Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, marina_86 είπε:

Άρα σε αυτόν τον κύκλο ξεκίνησες cyclacur από δεύτερη μέρα; Πάρε τα dermestril, είναι πιθανό να βοηθήσουν. Και σε περίπτωση που δεν..., τότε τουλάχιστον ελπίζω να σε ακούσει ο γιατρός σου και να πάτε σε φυσικό φυσικό, αφού αισθάνεσαι ότι σε βοηθάει καλύτερα. Μην στενοχωριέσαι όμως από τώρα. Είναι νωρίς. ❤️

Mακαρι να ειναι νωρις και οντως να ανταποκριθει το ενδομητριο. Ξεκινησα και dermestril σημερα και θα δουμε. μακαρι μακαρι να λειτουργησει!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

On 27/9/2022 at 8:08 ΜΜ, kotsifenia είπε:

γεια σας κορίτσια! 

Ενδιαφέρομαι να μάθω περισσότερες πληροφορίες για τις δότριες και το δικό τους βίωμα. Έχω ακούσει διάφορα για μεσάζοντες που εκμεταλλεύονται γυναίκες από ευπαθείς ομάδες που έχουν ανάγκη τα χρήματα για να βγάλουν κέρδος και μάλιστα τις βάζουν να δωρίζουν ωάρια πολλές φορές μέσα στο χρόνο, πράγμα ανθυγιεινό για τις ίδιες. Άκουσα πως στη κομπίνα είναι και κάποια κέντρα και γιατροί.  Έχει ακούσει καμία κάτι; 

Καλησπέρα σε όλες κι απο μένα. Και εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω περισσότερα για τις εμπειρίες απο τη σκοπιά της δότριας όσο και της λήπτριας. Θέλω να κάνω ένα ντοκιμαντέρ πάνω στο θέμα και γενικά παρατήρησα οτι δεν υπάρχουν μαρτυρίες απο δότριες στην Ελλάδα. Προσωπικά εγώ υπήρξα δότρια γιατί είχα αυτή τη νοσηρή περιέργεια  για την όλη διαδικασία.

Γενικά αυτό που λες για κυκλώματα πολλά έχουν ακουστεί και σίγουρα πολλά απο αυτά είναι αλήθεια. Το Κουτί της Πανδώρας είχε κάνει ένα ρεπορτάζ για αυτό και εμπλέκονταν ένας μεγαλογιατρός που το όνομά του έχει ακουστεί και εδώ μέσα, ο οποίος τώρα έχει αθωωθεί και συνεχίζει κανονικά στο ιατρείο του.

Σχετικά με τη συχνότητα σε κάποια κέντρα δεν σε καλούνε ξανά αλλά περιμένουν να τους καλέσεις εσύ για να επαναλάβεις τη διαδικασία.

Παρόλα αυτά σε αυτό που πήγα εγώ μια χαρά καλούν και ξανακαλούν. Δεν ξέρω πιο είναι το ανώτερο που θα "χρησιμοποιήσουν" την ίδια δότρια αλλά στο εξωτερικό υπάρχει το άτυπο όριο των 6 φορών οπότε μάλλον  το εφαρμόζουν και εδώ (τουλάχιστον στη θεωρία).

Το μεγαλύτερο πρόβλημα πέρα απο τις βιοηθικές και κοινωνικές προεκτάσεις είναι οτι ιατρικά δεν έχουν ερευνηθεί εκτενώς ή και καθόλου οι μακροπρόθεσμες συνέπειες της διέγερσης σε γόνιμες και νεαρές γυναίκες κατ' επανάληψη.

Όσες γυναίκες απο εδώ ενδιαφέρονται να μιλήσουν για την εμπειρία τους είτε on camera είτε εκτός θα βοηθούσε πολύ πιστεύω για να ανοίξει ένας διάλογος για ένα θέμα που θεωρείται ακόμα ταμπού.

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2022 at 8:12 ΠΜ, dreamy είπε:

Ειχα μια εκτενη συζητηση μαζι του και ναι προτιμαει για καποιο λογο τα cyclacur, την Πεμπτη θα φανει πως θα παει ο κυκλος αφου θα ειναι 7η μερα και τοτε αν ειναι μικρο θα βαλουμε και dermestil. Ηταν τα αντισυλληπτικα που το λεπτυναν αοπως και περυσι τον Οκτωβρη που εκανα ενα φυσικο με δικα μου. Ειχαμε ακριβως την ιδια εικονα. Ευχομαι και ελπιζω σε αυτον το κυκλο να εχει αποκατασταθει.Ηδη φαινεται απο τη περιοδο ποσο λεπτο ηταν καθως τεταρτη μερα σημερα και τελειωνει η περιοδος. Το ευτυχημα γενικα ειναι πως δεν κανω κυστες στις ωοθηκες στα 45 μου μια φορα ολη και ολη ειχα κυστη που απορροφηθηκε σε ενα μηνα. Οποτε απλα καθε δυο μερες θα κανω υπερηχο και θα παρακολουθησουμε και την ωορηξια. Θα σας ενημερωνω. Μα μεχρις και στον υπνο μου βλεπω πως παω για υπερηχο και μου λεει " ειναι 1mm". Σκεψου τι αγχος το εχω!

Χαχαχα! Γλυκουλα μου! Ευχομαι λοιπον αυτη τη φορα να γινει χοντρο χοντρο και να σταματησεις να βλεπεις τετοιους ευφιαλτες στον υπνο σου! 

 

On 26/9/2022 at 10:02 ΜΜ, Elenalda@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα...ξεκίνησα την προετοιμασία το Σάββατο που μας πέρασε με cyclacur kai demistril και την Παρασκευή θα πάω να δει το ενδομήτριο και αν είναι όλα καλά να συνεχίσουμε με τις ενέσεις (που τόσο φοβάμαι)εσείς πώς τις κάνατε ρε κορίτσια μόνες σας ή κάποιος άλλος σας βοήθησε;θα ήθελα να ρωτήσω επίσης αν μπορείτε να Μ απαντήσετε ο γυναικολόγος σας πόσα χρήματα πήρε μόνο για την εμβρυομεταφορα;

Οι ενεσεις ειναι πανευκολες και δεν πομανε καθολου. Καθολου ομως! Μην ανησυχεις. Υπαρχουν στο youtube βιντεακια που σου δειχνουν ακροβως πως να τις κανεις. Ολα θα πανε καλα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, avocadodream είπε:

Καλησπέρα σε όλες κι απο μένα. Και εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω περισσότερα για τις εμπειρίες απο τη σκοπιά της δότριας όσο και της λήπτριας. Θέλω να κάνω ένα ντοκιμαντέρ πάνω στο θέμα και γενικά παρατήρησα οτι δεν υπάρχουν μαρτυρίες απο δότριες στην Ελλάδα. Προσωπικά εγώ υπήρξα δότρια γιατί είχα αυτή τη νοσηρή περιέργεια  για την όλη διαδικασία.

Γενικά αυτό που λες για κυκλώματα πολλά έχουν ακουστεί και σίγουρα πολλά απο αυτά είναι αλήθεια. Το Κουτί της Πανδώρας είχε κάνει ένα ρεπορτάζ για αυτό και εμπλέκονταν ένας μεγαλογιατρός που το όνομά του έχει ακουστεί και εδώ μέσα, ο οποίος τώρα έχει αθωωθεί και συνεχίζει κανονικά στο ιατρείο του.

Σχετικά με τη συχνότητα σε κάποια κέντρα δεν σε καλούνε ξανά αλλά περιμένουν να τους καλέσεις εσύ για να επαναλάβεις τη διαδικασία.

Παρόλα αυτά σε αυτό που πήγα εγώ μια χαρά καλούν και ξανακαλούν. Δεν ξέρω πιο είναι το ανώτερο που θα "χρησιμοποιήσουν" την ίδια δότρια αλλά στο εξωτερικό υπάρχει το άτυπο όριο των 6 φορών οπότε μάλλον  το εφαρμόζουν και εδώ (τουλάχιστον στη θεωρία).

Το μεγαλύτερο πρόβλημα πέρα απο τις βιοηθικές και κοινωνικές προεκτάσεις είναι οτι ιατρικά δεν έχουν ερευνηθεί εκτενώς ή και καθόλου οι μακροπρόθεσμες συνέπειες της διέγερσης σε γόνιμες και νεαρές γυναίκες κατ' επανάληψη.

Όσες γυναίκες απο εδώ ενδιαφέρονται να μιλήσουν για την εμπειρία τους είτε on camera είτε εκτός θα βοηθούσε πολύ πιστεύω για να ανοίξει ένας διάλογος για ένα θέμα που θεωρείται ακόμα ταμπού.

 

Καλησπέρα!  Ήμουν δοτρια και έχω γράψει την εμπειρία μου αρκετές φορές στο φόρουμ! Πολύ ευχαρίστως να μοιραστώ τις εμπειρίες μου ως δοτρια και μαζί σου! Εάν θέλεις στείλε μου πμ!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Annaforyou είπε:

Καλησπέρα!  Ήμουν δοτρια και έχω γράψει την εμπειρία μου αρκετές φορές στο φόρουμ! Πολύ ευχαρίστως να μοιραστώ τις εμπειρίες μου ως δοτρια και μαζί σου! Εάν θέλεις στείλε μου πμ!

Καλησπέρα Άννα! Ευχαριστώ για την απάντηση, σου στελνω πμ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ καλημερα καλημερα! Ειναι Σαββατο και δεν εχω βαλει μαθηματα και το μυαλο μου ειναι κολλημενο στο ενδομητριο και γιατι αυτο δεν μεγαλωνει! Παιρνω 6 cyclacur και ενα drmestril των 100 και αναρωτιεμαι ποσες ποθανοτητες εχει να μετρηθει καλο και τριζωνικο την Δευτερα 10η μερα; Μηπως τζαμπα παιρνω ολα αυτα τα οιστρογονα τελικα; Και ξεκολανε και τα patch! Ολη την ωρα πιανω τη κοιλια μου απο το φοβο μου και ειναι και αστειο γιατι με ρωτουσαν τα παιδια χθες στο σχολειο " ποναει η κοιλιτσα σου κυρια, μηπως να πας τουαλετα;" Ευτυχως που υπαρχουν και τα νηπια και διασκεδαζουν τη κατασταση! Απο την αλλη ολα για καποιο λογο γινονται και τωρα αγχωνομαι ακομα περισσοτερο γιατι θα βαφτισω τον ανηψιο μου το Νοεμβρη και ετσι οπως παμε μαλλον τοτε θα κανω εμβρυομεταφορα και δεν θα μπορω να ταξιδεψω - ο αδερφος μου ζει στη Ροδο! Συγγνωμη για το σεντονι αλλα δεν εχω και που αλλου να τα πω και να με καταλαβουν! Ολοι λεν πως παραλογιζομαι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , dreamy είπε:

Αχ καλημερα καλημερα! Ειναι Σαββατο και δεν εχω βαλει μαθηματα και το μυαλο μου ειναι κολλημενο στο ενδομητριο και γιατι αυτο δεν μεγαλωνει! Παιρνω 6 cyclacur και ενα drmestril των 100 και αναρωτιεμαι ποσες ποθανοτητες εχει να μετρηθει καλο και τριζωνικο την Δευτερα 10η μερα; Μηπως τζαμπα παιρνω ολα αυτα τα οιστρογονα τελικα; Και ξεκολανε και τα patch! Ολη την ωρα πιανω τη κοιλια μου απο το φοβο μου και ειναι και αστειο γιατι με ρωτουσαν τα παιδια χθες στο σχολειο " ποναει η κοιλιτσα σου κυρια, μηπως να πας τουαλετα;" Ευτυχως που υπαρχουν και τα νηπια και διασκεδαζουν τη κατασταση! Απο την αλλη ολα για καποιο λογο γινονται και τωρα αγχωνομαι ακομα περισσοτερο γιατι θα βαφτισω τον ανηψιο μου το Νοεμβρη και ετσι οπως παμε μαλλον τοτε θα κανω εμβρυομεταφορα και δεν θα μπορω να ταξιδεψω - ο αδερφος μου ζει στη Ροδο! Συγγνωμη για το σεντονι αλλα δεν εχω και που αλλου να τα πω και να με καταλαβουν! Ολοι λεν πως παραλογιζομαι!

Καλημέρα και καλό μήνα!Όλα θα πάνε καλά!!!Τα αυτοκόλλητα γιατί ξεκολλάνε?Μήπως βάζεις κρέμες; Εγώ τα έβαζα στο πλάι πάνω από τον γοφό.Φιλια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Marla@ είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα!Όλα θα πάνε καλά!!!Τα αυτοκόλλητα γιατί ξεκολλάνε?Μήπως βάζεις κρέμες; Εγώ τα έβαζα στο πλάι πάνω από τον γοφό.Φιλια!

Οχι δε βαζω κρεμες αλλα επειδη κανω μαθημα σε νηπισγωγειο και δεν κανω στατικα πραγματα (45 λεπτα που ειναι η καθε ωρα) γιατι κανω αγγλικα χοροπηδαω το κανω πολυ μουσικινητικα το μαθημα ιδρωνω! Οπως λενε και οι νηπιαγωγινες ουτε γυμναστικη να εκανα. Τα εχω στη τσιτα δεν παιρνουν ανασα ουτε και εγω φυσικα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2022 at 12:46 ΜΜ, dreamy είπε:

Οχι δε βαζω κρεμες αλλα επειδη κανω μαθημα σε νηπισγωγειο και δεν κανω στατικα πραγματα (45 λεπτα που ειναι η καθε ωρα) γιατι κανω αγγλικα χοροπηδαω το κανω πολυ μουσικινητικα το μαθημα ιδρωνω! Οπως λενε και οι νηπιαγωγινες ουτε γυμναστικη να εκανα. Τα εχω στη τσιτα δεν παιρνουν ανασα ουτε και εγω φυσικα

Αχ, νομίζω και μια άλλη κοπέλα είχε θέμα με τα αυτοκόλλητα και της ξεκολλούσαν. Αυτή είχε χρησιμοποιήσει από πάνω κολλητική ταινία για να μην της πέφτουν, αν θυμάμαι καλά. 

Όσον αφορά στη βάφτιση, μην το σκέφτεσαι καν. Αν τότε κρίνει ο γιατρός και τότε συνεργαστεί κ το ενδομήτριο, δεν πειράζει. Τι να κάνουμε τώρα; Δυστυχώς δε γίνεται να τα βολευουμε όλα... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marina_86 είπε:

Αχ, νομίζω και μια άλλη κοπέλα είχε θέμα με τα αυτοκόλλητα και της ξεκολλούσαν. Αυτή είχε χρησιμοποιήσει από πάνω κολλητική ταινία για να μην της πέφτουν, αν θυμάμαι καλά. 

Όσον αφορά στη βάφτιση, μην το σκέφτεσαι καν. Αν τότε κρίνει ο γιατρός και τότε συνεργαστεί κ το ενδομήτριο, δεν πειράζει. Τι να κάνουμε τώρα; Δυστυχώς δε γίνεται να τα βολευουμε όλα... 

Αυτο εκανα και εγω εβαλα τσινια τσιρωτο απο επανω! 
Μακαρι να συνεργαστει το ενδομητριο οποτε αυτο γινει ακομα και στη βαφτιση τι να κανουμε! Εχει προτεραιοτητα αλλωστε!!Αυριο θα δουμε παλι ποσο θα μετρηθει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια ! Ημουν χρονια στο φορουμ 2 για την ακρίβεια και θα ηθελα να σας γραψω να παρετε θαρρος. Εκανα τη προσπαθεια μου με δανεικα στο τσιριγωτ πετυχα με την 1 προσπαθεια εκανα το παιδι μου. Ηταν η 1 με δανεικα ειχα κανει αλλες 2 με δικα μου αλλου σε αλλο κεντρο ειχα χαμηλη αμη ετών 38. Ο τσιριγ μου βρηκε δοτρια σε 2 μηνες πληρωσα 5000. Παρα πολυ καλος επιστήμονας αλλα απο χαρακτηρα απαραδεκτος και αυτος και η ομαδα του. Η συμπεριφορα του εχει να κανει αμα σε πηγαινει η Οχι. Αμα σε παει θα σου φερεται καλα αμα ομως δεν σε παει αστα να πανε. Αν εχετε γερα νευρα να το αντέξετε να πατε γιατι ειναι πολυ καλος επιστημονας.καλη επιτυχια σε ολες τις κοπελες ! 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να ξαναδουμε το ενδομητριο τριζωνικο και 6 με 6,5 σχεδον διπλασιαστηκε μεσα σε τρεις μερες. Συνεχιζουμε και Πεμπτη 13η μερα θα δουμε! Ευχομαι και ελπιζω να μη μας απογοητευσει!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, dreamy είπε:

Πηγα σημερα να ξαναδουμε το ενδομητριο τριζωνικο και 6 με 6,5 σχεδον διπλασιαστηκε μεσα σε τρεις μερες. Συνεχιζουμε και Πεμπτη 13η μερα θα δουμε! Ευχομαι και ελπιζω να μη μας απογοητευσει!

Πολύ καλή εξέλιξη! Άντε, μακάρι να συνεχίσει ανοδική πορεία. ;-) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. :smile:Εύχομαι όλες να είστε καλά και δυνατές! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και στην όλη διαδικασία γενικά. Στην αρχή αρνητική αλλά πλέον κατασταλαγμένη...επειδή διαβάζω για αρκετά φάρμακα για προετοιμασία... Ο δικός μου γιατρός, αν κατάλαβα σωστά, αφού μετρήσει το ενδομήτριο θα προχωρήσει στην έμβρυο μεταφορά χωρίς φάρμακα...έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...