Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Neli83 είπε:

Gigi μου στο ιντερνετ λεει οτι ο 6ος μηνας ειναι οι εβδομαδες 22-26.. οποτε μολις μπηκες στον 6ο!! Ζαλαδα ειναι οι βδομαδες..εκει που εκανα αυχενικη κ β επιπεδου μου ειπαν οτι καθε 21 αλλαζω μηνα κι ετσι τα υπολογιζω πια..για τον πονο που λες δεν ξερω να σου πω αλλα αφου δεν ανησυχει τον γιατρο σου..ολα καλα!!

Elenalda μου συνηθως βαζουμε 2 για να αυξησουμε τις πιθανοτητες να πιασει εστω το 1...αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα υγειας για διδυμη κυηση αν πιασουν και τα 2 πως σου φαινεται σαν ιδεα??

Neli83 το έχω σκεφτεί για τα δίδυμα από τη μια λέω μακάρι να πιάσω από την πρώτη φορά και ας είναι δίδυμα δεν με πειράζει απλά αγχονομαι  ότι θα είναι πιο κουραστικό όταν με το καλό γεννηθούν το ένα θα ξυπνάει το ένα θα κοιμάται χαχαχα...απλά αγχονομαι με τους κινδύνους που μας ανέφερε ο γιατρός που μπορεί να έχει μια δίδυμη εγκυμοσύνη...αν κ κάθε εγκυμοσύνη μπορεί να έχει  κινδύνους....δεν ξέρω αγχώθηκα ..εσάς σας ρώτησαν πόσες βλαστοκυστες  θέλετε να μεταφέρετε; Εμάς μας είπε ότι η επιλογή είναι δική μας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

6 ώρες πρίν, Elenalda@ είπε:

Neli83 το έχω σκεφτεί για τα δίδυμα από τη μια λέω μακάρι να πιάσω από την πρώτη φορά και ας είναι δίδυμα δεν με πειράζει απλά αγχονομαι  ότι θα είναι πιο κουραστικό όταν με το καλό γεννηθούν το ένα θα ξυπνάει το ένα θα κοιμάται χαχαχα...απλά αγχονομαι με τους κινδύνους που μας ανέφερε ο γιατρός που μπορεί να έχει μια δίδυμη εγκυμοσύνη...αν κ κάθε εγκυμοσύνη μπορεί να έχει  κινδύνους....δεν ξέρω αγχώθηκα ..εσάς σας ρώτησαν πόσες βλαστοκυστες  θέλετε να μεταφέρετε; Εμάς μας είπε ότι η επιλογή είναι δική μας 

Kαλημερα! Ο γιατρος μου που ειναι κ γιατρος σου, μου ειχε προτεινει να βαλουμε δυο, ιδιως στην τριτη ετ, εφοσον οι προηγουμενες ετ δεν ειχαν παει καλα. Και λογω ηλικιας πιστευω. Μου ειχε πει οτι αυξανονται κατα πολυ οι πιθανοτητες. Κι εγω δεν ηθελα εξι εμβρυα να τα βαζω τσουκου τσουκου ενα ενα, και να παιρνω ενα καρο φαρμακα σε καθε ετ. Δεν περιμενα κ διδυμα φυσικα. Ομως ποτε δεν ξερεις. Στην πρωτη ετ επιασε το ενα, στη δευετρη τιποτα κ στην τριτη διδυμα. Η διδυμη κυηση εχει πολλους κινδυνους κ για τα εμβρυα κ για την μητερα. Επισης μια δυσκολια στην φροντιδα των μωρων θα την εχεις. Ομως ειναι κ μεγαλη χαρα δυο παιδακια.Ζυγισε τα σκεψου το κ αποφασισε. Αν φοβασαι η εχεις λογους υγειας βαλε ενα

8 ώρες πρίν, Marla@ είπε:

Κορίτσια,τι κάνετε;Μ'εχει πιάσει από το πρωί ένας ανυπόφορος πόνος στην μέση που ούτε ανάσα βαθιά δεν μπορώ να πάρω...Μου χάλασε την διάθεση...Να μην το πάρω ως κακό οιωνό,ε;Είμαι στην τέταρτη μέρα από την εμβρυομεταφορά.

Καλημερα! Μη φοβασαι το πολυ πολυ να εισαι εγκυος, δες το θετικα. Η ειναι σφαχτης κ δισκοκοιλη, χαχα, ασχετο

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , MaryH είπε:

Kαλημερα! Ο γιατρος μου που ειναι κ γιατρος σου, μου ειχε προτεινει να βαλουμε δυο, ιδιως στην τριτη ετ, εφοσον οι προηγουμενες ετ δεν ειχαν παει καλα. Και λογω ηλικιας πιστευω. Μου ειχε πει οτι αυξανονται κατα πολυ οι πιθανοτητες. Κι εγω δεν ηθελα εξι εμβρυα να τα βαζω τσουκου τσουκου ενα ενα, και να παιρνω ενα καρο φαρμακα σε καθε ετ. Δεν περιμενα κ διδυμα φυσικα. Ομως ποτε δεν ξερεις. Στην πρωτη ετ επιασε το ενα, στη δευετρη τιποτα κ στην τριτη διδυμα. Η διδυμη κυηση εχει πολλους κινδυνους κ για τα εμβρυα κ για την μητερα. Επισης μια δυσκολια στην φροντιδα των μωρων θα την εχεις. Ομως ειναι κ μεγαλη χαρα δυο παιδακια.Ζυγισε τα σκεψου το κ αποφασισε. Αν φοβασαι η εχεις λογους υγειας βαλε ενα

Καλημερα! Μη φοβασαι το πολυ πολυ να εισαι εγκυος, δες το θετικα. Η ειναι σφαχτης κ δισκοκοιλη, χαχα, ασχετο

Καλημέρα,Μαίρη μου!Σ"ευχαριστώ.Πηρα δύο ντεπον πρωί πρωί.Ελπιζω να πάει λίγο καλύτερα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Elenalda@ είπε:

Neli83 το έχω σκεφτεί για τα δίδυμα από τη μια λέω μακάρι να πιάσω από την πρώτη φορά και ας είναι δίδυμα δεν με πειράζει απλά αγχονομαι  ότι θα είναι πιο κουραστικό όταν με το καλό γεννηθούν το ένα θα ξυπνάει το ένα θα κοιμάται χαχαχα...απλά αγχονομαι με τους κινδύνους που μας ανέφερε ο γιατρός που μπορεί να έχει μια δίδυμη εγκυμοσύνη...αν κ κάθε εγκυμοσύνη μπορεί να έχει  κινδύνους....δεν ξέρω αγχώθηκα ..εσάς σας ρώτησαν πόσες βλαστοκυστες  θέλετε να μεταφέρετε; Εμάς μας είπε ότι η επιλογή είναι δική μας 

Εγω δεν το σκεφτηκα καθολου...εβαλα 2 κι ας ειχα κι ενα μεγαλο ινωμυωμα που θα μπορουσε να προκαλεσει αποβολη..κι ομως πιαστηκαν και τα 2 στην αντιθετη πλευρα του ινωμυωματος και ολα καλα..γλιτωσα πιεση,ζαχαρο και προσεχω παρα πολυ..η αληθεια ειναι οτι με τα διδυμα βαραινεις πολυ νωρις..οσο αφορα το μετα θα ειναι οντως  ζορι,αν δεν εχεις βοηθεια σκεψου το πολυ καλα..εμενα να σου πω με τρομαξαν προχθες οι τιμες στο supermarket στα παμπερς και στα βρεφικα γαλατα που τα υπολογισα επι 2...χαχαχα...ζυγισε τα μεσα σου και αποφασιστε με τον αντρα σου τι θα κανετε!!! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/6/2022 at 9:37 ΜΜ, chitaneta είπε:

Κορίτσια γυρίσαμε από την καρδιολόγο!

Όλα καλά με την καρδούλα. ΔΕν έχει κανένα πρόβλημα και βρισκεται κανονικα προς τα αριστερα!

Ανακούφιση μεγάλη και χαρά που όμως μετριαστηκε γιατι ο γιατρός της β επιπεδου συνεχιζει να συστηνει να κανω αμνιοπαρ για να ελενξουμε για το συνδρομο Noonan, παρόλο που δεν συνδιαζεται με κανενα αλλο ανατομικο ή οργανικο προβλημα, παρά μόνο η δεξια ομφαλικη φλέβα!!! Που συμφωνα και με την καρδιολογο και με την γυναικολογο μου, στο Βόλο με μεγαλη εμπειρια στην μαιευτικη δεν θεωρουν οτι σημαινει κατι...

Ο γιατρός μου (ο χαλαρος)δεν μου προτεινει ακριβως να την κάνω, αλλά συμμεριζεται την γνωμη του άλλου,οτι αν την κανω θα ειμαστε 100% σιγουροι

Η αλήθεια ειναι οτι εχω τσαντιστει με την λογική τους! Δεν εχω καμια ορεξη να κανω αμνιοπαρακ. με τα δεδομενα που εχουμε, και ο συζηγος συμφωνει.

Τι λετε εσεις βρε κοριτσια; ΔΕν το παρακανουν με τις πιθανοτητες και τα 100% τους;

 

Μπραβοοοοο,,,μεγάλη χαρά και ανακούφιση!!!! Όλα προχωράνε εξαιρετικά για το μωράκι και σένα!!!! 

πρίν από 17 λεπτά , chitaneta είπε:

Καλησπέρα! 

Έχω αυτοκόλλητα demestril, 17 πακετα των 25mg 8 τεμαχια το καθενα.

Οποια κοπέλα τα χρειάζεται ας μου στειλει πμ για να έρθει να τα πάρει

Εγώ αγαπημένη θα τα ήθελα αν δε έχεις ήδη λάβει μήνυμα από άλλη κοπέλα σε παρακαλώ. Θα σου στείλω μήνυμα κιόλας 

6 ώρες πρίν, Neli83 είπε:

Εγω δεν το σκεφτηκα καθολου...εβαλα 2 κι ας ειχα κι ενα μεγαλο ινωμυωμα που θα μπορουσε να προκαλεσει αποβολη..κι ομως πιαστηκαν και τα 2 στην αντιθετη πλευρα του ινωμυωματος και ολα καλα..γλιτωσα πιεση,ζαχαρο και προσεχω παρα πολυ..η αληθεια ειναι οτι με τα διδυμα βαραινεις πολυ νωρις..οσο αφορα το μετα θα ειναι οντως  ζορι,αν δεν εχεις βοηθεια σκεψου το πολυ καλα..εμενα να σου πω με τρομαξαν προχθες οι τιμες στο supermarket στα παμπερς και στα βρεφικα γαλατα που τα υπολογισα επι 2...χαχαχα...ζυγισε τα μεσα σου και αποφασιστε με τον αντρα σου τι θα κανετε!!! 

Μη σκέφτεσαι τα έξοδα από τώρα,,,απόλαυσε τις στιγμές σας μια μια,,,φιλάκια στην κοιλουμπιτσα σου.

@Marla@ εύχομαι να είναι δείγμα εμφύτευσης η μεσουλα.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Condios said:

Μπραβοοοοο,,,μεγάλη χαρά και ανακούφιση!!!! Όλα προχωράνε εξαιρετικά για το μωράκι και σένα!!!! 

Εγώ αγαπημένη θα τα ήθελα αν δε έχεις ήδη λάβει μήνυμα από άλλη κοπέλα σε παρακαλώ. Θα σου στείλω μήνυμα κιόλας 

Μη σκέφτεσαι τα έξοδα από τώρα,,,απόλαυσε τις στιγμές σας μια μια,,,φιλάκια στην κοιλουμπιτσα σου.

@Marla@ εύχομαι να είναι δείγμα εμφύτευσης η μεσουλα.

Σου εστειλα απάντηση

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2021 at 9:37 ΜΜ, anoulious είπε:

Κορίτσια  μου γλυκά καλησπέρα!Ήρθε επιτέλους η στιγμή να σας ανακοινώσω και εγώ ότι έχω αγκαλιά το θαύμα μου.Το Σάββατο 37και 1 γέννησα το παιδάκι μου!Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι κατάφερα και έκανα εγώ κάτι τόσο σημαντικό .

Θα ήθελα μέσα από καρδιάς να ευχαριστήσω τους γιατρούς μου που με στήριξανε σε όλο αυτό. Σίγουρα όμως πρέπει να ευχαριστήσω όλες εσάς που μου σταθήκατε ,μου δώσατε κουράγιο,συμβουλές  τόσα χρόνια χωρίς να με γνωρίζετε καθόλου 

Θέλω και ελπίζω όσες δίνετε αυτόν τον αγώνα να δείτε το δικό μου παράδειγμα και να σας δώσει δύναμη να συνεχίσετε.Εγω ήμουν υπόθεση χαμένη.Καπου στο τέλος σας περιμένει κάτι που δεν έχετε ούτε φανταστεί.

Πωπω!!!Δεν μπορώ να διαβάσω από τα δάκρυα!!!Να 'σαι γερή κι ευτυχισμένη,να καμαρώνεις το μωράκι σου!!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2022 at 11:57 ΠΜ, gigi 72 είπε:

Κοριτσάκια μου γλυκά..Τα πιο ευχάριστα νέα της ζωής μου.. Η Παναγία εισάκουσε τις προσευχές μου, και όλων σας.. Χοριακή θετική.. 1000.. Δεν μπορώ να σταματήσω τα δάκρυα μου.. Στην δύση του ηλικιακου μου περιθωρίου να γίνω μανούλα ήμουν πολύ τυχερή. Εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος.. Η μανούλα μου από εκεί ψηλά τώρα θα είναι ήσυχη.. Εύχομαι σε όλες σας τα καλύτερα.. Ευχαριστώ πολύ για όλα.. 

Αχ, καλή μου,πόσο συγκινήθηκα!Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Marla@ είπε:

Αχ, καλή μου,πόσο συγκινήθηκα!Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!!!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.. Τα καλύτερα και για σένα εύχομαι. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 10/6/2022 at 6:10 ΜΜ, Neli83 είπε:

Σ'ευχαριστω που παχαινεις μαζι μου!! Το εκτιμω αφανταστα!!! Σημερα πηγα να δουμε το χασιμοτο και μου ελεγε η ενδοκρινολογος να μην παρω πολλα κιλα ακομα και οταν πειναω να τρωω φρουτα...ποσα φρουτα να φαω??? Μια λαικη αγορα δεν μου φτανει...χαχαχα!!! 25η εβδομαδα ειμαι αγαπη!!

Χαχαχα! Ενα δικιο το εχεις ποσα φρουτα να φας κ εσυ; Ευτυχως το κσλοκαιρι εχρι μπολικα! Υπομονη λιγο ακομα και μετα θα τρως οτι τραβαει η ορεξη σου! Πωπω παντως πώς περασε ο καιρος! Ποτε περιμεναμε τη χοριακη σου, ποτε εφτασες 25η εβδομαδα!!!! Φτου φτου φτου κοριτσαρα μου!♥️

 

On 10/6/2022 at 9:37 ΜΜ, chitaneta είπε:

Κορίτσια γυρίσαμε από την καρδιολόγο!

Όλα καλά με την καρδούλα. ΔΕν έχει κανένα πρόβλημα και βρισκεται κανονικα προς τα αριστερα!

Ανακούφιση μεγάλη και χαρά που όμως μετριαστηκε γιατι ο γιατρός της β επιπεδου συνεχιζει να συστηνει να κανω αμνιοπαρ για να ελενξουμε για το συνδρομο Noonan, παρόλο που δεν συνδιαζεται με κανενα αλλο ανατομικο ή οργανικο προβλημα, παρά μόνο η δεξια ομφαλικη φλέβα!!! Που συμφωνα και με την καρδιολογο και με την γυναικολογο μου, στο Βόλο με μεγαλη εμπειρια στην μαιευτικη δεν θεωρουν οτι σημαινει κατι...

Ο γιατρός μου (ο χαλαρος)δεν μου προτεινει ακριβως να την κάνω, αλλά συμμεριζεται την γνωμη του άλλου,οτι αν την κανω θα ειμαστε 100% σιγουροι

Η αλήθεια ειναι οτι εχω τσαντιστει με την λογική τους! Δεν εχω καμια ορεξη να κανω αμνιοπαρακ. με τα δεδομενα που εχουμε, και ο συζηγος συμφωνει.

Τι λετε εσεις βρε κοριτσια; ΔΕν το παρακανουν με τις πιθανοτητες και τα 100% τους;

 

Κι εμενα τραβηγμενο μου φαινεται κοριτσι μου να σου πω την αληθεια αφου δεν εχει τα προβληματα που το συνοδευουν. Το νινακι σου ειναι μια χαρα!  Βεβαια γιατρος δεν ειμαι.

Ποσο κοστιζει η εξεταση; Αυτο το συνδρομο τι ειναι ακριβως; Δηλαδη σε περιπτωση που το εχει ( που δεν το εχρι δηλαδη) ποιες θα ειναι οι επιλογες σας; 

On 10/6/2022 at 9:53 ΜΜ, Villi είπε:

@chitaneta μου δεν μπορώ να σε συμβουλέψω, δεν έχω όλες τις πληροφορίες και λόγω άγνοιας και για το σύνδρομο αλλά και για την αμνιοπαρακέντηση και τους κινδύνους που ενδεχομένως έχει. Αυτό που βλέπω πάντως και ομολογώ με έχει προβληματίσει, είναι ότι όσες πήγατε για β επιπέδου μια ταραχή την περάσατε… τώρα δικαίως αδίκως δεν ξέρω, αλλά περίεργο.

Κι εμενα μου φαινεται περιεργο. Αρχιζω να υποπτευομαι μηπως η νοοτροπια εμποριου συνεχιζεται και μετα την ετ. Ευχομαι να μην ισχυει...

 

On 10/6/2022 at 11:14 ΜΜ, MaryH είπε:

Nαι η μικρη ειναι super girl, πολυ δυνατη. Το εμβρυο μικραινε σιγα σιγα . Ο γιατρος φοβηθηκε μην παρασυρει και το υγιες εμβρυο. Ευτυχως πηγαν ολα καλα

Κι εγω μαλλον δεν θα εκανα. Ναι το παρακανουν.Εγω δεν ειχα κανει ουτε νιπτ. Αλλα εσυ οπως νιωθεις

Πωπω τι περασες κι εσυ βρε κοριτσι μου. Ξερεις τωρα σε σκεφτομαστε με την μπεμπουλα σου αγκαλια και μας φαινεται ευκολο αλλα καθολου ευκολο δεν πρεπει να ηταν♥️

On 11/6/2022 at 11:57 ΠΜ, Elenalda@ είπε:

Κορίτσια Μ καλημέρα....θέλω τη γνώμη σας....εχθές πήγαμε στο γυναικολόγο να με δει μετά από ένα μήνα σχεδόν αφού κάναμε την υστεροσκοπηση...όλα πολύ καλά τα είδε το ενδομήτριο στο 7 ( τον Οκτώβριο το ενδομήτριο Μ ήταν πολύ μικρό νομίζω 5 και Μ είχε δώσει τότε σαν αγωγη cyclacur να δούμε πόσο θα μεγαλώσει...και όντως αντέδρασε και μεγάλωσε) τον Οκτώβριο μας είχε ότι πάμε για ένα έμβρυο.....και εχθές που τον ρώτησα γιατρέ με ένα θα πάμε τελικά μου είπε εσείς θα το αποφασίσετε αν θα πάτε με ένα ή με δύο και μας εξήγησε τις πιθανότητες και τους κινδύνους.....πφφφφ δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο μπερδεύτηκαμε...επίσης κ η χατζηπαρασιδου η εμβρυολογος τον Οκτώβριο που μας είδε με τα τότε δεδομένα μας είπε ότι σημειώνει για ένα έμβρυο 

Ειχα ακριβως τον ιδιο προβληματισμο. Λοιπον. Στο εξωτερικο παντα βαζουν ενα για να μειωσουν τιε πιθανοτητες διδυμης κυησης η οποια συμφωνα με το γιατρο μου ειναι επικινδυνη απο την αρχη μεχρι το τελος. Σιγα σιγα βγαινουν καο σχετικες νομοθεσιες και τα τελευταια συνεδρια μιλανε για ενα. 

Αυτο που μου ειπε εμενα ο γιατρος μου ειναι οτι με τα 2 υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες αλλα ουσιαστικα αυτο σημαινει οτι θα μεινεις εγκυος πιο γρηγορα και οχι οτι το ενα εμβρυο βοηθαει το αλλο. Δηλαδη αν ενα εμβρυο ειναι να πιασει θα πιασει ειτε το βαλεις μαζι με ενα αλλο ειτε μονο του. Απλως αν το τυχερο το βαλεις μονο του τη δευτερη φορα δε θα πετυχεις με την πρωτη. 

Επισης αυτο που με εκσνε εμενα να επιλεξω τελικα νσ βαλω 1 ειναι οτι εχω μικρη μητρα και ο αντρας μου αλλα και η δοτρια μου ειναι ψηλοι. Οποτε σκεφτηκα οτι με 2 θα ζοριστω. Εχω και χσσιμοτο και φοβηθηκα οτι ο συνδυασμος αυτοανοσου με διδυμη κυηση θα δυσκολευε κι αλλο τα πραγματα. Φυσικα αυτη ειναι μια αποφαση που δεν μπορει να παρει ο γιατρος για μας. Ο δικος μου ηταν ξεκαθαρο οτι ηταν υπερ του ενός αλλα απο την αρχη μας ειπε οτι θα το αποφασισουμε εμεις. 

Επισης να τονισω οτι εγω σε ολη μου τη ζωη απο μικρη δηλαδη ελεγα οτι ηθελα να κανω διδυμα!! Και οι 3 κολλητες μου, εκ των οποιων η μια ειναι η γυναικολογος μου, εχουν διδυμακια (οι 2 γεννησαν, η τριτη ειναι στον 7).  Αλλα τελικα εγω καπως πειστικα για 1. 

Σε μπερδεψα περισσοτερο ε; Ελπιζω οχι!!! Ποσες βλαστολυστες εχεις και τι ποιοτητας; Ζυγισε τα και θα βρεις τι εινσι καλυτερο για σενα. 

On 11/6/2022 at 3:35 ΜΜ, chitaneta είπε:

Κορίτσια κι εγω εχτές το σκεφτομουν να ζητησω αλλη μια αποψη, παρόλο που το ειχαμε αποφασισει να μην την κανουμε την αμνιο, αφου δεν υπαρχει καμια άλλη ενδειξη για καποια ανωμαλια.

Σήμερα το πρωι ξαναμιλησαμε με τον γιατρο της β επιπεδου και μας επανελαβε οτι πραγματι δεν υπαρχει καμια άλλη ενδειξη να μας προβληματίζει απλως δεν μπορει κανεις να εγγυηθει 100% και αν θελουμε την κανουμε, αλλά δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος. Μιλησαμε μετα και με τον Κουρ και αφου του ειπαμε τι μας ειπε ο άλλος θεωρησε κι αυτος οτι δεν χρειαζεται να την κανουμε, εκτος αν θελουμε εγγυηση 100%.

Εμεις το θεωρουμε τελειως τυπικο το θεμα και πιστευουμε οτι το μπεμπακι ειναι μια χαρα με βαση των εξετασεων. Ειπαμε οτι δεν την κανουμε και τελος με αυτην την ιστορια...

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας κοριτσια! Σαφως ειναι μια πολυ προσωπικη αποφαση, (που την ειχα ήδη παρει), αλλά με βοηθησε να δω πως το βλεπετε κι εσεις, σαν ενα γενικο φαινομενο και οχι ιδιαιτερα στην περιπτωση μου.

Να ειστε όλες καλά

Φιλιά πολλά!

Τελεια λοιπον. Το νινι σου ειναι μια χαρα αγσπη μου. Απολαυσε την εγκυμοσυνη σου!!!♥️♥️♥️♥️

 

On 11/6/2022 at 11:37 ΜΜ, Marla@ είπε:

Κορίτσια,τι κάνετε;Μ'εχει πιάσει από το πρωί ένας ανυπόφορος πόνος στην μέση που ούτε ανάσα βαθιά δεν μπορώ να πάρω...Μου χάλασε την διάθεση...Να μην το πάρω ως κακό οιωνό,ε;Είμαι στην τέταρτη μέρα από την εμβρυομεταφορά.

Μηπως ξαπλωνεις πολλες ωρες; Κι εμενα με ειχε πιασει και ηταν ξεκαθαρα απο την ξαπλα. Σαν κσκο οιωνο να μην το παρεις σιγουρα!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2022 at 8:17 ΜΜ, Marla@ είπε:

Πωπω!!!Δεν μπορώ να διαβάσω από τα δάκρυα!!!Να 'σαι γερή κι ευτυχισμένη,να καμαρώνεις το μωράκι σου!!

Πωπω με εκαψες λιγο γιατι εμεις ξερουμε οτι η αγσπημενη μας annoulious εχει το μωρακι της εδω και καιρο και λεω τι εγινε; Εκανε 2ο;:lol:

Και στα δικα σου ευχομαι!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2022 at 8:17 PM, Marla@ said:

Πωπω!!!Δεν μπορώ να διαβάσω από τα δάκρυα!!!Να 'σαι γερή κι ευτυχισμένη,να καμαρώνεις το μωράκι σου!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ!Ελπίζω πολλές κοπέλες που ήτανε απογοητευμένες να πήρανε κουράγιο από την περίπτωση μου .Θαύματα όπως έχω ξαναγράψει συμβαίνουν και σε εμάς ,όχι μόνο στους άλλους. Σου εύχομαι τα καλύτερα .

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Χαχαχα! Ενα δικιο το εχεις ποσα φρουτα να φας κ εσυ; Ευτυχως το κσλοκαιρι εχρι μπολικα! Υπομονη λιγο ακομα και μετα θα τρως οτι τραβαει η ορεξη σου! Πωπω παντως πώς περασε ο καιρος! Ποτε περιμεναμε τη χοριακη σου, ποτε εφτασες 25η εβδομαδα!!!! Φτου φτου φτου κοριτσαρα μου!♥️

 

Κι εμενα τραβηγμενο μου φαινεται κοριτσι μου να σου πω την αληθεια αφου δεν εχει τα προβληματα που το συνοδευουν. Το νινακι σου ειναι μια χαρα!  Βεβαια γιατρος δεν ειμαι.

Ποσο κοστιζει η εξεταση; Αυτο το συνδρομο τι ειναι ακριβως; Δηλαδη σε περιπτωση που το εχει ( που δεν το εχρι δηλαδη) ποιες θα ειναι οι επιλογες σας; 

Κι εμενα μου φαινεται περιεργο. Αρχιζω να υποπτευομαι μηπως η νοοτροπια εμποριου συνεχιζεται και μετα την ετ. Ευχομαι να μην ισχυει...

 

Πωπω τι περασες κι εσυ βρε κοριτσι μου. Ξερεις τωρα σε σκεφτομαστε με την μπεμπουλα σου αγκαλια και μας φαινεται ευκολο αλλα καθολου ευκολο δεν πρεπει να ηταν♥️

Ειχα ακριβως τον ιδιο προβληματισμο. Λοιπον. Στο εξωτερικο παντα βαζουν ενα για να μειωσουν τιε πιθανοτητες διδυμης κυησης η οποια συμφωνα με το γιατρο μου ειναι επικινδυνη απο την αρχη μεχρι το τελος. Σιγα σιγα βγαινουν καο σχετικες νομοθεσιες και τα τελευταια συνεδρια μιλανε για ενα. 

Αυτο που μου ειπε εμενα ο γιατρος μου ειναι οτι με τα 2 υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες αλλα ουσιαστικα αυτο σημαινει οτι θα μεινεις εγκυος πιο γρηγορα και οχι οτι το ενα εμβρυο βοηθαει το αλλο. Δηλαδη αν ενα εμβρυο ειναι να πιασει θα πιασει ειτε το βαλεις μαζι με ενα αλλο ειτε μονο του. Απλως αν το τυχερο το βαλεις μονο του τη δευτερη φορα δε θα πετυχεις με την πρωτη. 

Επισης αυτο που με εκσνε εμενα να επιλεξω τελικα νσ βαλω 1 ειναι οτι εχω μικρη μητρα και ο αντρας μου αλλα και η δοτρια μου ειναι ψηλοι. Οποτε σκεφτηκα οτι με 2 θα ζοριστω. Εχω και χσσιμοτο και φοβηθηκα οτι ο συνδυασμος αυτοανοσου με διδυμη κυηση θα δυσκολευε κι αλλο τα πραγματα. Φυσικα αυτη ειναι μια αποφαση που δεν μπορει να παρει ο γιατρος για μας. Ο δικος μου ηταν ξεκαθαρο οτι ηταν υπερ του ενός αλλα απο την αρχη μας ειπε οτι θα το αποφασισουμε εμεις. 

Επισης να τονισω οτι εγω σε ολη μου τη ζωη απο μικρη δηλαδη ελεγα οτι ηθελα να κανω διδυμα!! Και οι 3 κολλητες μου, εκ των οποιων η μια ειναι η γυναικολογος μου, εχουν διδυμακια (οι 2 γεννησαν, η τριτη ειναι στον 7).  Αλλα τελικα εγω καπως πειστικα για 1. 

Σε μπερδεψα περισσοτερο ε; Ελπιζω οχι!!! Ποσες βλαστολυστες εχεις και τι ποιοτητας; Ζυγισε τα και θα βρεις τι εινσι καλυτερο για σενα. 

Τελεια λοιπον. Το νινι σου ειναι μια χαρα αγσπη μου. Απολαυσε την εγκυμοσυνη σου!!!♥️♥️♥️♥️

 

Μηπως ξαπλωνεις πολλες ωρες; Κι εμενα με ειχε πιασει και ηταν ξεκαθαρα απο την ξαπλα. Σαν κσκο οιωνο να μην το παρεις σιγουρα!!

Viv37 σε ευχαριστώ πολύ όχι με βοήθησες πολύ και εσύ κ όλα τα κορίτσια που Μ απάντησαν...ακόμα δεν έχουμε νέα είμαστε στην αναμονή  για δοτρια από τον Οκτώβριο (όπως είπε μια φίλη εδώ μέσα μάλλον η δοτρια μου έρχεται από τον πλανήτη Άρη χαχαχαχ ) απλά σε μια επικοινωνία που είχαμε με το κέντρο μας είπαν για Ιουνίου με Ιούλιο τελικά τι να πω...επειδή έχω άγνοια τελείως τι ποιότητα θα πρέπει να έχουν οι βλαστοκυστες για να θεωρούνται καλοί; 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Χαχαχα! Ενα δικιο το εχεις ποσα φρουτα να φας κ εσυ; Ευτυχως το κσλοκαιρι εχρι μπολικα! Υπομονη λιγο ακομα και μετα θα τρως οτι τραβαει η ορεξη σου! Πωπω παντως πώς περασε ο καιρος! Ποτε περιμεναμε τη χοριακη σου, ποτε εφτασες 25η εβδομαδα!!!! Φτου φτου φτου κοριτσαρα μου!♥️

 

Κι εμενα τραβηγμενο μου φαινεται κοριτσι μου να σου πω την αληθεια αφου δεν εχει τα προβληματα που το συνοδευουν. Το νινακι σου ειναι μια χαρα!  Βεβαια γιατρος δεν ειμαι.

Ποσο κοστιζει η εξεταση; Αυτο το συνδρομο τι ειναι ακριβως; Δηλαδη σε περιπτωση που το εχει ( που δεν το εχρι δηλαδη) ποιες θα ειναι οι επιλογες σας; 

Κι εμενα μου φαινεται περιεργο. Αρχιζω να υποπτευομαι μηπως η νοοτροπια εμποριου συνεχιζεται και μετα την ετ. Ευχομαι να μην ισχυει...

 

Πωπω τι περασες κι εσυ βρε κοριτσι μου. Ξερεις τωρα σε σκεφτομαστε με την μπεμπουλα σου αγκαλια και μας φαινεται ευκολο αλλα καθολου ευκολο δεν πρεπει να ηταν♥️

Ειχα ακριβως τον ιδιο προβληματισμο. Λοιπον. Στο εξωτερικο παντα βαζουν ενα για να μειωσουν τιε πιθανοτητες διδυμης κυησης η οποια συμφωνα με το γιατρο μου ειναι επικινδυνη απο την αρχη μεχρι το τελος. Σιγα σιγα βγαινουν καο σχετικες νομοθεσιες και τα τελευταια συνεδρια μιλανε για ενα. 

Αυτο που μου ειπε εμενα ο γιατρος μου ειναι οτι με τα 2 υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες αλλα ουσιαστικα αυτο σημαινει οτι θα μεινεις εγκυος πιο γρηγορα και οχι οτι το ενα εμβρυο βοηθαει το αλλο. Δηλαδη αν ενα εμβρυο ειναι να πιασει θα πιασει ειτε το βαλεις μαζι με ενα αλλο ειτε μονο του. Απλως αν το τυχερο το βαλεις μονο του τη δευτερη φορα δε θα πετυχεις με την πρωτη. 

Επισης αυτο που με εκσνε εμενα να επιλεξω τελικα νσ βαλω 1 ειναι οτι εχω μικρη μητρα και ο αντρας μου αλλα και η δοτρια μου ειναι ψηλοι. Οποτε σκεφτηκα οτι με 2 θα ζοριστω. Εχω και χσσιμοτο και φοβηθηκα οτι ο συνδυασμος αυτοανοσου με διδυμη κυηση θα δυσκολευε κι αλλο τα πραγματα. Φυσικα αυτη ειναι μια αποφαση που δεν μπορει να παρει ο γιατρος για μας. Ο δικος μου ηταν ξεκαθαρο οτι ηταν υπερ του ενός αλλα απο την αρχη μας ειπε οτι θα το αποφασισουμε εμεις. 

Επισης να τονισω οτι εγω σε ολη μου τη ζωη απο μικρη δηλαδη ελεγα οτι ηθελα να κανω διδυμα!! Και οι 3 κολλητες μου, εκ των οποιων η μια ειναι η γυναικολογος μου, εχουν διδυμακια (οι 2 γεννησαν, η τριτη ειναι στον 7).  Αλλα τελικα εγω καπως πειστικα για 1. 

Σε μπερδεψα περισσοτερο ε; Ελπιζω οχι!!! Ποσες βλαστολυστες εχεις και τι ποιοτητας; Ζυγισε τα και θα βρεις τι εινσι καλυτερο για σενα. 

Τελεια λοιπον. Το νινι σου ειναι μια χαρα αγσπη μου. Απολαυσε την εγκυμοσυνη σου!!!♥️♥️♥️♥️

 

Μηπως ξαπλωνεις πολλες ωρες; Κι εμενα με ειχε πιασει και ηταν ξεκαθαρα απο την ξαπλα. Σαν κσκο οιωνο να μην το παρεις σιγουρα!!

Δεν μου ηταν ευκολο. Το αυτονοητο, ,με τη μια παιδι με δωρεα, δεν συνεβη σε μενα οπως και σε πολλα κοριτσια εδω. Η πιο τραυματικη εμπειρια ηταν το εξωμητριο , δυσκολο κ ψυχολογικα κ δυσκολο χειρουργειο. Ευτυχως με το που ερχεται το παιδι, ολα αυτα τα ξεχνας.

Συμφωνω με τα οσα γραφεις για τη διδυμη κυηση. Στο εξωτερικο πλεον βαζουν ενα

14 ώρες πρίν, Elenalda@ είπε:

Viv37 σε ευχαριστώ πολύ όχι με βοήθησες πολύ και εσύ κ όλα τα κορίτσια που Μ απάντησαν...ακόμα δεν έχουμε νέα είμαστε στην αναμονή  για δοτρια από τον Οκτώβριο (όπως είπε μια φίλη εδώ μέσα μάλλον η δοτρια μου έρχεται από τον πλανήτη Άρη χαχαχαχ ) απλά σε μια επικοινωνία που είχαμε με το κέντρο μας είπαν για Ιουνίου με Ιούλιο τελικά τι να πω...επειδή έχω άγνοια τελείως τι ποιότητα θα πρέπει να έχουν οι βλαστοκυστες για να θεωρούνται καλοί; 

Στο εμβρυολαμπ σιγορα τις φερνουν απ τον πλανητη Αρη, χαχα! Η γλυκια μου δοτρια, μη σου πω οτι ηρθε απο αλλο πλανητικο συστημα:D

Βλαστοκυστες ιδανικες, 5ΑΑ, με εκκολαψη. Εμεις ειχαμε πεντε 5ΑΑ και μια 5ΑΒ που μπορει να ειναι η κορη μου:)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...