Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 14 λεπτά , Giwta A. είπε:

      Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

      Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

      Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

      Κορίτσι μου όλα αυτά τα συναισθήματα είναι φυσιολογικά ! Όμως να σκέφτεσε θετικά Κ ότι πάνω από όλα πρέπει εσύ να είσαι υγιής γερή Κ χαρούμενη. Όλα τα υπόλοιπα έρχονται ακόμα Κ τώρα να μην έρθουν θα έρθουν σίγουρα .

      πρίν από 1 λεπτό , Fay_ είπε:

      Τους βρηκα μου είπαν είναι πολύ καλή η τιμή! Και να επαναλάβω ξανά την Τρίτη 

      Πολύ καλή τιμή ! Έχεις Κ πιθανότητες Κ για δύο !! Όλα καλά να ξεκουράζεσε άπειρα πλέον ! 

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Πόσο χρονών είσαι; Φαντάζομαι πάιζει ρόλο πόσα έμβρυα θα βάλει η ηλικία. Συνήθως στις μεγάλες ηλικίες βάζουν τουλάχιστον 2 (3 επιτρέπει ο νόμος), με τη σκέψη να πιάσει έστω ένα. 

Ό,τι καλύτερο!!

Εγώ 37 είμαι,ο άντρας μου έχει πρόβλημα πολύ λίγα σπερματοζωάρια με καλή μορφολογία.... τερατοζωσπερμία λέγεται ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Γεωργίανα είπε:

Εγώ 37 είμαι,ο άντρας μου έχει πρόβλημα πολύ λίγα σπερματοζωάρια με καλή μορφολογία.... τερατοζωσπερμία λέγεται ..

Ο εμβρυολόγος μας λέει ότι ένα θα το βρούμε καλό!! Και ορίστε, τα βρήκαν τα καλά και γονιμοποίησαν και έμεινες έγκυος. Προσοχή και όλα καλά θα πάνε!!!! Νομίζω ότι όταν το αίτιο βρίσκεται στον άντρα οι λύσεις είναι και πιο εύκολες. Εξάλλου, εμείς δεν είμαστε οι δύσκολες και οι περίπλοκες; Πώς να ήταν αλλιώς στο αναπαραγωγικό... τρομάρα μας!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Visit a vis είπε:

Ο εμβρυολόγος μας λέει ότι ένα θα το βρούμε καλό!! Και ορίστε, τα βρήκαν τα καλά και γονιμοποίησαν και έμεινες έγκυος. Προσοχή και όλα καλά θα πάνε!!!! Νομίζω ότι όταν το αίτιο βρίσκεται στον άντρα οι λύσεις είναι και πιο εύκολες. Εξάλλου, εμείς δεν είμαστε οι δύσκολες και οι περίπλοκες; Πώς να ήταν αλλιώς στο αναπαραγωγικό... τρομάρα μας!! 

Ναι ...μου βγάλανε 13 ωάρια ,δύο δεν ήταν καλή ποιότητα,11 πήγαν μια χαρά μέχρι 5 ημέρων βλαστοκυστη , βάλαμε  δύο ΑΑ ποιότητα και έχουμε αλά 9 με ΑΑ και ΒΒ και ποίο χάλια ... το κακό είναι ότι στο σπερμοδιαγραμα για την εξωσωματική είχε μόνο 1%  σπερματοζωάρια με Φυσιολογική μορφολογία... ρώτησα το εμβρυολόγο αν είμαστε σίγουροι ότι αυτά που διάλεξαν είναι οκ , απλά τα διαλέξαμε με την εμφάνιση να έχουν το σωστό κεφάλι, λαιμό, ουρά.... γιατί δα δικά μας ήταν τα περισσότερα με ουρά στα δύο,δύο κεφάλια, χωρίς λαιμό με ποίο μεγάλο η μικρό σώμα.... άστα... φοβάμαι για ανωμαλίες και αποβολή λόγω αυτό....Αχχχχ να τα πάρουμε αγκαλιά τα ζουζούνια μας,να ησυχάσουμε,εχουμε περάσει τόσα όλες εδώ μέσα το αξίζουμε!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Γεωργίανα είπε:

Ναι ...μου βγάλανε 13 ωάρια ,δύο δεν ήταν καλή ποιότητα,11 πήγαν μια χαρά μέχρι 5 ημέρων βλαστοκυστη , βάλαμε  δύο ΑΑ ποιότητα και έχουμε αλά 9 με ΑΑ και ΒΒ και ποίο χάλια ... το κακό είναι ότι στο σπερμοδιαγραμα για την εξωσωματική είχε μόνο 1%  σπερματοζωάρια με Φυσιολογική μορφολογία... ρώτησα το εμβρυολόγο αν είμαστε σίγουροι ότι αυτά που διάλεξαν είναι οκ , απλά τα διαλέξαμε με την εμφάνιση να έχουν το σωστό κεφάλι, λαιμό, ουρά.... γιατί δα δικά μας ήταν τα περισσότερα με ουρά στα δύο,δύο κεφάλια, χωρίς λαιμό με ποίο μεγάλο η μικρό σώμα.... άστα... φοβάμαι για ανωμαλίες και αποβολή λόγω αυτό....Αχχχχ να τα πάρουμε αγκαλιά τα ζουζούνια μας,να ησυχάσουμε,εχουμε περάσει τόσα όλες εδώ μέσα το αξίζουμε!!!!

1% στα ποσά σπερματοζωάρια?

Γιατί καταλαβαίνεις ότι το 1% πχ στα 10.000.000 είναι 10.000 καλά σπερματοζωάρια από τα οποία έπρεπε να διαλέξουν μόνο 11.

Οπότε οι επιλογές να βρεθούν καλά είναι με το μέρος σου.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nima είπε:

1% στα ποσά σπερματοζωάρια?

Γιατί καταλαβαίνεις ότι το 1% πχ στα 10.000.000 είναι 10.000 καλά σπερματοζωάρια από τα οποία έπρεπε να διαλέξουν μόνο 11.

Οπότε οι επιλογές να βρεθούν καλά είναι με το μέρος σου.

 

Τώρα δεν μπορώ να σας πω ,δεν θυμάμαι , όσες φορές εμένα πρίν την εξωσωματική συνέχεια 10 περιπου βιοχημικές κύησης (ανεβαίνει  η  β χοριακη και από 600 κάτι 300 -100 πόνο και περίοδο)και δύο παλινδρόμηκες, πάντα πήγανε το κακό σπερματοζωάριο...έπαθα και συμφύσεις μετά από τελευταία παλινδρομη και έκανα υστεροσκοπηση ....λίγα ήταν τα καλά είπε ο εμβρυολόγος...Μας έχει μείνει η ελπίδα μόνο ότι όλα καλά θα πάνε τώρα με τα διδυμακια μας...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Παίρνετε υπόθετα προγεστερόνης λίγο πριν και μετά την ετ; Συμβαίνει και σε εσάς να βγάζετε φαντάζομαι κομμάτια λευκά, ε; Λογικά, είναι από τα υπόθετα κι όχι από την κρέμα βασκλορ...

Αυτή τη φορά ευτυχώς δεν έχω παρενέργειες από τα φάρμακα. Τα συνήθισα κι αυτά φαίνεται! Την Τρίτη θα μετρήσουμε ε2 και προγεστερόνη, οπότε θα φανεί αν απορροφάται όση πρέπει. 

Διατροφή κάνετε; Είχα παχύνει αρκετά μετά την καραντίνα και σε συνδυασμό με τις ορμόνες για την πρόκληση που χα κάνει κατά τον Μάη, είχα γίνει στρουμπουλή κοτούλα...με διατροφή των 1200 και γυμναστική ήπια, κατάφερα και τα έχασα, οπότε τώρα απλώς προσπαθώ να διατηρώ το ίδιο μοντέλο διατροφής. Φυσικά, η κίνηση έπεσε στο μηδέν και έτσι ήδη έχω ανέβει σε γραμμάρια προς κιλά, αλλά σε αυτή τη φάση είναι το τελευταίο που με νοιάζει! Αυγά, αβοκάντο, ταχίνι, κεφίρ, πιπέρι καγιέν, κανέλα, πράσινο τσάι, κακάο...τα έχω καθημερινά στην διατροφή μου. Βέβαια, έχω εθιστεί στον χυμό ρόδι...από την προετοιμασία του ενδομητρίου...και πίνω που και που. Τον καφέ τον είχα αντικαταστήσει με ντεκάφ και κακάο ή τσάι. Αλκοόλ έχει μήνα να πιω...το σημαντικό είναι που η αλλαγή στη διατροφή έχει βελτιώσει πολύ την ψυχολογία μου!!! Έτσι, ένα ακόμη αρνητικό θα το αντιμετωπίσω κάπως καλύτερα από τα άλλα δύο. χιχιχι

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Visit a vis είπε:

Καλημέρα! Παίρνετε υπόθετα προγεστερόνης λίγο πριν και μετά την ετ; Συμβαίνει και σε εσάς να βγάζετε φαντάζομαι κομμάτια λευκά, ε; Λογικά, είναι από τα υπόθετα κι όχι από την κρέμα βασκλορ...

Αυτή τη φορά ευτυχώς δεν έχω παρενέργειες από τα φάρμακα. Τα συνήθισα κι αυτά φαίνεται! Την Τρίτη θα μετρήσουμε ε2 και προγεστερόνη, οπότε θα φανεί αν απορροφάται όση πρέπει. 

Διατροφή κάνετε; Είχα παχύνει αρκετά μετά την καραντίνα και σε συνδυασμό με τις ορμόνες για την πρόκληση που χα κάνει κατά τον Μάη, είχα γίνει στρουμπουλή κοτούλα...με διατροφή των 1200 και γυμναστική ήπια, κατάφερα και τα έχασα, οπότε τώρα απλώς προσπαθώ να διατηρώ το ίδιο μοντέλο διατροφής. Φυσικά, η κίνηση έπεσε στο μηδέν και έτσι ήδη έχω ανέβει σε γραμμάρια προς κιλά, αλλά σε αυτή τη φάση είναι το τελευταίο που με νοιάζει! Αυγά, αβοκάντο, ταχίνι, κεφίρ, πιπέρι καγιέν, κανέλα, πράσινο τσάι, κακάο...τα έχω καθημερινά στην διατροφή μου. Βέβαια, έχω εθιστεί στον χυμό ρόδι...από την προετοιμασία του ενδομητρίου...και πίνω που και που. Τον καφέ τον είχα αντικαταστήσει με ντεκάφ και κακάο ή τσάι. Αλκοόλ έχει μήνα να πιω...το σημαντικό είναι που η αλλαγή στη διατροφή έχει βελτιώσει πολύ την ψυχολογία μου!!! Έτσι, ένα ακόμη αρνητικό θα το αντιμετωπίσω κάπως καλύτερα από τα άλλα δύο. χιχιχι

Τώρα τα ρόδια είναι στην εποχή τους. Καλύτερα να τρως ρόδι έτσι όπως είναι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Τώρα τα ρόδια είναι στην εποχή τους. Καλύτερα να τρως ρόδι έτσι όπως είναι...

Σωστό κι αυτό...θα ξεχυθώ στη γειτονιά να κλέψω βιολογικά από τις αυλές! ;-) 

Εσύ ξέρεις πολλά...καμιά άλλη συμβουλή; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Visit a vis είπε:

Σωστό κι αυτό...θα ξεχυθώ στη γειτονιά να κλέψω βιολογικά από τις αυλές! ;-) 

Εσύ ξέρεις πολλά...καμιά άλλη συμβουλή; 

Μικρά ψαράκια με ω3, π.χ. γαύρος, σαρδέλα, σκουμπρί. ΌΧΙ πολύ σολωμό. Επίσης ό,τι περιέχει βιτ. ε. Από κόκκινο κρέας προτιμότερο το αρνί, κατσίκι. Εκεί που ζεις, έχετε τα καλύτερα και μπορείς να είσαι σίγουρη για την προέλευσή τους. Ρόδια δε χρειάζεται να κλέβεις, εδώ στην Αθήνα τα πουλάνε και στη λαική και σουπερ μάρκετ. Επίσης πράσινα φυλλώδη για να λειτουργεί το έντερο και για φυλικό οξύ. Δεν έχω και μαζί μου το βιβλίο να δω τι γράφει για τη φάση "μετά την εμβρυομεταφορά". Αλλά στο άλλο τόπικ είχε ανεβάσει η Άριελ ένα link για να το κατεβάσεις δωρεάν, αν θέλεις.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 26/10/2020 at 11:34 ΠΜ, Visit a vis είπε:

Καλημέρα! Παίρνετε υπόθετα προγεστερόνης λίγο πριν και μετά την ετ; Συμβαίνει και σε εσάς να βγάζετε φαντάζομαι κομμάτια λευκά, ε; Λογικά, είναι από τα υπόθετα κι όχι από την κρέμα βασκλορ...

Αυτή τη φορά ευτυχώς δεν έχω παρενέργειες από τα φάρμακα. Τα συνήθισα κι αυτά φαίνεται! Την Τρίτη θα μετρήσουμε ε2 και προγεστερόνη, οπότε θα φανεί αν απορροφάται όση πρέπει. 

Διατροφή κάνετε; Είχα παχύνει αρκετά μετά την καραντίνα και σε συνδυασμό με τις ορμόνες για την πρόκληση που χα κάνει κατά τον Μάη, είχα γίνει στρουμπουλή κοτούλα...με διατροφή των 1200 και γυμναστική ήπια, κατάφερα και τα έχασα, οπότε τώρα απλώς προσπαθώ να διατηρώ το ίδιο μοντέλο διατροφής. Φυσικά, η κίνηση έπεσε στο μηδέν και έτσι ήδη έχω ανέβει σε γραμμάρια προς κιλά, αλλά σε αυτή τη φάση είναι το τελευταίο που με νοιάζει! Αυγά, αβοκάντο, ταχίνι, κεφίρ, πιπέρι καγιέν, κανέλα, πράσινο τσάι, κακάο...τα έχω καθημερινά στην διατροφή μου. Βέβαια, έχω εθιστεί στον χυμό ρόδι...από την προετοιμασία του ενδομητρίου...και πίνω που και που. Τον καφέ τον είχα αντικαταστήσει με ντεκάφ και κακάο ή τσάι. Αλκοόλ έχει μήνα να πιω...το σημαντικό είναι που η αλλαγή στη διατροφή έχει βελτιώσει πολύ την ψυχολογία μου!!! Έτσι, ένα ακόμη αρνητικό θα το αντιμετωπίσω κάπως καλύτερα από τα άλλα δύο. χιχιχι

Την κανέλα  να την αποφύγεις. Κανει συσπάσεις στη μήτρα. 

Just now, Visit a vis είπε:

Η ε2 ημέρα 5η μετά την ετ είναι χαμηλή...300 περίπου. Δεν απορροφάται; Δεν ξέρω...δεν δείχνει κάτι για την εμφύτευση βέβαια, αλλά θα την ήθελα πιο ψηλά. :-(

Δεν είναι καθόλου χαμηλή. Μια χαρά είναι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Visit a vis είπε:

Η ε2 ημέρα 5η μετά την ετ είναι χαμηλή...300 περίπου. Δεν απορροφάται; Δεν ξέρω...δεν δείχνει κάτι για την εμφύτευση βέβαια, αλλά θα την ήθελα πιο ψηλά. :-(

Γιατι καλέ ποσο θα την ηθελες εσυ;;;; :-) κανω πλακα ετσι;Μια χαρα ειναι!!τη μερα της ετ ειχα ε2:177 & prg:31,7(τη θελουν πανω απο 20)κ την ε2 πανω απο 150.Την 8η μερα εμβρυομεταφορας ειχα ε2:307 και prg:48 και μου ειπε μια χαρα ολα,προχωραμε καλα!!μετα το θετικο τεστ θα ξανατσεκαρεις ειχα e2:460 και prg:29 κ μου προσθεσε σικλακουρ 1 κολπο 1 στομα Π-Μ-β Να πανε ολα καλά!λιγο εμεινε!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Visit a vis είπε:

Η ε2 ημέρα 5η μετά την ετ είναι χαμηλή...300 περίπου. Δεν απορροφάται; Δεν ξέρω...δεν δείχνει κάτι για την εμφύτευση βέβαια, αλλά θα την ήθελα πιο ψηλά. :-(

Δεν είναι καθόλου χαμηλή κοριτσι μου!!μια χαρά είναι...μην αγχώνεσαι!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 είπε:

Γιατι καλέ ποσο θα την ηθελες εσυ;;;; :-) κανω πλακα ετσι;Μια χαρα ειναι!!τη μερα της ετ ειχα ε2:177 & prg:31,7(τη θελουν πανω απο 20)κ την ε2 πανω απο 150.Την 8η μερα εμβρυομεταφορας ειχα ε2:307 και prg:48 και μου ειπε μια χαρα ολα,προχωραμε καλα!!μετα το θετικο τεστ θα ξανατσεκαρεις ειχα e2:460 και prg:29 κ μου προσθεσε σικλακουρ 1 κολπο 1 στομα Π-Μ-β Να πανε ολα καλά!λιγο εμεινε!!!

Μόλις πριν λίγο μίλησα με τον γιατρό...ναι όπως τα λέτε. Μια χαρά οι τιμές. Φιου...πόσα να πιω πια! 

Μετά το θετικό τεστ...τι ωραία που ακούγεται αυτό...πολύ γλυκό, σαν παραμύθι! Μέχρι τότε θα ελπίζω...συγκρατημένη αισιοδοξία!  

Just now, *Vasoula είπε:

Δεν είναι καθόλου χαμηλή κοριτσι μου!!μια χαρά είναι...μην αγχώνεσαι!!!

Ήταν 500 η ε2 την προηγούμενη φορά, αν και μηδέν χοριακή, θεωρούσα ότι έπρεπε να είναι εκεί γύρω... 

Just now, anoulious είπε:

Την κανέλα  να την αποφύγεις. Κανει συσπάσεις στη μήτρα. 

Δεν είναι καθόλου χαμηλή. Μια χαρά είναι. 

Η κανέλα; Συσπάσεις; Μα αλήθεια; Και την λατρεύω...βάζω ένα ξυλάκι στο κακάο μου...πφφφ

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Visit a vis είπε:

Μόλις πριν λίγο μίλησα με τον γιατρό...ναι όπως τα λέτε. Μια χαρά οι τιμές. Φιου...πόσα να πιω πια! 

Μετά το θετικό τεστ...τι ωραία που ακούγεται αυτό...πολύ γλυκό, σαν παραμύθι! Μέχρι τότε θα ελπίζω...συγκρατημένη αισιοδοξία!  

Ήταν 500 η ε2 την προηγούμενη φορά, αν και μηδέν χοριακή, θεωρούσα ότι έπρεπε να είναι εκεί γύρω... 

Η κανέλα; Συσπάσεις; Μα αλήθεια; Και την λατρεύω...βάζω ένα ξυλάκι στο κακάο μου...πφφφ

Πολύ  χαίρομαι που σε ηρεμησε και ο γιατρος.....

Αυτό με την κανέλα το εχω ακουσει και εγω..και κατι με τη γονιμότητα..και μου ειπαν να παίρνω κανέλα κευλανης...δε ξερω αν γνωρίζεται κάτι παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...