρνε βάρος είχε κανονικά βρεγμένες πάνες; Γιατί εμείς ενώ βρέχει κανονικα 6 πάνες τη μέρα, παίρνει οριακά τα κατώτερα φυσιολογικά και ίσως λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, fanouli είπε:

Μπράβο CMES. Να τον χαίρεσαι! Την εβδομάδα που δεν επαιρνε βάρος είχε κανονικά βρεγμένες πάνες; Γιατί εμείς ενώ βρέχει κανονικα 6 πάνες τη μέρα, παίρνει οριακά τα κατώτερα φυσιολογικά και ίσως λιγότερο.

Ειχε 5-6 οριακα, ομως καθε βρεγμενη πανα ειχε τοσο λιγα τσισα που φαινοταν σχεδον στεγνη. Καταλαβαινσ οτι ηταν βρεγμενη γιατι αλλαζε χρωμα η γραμμουλα. Επισης εκανε παρα πολυ λιγα κακα τα οποια ηταν πρασινα, που απο οτι ειπε η παιδιατρος ειναι δειγβα υποσιτισμου. Εκανε και ικτερο.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, CMES είπε:

Σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο. Σε αυτο το συμπερασμα ειχα καταληξει μετα την υπερπροσπαθεια που εκανα να θηλασω το πρωτο μου παιδι και πραγματικα με ειχε παρει απο κατω και ειχα τρελαθει που δεν τα καταφερνα. Ειχα πει λοιπον πως στο δευτερο θα προσπαθησω αλλα δεν θα τρελαθω κιολας. Ομως παρασυρθηκα παλι και ειδικα τωρα που τα παω καπως καλυτερα απο την πρωτη φορα νιωθω τυψεις αν τεινω να τα παρατησω! Εχω φτασει σε σημειο να νιωθω τυψεις αν δεν βαλω θηλαστρο, αν το βραδυ που ξυπναει τον θηλασω λιγοτερο απο 40 λεπτα πριν του δωσω το μπουκαλι γιατι με παιρνει ο υπνος ή αν πιει λιγο περισσοτερα ml απο το ξενο μεσα στη μερα.... και αναρρωτιεμαι ποσο καλο κανω στο παιδι μου τελικα;

Καταρχας να χαίρεσαι το θηριακι σου..κοτζαμ παλικάρι είναι..με όποιον τρόπο και να μεγαλώνεις το παιδί σου, σημασία έχει ότι αναπτύσσεται σωστά και με πολύ αγάπη... σημασία δεν έχει η αγάπη;; κολλήσαμε στα διαδικαστικά και χάνουμε την ουσία που είναι τα όμορφα συναισθήματα που χάνονται μέσα στην αγωνία μας να θηλασουμε ,να βγάλουμε γάλα, μας κατακρίνουν, τύψεις και ενοχές φορτωμένες και ξεχάσαμε ότι η καλύτερη τροφή για τα παιδιά είναι η αγάπη μας.... γι'αυτό λέω δεν πρέπει να χάσουμε την μπάλα...

  • Μου αρέσει 1

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...