Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έπεσα τυχαία πάνω στην υπέροχη παρέα σας!!!ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ!!!!Είναι το 1ο μου μήνυμα,οπότε για να καταλάβετε τη περίπτωσή μου θα ναι μεγάλο το μήνυμά μου,γι'αυτό συγγνώμη!20 Ιουνίου έκανα υπέρηχο γιατί η μαμά μου έβλεπε ένα πρήξιμο στο λαιμό.Βρέθηκε όζος 2,23εκατοστά.ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!Ο 1ος υπέρηχος το περιέγραψε "υπόηχο μόρφωμα",ο 2ος κυστικός όζος.Πήγα σε χειρουργό κ μου είπε να κάνω χειρουργείο τη Πέμπτη 7 Ιουλίου.3βδομ κάνω εξετάσεις,έλειπε κ ο γιατρός,είχα κ ένα γάμο...οπότε μέχρι τη θυρεοδεκτομη είμαι ράκος.Με είπε παιδί του Τσέρνομπιλ.Είμαι 3Οχρονών γυναίκα.Να ανησυχώ που μόλις είδε εξετάσεις μου μου είπε αμέσως αφαίρεση;Ξέρω οτι η παρακέντηση σε μεγάλο όζο δεν έχει αξιόπιστα αποτελέσματα.Από εξετάσεις ορμονολογικές είμαι ευθυρεοειδής.Φυσιολογικά τα Τ3,Τ3,αντισώματα.Όμως ο χειρουργός μου είπε να ψάξω την ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΤΥΠΟΥ.Δηλ,έχω μειωμένα πολυμορφωπύρηνα κ αυξημένα λεμφοκύτταρα.Τα λευκά αιμοσφαίρια φυσιολογικά.Έκανα κ κολονοσκόπηση κ βρήκαν πολύποδα μικρό,περιμένω σε 1βδομ βιοψία.Γενικά καταλαβα είμαι ερείπιο.Έπρεπε να χω κάνει εξετάσεις γιατι εχω οικογενειακό ιστορικό.Συγγνώμη που σας λέω λεπτομέρειες.Σας λένε εσας κάτι όλα αυτά; Εχω μπερδευτεί.Επειδή ειναι μεγάλος όζος είναι σίγουρα θηλώδης ή θυλακιώδες ca; Νιώθω ήδη καλύτερα που βρήκα ανθρώπους να καταλάβουν τι περνάω.Ευχαριστώ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έπεσα τυχαία πάνω στην υπέροχη παρέα σας!!!ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ!!!!

Καλημερα Ελλη. Καλωσηρθες στην "υπεροχη" παρεα μας και ευχομαι να περασει συντομα και ...ανωδυνα η περιπετεια σου, και να παραμεινεις στην παρεα μας, ως θεραπευμενη πλεον που θα παρακολουθει και θα βοηθαει τους νεους επισκεπτες-ασθενεις.

Καταρχην, θα πρεπει να ηρεμησεις γιατι δεν μπορεις να κανεις κατι διαφορετικο τωρα. Την Πεμπτη θα πας να .....ξεφορτωθεις τον αδενα, θα παρεις αποτελεσματα βιοψιας σε 21 μερες (αν θυμαμαι καλα) και μετα θα δεις παντα μαζι με τον γιατρο σου, πως θα πορευτεις. Δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις γιατι δεν ξερεις ακομη τι ακριβως γινεται. Ο,τι και να συμβαινει ομως, θα το αντιμετωπισεις οπως κανουμε οι περισσοτεροι εδω και αλλου.Αλλωστε τωρα εχεις κι εμας κοντα σου και θα το αντιμετωπισουμε ΜΑΖΙ.

Εσυ ειπες οτι σε βοηθησαμε πολυ κι εγω λεω οτι θα σε βοηθησουμε πολυ και στη συνεχεια.

Περιμενουμε νεα σου και ρωτησε μας για οποια απορια εχεις. :-P:razz:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα Έλλη και καλώς ήρθες στο καφέ. Καλή επιτυχία στην επέμβαση της Πέμπτης και φυσικά όλα θα παν καλά. Έβγαλα κι εγώ πριν απο δύο χρόνια ακριβώς (10/7/10) το θυροειδή την ιδια περίοδο με εσένα. Κι εγώ ανακάλυψα ένα έναν όζο εντελώς ξαφνικά που η βιοψία του έδειξε υπόνοια θηλώδους που επιβεβαιώθηκε με το χειρουργείο. Αυτο που θέλω να σου πω είναι ότι τώρα προέχει να γίνει με το καλό η εγχείριση και σου εύχομαι να παν όλα καλά! Μην ανησυχείς για τα υπόλοιπα. Τώρα αυτό είναι το σημαντικό. Καλή δύναμη λοιπόν!

Που θα χειρουργηθείς; Εγώ χειρουργήθηκα Αθήνα στο Ιπποκράτειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα!!Elli,το οτι πρεπει να χειρουργηθεις,ισως δεν ειναι λογω υπονοιας καρκινου,αλλα ισως επειδη ο οζος ειναι μεγαλουτσικος και πρεπει να αφαιρεσεις τον θυρεοειδη!Απο αυτους που χειρουργουνται το 95% ειναι καλοηθεις!Οπως επισης και οι πολυποδες στη πλειοψηφια τους ειναι καλοηθεις ,απλως πρεπει να αφαιρουνται για να μην υπαρχει εξελιξη σε κακοηθεια!!Οσο για τα αυξημενα λεμφοκυτταρα δεν γνωριζω κατι.Για το τι μπορει να σημαινει σου ειπε κατι ο γιατρος?Θα σου πω μονο να μην φοβασαι,η εγχειριση θα παει καλα και δεν θα καταλαβεις τιποτα!!Καλα αποτελεσματα να εχεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έπεσα τυχαία πάνω στην υπέροχη παρέα σας!!!ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ!!!!Είναι το 1ο μου μήνυμα,οπότε για να καταλάβετε τη περίπτωσή μου θα ναι μεγάλο το μήνυμά μου,γι'αυτό συγγνώμη!20 Ιουνίου έκανα υπέρηχο γιατί η μαμά μου έβλεπε ένα πρήξιμο στο λαιμό.Βρέθηκε όζος 2,23εκατοστά.ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!Ο 1ος υπέρηχος το περιέγραψε "υπόηχο μόρφωμα",ο 2ος κυστικός όζος.Πήγα σε χειρουργό κ μου είπε να κάνω χειρουργείο τη Πέμπτη 7 Ιουλίου.3βδομ κάνω εξετάσεις,έλειπε κ ο γιατρός,είχα κ ένα γάμο...οπότε μέχρι τη θυρεοδεκτομη είμαι ράκος.Με είπε παιδί του Τσέρνομπιλ.Είμαι 3Οχρονών γυναίκα.Να ανησυχώ που μόλις είδε εξετάσεις μου μου είπε αμέσως αφαίρεση;Ξέρω οτι η παρακέντηση σε μεγάλο όζο δεν έχει αξιόπιστα αποτελέσματα.Από εξετάσεις ορμονολογικές είμαι ευθυρεοειδής.Φυσιολογικά τα Τ3,Τ3,αντισώματα.Όμως ο χειρουργός μου είπε να ψάξω την ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΤΥΠΟΥ.Δηλ,έχω μειωμένα πολυμορφωπύρηνα κ αυξημένα λεμφοκύτταρα.Τα λευκά αιμοσφαίρια φυσιολογικά.Έκανα κ κολονοσκόπηση κ βρήκαν πολύποδα μικρό,περιμένω σε 1βδομ βιοψία.Γενικά καταλαβα είμαι ερείπιο.Έπρεπε να χω κάνει εξετάσεις γιατι εχω οικογενειακό ιστορικό.Συγγνώμη που σας λέω λεπτομέρειες.Σας λένε εσας κάτι όλα αυτά; Εχω μπερδευτεί.Επειδή ειναι μεγάλος όζος είναι σίγουρα θηλώδης ή θυλακιώδες ca; Νιώθω ήδη καλύτερα που βρήκα ανθρώπους να καταλάβουν τι περνάω.Ευχαριστώ!!!!!!!!

Γεια σου elli και από μένα....Πιστεύω να έκανες κολονοσκόπηση και εξέταση θυρεοειδούς σε άλλο γιατρό και να μην χρησιμοποίησαν τα ίδια εργαλεία!!! (για να δω γελάκι;). Εξ όσων γνωρίζω ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν μοιράζονται το έντερό τους τουλάχιστον με ένα πολύποδα!! Άρα τα νέα από εκείνο το μέτωπο θα είναι καλά!! Όσον αφορά στον θυρεοειδή ότι και να είναι μη σε στεναχωρεί!!! Οι περιπτώσεις ca θυρεοειδούς είναι όλο και συχνότερες ενώ για όλους μας εδώ στην κοινότητα αποτελεί παρελθόν. Ο καρκίνος στον θυρεοειδή είναι απόλυτα ελεγχόμενος, η επέμβαση είναι απλούστατη, γρήγορη με άμεση επάνοδο στη καθημερινότητά σου, ενώ η μετέπειτα θεραπεία που ακουλουθεί (δηλ. λήψη ιωδίου 131) αποτέλεσε για όλους μας άλλη μια εμπειρία ανώδυνη και χωρίς καμία μα καμία παρενέργεια. Όμως για να γίνουν όλα αυτά θα πρέπει πρώτα να διαγνωσθείς (πριν ή μετά την επέμβαση δεν έχει σημασία). Από φίλους χειρούργους που έχω, ξέρω ότι η συνήθης πρακτική που ακολουθείται στις μέρες μας για διάγνωση όζου (και όχι καρκίνου), μιλάμε μόνο για απλό όζο, πάνω από 2 εκατοστά, πρέπει να αφαιρείται όλος ο αδένας (όπως κάναμε οι περισσότεροι από εμάς). Οπότε η βιοψία (και άρα η γνώση του αν είναι κακοήθεια ή όχι) έρχεται μετά την επέμβαση οπότε δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.

Τέλος, μην πεις στους δικούς σου ότι σε είπε παιδί του Τσέρνομπιλ. Δηλαδή που το ξέρει αυτός; Ποιος είναι ο Τσέρνομπιλ; Επέστρεψέ του το χαρακτηρισμό. Παιδί του Τσέρνομπιλ είσαι εσύ ρε....(να δω γελάκι)....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα! να ρωτησω κατι? ειχε κανεις εμπειρια με ca θηλωδες που να ειχε μετασταθεί στον πνευμονα ή τελοσπαντων στο μεσοθωράκιο? η εστω ειχε καποιος απο σας κανει αξονικη ή μαγνητικη θωρακος για αυτο το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα! να ρωτησω κατι? ειχε κανεις εμπειρια με ca θηλωδες που να ειχε μετασταθεί στον πνευμονα ή τελοσπαντων στο μεσοθωράκιο? η εστω ειχε καποιος απο σας κανει αξονικη ή μαγνητικη θωρακος για αυτο το θέμα?

Liladam καλημερα!Με τρομαζεις με αυτα που γραφεις !!!!Τι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Liladam καλημερα!Με τρομαζεις με αυτα που γραφεις !!!!Τι συμβαινει?

Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! δε ξερω και γω τι συμβαίνει! ο αδερφος μου ειχε θηλωδες ca οπως και εχς πει ξανα στο παρελθον στο forum! οταν εκανε uppate ενα χρονο μετα το ιωδιο εδειξε καθαρο! ομως στη αιματος ειχε ανεβασμενη θυροξινη κατι που σημαινε καποιο πολυ μικρο υπολοιπο! μετα απο υπερηχους και μαγνητικη τραχηλου και θωρακος βρεθηκε μια κυστη σε εναν λεμφαδενα στο σημειο της τομης! επισκεθηκε μια γιατρο στον ευαγγελισμο που μας ειπαν οτι ειναι εξειδικευμένη! αυτη λοιπον μετα απο 3 μηνες απο τοτε που βρεθηκε η κυστη τον στελνει ξανα για εξεταση αιματος, αξονικη θωρακος με παρεγχηση σκιαγραφικου και νεο υπερηχο τραχηλου! τον υπερηχο και την αιματος τα καταλαβαινω! θελει να δει αν μεγαλωσε η κυστη και πωσ συμπεριφερεται και την αιματος για να δει την θυροξινη! την ΑΞΟΝΙΚΗ ΘΩΡΑΚΟΣ ομως δεν καταλαβαινω γιατι την κανει! μαλλον καταλαβαινω αλλα δε θελω καν να το σκςφτω! οταν μπηκαμε σε αυτη την ιστορια ολοι οι γιατροι τοτε (πριν 1,5 χρονο δηλαδη) μας διαβεβαιωναν πως ειναι πια υποθεση ρουτινασ και πωσ αυτη η μορφη δεν κανει μεταστασεις! ομως τοτε τι ψαχνουμε στο θωρακα??

Link to comment
Share on other sites

Liladam,σου συνιστω ψυχραιμια ,να κανει ολες του τις εξετασεις και αφου δειτε ολα τα αποτελεσματα ,που ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι καλα,πραττετε αναλογως!!!Δεν σημαινει οτι ειναι κατι κακο,επειδη ζητανε ολα αυτα!!Αυτοι απλως θελουν να ειναι σιγουροι για ολα!!Το καλο ειναι,για ολους εμας που περναμε αυτον τον καρκινο,ειναι οτι ,πρωτον το βρηκαμε και εγινε επεμβαση και δευτερον οτι βρισκομαστε σε συνεχη και στενη επιστημονικη παρακολουθηση!!Γι`αυτο μη φοβασαι καθολου!!Ολα θα πανε καλα!!Παντως ειναι αληθεια οτι ο θηλωδης δεν ειναι ευκολο να δωσει μεταστασεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


liladam καλημέρα και από μένα! μην πηγαίνει κατευθείαν το μυαλό σου στο κακό! οι γιατροί ζητάνε του κόσμου τις εξετάσεις την παραμικρή λεπτομέρεια θέλουν να δουν για να είναι σίγουροι. ας κάνει ο αδερφός σου τις εξετάσεις και μετά βλέπεις. πάντως απο θηλώδη σπάνια γίνονται μεταστάσεις. Όλα θα πάνε καλά θα το δεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! δε ξερω και γω τι συμβαίνει! ο αδερφος μου ειχε θηλωδες ca οπως και εχς πει ξανα στο παρελθον στο forum! οταν εκανε uppate ενα χρονο μετα το ιωδιο εδειξε καθαρο! ομως στη αιματος ειχε ανεβασμενη θυροξινη κατι που σημαινε καποιο πολυ μικρο υπολοιπο! μετα απο υπερηχους και μαγνητικη τραχηλου και θωρακος βρεθηκε μια κυστη σε εναν λεμφαδενα στο σημειο της τομης! επισκεθηκε μια γιατρο στον ευαγγελισμο που μας ειπαν οτι ειναι εξειδικευμένη! αυτη λοιπον μετα απο 3 μηνες απο τοτε που βρεθηκε η κυστη τον στελνει ξανα για εξεταση αιματος, αξονικη θωρακος με παρεγχηση σκιαγραφικου και νεο υπερηχο τραχηλου! τον υπερηχο και την αιματος τα καταλαβαινω! θελει να δει αν μεγαλωσε η κυστη και πωσ συμπεριφερεται και την αιματος για να δει την θυροξινη! την ΑΞΟΝΙΚΗ ΘΩΡΑΚΟΣ ομως δεν καταλαβαινω γιατι την κανει! μαλλον καταλαβαινω αλλα δε θελω καν να το σκςφτω! οταν μπηκαμε σε αυτη την ιστορια ολοι οι γιατροι τοτε (πριν 1,5 χρονο δηλαδη) μας διαβεβαιωναν πως ειναι πια υποθεση ρουτινασ και πωσ αυτη η μορφη δεν κανει μεταστασεις! ομως τοτε τι ψαχνουμε στο θωρακα??
ΟΠΑ,ΟΠΑ,,,,,,,LILADAM ΜΗΝ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!!!ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΤΟ ΙΩΔΙΟ ΜΕ ΒΑΛΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΞΟΝΙΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΤΟ ΙΩΔΙΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ!!!!!!!ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ Ο ΑΚΤΙΝΟΔΙΑΓΝΩΣΤΗΣ ΓΕΛΑΣΕ ΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ!!!!!!!!ΟΙ ΠΥΡΙΝΙΚΟΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ?????ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ!!!!!!!ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΖΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΣΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΣΟΥ!!!!!!!!ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΝ!!!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ!ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΩΧ ΑΔΕΡΦΙΣΜΟΣ!!!!!ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ:-P
Link to comment
Share on other sites

Έπεσα τυχαία πάνω στην υπέροχη παρέα σας!!!ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ!!!!Είναι το 1ο μου μήνυμα,οπότε για να καταλάβετε τη περίπτωσή μου θα ναι μεγάλο το μήνυμά μου,γι'αυτό συγγνώμη!20 Ιουνίου έκανα υπέρηχο γιατί η μαμά μου έβλεπε ένα πρήξιμο στο λαιμό.Βρέθηκε όζος 2,23εκατοστά.ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!Ο 1ος υπέρηχος το περιέγραψε "υπόηχο μόρφωμα",ο 2ος κυστικός όζος.Πήγα σε χειρουργό κ μου είπε να κάνω χειρουργείο τη Πέμπτη 7 Ιουλίου.3βδομ κάνω εξετάσεις,έλειπε κ ο γιατρός,είχα κ ένα γάμο...οπότε μέχρι τη θυρεοδεκτομη είμαι ράκος.Με είπε παιδί του Τσέρνομπιλ.Είμαι 3Οχρονών γυναίκα.Να ανησυχώ που μόλις είδε εξετάσεις μου μου είπε αμέσως αφαίρεση;Ξέρω οτι η παρακέντηση σε μεγάλο όζο δεν έχει αξιόπιστα αποτελέσματα.Από εξετάσεις ορμονολογικές είμαι ευθυρεοειδής.Φυσιολογικά τα Τ3,Τ3,αντισώματα.Όμως ο χειρουργός μου είπε να ψάξω την ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΤΥΠΟΥ.Δηλ,έχω μειωμένα πολυμορφωπύρηνα κ αυξημένα λεμφοκύτταρα.Τα λευκά αιμοσφαίρια φυσιολογικά.Έκανα κ κολονοσκόπηση κ βρήκαν πολύποδα μικρό,περιμένω σε 1βδομ βιοψία.Γενικά καταλαβα είμαι ερείπιο.Έπρεπε να χω κάνει εξετάσεις γιατι εχω οικογενειακό ιστορικό.Συγγνώμη που σας λέω λεπτομέρειες.Σας λένε εσας κάτι όλα αυτά; Εχω μπερδευτεί.Επειδή ειναι μεγάλος όζος είναι σίγουρα θηλώδης ή θυλακιώδες ca; Νιώθω ήδη καλύτερα που βρήκα ανθρώπους να καταλάβουν τι περνάω.Ευχαριστώ!!!!!!!!
ELLI ΑΝΤΕ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΙ Η ΒΙΟΨΙΑ!!!!ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΟΖΟ ΚΑΙ ΥΠΟΠΤΟ ΣΠΙΝΘΗΡΟΓΡΑΦΗΜΑ,ΑΥΤΗ ΤΕΛΙΚΑ ΕΒΓΑΛΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΑΤΗ ΒΙΟΨΙΑ!!!!!!!!!!!!!ΣΑΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΑ!!!!!ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΕΓΩΩΩΩΩ!!!!!!ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΤΕΝΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ,ΜΙΛΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΕΠΤΟ,ΣΗΚΩΝΕΣΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΖΑΛΑΔΟΥΡΑ 'Η ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ(ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ)!!!!!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ,ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ,ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ!!!!!:D
Link to comment
Share on other sites

Έπεσα τυχαία πάνω στην υπέροχη παρέα σας!!!ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ!!!!Είναι το 1ο μου μήνυμα,οπότε για να καταλάβετε τη περίπτωσή μου θα ναι μεγάλο το μήνυμά μου,γι'αυτό συγγνώμη!20 Ιουνίου έκανα υπέρηχο γιατί η μαμά μου έβλεπε ένα πρήξιμο στο λαιμό.Βρέθηκε όζος 2,23εκατοστά.ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!Ο 1ος υπέρηχος το περιέγραψε "υπόηχο μόρφωμα",ο 2ος κυστικός όζος.Πήγα σε χειρουργό κ μου είπε να κάνω χειρουργείο τη Πέμπτη 7 Ιουλίου.3βδομ κάνω εξετάσεις,έλειπε κ ο γιατρός,είχα κ ένα γάμο...οπότε μέχρι τη θυρεοδεκτομη είμαι ράκος.Με είπε παιδί του Τσέρνομπιλ.Είμαι 3Οχρονών γυναίκα.Να ανησυχώ που μόλις είδε εξετάσεις μου μου είπε αμέσως αφαίρεση;Ξέρω οτι η παρακέντηση σε μεγάλο όζο δεν έχει αξιόπιστα αποτελέσματα.Από εξετάσεις ορμονολογικές είμαι ευθυρεοειδής.Φυσιολογικά τα Τ3,Τ3,αντισώματα.Όμως ο χειρουργός μου είπε να ψάξω την ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΤΥΠΟΥ.Δηλ,έχω μειωμένα πολυμορφωπύρηνα κ αυξημένα λεμφοκύτταρα.Τα λευκά αιμοσφαίρια φυσιολογικά.Έκανα κ κολονοσκόπηση κ βρήκαν πολύποδα μικρό,περιμένω σε 1βδομ βιοψία.Γενικά καταλαβα είμαι ερείπιο.Έπρεπε να χω κάνει εξετάσεις γιατι εχω οικογενειακό ιστορικό.Συγγνώμη που σας λέω λεπτομέρειες.Σας λένε εσας κάτι όλα αυτά; Εχω μπερδευτεί.Επειδή ειναι μεγάλος όζος είναι σίγουρα θηλώδης ή θυλακιώδες ca; Νιώθω ήδη καλύτερα που βρήκα ανθρώπους να καταλάβουν τι περνάω.Ευχαριστώ!!!!!!!!
elli1981 καλή επιτυχία για την επέμβαση αλλά και για την ιστολογική... μην έχεις άγχος, όσο μπορείς, είναι μία απλή επέμβαση όπως σου είπαν και τα παιδιά, με έυκολη ανάρρωση και όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα είναι με τις καλύτερες θετικές προοπτικές άμεσης ίασης και μακρόχρονης επιβίωσης!!!
Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! δε ξερω και γω τι συμβαίνει! ο αδερφος μου ειχε θηλωδες ca οπως και εχς πει ξανα στο παρελθον στο forum! οταν εκανε uppate ενα χρονο μετα το ιωδιο εδειξε καθαρο! ομως στη αιματος ειχε ανεβασμενη θυροξινη κατι που σημαινε καποιο πολυ μικρο υπολοιπο! μετα απο υπερηχους και μαγνητικη τραχηλου και θωρακος βρεθηκε μια κυστη σε εναν λεμφαδενα στο σημειο της τομης! επισκεθηκε μια γιατρο στον ευαγγελισμο που μας ειπαν οτι ειναι εξειδικευμένη! αυτη λοιπον μετα απο 3 μηνες απο τοτε που βρεθηκε η κυστη τον στελνει ξανα για εξεταση αιματος, αξονικη θωρακος με παρεγχηση σκιαγραφικου και νεο υπερηχο τραχηλου! τον υπερηχο και την αιματος τα καταλαβαινω! θελει να δει αν μεγαλωσε η κυστη και πωσ συμπεριφερεται και την αιματος για να δει την θυροξινη! την ΑΞΟΝΙΚΗ ΘΩΡΑΚΟΣ ομως δεν καταλαβαινω γιατι την κανει! μαλλον καταλαβαινω αλλα δε θελω καν να το σκςφτω! οταν μπηκαμε σε αυτη την ιστορια ολοι οι γιατροι τοτε (πριν 1,5 χρονο δηλαδη) μας διαβεβαιωναν πως ειναι πια υποθεση ρουτινασ και πωσ αυτη η μορφη δεν κανει μεταστασεις! ομως τοτε τι ψαχνουμε στο θωρακα??
liladam το πιο πιθανό είναι να το κάνουν για να αποκλείσουν τυχόν μετάσταση και όχι γιατί υπάρχει μετάσταση...

Η θυρεοσφαιρίνη του πόσο είναι;;;

Εμένα ήταν 9 σε βαρύ υπο-θ και μου είπαν ότι με τόσο χαμηλή θυρεοσφαιρίνη αποκλείεται να υπάρχει μετάσταση μακρυά αλλά μόνο στην περιοχή του λαιμού... όσο πιο μεγάλη είναι τόσο μεγαλύτερο υπόλειμμα υπάρχει ή τόσο μακρίτερα είναι η μετάσταση, μου είπαν.

έκανα κι εγώ αξονική αλλά όχι με σκιαγραφικό, ο γιατρός είχε ζητήσει σκιαγραφικό αλλά λόγω ιδιαιτερότητας των θεραπειών που παίρνουμε με ραδιενεργό ιώδιο απαγορεύονται τα σκιαγραφικά (εκτός από αυτά της μαγνητικής - και όχι όλα) γιατί μετά για κάμποσους μήνες απαγορεύεται να ξαναπάρεις ιώδιο είτε θεραπαυτικό είτε διαγνωστικό. Εμένα βγήκαν καθαρές όλες οι εξετάσεις, μέχρι και PET C/T με έβαλαν να κάνω, εξέταση πολύ λεπτομερείς και ευαίσθητη (τόσο ευαίσθητη που ανάβει ακόμα κι υπάρχει κάποιο κρύωμα ή μία μικρή λοίμωξη στην περιοχή) και αυτή βγήκε αρνητική...

Παρ'όλα αυτά ακόμα κι αν μία στο εκατομμύριο έχει προλάβει να πάει παρακάτω, είναι αντιμετωπίσημο και ιάσιμο... σε συζήτηση που είχα με τον χειρούργο μου μου είχε αναφέρει 2-3 περιπτώσει που είχε αναλάβει με μετάστασει σε λεμφαδένες στους πνεύμονες που οι άνθρωποι είναι μία χαρά τώρα!!! έκαναν επέμβαση ξαναπήραν ιώδιο και όλα τώρα είναι οκ...

Εύχομαι όλα να πάνε τέλεια και οι εξετάσεις του αδελφούλη σου να βγουν καθαρές...

το ολόσωμο στο uptake το έκανε με thyrogen ενέσεις ή με διακοπή χαπιού;;; γιατί οι ενέσεις πολλές φορές δίνουν ψευδώς αρνητικά αποτελέσματα στο σπινθηρογράφημα...

Diara μου να χαίρεσαι το μωράκι σου και όλα να πάνε καλά με την περιπέτεια αυτή... η επιλογή χειρούργου είναι πολύ πολύ σημαντική, είναι μία απλή επέμβαση αλλά θέλει εξιδεικευμένο χειρούργο για να αναγνωρίσει λεμφαδένες και παραθυοειδείς ώστε να μην τους αφαιρέσει κατά λάθος, να προσέξει τις φωνητικές χορδές, να μην αφήσει υπολλειματικό ιστό... Ακόμα κι αν δεν είναι κακοήθια, που το εύχομαι ολόψυχα, ο καλός χειρούργος και ο καλός ενδοκρινολόγος είναι το Α και το Ω στην περίπτωσή μας... όλα καλά να σου πάνε κοπέλα μου...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για τις δημοσιεύσεις! ειμαι πολυ αγχωμενη για τον bro μου! ειχε 10 και 14 θυροξινη! το upptake το εκανε με thyrogen! του ειπαν οτι δεν εδειξε γιατι μαλλον ειναι κατι πολυ μικρο! και δε λεω! να γινονται ολες οι προλυπτικές εξετασεις αλλα αυτά έχουν και μια καποια ραδιενέργεια! του το είπαν του αδερφου μου με το σκιαγραφικο οτι θα κανει το σεπτεμβρη ιωδιο αν χρειαστει, δε γίνεται νωρίτερα λεει! εχω φρικαρει πραγματικα! και αν χρειαστεί να το παρει νωρίτερα? τι να πω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...