Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2017


Ειρήνη

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ σας χρειάζομαι Ειρήνη μου. Τα ξωτικά και το θεματάκι μας! 

Λοιπόν... Σήμερα ξεκίνησα να φτιάχνω αυτές τις μπάλες

7a6d66736c0d6d362cd3db75852945a9.jpg

Καθώς δεν βρήκα νερομπάλονα που είναι ιδανικά σαν μέγεθος γι αυτές τις μπάλες, πήρα κανονικά μπαλόνια. Το 1ο το φούσκωσα αρκετά για να γίνει στρογγυλό. Και εκεί που έλεγα πως δε θα φαίνεται ωραίο στα κλαδιά μου, τσουπ, πετάχτηκε μπροστά μου αυτή η ιδέα και έχω ξετρελαθεί! 

46c220559c10b753e5c4110da5ac26b3.jpg

 

Όπως καταλαβαίνετε, η μεγάλη μπάλα θα είναι η κεντρική στον συγκεκριμένο στολισμό! 

 

  • Μου αρέσει 2

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τις αγάπησα!

9e4a2a83e7e74b8f8c0a4fe22249cf0d.jpg

 

Θα δω τι υφάσματα μπορώ να βρω ταιριαστά με τα υπόλοιπα στοιχεία του δέντρου μου και κάποιες απ τις φελιζολένιες μπαλίτσες που αγόρασα, θα τις κάνω έτσι!

Δείτε τώρα βρε κορίτσια, τι σουπερ στολιδάκι φτιάχνεις με 10 φουντούκια! Τρέλα είναι!

e2904cd5d46b3f7380e28b52508efc32.jpg

 

Παναγία μου, το άρωμα έφτασε στη μύτη μου!

e1512fd38d2a2c69da90532aee77070b.jpg

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αν και οι ιώσεις μας ξαναχτύπησαν την πόρτα.....θα βουτήξω για λίγο στο θέμα μας, ίσα ίσα να πάρω δυνάμεις.

Γνωρίζετε πως έχω μεγάλη αδυναμία στα κεριά όλο τον χρόνο, αλλά κυρίως το φθινόπωρο και τον χειμώνα που τα χρησιμοποιώ μέσα στο σπίτι.

Σας βάζω ιδέες για στολισμούς και συνθέσεις που μπορούμε να κάνουμε εύκολα.

Τα κεριά με την κανέλα είναι εύκολο να γίνουν και οικονομικότερα αν αγοράσετε χύμα ξύλα κανέλας από την αγορά και όχι συσκευασμένα από σούπερ μάρκετ. Η μυρωδιά θα σας ανταμοίψει και ταιριάζει απόλυτα με Χριστούγεννα και γενικά φθινόπωρο/χειμώνα.

f584990cfe8fcb5396635837323fc825.jpg

 

Good for adding a scent. Could try with lavender or the sort as well.

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Όνειρο Αφροδίτη μου! Την αγαπώ τη μυρωδιά αυτή! Πολύ!

Και τα δικά μου άρρωστα είναι, είμαι άυπνη αλλά έχω ανάγκη από όμορφες εικόνες!

Σήμερα ξυπνήσαμε σε άκρως χειμωνιάτικο τοπίο...H φωτογραφία απ τη διαδρομή μας προς τα αγγλικά το πρωι!

2hnupdw.jpg

Χθες η κόρη μου έφτιαξε αυτοβούλως την 1η χριστουγεννιάτικη κατασκευή της. Κάτι δεν της άρεσε αλλά εγώ είδα λίγα βήματα πιο κάτω και της είπα να το αφήσει όπως είναι γιατί όταν θα το εμπλουτίσουμε θα της αρέσει πολύ! Θα το φτιάξουμε σαν τα καφασάκια -εργα τέχνης που σας έβαλα πιο πάνω.

ajv3ux.jpg

 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και περαστικά μας.....

Μπράβο στην μικρούλα, μου αρέσει πολύ το πνεύμα της! Θα σου στείλω κάτι πραγματάκια που έχω βρει για χάρτινες κατασκευές. Είμαι σίγουρη πως θα της αρέσουν και θα περάσει και δημιουργικό χρόνο!

Θα κάνω σύντομα τα κηροπήγια πορτοκαλιού!!! Εκεί να δεις μυρωδιές, είμαι σίγουρη γι' αυτό! Φοβερή ιδέα μας έβαλες!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πάμε να βουτήξουμε στη μαγεία;

Δείτε πως η φαντασία δημιουργεί ανέξοδα εντυπωσιακά πράγματα! Στεφάνι από σελίδες παλιού βιβλίου. Καλά, τα υπόλοιπα αντικείμενα δεν τα σχολιάζω καν!

Christmas-Home-Tour-101.jpg

 

Εγώ με το άσπρο χρώμα δεν τα πάω πολύ καλά (είμαι του μαύρου!) αλλά τελευταία έχω αναθεωρήσει για τις λευκές κουζίνες σαν ΑΥΤΗ Παναγία μου!

Christmas-Home-Tour-19.jpg

 

 

Christmas-Home-Tour-20.jpg

 

Και τώρα μόλις ζήλεψα τρελά αυτά τα άσπρα λουλούδια! ΠΟΥ θα τα βρούμε καλά μου ξωτικά;;;

 

Edited-Christmas-Home-Tour.jpg

 

 

 

 

Πάρτε τώρα καφασάκι σε νέες (κουζινο)περιπέτειες!

Christmas-Kitchen-Ideas-7.jpg

 

Λάτρεψα αυτή την ιδέα! Τέτοιες κορνίζες υπάρχουν παντού. Στεφάνια επίσης. Χρώμα μαυροπίνακα βρίσκεις πολύ εύκολα πια, όπως και αυτοκόλλητα φύλλα μαυροπίνακα. Πολύ όμορφη διακόσμηση!

WREATH-AND-CHALKBOARD-.jpg

 

 

  • Μου αρέσει 2

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

ravT είναι υπέροχα όλα τους! Μου αρέσει πολύ το λευκό και γενικά οι Σκανδιναβικού τύπου λιτές και απλές διακοσμήσεις, που έχουν ως βάση το λευκό ή την οξυά.

Υπάρχει ένα μαγαζί στην Αθήνα, το οποίο λογικά σε λίγες μέρες θα στολίσει (αν δεν το έχει ήδη κάνει) αλλά οι τιμές του είναι απαγορευτικές (για το δικό μου βαλάντιο). Αν θέλεις να σου στείλω με πμ το site να δεις. Έχει υπέροχα στολίδια σε πολλά χρώματα και κάθε χρονό χαζεύω τις βιτρίνες υπνωτισμένη.

Θα έχω το νου μου αν δω κάτι σε online μαγαζί για να σου στείλω. Είναι πανέμορφα τα λευκά λουλούδια και πάνω στο πράσινο, πόσο πολύ του πάνε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ κοριτσάκι μου! Το ξέρω το γούστο σου και όποτε βλέπω φωτογραφίες που φωνάζουν Σκανδιναβία, συνήθως τις βάζω για σένα! 

Τραπέζι θα κάνετε τις γιορτές; Σχεδιάστε το μενού από τώρα ώστε να καταρτίσετε ακριβή λίστα υλικών. Έτσι, προϊόντα που δεν χαλάνε μπορείτε να τα βρείτε σε προσφορά και να τα προμηθευτείτε νωρίτερα "σπάζοντας" τα έξοδα σε περισσότερους μισθούς. Θα επανέλθω πολλές φορές επ αυτού αλλά δείτε για την ώρα μια πολύ αγαπημένη μου σκέψη για τον στολισμό του τραπεζιού. Δεν αγαπώ ιδιαίτερα τα φορτωμένα στολίδια τραπέζια. Τα προτιμώ φορτωμένα με φαγητά και γλυκά!

705df8dab3c3096f8f4927bf1d0856ce.jpg

 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Πω-πω Ραβτάκι μου!

Χάζεψα με την υπέροχη φωτογραφία που έβαλες!!! Την λάτρεψα!!! :shock:

Συμφωνώ! Η κατασκευή που έκανε το αγγελάκι σου, θα γινει όνειρο!

Δώστης ένα φιλάκι από μένα και σας εύχομαι περαστικά και γρήγορα!

2 ώρες πρίν, ravT είπε:

Σήμερα ξυπνήσαμε σε άκρως χειμωνιάτικο τοπίο...H φωτογραφία απ τη διαδρομή μας προς τα αγγλικά το πρωι!

2hnupdw.jpg

Χθες η κόρη μου έφτιαξε αυτοβούλως την 1η χριστουγεννιάτικη κατασκευή της. Κάτι δεν της άρεσε αλλά εγώ είδα λίγα βήματα πιο κάτω και της είπα να το αφήσει όπως είναι γιατί όταν θα το εμπλουτίσουμε θα της αρέσει πολύ! Θα το φτιάξουμε σαν τα καφασάκια -εργα τέχνης που σας έβαλα πιο πάνω.

ajv3ux.jpg

 

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ραβτάκι μου,

Είναι μία από τις σκέψεις, τις οποιες ακόμα, δεν μπορώ να ξεδιαλύνω στο μυαλό μου. Τώρα που "έφυγε" η πεθερά μου και είναι οι πρώτες γιορτές, σκέφτομαι τι θέλω να κάνουμε. Στο μεταξύ ο άντρας μου έχει γιορτή αλλά και γεννέθλια {στις 17/12 τα γεννέθλιά του}, εκείνες, τις άγιες μέρες και σκεφτόμουν ένα "πάρτυ" για εκείνον... τα σκέφτομαι ολα, ακόμα.

2 ώρες πρίν, ravT είπε:

Σ ευχαριστώ κοριτσάκι μου! Το ξέρω το γούστο σου και όποτε βλέπω φωτογραφίες που φωνάζουν Σκανδιναβία, συνήθως τις βάζω για σένα! 

Τραπέζι θα κάνετε τις γιορτές; Σχεδιάστε το μενού από τώρα ώστε να καταρτίσετε ακριβή λίστα υλικών. Έτσι, προϊόντα που δεν χαλάνε μπορείτε να τα βρείτε σε προσφορά και να τα προμηθευτείτε νωρίτερα "σπάζοντας" τα έξοδα σε περισσότερους μισθούς. Θα επανέλθω πολλές φορές επ αυτού αλλά δείτε για την ώρα μια πολύ αγαπημένη μου σκέψη για τον στολισμό του τραπεζιού. Δεν αγαπώ ιδιαίτερα τα φορτωμένα στολίδια τραπέζια. Τα προτιμώ φορτωμένα με φαγητά και γλυκά!

Αυτού του είδους ο στολισμός, είναι ο αγαπημενος μου. Αυτο το σκανδιναβικό στυλ, σε συνδιασμό με το country style, είναι λατρεμένος. Χάζεψα με τις 2 εικόνες και πήρα τόσες ιδέες!

Έχει παρόμοια λουλούδια "σε μορφή κλαριού", στο jumbo, αγαπημένη. Θα πάω και θα κοιτάξω αν θα το έχει και φέτος και θα σ ενημερώσω!

Το καφασάκι, απλώς το λάτρεψα μ αυτό το στυλ! Μπορεί να μπει παντού, τελικά! Ηδη, έσωσα τη συγκεκριμένη φωτογραφία. Σ ευχαριστούμε Ραβτάκι μου!

2 ώρες πρίν, ravT είπε:

Εγώ με το άσπρο χρώμα δεν τα πάω πολύ καλά (είμαι του μαύρου!) αλλά τελευταία έχω αναθεωρήσει για τις λευκές κουζίνες σαν ΑΥΤΗ Παναγία μου!

Και τώρα μόλις ζήλεψα τρελά αυτά τα άσπρα λουλούδια! ΠΟΥ θα τα βρούμε καλά μου ξωτικά;;;

Πάρτε τώρα καφασάκι σε νέες (κουζινο)περιπέτειες!

Αχ Αφροδιτούλα μου... αρρωστήσατε ε?
Περαστικά, μωρέ ματάκια μου και αγύριστα! Ελπίζω και οι 2 να νιώσετε σύντομα πολύ-πολύ καλύτερα!

3 ώρες πρίν, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Καλημέρα.

Αν και οι ιώσεις μας ξαναχτύπησαν την πόρτα.....θα βουτήξω για λίγο στο θέμα μας, ίσα ίσα να πάρω δυνάμεις.

Γνωρίζετε πως έχω μεγάλη αδυναμία στα κεριά όλο τον χρόνο, αλλά κυρίως το φθινόπωρο και τον χειμώνα που τα χρησιμοποιώ μέσα στο σπίτι.

Υ.Γ. Έχω πάλι μήνυμα σε αναμονή....

... αν και ξέρω πως θα ζηλέψετε λιγουλακι, σας βάζω και τον εξωτερικό στολισμό, του ταπεινού μας σπιτιού, τις άγιες,εκείνες μέρες.

Ναι, χιονίζει πάντα στην Νίκαια! :lol::D

OZapnQB.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γρήγορα καλύτερα μέσα στην μέρα.....ευτυχώς. Δεν ήταν κάτι σοβαρό αλλά πλακωθήκαμε σε βιταμίνες, φυσικούς χύμους και σούπες και βοηθηθήκαμε αρκετά.

Ειρήνη μου να κάνετε ότι αισθάνεστε........ότι αισθάνεται και ο σύζυγος, ίσως να μην έχει όρεξη, ίσως και να τον ανεβάσει ψυχολογικά αν κάνετε κάτι....δεν υπάρχουν κανόνες σε τέτοια πράγματα, θα βρείτε την άκρη σας. Γενικά δεν πιστεύω σε πρέπει και δεν πρέπει σε τέτοιου είδους προσωπικά θέματα και εκνευρίζομαι πολύ όταν ακούω να κριτικάρουν κόσμο.

Θα συνεχίσω λίγο ακόμη με κεριά. Οι γονείς μου έχουν τζάκι και ο πατέρας μου έχει πολλά κούτσουρα σε διάφορα μεγέθη που μαζεύει από το καλοκαίρι συνήθως. Σκέφτομαι να ψάξω για κανένα κουτσουράκι με ωραίο σχήμα και να τον βάλω να μου ανοίξει τρύπες για να φτιάξω κάτι τέτοιο!

Image result for diy log candle holder

 

Ή κάτι τέτοιο, αφού διαθέτει αλυσοπρίονο και λοιπά εργαλεία!

DIY advent wreath - simple but beautiful /// simpler Adventskranz zum Selbstmachen - einfach aber wunderschön

 

Πώς σας φαίνονται; Έχω ξετρελαθεί!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα ξωτικά! Ειρήνη μου εμείς στα ορεινά, έχουμε πολύ πολύ συχνά τέτοιες εικόνες και χθες λίγο η ανυπομονησία για τις γιορτινές ημέρες, λίγο η ανάγκη για μαγεία, αυτός ο περίπατος μέσα στην πυκνή ομίχλη είχε κάτι το αναζωογονητικό. 

Χθες έφτιαξα τις μπάλες από λευκό σπάγγο. Ήταν δυσκολότερο απ ότι φαίνεται οπότε δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα βγει. Όταν στεγνώσουν θα σας βάλω φωτογραφία. 

Πριν σας αφήσω για να μαγειρέψω, θα μοιραστώ μαζί σας εικόνες για διάφορα ζητήματα...

Δείτε εντυπωσιακό αμπαλάζ, χειροποίητο και αφορμή για παιδικές κατασκευές επίσης!

d7903b30afd84c0a3d677b4d788dacb0.jpg

 

Ένας εκ των οικονομικότερων τρόπων για ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης, είναι ο παρακάτω. Κρατάμε τα ρολά απ το χαρτί υγείας, χρησιμοποιούμε ότι χαρτιά έχουμε (περιτυλίγματος, χρωματιστά χαρτιά χειροτεχνιών κλπ), παίρνουμε χαρτόνι για "πλάτη" και μικροδωράκια (σοκολατίτσες, καραμελίτσες, μολύβια, κηρομπογιές, σφραγίδες, δαχτυλιδάκια, κολιεδάκια, αυτοκινητάκια, αυτοκόλλητα, βάλσαμο χειλιών, κοκκαλάκια, playmobil κ.α.) και τοποθετούμε ένα σε κάθε ρολό. Το κλείνουμε με χαρτί και μόλις έχουμε και τα 24 τα κολλάμε στο χαρτόνι- πλάτη. Για περισσότερο ενδιαφέρον, ανακατέψτε τα ρολά ώστε να μη ξέρετε ούτε εσείς το δώρο της ημέρας!

Εγώ φέτος με ένα κορίτσι και ένα αγόρι, σε αυτό προσανατολίζομαι (αν δεν καταφέρω να φτιάξω ένα μόνιμο με ύφασμα όπως σας είχα δείξει στο παρελθόν). Γκοφρέ χαρτί σε αποχρώσεις του μπλε και του ροζ θα επιλέξω και θα έχω ένα αποτέλεσμα παρόμοιο με το εικονιζόμενο. 

a0568ac6f3ebbd217da505761ed9bd1e.jpg

 

Χθες είδα στην νέα εκπομπή του Άκη Πετρετζίκη με συνταγή που θέλω χρόνια να δοκιμάσω και θαρρώ πως τα γιορτινά τραπέζια είναι μια πολύ καλή αφορμή για να το κάνω. Την μοιράζομαι μαζί σας, σας προτρέπω να βάλετε κι εσείς συνταγές που φτιάχνετε στις γιορτές ώστε σε λίγες ημέρες να συγκεντρώσουμε τις νέες συνταγές και να τις προσθέσουμε με τις υπόλοιπες που με κόπο μάζεψε η Αφροδίτη μας. 

Τραγανή πανσέτα με πατάτες - Άκης Πετρετζίκης

Για την πανσέτα

  • 1,5 κιλό πανσέτα χωρίς κόκαλο και δέρμα
  • αλάτι
  • πιπέρι
  • 1 κ.σ. ελαιόλαδο
  • 2 πράσα
  • 2 καρότα
  • 2 κρεμμύδια
  • 2 στικ κανέλας
  • ½ κ.σ. μπαχάρι σε κόκκους
  • 1 κ.σ. πιπέρι σε κόκκους
  • 3 αστεροειδείς γλυκάνισους
  • 1 σκ. σκόρδο
  • 2-3 κλ. δεντρολίβανο
  • 4-5 κλ. θυμάρι
  • 50 γρ. κρασί
  • 2 κύβοι κότας 
  • 1 λίτρο νερό 
  • 1 κ.σ. μουστάρδα

Για τις πατάτες

  • 4 πατάτες βρασμένες
  • 1 κ.σ. ελαιόλαδο
  • 1 κ.σ. θυμάρι
  • 1 σκ. σκόρδο
  • αλάτι
  • πιπέρι
  • 1 φρέσκο κρεμμυδάκι
  • 1 κ.σ. βούτυρο

Για το σερβίρισμα

  • 1 κ.σ. θυμάρι

Για την πανσέτα

  • Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180ο C στον αέρα.
  • Τοποθετούμε ένα τηγάνι σε δυνατή φωτιά για να κάψει καλά.
  • Με ένα μαχαίρι, χαράσσουμε την πανσέτα χιαστί και από τις δύο πλευρές. Προσθέτουμε αλάτι, πιπέρι και το ελαιόλαδο.
  • Βάζουμε την πανσέτα στο καυτό τηγάνι και αφήνουμε μέχρι να πάρει χρώμα και από τις δύο πλευρές. Αφαιρούμε και τη βάζουμε σε ένα ταψί.
  • Τοποθετούμε το ίδιο τηγάνι στη φωτιά.
  • Κόβουμε τα πράσα, τα καρότα και τα κρεμμύδια σε χοντρά κομμάτια και τα βάζουμε στο τηγάνι. Προσθέτουμε την κανέλα, το μπαχάρι, πιπέρι,τον γλυκάνισο, το σκόρδο, το δεντρολίβανο και το θυμάρι. Σοτάρουμε μέχρι να πάρουν χρώμα τα λαχανικά.
  • Στη συνέχεια, σβήνουμε με το κρασί, βάζουμε τους κύβους και ανακτεύουμε.
  • Τα μεταφέρουμε στο ταψί περιμετρικά από την πανσέτα, προσθέτουμε το νερό και βάζουμε στον φούρνο για 2-2 ½ ώρες.

Για τις πατάτες

  • Τοποθετούμε ένα τηγάνι σε δυνατή φωτιά για να κάψει και προσθέτουμε το ελαιόλαδο.
  • Κόβουμε τις πατάτες σε ακανόνιστα κομμάτια και τις βάζουμε στο τηγάνι. Σοτάρουμε μέχρι να πάρουν χρυσαφένιο χρώμα.
  • Προσθέτουμε 1 κ.σ. θυμάρι, το σκόρδο σπασμένο, αλάτι, πιπέρι και ανακατεύουμε.
  • Ψιλοκόβουμε το φρέσκο κρεμμυδάκι και το βάζουμε στο τηγάνι.
  • Προσθέτουμε το βούτυτρο και ανακατεύουμε μέχρι να λιώσει.

Για το σερβίρισμα

  • Μεταφέρουμε την πανσέτα και τις πατάτες σε μία πιατέλα.
  • Σουρώνουμε σε ένα μπολ τη σάλτσα με τα λαχανικά που έχουν μείνει στο ταψί.
  • Με ένα κουτάλι αφαιρούμε την επιφάνεια της σάλτσας γιατί εκεί παραμένει το περιττό λίπος.
  • Προσθέτουμε τη μουστάρδα, ανακατεύουμε με ένα σύρμα χειρός και περιχύνουμε το κρέας με τις πατάτες.
  • Σερβίρουμε με το θυμάρι.

 

Όμορφη Κυριακή να έχετε!

7160efcfafc49429d28c0dafefdd3a2d.jpg

 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

ravtaki αχ αυτος ο Ακης! Ξελιγωθηκα...

Οι συνταγες του, τουλαχιστον οσες εχω δοκιμασει, ειναι πολυ καλες. 

Το χοιρινο ειναι ιδανικο για γιορτινο τραπεζι, θα συμφωνησω απολυτα.

ΝΕΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ από ravt ************

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνταγές από drf1

1. Ζεστό κρασί με τζίντζερ και ουίσκι

Η πρσθήκη τζίντζερ και ουίσκι σε αυτό το ζεστό κρασί μάς ωθεί να το απολαμβάνουμε σιγά σιγά για να εκτιμήσουμε στο έπακρο το άρωμά του.

Τι θα χρειαστείτε

1 μπουκάλι κόκκινο κρασί της επιλογής σας

2 κουταλιές του γλυκού ουίσκι

2 αστεορειδείς γλυκάνισους

50 γραμμάρια τζίντζερ, καθαρισμένο και κομμένο σε λεπτές φέτες

1 κουταλάκι του γλυκού βανίλια

1 ξυλάκι κανέλας

5 ολόκληρα γαρύφαλλα

χυμός από 1 λεμόνι

χυμός από 1 μικρό πορτοκάλι

½ φλιτζάνι νερό

½ φλιτζάνι καστανή ζάχαρη

Πώς θα το ετοιμάσετε

Σε κατσαρόλα σε μέτρια φωτιά, ρίχνετε το νερό και τη ζάχαρη και τα αφήνετε να βράσουν μέχρι να διαλυθεί η ζάχαρη. Προσθέστε όλα τα υλικά, εκτός από το κρασί και το ουίσκι, και αφήστε να σιγοβράσουν για 10 λεπτά. Στη συνέχεια, βάλτε και τα 2 τελευταία υλικά και αφήστε το μείγμα για 5 λεπτά σε χαμηλή φωτιά. Tέλος, σουρώστε το σε μια άλλη κατσαρόλα ή σε ένα οποιοδήποτε βαθύ σκεύος. Το σερβίρετε ζεστό γρανίροντάς το με έναν αστεροειδή γλυκάνισο.

2. Ζεστό κρασί με ρόδι και κανέλα

Ποτό πικάντικο και ταυτόχρονα γλυκό!

Τι θα χρειαστείτε

750 ml κόκκινο κρασί, ποικιλία Cabernet

2 φλιτζάνια χυμό ρόδι

ΒΌ του φλιτζανιού μέλι

1 ξυλάκι κανέλας

1 κουταλάκι του γλυκού ολόκληρο γαρύφαλλο

Πώς θα το ετοιμάσετε

Ρίξτε όλα τα υλικά σε μια μεγάλη βαθιά κατσαρόλα. Στη συνέχεια και σε μέτρια φωτιά, ανακατεύετε καλά μέχρι να διαλυθεί το μέλι, αλλά όχι να βράσει το ποτό. Το σερβίρετε ζεστό, προσθέτοντας για το γαρνίρισμα σε κάθε κούπα ή ποτήρι ένα ξυλάκι κανέλας.

3. Ζεστό κρασί με σοκολάτα

Το κρασί με τη σοκολάτα είναι ένας εξαιρετικός συνδυασμός. Κι όταν τα δυο αυτά λατρεμένα υλικά συνδυάζονται σε ένα ποτήρι, η απόλαυση δεν περιγράφεται.

Τι θα χρειαστείτε

750 ml κόκκινο κρασί της επιλογής σας

500 ml νερό

100 γραμμάρια σκόνη κακάο

2 ξυλάκια κανέλας

4 αστεορειδείς γλυκάνισους

8 ολόκληρα γαρύφαλλα

400 γραμμάρια καστανή ζάχαρη

250 γραμμάρια ψιλοκομμένη κουβερτούρα

1 μικρό ματσάκι δεντρολίβανου

2 κλημεντίνες ξεφλουδισμένες και κομμένες σε λεπτές φέτες

Πώς θα το ετοιμάσετε

Σε τηγάνι, σε μέτρια φωτιά, βάζετε το νερό,τη ζάχαρη, το κακάο, τη σοκολάτα και τα ανακατεύετε μέχρι να έρθουν σε σημείο βρασμού. Στη συνέχεια, αποσύρετε το τηγάνι από την φωτιά και τα χτυπάτε με το σύρμα πολύ καλά, μέχρι η σοκολάτα να λιώσει και το μείγμα να ομογενοποιηθεί. Κατόπιν προσθέστε τις κλεμεντίνες και το δεντρολίβανο και αφήστε τα να δώσουν τα αρώματά τους για 10 λεπτά. Στο τέλος, προσθέστε το κρασί και ζεστάνετε το μείγμα για ελάχιστα λεπτά σε χαμηλή φωτιά. Σερβίρετε το κρασί ζεστό και όχι καυτό.

4. Ζεστό κρασί με αχλάδι

Ζεστό κρασί δεν είναι μόνο το κόκκινο, αλλά και το λευκό. Δοκιμάστε ζεστό λευκό κρασί με αχλάδι και μπράντυ από αχλάδι.

Τι θα χρειαστείτε

1 μπουκάλι λευκό ξηρό κρασί

1 αστεροειδή γλυκάνισο

90 γραμμάρια φρέσκο τζίντζερ καθαρισμένο και κομμένο σε φέτες

3 κόκκους πράσινο κάρδαμο

3 γαρύφαλλα

4 κουταλάκια του γλυκού μέλι

ΒΌ του φλιτζανιού μπράντι αχλαδιού

1 αχλάδι καθαρισμένο

Πώς θα το ετοιμάσετε

Σε βαθύ σκεύος ή σε μια κατσαρόλα, σε μέτρια φωτιά, βάζετε το κρασί, το κάρδαμο, τον γλυκάνισο, το τζίντζερ, τα γαρύφαλλα και το μέλι. Αφήστε το μείγμα να έρθει σε σημείο βρασμού, ανακατεύοντας συχνά. Στη συνέχεια, αποσύρετε το σκεύος από την φωτιά κι αφήστε το μείγμα να πάρει όλα τα αρώματα των συστατικών του για 15 με 20 λεπτά. Βάζετε το σκεύος ξανά σε μέτρια φωτιά μέχρι να αρχίσει να αχνίζει το κρασί. Αποσύρετε ξανά από τη φωτιά και προσθέτετε το μπράντι. Το σερβίρετε προσθέτοντας σε κάθε ποτήρι μια φέτα αχλάδι.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Ρολά κανέλας!!!

Σε μικρό ταψάκι μιας χρήσης με καπάκι και κορδελίτσες! Μου το είχαν κάνει δώρο πριν χρόνια και ξετρελάθηκα

Ένα λαχταριστό γλυκάκι για μικρούς και μεγάλους που κάνει το σπίτι να μοσχομυρίσει!

Μία εύκολη συνταγή για ένα από τα πιο διάσημα γλυκά στον κόσμο! Η κανέλα είναι ένα πολύ ωφέλιμο για την υγεία μπαχαρικό και αν αναμειχθεί με τα κατάλληλα υλικά, το αποτέλεσμα είναι μαγικό!

ΥΛΙΚΑ:

Για τη ζύμη:

- 550 γρ. αλεύρι

- 25 γρ. μαγιά

- 70 γρ. λιωμένο βούτυρο

- 210 ml γάλα

- 2 αυγά

- λίγο αλάτι

Για τη γέμιση:

- 1 κ.σ. κανέλα

- 200 gr μαύρη ζάχαρη

- 85 gr βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου

Για επικάλυψη:

- 1 αυγό

- 2 κ.σ. γάλα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Ανακατέψτε το αλεύρι, τη μαγιά, τη ζάχαρη, το αλάτι, τα αυγά, το γάλα και το βούτυρο για πέντε λεπτά στο σιγανό. Αν είναι πολύ υγρό προσθέστε 2 κ.σ. αλεύρι.

Αφού ανακατέψτε καλά, βάλτε λίγο αλεύρι στο μπολ, κάντε τη ζύμη μία μπάλα και καλύψτε την με μία πετσέτα για μία ώρα.

Για τη γέμιση βάλτε σε ένα μικρό μπολ τη ζάχαρη, το βούτυρο και την κανέλα και ανακατέψτε.

Ξεσκεπάστε τη ζύμη και πιέστε την ώστε να φύγει ο αέρας. Στη συνέχεια ανοίξτε τη ζύμη και απλώστε την μέχρι να φτάσει μισό εκατοστό στο ύψος.

Απλώστε τη γέμιση και σιγά σιγά τυλίξτε όλη την επιφάνεια μέχρι να δημιουργηθεί ένα ρολό. Κόψτε το ρολό σε κομματάκια, βάλτε τα στο ταψί και αφήστε τα να φουσκώσουν για 15 με 20 λεπτά.

Τέλος αλείψτε με το μείγμα της επικάλυψης και ψήστε τα σε προθερμασμένο φούρνο στους 190 για 12 με 15 λεπτάκια!

5. ΒΙΕΝΝΕΖΙΚΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ

Αν δεν την δοκιμάσετε, εσείς θα χάσετε!

Σου γράφω μια πιο απλή αλλά κλασσική συνταγή.

ΥΛΙΚΑ

750 γρ. αλεύρι που φουσκώνει μόνο του

400 γρ. ζάχαρη

300 γρ. λιωμένο αγελαδινό βούτυρο γάλακτος

1 πρέζα αλάτι

7 αυγά

1 ποτηράκι κονιάκ

χυμός και ξύσμα από 1 πορτοκάλι

1 βανίλια

ολόκληρα γαρίφαλα και αμυγδαλόψιχα για στόλισμα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Κοσκινίζουμε το αλεύρι.

Ρίχνουμε στο μίξερ το αγελαδινό βούτυρο γάλακτος, τη ζάχαρη και το αλάτι και τα χτυπάμε μέχρι να ασπρίσουν και να γίνουν αφράτα.

Προσθέτουμε έναν-έναν τους κρόκους των 6 αυγών και συνεχίζουμε το χτύπημα για 5 λεπτά ακόμα.

Στη συνέχεια ρίχνουμε μέσα το ξύσμα, τη βανίλια, το χυμό και το κονιάκ.

Χτυπάμε τα ασπράδια αυγών σε σφιχτή μαρέγκα.

Στο μίγμα των κρόκων προσθέτουμε εναλλάξ το αλεύρι με τη μαρέγκα και ανακατεύουμε ελαφρά.

Βουτυρώνουμε ένα αλουμινένιο ή ανοξείδωτο ταψί και ρίχνουμε μέσα το μίγμα.

Χτυπάμε με ένα πιρούνι το τελευταίο αυγό και αλείφουμε την πίτα με ένα πινέλο. Τέλος, τη στολίζουμε με τα γαρίφαλα και την αμυγδαλόψιχα.

Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180°C για περίπου 55 λεπτά. Αφήνουμε να σταθεί για 5 λεπτά και τη βγάζουμε από το ταψί σε σχάρα, για να κρυώσει.

Κοσκινίζουμε επάνω της ζάχαρη άχνη, εάν φυσικά θέλουμε.

Είναι δοκιμασμένη και πεντανόστιμη εγώ προσθέτω ακόμη περισσότερο ξύσμα από πορτοκάλι.

Σας βάζω δοκιμασμένες συνταγές και εύκολες πάνω απ' όλα!

Cheesecake με μελομακάρονα http://www.sintagespareas.gr/sintage...#ixzz3LUfSxE2J

μελομακάρονα (τόσα ώστε να καλύψουμε τον πάτο και λίγο από τα πλαϊνά φόρμας 23 εκ.)

250 γρ. τυρί κρέμα (σε θερμοκρασία δωματίου)

50 γρ. ζάχαρη άχνη

2 κ.γ. εκχύλισμα βανίλιας

250 ml κρέμα γάλακτος (35% λιπαρά) κατευθείαν από το ψυγείο

1 κονσέρβα κεράσι ή φράουλα για τάρτες/cheesecakes

1. Λιώνουμε τα μελομακάρονα και τα απλώνουμε σε φόρμα που ανοίγει. Βάζουμε στο ψυγείο μέχρι να ετοιμάσουμε την κρέμα.

2. Χτυπάμε στο μίξερ το τυρί μαζί με τη ζάχαρη και τη βανίλια μέχρι να έχουμε ένα μίγμα λείο.

3. Σε άλλο μπολ χτυπάμε την κρέμα γάλακτος μέχρι να γίνει σαντιγύ και την προσθέτουμε στο μίγμα με το τυρί χτυπώντας όλα τα υλικά ώστε να ενωθούν.

4. Απλώνουμε την κρέμα πάνω από τα μελομακάρονα, καλύπτουμε με μεμβράνη και βάζουμε στο ψυγείο για τουλάχιστον μία ώρα.

5. Τέλος απλώνουμε το κεράσι και ξαναβάζουμε στο ψυγείο.

Λίγα μυστικά ακόμα

Αφήστε το στο ψυγείο για αρκετές ώρες πριν το ξεφορμάρετε.

7. Γαλοπούλα γεμιστή

1 γαλοπούλα 3-4 κιλά

1 φλιτζάνι κίτρινο ρύζι

1 μεγάλο κρεμμύδι

εντόσθια πουλερικών

500 γρ. μοσχαρίσιο κιμά

½ κιλό κάστανα βρασμένα ολόκληρα

150 γρ. κουκουνάρι

αλάτι, φρεσκοτριμμένο πιπέρι

1/2 κουτ. γλυκού σκόνη ζαφορά

1 κουτ. γλυκού πελτέ

3-4 κουτ. σούπας φυτίνη ή βούτυρο

1-2 λεμόνια

1 πορτοκάλι

1 ποτήρι κρασί λευκό ξηρό

1. Πλένουμε και καθαρίζουμε την γαλοπούλα. Την τοποθετούμε σε μια βαθιά κατσαρόλα και βράζουμε περίπου 1 1/2 ώρα. Την τοποθετούμε σε ταψί και την αλατοπιπερώνουμε μέσα-έξω.

2. Σε κατσαρόλα ρίχνουμε τα εντόσθια ψιλοκομμένα να τραβήξουν τα υγρά τους. Ρίχνουμε και τον κιμά ανακατεύοντάς τα 4-5 φορές. Ρίχνουμε το ψιλοκομμένο κρεμμύδι, αλάτι, πιπέρι, τη ζαφορά, τη φυτίνη και τα τσιγαρίζουμε. Μόλις μαραθούν σβήνουμε με κρασί. Προσθέτουμε το ρύζι, ζωμό από τη βρασμένη γαλοπούλα και τον πελτέ. Αφού ρουφήξει τα υγρά σβήνουμε την κουζίνα και ρίχνουμε το κουκουνάρι και τα κάστανα και ανακατεύουμε ελαφρά και ξεκινάμε να γεμίζουμε.

3. Μόλις γεμίσουμε τη γαλοπούλα την αλείφουμε με φυτίνη ή βούτυρο. Τη σκεπάζουμε αρχικά με αλουμινόχαρτο - δεν τυλίγουμε το ταψί για να φεύγει ο ατμός- προσθέτουμε πατατούλες μικρές ή τεμαχισμένες, προσθέτουμε 3-4 κουταλιές φυτίνη και ελάχιστο λάδι, ζωμό από τη γαλοπούλα και ψήνουμε για 1 ώρα περίπου. Μετά χαμηλώνουμε τη θερμοκρασία του φούρνου στους 170 βαθμούς και συνεχίζουμε το ψήσιμο, αν χρειάζεται, μέχρι να γίνουν οι πατάτες και η γαλοπούλα.

4. Πριν τελειώσει το ψήσιμο, αφαιρούμε το αλουμινόχαρτο για να ροδίσει.Όση γέμιση περισσέψει την τοποθετούμε σε σακούλα ψησίματος και την βάζουμε στο ταψί.

Λίγα μυστικά ακόμα

(Η γαλοπούλα μπορεί να είναι κατεψυγμένη) Καλό είναι να προσθέτετε λίγο-λίγο το ζωμό κατά τη διάρκεια του ψησίματος ώστε να ψηθούν οι πατάτες και να μην γίνουν βραστές. Επίσης, αν θέλετε ιδιαίτερη γεύση στις πατάτες, προσθέστε χυμό από 1-2 λεμόνια (ανάλογα με το πόσο ξινό το θέλετε) και χυμό από 1 πορτοκάλι. Για πιο πικάντικη γεύση, χρησιμοποιούμε μίγμα από μαύρο, άσπρο και κόκκινο (από γλυκό ή καυτερό) πιπέρι και 2 κουταλάκια γλυκού μουστάρδα διαλυμένη στο ζωμό που θα ρίξουμε τις πατάτες.

https://www.sintagespareas.gr/sintag...-gemisti-2.htm

8. Ζαμπονοτυρόπιτα κοτσίδα

Είναι απλά όνειρο και πανεύκολη την φτιάχνω και χωρίς να πλέξω κοτσίδες αν βιάζομαι, μέσα σε 5 μόνο λεπτά!!!

2 φύλλα σφολιάτας

15 φέτες γκούντα

10 φέτες ζαμπόν

10 φέτες μπέικον

200 γρ. κρέμα γάλακτος

1 αυγό

1) Κόβουμε το τυρί,το ζαμπόν και το μπέικον σε μικρούς κύβους. Ρίχνουμε την κρέμα γάλακτος και το μισό αυγό το οποίο έχουμε χτυπήσει και ανακατεύουμε με τα αλλαντικά και το τυρί.

2) Στρώνουμε λαδόκολλα σε ένα μεγάλο ταψί και τοποθετούμε πάνω την σφολιάτα ανοιχτή. Ρίχνουμε το μισό μίγμα στην σφολιάτα κατά αυτόν τον τρόπο.

3) Έπειτα κόβουμε 8-10 λωρίδες δεξιά και αριστερά του φύλλου. Ενώνουμε τις πρώτες λωρίδες σε σχήμα οβάλ δαχτυλιδιού.

4) Μετά αρχίζουμε και σταυρώνουμε τις λωρίδες μέχρι να κλείσουμε το μίγμα.

5) Αλείφουμε με το υπόλοιπο χτυπημένο αυγό το φύλλο.

6) Ψήνουμε στους 160-180 βαθμούς για 40-50 λεπτά.

Με τα υλικά αυτά γίνονται 2 πίτες. Θα ακολουθήσετε την ίδια διαδικασία και στο δεύτερο φύλλο σφολιάτας.

Καλό θα ήταν το μίγμα της γέμισης να το βάλουμε στο ψυγείο για 2 ώρες να δέσουν τα υλικά. Επίσης μπορούμε να την φτιάξουμε μια μέρα πριν και να την βάλουμε στο ψυγείο.

http://www.sintagespareas.gr/sintage...#ixzz3LUhOkFb3

9. Κρέας με αποξηραμένα φρούτα

1.5 κιλό κρέας (χοιρινό ή μοσχάρι)

8 κρεμμύδια στιφάδου ολόκληρα

2 μεγάλα καρότα

1 πράσινη πιπεριά

3 φλ. μανιτάρια λευκά

2 φύλλα δάφνης

1 κλωναράκι θυμάρι

1/2 ποτήρι νερού κόκκινο κρασί

1/2 ποτήρι νερό

12 δαμάσκηνα χωρίς κουκούτσια

6 βερίκοκα

10 μικρές στρόγγυλες πατάτες

ελαιόλαδο

λίγο ρίγανη

αλάτι

πιπέρι

1. Πλένουμε, στραγγίζουμε από τα νερά και κόβουμε το κρέας σε κομματάκια.

2. Προσθέτουμε τα μυρωδικά.

3. Ανακατεύουμε και τα αφήνουμε για λίγο να σταθούν.

4. Κόβουμε τα καρότα, την πιπεριά και τα μανιτάρια σε χοντρές φέτες και μαζί με τα κρεμμυδάκια και τις πατάτες τα τοποθετούμε στη γάστρα.

5. Προσθέτουμε το κρέας, τα δαμάσκηνα, τα βερίκοκα και περιχύνουμε με το κρασί, το νερό και το ελαιόλαδο.

6. Ανακατεύουμε καλά με μία κουτάλα αναμείξεως.

7. Σκεπάζουμε και ψήνουμε στους 180 C για 2 ώρες περίπου.

8. Αφαιρούμε το καπάκι και συνεχίζουμε το ψήσιμο για 15'.

Συνοδεύεται με πουρέ πατάτας ή ρύζι μπασμάτι ή ο,τι άλλο μας αρέσει!

10. Ψητό χοιρινό εκ Δανιμαρκίας

- 1 μεγάλο κομμάτι ψαχνό με πέτσα 2-3 κιλά περίπου

- αλάτι χοντρό

- βούτυρο ή λαδάκι

Αλοίφουμε το κρέας με το λάδι ή το βούτυρο, πασπαλίζουμε με χοντρό αλάτι καλά και ψήνουμε στον φούρνο για ώρες σε σιγανή φωτιά περίπου στους 180 βαθμούς σκεπασμένο.

Στο τέλος βγάζουμε το καπάκι ή το αλουμινόχαρτο για να γίνει τραγανιστή η πέτσα. Μπορούμε να προσθέτουμε ζεστό νεράκι κατά την διάρκεια του ψησίματος ή ζωμό λαχανικών αν έχουμε (ακόμη καλύτερο από σκέτο νερό)

Το συνοδεύουμε με πουρέ πατάτες ή πατατούλες στο τηγάνι με σιροπάκι (είναι πολύ νόστιμες).

11. Χοιρινό με σέλινο λεμονάτο

1,5 κιλό χοιρινό χωρίς κόκαλα

2 κιλά σέλινο

2 κρεμμύδια ψιλοκομμένα

1/2 ποτήρι λάδι

χυμός 2-3 λεμονιών

αλάτι

πιπέρι

Βάζουμε το σέλινο σε μια κατσαρόλα με νερό να πάρει μια βράση και το σουρώνουμε.

Τσιγαρίζουμε το κρέας στο λάδι κομμένο σε μέτρια κομμάτια.

Προσθέτουμε τα κρεμμύδια και μετά από 5 λεπτά λίγο νερό και αφήνουμε το κρέας να ψηθεί περίπου 3 τέταρτα της ώρας.

Βάζουμε στην κατσαρόλα και το σέλινο με το αλάτι και το πιπέρι και συνεχίζουμε το ψήσιμο σε χαμηλή φωτιά.

Δεν ανακατεύουμε το φαγητό με την κουτάλα αλλά κουνάμε μόνο λίγο την κατσαρόλα για μην κολλήσει το κρέας.

Όταν μείνει μόνο το λάδι του ρίχνουμε το λεμόνι και το φαγητό είναι έτοιμο.

12. Χοιρινό με σέλινο αυγολέμονο

1 ½ χοιρινό μπούτι κομμένο σε μερίδες

1 ½ σέλινο και την σελινόριζα μαζί

2 κρόκοι αυγών

2 λεμόνια

3 κ. σ. κορν β φλάουρ

Αλατοπίπερο

1 ½ φλιτζάνι ελαιόλαδο

5-6 καρότα μεγάλα κομμένα στα δύο

2-3 σκελίδες σκόρδο

Αρχικά πλένουμε το κρέας. Μετά πλένουμε πολύ καλά το σέλινο και το κόβουμε κομμάτια , το βάζουμε όλο και τα φύλλα και τα κοτσάνια. Σε μία κατσαρόλα μεγάλη βάζουμε το ελαιόλαδο να κάψει και ρίχνουμε το κρέας να ροδίσει απ ΄όλες τις πλευρές.

Κόβουμε το σκόρδο και το ρίχνουμε να καβουρδιστεί λίγα λεπτά και προσθέτουμε 3-4 ποτήρια νερό μέχρι να σκεπαστεί το κρέας. Το αφήνουμε 10΄να βράσει μόνο του και μετά ρίχνουμε το σέλινο και τα καρότα, προσθέτοντας κι άλλο νερό για βράσουν όλα μαζί, 1 ώρα ακόμα σε δυνατή φωτιά.

Το φαγητό μας όταν ετοιμαστεί πρέπει να έχει αρκετό ζουμί μέσα για να γίνει ωραίο το αυγολέμονο.

Χαμηλώνουμε το φαγητό και ρίχνουμε το αλάτι και το πιπέρι, και ανακατεύουμε ελαφρά. Με μια βαθιά κουτάλα αφαιρούμε μπόλικο ζουμί σε ένα γυάλινο μπολ .

Σε ένα άλλο μπολ χτυπάμε το λεμόνι με το αυγό με ένα σύρμα και σε ένα ποτήρι νερό κρύο διαλύουμε το κορν- φλάουρ και το ρίχνουμε και αυτό μέσα.

Παίρνουμε με την κουτάλα ζουμί από αυτό που έχουμε φυλάξει και το ρίχνουμε σιγά-σιγά μέσα στο αυγολέμονο ( όχι όλο μαζί γιατί μπορεί να κόψει ) . Αφού το ρίξουμε όλο, το αδειάζουμε μέσα στην κατσαρόλα .

Το αφήνουμε 5΄περίπου σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία. Όταν δέσει η σάλτσα του και πάρει κρεμώδη υφή το κλείνουμε, είναι έτοιμο. Σερβίρεται ζεστό.

13. Χριστουγεννιάτικη σαλάτα

1 μαρούλι

1 άσπρο λάχανο

1 κόκκινο λάχανο

2 μέτρια αγγούρια

1 καρότο τριμμένο

2-3 μέτριες ντομάτες

1 πακετάκι κρουτόν

2 κουταλιές της σούπας ξύδι balsamico

1 κουταλιά της σούπας μέλι

άνιθος ψιλοκομμένος

μια χούφτα καρύδια κομμένα στη μέση

αλάτι

ελαιόλαδο

Κόβουμε το μαρούλι, το άσπρο και το κόκκινο λάχανο σε λεπτές φέτες και τα τοποθετούμε στη σαλατιέρα.

Καθαρίζουμε τα αγγούρια, τα κόβουμε σε φέτες και τα προσθέτουμε στη σαλατιέρα.

Κόβουμε τις ντομάτες σε κυβάκια και τις προσθέτουμε μαζί με το τριμμένο καρότο στα υπόλοιπα υλικά.

Για τη σως, ανακατεύουμε το balsamico με το μέλι.

Προσθέτουμε τα κρουτόν, τον άνιθο και τα καρύδια.

Πασπαλίζουμε με λίγο αλάτι και ανακατεύουμε τη σαλάτα με το λάδι.

14. Μοσχαράκι στιφάδο

1,5 κιλο μοσχάρι κομμένο σε μικρά κομμάτια

1 κιλό κρεμμύδια μικρά

2 κρεμμύδια κανονικά ψιλοκομμένα

2 σκελίδες σκόρδο πολτοποιημένες

500 γρ χυμό ντομάτας

2 κουταλάκια του γλ. πελτέ

1/4 κουτ.γλ μοσχοκάρυδο τριμμένο

1/4 κουτ.γλ. κανέλα τριμμένη

1 ποτ. του κρασιού, κόκκινο κρασί

1/5 νεροπότηρο λάδι

1 πορτοκάλι

νερο

αλάτι

Παίρνουμε το κρέας και το τσιγαρίζουμε στο λάδι. Βγάζουμε το κρέας απο την κατσαρόλα και τσιγαρίζουμε τα δύο κρεμμύδια και το σκόρδο και ρίχνουμε μέσα ξανά το κρέας.

Ρίχνουμε το κρασί, το μοσχοκάρυδο, την κανέλλα, το χυμό απο το πορτοκάλι και την μία πορτοκαλόφλουδα και αφήνουμε το κρέας να βράσει σε χαμηλή φωτιά για 20 λεπτά με ανοιχτή κατσαρόλα. Έπειτα ρίχνουμε την ντομάτα και τον πελτέ, το νεράκι (ίσα να καλύψει το κρέας) και αφήνουμε το κρέας σε χαμηλή φωτιά να βράσει.

Παίρνουμε και καθαρίζουμε τα κρεμμύδια και τα παιρνάμε απο το τηγάνι με λάδι για να πάρουν χρώμα και να καραμελώσουν. Επειτα τα ρίχνουμε μέσα στο κρέας όταν θέλει το κρέας 20-25 λεπτά για να γίνει.

Βγάζουμε την πορτοκαλόφλουδα και είναι έτοιμο.

Το συνοδεύω πάντα με ρύζι.

RAVT

15. Κουραμπιέδες όνειρο

Υλικά:

500 γρ. lurpak σε θερμοκρασία δωματίου

300 γρ. αραβοσιτέλαιο

1 κούπα αμύγδαλα ασπρισμένα και καβουρδισμένα, χοντροκομμένα

4 βανίλιες

1 1/2 κούπα άχνη κοσκινισμένη (αν τα θελετε πιο γλυκά, βάλτε 2)

1 σφηνάκι γεμάτο ούζο

1 κουταλάκι γεμάτο σόδα

1 1/2 με 2 κιλά μαλακό αλεύρι

Ροδόνερο

Εκτέλεση:

Ανακατεύουμε με το χέρι ή κουτάλι το βούτυρο να μαλακώσει.

Προσθέτουμε σιγά σιγά το λάδι, ανακατεύοντας με σύρμα να γίνουν ένα μείγμα.

Προσθέτουμε τις βανίλιες, τη σόδα διαλυμένη σε λίγο νερό, το ούζο ή το τσίπουρο, τη ζάχαρη, το αλεύρι (όσο πάρει να γίνει ζύμη μαλακή κι αφράτη) και τέλος, ανακατεύουμε στη ζύμη τα αμύγδαλα.

Στρώνουμε αντικολλητικό χαρτί σε λαμαρίνα.

Πλάθουμε κουραμπιέδες και τους αραδιάζουμε σε λίγη απόσταση.

Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο 180 βαθμών, στο 2ο ράφι, το πολύ 20 λεπτά.

Ραντίστε με λίγο ροδόνερο και πασπαλίστε τους με άφθονη κοσκινισμένη άχνη ζάχαρη

Η συνταγή είναι αυτή:

http://www.sintagespareas.gr/sintage...es-oneiro.html

Σημείωση:

Πλάστε τους κουραμπιέδες στο μέγεθος που τους προτιμάτε.

16. White forest!

-Φτιάχνουμε (ή αγοράζουμε από τον φούρνο της γειτονιάς μας) ένα λευκό cake με άρωμα βανίλια και το αφήνουμε να κρυώσει

-Παίρνουμε μια κονσέρβα βύσσινα απυρήνωτα και τα σουρώνουμε απ το ζουμάκι τους.

- Βάζουμε το ζουμάκι σε κατσαρολάκι και προσθέτουμε 1-2 κ.σ. ζάχαρη (προαιρετικά) και 2- 3 κ.σ κονιάκ ή λικέρ βύσσινο. Βράζουμε μέχρι να λιώσει η ζάχαρη ή 2 λεπτά απ την έναρξη του βρασμού.

-Φτιάχνουμε μους λευκής σοκολάτας ως εξής:

Βάζουμε 10γρ φύλλα ζελατίνης σε παγωμένο νερό να μαλακώσουν.

Ψιλοκόβουμε 400γρ λευκής κουβερτούρας και τη λιώνουμε σε μπεν μαρί.

Βράζουμε 300γρ γάλα πλήρες. Μόλις πάρει βράση αποσύρουμε, προσθέτουμε τη ζελατίνη αφού τη στίψουμε και ανακατεύουμε γρήγορα. Ενσωματώνουμε και τη λιωμένη κουβερτούρα.

Χτυπάμε 425γρ κρέμας γάλακτος σε σαντιγύ και ενσωματώνουμε στο μείγμα της σοκολάτας.

Τοποθετούμε τη μους στο ψυγείο μέχρι να σφίξει.

Συναρμολογούμε κατά το δοκούν. Εγώ συναρμολόγησα σε παραλληλόγραμμη φόρμα κεικ, κόβοντας το κεικ παράλληλα, κάνοντας αρκετές στρώσεις.

Κάθε φέτα κέικ, τη ραντίζουμε με το σιροπάκι.

Προσθέτουμε μους και βύσσινα και σκεπάζουμε με φέτα κεικ. Επαναλαμβάνουμε μέχρι να τελειώσουν τα υλικά. Τελειώνουμε με κρέμα.

Γαρνίρουμε με βύσσινα!

17. Γιορτινό σοκολατένιο trifle με βύσσινα!

Εντυπωσιακό και νόστιμο γλυκό! Είναι τόσο λιπαρό όσο αντέχουμε μετά τα εορταστικά γεύματα! Τοποθετήστε το σε ποτήρια ή βαζάκια για ακόμα πιο όμορφο αποτέλεσμα, δημιουργώντας παράλληλα ατομικό γλυκό για τον κάθε καλεσμένο!

Επίσης, είναι ασφαλής λύση και γρήγορη επιλογή καθώς όλες ξέρουμε πόσα φαγητά έχουμε να ετοιμάσουμε σε ένα γιορτινό γεύμα ή δείπνο.

Εμπιστεύομαι και χρησιμοποιώ προϊόντα Γιώτης και τα συνιστώ και σε εσάς όταν ο χρόνος πιέζει ή εάν δεν αγαπάτε πολύ τη ζαχαροπλαστική!

Εκτέλεση:

-Φτιάξτε, ψήστε και αφήστε να κρυώσει το αγαπημένο σας σοκολατένιο κέικ. Εγώ φτιάχνω αυτό:

http://www.sintagespareas.gr/sintage...sokolatas.html

-Ετοιμάζουμε κρέμα ζαχαροπλαστικής σοκολάτα Γιώτης (προσθέτουμε μόνο γάλα!)

-Ετοιμάζουμε κρέμα ζαχαροπλαστικής βανίλια Γιώτης (προσθέτουμε μόνο γάλα!) ή αν σας αρέσει το πιο αεράτο αποτέλεσμα χτυπήστε μια κρέμα γάλακτος σε σαντιγύ.

-Αγοράζουμε βύσσινα απυρήνωτα σε κονσέρβα, τα σουρώνουμε και κρατάμε το ζουμί τους.

-Βάζουμε το ζουμάκι σε κατσαρολάκι και προσθέτουμε 1-2 κ.σ. ζάχαρη (προαιρετικά) και 2- 3 κ.σ κονιάκ ή λικέρ βύσσινο. Βράζουμε μέχρι να λιώσει η ζάχαρη ή 2 λεπτά απ την έναρξη του βρασμού.

ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ:

-Σε ένα διαφανές μπωλ, μια φόρμα δαχτυλίδι ή σε ατομικά ποτήρια, τοποθετούμε πρώτα το κέικ σοκολάτας.

-Ραντίζουμε με το σιροπάκι μας

-Προσθέτουμε την σοκολατένια κρέμα ζαχαροπλαστικής

-Γαρνίρουμε με τα βύσσινα

-Σκεπάζουμε με την λευκή κρέμα ή τη σαντιγύ (καλύτερο το αποτέλεσμα με κορνέ)

-Στολίζουμε με τριμμένη κουβερτούρα και βύσσινα.

-Τοποθετούμε στο ψυγείο να ενωθούν οι γεύσεις και να σφίξει το γλυκό!

18. Γιορτινή μαρμελάδα εσπεριδοειδών!

Υλικά:

10 πορτοκάλια, μόνο την ψίχα, χωρίς κουκούτσια, σε φέτες

4 μανταρίνια, μόνο την ψίχα, χωρίς κουκούτσια, σε φέτες

2 λεμόνια, μόνο την ψίχα, χωρίς κουκούτσια, σε φέτες

φλούδες από 2 μανταρίνια

φλούδες από 2 πορτοκάλια και 2 λεμόνια, κομμένες προσεκτικά με το μαχαίρι πάνω πάνω, χωρίς το άσπρο μέρος

1.200 γρ. ζάχαρη

2 ξυλάκια κανέλας

1 αστεροειδή γλυκάνισο

Εκτέλεση:

1. Βράζετε την ψίχα των εσπεριδοειδών μαζί με νερό για περίπου 30 λεπτά μέχρι να μαλακώσει. Κρατάτε λίγο από το νερό στο οποίο έβρασαν.

2. Σε ξεχωριστό κατσαρολάκι βράζετε τις φλούδες των εσπεριδοειδών για 10 λεπτά. Αλλάζετε νερό και βράζετε για 5 λεπτά ακόμη. Πετάτε ξανά το νερό και τις πολτοποιείτε στο μπλέντερ.

3. Βάζετε τη βρασμένη ψίχα, τις διπλοβρασμένες και πολτοποιημένες φλούδες, την κανέλα, το γλυκάνισο, και τη ζάχαρη στην κατσαρόλα. Προσθέτετε λίγο από το νερό που κρατήσατε, ανακατεύετε και αφήνετε να βράσουν όλα τα υλικά μαζί, μέχρι να δέσουν και να γίνουν μια ωραία μαρμελάδα.

4. Αφαιρείτε τα μπαχαρικά και μοιράζετε τη μαρμελάδα σε αποστειρωμένα βαζάκια όσο ακόμη είναι καυτή.

5. Ασφαλίζετε τα βαζάκια με καπάκι αμέσως, τα γυρίζετε ανάποδα και αφήνετε να κρυώσουν αναποδογυρισμένα.

Η συνταγή είναι αυτή:

https://www.sintagespareas.gr/sintag...mpaxarika.html

19. Λικέρ μανταρίνι!

Υλικά:

10 μανταρίνια μικρά

10 γαρύφαλλα

750 μλ λίτρο τσίπουρο

150 γρ. ζάχαρη

1 1/4 ποτήρια νερό

Εκτέλεση:

Πλένουμε τα μανταρίνια, τα τρυπάμε γύρω γύρω με ένα πιρούνι και καρφώνουμε ένα γαρύφαλλο σε κάθε μανταρίνι.

Τα αφήνουμε το λιγότερο 15 ημέρες σε γυάλινο βάζο μαζί με το αλκοόλ.

Φτιάχνουμε το σιρόπι (βράζουμε την ζάχαρη με το νερό), σουρώνουμε το αλκοόλ και το ενώνουμε με το σιρόπι.

Η συνταγή είναι:

http://www.sintagespareas.gr/sintage...#ixzz3IZG1yvvu

20. Λικέρ ρόδι!

Τα λικέρ δεν είναι στις γευστικές μου προτιμήσεις. Μόλις όμως έφτιαξα αυτό το λικέρ, το λάτρεψα! Μαζί μου και όλοι όσοι ήταν αποδέκτες του λικέρ ως συμπληρωματικό χριστουγεννιάτικο δώρο. Είναι εύκολο, νόστιμο και θα σας κλέψει την καρδιά!

Υλικά:

Βασική αναλογία:

1 φλ. σπόροι ροδιού

1 φλ. κονιάκ

1 φλ. ζάχαρη

Αρωματικά μπαχαρικά:

(για 4 φλ. σπόρους ροδιού)

2 ξύλα κανέλας

3 σπόροι γαρύφαλλο

1. Μετράμε τους σπόρους από τα ρόδια, το κονιάκ και τη ζάχαρη σε φλιτζάνι. Ένα φλιτζάνι σπόρους ροδιού αντιστοιχεί σε ένα φλιτζάνι κονιάκ και σε ένα φλιτζάνι ζάχαρη.

2. Σε μια κατσαρόλα βάζουμε τους σπόρους από τα ρόδια, το κονιάκ, τη ζάχαρη, τα ξύλα κανέλας και τα γαρύφαλλα.

3. Βάζουμε τη κατσαρόλα στη φωτιά, ανακατεύουμε και μόλις αρχίσει να βράζει βγάζουμε τη κατσαρόλα από τη φωτιά.

4. Αφήνουμε όλα τα υλικά μέσα.

5. Σκεπάζουμε τη κατσαρόλα με το καπάκι της και την αφήνουμε για 24 ώρες.

6. Μόλις περάσουν οι 24 ώρες περνάμε από τουλπάνι και μετά περνάμε από χαρτί καφέ φίλτρου. Τοποθετούμε σε μπουκάλια και το λικέρ είναι έτοιμο!

Η συνταγή είναι αυτή:

https://www.sintagespareas.gr/sintages/liker-rodi.html

21. Υπερ-τέλειες καριόκες!

Υλικά:

1 1/4 φλ. γάλα

1 φλ. μαργαρίνη

1 1/2 φλ. άχνη

1/2 φλ. κακάο

3 πακέτα πτι μπερ αλεσμένα

250 γρ. καρύδια αλεσμένα

800 γρ.κουβερτούρα

4 κ.σ αραβοσιτέλαιο

1 φλ. καφέ κονιάκ (προαιρετικά)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Σε κατσαρόλα λιώνουμε τη μαργαρίνη στο γάλα και το αφήνουμε να κρυώσει.

Σε μεγάλο μπολ ρίχνουμε τα πτι μπερ με τα καρύδια και το κακάο με την άχνη κοσκινισμένα. Έπειτα από πάνω το γάλα, το κονιάκ (αν βάλετε) και το λιωμένο βιτάμ κρύα και πλάθουμε.

Σχηματίζουμε 4 μπαστούνια σε μεμβράνη και τα βάζουμε στο ψυγείο για 2-3 ώρες να παγώσουν. Τις κόβουμε ανά εκατοστό.

Λιώνουμε σε μπεν μαρι την κουβερτούρα με το λάδι βουτάμε τις καριόκες και τις τοποθετούμε σε αντικολλητικό χαρτί χωρίς να ακουμπάνε μεταξύ τους και πάλι ψυγείο

Η συνταγή είναι αυτή:http://www.sintagespareas.gr/sintage...#ixzz2mmNB6Ofs

Εθιστικά τρουφάκια μανταρίνι!

Υλικά:

150 γρ. ζάχαρη

250 γρ. αμύγδαλο ξεφλουδισμένο και ψιλοκομμένο

4 μανταρινιών τα φλούδια

1/2 κρασοπότηρο νερό

1/2 φλ.τσαγιού φρυγανιά

400 γρ. κουβερτούρα

1/2 κ.σ. λάδι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Βάζουμε τις φλούδες από τα μανταρίνια και το νερό και τα βράζουμε μέχρι να πιουν όλο το νερό.

Αλέθουμε στο μπλέντερ τις φλούδες.

Ανακατεύουμε τις λιωμένες φλούδες με τα αμύγδαλα, την ζάχαρη και την φρυγανιά και τα πλάθουμε σε μπαλάκια.

Τα βάζουμε για λίγο στο ψυγείο.

Στο μεταξύ λιώνουμε σε μπεν-μαρι την σοκολάτα προσθέτοντας και το λάδι (για να γυαλίσει η σοκολάτα!)

Μετά βουτάμε τα μπαλάκια στην σοκολάτα και τα αφήνουμε πάνω σε σχάρα για να στεγνώσουν.

Αν το επιθυμούμε, πασπαλίζουμε με ζαχαρωτά διακοσμητικά!

Η συνταγή είναι αυτή:

http://www.sintagespareas.gr/sintage...mantarini.html

Τα μελομακάρονα της ευτυχίας!

Υλικά:

1ο μείγμα:

1200g αλεύρι μαλακό

1 κ. γλ. τριμμένα μοσχοκάρφια (γαρίφαλλα)

2 κ. γλ. τριμμένη κανέλα

1 κ. γλ. baking powder

1 κ. γλ. σόδα

1 κ. σ. ξύσμα πορτοκαλιού.

2ο μείγμα:

500g ελαιόλαδο

250g ζάχαρη

2/3 νεροπότηρου χυμό πορτοκαλιού

1 ποτήρι του κρασιού κονιάκ ή λικέρ βύσσινο χειροποίητο.

σιρόπι:

1 νεροπότηρο νερό

1 νεροπότηρο ζάχαρη

2 νεροπότηρα μέλι

φλούδα λεμονιού

Κανέλα μπαστούνι

τριμμένο καρύδι για πασπάλισμα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Ανακατεύουμε όλα τα υλικά από το πρώτο μείγμα.

Σε άλλο μπολ χτυπάμε το ελαιόλαδο τουλάχιστον 10 λεπτά και χωρίς να διακόψουμε το χτύπημα προσθέτουμε τα υπόλοιπα υλικά.

Αφού το 2ο μείγμα ομογενοποιηθεί με το χτύπημα, προσθέτουμε σε αυτό, το 1ο μείγμα και ζυμώνουμε με το χέρι. Πρέπει για να έχει πετύχει η ζύμη, να ξεκολλάει από τα χέρια μας. Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 200°C.

Για κάθε μελομακάρονο χρησιμοποιούμε 50g ζύμης, πλάθουμε μία σφαίρα και στη συνέχεια πιέζουμε για να γίνει το σχήμα ελλειψοειδές. Τοποθετούμε τα μελομακάρονα σε λαδωμένη ρηχή λαμαρίνα (24 σε κάθε λαμαρίνα) και κάνουμε σχέδιο με ένα μαχαιράκι βουτύρου. Τοποθετούμε τη λαμαρίνα στη δεύτερη θέση (μετρώντας από πάνω) του φούρνου και ψήνουμε για 20 λεπτά.

Προσοχή στους χρόνους ψησίματος, γιατί τα μελομακάρονα καίγονται εύκολα!

Αφού ολοκληρώσουμε το ψήσιμο (μην βάλετε δύο λαμαρίνες μαζί στο φούρνο), ετοιμάζουμε το σιρόπι σε βαθιά κατσαρόλα:

Βάζουμε όλα τα υλικά στην κατσαρόλα και αφήνουμε να βράσουν (μετράμε το χρόνο από τη στιγμή του κοχλασμού) για 3 λεπτά, χωρίς να αφαιρέσουμε τον αφρό. Απομακρύνουμε την κατσαρόλα από το ζεστό μάτι της κουζίνας και βουτάμε τα μελομακάρονα για 1/2 λεπτό, τα τακτοποιούμε σε βαθιά πιατέλα και ρίχνουμε από πάνω τους τριμμένο καρύδι.

Η συνταγή είναι αυτή:

http://www.sintagespareas.gr/sintage...#ixzz2mmLIKoeu

*Για μια επιπλέον γευστική εμπειρία, πλάστε τα μελομακάρονα στρογγυλά (για οπτική αλλαγή και ευκολία στο γλασάρισμα), σιροπιάστε τα όπως τα υπόλοιπα και αφήστε τα να κρυώσουν.

Σε μπαιν μαρί λιώστε κουβερτούρα και βουτήξτε τα μελομακάρονά σας. Τοποθετήστε τα σε σχάρα να στραγγίξει η περίσσια σοκολάτα. Πασπαλίστε με τριμμένο καρύδι και απολαύστε!

Βιεννέζικη Βασιλόπιτα από συνταγές παρέας

250γρ μαργαρίνη

3 αβγά

2 κουπες ζάχαρη

1 κ.γ. μπέικιν

3-4 βανίλιες

4 κ.σ. καρυδόψυχα

4 κ.σ. αμυγδαλόψυχα

4 κ.σ. τριμμένη κουβερτούρα

4 κ.σ. σταφίδες ξανθές

4 κ.σ. ινδική καρύδα

1 κεσέ γιαούρτι (200γρ)

1 κ.γ. ξύσμα λεμονιού

1 κ.γ. ξύσμα πορτοκαλιού

1/2 κούπα χυμό και απο τα δυο

500 γραμ αλεύρι φαρίνα (που φουσκώνει μόνο του)

Χτυπάμε το βούτυρο (μαλακό, σε θερμοκρασία δωματίου) με την ζάχαρη να αφρατέψουν.

Προσθέτουμε ένα-ένα τα αυγά, συνεχίζοντας το χτύπημα.

Στο μείγμα με τα αυγά προσθέτουμε τώρα τις βανίλιες και τα ξύσματα.

Σε άλλο μπολ ανακατεύουμε το αλεύρι με το μπέικιν.

Χαμηλώνουμε την ταχύτητα του μίξερ και προσθέτουμε εναλλάξ χυμό-γιαούρτι και αλεύρι. Δεν πολυχτυπάμε. Ίσα να ομογενοποιηθούν τα υλικά.

Δεν ξεχνάς πού και πού να σταματάς το μίξερ και να μαζεύεις από τα πλαινά του κάδου ό,τι έχει μαζευτεί, ώστε να έχεις σωστά ανακατεμένο μείγμα.

Αφού ρίξεις όλο το αλεύρι, σταματάς το μίξερ και ρίχνεις τα ξηροκάρπια και ανακατεύεις.

Βάζεις σε βουτυρωμένη και αλευρωμένη φόρμα και ψήνεις στους 160 βαθμούς (προθερμασμένο φούρνο) για περίπου 45 λεπτά έως μία ώρα (ξέρεις το τεστ: βυθίζεις ένα μαχαίρι στο κέικ και αν βγει καθαρό, είναι έτοιμο. Αυτό το κάνεις μετά τα 45 λεπτά.)

Τρουφάκια κάστανο!

ΥΛΙΚΑ

300 ΓΡ. ΠΡΑΛΙΝΑ ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΟΥ

250 ΓΡ. ΚΑΣΤΑΝΑ ΒΡΑΣΜΕΝΑ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ

100 ΓΡ. ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΤΥΠΟΥ ΠΤΙ-ΜΠΕΡ ΘΡΥΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ

100 ΓΡ. ΚΑΚΑΟ ΣΕ ΣΚΟΝΗ

100 ΓΡ. ΤΡΟΥΦΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ

100 ΓΡ. ΦΙΣΤΙΚΙ ΑΙΓΙΝΗΣ

50 ΓΡ. ΒΟΥΤΥΡΟ LURPAK (ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ)

1 ΣΦΗΝ. ΛΙΚΕΡ ΠΙΚΡΑΜΥΓΔΑΛΟ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Βάζουμε σε ένα μπολ τα τριμμένα μπισκότα, τα βρασμένα κάστανα, το βούτυρο, την πραλίνα φουντουκιού, το λικέρ και ανακατεύουμε με το χέρι, μέχρι να γίνει ένα ενιαίο μείγμα.

Τυλίγουμε το μείγμα σε διάφανη μεμβράνη και το βάζουμε στο ψυγείο, για 30 λεπτά να σφίξει.

Στη συνέχεια πλάθουμε τα σοκολατάκια και τα περνάμε από τρούφα σοκολάτας, τριμμένο φιστίκι Αιγίνης ή σκόνη κακάο.

Υ.Γ. δικό μου: Τώρα στις γιορτές μπορείτε να καλύψετε με χρωματιστές τρούφες ή ζάχαρες και τοποθετώντας τα σε μια γιορτινή πιατέλα να έχετε ΤΟ δώρο!

22. Κοτόπουλο με μουστάρδα & μέλι!

Υλικά

2 στήθη κοτόπουλου, κομμένα σε μπουκίτσες

5 - 6 κουτ. σούπας μουστάρδα (ή 2 κ.σ. dijon)

1 κουτ. σούπας μέλι

1/2 πράσινη πιπεριά

1 κρεμμύδι ψιιλοκομμένο

1 ποτηράκι κρασιού λευκό κρασί

χυμό από 2 λεμόνια

χυμό από 1 πορτοκάλι

αλάτι

πιπέρι

ρίγανη

1 ζωμό σπιτικό κότας

3 - 4 κουτ. σούπας λάδι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Ρίχνουμε το λάδι σε βαθιά κατσαρόλα και τσιγαρίζουμε το κρεμμύδι, την (κομμένη) πιπεριά και τις μπουκίτσες κοτόπουλου μέχρι να ασπρίσει το κρέας.

Μόλις ασπρίσουν, ρίχνουμε το κρασί και το αφήνουμε να εξατμιστεί το αλκοόλ.

Σε ένα σέικερ ρίχνουμε τη μουστάρδα, τους χυμούς, ρίγανη, αλάτι, πιπέρι, μέλι και τα χτυπάμε να γίνουν ένα μείγμα. Το ρίχνουμε κι αυτό στην κατσαρόλα.

Προσθέτουμε τον ζωμό και νερό (όσο χρειάζεται)

Βράζουμε μέχρι να είναι έτοιμο και να μείνει με τη σάλτσα του.

Σερβίρουμε με πιλάφι ή πατάτες φούρνου!

23. Πορτοκαλομελωμένο κοτόπουλο φούρνου!

Ένα comfort food που μυρίζει Χριστούγεννα!

Υλικά:

1 κοτόπουλο ολόκληρο ή 8 μπουτάκια

Τον χυμό από 2 μεγάλα πορτοκάλια και 1 λεμόνι

ελαιόλαδο

νερό

2-3 γεμάτες κ.σ. μουστάρδα

4 κ.σ. μέλι

3-4 σκελίδες σκόρδο

αλάτι

φρεσκοτριμμένο πιπέρι

ρίγανη

πατάτες

Εκτέλεση:

Ετοιμάζετε όπως θα ετοιμάζατε το κοτόπουλο με πατάτες. Κόβετε τις πατάτες και τις βάζετε στο ταψί. Πλένετε το κοτόπουλο και το τοποθετείτε πάνω απ τις πατάτες. Σε ένα μπλέντερ τοποθετείτε το ελαιόλαδο, τη μουστάρδα, το μέλι, το σκόρδο πολτοποιημένο, το αλάτι, το πιπέρι και τη ρίγανη και χτυπάτε μέχρι να αναμειχθούν. Αδειάζετε τη σαλτσούλα στο ταψί. Στύβετε τα πορτοκάλια και το λεμόνι και τα ρίχνετε κι αυτά στο ταψί μαζί με νερό (όσο θα ρίχνατε για ένα κοτόπουλο με πατάτες!)

24. Χοιρινό εξοχικό στη σακούλα!

Φαγάκι που προτιμάται από όλους στα τραπέζια και κυρίως απ την οικοδέσποινα καθώς χρειάζεται ελάχιστη προετοιμασία και "βγάζει" πολλές μερίδες!

Υλικά:

1 κιλό χοιρινό χωρίς κόκκαλο σε κύβους

1 πιπεριά πράσινη σε λωρίδες

1 πιπεριά κόκκινη σε λωρίδες

1 πιπεριά κίτρινη σε λωρίδες

300 γρ. κεφαλογραβιέρα σε κύβους

Αλάτι

Φρεσκοτριμμένο μαύρο πιπέρι

Ρίγανη

3 κ.σ. μουστάρδα

3 κ.σ. ελαιόλαδο

Εκτέλεση:

Σε ένα μπολ βάζετε το χοιρινό και βάζετε το αλάτι, το πιπέρι και τη ρίγανη.

Κατόπιν βάζετε τη μουστάρδα και το λάδι.

Στο τέλος βάζετε τις πιπεριές και το τυρί ανακατεύετε.

Τοποθετείτε το μείγμα στη σακούλα ψησίματος.

Την κλείνετε, κάνετε δύο-τρεις τρύπες από πάνω με την μεγάλη πιρούνα, τη βάζετε σε ένα ταψί χωρίς τίποτα άλλο μέσα και ψήνετε για 2 ώρες στους 200 βαθμούς. Στην αρχή θα βγάλει ζουμάκια. Θα τα πιει όμως όλα μέχρι να τελειώσει...

Η συνταγή είναι αυτή:http://www.sintagespareas.gr/sintage...#ixzz2mmTU2Dv6

Υ.Γ. Πάντα μα πάντα πειράζω τις συνταγές κατά πως θα μου ρθει εκείνη τη στιγμή. Στη συγκεκριμένη συνταγή έχω προσθέσει ντομάτα, κρεμμύδι ξερό, καρότα, μελιτζάνες, πιπεριά φλωρίνης και πάντα το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό!

25. Παστουρμαδόπιτα!

Εξαιρετική πίτα με έντονη γεύση, πανεύκολη και πολύ νόστιμη!

Υλικά:

200g παστρουμάς

300g κασέρι Μυτιλήνης

5 μέτριες ντομάτες

λίγη ζάχαρη

2 φύλλα σφολιάτας

1 αυγό χτυπημένο με λίγο νερό (για να αλείψουμε τη σφολιάτα από πάνω)

Εκτέλεση:

Καθαρίζουμε τον παστουρμά (με υπομονή) από το τσιμένι, το οποίο πετάμε.

Κόβουμε σε λεπτές φέτες το κασέρι.

Κόβουμε σε ροδέλες τις ντομάτες και τις πασπαλίζουμε με λίγη ζάχαρη.

Λαδώνουμε τη λαμαρίνα και απλώνουμε σπρώχνοντας ελαφρά με τα χέρια μας, το ένα φύλλο σφολιάτας.

Απλώνουμε τη μισή ποσότητα από το κασέρι, στο φύλλο.

Από πάνω απλώνουμε τον παστουρμά.

Στη συνέχεια απλώνουμε τις ντομάτες.

Τέλος, απλώνουμε παστουρμά (αν έχει περισσέψει) και το υπόλοιπο κασέρι.

Απλώνουμε το άλλο φύλλο σφολιάτας σε μία άλλη λαδωμένη λαμαρίνα, για να ανοίξει και στη συνέχεια την τοποθετούμε πάνω από το κασέρι και πιέζουμε στην περίμετρό της με τα δάχτυλά μας, έτσι ώστε να φυλακιστεί το μείγμα, μέσα σε φάκελο σφολιάτας.

Αλείφουμε τη σφολιάτα με το χτυπημένο αυγό και την τρυπάμε σε διάφορα σημεία με πιρούνι.

Ψήνουμε στην κάτω τελευταία θέση σε προθερμασμένο φούρνο, στους 180 βαθμούς Κελσίου, για 25-30 λεπτά.

Η συνταγή είναι αυτή και την τηρώ ευλαβικά. Χρησιμοποιώ φύλλο σφολιάτας και μια φορά τον χρόνο αξίζει ο κόπος της!

http://www.sintagespareas.gr/sintage...#ixzz2mmUPcXJ7

26. Εντυπωσιακή χριστουγεννιάτικη σαλάτα!

Η πιο εντυπωσιακή και νόστιμη σαλάτα που έχετε φάει σε εορταστικά τραπέζια! Θα εκπλαγείτε απ το πόσο αρμονικά δένουν όλα τα υλικά μεταξύ τους!

Υλικά:

4 πατάτες

4 παντζάρια

4 καρότα

4 αυγά

1 κούπα μαγιονέζα

2-3 κρεμιδάκια φρέσκα

Λίγο άνηθο

1 σκελίδα σκόρδο

1 κ.σ. ξύδι

1 λεμόνι

Λίγο λάδι

Αλάτι & πιπέρι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

-Βράζουμε τις πατάτες, τις ξεφλουδίζουμε, τις τρίβουμε σε χοντρό τρίφτη, προσθέτουμε το ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμυδάκι, το λεμόνι, το λάδι και το αλατοπίπερο. Το αφήνουμε να κρυώνει.

-Βράζουμε τα παντζάρια, τα ξεφλουδίζουμε, τα τρίβουμε σε χοντρό τρίφτη, προσθέτουμε το λιωμένο σκόρδο, το ξύδι, το λάδι και το αλάτι. Το αφήνουμε να κρυώσει.

-Βράζουμε τα καρότα, τα ξεφλουδίζουμε, τα τρίβουμε σε χοντρό τρίφτη, προσθέτουμε το λεμόνι, το λάδι και το αλάτι. Το αφήνουμε να κρυώσει.

-Βράζουμε τα αυγά σφιχτά, τα ξεφλουδίζουμε, τα τρίβουμε σε χοντρό τριφτή σε ξεχωριστά κουπάκια τα ασπράδια και τους κρόκους (οι κρόκοι θα γίνουν σαν κίτρινη σκόνη).

-Προαιρετικά βάζουμε την μαγιονέζα σε κορνέ για να την στρώνουμε πιο εύκολα

Σε μία φόρμα ζελέ (ή κέικ σιλικόνης) πού αναποδογυρίζει αρχίζουμε τις στρώσεις.

Ρίχνουμε με την σειρά : Αλάτι, Πιπέρι, άνηθο, τους κρόκους και τέλος το ασπράδι.

Μετά βάζουμε μία λεπτή στρώση μαγιονέζα.

Στύβοντας καλά τα υγρά βάζουμε το καρότο.

Μετά μία λεπτή στρώση μαγιονέζα.

Στύβοντας καλά τα υγρά βάζουμε το παντζάρι.

Μετά μία λεπτή στρώση μαγιονέζα.

Βάζουμε την πατάτα.

Τοποθετούμε στο ψυγείο τουλάχιστον 1 ώρα, αναποδογυρίζουμε σε μία πιατέλα και σερβίρουμε.

Η συνταγή είναι αυτή: http://www.sintagespareas.gr/sintage...an-tourta.html

Έχει αποδοθεί εξαιρετικά και οι καλεσμένοι σας θα σας εξυμνούν! Μη παραλείψετε τίποτα! Όταν τρώγεται σε φέτα (όπως κόβουμε την τούρτα) έχει τρομερή αρμονία!

27. Κοτόπουλο με σάλτσα φέτας & πιπεριάς φλωρίνης

Η γεύση απογειώνεται!

Υλικά:

500 γραμμάρια Φιλέτο κοτόπουλο κομμένο σε μπουκίτσες

150 γραμμάρια κρέμα γάλακτος

70-90 γραμμάρια τυρί φέτα

4-5 πιπεριές φλωρίνης από βάζο

1 κ.γ κέτσαπ

1-2 κ.σ λάδι

½ ποτηράκι κρασιού κοκκινο κρασί

Αλάτι & πιπέρι

Καπνιστή πάπρικα

Εκτέλεση:

Σωτάρουμε το κοτόπουλο στο λάδι μέχρι να πάρει λίγο χρώμα. Ρίχνουμε αλάτι και πιπέρι. Το σβήνουμε με το κρασί, αφήνουμε να εξατμιστεί το αλκοόλ, προσθέτουμε ελάχιστο νερό και αφήνουμε να μαγειρευτεί μέχρι να εξατμιστούν τα υγρά και να ροδίσει καλά.

Στο multi πολτοποιούμε πολύ καλά τις πιπεριές Φλωρίνης μαζί με τη φέτα και τις προσθέτουμε σε κατσαρόλα μαζί με την κρέμα γάλακτος, την πάπρικα και την κέτσαπ.

Ανακατεύουμε καλά και αφήνουμε να πάρει λίγες βράσεις μέχρι να δέσει η σάλτσα.

Περιχύνουμε το κοτόπουλο και ανάβουμε το μάτι να πάρουν όλα μαζί άλλη μια βράση και να δέσουν οι γεύσεις.

Η συνταγή είναι από εδώ:

http://www.greekmasa.gr/index.php?op...3937&Itemid=49

Υ.Γ. 1 Επειδή στην οικογένειά μου δεν τρώμε γαλοπούλα, αυτός είναι ένας εξαιρετικός τρόπος να μαγειρέψετε στήθος γαλοπούλας και να μην καταλάβει κανείς τη διαφορά γαλοπούλας- κοτόπουλου!

Υ.Γ.2 Όπως θα καταλάβετε διαβάζοντας την ορίτζιναλ συνταγή, έχω κάνει παραλλαγές σύμφωνα με τα γούστα μου. Μια απ΄αυτές είναι πως βράζω το φιλέτο κανονικά να μαγειρευτεί και τη σάλτσα τη φτιάχνω τελευταία στιγμή, λίγο πριν το σερβίρισμα.

28. Τραγανή πανσέτα με πατάτες - Άκης Πετρετζίκης

Για την πανσέτα

  • 1,5 κιλό πανσέτα χωρίς κόκαλο και δέρμα
  • αλάτι
  • πιπέρι
  • 1 κ.σ. ελαιόλαδο
  • 2 πράσα
  • 2 καρότα
  • 2 κρεμμύδια
  • 2 στικ κανέλας
  • ½ κ.σ. μπαχάρι σε κόκκους
  • 1 κ.σ. πιπέρι σε κόκκους
  • 3 αστεροειδείς γλυκάνισους
  • 1 σκ. σκόρδο
  • 2-3 κλ. δεντρολίβανο
  • 4-5 κλ. θυμάρι
  • 50 γρ. κρασί
  • 2 κύβοι κότας 
  • 1 λίτρο νερό 
  • 1 κ.σ. μουστάρδα

Για τις πατάτες

  • 4 πατάτες βρασμένες
  • 1 κ.σ. ελαιόλαδο
  • 1 κ.σ. θυμάρι
  • 1 σκ. σκόρδο
  • αλάτι
  • πιπέρι
  • 1 φρέσκο κρεμμυδάκι
  • 1 κ.σ. βούτυρο

Για το σερβίρισμα

  • 1 κ.σ. θυμάρι

Για την πανσέτα

  • Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180ο C στον αέρα.
  • Τοποθετούμε ένα τηγάνι σε δυνατή φωτιά για να κάψει καλά.
  • Με ένα μαχαίρι, χαράσσουμε την πανσέτα χιαστί και από τις δύο πλευρές. Προσθέτουμε αλάτι, πιπέρι και το ελαιόλαδο.
  • Βάζουμε την πανσέτα στο καυτό τηγάνι και αφήνουμε μέχρι να πάρει χρώμα και από τις δύο πλευρές. Αφαιρούμε και τη βάζουμε σε ένα ταψί.
  • Τοποθετούμε το ίδιο τηγάνι στη φωτιά.
  • Κόβουμε τα πράσα, τα καρότα και τα κρεμμύδια σε χοντρά κομμάτια και τα βάζουμε στο τηγάνι. Προσθέτουμε την κανέλα, το μπαχάρι, πιπέρι,τον γλυκάνισο, το σκόρδο, το δεντρολίβανο και το θυμάρι. Σοτάρουμε μέχρι να πάρουν χρώμα τα λαχανικά.
  • Στη συνέχεια, σβήνουμε με το κρασί, βάζουμε τους κύβους και ανακτεύουμε.
  • Τα μεταφέρουμε στο ταψί περιμετρικά από την πανσέτα, προσθέτουμε το νερό και βάζουμε στον φούρνο για 2-2 ½ ώρες.

Για τις πατάτες

  • Τοποθετούμε ένα τηγάνι σε δυνατή φωτιά για να κάψει και προσθέτουμε το ελαιόλαδο.
  • Κόβουμε τις πατάτες σε ακανόνιστα κομμάτια και τις βάζουμε στο τηγάνι. Σοτάρουμε μέχρι να πάρουν χρυσαφένιο χρώμα.
  • Προσθέτουμε 1 κ.σ. θυμάρι, το σκόρδο σπασμένο, αλάτι, πιπέρι και ανακατεύουμε.
  • Ψιλοκόβουμε το φρέσκο κρεμμυδάκι και το βάζουμε στο τηγάνι.
  • Προσθέτουμε το βούτυτρο και ανακατεύουμε μέχρι να λιώσει.

Για το σερβίρισμα

  • Μεταφέρουμε την πανσέτα και τις πατάτες σε μία πιατέλα.
  • Σουρώνουμε σε ένα μπολ τη σάλτσα με τα λαχανικά που έχουν μείνει στο ταψί.
  • Με ένα κουτάλι αφαιρούμε την επιφάνεια της σάλτσας γιατί εκεί παραμένει το περιττό λίπος.
  • Προσθέτουμε τη μουστάρδα, ανακατεύουμε με ένα σύρμα χειρός και περιχύνουμε το κρέας με τις πατάτες.
  • Σερβίρουμε με το θυμάρι.

Συνταγή από mirtoula4

29. Iνδοκάρυδα

-1 ζαχαρούχο γάλα

-1 σακουλάκι (200γρ) ινδοκάρυδο

-λίγο (κατα προτίμηση) λικεράκι για άρωμα

-γλυκό κερασάκι "στεγνό"

ανακατεύουμε όλα μαζί, βάζουμε στο ψυγείο κανα μισάωρο να παγώσει και να πλάθεται, πλάθουμε μπαλάκια/οβαλ , βάζουμε από πάνω στο κέντρο κ ενα κερασάκι, τοποθετούμε σε ταψάκι με λαδόκολλα και ψήνουμε στους 180 για 7-8 λεπτά, μόλις αρχίσουν να ροδίζουν βγάζουμε. Τα τοποθετούμε σε χαρτάκια για τρουφάκια και είναι έτοιμα, ωραιότατο για κέρασμα...

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένα μου ξωτικά, καλημέρα και καλή εβδομάδα, να έχουμε!

Έχουν μείνει 62 μέρες μόνο!!! Γιούχουυυυυ, πλησιάζουν!!!

Πήγα μια βόλτα στο Zara-Γλυφάδα και ήδη μπήκαν τα χριστουγεννιάτικά τους!

Είχε διάφορες τιμές, τσιμπημένες και μεσαίες και κάποια, υπέροχα πραγματάκια.

Για εσάς και μόνο, έβγαλα και 2-3 φωτογραφίες:

Παντοφλάκια μπεμπε-ξωτικού, πιτζαμάκια

Υπέροχα μαξιλάρια

ipcVHIq.jpg

 

Υπέροχο, σπιτάκι, που "μετράει" τις μέρες των χριστουγεννων, προσφεροντας μικρο-κέρασμα. Σε ξύλινο, υπέροχο μοτιβο. Κόστος 9.99 ευρώ.

tqNGyEf.jpg

Διακοσμητικές μπαλίτσες, δέντρου, σε ξυλινο, με χιονι.

k2XsUA3.jpg

Σας φιλώ γλυκά και επανέρχομαι!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...