Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , pocm είπε:

43 είμαι 

να μην στεναχωριέσαι επειδή δεν σ ταίριαξε αυτος ο ντοκ...δεν πειραζει..ολα για καποιο λογι γίνονται......σε αλλες ταιριάζει σε αλλους όχι....εσυ κοιτα μπροστά κ θα πετυχεις θα το δείς....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

14 ώρες πρίν, pocm είπε:

Πόσο χαζή νοιώθω που δεν πήγα κούρτ. Εμένα   τσιριγ καθολου παρακολούθηση πριν. Μου είπε 10 ωάρια στη συνάντηση,  πήρα 9. Μου είπε 5 βλαστοκυστες,   πήρα 4. Να ζητήσω κάτι για δότρια ούτε λόγος.  Ούτε τα στοιχεία που ορίζει ο Νόμος δε μου έδωσαν. Νοιώθω εντελώς χαζή. 

Είναι και το οικονομικό. Εκεί αφήσαμε τοσα πολλά  για το τιποτα που πραγματικά τώρα είναι δύσκολα. 

Μάλλον το σύμπαν μίλησε. Ήρθε η ώρα για τον Κούρτη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, pocm είπε:

43 είμαι 

Καλά σου λέει η @anoulious δεν σε πήραν τα χρόνια..... πάρε το χρόνο σου κι όλα θα γίνουν. Είσαι νέα ακόμα και έχεις πολλά περιθώρια. Έχε υπόψη σου ότι δεν χρειάζονται κι όλα τα χρήματα μπροστά. Περισσότερα για το οικονομικό σε πμ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Ydroxoos76 είπε:

Καλά σου λέει η @anoulious δεν σε πήραν τα χρόνια..... πάρε το χρόνο σου κι όλα θα γίνουν. Είσαι νέα ακόμα και έχεις πολλά περιθώρια. Έχε υπόψη σου ότι δεν χρειάζονται κι όλα τα χρήματα μπροστά. Περισσότερα για το οικονομικό σε πμ...

Έχω πάει και σε άλλους γιατρούς πριν  δεν ήταν πρώτη φορά αυτή. Γι αυτό έχω μέτρο συγκρισης. Κανένας δε μου χαιδεψε τα αυτιά.Ο τσιρι  μας μίλησε για 88% επιτυχια. Κ άλλα παρόμοια. Όπως καταλαβαίνω στο 88% επιτυχία εννοούσε τα θετικά τεστ. Δηλ κι εμένα στα θετικά με τοποθετεί. Οπότε ας είμαστε όλες προσεκτικές με το τι ακούμε. Και η δωρεά δεν έχει και τη σιγουριά που λένε κάποιοι. Ο προηγούμενος μου γιατρός μου είχε μιλήσει πιο λογικά και πιο ώριμα  για τη δωρεά. Κι εγώ προτίμησα τα μεγάλα λόγια του τσιριγ που το μονο αποτέλεσμα ήταν οτι μας άφησουν άφραγκους. Γι αυτό θυμώνω με τον εαυτό μου που πίστεψα μεγάλα λόγια. Κάναμε αρκετά εκεί, αφήσαμε πολλά λεφτά. Κι από ότι διαβάζω δεν έγιναν βασικά πχ κατάτμηση παρακολουθηση ιδανικού κυκλου. Την συμπεριφορά την αφήνω απ έξω. Και δεν μπορεί να πει κάποιος ότι τα λέω για το αρνητικό αποτέλεσμα, γιατί είχα άλλα 3 αρνητικά πριν. 

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, pocm είπε:

Στο κομμάτι το επιστημονικό άριστος. Από εκεί και πέρα είναι κι άλλα που μετρανε , (για μένα).  Ο καθένας επιλεγει αυτο που του ταιριάζει κι αυτόν με το οποίο νοιώθει άνετα.  Διαβάζοντας δεν βλέπω κανένα αρνητικό για τον κουρτ. Απορώ γιατί δεν πήγα εκει. 

Είναι θέμα προσωπική επιλογής. Κι εγω μιλάω για αυτό που βίωσα εγω. Ειλικρινά χαίρομαι που η εμπειρία σου ηταν θετική. Δεν θέλω να ακούω κοπέλες να παιδευονται με εξωσωματικες και γιατρούς. Μακάρι για όλες να ειναι εύκολο. Για μένα δυστυχως ο δρόμος έχει πόνο. 

Δεν καταλαβα γιατί δεν πήγα σε αυτον τον καταπληκτικό άνθρωπο που βλέπω όλες μιλάτε με τόσο όμορφα λόγια. 

 

Εχει αναμονή το πρώτο ραντεβού του??? Πόσες βλαστοκυστες δίνει??? Το κόστος περίπου???

Πραγματικά χαίρομαι να ακούω κοπέλες να μην ταλαιπωρουνται. Δεν ταυτίζονται οι εμπειρίες μας. Μια θετική μια αρνητικά η ζυγαριά ήρθε στα ίσια της. Χαχαχα 

 

Κάνω και λιγο πλάκα μες στον πόνο μου. Ότι ταιριάζει στον καθέναν. Εδώ δίνουμε κουράγιο ο ένας στο άλλον. Δεν επιβάλουμε απόψεις. 

Πραγματικά χαίρομαι να ακούω κοπέλες να μην ταλαιπωρουνται. Δεν ταυτίζονται οι εμπειρίες μας. Μια θετική μια αρνητικά η ζυγαριά ήρθε στα ίσια της. Χαχαχα 

 

Κάνω και λιγο πλάκα μες στον πόνο μου. Ότι ταιριάζει στον καθέναν. Εδώ δίνουμε κουράγιο ο ένας στο άλλον. Δεν επιβάλουμε απόψεις. 

Και για πια κοπέλα δεν έχει?? Κι εμείς μέχρι να φτάσουμε να κρατάμε αγκαλιά τα ζουζούνια μας πόνεσαμε πολύ εξαπατηθηκαμε από ένα συγκεκριμένο γιατρό περάσαμε χειρουργικά, αποτυχίες πίκρα στεναχώριες...αλλά μάλλον έτσι είναι στρωμένος ο δρόμος για την ευτυχία...το κάθε ζευγάρι περνάει το δικό του Γολγοθά, αλλά με πισίνα υπομονή απέραντη και απολυ αγάπη στο τέλος όλα πάνε καλά!!! Έχε πίστη και θα έρθει η ώρα που κι εσείς θα τα καταφέρετε όσο απίθανο κι αν σου ακούγετε τώρα αυτό!!! 

Κι εγώ δεν ήξερα και η ταρζανιτσα μου άνοιξε τα μάτια σε μια πολύ κρίσιμη στιγμή της ζωής μας που κατέρρεαν όλα γύρω μας! Μια ανάσα από ένα ακόμη λάθος με πήρε απ' το χέρι και μου μίλησε σαν αδελφή και να τα τώρα τα μωράκια μου κοιμούνται απέναντι μου!!!!

Μέσα απ' την καρδιά μου σου εύχομαι σύντομα να το διαπιστώσετε κι εσείς!!!! Ότι χρειαστείς είμαι δίπλα σου!!!!

  • Μου αρέσει 8

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, pocm είπε:

Έχω πάει και σε άλλους γιατρούς πριν  δεν ήταν πρώτη φορά αυτή. Γι αυτό έχω μέτρο συγκρισης. Κανένας δε μου χαιδεψε τα αυτιά.Ο τσιρι  μας μίλησε για 88% επιτυχια. Κ άλλα παρόμοια. Όπως καταλαβαίνω στο 88% επιτυχία εννοούσε τα θετικά τεστ. Δηλ κι εμένα στα θετικά με τοποθετεί. Οπότε ας είμαστε όλες προσεκτικές με το τι ακούμε. Και η δωρεά δεν έχει και τη σιγουριά που λένε κάποιοι. Ο προηγούμενος μου γιατρός μου είχε μιλήσει πιο λογικά και πιο ώριμα  για τη δωρεά. Κι εγώ προτίμησα τα μεγάλα λόγια του τσιριγ που το μονο αποτέλεσμα ήταν οτι μας άφησουν άφραγκους. Γι αυτό θυμώνω με τον εαυτό μου που πίστεψα μεγάλα λόγια. Κάναμε αρκετά εκεί, αφήσαμε πολλά λεφτά. Κι από ότι διαβάζω δεν έγιναν βασικά πχ κατάτμηση παρακολουθηση ιδανικού κυκλου. Την συμπεριφορά την αφήνω απ έξω. Και δεν μπορεί να πει κάποιος ότι τα λέω για το αρνητικό αποτέλεσμα, γιατί είχα άλλα 3 αρνητικά πριν. 

Καλημερα.Απο ο,τι καταλαβαινω ειχες θετικη χοριακη που δε συνεχιστηκε στο Τσιριγ.Εγω θα σου πω κατι χωρις να παρεξηγηθει καμμια κοπελα.Οι περισσοτεροι εξωσωματικοι δεν ασχολουνται και πολυ με τις βιοχημικες ή παλλινδρομες.Προτεινουν αμεσως αλλαγη δοτριας και βλεπουμε.Θεωρω οτι πρεπει να κανεις αυτο που ηδη μαλλον κανεις.Να το κυκλωσεις εσυ απο παντου.Πολυ καλο αιματολογο,να αποκλεισεις θρομοβοφιλια με στενο ελεγχο και στην κυηση, ενδοκρινολογο να εχεις ρυθμισμενο σακχαρο και θυρεοειδη,ουρολογο για dfi , μικροβια σπερματος...Και μετα πιεζεις και εσυ τον γυναικολογο εξωσωματιστη να ειστε σιγουροι οτι η μητρα δεν εχει συμφυσεις ή φλεγμονες...Δε σου λεω κατι καινουργιο,αυτα τα ξερεις σιγουρα, απλα θα πρεπει και εσυ να παιρνεις πρωτοβουλιες.Εγω ολες τις εξετασεις στη μητρα μου που βρεθηκε το προβλημα τις εκανα με δικη μου πρωτοβουλια και πιεση..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anoulious είπε:

Καλημερα.Απο ο,τι καταλαβαινω ειχες θετικη χοριακη που δε συνεχιστηκε στο Τσιριγ.Εγω θα σου πω κατι χωρις να παρεξηγηθει καμμια κοπελα.Οι περισσοτεροι εξωσωματικοι δεν ασχολουνται και πολυ με τις βιοχημικες ή παλλινδρομες.Προτεινουν αμεσως αλλαγη δοτριας και βλεπουμε.Θεωρω οτι πρεπει να κανεις αυτο που ηδη μαλλον κανεις.Να το κυκλωσεις εσυ απο παντου.Πολυ καλο αιματολογο,να αποκλεισεις θρομοβοφιλια με στενο ελεγχο και στην κυηση, ενδοκρινολογο να εχεις ρυθμισμενο σακχαρο και θυρεοειδη,ουρολογο για dfi , μικροβια σπερματος...Και μετα πιεζεις και εσυ τον γυναικολογο εξωσωματιστη να ειστε σιγουροι οτι η μητρα δεν εχει συμφυσεις ή φλεγμονες...Δε σου λεω κατι καινουργιο,αυτα τα ξερεις σιγουρα, απλα θα πρεπει και εσυ να παιρνεις πρωτοβουλιες.Εγω ολες τις εξετασεις στη μητρα μου που βρεθηκε το προβλημα τις εκανα με δικη μου πρωτοβουλια και πιεση..

Πρέπει μόνη μου δηλαδή. Μα δεν έχω σχέση με τον ιατρικό κλάδο. Εχω πάει στην Τσεκούρα πριν 1,5 χρονο. Πάντως στο τελευταίο ραντεβού ο Τσιργ μου είπε για την Λευκού. Αλλά ήταν τύπου μην περιμένεις πολλά πράγματα.  Καλά βέβαια ο Τσιργ υποτιμάει ολο τον κόσμο οπότε....

2 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Καλημερα.Απο ο,τι καταλαβαινω ειχες θετικη χοριακη που δε συνεχιστηκε στο Τσιριγ.Εγω θα σου πω κατι χωρις να παρεξηγηθει καμμια κοπελα.Οι περισσοτεροι εξωσωματικοι δεν ασχολουνται και πολυ με τις βιοχημικες ή παλλινδρομες.Προτεινουν αμεσως αλλαγη δοτριας και βλεπουμε.Θεωρω οτι πρεπει να κανεις αυτο που ηδη μαλλον κανεις.Να το κυκλωσεις εσυ απο παντου.Πολυ καλο αιματολογο,να αποκλεισεις θρομοβοφιλια με στενο ελεγχο και στην κυηση, ενδοκρινολογο να εχεις ρυθμισμενο σακχαρο και θυρεοειδη,ουρολογο για dfi , μικροβια σπερματος...Και μετα πιεζεις και εσυ τον γυναικολογο εξωσωματιστη να ειστε σιγουροι οτι η μητρα δεν εχει συμφυσεις ή φλεγμονες...Δε σου λεω κατι καινουργιο,αυτα τα ξερεις σιγουρα, απλα θα πρεπει και εσυ να παιρνεις πρωτοβουλιες.Εγω ολες τις εξετασεις στη μητρα μου που βρεθηκε το προβλημα τις εκανα με δικη μου πρωτοβουλια και πιεση..

Μπορείς να μου πεις ακριβώς τι να κάνω. Δεν ξέρω από που να αρχίσω

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Καλημερα.Απο ο,τι καταλαβαινω ειχες θετικη χοριακη που δε συνεχιστηκε στο Τσιριγ.Εγω θα σου πω κατι χωρις να παρεξηγηθει καμμια κοπελα.Οι περισσοτεροι εξωσωματικοι δεν ασχολουνται και πολυ με τις βιοχημικες ή παλλινδρομες.Προτεινουν αμεσως αλλαγη δοτριας και βλεπουμε.Θεωρω οτι πρεπει να κανεις αυτο που ηδη μαλλον κανεις.Να το κυκλωσεις εσυ απο παντου.Πολυ καλο αιματολογο,να αποκλεισεις θρομοβοφιλια με στενο ελεγχο και στην κυηση, ενδοκρινολογο να εχεις ρυθμισμενο σακχαρο και θυρεοειδη,ουρολογο για dfi , μικροβια σπερματος...Και μετα πιεζεις και εσυ τον γυναικολογο εξωσωματιστη να ειστε σιγουροι οτι η μητρα δεν εχει συμφυσεις ή φλεγμονες...Δε σου λεω κατι καινουργιο,αυτα τα ξερεις σιγουρα, απλα θα πρεπει και εσυ να παιρνεις πρωτοβουλιες.Εγω ολες τις εξετασεις στη μητρα μου που βρεθηκε το προβλημα τις εκανα με δικη μου πρωτοβουλια και πιεση..

Οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με βιοχημικές γιατί ένα 70% οφείλεται στο έμβρυο. Γι αυτό και συχνά με αλλαγή δοτριας λύνεται το πρόβλημα. Βέβαια εφόσον έχουν αποκλειστεί αλλά θέματα όπως αιματολογικά ανοσολογικα μήτρας ανατομικά και μη σπέρματος κλπ. Εννοείται ότι αυτά πρέπει να αποκλειστούν.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, pocm είπε:

Πρέπει μόνη μου δηλαδή. Μα δεν έχω σχέση με τον ιατρικό κλάδο. Εχω πάει στην Τσεκούρα πριν 1,5 χρονο. Πάντως στο τελευταίο ραντεβού ο Τσιργ μου είπε για την Λευκού. Αλλά ήταν τύπου μην περιμένεις πολλά πράγματα.  Καλά βέβαια ο Τσιργ υποτιμάει ολο τον κόσμο οπότε....

Μπορείς να μου πεις ακριβώς τι να κάνω. Δεν ξέρω από που να αρχίσω

Νομίζω ότι ήδη έχεις κάνει αρκετά από αυτά που πρέπει να κάνεις , οπότε μην αγχώνεσαι , έχεις κάνει ήδη την αρχή . Θα προσπαθήσω να στα γράψω όσο πιο αναλυτικά μπορώ . 

Σπερμα : κατακερματισμό dfi, βγάζει ένα ποσοστό %, καλό είναι το αποτέλεσμα να μην υπερβαίνει το 25-30%. Αν σας παίρνει οικονομικά , ενισχυστε το σπερμα με βιταμίνες τύπου profertil, androferti κλπ. Επίσης καλλιέργεια σπέρματος και fish ( δείχνει χρωμοσομικες ανωμαλίες στο σπερμα αν υπάρχουν )

ενδομητριο : Emma & Alice test ( στέλνουν δείγμα στην Ισπανία ή στην Ιταλία ) βλεπεις αν έχεις λοίμωξη ή μικρόβια . Επίσης αν έχεις αρκετούς γαλακτοβακιλους, πρέπει να έχεις πάνω από 90%. Υστεροσκοπηση επίσης απαραίτητη εξέταση να δεις αν έχεις συμφυσεις στη μήτρα κλπ

αιματολογο: ελεγχος θρομβοφιλιας, ανοσολογικα ( ΑΝΑ , αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο κλπ). Αυτά ο αιματολόγος θα στα ελέγξει και πριν την ετ και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης στην 8η εβδομάδα . Αν βρεις ραντεβού στην Λευκού θα σου τα εξηγήσει αναλυτικά και γραπτά 

ενδοκρινολογο καλό αναπαραγωγής για παρακολούθηση σακχάρου με μηχανάκι αν χρειάζεσαι πριν και μετά την ετ και έλεγχο θυρεοειδή ( σου είχα στείλει πμ με κάποιους κατάλληλους καλούς ενδοκρινολογους)

και τέλος να παίρνεις βιταμίνη D (πρέπει  να είναι πάνω από 30 ) και υποθετα ecovag για επάρκεια γαλακτοβακιλλων αν το Emma test δείξει χαμηλούς γαλακτοβακιλους 

ξερω ότι τα περισσότερα τα έχεις κάνει ήδη . Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σου πω. Η anoulious σίγουρα θα στα εξηγούσε καλύτερα από μένα , το ´χει πιο πολύ :) . Στην ουσία βάζεις προγραμμα για εξετάσεις σπέρματος , αιματολόγο , καλό ενδοκρινολόγο και τα υπόλοιπα με τον εξωσωματικο που θα επιλέξεις . Ο Κούρτης είναι πολύ καλός , τον επισκέφθηκα κι εγώ , αλλά ξέρουν περισσότερα τα κορίτσια μας εδώ που είναι όλες εγκυουλες και μανούλες  μαζί του

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2021 at 2:03 ΜΜ, MaryH είπε:

Οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με βιοχημικές γιατί ένα 70% οφείλεται στο έμβρυο. Γι αυτό και συχνά με αλλαγή δοτριας λύνεται το πρόβλημα. Βέβαια εφόσον έχουν αποκλειστεί αλλά θέματα όπως αιματολογικά ανοσολογικα μήτρας ανατομικά και μη σπέρματος κλπ. Εννοείται ότι αυτά πρέπει να αποκλειστούν.

Όπως τα βλέπω τώρα και χωρίς να είμαι γιατρός εφόσον ήταν η δεύτερη δοτρια θα έπρεπε να τα είχαμε κάνει. Η λογική νομιζω λέει ότι έπρεπε. Έκανα μόνο ότι άφηνε λεφτά στο κέντρο του τσιργ. Εγώ αυτό κατάλαβα (τελικά). Μπορεί κ να κάνω λάθος βέβαια. Αλλά ρε παιδιά χωρίς κατάτμηση κ αυτά τα άλλα που μου περιγράψατε  νοιώθω σα να μου λέει κάποιος: που πας ρε καραμήτρο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 5/6/2021 at 2:45 ΜΜ, thalasa είπε:

Νομίζω ότι ήδη έχεις κάνει αρκετά από αυτά που πρέπει να κάνεις , οπότε μην αγχώνεσαι , έχεις κάνει ήδη την αρχή . Θα προσπαθήσω να στα γράψω όσο πιο αναλυτικά μπορώ . 

Σπερμα : κατακερματισμό dfi, βγάζει ένα ποσοστό %, καλό είναι το αποτέλεσμα να μην υπερβαίνει το 25-30%. Αν σας παίρνει οικονομικά , ενισχυστε το σπερμα με βιταμίνες τύπου profertil, androferti κλπ. Επίσης καλλιέργεια σπέρματος και fish ( δείχνει χρωμοσομικες ανωμαλίες στο σπερμα αν υπάρχουν )

ενδομητριο : Emma & Alice test ( στέλνουν δείγμα στην Ισπανία ή στην Ιταλία ) βλεπεις αν έχεις λοίμωξη ή μικρόβια . Επίσης αν έχεις αρκετούς γαλακτοβακιλους, πρέπει να έχεις πάνω από 90%. Υστεροσκοπηση επίσης απαραίτητη εξέταση να δεις αν έχεις συμφυσεις στη μήτρα κλπ

αιματολογο: ελεγχος θρομβοφιλιας, ανοσολογικα ( ΑΝΑ , αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο κλπ). Αυτά ο αιματολόγος θα στα ελέγξει και πριν την ετ και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης στην 8η εβδομάδα . Αν βρεις ραντεβού στην Λευκού θα σου τα εξηγήσει αναλυτικά και γραπτά 

ενδοκρινολογο καλό αναπαραγωγής για παρακολούθηση σακχάρου με μηχανάκι αν χρειάζεσαι πριν και μετά την ετ και έλεγχο θυρεοειδή ( σου είχα στείλει πμ με κάποιους κατάλληλους καλούς ενδοκρινολογους)

και τέλος να παίρνεις βιταμίνη D (πρέπει  να είναι πάνω από 30 ) και υποθετα ecovag για επάρκεια γαλακτοβακιλλων αν το Emma test δείξει χαμηλούς γαλακτοβακιλους 

ξερω ότι τα περισσότερα τα έχεις κάνει ήδη . Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σου πω. Η anoulious σίγουρα θα στα εξηγούσε καλύτερα από μένα , το ´χει πιο πολύ :) . Στην ουσία βάζεις προγραμμα για εξετάσεις σπέρματος , αιματολόγο , καλό ενδοκρινολόγο και τα υπόλοιπα με τον εξωσωματικο που θα επιλέξεις . Ο Κούρτης είναι πολύ καλός , τον επισκέφθηκα κι εγώ , αλλά ξέρουν περισσότερα τα κορίτσια μας εδώ που είναι όλες εγκυουλες και μανούλες  μαζί του

 

 

Καλησπερα.Τα εγραψες περιφημα.Η ουσια ειναι στις τελευταιες προτασεις.Σπερμα να αποκλειστει μικροβιο και υψηλο dfi που προκαλουν παλλινδρομες, αιματολογο,κορυφαιο ενδοκρινολογο (το τονιζω αυτο.Εμενα ο 8ος!!βρηκε τα θεματα μου )και τα υπολοιπα με τον γυναικολο 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anoulious είπε:

Καλησπερα.Τα εγραψες περιφημα.Η ουσια ειναι στις τελευταιες προτασεις.Σπερμα να αποκλειστει μικροβιο και υψηλο dfi που προκαλουν παλλινδρομες, αιματολογο,κορυφαιο ενδοκρινολογο (το τονιζω αυτο.Εμενα ο 8ος!!βρηκε τα θεματα μου )και τα υπολοιπα με τον γυναικολο 

Για πες  σε ποιον ενδοκρινολόγο να πάω;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , pocm είπε:

Για πες  σε ποιον ενδοκρινολόγο να πάω;

Εγω δεν ειμαι απο την Αθηνα και δεν ξερω πολλους ενδοκρινολογους εκει.Στην Αθηνα ξεκινησα με Λαμπριν.αλλα σαν τον Σουβ δεν εχει.Ειναι κορυφαιος ειδικα στη ρυθμιση σακχαρου.Αλλα πολυ δυσκολος στα ραντεβου.Τα κοριτσια στο καφε εξωσωματικης πιστευω θα εχουν δοκιμασμενες πιο πολλες επιλογες.Σε καθηγητη Πανεπ,ειδικο σε θεματα αναπαραγωγης  πηγε και δεν ειδε τιποτα στην καμπυλη μου.Και στις ετ κανω μεχρι και ινσουλινη...Φαντασου!!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, pocm είπε:

Όπως τα βλέπω τώρα και χωρίς να είμαι γιατρός εφόσον ήταν η δεύτερη δοτρια θα έπρεπε να τα είχαμε κάνει. Η λογική νομιζω λέει ότι έπρεπε. Έκανα μόνο ότι άφηνε λεφτά στο κέντρο του τσιργ. Εγώ αυτό κατάλαβα (τελικά). Μπορεί κ να κάνω λάθος βέβαια. Αλλά ρε παιδιά χωρίς κατάτμηση κ αυτά τα άλλα που μου περιγράψατε  νοιώθω σα να μου λέει κάποιος: που πας ρε καραμήτρο 

Είναι και θέμα τύχης. Κι εμεις κατάτμηση δεν έχουμε κάνει κ δεν χρειάστηκε τελικά.Ουτε σε ενδοκρινολόγο  πηγα, παρά μόνο στην εγκυμοσύνη.Αλλα το καλύτερο είναι για να αποφύγεις μπελάδες ολα αυτά να τα έχεις τσεκάρει πριν αλλάξεις δότρια. Όχι μόνο για να αυξήσεις τα ποσοστά σου αλλά κ σε περίπτωση αποτυχίας να ξεκαθαρισεις τι έφταιξε και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , MaryH είπε:

Είναι και θέμα τύχης. Κι εμεις κατάτμηση δεν έχουμε κάνει κ δεν χρειάστηκε τελικά.Ουτε σε ενδοκρινολόγο  πηγα, παρά μόνο στην εγκυμοσύνη.Αλλα το καλύτερο είναι για να αποφύγεις μπελάδες ολα αυτά να τα έχεις τσεκάρει πριν αλλάξεις δότρια. Όχι μόνο για να αυξήσεις τα ποσοστά σου αλλά κ σε περίπτωση αποτυχίας να ξεκαθαρισεις τι έφταιξε και τι όχι.

Εδώ μιλαμε πάμε για 3η δότρια και δεν τα έχουμε κάνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...