Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

...........................

βεβαια εχω κ κιλα, τα οποια εμ δυσκολευουν στο θεμα μωρου κ απο το γεναρη η περιδος ειναι "κουκου" ερχεται νωριτερα , με ελαχιστη ροη, με καφε υγρα κ οχι αιμα, τι να πω

γινεται να ευθυνεται ο θυροειδης?εφοσον ειναι ρυθμισμεονς?συγνωμη που σας κουρασα, αλλα ηθελα να εχετε πληρη εικονα

Betty, γεια σου !!!

Η διαταραχη των ορμονων σιγουρα εχει συνεπειες στον κυκλο και για καποιο διαστημα μετα τη ρυθμιση τους, πιθανον να εξακολουθουν καποιες συνεπειες και στα γυναικολογικα μας. Εγω εχω ρυθμισμενες τις ορμονες σχεδον απο τον Μαρτη αλλα η κοκκινοσκουφιτσα μου κανει νουμερα!!!! Ευτυχως, εχω κανει οικογενεια και δεν με απασχολει το θεμα τεκνοποιηση.

Προσπαθησε να κανεις μια σωστη διατροφη και να βαλεις στην καθημερινοτητα σου, την ασκηση!!!Στα υποθυρεοειδικα ατομα ο μεταβολισμος ειναι μηδαμινος εως ανυπαρκτος. Συνεπως, πρεπει να τον ξυπνησεις.

Και σιγα σιγα θα ερθει και το bebe ...... αν δεν αγχωνεσαι!!!! :):):-P:razz:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδια γεια και απο μενα! χαθηκα! δουλεια πολυ και καθολου διαθεση! ο αδερφος μου επισκεφθηκε αυτην την κα στον ευαγγελισμο, και δεν της εκανε η μαγνητικη που του ειχε γραψει η ενδοκρινολογος του και ζητησε αξονικη γιατι λεει η αξονικη ειναι καταλληλη για αυτεσ τις περιπτωσεις! του εκλεισε στον ευαγγελισμο τον ιουλιο, να κανει και αιματος και να παει εξω να κανει και υπερηχο παλι! και να δουμε λεει μετα απο λιγο καιρο πως θα εχουν εξελιχθει τα πραγματα! πως να έχουν? παλι με το περιμενε μενουμε!

ευχομαι τα καλυτερα για τον αδελφο σου liladam,ολοι ομοιοπαθης ειμαστε και συμπασχουμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!:P

Πώς είστε?Εγώ καλούτσικα, σωματικά το παλεύω, ψυχολογικά όμως δίνω μεγάλη μάχη!

liladam εύχομαι καλά αποτελέσματα και ότι καλύτερο για τον αδερφό σου!

Πολλά φιλιά σε όλους!;)

mary78,οπως κι εσυ ,κι εμεις το παλευουμε σωματικα και ψυχολογικα συνηθως με ατομα γυρω μας ,που δεν καταλαβαινουν το τι περναμε με ολες αυτες τις ψυχολογικες και σωματικες διαταραχες των ορμονων μας.. ομως παντα οπως εδω αλλα και στον αλλο τοπο συναντησης μας θα ειμαστε ολοι μαζι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω αυτους που μου απαντησαν.

1.νικος21 οχι μονο δεν καταλαβαινουνε αλλα σου φερνουν πολλα ατομα που το χουν παθει και ειναι ή καλυτερα φαινονται καλα.περσι που εκανα το χειρουργειο οι γιατροι ελεγαν τη μια μερα θα μπεις την αλλη θα βγεις και δεν ειναι τιποτα και θα παιρνεις το χαπακι και θα εισαι οπως πριν και να το ακουνε και οι γονεις και να το λενε καρμπον με αποκορυφωμα την πυρινικη γιατρο που μου ερχοταν στο δωματιο και μου ελεγε μια χαρα εισαι αλλοι εχουν παθει χειροτερα και να επιμενει οτι ειναι ψυχολογικο και να λεει στους γονεις μου οτι θα τους πρηξω και οτι ειναι το πιο απλο χειρουργειο που υπαρχει και δεν θα εχω διαφορα ειτε εχω θυροειδη ειτε δεν εχω και παιρνω το χαπι

2. το ιωδιο το εκανα στη βιο.. .βασικα εκει σε στελνουν γιατι ειναι του κρεμαστινου και τωρα υπερηχο εκλεισα τον δεκεμβρη γιατι σε αυτον στελνουν ολοι οι γιατροι .ειναι φιρμα ποσα ποσα θα παιρνουν κατω απο το τραπεζι

3.ειχα οζους σε τελικο σημειο με κανενα εξωτερικο συμπτωμα απλα στο τελος εκλεισε η φωνη.ειχα καταλαβει οτι ειχα καποιο προβλημα αλλα ολοι μου εσερναν την ιδια καραμελα λογω ηλικιας ειναι ψυχολογικο πριν πω κατι απο τοτε που ημουν στην εφηβεια .τωρα ειμαι 25.

4. georgiamami. το thyrogen δεν το εχω κανει και εχουν περασει 16 μηνες απο την αφαιρεση.μου λεει ως δικαιολογια οτι χρειαζομαστε την tsh στο 0 λογω του ιωδιου.ελεος 9 μηνες και ειναι και στο νοσοκομειο

5. σονια εκανα ιωδιο 1 μηνα μετα την αφαιρεση και χωρις να παιρνω χαπι

6. εχετε δει γιατρο να του γυριζει το ματι οταν του λετε οτι οι εξετασεις δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα; εγω ναι και σε 1 απο αυτους του ειπα οτι εχω ολα τα συμπτωματα (οταν ειχε γινει διαγνωση) και μου ειπε ειρωνικα σαν τι και του ειπα ταχυκαρδια αλλα επειδη εκεινη τη στιγμη δεν ειχα μου ειπε δεν εχεις και εχεις ψυχολογικα

7.νικο δεν εχω λιπος στο σαγονι.οταν ξυπνησα απο το χειρουργειο μου ειχαν βαλει 1 μηχανημα με γαζα και την επομενη μου το εβγαλαν και κατεβασαν και ενωσαν το δερμα.για κανα εξαμηνο πονουσαν μεχρι και τα αυτια μου αλλα ο ηλιθιος ο χειρουργος γελαγε.του ελεγα οτι νιωθω το δερμα αναμεσα στα γενια να ανοιγει αλλα δεν μου εδινε σημασια και γελαγε.δεν με πονεσε ποτε το τραυμα αλλα το τραβηγμα του δερματος προς τα κατω.υπεγραψα για τομη και μου βγαλανε 3 εκ. σε υψος δερμα .τωρα εχει μουδιασει η περιοχη.δεν μπορω να ξυριστω .εδω δυσκολευονται στο κομμωτηριο γιατι μου λενε κανε πανω το κεφαλι αλλα δεν μπορω .α εχω παθει αναγκαστικη κυφωση

8.ξερει κανεις τιποτα για τα βλαστοκυτταρα;

Link to comment
Share on other sites

kerasw το ιωδιο το εκανα πριν απο 15 μηνες και αυτο θα το παρω μετα απο 19 μηνες.η βοηθος της ενδοκρινολογου μου ειχε πει οτι εχω υπερ και μου ελεγε οτι αποκλειεται να μην εχω ταχυκαρδιες.η ενδοκρινολογος ειπε οτι ειναι μια χαρα.δε μου λετε .εχω χαμηλη πιεση 5 και αρκετες φορες σκυβω και ζαλιζομαι,ατονια και εχω τα συμπτωματα του υπο αλλα ολοι με ρωτανε αν παω γυμναστηριο(για να ανεβει ο οργανισμος) .κανει να παω ; .εσεις τι χαπια παιρνετε ; θυρορμονη ποτε παιρνουν;

Link to comment
Share on other sites

kerasw το ιωδιο το εκανα πριν απο 15 μηνες και αυτο θα το παρω μετα απο 19 μηνες.η βοηθος της ενδοκρινολογου μου ειχε πει οτι εχω υπερ και μου ελεγε οτι αποκλειεται να μην εχω ταχυκαρδιες.η ενδοκρινολογος ειπε οτι ειναι μια χαρα.δε μου λετε .εχω χαμηλη πιεση 5 και αρκετες φορες σκυβω και ζαλιζομαι,ατονια και εχω τα συμπτωματα του υπο αλλα ολοι με ρωτανε αν παω γυμναστηριο(για να ανεβει ο οργανισμος) .κανει να παω ; .εσεις τι χαπια παιρνετε ; θυρορμονη ποτε παιρνουν;
Ostrako καλησπερα!Απο οτι βλεπω εχεις περασει πολλα!!Θα ξανακανεις θεραπεια με ιωδιο?Για την πιεση και την ατονια δεν πας και σε κανενα υπερτασιολογο?Ακομα καλυτερα σε εναν καλο ενδοκρινολογο?Αλλα γενικα εχω μπερδευτει με ολα αυτα που μας ειπες,γιατι δεν γνωριζω τι φταιει!!Η θυρορμονη ειναι η θυροξινη.Εγω Τ4 παιρνω των 150μιλ και μερικες μερες 162μιλ.Αν εχεις TSH 0,λογικα εισαι λιγο υπερ-θ/κος.Οπως εγω.Αλλα δεν εχω αυτα τα συμπτωματα.Οσο για τους πονους και την δυσκαμψια στο σημειο της τομης,μηπως με τον καιρο περασουν ολα αυτα?Να ξερεις ο οργανισμος προσαρμοζεται σιγα-σιγα!Εχε λιγο υπομονη,σε καταλαβαινω οτι περνας ασχημα!Ολοι ετσι ειμασταν και τωρα νοιωθουμε καλυτερα!Θελει χρονο,πιστεψε με!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα σας

είμαι καινούργια και θα ήθελα να μοιραστώ με εσάς που μπορείτε να με καταλάβετε την αγωνία μου.πριν δύο εβδομάσες έκανα μέτρηση καλσιτονίνης και βγήκε πολύ υψηλή 152 μέ όριο κάτω το 12 και η παράκέντηση έδειξε εντόνως ύποπτο όζο για μυελοειδή.φοβάμαι πολύ γιατί μιλάνε για κάτι σπάνιο. την τετάρτη μπαίνω χειρουργείο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

είμαι καινούργια και θα ήθελα να μοιραστώ με εσάς που μπορείτε να με καταλάβετε την αγωνία μου.πριν δύο εβδομάσες έκανα μέτρηση καλσιτονίνης και βγήκε πολύ υψηλή 152 μέ όριο κάτω το 12 και η παράκέντηση έδειξε εντόνως ύποπτο όζο για μυελοειδή.φοβάμαι πολύ γιατί μιλάνε για κάτι σπάνιο. την τετάρτη μπαίνω χειρουργείο.

Αnnag καλημερα!Καταρχας δεν θελω ν`αγχωνεσαι και να στεναχωριεσαι!Πρωτον το χειρουργειο που εχουμε κανει ολοι μας εδω,ουτε που το καταλαβαμε και ουτε που πονεσαμε!!Ειλικρινα σου μιλαω!!Ενω φαινεται πολυπλοκο και δυσκολο,εαν επιλεξεις καλο χειρουργο ολα θα πανε πολυ καλα!!Δευτερον,εαν ειναι μυελοειδης(δεν ειναι σιγουρο ακομα)ειναι ενας ιασιμος καρκινος οπως ο θηλωδης και θυλακιωδης που εχουμε εμεις εδω!Απο την στιγμη που η επιστημη εχει τα ιατρικα οπλα,μην φοβασαι καθολου!!Ξερω οτι ψυχολογικα σιγουρα δεν εισαι καλα,το εχουμε περασει ολοι μας,αλλα τωρα το θυμομαστε σαν ενα κακο ονειρο και τιποτα αλλο!!Σου ευχομαι ολοψυχα περαστικα!Κρατα μας ενημερους για την πορεια σου και σε οτι χρειαστεις θα ειμαστε κοντα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα.

Αnnagg, συμφωνω απολυτα με οσα σου ειπε η Sonia. Το αγχος δε θα σε βοηθησει οπως δε βοηθαει κανεναν. Κρατα τη ψυχραιμια σου και με αποδοχη της καταστασης και αποφασιστικοτητα, θα το παλεψεις κι εσυ οπως ολοι. Οταν τελειωσει ολο αυτο, θα το θυμασαι σαν ....κακο ονειρο!!!! (που μπορει τελικα να μην ειναι και τοσο κακο οσο φανταζει).

Θα ειμαστε εδω για οτι χρειαστεις.:-P:razz:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

georgiamami και sonia64 σας ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρυντικά σας λόγια είναι από τα λίγα που άκουσα το τελευταίο καιρό πιστέψτε με.οι γιατροί που μιλήσανε για επιθετικό και μεταστατικό ca και έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου.αλήθεια τώρα μου δώσατε λίγο κουράγιο να τελειώσω πρώτα με το χειρουργείο και μετά να περιμένω την βιοψία,αν και φοβάμαι ότι θα είναι θετική, ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

georgiamami και sonia64 σας ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρυντικά σας λόγια είναι από τα λίγα που άκουσα το τελευταίο καιρό πιστέψτε με.οι γιατροί που μιλήσανε για επιθετικό και μεταστατικό ca και έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου.αλήθεια τώρα μου δώσατε λίγο κουράγιο να τελειώσω πρώτα με το χειρουργείο και μετά να περιμένω την βιοψία,αν και φοβάμαι ότι θα είναι θετική, ευχαριστώ και πάλι.

Οι γιατροι μιλουν απο τη δικη του ςπλευρα. Εμεις μιλαμε εχοντας βιωσει την "περιπετεια" και εχοντας την εμπειρια (οι περισσοτεροι με CA) σου λεμε να εχεις υπομονη και οποια μορφη κι αν εχει, ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...