Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, tereza81 είπε:

koritsia kalhspera.epitelous vrhka mia selida me thema ta daneika waria.eimai egkuos sto prwto paidaki me dwrea.arxisa kai niwthw ligo perierga epeidh to paidi den tha mou moiazei kaig einai apo allh gynaika.epishs skeftomai otan gennhsw me to kalo pws tha niwsw me to paidi <an to thelw h an den to thelw>.ti aisthimata tha mou bgoun.eseis pws niwthete?

Kοπελα μου αρχικα, καλη εγκυμοσυνη να εχεις. Ποσα και ποσα παιδια, δεν μοιαζουν στη μαμα. Μοιαζουν σε παππου, μπαμπα, προγιαγια, θεια κλπ. συχνο φαινομενο και στη φυσικη συλληψη. 

Εγω νιωθω τελεια με τη μπεμπα, την αγαπω πολυ πολυ! Πως κατεληξες αληθεια στη δωρεα? Με δικη σου αποφαση η οχι? 

Πιθανον θα σε βοηθουσε μια επισκεψη σε ψυχολογο για να ξεκαθαρισεις τα συναισθηματα σου, γιατι οτι νιωθεις εχει αντικτυπο κ στο παιδι

1 ώρα πρίν, Dreamer-b είπε:

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια. Το δικο μου up date εχει ως εξής. Απλα θελει να πω τις ανυσηχιες μου ..5η προσπαθεια με δανεικά.

8/11 ημερα εμβρυομεταφορας με τρια εμβρυακια τριών ημερων. Δανεικά ωαρια

19/11 μια ημερα νοριτερα λογο Σαββατοκύριακου η χοριακη μου ηταν 26,9.επικοινώνησα με το γιατρο μου ο οποιος ειπε λογο οτι το εκανα μια ημερα νοριτερα να μην ανυσηχω γιατι δειχνει εγκυμοσυνη.Δευτέρα μου ειπε επαναλυπτικη εξεταση.

20/11 το χθες βραδυ, ειδα ελάχιστα καφε ημιδιαφανα υγρα. Ο γιατρος μου ειπε ξεκουραση και να κανω τα utrogestan απο 4 σε. 5.

Σημερα 21/11 ολη μερα ξαπλωμένη το στηθος ακομα πρισμενο αλλα καμια αλλη ενόχληση. Δεν ειχα παρα μονο το απογευμα ελάχιστα παλι υγρα. 
 

τι λετε βρε κοπελες μου υπαρχει ελπίδα η να το ξεγράψω και αυτη την φορα;

Εισαι εγκυος ευχομαι τα καλυτερα κ καλους διπλασιασμους!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 18 λεπτά , chitaneta είπε:

Αλήθεια, μας δίνει πολύ κουράγιο η ιστορία σου!

Σ' ευχαριστώ πολύ που τη μοιράστηκες,

Να είστε πάντα καλά και να χαίρεστε τη ζωούλα που θα έρθει σε αυτόν τον κόσμο!

Σου ευχομαι αύριο να έχεις ευχάριστα νέα!

Ήταν υποχρέωση μου να τη μοιραστώ, γιατί νιώθω τις ψυχές σας. Την αγωνία και φόβους σας. Γιατί κι εγώ το ίδιο βίωνα, back to back, για χρόνια.  Συγκέντρωση στο στόχο, πίστη και αγάπη στον σύντροφο μας και θα πετύχει να είσαι σίγουρη. 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Betty Blue είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις καταπληκτικές γυναίκες και αγωνίστριες.

Παρακολουθώ εδώ και μήνες το φόρουμ, αφού ήμουν κι εγώ στον αγώνα με δωρεά ωαρίων.

Ο λόγος που γράφω είναι να δώσω, αν φυσικά μπορώ, κουράγιο και δύναμη σε όλες τις γυναίκες που βιώνουν τον αγώνα των ivf μέσω της δωρεάς. Είμαι 45 ετών, και κατάφεραμε μετά από 9 εξωσωματικές, οι 7 τελευταίες με δωρεά, το θετικό αποτέλεσμα, με δωρεά τελικά και από την πλευρά του συζύγου. Δεν διστάσαμε ποτέ, δεν είχαμε ποτέ ενδοιασμούς για το πως θα είναι το παιδί, αφού όλα επίκτητα είναι, και η αγάπη είναι πάνω από όλα. Για το σύντροφο μας, για τη ζωή, για την οικογένεια που θελουμε να φτιάξουμε. 

Αυτή τη στιγμή τα ποδαράκια του μου κλοτσάνε τα πλευρά μου, διανύοντας την 36η εβδομάδα και περιμένοντας πως και πως να έρθει στη ζωή μας.

Ναι, είναι δύσκολες διαδικασίες όλες όσες αφορούν τις ivf, είναι πολλές φορές υπεράνθρωπες, αλλά μόνο αν σταματήσεις - όχι αδικαιολόγητα το καταλαβαίνω-  δεν θα πετύχεις. 

Πολλές φορές, είναι δύσκολος ο δρόμος, αλλά έχει φως στην άκρη του τούνελ. 

Εύχομαι σε όλες, σε όλα τα ζευγάρια να πετύχουν και να βιώσουν αυτό για το οποίο αγωνίζονται και παλεύουν.

Αν έχω να δώσω μία συμβουλή, όχι φυσικά με νουθετίστικη διάθεση, είναι να γνωρίζετε μόνο εσείς και ο σύντροφος σας. Ακόμη και την 'απλή' διαδικασία ivf. Πόσο μάλλον της δωρεάς. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να  δώσετε πληροφορίες που προσωπικά πιστεύω θα οδηγήσουν να μεγαλώσει το αγχος σας, που άθελα τους θα σας μεταφέρουν οι συγγενείς και φίλοι. Έχετε το δικό σας άγχος και αγωνία. Δεν χρειάζεστε παραπάνω. 

Εύχομαι καλή δύναμη και να μην ξεχνάτε ποτέ τον σύντροφο σας σε όλο αυτό το ταξίδι. 

 

Γλυκια μου με το καλο το μωρακι σου! Μπραβο σου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , MaryH είπε:

Kοπελα μου αρχικα, καλη εγκυμοσυνη να εχεις. Ποσα και ποσα παιδια, δεν μοιαζουν στη μαμα. Μοιαζουν σε παππου, μπαμπα, προγιαγια, θεια κλπ. συχνο φαινομενο και στη φυσικη συλληψη. 

Εγω νιωθω τελεια με τη μπεμπα, την αγαπω πολυ πολυ! Πως κατεληξες αληθεια στη δωρεα? Με δικη σου αποφαση η οχι? 

Πιθανον θα σε βοηθουσε μια επισκεψη σε ψυχολογο για να ξεκαθαρισεις τα συναισθηματα σου, γιατι οτι νιωθεις εχει αντικτυπο κ στο παιδι

Εισαι εγκυος ευχομαι τα καλυτερα κ καλους διπλασιασμους!

apo mikrh ekana afairesh owthikwn logw karkinou kai h apofash fysika dikh mou htiaan. apla mou exoun bgei twra diafores skepseis twra teleytaia

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μια που ανοίξαμε το θέμα για το αν νιώθουμε ή όχι να πούμε στο παιδί για τη δωρεά ωαρίων...

ξερετε τη σκέφτομαι κάποιες φορές; Για ένα παιδάκι που γεννιέται με τη βοήθεια κάποιου δότη σπέρματος, η κοινωνία το έχει αποδεχτεί και συνηθησει πιο πολύ από αν αντι γα δότη έχουμε δότρια ωαρίου; Η είναι η ιδεά μου;

Είναι ίσως πιο νέα μέθοδος; Η αλήθεια είναι οτι εγώ προσωπικά, μέχρι να μου το αναφέρει η γυναικολόγος μου, δεν είχα ιδέα οτι γίνεται κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , tereza81 είπε:

apo mikrh ekana afairesh owthikwn logw karkinou kai h apofash fysika dikh mou htiaan. apla mou exoun bgei twra diafores skepseis twra teleytaia

Αρα ηταν δικη σου αποφαση. Πολυ καλο αυτο. Το μωρο ειναι δικο σου, Εισαι η βιολογικη του μαμα. Ενα κυτταρο πηρες και μονο. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην το θες το μωρο. Μονο που μεγαλωνει μεσα σου , θα το γεννησεις κ θα το μεγαλωσεις, αρκει για να το λατρεψεις. Δεν χρειαζεται ν αμφιβαλεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , MaryH είπε:

Αρα ηταν δικη σου αποφαση. Πολυ καλο αυτο. Το μωρο ειναι δικο σου, Εισαι η βιολογικη του μαμα. Ενα κυτταρο πηρες και μονο. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην το θες το μωρο. Μονο που μεγαλωνει μεσα σου , θα το γεννησεις κ θα το μεγαλωσεις, αρκει για να το λατρεψεις. Δεν χρειαζεται ν αμφιβαλεις

se eyxaristw polu pou mou dineis dunamh.na sou zhsei h mpempa sou

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , MaryH είπε:

Kοπελα μου αρχικα, καλη εγκυμοσυνη να εχεις. Ποσα και ποσα παιδια, δεν μοιαζουν στη μαμα. Μοιαζουν σε παππου, μπαμπα, προγιαγια, θεια κλπ. συχνο φαινομενο και στη φυσικη συλληψη. 

Εγω νιωθω τελεια με τη μπεμπα, την αγαπω πολυ πολυ! Πως κατεληξες αληθεια στη δωρεα? Με δικη σου αποφαση η οχι? 

Πιθανον θα σε βοηθουσε μια επισκεψη σε ψυχολογο για να ξεκαθαρισεις τα συναισθηματα σου, γιατι οτι νιωθεις εχει αντικτυπο κ στο παιδι

Εισαι εγκυος ευχομαι τα καλυτερα κ καλους διπλασιασμους!

Thank u Mary m!!! Οπως τα λες να ειμαι πολυ εγκυος θελωωωω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , tereza81 είπε:

se eyxaristw polu pou mou dineis dunamh.na sou zhsei h mpempa sou

Σου το λεω απ την εμπειρια μου. Ειναι αξιαγαπητα αυτα τα μωρακια. Εχουμε ξετρελαθει οχι μονο εμεις οι γονεις του, αλλα και ολοι οι φιλοι γνωστοι κ συγγενεις. Ουρα κανουν για να την δουν κ να παιξουν μαζι της, χαχα! 

Ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις!

πρίν από 27 λεπτά , Dreamer-b είπε:

Thank u Mary m!!! Οπως τα λες να ειμαι πολυ εγκυος θελωωωω

Να εισαι πολυ πολυυυ εγκυος ευχομαι:wub:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , MaryH είπε:

Σου το λεω απ την εμπειρια μου. Ειναι αξιαγαπητα αυτα τα μωρακια. Εχουμε ξετρελαθει οχι μονο εμεις οι γονεις του, αλλα και ολοι οι φιλοι γνωστοι κ συγγενεις. Ουρα κανουν για να την δουν κ να παιξουν μαζι της, χαχα! 

Ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις!

na sai kala sou euxomai ta kalutera

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Dreamer-b είπε:

Χρυσά μου ευχομαι τα καλυτερα να σου ερθουν συντομα…

και που να ήξερες καλη μου οτι πριν τις πεντε προσπαθείς με δανεικά ειχα κανει 4 σπερματεγχησεις και δυο ivf με δικα μου ωαρια. Γενικα σαν ατομο ειμαι πολυ πεισματάρα. Δεν το βαζω κατω ευκολα αν και εχω περασει απο 40 κύματα!!

Μακαρι να πανε ολα καλα χαϊδεύω την κοιλιτσα μου προς  το παρων και σκεφτομαι ευχάριστα πραγματα. Αυριο πρωι πρωι θα παω για χοριακη.

εσυ καλη μου με δανεικά ; Ποια προσπαθεια σου ηταν; 
Αλλη κοπελα που υπήρξε με τα δικα μου συμπτωματα ;

Εγώ φίλη μου έκανα μια προσπάθεια μ δικό μου ωάριο η οποία και απέτυχε. Δεν έκατσα να χάσω άλλο χρόνο και τώρα είμαι σε αναμονή δοτριας κ θα είναι η πρώτη μου προσπάθεια. Με την βοήθεια του θεού και του γιατρού όλες θα τα καταφέρουμε!!

Περιμένουμε αύριο τα ευχάριστα νέα σου έτσι για να μπει όμορφα η νέα εβδομάδα.

1 hour ago, chitaneta είπε:

Κορίτσια, μια που ανοίξαμε το θέμα για το αν νιώθουμε ή όχι να πούμε στο παιδί για τη δωρεά ωαρίων...

ξερετε τη σκέφτομαι κάποιες φορές; Για ένα παιδάκι που γεννιέται με τη βοήθεια κάποιου δότη σπέρματος, η κοινωνία το έχει αποδεχτεί και συνηθησει πιο πολύ από αν αντι γα δότη έχουμε δότρια ωαρίου; Η είναι η ιδεά μου;

Είναι ίσως πιο νέα μέθοδος; Η αλήθεια είναι οτι εγώ προσωπικά, μέχρι να μου το αναφέρει η γυναικολόγος μου, δεν είχα ιδέα οτι γίνεται κάτι τέτοιο...

Η αλήθεια είναι πως όταν μετά την αποτυχημένη ετ με το δικό μου ωάριο αποφασίσαμε να προχωρήσουμε στη δωρεά έτυχε σε μια κυριακάτικη μάζωξη με γονείς και πεθερικά να τους πούμε ότι υπάρχει κ η λύση της δωρεάς (εμείς το είχαμε ήδη αποφασίσει εννοείται) και τα πεθερικά αντέδρασαν σα να ζούμε 100 χρόνια πίσω. Μετά το σοκ μας είπαν να μη πούμε τιποτα σε κανέναν. Δηλαδή τι; Θα πρέπει να νιώθω ντροπή;; Όχι βέβαια!!! Ακόμα δυσκολεύονται να αποδεχθούν την απόφαση μας. Δεν ξέρω αν είναι θέμα νοοτροπίας για κάποιους αλλά όντως βλέπω ότι αρκετοί ζοριζονται με την ιδέα. Εγω είμαι ανοικτή να μάθει το παιδί την αλήθεια. Και για να σου πω και για εμένα προσωπικά αν τα καταφέρω και αποκτήσω παιδάκι δεν θα κρύψω από κανέναν ότι έγινε με δωρεά. Εννοείται δεν θα βγω με τη ντουντουκα να το φωνάξω αλλά αν με ρωτήσουν πχ από τη δουλειά η κάποιος φίλος δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα να το πω. Και όχι δεν είμαι τόσο άνετη και χύμα όπως μπορεί να φαίνεται στον γραπτό λόγο αλλά είμαι περήφανη για τις επιλογές μου!!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Εγώ φίλη μου έκανα μια προσπάθεια μ δικό μου ωάριο η οποία και απέτυχε. Δεν έκατσα να χάσω άλλο χρόνο και τώρα είμαι σε αναμονή δοτριας κ θα είναι η πρώτη μου προσπάθεια. Με την βοήθεια του θεού και του γιατρού όλες θα τα καταφέρουμε!!

Περιμένουμε αύριο τα ευχάριστα νέα σου έτσι για να μπει όμορφα η νέα εβδομάδα.

Η αλήθεια είναι πως όταν μετά την αποτυχημένη ετ με το δικό μου ωάριο αποφασίσαμε να προχωρήσουμε στη δωρεά έτυχε σε μια κυριακάτικη μάζωξη με γονείς και πεθερικά να τους πούμε ότι υπάρχει κ η λύση της δωρεάς (εμείς το είχαμε ήδη αποφασίσει εννοείται) και τα πεθερικά αντέδρασαν σα να ζούμε 100 χρόνια πίσω. Μετά το σοκ μας είπαν να μη πούμε τιποτα σε κανέναν. Δηλαδή τι; Θα πρέπει να νιώθω ντροπή;; Όχι βέβαια!!! Ακόμα δυσκολεύονται να αποδεχθούν την απόφαση μας. Δεν ξέρω αν είναι θέμα νοοτροπίας για κάποιους αλλά όντως βλέπω ότι αρκετοί ζοριζονται με την ιδέα. Εγω είμαι ανοικτή να μάθει το παιδί την αλήθεια. Και για να σου πω και για εμένα προσωπικά αν τα καταφέρω και αποκτήσω παιδάκι δεν θα κρύψω από κανέναν ότι έγινε με δωρεά. Εννοείται δεν θα βγω με τη ντουντουκα να το φωνάξω αλλά αν με ρωτήσουν πχ από τη δουλειά η κάποιος φίλος δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα να το πω. Και όχι δεν είμαι τόσο άνετη και χύμα όπως μπορεί να φαίνεται στον γραπτό λόγο αλλά είμαι περήφανη για τις επιλογές μου!!!

Πότε θα κάνεις ετ κορίτσι μου;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrussa1982 είπε:

Εγώ φίλη μου έκανα μια προσπάθεια μ δικό μου ωάριο η οποία και απέτυχε. Δεν έκατσα να χάσω άλλο χρόνο και τώρα είμαι σε αναμονή δοτριας κ θα είναι η πρώτη μου προσπάθεια. Με την βοήθεια του θεού και του γιατρού όλες θα τα καταφέρουμε!!

Περιμένουμε αύριο τα ευχάριστα νέα σου έτσι για να μπει όμορφα η νέα εβδομάδα.

Η αλήθεια είναι πως όταν μετά την αποτυχημένη ετ με το δικό μου ωάριο αποφασίσαμε να προχωρήσουμε στη δωρεά έτυχε σε μια κυριακάτικη μάζωξη με γονείς και πεθερικά να τους πούμε ότι υπάρχει κ η λύση της δωρεάς (εμείς το είχαμε ήδη αποφασίσει εννοείται) και τα πεθερικά αντέδρασαν σα να ζούμε 100 χρόνια πίσω. Μετά το σοκ μας είπαν να μη πούμε τιποτα σε κανέναν. Δηλαδή τι; Θα πρέπει να νιώθω ντροπή;; Όχι βέβαια!!! Ακόμα δυσκολεύονται να αποδεχθούν την απόφαση μας. Δεν ξέρω αν είναι θέμα νοοτροπίας για κάποιους αλλά όντως βλέπω ότι αρκετοί ζοριζονται με την ιδέα. Εγω είμαι ανοικτή να μάθει το παιδί την αλήθεια. Και για να σου πω και για εμένα προσωπικά αν τα καταφέρω και αποκτήσω παιδάκι δεν θα κρύψω από κανέναν ότι έγινε με δωρεά. Εννοείται δεν θα βγω με τη ντουντουκα να το φωνάξω αλλά αν με ρωτήσουν πχ από τη δουλειά η κάποιος φίλος δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα να το πω. Και όχι δεν είμαι τόσο άνετη και χύμα όπως μπορεί να φαίνεται στον γραπτό λόγο αλλά είμαι περήφανη για τις επιλογές μου!!!

Χρυσά μ με το καλο να ξεκινησεις την πεοαπαθεια σου και με το νεο ετος να εχουμε ολες μας φουσκωμένες κοιλίτσες …

με μωρακια εννοώ ,,φυσικα 

αυριο πρωι θα σας γραψω τα νεα μου.. κοριτσια μου δεν ξερω παρολο που εχω περασει τοσα εχω ενα καλο προαίσθημα ..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dreamer-b είπε:

Χρυσά μ με το καλο να ξεκινησεις την πεοαπαθεια σου και με το νεο ετος να εχουμε ολες μας φουσκωμένες κοιλίτσες …

με μωρακια εννοώ ,,φυσικα 

αυριο πρωι θα σας γραψω τα νεα μου.. κοριτσια μου δεν ξερω παρολο που εχω περασει τοσα εχω ενα καλο προαίσθημα ..

Κι εγω απο αυτά που γράφεις έχω πολύ καλό προαίσθημα για εσένα. Σου εύχομαι να πάρεις αύριο μεγαλη χαρά. Χαλάρωσε και εμπιστέψου τη διαίσθηση σου. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...