Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Πολύ καλή αύξηση. Αυτή που θα έπρεπε να είναι. Τριπλάσια δηλαδή. Πολλά πολλά μπράβο!!!!!

Ευχαριστω πολυ πολυ γλυκα μου κοριτσια. Αν και δεν ξερω σε τι φάση εισαστε, ευχομαι τα καλυτερα και για εσας!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

1 ώρα πρίν, Dreamer-b είπε:

 Γεια σας κοριτσια μου! 
Η χοριακη μου σημερα πηγε 371.5 .

τι λετε;

8/11 εμβρυομεταφορα

19/11 1η χοριακη 25.9

22/11 2η χοριακη 123.7

Καλέ εσύ είσαι πολύ έγκυος πίστεψέ το!?? Πολύ καλή τριπλασιάστηκε σχεδόν!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Καλέ εσύ είσαι πολύ έγκυος πίστεψέ το!?? Πολύ καλή τριπλασιάστηκε σχεδόν!!!

Μα ηθελα να ειμαι πολυ εγκυος!!θυμασαι που το ελεγα;

ευχαριστω γλυκια μμμ

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dreamer-b είπε:

 Γεια σας κοριτσια μου! 
Η χοριακη μου σημερα πηγε 371.5 .

τι λετε;

8/11 εμβρυομεταφορα

19/11 1η χοριακη 25.9

22/11 2η χοριακη 123.7

Tελεια! Συγχαρητηρια κ καλη εγκυμοσυνη ευχομαι!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Dreamer-b είπε:

 Γεια σας κοριτσια μου! 
Η χοριακη μου σημερα πηγε 371.5 .

τι λετε;

8/11 εμβρυομεταφορα

19/11 1η χοριακη 25.9

22/11 2η χοριακη 123.7

Συγχαρητηρια!!!! Μπραβο κοπελα μου!!! 


nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Dreamer-b είπε:

 Γεια σας κοριτσια μου! 
Η χοριακη μου σημερα πηγε 371.5 .

τι λετε;

8/11 εμβρυομεταφορα

19/11 1η χοριακη 25.9

22/11 2η χοριακη 123.7

Τι ρωτάς καλέ??

Η χοριακη ειναι τέλεια!!

Πίστεψε το!

Είσαι έγκυος!

Με την βοήθεια του Θεού πάντα...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα, 

Ήταν σήμερα να πάω για υπέρηχο αλλά κάτι έτυχε του γιατρού και θα πάω παρασκευη. Συνεχίζω με 6 συκλακουρ την ημέρα και αυτοκόλλητα οιστραδιόλης. Εσείς που ξέρετε μπορώ να τα βάλω κ πουθενά αλλού εκτός της κοιλιάς μου; Μόλις τα έβγαλα βελαξα στον πόνο χαχαχαχα. 

Λοιπόν σε άλλα νέα...μίλησα το πρωί με την μαια του Κουρτ .Σάββατο 9 το πρωί πάμε να καταψυξει σπέρμα ο σύζυγός και να υπογράψουμε επιτέλους τα χαρτιά!! Την ρώτησα γιατί θα γίνει η όλη διαδικασία στο Ρέα ενώ εμείς θέλουμε στο Ιασώ και μου είπε ότι εκεί είναι η δοτρια οπότε θα γίνει η όλη διαδικασία εκεί. Και ερωτώ εγώ η άσχετη είναι αυτό δυνατόν; Δηλαδή δεν ψάχνουν μόνο στα κέντρα που συνεργάζονται; Εννοείται ότι εμπιστεύομαι τον γιατρό αλλά δεν έχω ακούσει εμπειρία από την μονάδα ivf του Ρέα και βρήκα τώρα κ εγώ αφορμή να αγχωθω!!!

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2021 at 9:34 ΜΜ, Chrussa1982 είπε:

Όσοι το γνωρίζουν από τον περίγυρο σου πως αντέδρασαν; Γιατί εμένα λίγο με σόκαρε ο αρνητισμος των πεθερικών μου στην αρχή. 

Δωστους λιγο χρονο να το συμηθισουν. Πιστευω οτι μετα απο λιγο καιρο δε θα εχουν προβλημα. Εμενα οι γονεις μου ειπαν απο την αρχη οτι συμφωνουν απολυτα και οτι φυσικα θα ειναι δικο μου το παιδι ακομα και αν ειναι αλλης το ωαριο. Παρ' ολα αυτα επιμενουν να μην το πω πουθενα! Εγω συμφωνω μαζι σου. Αν αναφερθει δεν εχω κανενα προβλημα να το πω. Στο κατω κατω μπορει ετσι να βοηθησουμε κ αλλες κοπελες. Φανταστειετε να μην υπηρχαν τετοια φορουμ να νπορουμε να δινουμε κουραγιο η μια στην αλλη. Εγω με ολα αυτα που διαβαζω και με τις εγκυμοσυνες σας χαιρομαι τοσο πολυ και μου δινει παρα πολλες ελπιδες και δεν αισθανομαι πια μονη σε ολο αυτο!!

3 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, 

Ήταν σήμερα να πάω για υπέρηχο αλλά κάτι έτυχε του γιατρού και θα πάω παρασκευη. Συνεχίζω με 6 συκλακουρ την ημέρα και αυτοκόλλητα οιστραδιόλης. Εσείς που ξέρετε μπορώ να τα βάλω κ πουθενά αλλού εκτός της κοιλιάς μου; Μόλις τα έβγαλα βελαξα στον πόνο χαχαχαχα. 

Λοιπόν σε άλλα νέα...μίλησα το πρωί με την μαια του Κουρτ .Σάββατο 9 το πρωί πάμε να καταψυξει σπέρμα ο σύζυγός και να υπογράψουμε επιτέλους τα χαρτιά!! Την ρώτησα γιατί θα γίνει η όλη διαδικασία στο Ρέα ενώ εμείς θέλουμε στο Ιασώ και μου είπε ότι εκεί είναι η δοτρια οπότε θα γίνει η όλη διαδικασία εκεί. Και ερωτώ εγώ η άσχετη είναι αυτό δυνατόν; Δηλαδή δεν ψάχνουν μόνο στα κέντρα που συνεργάζονται; Εννοείται ότι εμπιστεύομαι τον γιατρό αλλά δεν έχω ακούσει εμπειρία από την μονάδα ivf του Ρέα και βρήκα τώρα κ εγώ αφορμή να αγχωθω!!!

Τα dermestril μπορεις να τα βαλεις σε οποιοδηποτε μερος του σωματος εκτος απο τη σπομδυλικη στηλη και το στηθος. Μπορεις δηλαδή ανετα σε χερια ποδια πισινο πλατη. Για να μην ξεκολλανε εγω βαζω ταινια απο αυτες που βαζουν για να προστατευουν τα τατουαζ ή μεγαλα χανζαπλαστ. Προσοχη οχι 2 συνεχομενες φορες στο ιδιο μερος. 

Για το αλλο θεμα θα σου ελεγα να μην αγχωνεσαι. Αφου ο γιατρος σου θα ειναι εκει ολα τα αλλα δε χρειαζεται να σε απασχολουν! Καλη επιτυχια γλυκια μου :)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 30 λεπτά , Viv37 είπε:

Δωστους λιγο χρονο να το συμηθισουν. Πιστευω οτι μετα απο λιγο καιρο δε θα εχουν προβλημα. Εμενα οι γονεις μου ειπαν απο την αρχη οτι συμφωνουν απολυτα και οτι φυσικα θα ειναι δικο μου το παιδι ακομα και αν ειναι αλλης το ωαριο. Παρ' ολα αυτα επιμενουν να μην το πω πουθενα! Εγω συμφωνω μαζι σου. Αν αναφερθει δεν εχω κανενα προβλημα να το πω. Στο κατω κατω μπορει ετσι να βοηθησουμε κ αλλες κοπελες. Φανταστειετε να μην υπηρχαν τετοια φορουμ να νπορουμε να δινουμε κουραγιο η μια στην αλλη. Εγω με ολα αυτα που διαβαζω και με τις εγκυμοσυνες σας χαιρομαι τοσο πολυ και μου δινει παρα πολλες ελπιδες και δεν αισθανομαι πια μονη σε ολο αυτο!!

Τα dermestril μπορεις να τα βαλεις σε οποιοδηποτε μερος του σωματος εκτος απο τη σπομδυλικη στηλη και το στηθος. Μπορεις δηλαδή ανετα σε χερια ποδια πισινο πλατη. Για να μην ξεκολλανε εγω βαζω ταινια απο αυτες που βαζουν για να προστατευουν τα τατουαζ ή μεγαλα χανζαπλαστ. Προσοχη οχι 2 συνεχομενες φορες στο ιδιο μερος. 

Για το αλλο θεμα θα σου ελεγα να μην αγχωνεσαι. Αφου ο γιατρος σου θα ειναι εκει ολα τα αλλα δε χρειαζεται να σε απασχολουν! Καλη επιτυχια γλυκια μου :)

Έκανα πατάτα. Τα έβαλα στο ίδιο μέρος της κοιλιάς μου. Εκεί που είχα κάνει στρογγυλά σημαδακια. Και σήμερα έβαλα καινούρια ανά 2 μέρες να αλλάζω μου είπε ο γιατρός. 

Κουράγιο παίρνω με εσάς εδω. Να το δεις μια μια θα πετύχουμε!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια!

Στο club κ εγώ..

Σας διαβάζω καιρό και ήρθε η ώρα να γράψω κ εγώ πρώτη φορά, ξεκινώντας με ερώτηση ☺️

Αν έχει συζητήσει καμία σας με τον γυναικολόγο ή μικροβιολόγο της το εξής: αν η λήψη προγεστερόνης 
ενδοκολπικά (utrogestan), 
υποδόρια (prolutex),
ενδομυϊκά (lentogest)
επηρεάζουν την τιμή της προγεστερόνης που ανιχνεύει το εργαστήριο στον ορό του αίματος
(Αν δηλαδή σε αυτές της περιπτώσεις εξωγενούς χορήγησης, η μέτρηση στον ορό του αίματος αφορά τελικά μόνο την ενδογενή προγεστερόνη που παράγει ο οργανισμός ή το άθροισμα της ενδογενούς+εξωγενούς πρόσληψης)

Κατέληξα στο ότι η μέτρηση της προγεστερόνης κατά την διάρκεια αυτών των ημερών αναμονής μέχρι την χοριακή είναι πολύ ουσιαστική!
Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Έκανα πατάτα. Τα έβαλα στο ίδιο μέρος της κοιλιάς μου. Εκεί που είχα κάνει στρογγυλά σημαδακια. Και σήμερα έβαλα καινούρια ανά 2 μέρες να αλλάζω μου είπε ο γιατρός. 

Κουράγιο παίρνω με εσάς εδω. Να το δεις μια μια θα πετύχουμε!!! 

Δεν πειραζει. Απο δω και περς σε δοαφορετικα σημεια καθε φορα. Ξεχασα να σου πω οτι δεν κανει να τα,βλεπει ο ηλιος οποτε να εχει ρουχο απο πανω. Το καλοκαιρι στη θαλασσα με το μαγιο εγω τον ειχα κανει πουα τον πισινο μου lol!

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Primula είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια!

Στο club κ εγώ..

Σας διαβάζω καιρό και ήρθε η ώρα να γράψω κ εγώ πρώτη φορά, ξεκινώντας με ερώτηση ☺️

Αν έχει συζητήσει καμία σας με τον γυναικολόγο ή μικροβιολόγο της το εξής: αν η λήψη προγεστερόνης 
ενδοκολπικά (utrogestan), 
υποδόρια (prolutex),
ενδομυϊκά (lentogest)
επηρεάζουν την τιμή της προγεστερόνης που ανιχνεύει το εργαστήριο στον ορό του αίματος
(Αν δηλαδή σε αυτές της περιπτώσεις εξωγενούς χορήγησης, η μέτρηση στον ορό του αίματος αφορά τελικά μόνο την ενδογενή προγεστερόνη που παράγει ο οργανισμός ή το άθροισμα της ενδογενούς+εξωγενούς πρόσληψης)

Κατέληξα στο ότι η μέτρηση της προγεστερόνης κατά την διάρκεια αυτών των ημερών αναμονής μέχρι την χοριακή είναι πολύ ουσιαστική!
Ευχαριστώ πολύ!

Παίρνω το θάρρος να απαντήσω (το έχουμε συζητήσει πολλές φορές το θέμα εδώ μέσα) και να πω ότι εδώ οι απόψεις διίστανται. Ο δικός μου εξωσωματιστής μου είχε πει ότι η μέτρηση της συγκεκριμένης ορμόνης μετά την εμβρυομεταφορά δεν έχει νόημα και μπορεί να οδηγήσει σε σφάλμα μέτρησης για τους εξής λόγους α) η κολπική προγεστερόνη δεν ανιχνεύεται στο αίμα και β) στην περίπτωση που γίνεται λήψη προγεστερόνης από το στόμα, οι τιμές της ορμόνης στο αίμα διακυμαίνονται ανάλογα  με το πότε η γυναίκα έχει πάρει το χάπι. Εγώ ακολούθησα την οδηγία του γιατρού μου και δε μέτρησα ποτέ προγεστερόνη μετά την εμβρυομεταφορά. Όλα πήγαν καλά, αλλά δεν ξέρω αν αυτό ήταν τυχαίο ή όχι. Άλλοι γιατροί (π.χ. οι γιατροί του Γένεσις) ζητάνε μέτρηση προγεστερόνης και οιστραδιόλης μετά την εμβρυομεταφορά. Για την ενέσιμη προγεστερόνη δε γνωρίζω, διότι δεν έχω πάρει ποτέ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπέρα!! Να έχουμε ένα όμορφο σαββατοκύριακο. Πήγα σήμερα για υπέρηχο. 14 μέρες με σικλακουρ το ενδομήτριο 8.5. ο γιατρός είπε ότι είμαι πολύ καλή. Συνεχίζω μέχρι την Τρίτη όπου και θα ξανακάνω υπέρηχο. Αύριο θα πάμε να καταψυξει σπέρμα ο αντρουλης μου. 

Τον ρώτησα ποτέ βλέπει να ξεκινάμε μου είπε ότι μου είχε πει εξ αρχής δηλαδή Ιανουάριο με Φεβρουάριο αν όλα πάνε καλά.

Ένα άλλο που μου είπε και χάρηκα είναι ότι αν το δείγμα από το σπέρμα δεν είναι καλό τότε θα ξαναδώσει ο καλός μου.

Μα τι χαρά έχω σήμερα άλλο πράγμα!!!

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...