Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Υπομονή κάνω και εγώ και η ψυχολογία στα πατώματα,δεν έχω καθόλου καλό προαίσθημα για αύριο..εσύ πότε θα κάνεις τεστ?

      Μην σκέφτεσαι έτσι …. Δεν κάνει καλό σε σενα και το μωράκι !!!! Εγώ δεν ξέρω εάν θα κάνω πριν τη Παρασκευή…φλερτάρω με τη σκέψη να κάνω αύριο … αλλά φοβαμαι …

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

tatia καλησπερα και απο μένα!Οπως σου είπαν και οι υπόλοιποι τα συμπτωματα είναι διαφορετικά στον καθένα.Εγώ είχα ατονία, ημικρανίες, κρύωνα και πρόβλημα στην όραση.Ολα αυτά έγιναν πιο έντονα 3 εβδομάδες αφού έκοψα τα τ3 και συνεχίστηκαν για 1,5 μήνα.Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα τα έχεις και σύ.

Και ο δικός μου καρκινος ήταν πολύ μικρός και στην αρχή μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να πάρω ιώδιο αλλά 1 χρόνο μετά ο νέος γιατρός που με παρακολουθούσε με έβαλε να το κάνω γιατί τ καρκινάκια μου ήταν θυλώδει-θυλακιώδει οπότε ήταν πιο επικύνδινα.

Εγώ έκανα την θεραπεία στο Διαβαλκανικό και πηγαινοερχόμουν με το τρένο.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί να καθίσεις μόνησου στην θέση και να μην υπάρχει πολύ κοντά σου έγκυος ή παιδιά.

Σου εύχομαι ολόψυχα ταχεία ανάρρωση και πολύ καλά αποτελέσματα!Και για ότι μας χρειαστεί εδώ είμαστε!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας ξανα.χαιρετιζω τα καινουρια μελη.τατια παιρνεις το χαπι πριν απο το ιωδιο; εγω το πηρα 2 μηνες μετα το χειρουργειο και αφου ειχα κανει ιωδιο.βεβαια αντι να μου δωσουν περισσοτερο στην αρχη για να επανελθω -οπως θα ηταν το φυσιολογικο- μου εδωσαν κανονικη ποσοτητα.

μαιρη ειχες προβλημα στην οραση σου; εμενα μου ειπαν οτι δεν εχει σχεση αυτο με τον θυροειδη.εμενα σταματησε να ανεβαινει η μυωπια και μπηκαν τα ματια μεσα χωρις να ειχα εξωφθαλμο με αποτελεσμα να χρειαζομαι περισσοτερη δυναμη για να δω.

Οποιος μενει αθηνα και αν θελει μπορει να μου στειλει σε πμ ονοματα ενδοκρινολογων .Αληθεια που κανατε χειρουργειο;

Τατια αν ο γιατρος σου ενδιαφερεται μονο για τα ιωδεια και τους υπερηχους καντην γρηγορα γιατι σε βλεπει σαν μηχανη.

Kerasw πραγματικα θα προτιμουσα να ειχα βρει γιατρους που θα μου ελεγαν κινδυνολογιες παρα αυτους που μου τον εβγαλαν σαν 1 απλο κρυωματακι που θα κανεις χειρουργειο και απλως θα παιρνεις 1 χαπι και θα σε ακριβως οπως πριν.Ουτε που καθονται συγκρινουν τους καρκινους.ελεος.Εμ το αλλο οτι ειναι

επεμβαση-ρουτινα.συγνωμη κιολας αλλα χεσ.. τι ειναι για αυτους

Σονια οταν λες για υπολοιπο θυρ. ιστου εννοεις οτι χανεται ολος ο ιστος με το ιωδειο; Μου ειχες γραψει οτι σου εκαναν πλαστικη δερματος,τι εννοουσες;

τατια για 2 χρονια δεν μενεις εγγυος,ουτε μπορεις να δωσεις αιμα.Εμενα μου ειπαν να μεινω για 3 εβδομαδες μακρια απο παιδια και εγγυες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!! :P:p:p:p:p:p

Tatia, καλη δουλιτσα.

Ostrako, πολλες ερωτησεις βρε παιδι μου. Μια μια!!! Μη μας βομαρδιζεις ετσι. :confused::confused:

Sonia ......... καλημερα!!!! :P:p

Μαιρη, Γ.Δ. και λοιποι Α.Θ. καλημερα και απο εδω.

Και επειδη Παρασκευη σημερα ( η ωραιοτερη μερα μου)

ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ξανα.χαιρετιζω τα καινουρια μελη.τατια παιρνεις το χαπι πριν απο το ιωδιο; εγω το πηρα 2 μηνες μετα το χειρουργειο και αφου ειχα κανει ιωδιο.βεβαια αντι να μου δωσουν περισσοτερο στην αρχη για να επανελθω -οπως θα ηταν το φυσιολογικο- μου εδωσαν κανονικη ποσοτητα.

μαιρη ειχες προβλημα στην οραση σου; εμενα μου ειπαν οτι δεν εχει σχεση αυτο με τον θυροειδη.εμενα σταματησε να ανεβαινει η μυωπια και μπηκαν τα ματια μεσα χωρις να ειχα εξωφθαλμο με αποτελεσμα να χρειαζομαι περισσοτερη δυναμη για να δω.

Οποιος μενει αθηνα και αν θελει μπορει να μου στειλει σε πμ ονοματα ενδοκρινολογων .Αληθεια που κανατε χειρουργειο;

Τατια αν ο γιατρος σου ενδιαφερεται μονο για τα ιωδεια και τους υπερηχους καντην γρηγορα γιατι σε βλεπει σαν μηχανη.

Kerasw πραγματικα θα προτιμουσα να ειχα βρει γιατρους που θα μου ελεγαν κινδυνολογιες παρα αυτους που μου τον εβγαλαν σαν 1 απλο κρυωματακι που θα κανεις χειρουργειο και απλως θα παιρνεις 1 χαπι και θα σε ακριβως οπως πριν.Ουτε που καθονται συγκρινουν τους καρκινους.ελεος.Εμ το αλλο οτι ειναι

επεμβαση-ρουτινα.συγνωμη κιολας αλλα χεσ.. τι ειναι για αυτους

Σονια οταν λες για υπολοιπο θυρ. ιστου εννοεις οτι χανεται ολος ο ιστος με το ιωδειο; Μου ειχες γραψει οτι σου εκαναν πλαστικη δερματος,τι εννοουσες;

τατια για 2 χρονια δεν μενεις εγγυος,ουτε μπορεις να δωσεις αιμα.Εμενα μου ειπαν να μεινω για 3 εβδομαδες μακρια απο παιδια και εγγυες

ostrako ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ!!!!ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ!ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΙΩΔΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΧΑΠΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΙΩΔΙΟ ΚΑΝΑ2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ + ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΧΑΠΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ!ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΕΙΔΩΝ ΙΩΔΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΕΝΩ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ!!!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΘΥΡ. ΙΣΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ.ΑΝ ΜΕΙΝΕΙ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΙΩΔΙΟ,ΑΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ!ΟΤΑΝ Η ΣΟΝΙΑ ΛΕΕΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΕΝΝΟΕΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ!ΕΣΕΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΣ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΜΑΣ,ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!!ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ???ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΑ!!!ΑΚΟΥΣΕ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ!!ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και απο μενα!!Ostrako,αυτο που εννοουσα με την παλαστικη της τομης,την κανει ο ιδιος ο χειρουργος σε ολους οσους ξερω που εχουν κανει αυτη την επεμβαση!Ειναι φυσιολογικο να γινει, γιατι ειναι σε εμφανες σημειο και δεν το ζητας απο αυτον "εξτρα",εξυπακουεται αυτο!!Δεν εγινε σε σενα??Και γι` αυτο που ρωτας για το υπολοιπο του θυρεοειδικου ιστου,"καιγεται" με την θεραπεια του Ι 131,μαζι με τα καλοηθη η κακοηθη κυτταρα,που τυχον εχουν απομεινει μετα την επεμβαση.Δεν πρεπει μετα απο εναν καρκινο θυρ/δους,να υπαρχει ιστος,γιατι δεν γνωριζουν οι γιατροι αν υπαρχει εκει μεσα κανενα καρκινικο κυτταρο.Και απ`οτι μου ειπε μια γιατρος,υπαρχουν αρχεγονα κυτταρα,που"θυμουνται"και προσπαθουν να ξαναδημιουργησουν παλι την ιδια κατασταση!Καλυτερα λοιπον η περιοχη να ειναι "καθαρη"!!Οταν ομως δεν "καει"με την πρωτη θεραπεια και φανει παλι "καθηλωση" στο σπινθηρογραφημα,πρεπει να επαναληφθει η θεραπεια με ιωδιο,εως οτου καταστραφει εντελως.Αν κανω λαθος,ας με διορθωσει καποιος.Ολα αυτα ειναι απο την προσωπικη μου εμπειρια και το διαβασμα ιατρικων σελιδων στο Ιντερνετ,γιατι εκεινο το διαστημα δεν μπορουσα να καταλαβω,τι εννοουσαν οι γιατροι(δεν σου εξηγουν και πολλα) με ολους αυτους τους ιατρικους ορους!!Και ετσι επεσε πολυ μελετη!!Χαχαχα!!

Link to comment
Share on other sites

Annagg, ανυπομονουμε για τα νεα σου. Μολις μας διαβασεις, ενημερωσε μας σε παρακαλω!!

Σονια, με τη δικη σου μελετη, και τα οσα γραφετε τοσο καιρο , κοντευω να παρω εγω διαδακτορικο. :tongue::tongue::tongue: Οταν μου "ετυχε" η παθηση του θυρεοειδους μου, γνωριζα ελαχιστα περι της λειτουργιας και των παθησεων του. Εχω μαθει πολλα χαρην εσας και φυσικα μακαρι να μην υπηρχε τιποτα απο ολα αυτα και ας ημουν "αδιαβαστη"!!! και ολοι μας υγιεστατοι. :P:p

Την αγαπη μου σε ολους.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Annagg, ανυπομονουμε για τα νεα σου. Μολις μας διαβασεις, ενημερωσε μας σε παρακαλω!!

Σονια, με τη δικη σου μελετη, και τα οσα γραφετε τοσο καιρο , κοντευω να παρω εγω διαδακτορικο. :tongue::tongue::tongue: Οταν μου "ετυχε" η παθηση του θυρεοειδους μου, γνωριζα ελαχιστα περι της λειτουργιας και των παθησεων του. Εχω μαθει πολλα χαρην εσας και φυσικα μακαρι να μην υπηρχε τιποτα απο ολα αυτα και ας ημουν "αδιαβαστη"!!! και ολοι μας υγιεστατοι. :P:p

Την αγαπη μου σε ολους.

Γιωργια μου,στο δινω εγω το διδακτορικο!!Ειμαι σιγουρη οτι τις περασες τις εξετασεις μαζι μας:D:D!!Χαχαχα!!Επι τη ευκαιρια να στειλω και εγω πολλα φιλακια στη Μαιρη!!Και μενα μου λειπετε!!Φυσικα σε ολα τα Α.Θ.ητακια!!!Με την 2001-2006 και την Georgiamami ,τα ειπαμε και στο τηλεφωνο!!!Να`στε ολοι καλα!!:-):smile:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους ξανά.όλα καλά με το χειρουργείο αν εξαιρέσω τα μικρομουδιάσματα και τον πόνο στον αυχένα όλα είναι καλά.

ο γιατρός μου είπε ότι από πρώτη ματιά ήτανε μυελοειδείς άλλα η ολη περιοχή δεν ήταν ερεθισμένη όπως και οι τραχηλικοί λεμφαδένες που όμως τους αφαίρεσε προληπτικά τώρα περιμένω με αγωνία την τρίτη την βιοψία για να μου πει με σιγουριά αν τυχόν έχει ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους ξανά.όλα καλά με το χειρουργείο αν εξαιρέσω τα μικρομουδιάσματα και τον πόνο στον αυχένα όλα είναι καλά.

ο γιατρός μου είπε ότι από πρώτη ματιά ήτανε μυελοειδείς άλλα η ολη περιοχή δεν ήταν ερεθισμένη όπως και οι τραχηλικοί λεμφαδένες που όμως τους αφαίρεσε προληπτικά τώρα περιμένω με αγωνία την τρίτη την βιοψία για να μου πει με σιγουριά αν τυχόν έχει ξεφύγει.

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ!!!!!ΑΝΤΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!Ν'ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ!ΕΤΣΙ,Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΝΟΥΣ!ΑΝΤΕ ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ!!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


anagg σιδερένια κοπέλα μου και να είναι το τελευταίο πράγμα που θα σε ταλαιπωρήσει... καλά αποτελέσματα στην ιστολογική και μην ξεχνάς: πάντα ψηλά το κεφάλι...

ostrako άλλο ο αδιάφορος και άλλο ο κινδυνολόγος... τα πράγματα πρέπει να λέγοντια με το όνομά τους, ούτε λιγότερα ούτε περισσότερα... όσο για εγκυμοσύνη επιτρέπεται 8 με 12 μήνες μετά από θεραπεία με Ι131 ενώ μετά από την επέμβαση επιτρέπεται μόλις ρυθμίσεις τις ορμόνες... μετά τα σπινθηρογραφήματα απαγορεύεται για 4 μήνες... ποιός σου είπε για 2 χρόνια;;; δεν ισχύει...

για τα νέα μέλη καλώς ήρθατε και εύχομαι περαστικά μέσα από την καρδιά μου και όχι άγχος... μέσα στην ατυχία του να νοσούμε από μία τόσο σοβαρή ασθένεια, είμαστε τουλάχιστον τυχεροί που μας πέτυχε σε αυτό το σημείο και όχι κάπου αλλού με δυσοίωνες προβλέψεις...

σόνια μου σου στέλνω την αγάπη μου και τα φιλιά μου... τέλος Ιουνίου και αρχές Ιουλίου, ναι... για να δούμε...!!!! Η Β. πάει για 2ο χειρουργε'ιο τέλος του μήνα σχεδόν σίγουρα και για 2ο ιώδιο το φθινόπωρο...

καλό βράδυ σε όλους!!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Αnnag περαστικα σου και καλη αναρρωση!!Ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα και στη βιοψια!Ειναι πολυ καλο που προληπτικα σου αφαιρεσε και τους λεμφαδενες,για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου!!Μην τα σκεφτεσαι τωρα αυτα,κοιτα να παρεις δυναμεις και να πας στο σπιτακι σου να ξεκουραστεις!Θα ειμαστε ολη η παρεα εδω, σε ο,τι μας χρειαστεις!!Kerasw,πολυ στεναχωρεθηκα για την Β.!!Πιστευα οτι θα το γλυτωνε το 2ο χειρουργειο!!Ευχομαι να ειναι η τελευταια της περιπετεια και επιτελους να ησυχασει απο ολ` αυτα!!Να της δωσεις πολλα χαιρετισματα και καλη επιτυχια στο χειρουργειο που θα κανει.Να ειναι ολα περαστικα!!Πολλα φιλακια και να σου πανε και σενα ολα καλα!!:-):smile::-)

Link to comment
Share on other sites

Annagg, περαστικα σου και καλα αποτελεσματα να εχεις απο την βιοψια.Πες μας δυο λογια την εμπειρια σου απο το χειρουργειο. Τωρα πονας?


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!:P

Anagg μπράβο πολύ χάρηκα που όλα πηγαν καλά!Καλή ανάρρωση και καλά αποτελέσματα!Υπομονή η Τρίτη δεν είναι μακριά.Να μας γράφεις συχνά για να μμαθαίνουμε τα νέα σου:P

Ostako δεν έχω πρόβλημα στα μάτια αλλά στον υποθυρεοειδισμό τρέμει η όρασή μου και δεν μπορώ να εστιάσω, μόλις όμως στρώσουν οι ορμόνες επανέρχεται.

Στα ερωτήματά σου απάντησαν οι υπόλοιποι, εγώ ήθελα να σου πώ ότι σωστά σου δώσαν μικρή ποσότητα χαπιού στην αρχή και την αύξησαν σταδιακά γιατί αυτό είναι το σωστό.

Kerasw και γώ στεναχωρέθηκα για την Β.Ας ελπίσουμε να είναι το τελευταίο....Εσύ τι νέα? Φεύγεις για διακοπές?

Πολλά φιλιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας.georgiamami όσον αφορά την εμπειρία μου από το χειρουργείο δεν σου κρύβω ότι είχα φρικάρει τελείως αλλά τελικά δεν ήταν και τόσο χάλια όσο το φανταζόμουνα.

Τώρα η αλήθεια είναι ότι πονάω αρκετά όταν καταπίνω και με πονάει ο αυχένας μου άλλα εντάξει όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...