Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      @Blue Velvet εμένα όταν σταματαω χαπια θελει 3-4 μερες για να μου ερθει περιοδος. 

      @Aangelika8 το οτι πηρατε 8 βλαστοκυστες σε ενα κύκλο είναι πάρα πολύ καλό! Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου αλλά 1 καλή θέλεις. Θα την πετύχεις την επόμενη φορά!!!

      Κορίτσια να ρωτήσω οποία γνωρίζει. Ξέχασα να ρωτήσω στο κέντρο τι τιμή χοριακης θέλουμε την Τετάρτη. Συνεχίζει συνεχώς και σχεδόν διπλασιάζεται ή από καποα τιμή και μετά πάει πιο αργά?

      Στις περισσότερες φυσιολογικές εγκυμοσύνες που η τιμή της χοριακής είναι κάτω από 1200 mlU/ml η τιμή της ορμόνης συνήθως έχει δυναμική διπλασιασμού κάθε 48-72 ώρες, και συνήθως αυξάνεται κατά 60% το λιγότερο. Καθώς η εγκυμοσύνη εξελίσσεται, ο ρυθμός αύξησης μειώνεται σημαντικά. Μεταξύ 1200 και 6000 mlU/ml, η ορμόνη συνήθως διπλασιάζεται σε 72-96 ώρες. Για τιμή από 6000 mlU/ml και πάνω χρειάζονται περισσότερες από 4 μέρες για να διπλασιαστεί η τιμή , αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν έχει πολύ σημασία να παρακολουθείς τα επίπεδα της χοριακής καθώς η αύξηση είναι φυσιολογικά μικρότερη και δεν σχετίζεται πλέον με την καλή εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Μάλιστα μετά από 2-3 μήνες η αύξηση θα μειωθεί ακόμη περισσότερο και τελικά τα επίπεδα της χοριακής θα πέσουν.

      Μην ανησυχείς οι γιατροί ξέρουν να τα υπολογίζουν και θα σου πει αν είναι φυσιολογική η αύξηση που θα δείτε.. αλλά μην τρελαθείς αν δεν δεις τιμές 2.500++ γιατί δεν διπλασιάζεται κάθε δύο μέρες μέχρι τις 10.000..!

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, rainbow είπε:

cmes:υπομονη εγω ειδα διαφορα και με τις μπυρες.ελπιζω μονο να συνεχισει ετσι και να μην εχουμε πισογυρισματα..

Εγω  πινω  τσαι θηλασμου απο το φαρμακειο. Παντως εγω το αντιθετο βλεπω. Οσο περναει ο καιρος νομιζω αυξανονται οι αναγκες του και δεν του φτανει ουτε αυτο. Με το θηλαστρο (που μπορω να το εχω ως μετρο συγκρισης της παραγωγης μου) εχω δει μονο πολυ μικρη διαφορα. Απο εκει πιυ εβγαζα 30ml σε 20 λεπτα τωρα βγαζω 40.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Cmes: Εγω με το θηλαστροβδεν μπορω να καταλαβω μαλλον δεν το βαζω καλα η δεν τραβαει δεν ξερω αλλα οταν το πιεζω βγαζει σαν πηδακα.να σου πω την αληθεοα δεν νομιζω να ξεφυγουμε τελειως απο το μπουκαλι .οσο μπορεσουμε τι να κανουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , rainbow είπε:

Cmes: Εγω με το θηλαστροβδεν μπορω να καταλαβω μαλλον δεν το βαζω καλα η δεν τραβαει δεν ξερω αλλα οταν το πιεζω βγαζει σαν πηδακα.να σου πω την αληθεοα δεν νομιζω να ξεφυγουμε τελειως απο το μπουκαλι .οσο μπορεσουμε τι να κανουμε.

 

Καλα εννοειται οσο μπορεσουμε. Αν ομως εσενα πινει συμπληρωμα μονο 10-15ml μπορεις ευκολα να δοκιμασεις να το κοψεις σε 1-2 γευματα μεσα στη μερα. 30ml λιγοτερο γαλα στο 24ωρο δεν θα κανει καμια διαφορα στην αναπτυξη του μωρου! Δοκιμασε και αν λειτουργησει σε 3-4 μερες δοκιμαζεις να κοψεις το μπουκαλι σε αλλο ενα γευμα κοκ


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πως την παλεύεται;; εγώ αρχίζω να κουράζομαι, αυτή η ρουτίνα και να μην προλαβαίνω να ξεκουραστώ μου την δίνει στα νεύρα σιγά σιγά...με τον θηλασμό ξαναστραβωσε το πράγμα.. μου έφραξε ένας πόρος στον αριστ.μαστο και δεν νοείται να την ακουμπήσω στο στήθος αυτό,ο πόνος είναι απίστευτος και ανυπόφορος.. οπότε πάλι θηλαστρο, πάλι αποστείρωσεις, πάλι χαμένος χρόνος... απογοήτευση και κούραση.. στο δεξί στήθος την βάζω, αλλά το άλλο πρέπει να αποσυμφορηθεί οπότε έμπλεξα πάλι.. πως θα την παλέψουμε βρε παιδιά;;;;


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

novemper rain: Εγω πανυως σε θαυμαζω με τοσα παιδια κ παλευεις να το θηλασεις..εγω παντως ειλικρινα δεν θα ειχα κουραγιο.ηδη τωρα κ κουραστηκα φανταζομαι εσυ.καλη δυναμη σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@november rain συμφωνώ με την @rainbow!! Εγώ μόνο με άλλο ένα και υπάρχουν στιγμές που απελπίζομαι !! Πάντως  εγώ που θηλάζω και δίνω συμπλήρωμα νομίζω πως αυτό είναι το μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου! ! Θηλάζω για μισή ώρα και ταυτόχρονα έχω το θήλαστρο από το άλλο.  Μετά δίνω το μπουκάλι που κάνει άλλο ένα 20λεπτο να το πιει και μετά ρέψιμο ένα 20λεπτο. Βάλε και πλυσιμο μπιμπερό,  αππστειρωσεις κλπ.... ευτυχώς τουλάχιστον που πια δεν τον ξυπνάω για να φάει οπότε ξανατρωει σε 3-4 ώρες και κάπως προλαβαίνω! !


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, november rain είπε:

με τον θηλασμό ξαναστραβωσε το πράγμα.. μου έφραξε ένας πόρος στον αριστ.μαστο και δεν νοείται να την ακουμπήσω στο στήθος αυτό,ο πόνος είναι απίστευτος και ανυπόφορος.. 

Καλημέρα.σε καταλαβαίνω και εμένα έφραζαν(αυξημένη παραγωγη) και φράζουν συνέχεια οι γαλακτοφοροι πόροι.  Έχω να σου πω ότι ο πόνος και μετά την απόφραξη είναι ανυπόφορος Για 2 μέρες. Στις αρχές μέχρι να σαραντησουμε έβαζα και εγώ το θήλαστρο αργουσα πολύ να συνελθω (πονούσα πολύ και με το θήλαστρο). Μετα τον σαραντησμο Αφού άρχισε να βγαίνει γάλα έβαζα κατευθείαν την μικρή Έχω να σου πω πονούσα λιγότερο και έφευγε ο πόνος πιο γρήγορα.μπορείς να την βάλεις στην αρχή στο στήθος που δεν πονάει Για να την φύγει η μεγάλη πείνα και Μετα να την βάλεις στο πονεμένο. Δεν θα σε ρουφήξει με τόση μανία.


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, CMES είπε:

@november rain συμφωνώ με την @rainbow!! Εγώ μόνο με άλλο ένα και υπάρχουν στιγμές που απελπίζομαι !! Πάντως  εγώ που θηλάζω και δίνω συμπλήρωμα νομίζω πως αυτό είναι το μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου! ! Θηλάζω για μισή ώρα και ταυτόχρονα έχω το θήλαστρο από το άλλο.  Μετά δίνω το μπουκάλι που κάνει άλλο ένα 20λεπτο να το πιει και μετά ρέψιμο ένα 20λεπτο. Βάλε και πλυσιμο μπιμπερό,  αππστειρωσεις κλπ.... ευτυχώς τουλάχιστον που πια δεν τον ξυπνάω για να φάει οπότε ξανατρωει σε 3-4 ώρες και κάπως προλαβαίνω! !

Καλα μη νομιζεις κι εγω που δρν θηλαζω κ δινω απευθειας το αντλημενο, τοση ωρα θελω. Να φαει, να ρευτει, να δω αν θελει συμπληρωμα, να το φτιαξω, να φαει πιο αργα ακομα γιατι σλλλιως πινει ολο το βοσπορο, να ξαναρευτει, να κοιμηθει κ μετα να αρμεχτω κανενα 20λεπτο, να αποστειρωσω..,, κ ακομα δεν αντεχει τριωρο, οριακα το βραδυ μονο. Κατα τ' αλλα φοβομουν τους μαραθωνιους θηλασμους!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει εχω αγανακτισει εκει που εχθες τα πηγαιναμε πολυ καλα σημερα σαν να μην εχω γαλα παλι .αρχισε η μικρη να τρωει παλι 30 ml απο το μπουκαλι.μεεχει κουρασει αυτη η κατασταση .

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, rainbow είπε:

ενταξει εχω αγανακτισει εκει που εχθες τα πηγαιναμε πολυ καλα σημερα σαν να μην εχω γαλα παλι .αρχισε η μικρη να τρωει παλι 30 ml απο το μπουκαλι.μεεχει κουρασει αυτη η κατασταση .

Και πού είσαι ακόμα.... μου αρέσει που κοιταγαμε καροτσια για βολτουλες (εγώ είχα καρότσι, αλλά είχα ξεχάσει τί με περίμενε) ούτε στο μπαλκόνι δεν έχω όρεξη να βγω... οι πυζαμες έχουν λιώσει πάνω μου, όταν περάσει ο καιρός με το καλό και σηκώσω κεφάλι θα πάω να πάρω καινούργιες πυζαμες...Α! Να πω και ένα αστείο;; Σκέφτεστε καθόλου την βάφτιση; πότε θα κάνετε; εγώ λέω μετά το Πάσχα,την Κυριακή του Θωμά... να δούμε πότε θα προλάβω να τα οργανώσω όλα:shock:

14 ώρες πρίν, Ζαχαρωτο είπε:

Καλημέρα.σε καταλαβαίνω και εμένα έφραζαν(αυξημένη παραγωγη) και φράζουν συνέχεια οι γαλακτοφοροι πόροι.  Έχω να σου πω ότι ο πόνος και μετά την απόφραξη είναι ανυπόφορος Για 2 μέρες. Στις αρχές μέχρι να σαραντησουμε έβαζα και εγώ το θήλαστρο αργουσα πολύ να συνελθω (πονούσα πολύ και με το θήλαστρο). Μετα τον σαραντησμο Αφού άρχισε να βγαίνει γάλα έβαζα κατευθείαν την μικρή Έχω να σου πω πονούσα λιγότερο και έφευγε ο πόνος πιο γρήγορα.μπορείς να την βάλεις στην αρχή στο στήθος που δεν πονάει Για να την φύγει η μεγάλη πείνα και Μετα να την βάλεις στο πονεμένο. Δεν θα σε ρουφήξει με τόση μανία.

Αυτό πάλι με το ρουφηγμα,με μια λύσσα που πέφτουν πάνω στο βυζί... λες και θα τους το πάρεις... γι'αυτό μου έκανε και τις πληγές... από την λύσσα της!

21 ώρες πρίν, rainbow είπε:

novemper rain: Εγω πανυως σε θαυμαζω με τοσα παιδια κ παλευεις να το θηλασεις..εγω παντως ειλικρινα δεν θα ειχα κουραγιο.ηδη τωρα κ κουραστηκα φανταζομαι εσυ.καλη δυναμη σου ευχομαι

Μωρέ, μια χαρά κουράγιο αποκτάς... όταν έρθει η ώρα να χορέψεις τον ρυθμο που σου βαρανε, χορεύεις.. όταν πρόκειται για τα παιδιά σου βρίσκεις το κουράγιο, αποκτάς μια δύναμη που δεν το ξέρεις ότι έχεις.. όχι ότι είναι εύκολο , αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο

Κορίτσια πάω να αρμεχτω, ξυπνάει η πειναλα μου... καλά κουράγια μανούλες..


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω το πηρα αποφαση μαλλον θα το σταματησω το γαλα .λιγες μερες ακομα κ μετα λεω μπουκαλι.αφου δεν ειμαι καλα ψυχολογικα νομιζω ολο αυτο επηρρεαζει και τη σχεση μου με το παιδι .εχω μια μονιμη θλιψη .ευτυχως ο αντρσς μου με στηριζει σε ολα

Link to comment
Share on other sites

Ελατε κοριτσια θελω κουραγιο!!! Σε λιγο που θα σαραντισουμε θα ανοιξει ο καιρος και θα αρχισουμε τις βολτιτσες!! @november rain πρωτη σταση μαγαζι με πυτζαμες!! Χαχα!!

Λοιπον για τη βαφτιση δεν εχουμε συζητησει το ποτε, μαλλον σεπτεμβρη να προλαβουμε να μαζεψουμε λεφτα. Γενικα ειμαι υπερ της βαφτισης οσο πιο νωρις γινεται. Την κορη μου την ειχαμε βαφτθσει 4 μηνων. Εχουμε ομως διαλεξει τη νονα!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

εσπερος;θελω να πιστεθω οτι μετα τος 40 μερες θα στρωσουν ε και μια βολτα θα την πας.

για βαφτιση κ εμει λεμε αυγουστο η αρχες σεπτεμρη .το προβλημα ειναι οτι δεν καταληξαμε σε ονομα

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, november rain είπε:

Και πού είσαι ακόμα.... μου αρέσει που κοιταγαμε καροτσια για βολτουλες (εγώ είχα καρότσι, αλλά είχα ξεχάσει τί με περίμενε) ούτε στο μπαλκόνι δεν έχω όρεξη να βγω... οι πυζαμες έχουν λιώσει πάνω μου, όταν περάσει ο καιρός με το καλό και σηκώσω κεφάλι θα πάω να πάρω καινούργιες πυζαμες...Α! Να πω και ένα αστείο;; Σκέφτεστε καθόλου την βάφτιση; πότε θα κάνετε; εγώ λέω μετά το Πάσχα,την Κυριακή του Θωμά... να δούμε πότε θα προλάβω να τα οργανώσω όλα:shock:

Αυτό πάλι με το ρουφηγμα,με μια λύσσα που πέφτουν πάνω στο βυζί... λες και θα τους το πάρεις... γι'αυτό μου έκανε και τις πληγές... από την λύσσα της!

Μωρέ, μια χαρά κουράγιο αποκτάς... όταν έρθει η ώρα να χορέψεις τον ρυθμο που σου βαρανε, χορεύεις.. όταν πρόκειται για τα παιδιά σου βρίσκεις το κουράγιο, αποκτάς μια δύναμη που δεν το ξέρεις ότι έχεις.. όχι ότι είναι εύκολο , αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο

Κορίτσια πάω να αρμεχτω, ξυπνάει η πειναλα μου... καλά κουράγια μανούλες..

Και εγώ με πληγές συνέχεια τις πρώτες 40 μέρες μετά στρωσαμε λίγο.σε θαυμάζω με 3 παιδιά εγώ από τώρα λέω στον άντρα μου άμα θέλει κι άλλο παιδί να κάνει με αλλη

9 ώρες πρίν, rainbow είπε:

εγω το πηρα αποφαση μαλλον θα το σταματησω το γαλα .λιγες μερες ακομα κ μετα λεω μπουκαλι.αφου δεν ειμαι καλα ψυχολογικα νομιζω ολο αυτο επηρρεαζει και τη σχεση μου με το παιδι .εχω μια μονιμη θλιψη .ευτυχως ο αντρσς μου με στηριζει σε ολα

Καλημέρα να κάνεις αυτό που λέει η καρδιά σου.και εγώ τα ίδια περνούσα.επίσης πονούσα πολύ κάθε φορά έκλαιγα.όταν έλεγα θα το σταματήσω με το παραμικρό πρηζομουν και έπρεπε να αρμεχτω για να μην πονάω.Στην πορεία η μικρή δεν έπιανε με τίποτα μπιμπερό και αναγκαστικά συνέχισα τον θηλασμό.


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...