Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Μισό αχλάδι της έδωσα το έφαγε όλο και μετά νερό και γάλα όσο θέλει. Της είπα για το ρυζάλευρο ότι δεν θέλω να της το δώσω και μου είπε υπάρχει και σκόνη ρυζιού δεν κατάλαβα  τι ειναι αυτό δεν το ξέρω,  αλλά μετά μου είπε επειδή είναι δυσκοιλια δώστω για λίγες μέρες και αν δεν μπορεί να κάνει κακά κοφτό, δεν το διακινδυνευω γιατί κάνει που κάνει ανά 3 μέρες θα κάνει μια εβδομάδα. Εσύ έδινες τι έδινες το απόγευμα την ίδια κρέμα με το πρωί; 

Τελεία!ηταν ετοιμο το κορίτσι σου!καλή αρχή λοιπόν!νομίζω και εγώ ότι το ρυζαλευρο δεν ενδείκνυται για την δυσκοιλιότητα...θυμάμαι ότι και η κουμπάρα μου το σταμάτησε για τον ίδιο λόγο.. ούτε εγώ ξέρω τι είναι η σκόνη ρυζιού...Ναι φρούτο πάλι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Afroditi85 είπε:

Τελεία!ηταν ετοιμο το κορίτσι σου!καλή αρχή λοιπόν!νομίζω και εγώ ότι το ρυζαλευρο δεν ενδείκνυται για την δυσκοιλιότητα...θυμάμαι ότι και η κουμπάρα μου το σταμάτησε για τον ίδιο λόγο.. ούτε εγώ ξέρω τι είναι η σκόνη ρυζιού...Ναι φρούτο πάλι...

Ευχαριστούμε πολύ κοπέλα μου. Ωραία μπορεί να το κάνω και εγώ έτσι να της δίνω πάλι φρούτο πυστευω θα τι βοηθήσει και στη δυσκοιλιοτητα. Με το που το έφαγε έκανε κακά αμέσως. 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε στερεές τροφές όταν έκλεισε τον Πέμπτο μήνα ... Με φρούτα κ μετά μεσημεριανό μου τα άφησε ελεύθερα τα φρούτα να βάλω ότι φρούτο θέλω εποχής εκτός από πορτοκάλι θα το ξεκινήσουμε μετά που θα κλείσουμε τον 6 μήνα .. αλλά αν κ έχουμε ξεκινήσει 3 εβδομάδες περίπου ακόμα τρωμε δύο με τρεις κουταλιτσες κ όχι πάντα δε μας αρέσουν τα φρούτα στο μεσημεριανό τρώμε λίγο λίγο παραπάνω ..αλλά δε του αρέσουν οι κρέμες κ τα πατάω με το πιρούνι .. κ στα φρούτα αφήνω κομματάκια μέσα κ έχει δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ..!!! 

Για απογευματινό δε βιαζομαι ρυζαλευρο μας είπε όχι η παιδίατρος ...αντι για ριζαλευρο αν δε θες μπορεις να φτιάχνεις κρέμα με κεχρί κ όταν ξεκινήσετε τα δημητριακά κρέμα με βρώμη η κινόα ..!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Εμείς ξεκινήσαμε στερεές τροφές όταν έκλεισε τον Πέμπτο μήνα ... Με φρούτα κ μετά μεσημεριανό μου τα άφησε ελεύθερα τα φρούτα να βάλω ότι φρούτο θέλω εποχής εκτός από πορτοκάλι θα το ξεκινήσουμε μετά που θα κλείσουμε τον 6 μήνα .. αλλά αν κ έχουμε ξεκινήσει 3 εβδομάδες περίπου ακόμα τρωμε δύο με τρεις κουταλιτσες κ όχι πάντα δε μας αρέσουν τα φρούτα στο μεσημεριανό τρώμε λίγο λίγο παραπάνω ..αλλά δε του αρέσουν οι κρέμες κ τα πατάω με το πιρούνι .. κ στα φρούτα αφήνω κομματάκια μέσα κ έχει δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ..!!! 

Για απογευματινό δε βιαζομαι ρυζαλευρο μας είπε όχι η παιδίατρος ...αντι για ριζαλευρο αν δε θες μπορεις να φτιάχνεις κρέμα με κεχρί κ όταν ξεκινήσετε τα δημητριακά κρέμα με βρώμη η κινόα ..!!!

Και εμείς 5 μηνών και 6 Μερες είμαστε εμένα μου έβαλε και χυμό πορτοκάλι η ρόδι μες τι φρουτοκρέμα και πτι μπερ μήπως επειδή είμαστε λίγο αδυνατουλες; το κεχρί τι είναι; 

πρίν από 9 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Εμείς ξεκινήσαμε στερεές τροφές όταν έκλεισε τον Πέμπτο μήνα ... Με φρούτα κ μετά μεσημεριανό μου τα άφησε ελεύθερα τα φρούτα να βάλω ότι φρούτο θέλω εποχής εκτός από πορτοκάλι θα το ξεκινήσουμε μετά που θα κλείσουμε τον 6 μήνα .. αλλά αν κ έχουμε ξεκινήσει 3 εβδομάδες περίπου ακόμα τρωμε δύο με τρεις κουταλιτσες κ όχι πάντα δε μας αρέσουν τα φρούτα στο μεσημεριανό τρώμε λίγο λίγο παραπάνω ..αλλά δε του αρέσουν οι κρέμες κ τα πατάω με το πιρούνι .. κ στα φρούτα αφήνω κομματάκια μέσα κ έχει δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ..!!! 

Για απογευματινό δε βιαζομαι ρυζαλευρο μας είπε όχι η παιδίατρος ...αντι για ριζαλευρο αν δε θες μπορεις να φτιάχνεις κρέμα με κεχρί κ όταν ξεκινήσετε τα δημητριακά κρέμα με βρώμη η κινόα ..!!!

Για δημητριακά δεν μου είπε να κάνω αυτό και τον επιμένω μηνα θα μπούμε στο κρεας


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. 

@Vana87,να σας ζήσει η νεοφώτιστη.

Εμείς,για βαπτιση, λέμε για του χρόνου τον Μάιο. 

Ξεκινήσαμε κ εμείς γεύμα με φρούτα. Και αργότερα με λαχανικά.Κανονικά θα ήθελα αφού κλείσει τους 6 μηνες ,αλλά επειδή τον τελευταίο μήνα πήρε μόνο 180 γραμ. και είχε συνεχόμενες πάνες με αίμα,ο γιατρός μου πρότεινε να αρχίσουμε από τώρα. Συνεχίζω κ τις αποχές από διάφορα τρόφιμα κ ελπίζω ότι κάνω το σωστό. Είδα κάποια βελτίωση στις πάνες. 

Από δουλειές τ σπιτιού καθημερινά μαγείρεμα,πλυντήρια κ λοιπά. Σαββατοκύριακα τα πολλά πολλά. Δεν έχω καμία βοήθεια κ ο σύζυγος δουλεύει πολλές ώρες. Όταν έρχεται κρατάει τον μικρό κ κάνω ότι μπορώ στα γρήγορα ή ξεκουράζομαι.:P

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , agapi27 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. 

@Vana87,να σας ζήσει η νεοφώτιστη.

Εμείς,για βαπτιση, λέμε για του χρόνου τον Μάιο. 

Ξεκινήσαμε κ εμείς γεύμα με φρούτα. Και αργότερα με λαχανικά.Κανονικά θα ήθελα αφού κλείσει τους 6 μηνες ,αλλά επειδή τον τελευταίο μήνα πήρε μόνο 180 γραμ. και είχε συνεχόμενες πάνες με αίμα,ο γιατρός μου πρότεινε να αρχίσουμε από τώρα. Συνεχίζω κ τις αποχές από διάφορα τρόφιμα κ ελπίζω ότι κάνω το σωστό. Είδα κάποια βελτίωση στις πάνες. 

Από δουλειές τ σπιτιού καθημερινά μαγείρεμα,πλυντήρια κ λοιπά. Σαββατοκύριακα τα πολλά πολλά. Δεν έχω καμία βοήθεια κ ο σύζυγος δουλεύει πολλές ώρες. Όταν έρχεται κρατάει τον μικρό κ κάνω ότι μπορώ στα γρήγορα ή ξεκουράζομαι.:P

Και εμείς πήραμε μονο310 γρ γιαυτό ξεκινήσαμε πριν τον 6 μήνα μήπως πάρουμε κανένα γραμμάριο! 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xaroumenh mama είπε:

Εμείς ξεκινήσαμε στερεές τροφές όταν έκλεισε τον Πέμπτο μήνα ... Με φρούτα κ μετά μεσημεριανό μου τα άφησε ελεύθερα τα φρούτα να βάλω ότι φρούτο θέλω εποχής εκτός από πορτοκάλι θα το ξεκινήσουμε μετά που θα κλείσουμε τον 6 μήνα .. αλλά αν κ έχουμε ξεκινήσει 3 εβδομάδες περίπου ακόμα τρωμε δύο με τρεις κουταλιτσες κ όχι πάντα δε μας αρέσουν τα φρούτα στο μεσημεριανό τρώμε λίγο λίγο παραπάνω ..αλλά δε του αρέσουν οι κρέμες κ τα πατάω με το πιρούνι .. κ στα φρούτα αφήνω κομματάκια μέσα κ έχει δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ..!!! 

Για απογευματινό δε βιαζομαι ρυζαλευρο μας είπε όχι η παιδίατρος ...αντι για ριζαλευρο αν δε θες μπορεις να φτιάχνεις κρέμα με κεχρί κ όταν ξεκινήσετε τα δημητριακά κρέμα με βρώμη η κινόα ..!!!

Σιγά σιγά θα συνηθίσει!και εγώ αγχώνομαι όταν έρθει η ωρα πως θα αντιδράσει!καλύτερα έτσι δεν θα χρειαστεί να κάνετε την μετάβαση από τα άλεσμενα η οποία είναι δύσκολη..εγώ θυμάμαι ότι αλεθα την βρώμη και έριχνα λίγη στην φρουτοκρεμα!από ποιό μήνα όμως δεν θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Alex. Arap είπε:

Και εμείς 5 μηνών και 6 Μερες είμαστε εμένα μου έβαλε και χυμό πορτοκάλι η ρόδι μες τι φρουτοκρέμα και πτι μπερ μήπως επειδή είμαστε λίγο αδυνατουλες; το κεχρί τι είναι; 

Για δημητριακά δεν μου είπε να κάνω αυτό και τον επιμένω μηνα θα μπούμε στο κρεας

Το κεχρί είναι υποκατάστατο του ρυζιού .. το βρίσκεις σε κάποια σούπερ μάρκετ ( εκεί που είναι τα βιολογικά προϊόντα ) η σε μαγαζί με βιολογικά ..!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Το κεχρί είναι υποκατάστατο του ρυζιού .. το βρίσκεις σε κάποια σούπερ μάρκετ ( εκεί που είναι τα βιολογικά προϊόντα ) η σε μαγαζί με βιολογικά ..!!

Ωραία κατάλαβα θα το κοιτάξω ευχαριστώ 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

Σιγά σιγά θα συνηθίσει!και εγώ αγχώνομαι όταν έρθει η ωρα πως θα αντιδράσει!καλύτερα έτσι δεν θα χρειαστεί να κάνετε την μετάβαση από τα άλεσμενα η οποία είναι δύσκολη..εγώ θυμάμαι ότι αλεθα την βρώμη και έριχνα λίγη στην φρουτοκρεμα!από ποιό μήνα όμως δεν θυμάμαι...τ

Το ξέρω για την βρώμη .. αλλά τώρα τον αφήνω ελεύθερο να επεξεργαστεί τις τροφές να τις μάθει με τη κανονική τους γεύσεις .. αν περάσει ο καιρός κ δε δω βελτίωση θα προσφέρω τα φρούτα με εναλλακτικούς τρόπους ...!!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. 

@Vana87,να σας ζήσει η νεοφώτιστη.

Εμείς,για βαπτιση, λέμε για του χρόνου τον Μάιο. 

Ξεκινήσαμε κ εμείς γεύμα με φρούτα. Και αργότερα με λαχανικά.Κανονικά θα ήθελα αφού κλείσει τους 6 μηνες ,αλλά επειδή τον τελευταίο μήνα πήρε μόνο 180 γραμ. και είχε συνεχόμενες πάνες με αίμα,ο γιατρός μου πρότεινε να αρχίσουμε από τώρα. Συνεχίζω κ τις αποχές από διάφορα τρόφιμα κ ελπίζω ότι κάνω το σωστό. Είδα κάποια βελτίωση στις πάνες. 

Από δουλειές τ σπιτιού καθημερινά μαγείρεμα,πλυντήρια κ λοιπά. Σαββατοκύριακα τα πολλά πολλά. Δεν έχω καμία βοήθεια κ ο σύζυγος δουλεύει πολλές ώρες. Όταν έρχεται κρατάει τον μικρό κ κάνω ότι μπορώ στα γρήγορα ή ξεκουράζομαι.:P

Εμείς πήραμε 400 γρ την τελευταία φορά και αγχωθηκα λίγο..αλλά η παιδίατρος μου είπε όλα καλά...αφού τόσο θέλει τόσο τρώει...οπότε ξεκινάμε στον 6ο..εγώ δεν ετρωγα γαλακτοκομικά και ξηρούς καρπούς μέχρι τον 5ο πριν λίγο καιρό ξεκίνησα να τρώω...Υπομονή....είναι δύσκολο αλλά μεγαλώνοντας το ξεπερνάνε... και εγω μια απο τα ίδια ακριβώς...μα αυτό το σίδερο να μην τελειώνει ποτέ :-x!!!πως τα πάτε με τις τροφές εσείς?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... @agapi27 τελικά έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά ο μικρός γι αυτό κ οι πάνες με αίμα? Ελπίζω να το ξεπεράσει κοπέλα μου!καλό κουράγιο με την απόχη και όλα καλά να σας πάνε! 

Βλέπω σιγά σιγά οι στερεές μπαίνουν στη ζωή των μωρών μας...μεγάλωσαν μου φαίνεται τα μπεμπακια μας :-)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. 

 

 

 

 

 

 

Κάθε μέρα κ καλύτερα. Εγώ τις 2 πρώτες μέρες τα πατούσα με το πιρούνι,αλλά δεν έτρωγε πολύ κ πλέον τα αλεθω. Θα κάνω διάφορες δοκιμές να δω τι του αρέσει. Τώρα του βάζω το κουταλάκια στα χείλη κ ρουφάει με θηλαστικες κινήσεις τη φρουτοκρεμα. Χαχαχαχα. Έχει πολλή πλάκα. Τώρα του κάνω το αεροπλανακι κ ανοίγει το στόμα.:P

@katrin* δεν ξέρω ακόμα. Τόσο καιρό κ δεν είδα βελτίωση. Μου πρότειναν να κόψω κ σιτηρά-δημητριακα,το έκανα μια εβδομάδα,αλλά σταμάτησα. Τώρα πάμε καλύτερα,αλλά νιώθω άσχημα π του δίνω από τόσο νωρίς φαγητό. Ευχαριστώ πάντως. 

ναι,μεγάλωσαν μωρεεεεε... Αφήστε που πλέον θηλάζει κ κάνει ταρζανιες. Στην αρχή με χάιδευε με τα χεράκια του κ ΕΛΙΩΝΑ. Τώρα πιάνει τα πόδια του , γυρίζει,κάνει διάφορα.αχαχαχχαα

 


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου. Είμαι κι εγώ μανούλα ενός υπέροχου μαγιατικου μωρού! Και θέλω να σας ρωτήσω,τώρα που ξεκινήσατε τις στερεές τροφές, πόσο τρώτε; Εμείς τρώμε 40 ml φρούτο κρέμα και 30 φαγητακι (γλυκιά κολοκύθα κ γλυκοπατάτα). Μου φαίνεται ότι τρώει λίγο σε σχέση με τις προσδοκίες των παιδιάτρων που λένε για τουλάχιστον 100ml. Δεν την πιέζω για περισσότερο γιατί δε θέλω να πάρει το φαγητό σαν μια αρνητική διαδικασία αλλά ανησυχώ... Να σας συμπληρώσω ότι ακόμα θηλάζει κ τη νύχτα ξυπνάει αρκετές φορές. Κι όλη τη μέρα βέβαια! Μου λέτε τη δική σας κατάσταση;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Bounitsa22 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου. Είμαι κι εγώ μανούλα ενός υπέροχου μαγιατικου μωρού! Και θέλω να σας ρωτήσω,τώρα που ξεκινήσατε τις στερεές τροφές, πόσο τρώτε; Εμείς τρώμε 40 ml φρούτο κρέμα και 30 φαγητακι (γλυκιά κολοκύθα κ γλυκοπατάτα). Μου φαίνεται ότι τρώει λίγο σε σχέση με τις προσδοκίες των παιδιάτρων που λένε για τουλάχιστον 100ml. Δεν την πιέζω για περισσότερο γιατί δε θέλω να πάρει το φαγητό σαν μια αρνητική διαδικασία αλλά ανησυχώ... Να σας συμπληρώσω ότι ακόμα θηλάζει κ τη νύχτα ξυπνάει αρκετές φορές. Κι όλη τη μέρα βέβαια! Μου λέτε τη δική σας κατάσταση;

Γειά σου κορίτσι να χαίρεσε το μωράκι σου εμείς ξεκινήσαμε την Παρασκευή αλλά δεν μου είπε να τα μετράω σε ml απλώς μου είπε για τα φρούτα μισό στην αρχή και κάθε δύο μέρες συμληρωνω και άλλο μισό. Το αχλάδακι μου το έφαγε όλο οταν της έβαλα ακτινίδιο ξύνησε λίγο και μου άφησε λιγάκι. Εσείς τι άλλο τρώτε; εγώ μόνο φρούτα έχω ξεκινήσει γιατί μου είπε και ρυζάλευρο και δεν θέλω να δωσω. Και εγώ θηλάζω σήμερα δεν χόρταινε με τίποτα. Όταν δεν χορταίνει δίνω και ξένο γιατί ουρλιάζει και έτσι ήρεμη λιγάκι. Ευτυχώς την νύχτα κοιμάτε και δεν τρώει αλλά όλη την ημέρα ξύπνια. Γκρίνια έχουμε πολύ και θέλει όλο αγκαλιά άστα... 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...