Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, favol είπε:

Μετά την εμβρυομεταφορά κάνετε εξετάσεις Οιστραδιόλη / Προγεστερόνη την 5η ημέρα; Είδα ότι στην Αμερική γίνεται σε κάποια κέντρα και διάβασα και εδώ μια κοπέλα που το έκανε να δει αν απορροφούνται σωστά τα φάρμακα αλλά τόσο καιρό δεν το είχα ξαναδεί για ενδιάμεση εξέταση μεταξύ εμβρυομεταφοράς και χοριακής..

Καλησπέρα, όχι σε μένα δεν έκαναν στο φυσικό κύκλο. Την επόμενη φορά θα ρωτήσω όμως..

  • Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, favol είπε:

Μετά την εμβρυομεταφορά κάνετε εξετάσεις Οιστραδιόλη / Προγεστερόνη την 5η ημέρα; Είδα ότι στην Αμερική γίνεται σε κάποια κέντρα και διάβασα και εδώ μια κοπέλα που το έκανε να δει αν απορροφούνται σωστά τα φάρμακα αλλά τόσο καιρό δεν το είχα ξαναδεί για ενδιάμεση εξέταση μεταξύ εμβρυομεταφοράς και χοριακής..

Παντα μου μετραγε και τη μερα  ετ και μετα απο 5 /6 μερες.τις θεωρει πολυ σημαντικες αυτες τις 2 και με + χοριακη ολο το πρωτο τριμηνο για να ρυθμιζει φάρμακα δηλ. ουτε να δινει χωρις λογο και ουτε να υπαρχει ελλειψη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2020 at 3:45 ΜΜ, favol είπε:

Μετά την εμβρυομεταφορά κάνετε εξετάσεις Οιστραδιόλη / Προγεστερόνη την 5η ημέρα; Είδα ότι στην Αμερική γίνεται σε κάποια κέντρα και διάβασα και εδώ μια κοπέλα που το έκανε να δει αν απορροφούνται σωστά τα φάρμακα αλλά τόσο καιρό δεν το είχα ξαναδεί για ενδιάμεση εξέταση μεταξύ εμβρυομεταφοράς και χοριακής..

Καλησπέρα

 

Ναι εγω έκανα την ημερα της ετ εξεταση προγεστερονης κ μετα απο 3 μερες παλι κ μου προσθεσε προγεστερονη..τωρα Δευτερα χοριακη κ ελπιζουμε

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, EllieV είπε:

Καλησπέρα

 

Ναι εγω έκανα την ημερα της ετ εξεταση προγεστερονης κ μετα απο 3 μερες παλι κ μου προσθεσε προγεστερονη..τωρα Δευτερα χοριακη κ ελπιζουμε

Καλά αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό κ αγωνιώ μαζί σας κ χαίρομαι με τις χαρές σας κ στεναχωριέμαι με τις λύπες σας. 
Ήρθε η ώρα λοιπόν να μπω κ εγώ στην παρέα της εξωσωματικής κ να μοιραστώ μαζί σας τις δικές μου αγωνίες μέχρι να έρθει η ώρα της χοριακής. 
Εμεις καναμε εμβρυομεταφορά 2 άριστων εμβρύων 3ων ημερών την προηγούμενη Τρίτη κ η χοριακη είναι να γίνει την Δευτέρα. 
Τις πρώτες ημέρες ήμουν πολύ αισιόδοξη κ σχετικά χαλαρή (όσο γίνεται), αλλά όσο περνάνε οι μέρες οι φόβοι μου για αποτυχία της προσπαθειασ μεγαλώνουν. 
Μετα από 2-3 μέρες από την εμβρυομεταφορά έχω πολύ ελαφριές κράμπες περιόδου (κάτι το οποίο βέβαια με προειδοποίησαν ότι μπορεί να συμβεί λόγω της επέμβασης που έχει γίνει σε μήτρα κ ωοθήκες μέσα από την όλη διαδικασία) αλλά χθες το βράδυ με έπιασε στιγμιαία ένας οξύς πόνος σαν σφάχτης χαμηλά κ στο κέντρο της κοιλιάς. Τόσο δυνατός που νομιζα ότι θα αδιαθετήσω επι τόπου. Ουφ, δεν ξέρω. Απ την μια λέω καλό σημάδι να υπάρχει κάποια ενόχληση, απ την άλλη φοβάμαι ότι είναι τα προεόρτια της περιόδου. Πριν ένα χρόνο είχα την τρίτη μου βιοχημική μετά από φυσικές συλλήψεις όλες μέσα σε 9 μηνεσ κ είμαι αρκετά αγχωμένη.
Όσες είχατε θετικές χοριακες είχατε καθόλου συμπτώματα; το ότι βάλαμε 2 εμβρυα παίζει κανέναν ρόλο στην ένταση των συμπτωμάτων σε περίπτωση που έχουν εμφυτευτεί κ τα δυο;;  Ή όσες έχετε δίδυμα δεν είχατε καμία αξιοσημείωτη "προειδοποίηση" πριν την χοριακη; 
Συγγνωμη για το μακροσκελές κείμενο κ θα χαρώ να ακούσω τις δικές σας εμπειριες σύντομα. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, LenaEsperanzaMar είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό κ αγωνιώ μαζί σας κ χαίρομαι με τις χαρές σας κ στεναχωριέμαι με τις λύπες σας. 
Ήρθε η ώρα λοιπόν να μπω κ εγώ στην παρέα της εξωσωματικής κ να μοιραστώ μαζί σας τις δικές μου αγωνίες μέχρι να έρθει η ώρα της χοριακής. 
Εμεις καναμε εμβρυομεταφορά 2 άριστων εμβρύων 3ων ημερών την προηγούμενη Τρίτη κ η χοριακη είναι να γίνει την Δευτέρα. 
Τις πρώτες ημέρες ήμουν πολύ αισιόδοξη κ σχετικά χαλαρή (όσο γίνεται), αλλά όσο περνάνε οι μέρες οι φόβοι μου για αποτυχία της προσπαθειασ μεγαλώνουν. 
Μετα από 2-3 μέρες από την εμβρυομεταφορά έχω πολύ ελαφριές κράμπες περιόδου (κάτι το οποίο βέβαια με προειδοποίησαν ότι μπορεί να συμβεί λόγω της επέμβασης που έχει γίνει σε μήτρα κ ωοθήκες μέσα από την όλη διαδικασία) αλλά χθες το βράδυ με έπιασε στιγμιαία ένας οξύς πόνος σαν σφάχτης χαμηλά κ στο κέντρο της κοιλιάς. Τόσο δυνατός που νομιζα ότι θα αδιαθετήσω επι τόπου. Ουφ, δεν ξέρω. Απ την μια λέω καλό σημάδι να υπάρχει κάποια ενόχληση, απ την άλλη φοβάμαι ότι είναι τα προεόρτια της περιόδου. Πριν ένα χρόνο είχα την τρίτη μου βιοχημική μετά από φυσικές συλλήψεις όλες μέσα σε 9 μηνεσ κ είμαι αρκετά αγχωμένη.
Όσες είχατε θετικές χοριακες είχατε καθόλου συμπτώματα; το ότι βάλαμε 2 εμβρυα παίζει κανέναν ρόλο στην ένταση των συμπτωμάτων σε περίπτωση που έχουν εμφυτευτεί κ τα δυο;;  Ή όσες έχετε δίδυμα δεν είχατε καμία αξιοσημείωτη "προειδοποίηση" πριν την χοριακη; 
Συγγνωμη για το μακροσκελές κείμενο κ θα χαρώ να ακούσω τις δικές σας εμπειριες σύντομα.

Είδες που το λέγαμε ότι εσύ θα με ξεπεράσεις; Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις ένα αίσιο αποτέλεσμα! Όποτε μπορέσω, θα σου στείλω μήνυμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2020 at 3:59 ΜΜ, Meni_@ είπε:

Μπράβο ρε κορίτσι!!!!! Πόσο είναι η χοριακη σου??? Να έχεις μια υπέροχη και όμορφη εγκυμοσυνη...!!!!!!! 

χθες πήγαμε στην κ.Κύρου με τον άντρα μου και κάναμε τον πρώτο υπέρηχο! Μας έδειξε εναν σάκο μέσα στην μήτρα και τον λεκιθικό (ενα στρόγγυλο πραγματάκι). Μας είπε ότι δεν χρειάζεται άλλη χοριακή και ότι θα μας ξαναδει σε 10 μέρες......πετάμε από την χαρά μας!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, LenaEsperanzaMar είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό κ αγωνιώ μαζί σας κ χαίρομαι με τις χαρές σας κ στεναχωριέμαι με τις λύπες σας. 
Ήρθε η ώρα λοιπόν να μπω κ εγώ στην παρέα της εξωσωματικής κ να μοιραστώ μαζί σας τις δικές μου αγωνίες μέχρι να έρθει η ώρα της χοριακής. 
Εμεις καναμε εμβρυομεταφορά 2 άριστων εμβρύων 3ων ημερών την προηγούμενη Τρίτη κ η χοριακη είναι να γίνει την Δευτέρα. 
Τις πρώτες ημέρες ήμουν πολύ αισιόδοξη κ σχετικά χαλαρή (όσο γίνεται), αλλά όσο περνάνε οι μέρες οι φόβοι μου για αποτυχία της προσπαθειασ μεγαλώνουν. 
Μετα από 2-3 μέρες από την εμβρυομεταφορά έχω πολύ ελαφριές κράμπες περιόδου (κάτι το οποίο βέβαια με προειδοποίησαν ότι μπορεί να συμβεί λόγω της επέμβασης που έχει γίνει σε μήτρα κ ωοθήκες μέσα από την όλη διαδικασία) αλλά χθες το βράδυ με έπιασε στιγμιαία ένας οξύς πόνος σαν σφάχτης χαμηλά κ στο κέντρο της κοιλιάς. Τόσο δυνατός που νομιζα ότι θα αδιαθετήσω επι τόπου. Ουφ, δεν ξέρω. Απ την μια λέω καλό σημάδι να υπάρχει κάποια ενόχληση, απ την άλλη φοβάμαι ότι είναι τα προεόρτια της περιόδου. Πριν ένα χρόνο είχα την τρίτη μου βιοχημική μετά από φυσικές συλλήψεις όλες μέσα σε 9 μηνεσ κ είμαι αρκετά αγχωμένη.
Όσες είχατε θετικές χοριακες είχατε καθόλου συμπτώματα; το ότι βάλαμε 2 εμβρυα παίζει κανέναν ρόλο στην ένταση των συμπτωμάτων σε περίπτωση που έχουν εμφυτευτεί κ τα δυο;;  Ή όσες έχετε δίδυμα δεν είχατε καμία αξιοσημείωτη "προειδοποίηση" πριν την χοριακη; 
Συγγνωμη για το μακροσκελές κείμενο κ θα χαρώ να ακούσω τις δικές σας εμπειριες σύντομα. 

 

Οποτε εσυ παιδί επιανες ανετα...το μετα ηταν το θεμα σου..να προσεξεις τη προγεστερονη κ οιστραδιολη μετα τη θετικη σου χοριακη..αριστα τα εμβρυακια Μπραβο να πανε ολα καλα και μην ψαχνεις για συμπτωματα δεν εχουν ολες και πολλα ειναι απο τα φαρμακα..εγω δεν ειχα κανενα συμπτωμα απολυτως με 2 μωρα και εννοειται αρνητικο περιμενα κ γω καθως ηταν η 3η μου ετ..κ δεν ειχα μεινει ποτέ εγκυος !καποια λιγα πχ πρηξιμο στηθος κ αναγουλες εμφανιστήκανε απο την 7η εβδομαδα..καλη επιτυχια ευχομαι μια τεραστια χοριακη!!!κ το σαββατο αν αγωνιάς μπορείς να πας για χοριακη  :-) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Nephele78 σ ευχαριστώ παρά πολύ για την ανταπόκριση! 
Ναι, έπιανα εύκολα αλλά στην 5η εβδ. τα έχανα. Προγεστερόνη μου έδωσε ο γιατρός μετά την ωοληψία τα cyclogest μέχρι κ την ημέρα της ετ κ μετά ξεκίνησα utrogestan (τα οποία κ αυξάνω σταδιακά) κ κολπική γελη crinone. 
Οιστραδιόλη εκανα την Δευτέρα, 5 μέρες μετά την ετ κ ήταν 223. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό. 
Αλλα από σήμερα μου είπε να ξεκινήσω cyclacur τα οποία κ επισης θα αυξήσω από το Σάββατο. 
Αλήθεια, με διδυμάκια κιόλας κ δεν είχες κανένα σύμπτωμα;! Αχ, μακάρι να πάνε όλα καλά! 
Τι χοριακή είχες; 
Να σου πω την αλήθεια.. σκέφτομαι να κάνω ένα τεστ το Σάββατο κ Δευτέρα να πάω κανονικά για την χοριακη. Αν κ διαβάζω ότι κ τα τεστ ένα βάσανο είναι.. πολύ αβέβαια. αχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, LenaEsperanzaMar είπε:

@Nephele78 σ ευχαριστώ παρά πολύ για την ανταπόκριση! 
Ναι, έπιανα εύκολα αλλά στην 5η εβδ. τα έχανα. Προγεστερόνη μου έδωσε ο γιατρός μετά την ωοληψία τα cyclogest μέχρι κ την ημέρα της ετ κ μετά ξεκίνησα utrogestan (τα οποία κ αυξάνω σταδιακά) κ κολπική γελη crinone. 
Οιστραδιόλη εκανα την Δευτέρα, 5 μέρες μετά την ετ κ ήταν 223. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό. 
Αλλα από σήμερα μου είπε να ξεκινήσω cyclacur τα οποία κ επισης θα αυξήσω από το Σάββατο. 
Αλήθεια, με διδυμάκια κιόλας κ δεν είχες κανένα σύμπτωμα;! Αχ, μακάρι να πάνε όλα καλά! 
Τι χοριακή είχες; 
Να σου πω την αλήθεια.. σκέφτομαι να κάνω ένα τεστ το Σάββατο κ Δευτέρα να πάω κανονικά για την χοριακη. Αν κ διαβάζω ότι κ τα τεστ ένα βάσανο είναι.. πολύ αβέβαια. αχαχαχαχα

5η εβδομαδα; Γιατί ρε γαμωτο;κανεις κ αντιπηκτικες;γιατί δεν μετρήσατε και prg μαζι με την ε2;;;Λοιπον,τη μερα της ετ ειχα ε2: 177 & prg:31,7(τη θελουν πανω απο 20)κ την ε2 πανω απο 150 μου ειχε πει τοτε και ενδομητριο ειχα 9,5 !! Την 8η μερα ετ ξαναμέτρησα ε2:307 (δεν πηρα καθολου  συκλακουρ/μονο ουτρο) και η prg:48.βλαστοκυστες βαλαμε οποτε την 12η ειχα 780 χοριακη κ τη μερα της χοριακης μετρησα παλι ε2 κ prg και μου ξεκινησε τοτε τα σικλακουρ για στηριξη κυησης.την 15η επαναληψη και ειχα 1850..ουτε τωρα δεν εχω συμπτωματα να σου πω την αληθεια,ουτε καν πονακια που λενε καποιες κοπελες,μονο κουραση κ χαμηλό αιματοκριτη..ειναι αναλογα πως θα κατσει η εγκυμοσυνη δε ξερω κιολας,πρωτη φορα το ζω..ωχ τα τεστ δε τα παω με τιποτα.κανε μια χοριακη ,θα δειξει σιγουρα..μακαρι ρε κοριτσι αλλα προσεχε να εχετε τσεκ στενο σε προγεστερονη επισης

Link to comment
Share on other sites

@Nephele78 ανεξήγητο το τι συνέβαινε! 

Ναι κάνω κ innohep γιατί μετά την 3η βιοχημική στον έλεγχο που έκανα είδαμε ότι έχω κληρονομική θρομβοφιλία.
Προγεστερονη κοιτάξαμε μόνο 2 μερεσ πριν την ωοληψία κ θεωρώ ότι μάλλον επειδή ξεκίνησε να μου δίνει απευθείας προγεστερονη σε υπόθετα ίσως ήταν καλυμμένος ότι θα έχω την απαραίτητη.(;!)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, LenaEsperanzaMar είπε:

@Nephele78 ανεξήγητο το τι συνέβαινε! 

Ναι κάνω κ innohep γιατί μετά την 3η βιοχημική στον έλεγχο που έκανα είδαμε ότι έχω κληρονομική θρομβοφιλία.
Προγεστερονη κοιτάξαμε μόνο 2 μερεσ πριν την ωοληψία κ θεωρώ ότι μάλλον επειδή ξεκίνησε να μου δίνει απευθείας προγεστερονη σε υπόθετα ίσως ήταν καλυμμένος ότι θα έχω την απαραίτητη.(;!)

 

κ ζαχαρο κανε ελενχο κ αυτο ειναι κρυφος παραγοντας για βιοχιμικες κ αποβολες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...