Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

11 hours ago, anoulious said:

Όταν θυμηθείς στείλε μου σε πμ αν μπορείς την εταιρεία που βρήκες για το χυμό. Νομίζω και η κευλανης, αλλά αφού δεν είμαστε σίγουροι, κοψτη την μωρέ να είμαστε ήσυχοι. 

Ο Χριστοδούλου έχει βγάλει φυσικό χυμό ρόδι χωρίς ζάχαρη, το βρίσκω που και που σε αβ Σκλαβενίτη και τελευταία βρίσκω συχνά μια μάρκα asop στα σούπερ από τη Δράμα, επίσης 100% φυσικός χωρίς ζάχαρη. Ακριβοί βέβαια αλλά έτσι είναι το ρόδι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, olpapa είπε:

Ο Χριστοδούλου έχει βγάλει φυσικό χυμό ρόδι χωρίς ζάχαρη, το βρίσκω που και που σε αβ Σκλαβενίτη και τελευταία βρίσκω συχνά μια μάρκα asop στα σούπερ από τη Δράμα, επίσης 100% φυσικός χωρίς ζάχαρη. Ακριβοί βέβαια αλλά έτσι είναι το ρόδι 

Ευχαριστωωωω. Θα πάω Αβ να δω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Visit a vis είπε:

Για την βιταμίνη Ε διάβασα ότι δεν συνίσταται με αντιπηκτική θεραπεία. Τώρα ούτως ή άλλως παίρνω μια πολυβιταμίνη και ίσως θα χρειαστώ επιπλέον d και c. Μου έχει προτείνει την Iofolet;;; Κάπως έτσι...με 400mg φυλλικό και πολλές άλλες. 

H διαλειμματική είναι εκείνη με την αποχή από το φαγητό 16 ώρες και γεύματα μέσα σε ένα 8ωρο. Συνήθως δεν ελέγχουν όσοι την κάνουν τι τρώνε και πόσο τρώνε, απλώς αν απέχουν το 16ωρο, άσχετα με το πότε είναι το τελευταίο τους γεύμα. Το προσαρμόζουν στις συνθήκες. Αλλά είχα αυτή την απορία! Δεν επηρεάζει το ζάχαρο ; Είναι δυνατόν...;;;

Δε γνωρίζω για την αντιπηκτική θεραπεία. Γι᾽αυτό καλό είναι να μιλήσεις με αιματολόγο. Εγώ δεν θα κάνω αντιπηκτικές και ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι η βιτ. ε κάνει καλό και στην ποιότητα των ωαρίων, οπότε την ξεκίνησα κι εγώ σαν συμπλήρωμα και για τους 2 λόγους. Τη βιτ. D καλό είναι να τη μετράς και να παίρνεις συμπλήρωμα ανάλογα με το αποτέλεσμα. Εμένα μου τη μετράει ο ενδοκρινολόγος μου. Είναι πολύ σημαντική βιταμίνη, δες και το βιβλίο!

Η διαλειμματική δίαιτα ΔΕΝ είναι καλή για τη γονιμότητα. Θυμίζω ότι εμείς δεν θέλουμε (απαραίτητα) να χάσουμε βάρος, εκτός κι αν είμαστε υπέρβαρες, αλλά να ακολουθούμε διατροφή που βοηθάει στη γονιμότητα. Είναι σημαντικό να κρατάμε το ζάχαρό μας σταθερό κι αυτό το πετυχαίνουμε τρώγοντας μικρά και συχνά γεύματα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη. Αν κάνουμε υπογλυκαιμίες κατά τη διάρκεια της ημέρας, η μήτρα μας συσπάται και αυτό δεν είναι καλό. Βέβαια και γι᾽αυτό καλό είναι να συμβουλευόμαστε τον ενδοκρινολόγο μας, γιατί ίσως η κατάστασή μας απαιτεί κάτι πιο ειδικό. 

Just now, olpapa είπε:

Ο Χριστοδούλου έχει βγάλει φυσικό χυμό ρόδι χωρίς ζάχαρη, το βρίσκω που και που σε αβ Σκλαβενίτη και τελευταία βρίσκω συχνά μια μάρκα asop στα σούπερ από τη Δράμα, επίσης 100% φυσικός χωρίς ζάχαρη. Ακριβοί βέβαια αλλά έτσι είναι το ρόδι 

Έχω δει και σε κάποιες λαικές αγορές σε πάγκους που πουλάνε ρόδια μηχανές που τα στίβουν επί τόπου και σου βάζουν το χυμό σε μπουκάλια. Κι αυτό αν το βρείτε, κυνηγήστε το, αλλά κυρίως εκμεταλλευτείτε την εποχή με τα φρέσκα ρόδια. 

Just now, Moomin είπε:

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!

Εντάξει, κατάλαβα :)

Αν σε δυσκολεύει η ανάγνωση από οθόνη, μπορείς να το κατεβάσεις σε .pdf και να πας σε ένα φωτοτυπάδικο να το εκτυπώσεις

1 hour ago, Visit a vis είπε:

Είναι εξαιρετική! μόλις παρακολούθησα συνέντευξή της...Αν μπορείς στείλε μου σε πμ το λινκ για το βιβλίο. Αυτή η φιλοσοφία ότι όλα βελτιώνονται είναι από μόνη της σημαντική! 

Η γυναίκα αυτή δεν επιτρεπόταν να μείνει έγκυος λόγω κάποιου σοβαρού αυτοάνοσου (νομίζω ρευματοειδής αρθρίτιδα) και όντας στην Αμερική της επιτρεπόταν 1 μόνο προσπάθεια εξωσωματικής, όπου θα χρησιμοποιούσε παρένθετη μητέρα. Επειδή δεν ήθελε να ρισκάρει, και όντας βιοχημικός η ίδια, άρχισε την έρευνα για να δει πώς μπορούσε να αυξήσει τις πιθανότητές της. Τα όσα έμαθε για τη γονιμότητα και τα παραθέτει στο βιβλίο, είδε ότι τελικά τη βοήθησαν και σε σχέση με το αυτοάνοσό της. Την ιστορία αυτή τη γράφει στην εισαγωγή του βιβλίου. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

 

Η γυναίκα αυτή δεν επιτρεπόταν να μείνει έγκυος λόγω κάποιου σοβαρού αυτοάνοσου (νομίζω ρευματοειδής αρθρίτιδα) και όντας στην Αμερική της επιτρεπόταν 1 μόνο προσπάθεια εξωσωματικής, όπου θα χρησιμοποιούσε παρένθετη μητέρα. Επειδή δεν ήθελε να ρισκάρει, και όντας βιοχημικός η ίδια, άρχισε την έρευνα για να δει πώς μπορούσε να αυξήσει τις πιθανότητές της. Τα όσα έμαθε για τη γονιμότητα και τα παραθέτει στο βιβλίο, είδε ότι τελικά τη βοήθησαν και σε σχέση με το αυτοάνοσό της. Την ιστορία αυτή τη γράφει στην εισαγωγή του βιβλίου. 

Βρείτε στο youtube συνέντευξή της Rebecca Fett λέγεται. Ψωρίαση-αρθρίτιδα, πολύ συνηθισμένο αυτοάνοσο. Και τόσο νεαρή κοπέλα...ακόμη και 47χρονες που μελέτησαν και ακολούθησαν τις συμβουλές τους πέτυχαν. Είναι αισιόδοξο! Αυτή η λογική ότι όλα μπορούν να βελτιωθούν και ότι δεν υπάρχουν αδιέξοδα, είναι μότο ζωής!!! Υπάρχουν πάντα καλύτεροι τρόποι να ζήσουμε...Μπράβο της! Είναι σημαντικό που μοιράστηκε τις γνώσεις της...εγώ μια ταπεινή φιλόλογος, πώς θα μπορούσα να τα ξέρω όλα αυτά... ;-)  Σιγά-σιγά μας βλέπω όμως με ντοκτορά στη Βιοχημεία... :-) 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Μετά την εμβρυομεταφορά κάνετε εξετάσεις Οιστραδιόλη / Προγεστερόνη την 5η ημέρα; Είδα ότι στην Αμερική γίνεται σε κάποια κέντρα και διάβασα και εδώ μια κοπέλα που το έκανε να δει αν απορροφούνται σωστά τα φάρμακα αλλά τόσο καιρό δεν το είχα ξαναδεί για ενδιάμεση εξέταση μεταξύ εμβρυομεταφοράς και χοριακής..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, favol είπε:

Μετά την εμβρυομεταφορά κάνετε εξετάσεις Οιστραδιόλη / Προγεστερόνη την 5η ημέρα; Είδα ότι στην Αμερική γίνεται σε κάποια κέντρα και διάβασα και εδώ μια κοπέλα που το έκανε να δει αν απορροφούνται σωστά τα φάρμακα αλλά τόσο καιρό δεν το είχα ξαναδεί για ενδιάμεση εξέταση μεταξύ εμβρυομεταφοράς και χοριακής..

Ναι κάνω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, favol είπε:

Μετά την εμβρυομεταφορά κάνετε εξετάσεις Οιστραδιόλη / Προγεστερόνη την 5η ημέρα; Είδα ότι στην Αμερική γίνεται σε κάποια κέντρα και διάβασα και εδώ μια κοπέλα που το έκανε να δει αν απορροφούνται σωστά τα φάρμακα αλλά τόσο καιρό δεν το είχα ξαναδεί για ενδιάμεση εξέταση μεταξύ εμβρυομεταφοράς και χοριακής..

Κι εγω εκανα γιατι δεν πήρα cyclacur.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, favol είπε:

Έχει να κάνει με αυτό;

Δεν έπαιρνες ποτέ οιστρδιόλη  δηλαδη;

Σε ποιο κέντρο είσαι;

Όχι μονο σ αυτην την τελευταια προσπαθεια ως αλλαγή πρωτοκόλλου το καναμε και δεν πήρα. Ο γιατρος μου ειναι ο Σφακ. Εσυ που εισαι;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, favol είπε:

Μετά την εμβρυομεταφορά κάνετε εξετάσεις Οιστραδιόλη / Προγεστερόνη την 5η ημέρα; Είδα ότι στην Αμερική γίνεται σε κάποια κέντρα και διάβασα και εδώ μια κοπέλα που το έκανε να δει αν απορροφούνται σωστά τα φάρμακα αλλά τόσο καιρό δεν το είχα ξαναδεί για ενδιάμεση εξέταση μεταξύ εμβρυομεταφοράς και χοριακής..

Κι εγώ είχα κάνει! (έπαιρνα utrogestan, cyclacur, κορτιζόνη & έκανα ενέσεις ivor) 
Νομίζω γίνονται για προσαρμογή στη δόση προγεστερόνης & cyclacur(;) αλλά σε μένα δεν χρειαζόταν κάποια αλλαγή!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2020 at 2:34 ΜΜ, anoulious είπε:

Ευχαριστωωωω. Θα πάω Αβ να δω

αν στιβεις πορτοκαλια παντως γενικα ειναι το ιδιο ευκολο να στιψεις κ ροδια . εγω αυτο κανω εχω στιφτη ηλεκτρικο κ τα στιβω ολα μαζι κ τα πινει κ το μικρο. γιατι κ εμεις πολυ χρονο για αποχυμωτες κ τετοια δεν εχουμε κ δεν θελω να περνω ετοιμους χυμους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

αν στιβεις πορτοκαλια παντως γενικα ειναι το ιδιο ευκολο να στιψεις κ ροδια . εγω αυτο κανω εχω στιφτη ηλεκτρικο κ τα στιβω ολα μαζι κ τα πινει κ το μικρο. γιατι κ εμεις πολυ χρονο για αποχυμωτες κ τετοια δεν εχουμε κ δεν θελω να περνω ετοιμους χυμους. 

Εχω ηλεκτρικο στυφτη αλλα το ροδι ειναι το ιδιο ευκολο με το πορτοκαλι?!!Να δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Εχω ηλεκτρικο στυφτη αλλα το ροδι ειναι το ιδιο ευκολο με το πορτοκαλι?!!Να δοκιμασω

ναι αμεσως γινετε χυμος εγω ετσι το κανω για το μικρο. θελει λιγο σουρωμα αλλα οκ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...