Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Εύχομαι σε όλες σας σύντομα υψηλές χοριακές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και χθες έκανα την 4η εμβρυομεταφορά και αυτή τη φορά βάλαμε 3 έμβρυα, για να αυξήσουμε τις πιθανότητες, λόγω ηλικίας μου (42). Βάλαμε 3 βλαστοκύστες 4ΑΒ, 4ΑΒ και 4ΒΒ. Ήθελα να ρωτήσω αν ακολουθείτε κάποια ειδική διατροφή στην περίοδο από την εμβρυομεταφορά μέχρι τη χοριακή. Εντάξει, προφανώς καλό είναι να τρεφόμαστε υγιεινά, αλλά μήπως ξέρετε αν υπάρχουν κάποιες τροφές που να βοηθάνε σε αυτή τη φάση, για να επιτευχθεί εμφύτευση? Μέχρι στιγμής έκανα ειδική διατροφή όσο προετοίμαζα τα ωάρια μου και είδα ότι βοήθησε, οπότε λέω μήπως υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω και τώρα για να βοηθήσω κάπως τα μικρούλια! Σας ευχαριστώ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 14 λεπτά , happiness79 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εύχομαι σε όλες σας σύντομα υψηλές χοριακές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και χθες έκανα την 4η εμβρυομεταφορά και αυτή τη φορά βάλαμε 3 έμβρυα, για να αυξήσουμε τις πιθανότητες, λόγω ηλικίας μου (42). Βάλαμε 3 βλαστοκύστες 4ΑΒ, 4ΑΒ και 4ΒΒ. Ήθελα να ρωτήσω αν ακολουθείτε κάποια ειδική διατροφή στην περίοδο από την εμβρυομεταφορά μέχρι τη χοριακή. Εντάξει, προφανώς καλό είναι να τρεφόμαστε υγιεινά, αλλά μήπως ξέρετε αν υπάρχουν κάποιες τροφές που να βοηθάνε σε αυτή τη φάση, για να επιτευχθεί εμφύτευση? Μέχρι στιγμής έκανα ειδική διατροφή όσο προετοίμαζα τα ωάρια μου και είδα ότι βοήθησε, οπότε λέω μήπως υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω και τώρα για να βοηθήσω κάπως τα μικρούλια! Σας ευχαριστώ! 

Καλώς ήρθες!και καλά αποτελέσματα εύχομαι.το μόνο που ξέρω είναι ότι βοηθάει μια ισορροπημένη διατροφή και πλούσια σε πρωτεΐνες ,ω3 και φυτικές ίνες.εγώ αποφεύγω γλυκά και αλάτι λόγω κορτιζόνης.τώρα τι να σου πω για μένα είναι και θέμα μοίρας…άμα έρθει η ώρα δηλαδή …

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2022 at 8:58 ΜΜ, ksvolimi είπε:

Και σε ποια μερα του κύκλου στα εβαλε; γιατι εφοσον στον ελέγχει αυτος το κυκλο και σου εβαλε τα έμβρυα 5ης μέρας ειναι σα να εχεις κανει τυπικα νωριτερα ωορηξια οποτε σε περιπτωση θετικού αποτελέσματος η πρωτη μερα περιόδου ειναι διαφορετική απο τη πραγματική ..

Δεν το ήξερα αυτό! Δηλαδή πώς υπολογίζεται ποια θεωρείται να είναι η πρώτη μέρα περιόδου μετά από εμβρυομεταφορά, με Cyclacur από την 2η μέρα περιόδου? 

πρίν από 11 λεπτά , Nikipa είπε:

Καλώς ήρθες!και καλά αποτελέσματα εύχομαι.το μόνο που ξέρω είναι ότι βοηθάει μια ισορροπημένη διατροφή και πλούσια σε πρωτεΐνες ,ω3 και φυτικές ίνες.εγώ αποφεύγω γλυκά και αλάτι λόγω κορτιζόνης.τώρα τι να σου πω για μένα είναι και θέμα μοίρας…άμα έρθει η ώρα δηλαδή …

Σ' ευχαριστώ για τις ευχές και για την απάντηση! Κι εγώ παίρνω κορτιζόνη και προσπαθώ όπως κι εσύ να περιορίσω το αλάτι και να μην τρώω γλυκά, όμως το απόγευμα είχα μια τρελή επιθυμία για γλυκό και έφαγα ένα μπισκοτάκι!! Είπα να μην καταπιεστώ τόσο και μου γυρίσει μπούμερανγκ! Κατά τα άλλα η διατροφή μου είναι στα πρότυπα που περιγράφεις, οπότε όλα καλά! Εννοείται ότι είναι και θέμα τύχης όπως και πολλών ακόμα παραγόντων, αλλά προσπαθώ να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου κάθε φορά! Σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις πολύ καλά νέα σύντομα!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , happiness79 είπε:

Δεν το ήξερα αυτό! Δηλαδή πώς υπολογίζεται ποια θεωρείται να είναι η πρώτη μέρα περιόδου μετά από εμβρυομεταφορά, με Cyclacur από την 2η μέρα περιόδου? 

Σ' ευχαριστώ για τις ευχές και για την απάντηση! Κι εγώ παίρνω κορτιζόνη και προσπαθώ όπως κι εσύ να περιορίσω το αλάτι και να μην τρώω γλυκά, όμως το απόγευμα είχα μια τρελή επιθυμία για γλυκό και έφαγα ένα μπισκοτάκι!! Είπα να μην καταπιεστώ τόσο και μου γυρίσει μπούμερανγκ! Κατά τα άλλα η διατροφή μου είναι στα πρότυπα που περιγράφεις, οπότε όλα καλά! Εννοείται ότι είναι και θέμα τύχης όπως και πολλών ακόμα παραγόντων, αλλά προσπαθώ να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου κάθε φορά! Σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις πολύ καλά νέα σύντομα!!! 

Καλά από παρασπονδίες όλες κάνουμε!για τη πρώτη μέρα που ρωτάς δε ξέρω να σου απαντήσω .εμένα μου το είπαν στη κλινική δε κατάλαβα γιατί δε μου εξήγησαν κιόλας.και σε εσένα δύναμη εύχομαι :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Nikipa είπε:

Καλώς ήρθες!και καλά αποτελέσματα εύχομαι.το μόνο που ξέρω είναι ότι βοηθάει μια ισορροπημένη διατροφή και πλούσια σε πρωτεΐνες ,ω3 και φυτικές ίνες.εγώ αποφεύγω γλυκά και αλάτι λόγω κορτιζόνης.τώρα τι να σου πω για μένα είναι και θέμα μοίρας…άμα έρθει η ώρα δηλαδή …

Και γώ πάνω κάτω τα ίδια έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και κάθε 3ωρο έχω γεύμα 

πολυ σημαντικό ξέρω ότι είναι να κρατάμε το ζάχαρο μας Σταθερο χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις, εγώ ακολουθώ χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , silvy22 είπε:

Και γώ πάνω κάτω τα ίδια έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και κάθε 3ωρο έχω γεύμα 

πολυ σημαντικό ξέρω ότι είναι να κρατάμε το ζάχαρο μας Σταθερο χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις, εγώ ακολουθώ χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη 

Και πώς το κρατάμε σταθερό? Με μικρά 3ωρα γεύματα? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , happiness79 είπε:

Και πώς το κρατάμε σταθερό? Με μικρά 3ωρα γεύματα? 

Ναι γιατί δεν προλαβαίνει να πέσει πολύ πχ όπως όταν μείνει 6 ώρες νηστική 

τα γεύματα πρέπει να είναι ισορροπημένα πχ πρωινό βρώμη κ γάλα εμενα μ βάζει φυτικό ( για αποφυγή φλεγμονών) 

μετα κράκερ ολικής κ ένα τυράκι 

μεσημεριανό τα γνωστά αν το φαγητό δεν περιέχει υδατάνθρακες συν μια φέτα ολικής γενικά τα πάντα ολικής 

απογευμα φρούτο κ 5 ξηρούς καρπούς 

βραδινο καμία τορτίγια 

ομελετα κ σαλάτα πάλι να έχει υδατανθραΚα

ετσι μου το έχει στήσει εμενα 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, silvy22 είπε:

Ναι γιατί δεν προλαβαίνει να πέσει πολύ πχ όπως όταν μείνει 6 ώρες νηστική 

τα γεύματα πρέπει να είναι ισορροπημένα πχ πρωινό βρώμη κ γάλα εμενα μ βάζει φυτικό ( για αποφυγή φλεγμονών) 

μετα κράκερ ολικής κ ένα τυράκι 

μεσημεριανό τα γνωστά αν το φαγητό δεν περιέχει υδατάνθρακες συν μια φέτα ολικής γενικά τα πάντα ολικής 

απογευμα φρούτο κ 5 ξηρούς καρπούς 

βραδινο καμία τορτίγια 

ομελετα κ σαλάτα πάλι να έχει υδατανθραΚα

ετσι μου το έχει στήσει εμενα 

Να σε ρωτήσω,συγνώμη που πεταγομαι ετσι, επηρεαζει το γάλα τις φλεγμονές? Σε ρωτάω γιατί είμαστε στον ίδιο γιατρο και έχω αντίσταση στην ινσουλίνη οπότε και ακολουθω διατροφή με γεύματα ανά τρίωρο αλλά αυτό με το γάλα δεν το ήξερα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Νανα82 είπε:

Να σε ρωτήσω,συγνώμη που πεταγομαι ετσι, επηρεαζει το γάλα τις φλεγμονές? Σε ρωτάω γιατί είμαστε στον ίδιο γιατρο και έχω αντίσταση στην ινσουλίνη οπότε και ακολουθω διατροφή με γεύματα ανά τρίωρο αλλά αυτό με το γάλα δεν το ήξερα. 

Εγώ έχω και ενδομητριωση το αγελαδινό η Τσεκούρα μου είπε να το αποφεύγω είναι γεμάτα ορμονες και γιαούρτια να προτιμώ κατσικίσια αν γίνετε απο τον παραγωγό 

και οι δυο διαιτολόγοι που έχω πάει τον τελευταίο χρόνο το υποστηρίζουν 

Εσυ τι γάλα προτιμάς ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , silvy22 είπε:

Εγώ έχω και ενδομητριωση το αγελαδινό η Τσεκούρα μου είπε να το αποφεύγω είναι γεμάτα ορμονες και γιαούρτια να προτιμώ κατσικίσια αν γίνετε απο τον παραγωγό 

και οι δυο διαιτολόγοι που έχω πάει τον τελευταίο χρόνο το υποστηρίζουν 

Εσυ τι γάλα προτιμάς ;

Εγώ να σου πω την αλήθεια πίνω κεφιρ και τρώω γιαουρτι, μερικές φορές total 2% και άλλες παίρνω από το Δημητρίου αυτό με τα μειωμένα λιπαρά. Εγώ έχω ενδομητριτιδα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εύχομαι σε όλες σας σύντομα υψηλές χοριακές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και χθες έκανα την 4η εμβρυομεταφορά και αυτή τη φορά βάλαμε 3 έμβρυα, για να αυξήσουμε τις πιθανότητες, λόγω ηλικίας μου (42). Βάλαμε 3 βλαστοκύστες 4ΑΒ, 4ΑΒ και 4ΒΒ. Ήθελα να ρωτήσω αν ακολουθείτε κάποια ειδική διατροφή στην περίοδο από την εμβρυομεταφορά μέχρι τη χοριακή. Εντάξει, προφανώς καλό είναι να τρεφόμαστε υγιεινά, αλλά μήπως ξέρετε αν υπάρχουν κάποιες τροφές που να βοηθάνε σε αυτή τη φάση, για να επιτευχθεί εμφύτευση? Μέχρι στιγμής έκανα ειδική διατροφή όσο προετοίμαζα τα ωάρια μου και είδα ότι βοήθησε, οπότε λέω μήπως υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω και τώρα για να βοηθήσω κάπως τα μικρούλια! Σας ευχαριστώ! 

Τι ειδικη διατροφη έκανες; Πιες Ρόδι ,αβοκαντο ,καλό κρεας και μη τρως υδατάνθρακες ψωμια ρύζι ζάχαρη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Νανα82 είπε:

Εγώ να σου πω την αλήθεια πίνω κεφιρ και τρώω γιαουρτι, μερικές φορές total 2% και άλλες παίρνω από το Δημητρίου αυτό με τα μειωμένα λιπαρά. Εγώ έχω ενδομητριτιδα..

Το κεφιρ είναι πολύ καλό 

Το total μου αρέσει κ

μενα πολύ σαν υφή 

δημητριου σε πήλινο ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , silvy22 είπε:

Το κεφιρ είναι πολύ καλό 

Το total μου αρέσει κ

μενα πολύ σαν υφή 

δημητριου σε πήλινο ;

Το δημητριου είναι σε πηλινο αλλά είναι αγελάδες και είναι με 2 % λιπαρά.  Το κεφιρ εγώ το πίνω κάθε βράδυ προ ύπνου και εγώ δει σημαντική μείωση στις τιμές του ζαχαρου μου.

Την τσεκουρα την είχα επισκεφθεί περισυ, είχα μια τεράστια ατυχία (απεβαλα στη 17 εβδομάδα) οπότε και πήγα ζητώντας βοήθεια, ήμουν αρκετά στα χαμένα. Πολύ καλή δουλειά σε εμένα έκανε και η λευκου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Νανα82 είπε:

Το δημητριου είναι σε πηλινο αλλά είναι αγελάδες και είναι με 2 % λιπαρά.  Το κεφιρ εγώ το πίνω κάθε βράδυ προ ύπνου και εγώ δει σημαντική μείωση στις τιμές του ζαχαρου μου.

Την τσεκουρα την είχα επισκεφθεί περισυ, είχα μια τεράστια ατυχία (απεβαλα στη 17 εβδομάδα) οπότε και πήγα ζητώντας βοήθεια, ήμουν αρκετά στα χαμένα. Πολύ καλή δουλειά σε εμένα έκανε και η λευκου. 

Εγώ δεν έχω ζάχαρο βρήκαμε πρόβλημα στην καμπύλη ινσουλίνης , εσυ πως το βρήκες ; Μεγάλη ατυχία πραγματικά βρήκατε την αιτία ; 
τωρα νανα μου εκανες προσπάθεια ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βρήκα γιατί όταν χάσαμε το μωράκι έκανα καμπυλη ζαχαρου και ινσουλίνης, η ινσουλίνης ήταν προβληματική. Οι απόψεις για την αιτία ακόμα διίστανται, ο γιατρός που έχω τώρα ισχυρίζεται ότι μέσα στην εγκυμοσυνη φουντωσε η φλεγμονή που έχω στη μητρα.

Έκανα προσπάθεια τον Οκτώβριο με δύο βλαστοκυστες μια μέτρια και μια καλή και τώρα είμαι 20 εβδομαδων, εύχομαι να τα καταφέρω αυτή τη φορά και να πάνε καλά όλα μέχρι τέλος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...