Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

@CMES εισαι αισιοδοξη για βολτες! εγω νομιζω οτι ολο το εξαμηνο θα ειμαι σπιτι συνδεδεμενη με το θηλαστρο! απελπισια!

Γιατι οχι; στην κορη μου σαραντισα αρχες ιουλιου και απο εκεινη τη μερα ημασταν καθε μερα εξω! Και τωρα που ημουν εγκυος καθε μερα 2-3 ωρες περπατημα και κουνιες με τη μιμρη (μεχρι που κουτσαθηκσ)! Τωρα το μονο προβλημα ειναι πως θα τα κουβαλαω και τα 2. Σκεφτομουν το μωρο στο καροτσι και για τη μικρη να παρω αυτα τα σκαλακια που μπαινουν πισω απο το καροτσι. Φοβαμαι ομως μην κατεβει και αρχισει να τρεχει σε καποια στιγμη της διαδρομης!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι γαλα δινετε για συμπληρωμα ; εμας μας εδωσε το hipp αλλα βλεπω τωρα δεν το τρωει κ δεν τη χορτενει.επισης θελω να αλλαξω παιδιατρο κ σκεφυομαι να τον να ρθει τωρα στις 20 που ξερει κ το παιδι κ μετα να παμε σε αλλον η να παω απο ρωρα αλλου;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , rainbow είπε:

τι γαλα δινετε για συμπληρωμα ; εμας μας εδωσε το hipp αλλα βλεπω τωρα δεν το τρωει κ δεν τη χορτενει.επισης θελω να αλλαξω παιδιατρο κ σκεφυομαι να τον να ρθει τωρα στις 20 που ξερει κ το παιδι κ μετα να παμε σε αλλον η να παω απο ρωρα αλλου;

Να πας απο τωρα αλλου. Οσο για το γαλα, αν δεν το χορταινει πρεπει να αυξησεις την ποσοτητα και οχι να αλλαξεις γαλα, αυτο ομως θα το κρινει ο παιδιατρος. Γενικα καλο ειναι να αποφευγεις να αλλαζεις γαλα. Εμεις παντως πινουμε το almiron.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νοβεμπερ ρειν σε θαυμαζω με τεσσερα!τα συγχαρητηρια μου!δ περασα μαστιτιδα αλλα φανταζομαι ποσο πονας.το καλυτερο φαρμακο για τη μαστιτιδα ειναι να βαζεις το μωρο.με διαφορες εναλλαγες στασης.το πηγουνι του να ακουμπαει στο σκληρο σημειο

Για τις περισσοτερες ο θηλασμος του πρωτου παιδιου τους πρωτους 2-3μημες ειναι δυσκολος.αλλες δ πιανει το μωρο για οποιονδηποτε λογο,αλλα εχουν ικτερο,αλλα δ βαζουν βαρος,αλλα εχουν γοπ η αλλεργια.κ γω στο πρωτο μερα τη μερα το πηγαινα.θα πρισπαθησω στο μαιευτηριο,θα μου δειξουν οι μαιες.θα προσπαθησω στο σπιτι 40μερες.ευτυχως μετα το διμηνο εστρωσε

Οσο για τον υπνο κ αν πρεπει να το ξυπνατε.ενα μωρο με ικτερο η ενα μωρο που δ παιρνει βαρος το θηλαζουμε ανα διωρο,απο θηλασμο σε θηλασμο.τριωρο τη νυχτα.για μπουκαλι δ ξερω.σταματαμε να το ξυπναμε αφου πεσει ο ικτερος.η σε θεμα βαρους αν ανακτησει το βαρος γεννησης +200με 300γρ.ετσι κ αλλιως δ θα παει απο το ενα ωραδυ διωρο στο επομενο 5ωρο με την μια.αν ηταν καλοκαιρι θα προσεχαμε κ για αφυδατωση

Καλυτερα να αποφευγεται η πιπιλα μεχρι την εδραιωση του θηλασμου.κ αν δινετε συμπληρωμα να μην ειναι με μπουκαλι,πχ με συριγγα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης (θα ακουστεί κάπως κουλό αλλά το έλεγαν οι παλιές) για τη μαστίτιδα βοηθάει να έχεις ένα λάχανο ολόκληρο στο ψυγείο και να βάζεις στο στήθος ένα φύλο παγωμένο (ένα ολόκληρο φύλο, όπως καλύπτει το σουτιέν). Το είχα εφαρμόσει στο πρώτο παιδί που είχα έναν φραγμένο πόρο και είχε βοηθήσει!! Το υπόλοιπο λάχανο κάντε το ωραία σαλάτα μην πάει χαμένο!!!:-D


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καινουργιες μανουλες Καλησπερα σας! Ως εμπειρες πια θελω να σας ρωτησω αν εχετε να προτινεται καποια προιοντα καθαρισμου για το μπεμπακι μας που να χρησιμοποιειτε και να μεινατε ευχαριστημενες χωρις χημικα.. προσωπικα ελεγα να τιμησω τα agnotis και σε πανες.! Οργανωνομαι απο τωρα μεχρι το Μαρτη που θα γεννησω!! Να χαιρεστε τα ζουζουνια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ani ani είπε:

Καινουργιες μανουλες Καλησπερα σας! Ως εμπειρες πια θελω να σας ρωτησω αν εχετε να προτινεται καποια προιοντα καθαρισμου για το μπεμπακι μας που να χρησιμοποιειτε και να μεινατε ευχαριστημενες χωρις χημικα.. προσωπικα ελεγα να τιμησω τα agnotis και σε πανες.! Οργανωνομαι απο τωρα μεχρι το Μαρτη που θα γεννησω!! Να χαιρεστε τα ζουζουνια σας!!!

Με το καλο!! Εγω χρησιμοποιω τη σειρα της laroche-posay που χρησιμοποιουσα και στην κορη μου η οποια ειχε γενικα πολυ ευαισθητο δερμα. Ομως ειναι πολυ καλη και η σριρα της frezyderm. Μην ξεχασεις να προμηθευτεις οινοπνευμα 70% και μικρες γαζουλες για να καθαριζεις τον αφαλο του!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , CMES είπε:

Με το καλο!! Εγω χρησιμοποιω τη σειρα της laroche-posay που χρησιμοποιουσα και στην κορη μου η οποια ειχε γενικα πολυ ευαισθητο δερμα. Ομως ειναι πολυ καλη και η σριρα της frezyderm. Μην ξεχασεις να προμηθευτεις οινοπνευμα 70% και μικρες γαζουλες για να καθαριζεις τον αφαλο του!!

ωραια!! σε ευχαριατω πολυ!! να χαιρεσαι τα ζουζουνια σου!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα οι ζςστε κομπρεσες βοηθανε πριν τον θηλασμο,αν εχουμε πρηξιμο,πετρωμα κλπ.κ κρυες κομπρεσες μετα τον θηλασμο

Βοηθαει πολυ να μπειτε στο ντουζ,να πεφτει ζεστο νερο στην πλατη  κ σκυμμενες ελαφρως μπροστα να βγαζετε με το χερι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ τα χω φτυσει παντως! αυτες οι αντλησεις καθε δυο ωρες + το ταϊσμα του φαγανα δεν αφηνουν χρονο για τιποτα. ακομα δεν εχει φτασει η παραγωγη μου στις αναγκες του, ενω κανονικα για να δουλεψει αυτο το πραγμα θα επρεπε να εχω και περισσευμα για ασφαλεια. μια κριση κολικων η μια ανησυχια να τον πιασει, αν ειμαι μονη στο σπιτι χανω την αντληση κ δεν εχω το φαι του, αρα πρεπει να πιει ξενο κλπ. ειλικρινα νομιζω οτι θα ερθει η ανοιξη κι εγω θα ειμαι ακομα κσλωδιωμενη. μεχρι την παιδιατρο παμε κ τρεμω αν θα προλαβουμε να γυρισω πισω κ να βγαλω γαλα πριν πεινασει... κι απο βολτες κατι δεκαλεπτα στην παραλια εξω απο το σπιτι (ευτυχως δλδ που μενουμε στην εξοχη). 

Τι ειρωνεια, πριν απο λιγους μηνες φοβομουν τον θηλασμο γιατι διαβαζα για 18ωρα, για μαραθωνιους κλπ. και τωρα παρακαλαω να θηλαζα! Κι απο την αλλη φοβαμαι να τον βσλω στο στηθος να φαει!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Εγώ τα χω φτυσει παντως! αυτες οι αντλησεις καθε δυο ωρες + το ταϊσμα του φαγανα δεν αφηνουν χρονο για τιποτα. ακομα δεν εχει φτασει η παραγωγη μου στις αναγκες του, ενω κανονικα για να δουλεψει αυτο το πραγμα θα επρεπε να εχω και περισσευμα για ασφαλεια. μια κριση κολικων η μια ανησυχια να τον πιασει, αν ειμαι μονη στο σπιτι χανω την αντληση κ δεν εχω το φαι του, αρα πρεπει να πιει ξενο κλπ. ειλικρινα νομιζω οτι θα ερθει η ανοιξη κι εγω θα ειμαι ακομα κσλωδιωμενη. μεχρι την παιδιατρο παμε κ τρεμω αν θα προλαβουμε να γυρισω πισω κ να βγαλω γαλα πριν πεινασει... κι απο βολτες κατι δεκαλεπτα στην παραλια εξω απο το σπιτι (ευτυχως δλδ που μενουμε στην εξοχη). 

Τι ειρωνεια, πριν απο λιγους μηνες φοβομουν τον θηλασμο γιατι διαβαζα για 18ωρα, για μαραθωνιους κλπ. και τωρα παρακαλαω να θηλαζα! Κι απο την αλλη φοβαμαι να τον βσλω στο στηθος να φαει!

Γιατι δεν δοκιμαζεις να τον βαλεις στο στηθος καποια στιγμη μεσα στη μερα που θα εισαστε ηρεμοι σπιτι; νομιζω οτι αυτο που κανεις τωρα αντικειμενικα δεν υπαρχει περιπτωση να αντεξεις να το κανεις για πολυ ακομα!! Κι εγω εχω παθει ψυχωση με το θηλαστρο, να αντλω παραλληλα την ωρα που θηλαζει. Και τωρα πριν απο λιγο ανακαλυψα πως η κορη μου εξαφανισε ενα εξαρτημα και δεν μπορω να το χρησιμοποιησω!! Παντως ο δικος μου κατα τα αλλα ειναι αψογος. Αν εκοβα το θηλασμο και συνεχιζα μονο ξενο θα περνουσαμε ζωη και κοτα!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

cmes: Και εγω αυτο σκεφτομουν σημερα διαβασα στο γαλα οτι στην τριτη βδομαδα τρωνε λεει 5-6 γευματα κ λεω οντως αν επινε μονο βξενο θα ξυπνουσε καθε 4 ωρες περιπου.θα ειμασταν τελεια..παντως κ εσυ που εχεις κ αλλο παιδακι φανταζομαι ποσο πιπ δυσκολο θα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Τα φτυσαμε.. εχω κλεισει μηνα με τις αντλησεις κ ειμαι να τρελαθω...ασε κ αυτο με τα ml που πρεπει να πιει..πλεον πρεπει βα πινει 90 ml κ πινει τα 70..αυριο 95ml ...κ σε 2 μερεςς 100..κ εμεις δυσκολευομστε.. παντως 8 φορες την ημερα αυτη η ιστορια δεν μενει λεπτο..στηθος επιασε αλλα δεν ξερω πως να το συνδυασω για να παμε αποκλσιστικα στηθος..πινουμε κ σιδηρο κ δυσκολευομσι να το δωσω..εχουν γρμισει ολα τα ρουχα σιδηρο...καμια ιδεα πως να το δινουνε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...