Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Βοήθεια για επιλογή καροτσιού


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Ασία είπε:

άρα τα μπαστούνια είναι πιο βολικά ε?

Ναι έτσι νομίζω αλλά θεωρώ ότι είναι για λίγο πιο μεγάλο μωρό, όχι από νεογέννητο γτ απ ότι ξέρω κοιτάνε μόνο μπροστά... 

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Ασία είπε:

άρα τα μπαστούνια είναι πιο βολικά ε?

απο αποψη κλεισιματος,χωρου κ βαρους ειναι βολικα

φυσικα κ υπαρχουν με κλιση τελειως ξαπλα καταλληλα για νεογεννητα.πολλες φιλες μου εχουν κ δ τις ενοχλησε που δ κοιτουσαν το μωρο,δ ειναι δυσκολο να δεις απο πανω,καποια εχουν κ ανοιγμα στην κουκουλα

οπως ανεφερα το baby jogger γυριζει κ προς τη μαμα,ισως υπαρχει κ καποιο αλλο που δ ετυχε να δω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συμφωνω απολυτα με τα περισσοτερα σχολια οτι καλο ειναι να επενδυσεις σε ενα καλο καθισμα αυτοκινητου.κατα προτιμηση να κοιταει οσο το δυνατον περισσοτερο αναποδα.

Ακριβο καροτσι δεν θα επαιρνα...Ειχα παρει ενα συστημα καροτσιων στον μεγαλο μου με κοστος περιπου 400 ευρω και βγηκε οφφ.....Στην μικρη μου πηραμε το peg perego pliko mini.Το βρηκαμε σε προσφορα λογω τελευταιου κομματιου στο πορτοκαλι χρωμα και μας βγηκε ενα 100ρικο περιπου...

Εκει ομως που θα επενδυα περα απο το καθισμα ειναι και σε εναν καλο μαρσιπο 9η και περισσοτερους χοχοχοχο).Λεγοντας καλο δεν εννοω απαραιτητα πανακριβο.Σιγουρα ομως εργονομικο ωστε τα ποδαρακια του μωρου και κατ επεκταση ολη η σπονδυλικη να ειναι στην θεση που πρεπει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μου ειπαν οτι ειναι καλύτερα να πάρω αυγό ειναι πιο κατάλληλο και ακομα πιο ασφαλές για νεογέννητο και σκέφτομαι για το Joie mirus cherry με κάθισμα juva, πώς το βλεπετε σαν επιλογή; Είχαν και ειδα το joie muze αλλα στο κλείσιμο... Μου φανικε ογκώδες τώρα το mirus δεν το εχει αλλα στα χαρακτηριστικά το αναφέρει ως πιο ελαφρύ... Γενικα δε μπορώ να καταλήξω... Τωρα ψάχνω για αυγό και ας το αλλάξω αργότερα... με καρότσι μεχρι 300 ευρω περίπου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/4/2018 at 1:05 ΜΜ, vikib είπε:

Δ ξερω αν θα σε βοηθησω με το ποστ μου

Εγω αγορασα 3σε1 αλλα δ εμεινα ευχαριστημενη

Γτ πολυ απλα τα παιδια μου δ κοιμηθηκαν στο πορτ μπεμπε.κ οσο για το καρεκλακι του αυτοκινητου που ειναι 0-13κιλα τη βολεψε το πολυ μεχρι 6μηνων

Κ η αδερφη μου που πηρε 3σε1,ο μικρος της 40μερες κοιμηθηκε στο πορτ,κ ενα εξαμηνο το καρεκλακι αυτοκινητου

Απο την αλλη καθε μαμα,μωρο κ οικογενεια εινακ διαφορετικοι

Εχω φιλη που το πορτ απο το ινγκλεσινα το χρησιμοποιησαν πολυ,αντικειμενικα ειναι μεγαλο πορτ,αλλα το ινγκλεσινα ακριβο

Γνωμη μου ειναι να παρεις ενα καρεκλακι αυτοκινητου που ειναι μονο για αυτο.απο 0-36 η 0-25κιλα.εχουμε joie κ ειμαι ευχαριστημενη

Μπορεις να δεις για καροτσι 2σε1

Αλλα εξαρταται απο που θα κοιμιζεις το μωρο,που θα το βαζεις μεσα στη μερα,για να δεις τι θα σε βολεψει

Κ γενικα για το καροτσι να το δεις απο κοντα,να το τσουλησεις,να δεις το βαρος του,πως κλεινει,αν χωραει στο αυτοκινητο σας,στο ασανσερ,πως ειναι οι δρομοι στη γειτονια

Εγω δλδ αυτο που θα επαιρνα πλεον ειναι ενα απλο ελαφρυ καροτσι,τυπου ομπρελα,τα καλοκαιρινα,απλα απο νεογεννητο(πολυ λιγα ειναι αυτα που μπορεις να κοιτας εσυ το μωρο,συνηθως κοιταει προς τα εξω)

Απλα σαν μαρκα ειχα παρει cam.στα λεφτα που κοιτας.δ θα σου την προτεινα

Συμφωνώ απόλυτα και κυρίως να πάρεις καποιο που να μπορείς να το κλείνεις εύκολα με ένα χέρι και να είναι ελαφρύ και κυρίως να χωράει στο πορτμπαγκάζ σου!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Συμφωνώ απόλυτα και κυρίως να πάρεις καποιο που να μπορείς να το κλείνεις εύκολα με ένα χέρι και να είναι ελαφρύ και κυρίως να χωράει στο πορτμπαγκάζ σου!

Δυστυχώς δεν ειχαν πολλά για να δω..... Είμαι απο νησί και.... Καταλαβαίνετε.... :( Και όσα είχαν ηταν ογκωδη, βαριά, ακριβά και με πορτ μπεμπε τα περισσότερα... Μετα ειχαν και πολλα με τη μαρκα καταστήματος που δε ξερω αν ηταν καλά... Οποτε παρήγγειλα το Joie Mirus Cherry μέσω ιντερνετ γιατι σε 1-2 εβδομάδες θα μπω για καισαρική και ακόμη ειμαι αναποφάσιστη και δεν εχω παρει καποια βασικα πραγματα...... και πρέπει αυτη τη βδομάδα να αποφασίσω και να τα παρω...

Ειδα στα χαρακτηριστικά του οτι ειναι ελαφρύ καρότσι... Κλεινει ευκολα με το ενα χέρι, γυριζει να βλεπει τη μαμα και πηρα και το joie juva χωριστα σαν καθισμα αυτοκινήτου που ομως κουμπώνει νομιζω στο καρότσι... Το ρώτησα ομως για σιγουριά και αυριο θα ρωτησουν στην εταιρία να μου πουν με βεβαιότητα. Πορτ μπεμπε δεν πήρα τελικά... Απλα φοβάμαι ως προς το αν χωράει στο πορτ μπαγκάζ....... :/

Τώρα σκεφτόμουν (και εκεί ειχα κολλήσει...) να μην παρω καθισμα αυγό αφου συντομα δε θα χωράει... Ωστόσο μου ειπαν οτι ειναι πιο κατάλληλο και ασφαλές για νεογέννητα και με έπησαν... Αν και θα τους σύμφερε να αγοράσω το πιο ακριβό κάθισμα και επίσης σκέφτηκα οτι οκ δυστυχώς θα χρειαστεί να το αλλάξω σύντομα αλλα θα ειναι πιο βολικό γιατί μεταφέρεται... Οποτε για εξοδο απο το μαιευτήριο, γιατρούς, μεταφορά στο σπίτι κλπ... Θα με βολέψει... Απλα δυστυχως δεν το ειδα... Και δε ξερω αν ειναι καλό και κυρίως ασφαλές το καθισμα... Αλλα λογικά αφου ειναι για βρεφη θα δοκιμάζονται... Και η μάρκα νομίζω είναι καλή... Είναι σχετικά φθηνούλι καθισμα... Αλλα μ' αρεσει που κουμπώνει ευκολα στο καρότσι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω την αληθεια μου έδωσαν και αυγό και πορτ μπεμπέ και καρότσι έχω από τον γιο μου που είναι σαν καινούριο... Το αυγό χρειάζεται μέχρι το 6μηνο... Μετά θα το βάλεις σε καθισματακι! Καισαρικη και εσύ ε; Γιατί; Με επισκληριδιο θα κάνεις η ολικη;


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Εγώ να σου πω την αληθεια μου έδωσαν και αυγό και πορτ μπεμπέ και καρότσι έχω από τον γιο μου που είναι σαν καινούριο... Το αυγό χρειάζεται μέχρι το 6μηνο... Μετά θα το βάλεις σε καθισματακι! Καισαρικη και εσύ ε; Γιατί; Με επισκληριδιο θα κάνεις η ολικη;

Ναι αυτο διαβάζω απο ολες τις μαμάδες με εμπειρία.... Οτι είναι για ενα 6μηνο το πολύ.... Τώρα μου είπαν οτι ειναι για 12 μηνες περίπου ανάλογα την ανάπτυξή του και οτι υπαρχει μια άποψη... Που ομως ειναι λανθασμένη, οτι αν τα ποδια του βρίσκουν στο καθισμα δε χωραει και πρέπει να αλλαχθεί... Ενω στην ουσια δεν πειράζει αν ειναι λυγισμενα ή λιγο λυγισμένα και οτι θα πρεπει να συνεχίσει παρόλα αυτά να κάθετε ανάποδα... Τώρα τί να πω.... Η αλήθεια ειναι οτι αν το εβλεπα κι εγω το παιδι μου να στριμώχνεται δεν ξέρω πώς θα αισθανόμουν.... :/

Ναι με καισαρική λογο προβληματος με διαβήτη κύησης... Τωρα τί να πω... Εφτασα σχεδον μέχρι τέλους... Εχει ρυθμιστεί χωρίς ινσουλίνη... Δε ξερω θα δω αυριο που εχω παλι ραντεβου τί θα μου πει.... Μαλλον ραχιαία.... :/

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Papaki6 είπε:

Ναι αυτο διαβάζω απο ολες τις μαμάδες με εμπειρία.... Οτι είναι για ενα 6μηνο το πολύ.... Τώρα μου είπαν οτι ειναι για 12 μηνες περίπου ανάλογα την ανάπτυξή του και οτι υπαρχει μια άποψη... Που ομως ειναι λανθασμένη, οτι αν τα ποδια του βρίσκουν στο καθισμα δε χωραει και πρέπει να αλλαχθεί... Ενω στην ουσια δεν πειράζει αν ειναι λυγισμενα ή λιγο λυγισμένα και οτι θα πρεπει να συνεχίσει παρόλα αυτά να κάθετε ανάποδα... Τώρα τί να πω.... Η αλήθεια ειναι οτι αν το εβλεπα κι εγω το παιδι μου να στριμώχνεται δεν ξέρω πώς θα αισθανόμουν.... :/

Ναι με καισαρική λογο προβληματος με διαβήτη κύησης... Τωρα τί να πω... Εφτασα σχεδον μέχρι τέλους... Εχει ρυθμιστεί χωρίς ινσουλίνη... Δε ξερω θα δω αυριο που εχω παλι ραντεβου τί θα μου πει.... Μαλλον ραχιαία.... :/

Είναι πιο βολικό το καθησματακι και μπορείς και εσύ να είσαι μπροστά και το βλέπεις...

Εγώ θα κάνω ολική... :/


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 58 λεπτά , Papaki6 είπε:

Ναι αυτο διαβάζω απο ολες τις μαμάδες με εμπειρία.... Οτι είναι για ενα 6μηνο το πολύ.... Τώρα μου είπαν οτι ειναι για 12 μηνες περίπου ανάλογα την ανάπτυξή του και οτι υπαρχει μια άποψη... Που ομως ειναι λανθασμένη, οτι αν τα ποδια του βρίσκουν στο καθισμα δε χωραει και πρέπει να αλλαχθεί... Ενω στην ουσια δεν πειράζει αν ειναι λυγισμενα ή λιγο λυγισμένα και οτι θα πρεπει να συνεχίσει παρόλα αυτά να κάθετε ανάποδα... Τώρα τί να πω.... Η αλήθεια ειναι οτι αν το εβλεπα κι εγω το παιδι μου να στριμώχνεται δεν ξέρω πώς θα αισθανόμουν.... :/

Ναι με καισαρική λογο προβληματος με διαβήτη κύησης... Τωρα τί να πω... Εφτασα σχεδον μέχρι τέλους... Εχει ρυθμιστεί χωρίς ινσουλίνη... Δε ξερω θα δω αυριο που εχω παλι ραντεβου τί θα μου πει.... Μαλλον ραχιαία.... :/

μακαρι να καθοτανε η κορη μου με λυγισμενα ποδια,φυσικα κ δ θα το αλλαζα,το πρβλμ ηταν οτι τεντωνε τα ποδια κ κλωτσουσε την πλατη των καθισματων κ κουνιοταν ολο το αυγο

της φιλης μου για παραδειγμα νομιζω το αυγο ηταν ως 13κ,τα οποια ο γιος της τα εφτασε 15μ,κ μεχρι τοτε τον ειχε στο αυγο γτ μια χαρα λυγισμενα ποδια ειχε

μετα το αυγο εξακολουθει το παιδι να κοιταζει προς τα πισω,αυτο ισχει ασχετως αλλαγης καθισματος

οπως ειχα πει εχω το joei stages 0-25,πολυ ασφαλες μου φαινεται για νεογεννητο

αγοραζοντας το αυγο παλι κερδιζει το καταστημα,γτ συντομα θα πας στξν επομενη κατηγορια,κ υπολογιζουν να πας παλι εκει

γενικα για joei καθισματα εχω καλη αποψη.καροτσι δ εχει τυχει να δω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Είναι πιο βολικό το καθησματακι και μπορείς και εσύ να είσαι μπροστά και το βλέπεις...

Εγώ θα κάνω ολική... :/

Με το καλό σου ευχομαι!!! Και ολα καλά να πανε...

Vikib αυτό δεν το ειχα σκεφτεί η αλήθεια είναι με την επόμενη κατηγορία... ^.^ Ελπίζω να μην μου αντιδράει lol... Το μονο καλο ειναι οτι θα με βολέψει στη μετακίνηση πιστεύω... Οποτε καλά εκανα και επέλεξα joie ε; Γιατί διάβασα οτι είναι ελαφρυ και δεν το λες και απο τα ακριβά... Οποτε τρομάζω μηπως δεν ειναι πολυ ασφαλές....... :/

1 hour ago, vikib είπε:

μακαρι να καθοτανε η κορη μου με λυγισμενα ποδια,φυσικα κ δ θα το αλλαζα,το πρβλμ ηταν οτι τεντωνε τα ποδια κ κλωτσουσε την πλατη των καθισματων κ κουνιοταν ολο το αυγο

της φιλης μου για παραδειγμα νομιζω το αυγο ηταν ως 13κ,τα οποια ο γιος της τα εφτασε 15μ,κ μεχρι τοτε τον ειχε στο αυγο γτ μια χαρα λυγισμενα ποδια ειχε

μετα το αυγο εξακολουθει το παιδι να κοιταζει προς τα πισω,αυτο ισχει ασχετως αλλαγης καθισματος

οπως ειχα πει εχω το joei stages 0-25,πολυ ασφαλες μου φαινεται για νεογεννητο

αγοραζοντας το αυγο παλι κερδιζει το καταστημα,γτ συντομα θα πας στξν επομενη κατηγορια,κ υπολογιζουν να πας παλι εκει

γενικα για joei καθισματα εχω καλη αποψη.καροτσι δ εχει τυχει να δω

 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...