Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

      πρίν από 59 λεπτά , Fay_ είπε:

      Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου αυξάνουν τα ούτρο ή γιατί δε μου είπαν οι ίδιοι να μετρήσω προγεστερονη εφόσον είναι σημαντική απ όσο ξέρω. Δηλαδή θα γίνω εγω από μόνη μου η γιατρος..Έτσι μου έρχεται να πιω από μόνη μου παραπάνω ουτρο. Ξέρεις αν απορροφάται καλύτερα κολπικά; Εγω παίρνω και τα τρία από το στόμα. Σ ευχαριστώ παρεπιμπτοντως για όλες σου τις απαντήσεις 💕

      δεν σου αύξησαν την prolutex ; προγεστερονη δεν είναι ή κάνω λάθος;

      • Ευχαριστώ 1

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Just now, LenaEsperanzaMar είπε:

@EllieV ο γιατρός τι σου είπε;;  Έχω διαβάσει πάντως ότι κάποιες κοπέλες διπλασιάζουν στις 3 ημέρες.. ευχομαι όλα να πάνε καλά!

Τι να πει....ήθελε πιο μεγαλη αυξηση αλλα θα δουμε την εξελιξη αυτο ειπε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, LenaEsperanzaMar είπε:

@Nephele78 ανεξήγητο το τι συνέβαινε! 

Ναι κάνω κ innohep γιατί μετά την 3η βιοχημική στον έλεγχο που έκανα είδαμε ότι έχω κληρονομική θρομβοφιλία.
Προγεστερονη κοιτάξαμε μόνο 2 μερεσ πριν την ωοληψία κ θεωρώ ότι μάλλον επειδή ξεκίνησε να μου δίνει απευθείας προγεστερονη σε υπόθετα ίσως ήταν καλυμμένος ότι θα έχω την απαραίτητη.(;!)

 

Βασικα απο τη μικρη μου εμπειρια θα σου πω οτι οταν μεινεις εγκυος με τη θετικη χοριακη κατευθειαν καλο ειναι να παρακολουθησετε στενα την ε2 και prg γιατί μπορει να εχεις θεμα εκει και να μη το εχει κατελαβει καποιος,οχι τοσο συχνο αλλα συμβαινει..κ το σακχαρο και ας εισαι οκ τωρα με ολα...με τη κυηση αλλαζουν οι τιμες..μετα ειναι καποιοι δεικτες πηξης αιματος που εξισου πρεπει να επαναλαβεις και ας παιρνεις αντιπηκτικες πχ χρονος προθρομβινης/μερικης θρομβοπλαστινης ΑPT, ινωδογονο, αντισωματα καρδιολιπινης ιGG/igm,αντιπηκτικα λυκου..

Just now, EllieV είπε:

Τι να πει....ήθελε πιο μεγαλη αυξηση αλλα θα δουμε την εξελιξη αυτο ειπε

Κανονικα ναι,αλλα ποτέ δε ξερεις, καποιες φορες παιρνει μπρος λιγο αργοτερα..υπομονη κοριτσι μου ,ευχομαι ολα καλα να πανε!!

Link to comment
Share on other sites

@Nephele78 θα το έχω υπόψη μου αυτό με την προγεστερονη κ την ε2.  
Αν την Δευτέρα βγει θετικη η χοριακη, θα κάνω κ αυτές..
Επειδή ειχα πάει κ στο τμήμα αποβολών του Έλενα μού είχε πει η Τσεκούρα ότι στην επόμενη κύηση θα πρέπει να κοιτάξουμε κ άλλους παράγοντες θρομβοφιλιας που μπορεί να εμφανίζονται μόνο σε κύηση. Όλες αυτεσ που ανέφερες έχουν γίνει, τώρα αν χρειαστούν κ αυτές οι ίδιες να επαναληφθούν δεν το ξέρω.
 

Link to comment
Share on other sites

Just now, LenaEsperanzaMar είπε:

@Nephele78 θα το έχω υπόψη μου αυτό με την προγεστερονη κ την ε2.  
Αν την Δευτέρα βγει θετικη η χοριακη, θα κάνω κ αυτές..
Επειδή ειχα πάει κ στο τμήμα αποβολών του Έλενα μού είχε πει η Τσεκούρα ότι στην επόμενη κύηση θα πρέπει να κοιτάξουμε κ άλλους παράγοντες θρομβοφιλιας που μπορεί να εμφανίζονται μόνο σε κύηση. Όλες αυτεσ που ανέφερες έχουν γίνει, τώρα αν χρειαστούν κ αυτές οι ίδιες να επαναληφθούν δεν το ξέρω.
 

Ναι να το κανεις οπωσδηποτε.φαντασου στο πρωτο τριμηνο που ειναι κ το πιο κρισιμο  τσεκαραμε ε2 ,prg & σακχαρο καθε βδομαδα και χωρις να εχω ιστορικο..αυτοι ειναι οι παραγοντες ναι κ καποιες αλλες πιο κλασικες εξετασεις.γιατί με τη κυηση αλλαζουν οι τιμες οπως κ θυροειδή..Μπραβο!τα γνωριζεις τοτε κ θα πας τελεια !! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, LenaEsperanzaMar είπε:

@Nephele78 θα το έχω υπόψη μου αυτό με την προγεστερονη κ την ε2.  
Αν την Δευτέρα βγει θετικη η χοριακη, θα κάνω κ αυτές..
Επειδή ειχα πάει κ στο τμήμα αποβολών του Έλενα μού είχε πει η Τσεκούρα ότι στην επόμενη κύηση θα πρέπει να κοιτάξουμε κ άλλους παράγοντες θρομβοφιλιας που μπορεί να εμφανίζονται μόνο σε κύηση. Όλες αυτεσ που ανέφερες έχουν γίνει, τώρα αν χρειαστούν κ αυτές οι ίδιες να επαναληφθούν δεν το ξέρω.
 

@Nephele78Άρα μήπως και η Τσεκούρα κάνει τον έλεγχο για το αντιφωφολιπιδικό σύνδρομο; @LenaEsperanzaMarΣου είχε πει να την πάρεις τηλ. με θετικό τεστ η Τσεκούρα; Ή πρέπει να ψάξεις άλλον αιματολόγο για να σε παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Troia όλες αυτές οι εξετάσεις για αντισώματα καρδιολιπίνης, λύκου κ πολλές άλλες είναι το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Κ βέβαια κάνει τον έλεγχο η Τσεκούρα. Αλλά υπάρχουν κ άλλες μου είπε που θα πρέπει να γίνουν στην εγκυμοσύνη. Κ μόλις μείνω πάλι έγκυος μου είπε να πάω χωρίς καν ραντεβού αν θυμάμαι καλά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, LenaEsperanzaMar είπε:

@Troia όλες αυτές οι εξετάσεις για αντισώματα καρδιολιπίνης, λύκου κ πολλές άλλες είναι το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Κ βέβαια κάνει τον έλεγχο η Τσεκούρα. Αλλά υπάρχουν κ άλλες μου είπε που θα πρέπει να γίνουν στην εγκυμοσύνη. Κ μόλις μείνω πάλι έγκυος μου είπε να πάω χωρίς καν ραντεβού αν θυμάμαι καλά.

Α, ΟΚ, γιατί το συζητούσαμε με τη @Nephele78, αλλά και με άλλες κοπέλες κατά διαστήματα αν μας αναλαμβάνει και μετά και αν κάνει τον έλεγχο της επίκτητης θρομβοφιλίας. Καλό αυτό που σου είπε να πας χωρίς ραντεβού. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2020 at 4:51 ΜΜ, LenaEsperanzaMar είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό κ αγωνιώ μαζί σας κ χαίρομαι με τις χαρές σας κ στεναχωριέμαι με τις λύπες σας. 
Ήρθε η ώρα λοιπόν να μπω κ εγώ στην παρέα της εξωσωματικής κ να μοιραστώ μαζί σας τις δικές μου αγωνίες μέχρι να έρθει η ώρα της χοριακής. 
Εμεις καναμε εμβρυομεταφορά 2 άριστων εμβρύων 3ων ημερών την προηγούμενη Τρίτη κ η χοριακη είναι να γίνει την Δευτέρα. 
Τις πρώτες ημέρες ήμουν πολύ αισιόδοξη κ σχετικά χαλαρή (όσο γίνεται), αλλά όσο περνάνε οι μέρες οι φόβοι μου για αποτυχία της προσπαθειασ μεγαλώνουν. 
Μετα από 2-3 μέρες από την εμβρυομεταφορά έχω πολύ ελαφριές κράμπες περιόδου (κάτι το οποίο βέβαια με προειδοποίησαν ότι μπορεί να συμβεί λόγω της επέμβασης που έχει γίνει σε μήτρα κ ωοθήκες μέσα από την όλη διαδικασία) αλλά χθες το βράδυ με έπιασε στιγμιαία ένας οξύς πόνος σαν σφάχτης χαμηλά κ στο κέντρο της κοιλιάς. Τόσο δυνατός που νομιζα ότι θα αδιαθετήσω επι τόπου. Ουφ, δεν ξέρω. Απ την μια λέω καλό σημάδι να υπάρχει κάποια ενόχληση, απ την άλλη φοβάμαι ότι είναι τα προεόρτια της περιόδου. Πριν ένα χρόνο είχα την τρίτη μου βιοχημική μετά από φυσικές συλλήψεις όλες μέσα σε 9 μηνεσ κ είμαι αρκετά αγχωμένη.
Όσες είχατε θετικές χοριακες είχατε καθόλου συμπτώματα; το ότι βάλαμε 2 εμβρυα παίζει κανέναν ρόλο στην ένταση των συμπτωμάτων σε περίπτωση που έχουν εμφυτευτεί κ τα δυο;;  Ή όσες έχετε δίδυμα δεν είχατε καμία αξιοσημείωτη "προειδοποίηση" πριν την χοριακη; 
Συγγνωμη για το μακροσκελές κείμενο κ θα χαρώ να ακούσω τις δικές σας εμπειριες σύντομα. 

 

Εγώ δεν ένιωθα τίποτα...ελάχιστο πρήξιμο στο στήθος...ήμουν σίγουρη ότι θα ήταν αρνητικό .....και όμως ΕΓΚΥΟΣ!!!

Οπότε μην πτοήσε

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@katetsouka Με το καλό όλα σου εύχομαι!

Εμένα είχε ξεκινήσει το στήθος μου κ πονούσε πάρα πολύ απ την διέγερση... αλλά απ την ετ κ μετά έχει ελαττωθεί πάρα πολύ ο πόνος κ το πρήξιμο. Γι αυτό προβληματίστηκα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@EllieV Καλημέρα κορίτσι! 
Θεωρω ικανοποιητικό τον ρυθμό που ανέβηκε στην τρίτη μέτρηση.. δεδομένου ότι πρέπει να διπλασιάζεται ανά 2-3 ημέρες! 
Όλα να πάνε τέλεια εύχομαι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, EllieV είπε:

Καλημερα κοριτσια

Αποτελεσματα χοριακης

Δευτερα 82 

Τετάρτη 102

Παρασκευή 178

Δευτερα ξανά

Δεν ξερω τι να περιμένω γμτ..ποια η γνώμη σας?

Ειναι χαμηλές οι αυξήσεις που κανεις, σου ευχομαι να εχεις δυνατό εμβρυακι που θα τα καταφέρει!

τις χοριακες τις εκανες στο ίδιο εργαστηριο , ανα 48 ωρες σωστά;

 Υπομονη ως την Δευτέρα, κατι αλλο δεν γινεται.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Ειναι χαμηλές οι αυξήσεις που κανεις, σου ευχομαι να εχεις δυνατό εμβρυακι που θα τα καταφέρει!

τις χοριακες τις εκανες στο ίδιο εργαστηριο , ανα 48 ωρες σωστά;

 Υπομονη ως την Δευτέρα, κατι αλλο δεν γινεται.

Ναι όλες στο ιδιο κ ανα 48 ώρες..

Κανω υπομονη δεν εχω κατι αλλο να κανω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2020 at 4:51 PM, LenaEsperanzaMar said:

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό κ αγωνιώ μαζί σας κ χαίρομαι με τις χαρές σας κ στεναχωριέμαι με τις λύπες σας. 
Ήρθε η ώρα λοιπόν να μπω κ εγώ στην παρέα της εξωσωματικής κ να μοιραστώ μαζί σας τις δικές μου αγωνίες μέχρι να έρθει η ώρα της χοριακής. 
Εμεις καναμε εμβρυομεταφορά 2 άριστων εμβρύων 3ων ημερών την προηγούμενη Τρίτη κ η χοριακη είναι να γίνει την Δευτέρα. 
Τις πρώτες ημέρες ήμουν πολύ αισιόδοξη κ σχετικά χαλαρή (όσο γίνεται), αλλά όσο περνάνε οι μέρες οι φόβοι μου για αποτυχία της προσπαθειασ μεγαλώνουν. 
Μετα από 2-3 μέρες από την εμβρυομεταφορά έχω πολύ ελαφριές κράμπες περιόδου (κάτι το οποίο βέβαια με προειδοποίησαν ότι μπορεί να συμβεί λόγω της επέμβασης που έχει γίνει σε μήτρα κ ωοθήκες μέσα από την όλη διαδικασία) αλλά χθες το βράδυ με έπιασε στιγμιαία ένας οξύς πόνος σαν σφάχτης χαμηλά κ στο κέντρο της κοιλιάς. Τόσο δυνατός που νομιζα ότι θα αδιαθετήσω επι τόπου. Ουφ, δεν ξέρω. Απ την μια λέω καλό σημάδι να υπάρχει κάποια ενόχληση, απ την άλλη φοβάμαι ότι είναι τα προεόρτια της περιόδου. Πριν ένα χρόνο είχα την τρίτη μου βιοχημική μετά από φυσικές συλλήψεις όλες μέσα σε 9 μηνεσ κ είμαι αρκετά αγχωμένη.
Όσες είχατε θετικές χοριακες είχατε καθόλου συμπτώματα; το ότι βάλαμε 2 εμβρυα παίζει κανέναν ρόλο στην ένταση των συμπτωμάτων σε περίπτωση που έχουν εμφυτευτεί κ τα δυο;;  Ή όσες έχετε δίδυμα δεν είχατε καμία αξιοσημείωτη "προειδοποίηση" πριν την χοριακη; 
Συγγνωμη για το μακροσκελές κείμενο κ θα χαρώ να ακούσω τις δικές σας εμπειριες σύντομα. 

 

Εγώ πάντως ειχα πολύ έντονους πόνους όπως τους περιγράφεις ,ήμουν σίγουρη για το αρνητικό και ειχα θετικό αποτέλεσμα...σου ευχομαι ο,τι καλύτερο!!!

  • Μου αρέσει 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...