Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Επίδομα κυοφορίας SOS!


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, kiki1986 είπε:

Σε άδεια θα βγω σαράντα μέρες πριν την Πητ. Όταν βγω θα πάω στο ΙΚΑ να καταθέσω τα χαρτιά με βεβαίωση από εργοδότη ότι δεν θα δουλέψω.μεχρι την Πητ και 63 μέρες μετά. 

απο οσο ξερω βγαινεις 56 μερες πριν την ΠΗΤ σε αδεια.αλλα εχεις καποιο περιθωριο για να καταθεσεις τα χαρτια σου στο ικα. κ μετα τον τοκετο αλλα δεν θυμαμαι ποσο.


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/7/2018 at 4:50 ΜΜ, ada32 είπε:

απο οσο ξερω βγαινεις 56 μερες πριν την ΠΗΤ σε αδεια.αλλα εχεις καποιο περιθωριο για να καταθεσεις τα χαρτια σου στο ικα. κ μετα τον τοκετο αλλα δεν θυμαμαι ποσο.

κ εγω αυτο ξερω κ ειναι κ υποχρεωτικες οι 56 μερες. δεν επιλεγεις ποτε θα βγεις σε αδεια...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2018 at 12:14 ΜΜ, kiki1986 είπε:

Σε άδεια θα βγω σαράντα μέρες πριν την Πητ. Όταν βγω θα πάω στο ΙΚΑ να καταθέσω τα χαρτιά με βεβαίωση από εργοδότη ότι δεν θα δουλέψω.μεχρι την Πητ και 63 μέρες μετά. 

Ψάξε το γιατί νομίζω πως δεν επιλέγεις εσύ πότε θα βγεις σε άδεια, είναι φιξ αυτές οι ημέρες, δεν προσαρμόζονται κατά περίπτωη. Μίλησε με το ΙΚΑ να σου πουν τι πρέπει να κάνεις.

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ada32 είπε:

κοριτσια μπορει η κοπελα να βγει σε αδεια αλλα να συνεχισει να δουλευει μαυρα στον εργοδοτη της.. μηπως εννοει αυτο.

δικιο εχεις αλλα τα ενσημα της θα σταματησουν 56 μερες πριν την πητ ετσι κ αλλιως. δε προλαβαινει να συμπληρωσει αυτά που θελει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , noni90 είπε:

δικιο εχεις αλλα τα ενσημα της θα σταματησουν 56 μερες πριν την πητ ετσι κ αλλιως. δε προλαβαινει να συμπληρωσει αυτά που θελει!

εχεις δικιο , αυτο δεν το διαβασα!! εγραψα μονο για τις μερες! ναι τα ενσημα μετρανε μεχρι πριν τις 56 μερες.


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 5/7/2018 at 8:54 ΠΜ, kotsifikos είπε:

Ψάξε το γιατί νομίζω πως δεν επιλέγεις εσύ πότε θα βγεις σε άδεια, είναι φιξ αυτές οι ημέρες, δεν προσαρμόζονται κατά περίπτωη. Μίλησε με το ΙΚΑ να σου πουν τι πρέπει να κάνεις.

Έχω πάρει τηλ σε όλα τα ΙΚΑ της Ελλάδας....δεν νομίζω να μου.λενε όλοι το ίδιο λάθος... 


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2018 at 2:36 ΜΜ, ada32 είπε:

εχεις δικιο , αυτο δεν το διαβασα!! εγραψα μονο για τις μερες! ναι τα ενσημα μετρανε μεχρι πριν τις 56 μερες.

Kοριτσι σου είπε κανείς ότι η τα ένσημα δεν μετράνε 56 μέρες πριν; Πήρα.το ΙΚΑ κ δεν μου.ειπ; Κάτι τέτοιο...γτ παραπληροφόρηση τον κοσμο αν δεν είστε σίγουροι;


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kiki1986 είπε:

Kοριτσι σου είπε κανείς ότι η τα ένσημα δεν μετράνε 56 μέρες πριν; Πήρα.το ΙΚΑ κ δεν μου.ειπ; Κάτι τέτοιο...γτ παραπληροφόρηση τον κοσμο αν δεν είστε σίγουροι;

Κικής μου καλησπερα! Συγνώμη που επεμβαίνω... υπάρχει νομοθεσία που υποχρεώνει τον εργοδότη να σε σταματήσει 56 μέρες πριν την πητ για την άδεια κύησης, στην οποία άδεια δεν κολλάει ένσημα..... 56 μέρες πριν την πητ σου σταματας να κολλάς ένσημα. Είναι ο νόμος, δεν τα βγάζουμε απ το μυαλό μας, κ εμένα το ίδιο ακριβώς μου είπε το ΙΚΑ της περιοχής μου με αυτό που σου λέω. 

Πολλες κοπέλες στον ιδιωτικό τομέα συμφωνούν με τον εργοδότη να δουλέψουν μέχρι πχ 40 μέρες πριν την πητ. ΠαρΑνομα όμως. Κ φυσικά μαύρα, δε μπορεί να κολλήσει ένσημα, αφού για να βγεις άδεια κύησης πας στο ΙΚΑ υπεύθυνη δήλωση από τον εργοδότη ότι δεν θα σε απασχολήσει για αυτό το διάστημα... επίσης άλλες κοπέλες σε συνεννόηση με το γιατρο τους δηλώνουν πητ αργότερα από το κανονικό..... 

προς θεού εμείς στην ερώτηση που έκανες απαντήσαμε με τα δεδομένα που έχουμε, δεν πήγαμε να παρά πληροφορήσουμε κανέναν.... εσυ θα κανείς αυτό που λέει το ΙΚΑ της περιοχής σου, με αυτούς έχεις να κανείς εμείς ότι ξέρουμε λέμε! Με το καλό το μωράκι σου κ με ένα πόνο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kiki1986 είπε:

Kοριτσι σου είπε κανείς ότι η τα ένσημα δεν μετράνε 56 μέρες πριν; Πήρα.το ΙΚΑ κ δεν μου.ειπ; Κάτι τέτοιο...γτ παραπληροφόρηση τον κοσμο αν δεν είστε σίγουροι;

Κοριτσι εγώ έγραψα ότι για να δικαιουσαι επίδομα κυησης κ λοχειας μετράνε τα ένσημα που έχεις συγκεντρώσει μεχρι κ 56 μερες πριν την πητ κ πρεπει να εχεις 200 στο συνολο. Δεν νομιζω οτι ειναι παραπληροφορηση αυτο γτ ισχυει


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@ada32 @noni90 άρα στα ΙΚΑ Χίου μυτιληνης λημνου Σάμου Ρόδου Κρωπίας κ Αθήνας  που πήρα κ μου είπαν ότι μετράνε τα ένσημα απλώς θα φανούν δύο μήνες μετά δεν ξέρανε σωστά;


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kiki1986 είπε:

@ada32 @noni90 άρα στα ΙΚΑ Χίου μυτιληνης λημνου Σάμου Ρόδου Κρωπίας κ Αθήνας  που πήρα κ μου είπαν ότι μετράνε τα ένσημα απλώς θα φανούν δύο μήνες μετά δεν ξέρανε σωστά;

 κοιταξε εισαι πολυ επιθετικη απεναντι μας , εμεις σου ειπαμε οτι γνωριζουμε  κ να σου πω την αληθεια εγω την προηγ . βδομαδα ημουν στο ικα που πηρα την υπευθυνη δηλωση που θα συμπληρωσω για την αδεια κυησης ,με ρωτησε αν εχω 200 ενσημα μεχρι την μερα που θα βγω σε αδεια. 

εμεις μια συμβουλη σου δωσαμε , ισως αν δουλεψεις εως το τελος να τα μετρανε κανονικα τα ενσημα , τι να σου πω.. αλλα ετσι δεν βγαινεις σε αδεια 56 μερες πριν την ΠΗΤ αρα θα δικαιουσαι να παρεις το επιδομα κυοφοριας? οποτε μαλλον θα παρεις λοχειας κ το 6μηνο του οαεδ.

 γτ  διαβαζω στο χαρτι του ικα που γραφει οτι δηλωνω οτι σταματαω την εργασια μου 56 μερες πριν την ΠΗΤ και το βεβαιωνει κ ο εργοδοτης μου. 

ψαξε το κ πραξε αναλογως ..


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα επιθετική δεν είμαι...όταν κάποιος ρωτάει κάτι ίσως να θέλει μια απάντηση από κάποιον που γνωρίζει κ όχι από υποθέσεις... Εγώ πήρα τηλ επειδη δεν καλυφθηκα, σε αρμόδιους κ μου απαντησαν ότι  Μπορώ να δουλέψω μέχρι να συμπληρώσω 200 ένσημα μέχρι την Πητ κ όχι 200 ένσημα μέχρι 56 μέρες πριν την Πητ. Απλώς.το  γράφει ότι ο εργοδότης υποχρεούται αν το θελεις να σε βγάλει σε άδεια 56 μέρες πριν. Αν δεν το θες δουλεύεις κανονικά. 


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , ada32 είπε:

  ,με ρωτησε αν εχω 200 ενσημα μεχρι την μερα που θα βγω σε αδεια.  ετσι δεν βγαινεις σε αδεια 56 μερες πριν την ΠΗΤ αρα θα δικαιουσαι να παρεις το επιδομα κυοφοριας? οποτε μαλλον θα παρεις λοχειας κ το 6μηνο του οαεδ.

Ναι σε ρώτησε αν έχεις τ 200 ένσημα μέχρι να βγεις σε άδεια. Όχι απαραίτητα 56 μέρες πριν. Όταν βγαίνεις 40 μέρες πριν την Πητ απλώς δεν παιρνεις όλο το επίδομα αλλά επίδομα για 40 πχ μέρες κ όχι 56. 


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, kiki1986 είπε:

Ναι σε ρώτησε αν έχεις τ 200 ένσημα μέχρι να βγεις σε άδεια. Όχι απαραίτητα 56 μέρες πριν. Όταν βγαίνεις 40 μέρες πριν την Πητ απλώς δεν παιρνεις όλο το επίδομα αλλά επίδομα για 40 πχ μέρες κ όχι 56. 

Κοριτσι μιλάς λίγο επιθετικά είναι η αλήθεια, ίσως λόγω άγχους επειδή δίνουμε διαφορετικές πληροφορίες από αυτές που ξερεις. η νομοθεσία λέει ότι 56 μέρες πριν την πητ βγαίνεις σε άδεια... αν εσυ βρήκες τρόπο νόμιμα να βγεις στις 40 καλώς αλλά εμείς ενημερώσαμε όπως ξέραμε... αφού ήθελες υπεύθυνη απάντηση κ την πήρες από τα υποκαταστήματα ΙΚΑ που αναφέρεις όλα καλά! Εμείς δε δουλεύουμε σε ΙΚΑ.... ότι μας λένε τα δικά μας υποκαταστήματα κάνουμε κ εμείς... φιλικά κ με πάντα καλή διάθεση ενημερώσαμε. Αφού έβγαλες άκρη τέλος καλό όλα καλά! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...