Ειρήνη

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2017

238 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Διαφημίσεις

Και εγώ σας χρειάζομαι Ειρήνη μου. Τα ξωτικά και το θεματάκι μας! 

Λοιπόν... Σήμερα ξεκίνησα να φτιάχνω αυτές τις μπάλες

7a6d66736c0d6d362cd3db75852945a9.jpg

Καθώς δεν βρήκα νερομπάλονα που είναι ιδανικά σαν μέγεθος γι αυτές τις μπάλες, πήρα κανονικά μπαλόνια. Το 1ο το φούσκωσα αρκετά για να γίνει στρογγυλό. Και εκεί που έλεγα πως δε θα φαίνεται ωραίο στα κλαδιά μου, τσουπ, πετάχτηκε μπροστά μου αυτή η ιδέα και έχω ξετρελαθεί! 

46c220559c10b753e5c4110da5ac26b3.jpg

Όπως καταλαβαίνετε, η μεγάλη μπάλα θα είναι η κεντρική στον συγκεκριμένο στολισμό! 

αυτό άρεσε στην/στον 1 person

YqE6p2.png

IqItp3.png

Εντάξει, τις αγάπησα!

9e4a2a83e7e74b8f8c0a4fe22249cf0d.jpg

Θα δω τι υφάσματα μπορώ να βρω ταιριαστά με τα υπόλοιπα στοιχεία του δέντρου μου και κάποιες απ τις φελιζολένιες μπαλίτσες που αγόρασα, θα τις κάνω έτσι!

Δείτε τώρα βρε κορίτσια, τι σουπερ στολιδάκι φτιάχνεις με 10 φουντούκια! Τρέλα είναι!

e2904cd5d46b3f7380e28b52508efc32.jpg

Παναγία μου, το άρωμα έφτασε στη μύτη μου!

e1512fd38d2a2c69da90532aee77070b.jpg

YqE6p2.png

IqItp3.png

Καλημέρα.

Αν και οι ιώσεις μας ξαναχτύπησαν την πόρτα.....θα βουτήξω για λίγο στο θέμα μας, ίσα ίσα να πάρω δυνάμεις.

Γνωρίζετε πως έχω μεγάλη αδυναμία στα κεριά όλο τον χρόνο, αλλά κυρίως το φθινόπωρο και τον χειμώνα που τα χρησιμοποιώ μέσα στο σπίτι.

Σας βάζω ιδέες για στολισμούς και συνθέσεις που μπορούμε να κάνουμε εύκολα.

Τα κεριά με την κανέλα είναι εύκολο να γίνουν και οικονομικότερα αν αγοράσετε χύμα ξύλα κανέλας από την αγορά και όχι συσκευασμένα από σούπερ μάρκετ. Η μυρωδιά θα σας ανταμοίψει και ταιριάζει απόλυτα με Χριστούγεννα και γενικά φθινόπωρο/χειμώνα.

f584990cfe8fcb5396635837323fc825.jpg

Good for adding a scent. Could try with lavender or the sort as well.

Όνειρο Αφροδίτη μου! Την αγαπώ τη μυρωδιά αυτή! Πολύ!

Και τα δικά μου άρρωστα είναι, είμαι άυπνη αλλά έχω ανάγκη από όμορφες εικόνες!

Σήμερα ξυπνήσαμε σε άκρως χειμωνιάτικο τοπίο...H φωτογραφία απ τη διαδρομή μας προς τα αγγλικά το πρωι!

2hnupdw.jpg

Χθες η κόρη μου έφτιαξε αυτοβούλως την 1η χριστουγεννιάτικη κατασκευή της. Κάτι δεν της άρεσε αλλά εγώ είδα λίγα βήματα πιο κάτω και της είπα να το αφήσει όπως είναι γιατί όταν θα το εμπλουτίσουμε θα της αρέσει πολύ! Θα το φτιάξουμε σαν τα καφασάκια -εργα τέχνης που σας έβαλα πιο πάνω.

ajv3ux.jpg

YqE6p2.png

IqItp3.png

Διαφημίσεις

Καλημέρα και περαστικά μας.....

Μπράβο στην μικρούλα, μου αρέσει πολύ το πνεύμα της! Θα σου στείλω κάτι πραγματάκια που έχω βρει για χάρτινες κατασκευές. Είμαι σίγουρη πως θα της αρέσουν και θα περάσει και δημιουργικό χρόνο!

Θα κάνω σύντομα τα κηροπήγια πορτοκαλιού!!! Εκεί να δεις μυρωδιές, είμαι σίγουρη γι' αυτό! Φοβερή ιδέα μας έβαλες!

Πάμε να βουτήξουμε στη μαγεία;

Δείτε πως η φαντασία δημιουργεί ανέξοδα εντυπωσιακά πράγματα! Στεφάνι από σελίδες παλιού βιβλίου. Καλά, τα υπόλοιπα αντικείμενα δεν τα σχολιάζω καν!

Christmas-Home-Tour-101.jpg

Εγώ με το άσπρο χρώμα δεν τα πάω πολύ καλά (είμαι του μαύρου!) αλλά τελευταία έχω αναθεωρήσει για τις λευκές κουζίνες σαν ΑΥΤΗ Παναγία μου!

Christmas-Home-Tour-19.jpg

Christmas-Home-Tour-20.jpg

Και τώρα μόλις ζήλεψα τρελά αυτά τα άσπρα λουλούδια! ΠΟΥ θα τα βρούμε καλά μου ξωτικά;;;

Edited-Christmas-Home-Tour.jpg

Πάρτε τώρα καφασάκι σε νέες (κουζινο)περιπέτειες!

Christmas-Kitchen-Ideas-7.jpg

Λάτρεψα αυτή την ιδέα! Τέτοιες κορνίζες υπάρχουν παντού. Στεφάνια επίσης. Χρώμα μαυροπίνακα βρίσκεις πολύ εύκολα πια, όπως και αυτοκόλλητα φύλλα μαυροπίνακα. Πολύ όμορφη διακόσμηση!

WREATH-AND-CHALKBOARD-.jpg

YqE6p2.png

IqItp3.png

ravT είναι υπέροχα όλα τους! Μου αρέσει πολύ το λευκό και γενικά οι Σκανδιναβικού τύπου λιτές και απλές διακοσμήσεις, που έχουν ως βάση το λευκό ή την οξυά.

Υπάρχει ένα μαγαζί στην Αθήνα, το οποίο λογικά σε λίγες μέρες θα στολίσει (αν δεν το έχει ήδη κάνει) αλλά οι τιμές του είναι απαγορευτικές (για το δικό μου βαλάντιο). Αν θέλεις να σου στείλω με πμ το site να δεις. Έχει υπέροχα στολίδια σε πολλά χρώματα και κάθε χρονό χαζεύω τις βιτρίνες υπνωτισμένη.

Θα έχω το νου μου αν δω κάτι σε online μαγαζί για να σου στείλω. Είναι πανέμορφα τα λευκά λουλούδια και πάνω στο πράσινο, πόσο πολύ του πάνε!

Σ ευχαριστώ κοριτσάκι μου! Το ξέρω το γούστο σου και όποτε βλέπω φωτογραφίες που φωνάζουν Σκανδιναβία, συνήθως τις βάζω για σένα! 

Τραπέζι θα κάνετε τις γιορτές; Σχεδιάστε το μενού από τώρα ώστε να καταρτίσετε ακριβή λίστα υλικών. Έτσι, προϊόντα που δεν χαλάνε μπορείτε να τα βρείτε σε προσφορά και να τα προμηθευτείτε νωρίτερα "σπάζοντας" τα έξοδα σε περισσότερους μισθούς. Θα επανέλθω πολλές φορές επ αυτού αλλά δείτε για την ώρα μια πολύ αγαπημένη μου σκέψη για τον στολισμό του τραπεζιού. Δεν αγαπώ ιδιαίτερα τα φορτωμένα στολίδια τραπέζια. Τα προτιμώ φορτωμένα με φαγητά και γλυκά!

705df8dab3c3096f8f4927bf1d0856ce.jpg

YqE6p2.png

IqItp3.png

Πω-πω Ραβτάκι μου!

Χάζεψα με την υπέροχη φωτογραφία που έβαλες!!! Την λάτρεψα!!! :shock:

Συμφωνώ! Η κατασκευή που έκανε το αγγελάκι σου, θα γινει όνειρο!

Δώστης ένα φιλάκι από μένα και σας εύχομαι περαστικά και γρήγορα!

2 ώρες πρίν, ravT είπε:

Σήμερα ξυπνήσαμε σε άκρως χειμωνιάτικο τοπίο...H φωτογραφία απ τη διαδρομή μας προς τα αγγλικά το πρωι!

2hnupdw.jpg

Χθες η κόρη μου έφτιαξε αυτοβούλως την 1η χριστουγεννιάτικη κατασκευή της. Κάτι δεν της άρεσε αλλά εγώ είδα λίγα βήματα πιο κάτω και της είπα να το αφήσει όπως είναι γιατί όταν θα το εμπλουτίσουμε θα της αρέσει πολύ! Θα το φτιάξουμε σαν τα καφασάκια -εργα τέχνης που σας έβαλα πιο πάνω.

ajv3ux.jpg

777885dugw57gt25.gif

Ραβτάκι μου,

Είναι μία από τις σκέψεις, τις οποιες ακόμα, δεν μπορώ να ξεδιαλύνω στο μυαλό μου. Τώρα που "έφυγε" η πεθερά μου και είναι οι πρώτες γιορτές, σκέφτομαι τι θέλω να κάνουμε. Στο μεταξύ ο άντρας μου έχει γιορτή αλλά και γεννέθλια {στις 17/12 τα γεννέθλιά του}, εκείνες, τις άγιες μέρες και σκεφτόμουν ένα "πάρτυ" για εκείνον... τα σκέφτομαι ολα, ακόμα.

2 ώρες πρίν, ravT είπε:

Σ ευχαριστώ κοριτσάκι μου! Το ξέρω το γούστο σου και όποτε βλέπω φωτογραφίες που φωνάζουν Σκανδιναβία, συνήθως τις βάζω για σένα! 

Τραπέζι θα κάνετε τις γιορτές; Σχεδιάστε το μενού από τώρα ώστε να καταρτίσετε ακριβή λίστα υλικών. Έτσι, προϊόντα που δεν χαλάνε μπορείτε να τα βρείτε σε προσφορά και να τα προμηθευτείτε νωρίτερα "σπάζοντας" τα έξοδα σε περισσότερους μισθούς. Θα επανέλθω πολλές φορές επ αυτού αλλά δείτε για την ώρα μια πολύ αγαπημένη μου σκέψη για τον στολισμό του τραπεζιού. Δεν αγαπώ ιδιαίτερα τα φορτωμένα στολίδια τραπέζια. Τα προτιμώ φορτωμένα με φαγητά και γλυκά!

Αυτού του είδους ο στολισμός, είναι ο αγαπημενος μου. Αυτο το σκανδιναβικό στυλ, σε συνδιασμό με το country style, είναι λατρεμένος. Χάζεψα με τις 2 εικόνες και πήρα τόσες ιδέες!

Έχει παρόμοια λουλούδια "σε μορφή κλαριού", στο jumbo, αγαπημένη. Θα πάω και θα κοιτάξω αν θα το έχει και φέτος και θα σ ενημερώσω!

Το καφασάκι, απλώς το λάτρεψα μ αυτό το στυλ! Μπορεί να μπει παντού, τελικά! Ηδη, έσωσα τη συγκεκριμένη φωτογραφία. Σ ευχαριστούμε Ραβτάκι μου!

2 ώρες πρίν, ravT είπε:

Εγώ με το άσπρο χρώμα δεν τα πάω πολύ καλά (είμαι του μαύρου!) αλλά τελευταία έχω αναθεωρήσει για τις λευκές κουζίνες σαν ΑΥΤΗ Παναγία μου!

Και τώρα μόλις ζήλεψα τρελά αυτά τα άσπρα λουλούδια! ΠΟΥ θα τα βρούμε καλά μου ξωτικά;;;

Πάρτε τώρα καφασάκι σε νέες (κουζινο)περιπέτειες!

Αχ Αφροδιτούλα μου... αρρωστήσατε ε?
    Περαστικά, μωρέ ματάκια μου και αγύριστα! Ελπίζω και οι 2 να νιώσετε σύντομα πολύ-πολύ καλύτερα!

3 ώρες πρίν, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Καλημέρα.

Αν και οι ιώσεις μας ξαναχτύπησαν την πόρτα.....θα βουτήξω για λίγο στο θέμα μας, ίσα ίσα να πάρω δυνάμεις.

Γνωρίζετε πως έχω μεγάλη αδυναμία στα κεριά όλο τον χρόνο, αλλά κυρίως το φθινόπωρο και τον χειμώνα που τα χρησιμοποιώ μέσα στο σπίτι.

Υ.Γ. Έχω πάλι μήνυμα σε αναμονή....

... αν και ξέρω πως θα ζηλέψετε λιγουλακι, σας βάζω και τον εξωτερικό στολισμό, του ταπεινού μας σπιτιού, τις άγιες,εκείνες μέρες.

Ναι, χιονίζει πάντα στην Νίκαια! :lol::D

OZapnQB.jpg

777885dugw57gt25.gif

Πολύ γρήγορα καλύτερα μέσα στην μέρα.....ευτυχώς. Δεν ήταν κάτι σοβαρό αλλά πλακωθήκαμε σε βιταμίνες, φυσικούς χύμους και σούπες και βοηθηθήκαμε αρκετά.

Ειρήνη μου να κάνετε ότι αισθάνεστε........ότι αισθάνεται και ο σύζυγος, ίσως να μην έχει όρεξη, ίσως και να τον ανεβάσει ψυχολογικά αν κάνετε κάτι....δεν υπάρχουν κανόνες σε τέτοια πράγματα, θα βρείτε την άκρη σας. Γενικά δεν πιστεύω σε πρέπει και δεν πρέπει σε τέτοιου είδους προσωπικά θέματα και εκνευρίζομαι πολύ όταν ακούω να κριτικάρουν κόσμο.

Θα συνεχίσω λίγο ακόμη με κεριά. Οι γονείς μου έχουν τζάκι και ο πατέρας μου έχει πολλά κούτσουρα σε διάφορα μεγέθη που μαζεύει από το καλοκαίρι συνήθως. Σκέφτομαι να ψάξω για κανένα κουτσουράκι με ωραίο σχήμα και να τον βάλω να μου ανοίξει τρύπες για να φτιάξω κάτι τέτοιο!

Image result for diy log candle holder

Ή κάτι τέτοιο, αφού διαθέτει αλυσοπρίονο και λοιπά εργαλεία!

DIY advent wreath - simple but beautiful /// simpler Adventskranz zum Selbstmachen - einfach aber wunderschön

Πώς σας φαίνονται; Έχω ξετρελαθεί!

Καλημέρα στα ξωτικά! Ειρήνη μου εμείς στα ορεινά, έχουμε πολύ πολύ συχνά τέτοιες εικόνες και χθες λίγο η ανυπομονησία για τις γιορτινές ημέρες, λίγο η ανάγκη για μαγεία, αυτός ο περίπατος μέσα στην πυκνή ομίχλη είχε κάτι το αναζωογονητικό. 

Χθες έφτιαξα τις μπάλες από λευκό σπάγγο. Ήταν δυσκολότερο απ ότι φαίνεται οπότε δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα βγει. Όταν στεγνώσουν θα σας βάλω φωτογραφία. 

Πριν σας αφήσω για να μαγειρέψω, θα μοιραστώ μαζί σας εικόνες για διάφορα ζητήματα...

Δείτε εντυπωσιακό αμπαλάζ, χειροποίητο και αφορμή για παιδικές κατασκευές επίσης!

d7903b30afd84c0a3d677b4d788dacb0.jpg

Ένας εκ των οικονομικότερων τρόπων για ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης, είναι ο παρακάτω. Κρατάμε τα ρολά απ το χαρτί υγείας, χρησιμοποιούμε ότι χαρτιά έχουμε (περιτυλίγματος, χρωματιστά χαρτιά χειροτεχνιών κλπ), παίρνουμε χαρτόνι για "πλάτη" και μικροδωράκια (σοκολατίτσες, καραμελίτσες, μολύβια, κηρομπογιές, σφραγίδες, δαχτυλιδάκια, κολιεδάκια, αυτοκινητάκια, αυτοκόλλητα, βάλσαμο χειλιών, κοκκαλάκια, playmobil κ.α.) και τοποθετούμε ένα σε κάθε ρολό. Το κλείνουμε με χαρτί και μόλις έχουμε και τα 24 τα κολλάμε στο χαρτόνι- πλάτη. Για περισσότερο ενδιαφέρον, ανακατέψτε τα ρολά ώστε να μη ξέρετε ούτε εσείς το δώρο της ημέρας!

Εγώ φέτος με ένα κορίτσι και ένα αγόρι, σε αυτό προσανατολίζομαι (αν δεν καταφέρω να φτιάξω ένα μόνιμο με ύφασμα όπως σας είχα δείξει στο παρελθόν). Γκοφρέ χαρτί σε αποχρώσεις του μπλε και του ροζ θα επιλέξω και θα έχω ένα αποτέλεσμα παρόμοιο με το εικονιζόμενο. 

a0568ac6f3ebbd217da505761ed9bd1e.jpg

Χθες είδα στην νέα εκπομπή του Άκη Πετρετζίκη με συνταγή που θέλω χρόνια να δοκιμάσω και θαρρώ πως τα γιορτινά τραπέζια είναι μια πολύ καλή αφορμή για να το κάνω. Την μοιράζομαι μαζί σας, σας προτρέπω να βάλετε κι εσείς συνταγές που φτιάχνετε στις γιορτές ώστε σε λίγες ημέρες να συγκεντρώσουμε τις νέες συνταγές και να τις προσθέσουμε με τις υπόλοιπες που με κόπο μάζεψε η Αφροδίτη μας. 

Τραγανή πανσέτα με πατάτες - Άκης Πετρετζίκης

Για την πανσέτα

• 1,5 κιλό πανσέτα χωρίς κόκαλο και δέρμα
    • αλάτι
    • πιπέρι
    • 1 κ.σ. ελαιόλαδο
    • 2 πράσα
    • 2 καρότα
    • 2 κρεμμύδια
    • 2 στικ κανέλας
    • ½ κ.σ. μπαχάρι σε κόκκους
    • 1 κ.σ. πιπέρι σε κόκκους
    • 3 αστεροειδείς γλυκάνισους
    • 1 σκ. σκόρδο
    • 2-3 κλ. δεντρολίβανο
    • 4-5 κλ. θυμάρι
    • 50 γρ. κρασί
    • 2 κύβοι κότας 
    • 1 λίτρο νερό 
    • 1 κ.σ. μουστάρδα

Για τις πατάτες

• 4 πατάτες βρασμένες
    • 1 κ.σ. ελαιόλαδο
    • 1 κ.σ. θυμάρι
    • 1 σκ. σκόρδο
    • αλάτι
    • πιπέρι
    • 1 φρέσκο κρεμμυδάκι
    • 1 κ.σ. βούτυρο

Για το σερβίρισμα

• 1 κ.σ. θυμάρι

Για την πανσέτα

• Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180ο C στον αέρα.
    • Τοποθετούμε ένα τηγάνι σε δυνατή φωτιά για να κάψει καλά.
    • Με ένα μαχαίρι, χαράσσουμε την πανσέτα χιαστί και από τις δύο πλευρές. Προσθέτουμε αλάτι, πιπέρι και το ελαιόλαδο.
    • Βάζουμε την πανσέτα στο καυτό τηγάνι και αφήνουμε μέχρι να πάρει χρώμα και από τις δύο πλευρές. Αφαιρούμε και τη βάζουμε σε ένα ταψί.
    • Τοποθετούμε το ίδιο τηγάνι στη φωτιά.
    • Κόβουμε τα πράσα, τα καρότα και τα κρεμμύδια σε χοντρά κομμάτια και τα βάζουμε στο τηγάνι. Προσθέτουμε την κανέλα, το μπαχάρι, πιπέρι,τον γλυκάνισο, το σκόρδο, το δεντρολίβανο και το θυμάρι. Σοτάρουμε μέχρι να πάρουν χρώμα τα λαχανικά.
    • Στη συνέχεια, σβήνουμε με το κρασί, βάζουμε τους κύβους και ανακτεύουμε.
    • Τα μεταφέρουμε στο ταψί περιμετρικά από την πανσέτα, προσθέτουμε το νερό και βάζουμε στον φούρνο για 2-2 ½ ώρες.

Για τις πατάτες

• Τοποθετούμε ένα τηγάνι σε δυνατή φωτιά για να κάψει και προσθέτουμε το ελαιόλαδο.
    • Κόβουμε τις πατάτες σε ακανόνιστα κομμάτια και τις βάζουμε στο τηγάνι. Σοτάρουμε μέχρι να πάρουν χρυσαφένιο χρώμα.
    • Προσθέτουμε 1 κ.σ. θυμάρι, το σκόρδο σπασμένο, αλάτι, πιπέρι και ανακατεύουμε.
    • Ψιλοκόβουμε το φρέσκο κρεμμυδάκι και το βάζουμε στο τηγάνι.
    • Προσθέτουμε το βούτυτρο και ανακατεύουμε μέχρι να λιώσει.

Για το σερβίρισμα

• Μεταφέρουμε την πανσέτα και τις πατάτες σε μία πιατέλα.
    • Σουρώνουμε σε ένα μπολ τη σάλτσα με τα λαχανικά που έχουν μείνει στο ταψί.
    • Με ένα κουτάλι αφαιρούμε την επιφάνεια της σάλτσας γιατί εκεί παραμένει το περιττό λίπος.
    • Προσθέτουμε τη μουστάρδα, ανακατεύουμε με ένα σύρμα χειρός και περιχύνουμε το κρέας με τις πατάτες.
    • Σερβίρουμε με το θυμάρι.

Όμορφη Κυριακή να έχετε!

7160efcfafc49429d28c0dafefdd3a2d.jpg

YqE6p2.png

IqItp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα