Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

On 10/22/2022 at 2:15 PM, marina_86 said:

Κορίτσια με συγκινείτε πραγματικά! Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου. Όπως μου λέει κ ο γιατρός, για να μην πάρουν τα μυαλά μου αέρα, πάμε βήμα βήμα με συγκρατημένη αισιοδοξία. 

Θα ήθελα να σας πω ότι πάθαμε λίγο με τους δύο σάκους. Να εξηγήσω τον λόγο κ πολλές από εσάς θα με καταλάβουν ακριβώς. Θεωρούσα ότι ποτέ μα ποτέ δεν θα εμένα έγκυος. Ούτε σε ένα, οπότε το δύο δεν περνούσε καν από το μυαλό μου. Όχι μία μου φταίει το ενδομήτριο, όχι μία μου φταίνε τα έμβρυα, όχι μου φταίει η τύχη μας η μαύρη! Αφού σκεφτείτε ότι είχα πει στον γιατρό να βάλει κ τα 3 που είχαν περισσέψει "για να τελειώνουμε", όπως του είχα πει χαρακτηριστικά... Ευτυχώς αρνήθηκε!!! Οπότε το ότι έγινε εμφύτευση, το ότι έγινε κ στα δύο μου δημιουργεί μια ανακούφιση.

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να εξελιχθούν και τα δύο. Αλλά αυτό που με φοβίζει πάνω απ' όλα είναι μη γίνει κάτι και γυρίσω πάλι στο μηδέν. Ένα σενάριο που πάντα είναι πιθανό και πάντα το ίδιο τρομακτικό κ επίπονο... Κι αυτό το μηδέν κάποιες το έχουμε φάει κ με το κουτάλι κ με το μαχαιροπίρουνο. ❤️ 

Μαρίνα αααααααααα. Έχω προσπαθήσει πόσες φορές να γράψω από τη χοριακη σου ακομα κι όλο κάτι γινεται με μικράκι αφήνω κινητό και μετά φτου κι από την αρχή... Μπράβο μπράβο μπράβο!!! Μια εύκολη, τελειομηνη εγκυμοσύνη θα ευχηθώ κ να κρατήσεις αγκαλιά τα παιδάκια σου. Μέρα με τη μέρα. Αυτό έλεγα κι εγώ και ακόμα κ τωρα που κοιμάται αγκαλίτσα μουκάποιες φορές θαρρώ είναι όνειρο κ θα ξυπνήσω. Οοοοοοοοομμμμμμμμ από μένα κ πολλά φιλιαααααα

@chitanetaμου να σας ζήσει!!!! Γερος τυχερός κ χαρούμενοα!!!! ❤️❤️❤️❤️

@griaKotaμια μεγαααααλη αγκαλιά κι εύχομαι από. Εδώ κ. Πέρα όλα να γίνουν πιο εύκολα κ πετυχημένα. Φιλί κ οοοοοοοοοοομμμμμμ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

On 24/10/2022 at 9:49 ΠΜ, Neverstop είπε:

Καλημέρα και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! 

Ο συγκεκριμένος γυναικολόγος θα σε παρακολουθεί και στην εγκυμοσύνη? 

Που θα γεννήσεις με το καλό? Με ποια κλινική συνεργάζεται? 

Ο συγκεκριμένος γιατρός παρακολουθεί κ εγκυμοσύνες και συνεργάζεται με Γένεσις και Άγιο Λουκά. Δεν ξέρω αν συνεργάζεται και με κάποιο άλλο... Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μπει στη διαδικασία να ρωτήσω για κάτι τέτοιο. Το βλέπω πολύ μακριάααα!!! Χαχαχαχα 

On 24/10/2022 at 8:50 ΜΜ, Omorfi36 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Μπαίνω καθημερινά και διαβάζω τα νέα σας αλλά δεν ήμουν σίγουρη αν έπρεπε να γράψω τώρα η αν έπρεπε να περιμένω. Το Σάββατο έκανα χοριακη και ήταν 497!Ο γιατρός μου είπε να επαναλάβω την Πέμπτη! Είμαστε πάρα πολύ συγκρατημενοι κ οι δυο!Εγώ φοβάμαι πολύ έχω κάποιες ενοχλήσεις κ κατά διαστήματα τσιμπήματα χαμηλά. Δεν κάνω τπτ είμαι συνέχεια στο κρεβάτι καναπέ κ σήμερα ξεκίνησα δουλειά από το σπίτι βέβαια. 

 @Villi εσένα δε σε έπαιρνε, εμένα με πήρε μετά από 3 μέρες για να μου πει ότι ήταν επιτυχία εφόσον επιτευχθει η εμφύτευση και συμβαίνουν αυτά!Το γεγονός ότι το σπέρμα ήταν χάλια και κακώς που το κατέψυξαν ουτε καν!!

Δε ξέρω αν σε αυτή την προσπάθεια με αυτό τον γιατρό έχουν γίνει όλα σωστά. Έχω μια αμφιβολία γιατί δεν μου έκανε υστεροσκοπηση πριν την ετ μιας και είχα κάνει πέρσι και στον υπέρηχο δεν είδε κάτι.Αυτο που έχω να πω ότι απαντά άμεσα ο ίδιος στα μνμ και η μαία του, αυτό το γλυκό κορίτσι, μου έστειλε μνμ για τα νέα!

Έσπασες την μπάνκα!!!! Πάρα πολύ καλό και αισιόδοξο ξεκίνημα!!!!❤️❤️❤️ Όλα να πάνε καλά!!!❤️❤️❤️

πρίν από 31 λεπτά , Fili είπε:

Μαρίνα αααααααααα. Έχω προσπαθήσει πόσες φορές να γράψω από τη χοριακη σου ακομα κι όλο κάτι γινεται με μικράκι αφήνω κινητό και μετά φτου κι από την αρχή... Μπράβο μπράβο μπράβο!!! Μια εύκολη, τελειομηνη εγκυμοσύνη θα ευχηθώ κ να κρατήσεις αγκαλιά τα παιδάκια σου. Μέρα με τη μέρα. Αυτό έλεγα κι εγώ και ακόμα κ τωρα που κοιμάται αγκαλίτσα μουκάποιες φορές θαρρώ είναι όνειρο κ θα ξυπνήσω. Οοοοοοοοομμμμμμμμ από μένα κ πολλά φιλιαααααα

@chitanetaμου να σας ζήσει!!!! Γερος τυχερός κ χαρούμενοα!!!! ❤️❤️❤️❤️

@griaKotaμια μεγαααααλη αγκαλιά κι εύχομαι από. Εδώ κ. Πέρα όλα να γίνουν πιο εύκολα κ πετυχημένα. Φιλί κ οοοοοοοοοοομμμμμμ 

Αγαπημένη! Σε ευχαριστώ τόσο πολύ, πραγματικά. Όπως λες... μέρα μέρα και θα δούμε. ❤️❤️❤️ Να δώσεις ένα φιλάκι στο κουκλάκι σου κ από μένα!!!❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Fili said:

Μαρίνα αααααααααα. Έχω προσπαθήσει πόσες φορές να γράψω από τη χοριακη σου ακομα κι όλο κάτι γινεται με μικράκι αφήνω κινητό και μετά φτου κι από την αρχή... Μπράβο μπράβο μπράβο!!! Μια εύκολη, τελειομηνη εγκυμοσύνη θα ευχηθώ κ να κρατήσεις αγκαλιά τα παιδάκια σου. Μέρα με τη μέρα. Αυτό έλεγα κι εγώ και ακόμα κ τωρα που κοιμάται αγκαλίτσα μουκάποιες φορές θαρρώ είναι όνειρο κ θα ξυπνήσω. Οοοοοοοοομμμμμμμμ από μένα κ πολλά φιλιαααααα

@chitanetaμου να σας ζήσει!!!! Γερος τυχερός κ χαρούμενοα!!!! ❤️❤️❤️❤️

@griaKotaμια μεγαααααλη αγκαλιά κι εύχομαι από. Εδώ κ. Πέρα όλα να γίνουν πιο εύκολα κ πετυχημένα. Φιλί κ οοοοοοοοοοομμμμμμ 

Ευχαριστώ  Φιλη μου!

Και σεις να τον χαιρεστε!

Πράγματι...ακομα καποιες φορες δεν το πιστεύεις! 

Πολλά φιλιά και στος δυο❤️❤️❤️

Τελικά πότε γεννήθηκε ο μπεμπακος σας; 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Α καταλαβα. Οκ αν εχεις σκοπο να επιστρεψεις. Παντως δε φερθηκαν καλα. Αλλα οσο αφορα στην ετ σιγουρα ειναι καλυτερα να μη δουλευεις και να εισαι εντελως χαλαρη για ενα διαστημα. Εμενα και ο γιατροα της ετ και ο εμδοκρινολογος μου οταν τους ειπα οτι δε θα δουλευω στην ετ και μετα στην εγκυμοσυνη μου ειπαν πτο αυτα ηταν τα καλυτερα νεα που ακουσαν. Ευχομαι λοιπον να ειναι γουρλιδικη και για  σενα η ζωη στο σπιτι και να οδηγησει σε μια υπεροχη εγκυμοσυνη♥️

 

Κοριτσακι μου ευχομαι οι δυσκολοες της εγκυμοσυνης σου να εχουν να κανουν με αναλατωσουρες καο τετοια και οχι τιποτα πιο σοβαρο!

 

Συγχαρητηρια! Τελεια χοριακη!!!!! Καλους διπλασιασμους ευχομαι! Μου μυριζουν κ αλλα διδυμακια στην παρεα μας!

 

Η μπλε κοιλιτσα σου συντομα θα ξαναγινει ροζ και θα εχει μεσα τ@ μωρακ@ σου!!! Η αληθεια ειναι οτι η διαδικασια με δοτρια ειναι παρα πολυ πιο ευκολη απο την εξωσωματικη με δικα μας ωαρια! Οι προλουτεξ δεν μελανιαζουν καθολου το δερμα. Αυτη τη φορα λοιπον ολα θα πανε καλα και πολυ πιο ευκολα♥️

Η αλήθεια είναι οτι, απο τότε που το πήρα απόφαση για τη δωρεά έχω ηρεμήσει.. Ούτε αυτό το άγχος κάθε μήνα με την περίοδο (πότε και αν και πως και γιατί άργησε και γιατί ήρθε νωρίτερα κτλ) και άντε για ορμονολογικές και αν δεν είναι καλές να περιμένεις πάλι.. Χαμός. Και όλα αυτά για ελάχιστες πιθανότητες, που βασικά παίζει να ήταν και καμία δλδ (για την περίπτωσή μου μιλάω βέβαια..).Τώρα, και innohep θα κάνουμε και prolutex και κάνα τσάμικο θα πιαστούμε χεράκι χεράκι και θα χορεύουμε με το σύζυγο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μαρίνα μου σου εύχομαι να απολαύσεις μια ήρεμη και ανέφελη εγκυμοσύνη. chitaneta να σου ζήσει το παιδάκι σου και να είναι πάντα γερό και ευτυχισμένο. Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια καλά αποτελέσματα. Omorfi36, πολλά συγχαρητήρια! Έχουμε τον ίδιο γιατρό! 
Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά, δεν ξέρω ακριβώς πότε, μάλλον σε 10 μέρες περίπου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνατε με την δουλειά μετά την εμβρυομεταφορά. Επειδή δουλεύω σε έναν μικρό οργανισμό και όλα μαθαίνονται, δεν ξέρω τι να κάνω. Ο γιατρός μπορεί να μου δώσει χαρτί για κάτι άλλο.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, LeneL είπε:

Η αλήθεια είναι οτι, απο τότε που το πήρα απόφαση για τη δωρεά έχω ηρεμήσει.. Ούτε αυτό το άγχος κάθε μήνα με την περίοδο (πότε και αν και πως και γιατί άργησε και γιατί ήρθε νωρίτερα κτλ) και άντε για ορμονολογικές και αν δεν είναι καλές να περιμένεις πάλι.. Χαμός. Και όλα αυτά για ελάχιστες πιθανότητες, που βασικά παίζει να ήταν και καμία δλδ (για την περίπτωσή μου μιλάω βέβαια..).Τώρα, και innohep θα κάνουμε και prolutex και κάνα τσάμικο θα πιαστούμε χεράκι χεράκι και θα χορεύουμε με το σύζυγο!

Μπράβο κορίτσι, έτσι πρέπει … ηθικό ακμαίο, χιούμορ, χέρι χέρι με το ταίρι κι όλα θα πάνε καλά. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. 

πρίν από 50 λεπτά , eir&alex είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μαρίνα μου σου εύχομαι να απολαύσεις μια ήρεμη και ανέφελη εγκυμοσύνη. chitaneta να σου ζήσει το παιδάκι σου και να είναι πάντα γερό και ευτυχισμένο. Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια καλά αποτελέσματα. Omorfi36, πολλά συγχαρητήρια! Έχουμε τον ίδιο γιατρό! 
Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά, δεν ξέρω ακριβώς πότε, μάλλον σε 10 μέρες περίπου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνατε με την δουλειά μετά την εμβρυομεταφορά. Επειδή δουλεύω σε έναν μικρό οργανισμό και όλα μαθαίνονται, δεν ξέρω τι να κάνω. Ο γιατρός μπορεί να μου δώσει χαρτί για κάτι άλλο.

Καλησπέρα, μπορεί να σου δώσει χαρτί για κατι άλλο αλλά ειναι πολύ λιγότερες οι μέρες. Εμενα ο Κουρ μου είχε γράψει τέσσερις μέρες οτι ειχα ένα άσχετο γυναικολογικο πρόβλημα και τις υπόλοιπες μέρες πήρα κανονική άδεια.  Το πόσες μέρες θα χρειαστείς εξαρτάται και απο τη μέρα της εβδομαδασ που θα κάνεις την ετ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eir&alex είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μαρίνα μου σου εύχομαι να απολαύσεις μια ήρεμη και ανέφελη εγκυμοσύνη. chitaneta να σου ζήσει το παιδάκι σου και να είναι πάντα γερό και ευτυχισμένο. Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια καλά αποτελέσματα. Omorfi36, πολλά συγχαρητήρια! Έχουμε τον ίδιο γιατρό! 
Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά, δεν ξέρω ακριβώς πότε, μάλλον σε 10 μέρες περίπου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνατε με την δουλειά μετά την εμβρυομεταφορά. Επειδή δουλεύω σε έναν μικρό οργανισμό και όλα μαθαίνονται, δεν ξέρω τι να κάνω. Ο γιατρός μπορεί να μου δώσει χαρτί για κάτι άλλο.

Πήρα άλλες άδειες  (άδεια ασθένειας παιδιού και κανονική ) μέχρι τον 1ο υπέρηχο (Περίπου 15 μερες μετά την εμβρυομεταφορα), δεν έκανα χρήση της ειδικής άδειας για εξωσωματική για να αποφύγω σχόλια. Μετά τον υπέρηχο  ενημέρωσα αναγκαστικά τον προϊστάμενο και πήρα αναρρωτική  για επαπειλούμενη κύηση. Είμαι δημόσιος υπάλληλος  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eir&alex είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μαρίνα μου σου εύχομαι να απολαύσεις μια ήρεμη και ανέφελη εγκυμοσύνη. chitaneta να σου ζήσει το παιδάκι σου και να είναι πάντα γερό και ευτυχισμένο. Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια καλά αποτελέσματα. Omorfi36, πολλά συγχαρητήρια! Έχουμε τον ίδιο γιατρό! 
Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά, δεν ξέρω ακριβώς πότε, μάλλον σε 10 μέρες περίπου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνατε με την δουλειά μετά την εμβρυομεταφορά. Επειδή δουλεύω σε έναν μικρό οργανισμό και όλα μαθαίνονται, δεν ξέρω τι να κάνω. Ο γιατρός μπορεί να μου δώσει χαρτί για κάτι άλλο.

@eir&alex Συζήτησε το μαζί του κ είμαι σίγουρη θα σε βοηθήσουν.Εμενα με βοήθησε πολύ. Εγω το είχα οργάνωσει έτσι ώστε να πάρω άδεια από Πέμπτη (μέρα ετ)μέχρι και Τετάρτη που ταξίδεψα.Νομιζω οι πρώτες 3-5 μέρες θέλουν ξεκούραση μετά σιγά σιγά μπορείς να επιστρέψεις. πιστεύω αν είναι να γίνει θα γίνει!!πέρσι με τα δικά μου έκατσα 10 μέρες στο κρεβάτι και που θετικό αποτέλεσμα κατέληξε σε βιοχημικη.Επισης ενώ πέρσι το ήξεραν γονεις,αδέρφια κ κάτι φίλοι, φέτος πουθενά!!!τις ενέσεις μου τις κάνει ο άνδρας και έχουμε ησυχάσει!Με επαιρνε η πεθερα μου καθε μιση ώρα πόσο ήταν η χοριακη!Προσπάθησε να το κρατήσεις όσο περισσότερο γίνεται σε κλειστό κύκλο οχι για το κουτσομπολιό γιατί αυτό υπάρχει έτσι κ αλλιώς απλά για να μη πιεζεσαι εσύ!!Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να μου γράψει για κάτι άσχετο γυναικολογικό. Και εγώ δημόσιος υπάλληλος είμαι και έως 6 ημέρες τις καλύπτω. Απλά σήμερα έμαθα ότι θα λείπει και άλλη μία συνάδελφος για κάτι ιατρικό και θα είμαι μόνη μου στο γραφείο και αναγκαστικά πρέπει να βρεθεί άλλο άτομο να με αντικαταστήσει. Για αυτό αγχώθηκα λιγάκι. 
Εμείς έχουμε αποφασίσει να μην το πούμε πουθενά, μόνο ο αδελφός μου το ξέρει επειδή είναι γιατρός. Στις προηγούμενες εξωσωματικές που το ήξεραν οι γονείς μας και κάποιοι φίλοι, μου ήταν πολύ δύσκολο που με ρώταγαν για την αποτυχία. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, eir&alex είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να μου γράψει για κάτι άσχετο γυναικολογικό. Και εγώ δημόσιος υπάλληλος είμαι και έως 6 ημέρες τις καλύπτω. Απλά σήμερα έμαθα ότι θα λείπει και άλλη μία συνάδελφος για κάτι ιατρικό και θα είμαι μόνη μου στο γραφείο και αναγκαστικά πρέπει να βρεθεί άλλο άτομο να με αντικαταστήσει. Για αυτό αγχώθηκα λιγάκι. 
Εμείς έχουμε αποφασίσει να μην το πούμε πουθενά, μόνο ο αδελφός μου το ξέρει επειδή είναι γιατρός. Στις προηγούμενες εξωσωματικές που το ήξεραν οι γονείς μας και κάποιοι φίλοι, μου ήταν πολύ δύσκολο που με ρώταγαν για την αποτυχία. 

Αν σας πω τι πέρασα εγώ...Δουλεύω σε νοσοκομείο σε καίρια θέση!!Η απουσία μου ήταν καθοριστική.Εννοειται ότι το είχαν μάθει όλοι και δεν μου έφτανε η αγωνία μου ,σκεφτόμουν ότι σε περίπτωση αποτυχίας θα γύριζα πίσω και θα έπρεπε υπομονετικά να δέχομαι τις παρηγορητικες κουβέντες... Ήταν και το άλλο!!Η μη επιστροφή μου θα σήμαινε επιτυχία!! Όπως και έγινε!!Και ποια ήταν η συνέπεια; Άρχισε να διαδίδεται ότι είμαι έγκυος ενώ εγώ δεν το είχα πει ούτε σε στενούς συγγενείς... Όσο το σκέφτομαι... Ευτυχώς πήγαν όλα καλά!! Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να ανταπεξέλθω σε διαφορετικό σενάριο... Σας κούρασα αλλά τα θυμήθηκα με τον προβληματισμό σου και μου βγήκαν! Καλή επιτυχία!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα!

Μετά από ένα περίεργο διάστημα 4 μηνών επανέρχομαι (σας παρακολουθούσα όμως) μιας και αύριο κλείσαμε επιτέλους το ραντεβού για να ξεκινήσουμε τη διαδικασία. Συγνωμη για το σεντόνι που θα ακολουθήσει.

Αρχικά άπειρα συγχαρητήρια  στα κορίτσια που έχουν τόσο όμορφα νέα! Με το Καλο να κυλήσουν ολα πανέμορφα! Μπραβο σας!!
@marina_86 Συγχαρητήρια για τα πανέμορφα νέα σου! Ολα να πάνε καλά και να το χαρείς κοριτσι μου. Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τον χρόνο που είχες διαθέσει πριν λίγους μήνες για να με κατατοπισετε  μαζί με την @Viv37

Προσπάθησα να βάλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά για να μπορέσω να βρω έναν μπούσουλα και να μην με καταβάλει το άγχος. Συγνωμη που θα επαναλάβω την ιστορία μου. Ειμαι 41 και πλέον σε εμμηνόπαυση (από πέρσι τον Αύγουστο καθόλου περίοδος) σαν αποτέλεσμα  ιστορικού κακοήθειας. Από τα 36 έπαιρνα cyclacur για να εχω κύκλο, όμως κάποια στιγμή και με αυτά δεν ερχότανε καθόλου. Πέρσι την άνοιξη σε έναν τυχαίο έλεγχο σε έναν από τους πολλούς εξωσωματικούς  που ειχα επισκεφθεί προέκυψε ένα ωάριο με φ.κ το οποίο γονιμοποιήθηκε και έτσι κάναμε την εμβρυομεταφορά. Δυστυχώς δεν προχώρησε. Και εκεί που είχαμε πει οτι θα ξαναπροσπαθουσαμε, πέρσι τον Οκτώβρη σε έναν έλεγχο ρουτινας μου βρήκαν κάτι ύποπτο  στον μαστό. Έκανα χειρουργείο και βιοψία έδειξε έναν μαστό που πρεπει να ειναι σε παρακολούθηση. Δεν σας κρύβω οτι όλο αυτο μου ξύπνησε μνήμες από το παρελθόν (αφού το οτι ξεπέρασα μια μορφή παιδικού επιθετικού καρκίνου ειναι θαύμα και το οτι ζω το οφείλω στον Θεό μας). Η μαστολογος λοιπόν ήταν κάθετη στη συνέχεια χορήγησης ορμονών επι συνεχόμενης βάσης. Όμως μου επιτρέπει (αφού έκανα τωρα έλεγχο) να κάνω μια προσπάθεια. Να θυμίσω σε αυτο το σημείο οτι μας αξίωσε ο Θεός να αποκτήσουμε ενα παιδάκι με φυσιολογική σύλληψη (ειναι 8 χρονων τωρα). Όμως δεν θέλω να ακουστω αχάριστη και αγνώμων σε αυτά που εχω, αλλα εχω τέτοια μεγάλη θέληση για δεύτερο που ηθελα τόσο πολυ να το προσπαθήσω. Όλοι βέβαια με κατέκριναν για αυτο το γεγονός γιατί μου έλεγαν οτι πάω κόντρα στη φυση. Έτσι έπαψα να το συζητάω και κανεις δεν ξερει τι έχουμε αποφασίσει να κάνουμε. Ακόμα και ο σύζυγος μου είχε ενδοιασμούς γιατί φοβάται για την υγεία μου. Γι’αυτο σε προηγούμενη μου ανάρτηση ανέφερα οτι θα προσπαθήσουμε δυστυχώς μια φορά. Αφενός δεν μπορώ να μπαίνω σε θεραπεία ορμονών για μεγάλο διάστημα και αφετέρου το οικονομικό ειναι ενα τεράστιο θέμα.

Ξέρω πολλές από εσάς έχετε προσπαθήσει ξανα και ξανα, με απίστευτη ψυχολογική, σωματική και οικονομική κούραση. Και εγω τι περιμενω με μια φορά; Ξέρετε όμως, ακόμα και αν δεν πάει καλά, όταν περάσουν τα χρονια και θα το σκέφτομαι, θα λέω οτι έστω μια φορά προσπάθησα με δωρεά ωαρίου. 

Εννοείται οτι ο εξωσωματικός (με αυτόν που έκανα πέρσι την προσπάθεια) ήταν ενημερος από την αρχή για τα πάντα και εκείνος με απέρριψε στο να κάνω προσπάθεια αν δεν έπαιρνα όλες τις απόψεις των γιατρών που χρειαζότανε. Όταν είπαμε οτι θα ξεκινήσουμε αρχές Ιουνίου, ο σύζυγος μου κόλλησε COVID και μετά το ένα έφερε το άλλο κι έτσι πέρασαν 4 μήνες.

Και αύριο έχουμε το ραντεβού Ηλεία τα χαρτιά και για προκαταβολή.

Μου είπατε να το ψαξω με τον γιατρό που θα κατέληγα. Να σας πω την αλήθεια δεν το έκανα γιατί νιώθω παρα πολυ άνετα με τον συγκεκριμένο. Δεν ξέρω αν με βλέπει σαν πορτοφόλι (δεν κοστίζει και λίγα όλη η διαδικασία), δεν ξέρω τι εμπειρία έχει στη δωρεά, όμως κάτι μέσα μου δεν ήθελε να πάει αλλού (ειχα κουραστεί πέρσι απίστευτα από τους διάφορους)

Τα ερωτήματα μου τωρα για να προσπαθήσω να πάω διαβασμένη, από την εμπειρία σας, ειναι διάφορα. Αρχικά το ενδομήτριο μου σε πρόσφατη εξέταση υπερήχου ειναι σούπερ λεπτό. Αυτο δηλαδή φτιάχνεται;

Όσον αφορά τις εξετάσεις της δότριας ειναι συγκεκριμένο το πρωτόκολλο που ακολουθείται; Ή μπορώ και εγώ να ζητήσω κάτι άλλο;

Τα έμβρυα τα θελουμε σε βλαστοκυστες μόνο; Αυτο το αποφασίζει ο γιατρος ή μπορώ να το ζητήσω; 
αυριο θα δώσει ο σύζυγος σπερμα (πήγαμε και σε ανδρολογο, ολα καλά) που από οτι καταλαβαίνω θα πάει για κατάψυξη. Όμως από οτι καταλαβαίνω δεν το θελουμε αυτο σωστά; Ειναι καλύτερο το φρέσκο; Να επιμείνω; 
Μου είπε οτι δεν υπάρχει αναμονή στο θέμα της δότριας. Ειναι λογικό αυτο; Επειδή διάβαζα πάντα για μεγάλη αναμονή.

Απο την εμπειρία σας πάλι, η δικιά μου προετοιμασία θα πάρει καιρό; Κατάλαβα από αυτά που διαβάζω στην ομάδα οτι υπάρχει ένα γενικό πρωτόκολλο, και εξαρτάται από τον γιατρό πως θα το προσαρμόσει σε εμένα, αλλα λέω μήπως πρεπει να προσέξω κάτι;

Χιλια Συγνωμη που σας κούρασα και για τυχόν επανάληψη σε ερωτήσεις…Όλο κου έρχονται πράγματα στο μυαλό που ειμαι σίγουρη οτι μπορεί να τα έχετε απαντήσει χίλιες φορές.

Συγνώμη.

Σας ευχαριστώ!

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, eir&alex είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μαρίνα μου σου εύχομαι να απολαύσεις μια ήρεμη και ανέφελη εγκυμοσύνη. chitaneta να σου ζήσει το παιδάκι σου και να είναι πάντα γερό και ευτυχισμένο. Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια καλά αποτελέσματα. Omorfi36, πολλά συγχαρητήρια! Έχουμε τον ίδιο γιατρό! 
Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά, δεν ξέρω ακριβώς πότε, μάλλον σε 10 μέρες περίπου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνατε με την δουλειά μετά την εμβρυομεταφορά. Επειδή δουλεύω σε έναν μικρό οργανισμό και όλα μαθαίνονται, δεν ξέρω τι να κάνω. Ο γιατρός μπορεί να μου δώσει χαρτί για κάτι άλλο.

Σου εύχομαι όλα να πάνε τέλεια με το καλό να δεχτείς το μωράκι-α σου. Επειδή κ εγώ δουλεύω σε ένα κατάστημα που δεν γνωρίζουν τη λέξη ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και η υποδιευθύντρια μας δυστυχώς τις γυναίκες που έχουν πει ότι έχουν προχωρήσει σε εξωσωματική τις συμπεριφέρεται με πολύ άσχημο και χυδαίο τρόπο.... εγώ αναγκαστικά και είπα ψέματα ότι πιάστηκε η μέση Μ κ έλειψα για 15 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, eir&alex είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μαρίνα μου σου εύχομαι να απολαύσεις μια ήρεμη και ανέφελη εγκυμοσύνη. chitaneta να σου ζήσει το παιδάκι σου και να είναι πάντα γερό και ευτυχισμένο. Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια καλά αποτελέσματα. Omorfi36, πολλά συγχαρητήρια! Έχουμε τον ίδιο γιατρό! 
Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά, δεν ξέρω ακριβώς πότε, μάλλον σε 10 μέρες περίπου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνατε με την δουλειά μετά την εμβρυομεταφορά. Επειδή δουλεύω σε έναν μικρό οργανισμό και όλα μαθαίνονται, δεν ξέρω τι να κάνω. Ο γιατρός μπορεί να μου δώσει χαρτί για κάτι άλλο.

Καλημέρα, εγώ πήρα το χαρτί κανονικά της εξωσωματικής 7 εργάσιμες. Δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα και δεν ήθελα να πω ψέματα και μετά να αποκαλυφθεί η αλήθεια. Τελικά δεν είχα θετικό αποτέλεσμα στην ετ οπότε δε με ρώτησε και κανείς. Πλέον δεν με νοιάζουν τα σχόλια των άλλων και έχω ξεπεράσει και το γεγονός του τι θα πω. Δε λέω τίποτε και τους βάζω απλά στη θέση τους εάν νιώσω άβολα. 

12 ώρες πρίν, Angie81 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Μετά από ένα περίεργο διάστημα 4 μηνών επανέρχομαι (σας παρακολουθούσα όμως) μιας και αύριο κλείσαμε επιτέλους το ραντεβού για να ξεκινήσουμε τη διαδικασία. Συγνωμη για το σεντόνι που θα ακολουθήσει.

Αρχικά άπειρα συγχαρητήρια  στα κορίτσια που έχουν τόσο όμορφα νέα! Με το Καλο να κυλήσουν ολα πανέμορφα! Μπραβο σας!!
@marina_86 Συγχαρητήρια για τα πανέμορφα νέα σου! Ολα να πάνε καλά και να το χαρείς κοριτσι μου. Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τον χρόνο που είχες διαθέσει πριν λίγους μήνες για να με κατατοπισετε  μαζί με την @Viv37

Προσπάθησα να βάλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά για να μπορέσω να βρω έναν μπούσουλα και να μην με καταβάλει το άγχος. Συγνωμη που θα επαναλάβω την ιστορία μου. Ειμαι 41 και πλέον σε εμμηνόπαυση (από πέρσι τον Αύγουστο καθόλου περίοδος) σαν αποτέλεσμα  ιστορικού κακοήθειας. Από τα 36 έπαιρνα cyclacur για να εχω κύκλο, όμως κάποια στιγμή και με αυτά δεν ερχότανε καθόλου. Πέρσι την άνοιξη σε έναν τυχαίο έλεγχο σε έναν από τους πολλούς εξωσωματικούς  που ειχα επισκεφθεί προέκυψε ένα ωάριο με φ.κ το οποίο γονιμοποιήθηκε και έτσι κάναμε την εμβρυομεταφορά. Δυστυχώς δεν προχώρησε. Και εκεί που είχαμε πει οτι θα ξαναπροσπαθουσαμε, πέρσι τον Οκτώβρη σε έναν έλεγχο ρουτινας μου βρήκαν κάτι ύποπτο  στον μαστό. Έκανα χειρουργείο και βιοψία έδειξε έναν μαστό που πρεπει να ειναι σε παρακολούθηση. Δεν σας κρύβω οτι όλο αυτο μου ξύπνησε μνήμες από το παρελθόν (αφού το οτι ξεπέρασα μια μορφή παιδικού επιθετικού καρκίνου ειναι θαύμα και το οτι ζω το οφείλω στον Θεό μας). Η μαστολογος λοιπόν ήταν κάθετη στη συνέχεια χορήγησης ορμονών επι συνεχόμενης βάσης. Όμως μου επιτρέπει (αφού έκανα τωρα έλεγχο) να κάνω μια προσπάθεια. Να θυμίσω σε αυτο το σημείο οτι μας αξίωσε ο Θεός να αποκτήσουμε ενα παιδάκι με φυσιολογική σύλληψη (ειναι 8 χρονων τωρα). Όμως δεν θέλω να ακουστω αχάριστη και αγνώμων σε αυτά που εχω, αλλα εχω τέτοια μεγάλη θέληση για δεύτερο που ηθελα τόσο πολυ να το προσπαθήσω. Όλοι βέβαια με κατέκριναν για αυτο το γεγονός γιατί μου έλεγαν οτι πάω κόντρα στη φυση. Έτσι έπαψα να το συζητάω και κανεις δεν ξερει τι έχουμε αποφασίσει να κάνουμε. Ακόμα και ο σύζυγος μου είχε ενδοιασμούς γιατί φοβάται για την υγεία μου. Γι’αυτο σε προηγούμενη μου ανάρτηση ανέφερα οτι θα προσπαθήσουμε δυστυχώς μια φορά. Αφενός δεν μπορώ να μπαίνω σε θεραπεία ορμονών για μεγάλο διάστημα και αφετέρου το οικονομικό ειναι ενα τεράστιο θέμα.

Ξέρω πολλές από εσάς έχετε προσπαθήσει ξανα και ξανα, με απίστευτη ψυχολογική, σωματική και οικονομική κούραση. Και εγω τι περιμενω με μια φορά; Ξέρετε όμως, ακόμα και αν δεν πάει καλά, όταν περάσουν τα χρονια και θα το σκέφτομαι, θα λέω οτι έστω μια φορά προσπάθησα με δωρεά ωαρίου. 

Εννοείται οτι ο εξωσωματικός (με αυτόν που έκανα πέρσι την προσπάθεια) ήταν ενημερος από την αρχή για τα πάντα και εκείνος με απέρριψε στο να κάνω προσπάθεια αν δεν έπαιρνα όλες τις απόψεις των γιατρών που χρειαζότανε. Όταν είπαμε οτι θα ξεκινήσουμε αρχές Ιουνίου, ο σύζυγος μου κόλλησε COVID και μετά το ένα έφερε το άλλο κι έτσι πέρασαν 4 μήνες.

Και αύριο έχουμε το ραντεβού Ηλεία τα χαρτιά και για προκαταβολή.

Μου είπατε να το ψαξω με τον γιατρό που θα κατέληγα. Να σας πω την αλήθεια δεν το έκανα γιατί νιώθω παρα πολυ άνετα με τον συγκεκριμένο. Δεν ξέρω αν με βλέπει σαν πορτοφόλι (δεν κοστίζει και λίγα όλη η διαδικασία), δεν ξέρω τι εμπειρία έχει στη δωρεά, όμως κάτι μέσα μου δεν ήθελε να πάει αλλού (ειχα κουραστεί πέρσι απίστευτα από τους διάφορους)

Τα ερωτήματα μου τωρα για να προσπαθήσω να πάω διαβασμένη, από την εμπειρία σας, ειναι διάφορα. Αρχικά το ενδομήτριο μου σε πρόσφατη εξέταση υπερήχου ειναι σούπερ λεπτό. Αυτο δηλαδή φτιάχνεται;

Όσον αφορά τις εξετάσεις της δότριας ειναι συγκεκριμένο το πρωτόκολλο που ακολουθείται; Ή μπορώ και εγώ να ζητήσω κάτι άλλο;

Τα έμβρυα τα θελουμε σε βλαστοκυστες μόνο; Αυτο το αποφασίζει ο γιατρος ή μπορώ να το ζητήσω; 
αυριο θα δώσει ο σύζυγος σπερμα (πήγαμε και σε ανδρολογο, ολα καλά) που από οτι καταλαβαίνω θα πάει για κατάψυξη. Όμως από οτι καταλαβαίνω δεν το θελουμε αυτο σωστά; Ειναι καλύτερο το φρέσκο; Να επιμείνω; 
Μου είπε οτι δεν υπάρχει αναμονή στο θέμα της δότριας. Ειναι λογικό αυτο; Επειδή διάβαζα πάντα για μεγάλη αναμονή.

Απο την εμπειρία σας πάλι, η δικιά μου προετοιμασία θα πάρει καιρό; Κατάλαβα από αυτά που διαβάζω στην ομάδα οτι υπάρχει ένα γενικό πρωτόκολλο, και εξαρτάται από τον γιατρό πως θα το προσαρμόσει σε εμένα, αλλα λέω μήπως πρεπει να προσέξω κάτι;

Χιλια Συγνωμη που σας κούρασα και για τυχόν επανάληψη σε ερωτήσεις…Όλο κου έρχονται πράγματα στο μυαλό που ειμαι σίγουρη οτι μπορεί να τα έχετε απαντήσει χίλιες φορές.

Συγνώμη.

Σας ευχαριστώ!

 

Καλημέρα και καλή επιτυχία εύχομαι! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και εύχομαι να μπορέσεις να πραγματοποιήσεις την επιθυμία σου για ένα δεύτερο. Λοιπόν, κάθε γυναίκα είναι μοναδική και έτσι θα πρέπει να μας αντιμετωπίζουν και οι γιατροί μας. Το πρωτόκολλο που θα ακολουθήσεις θα το καθορίσει ο γιατρός λαμβάνοντας βέβαια υπόψιν και το θέμα που είχες με το μαστό. Ας μην ξεχνάμε ότι προτεραιότητα είναι η υγεία της μητέρας! Απ όσα διάβασα με προβλημάτισε μόνο η κατάψυξη του σπέρματος. Υπάρχει λόγος που θα το καταψύξετε? Σε σχέση με την αναμονή και στη δίκη μου περίπτωση αμέσως βρήκαμε δότρια χωρίς να περιμένω καθόλου. Μη σε ανησυχεί λοιπόν αυτό. Εφόσον έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου καλά έκανες και δεν έψαξες κάτι άλλο. Εγώ πιστεύω ότι η ψυχολογία μας παίζει καθοριστικό ρόλο στο αποτέλεσμα και το να νιώθουμε άνετα με το γιατρό μας είναι πολύ σημαντικό. Σου εύχομαι καλή επιτυχία! 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Angie81 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Μετά από ένα περίεργο διάστημα 4 μηνών επανέρχομαι (σας παρακολουθούσα όμως) μιας και αύριο κλείσαμε επιτέλους το ραντεβού για να ξεκινήσουμε τη διαδικασία. Συγνωμη για το σεντόνι που θα ακολουθήσει.

Αρχικά άπειρα συγχαρητήρια  στα κορίτσια που έχουν τόσο όμορφα νέα! Με το Καλο να κυλήσουν ολα πανέμορφα! Μπραβο σας!!
@marina_86 Συγχαρητήρια για τα πανέμορφα νέα σου! Ολα να πάνε καλά και να το χαρείς κοριτσι μου. Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τον χρόνο που είχες διαθέσει πριν λίγους μήνες για να με κατατοπισετε  μαζί με την @Viv37

Προσπάθησα να βάλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά για να μπορέσω να βρω έναν μπούσουλα και να μην με καταβάλει το άγχος. Συγνωμη που θα επαναλάβω την ιστορία μου. Ειμαι 41 και πλέον σε εμμηνόπαυση (από πέρσι τον Αύγουστο καθόλου περίοδος) σαν αποτέλεσμα  ιστορικού κακοήθειας. Από τα 36 έπαιρνα cyclacur για να εχω κύκλο, όμως κάποια στιγμή και με αυτά δεν ερχότανε καθόλου. Πέρσι την άνοιξη σε έναν τυχαίο έλεγχο σε έναν από τους πολλούς εξωσωματικούς  που ειχα επισκεφθεί προέκυψε ένα ωάριο με φ.κ το οποίο γονιμοποιήθηκε και έτσι κάναμε την εμβρυομεταφορά. Δυστυχώς δεν προχώρησε. Και εκεί που είχαμε πει οτι θα ξαναπροσπαθουσαμε, πέρσι τον Οκτώβρη σε έναν έλεγχο ρουτινας μου βρήκαν κάτι ύποπτο  στον μαστό. Έκανα χειρουργείο και βιοψία έδειξε έναν μαστό που πρεπει να ειναι σε παρακολούθηση. Δεν σας κρύβω οτι όλο αυτο μου ξύπνησε μνήμες από το παρελθόν (αφού το οτι ξεπέρασα μια μορφή παιδικού επιθετικού καρκίνου ειναι θαύμα και το οτι ζω το οφείλω στον Θεό μας). Η μαστολογος λοιπόν ήταν κάθετη στη συνέχεια χορήγησης ορμονών επι συνεχόμενης βάσης. Όμως μου επιτρέπει (αφού έκανα τωρα έλεγχο) να κάνω μια προσπάθεια. Να θυμίσω σε αυτο το σημείο οτι μας αξίωσε ο Θεός να αποκτήσουμε ενα παιδάκι με φυσιολογική σύλληψη (ειναι 8 χρονων τωρα). Όμως δεν θέλω να ακουστω αχάριστη και αγνώμων σε αυτά που εχω, αλλα εχω τέτοια μεγάλη θέληση για δεύτερο που ηθελα τόσο πολυ να το προσπαθήσω. Όλοι βέβαια με κατέκριναν για αυτο το γεγονός γιατί μου έλεγαν οτι πάω κόντρα στη φυση. Έτσι έπαψα να το συζητάω και κανεις δεν ξερει τι έχουμε αποφασίσει να κάνουμε. Ακόμα και ο σύζυγος μου είχε ενδοιασμούς γιατί φοβάται για την υγεία μου. Γι’αυτο σε προηγούμενη μου ανάρτηση ανέφερα οτι θα προσπαθήσουμε δυστυχώς μια φορά. Αφενός δεν μπορώ να μπαίνω σε θεραπεία ορμονών για μεγάλο διάστημα και αφετέρου το οικονομικό ειναι ενα τεράστιο θέμα.

Ξέρω πολλές από εσάς έχετε προσπαθήσει ξανα και ξανα, με απίστευτη ψυχολογική, σωματική και οικονομική κούραση. Και εγω τι περιμενω με μια φορά; Ξέρετε όμως, ακόμα και αν δεν πάει καλά, όταν περάσουν τα χρονια και θα το σκέφτομαι, θα λέω οτι έστω μια φορά προσπάθησα με δωρεά ωαρίου. 

Εννοείται οτι ο εξωσωματικός (με αυτόν που έκανα πέρσι την προσπάθεια) ήταν ενημερος από την αρχή για τα πάντα και εκείνος με απέρριψε στο να κάνω προσπάθεια αν δεν έπαιρνα όλες τις απόψεις των γιατρών που χρειαζότανε. Όταν είπαμε οτι θα ξεκινήσουμε αρχές Ιουνίου, ο σύζυγος μου κόλλησε COVID και μετά το ένα έφερε το άλλο κι έτσι πέρασαν 4 μήνες.

Και αύριο έχουμε το ραντεβού Ηλεία τα χαρτιά και για προκαταβολή.

Μου είπατε να το ψαξω με τον γιατρό που θα κατέληγα. Να σας πω την αλήθεια δεν το έκανα γιατί νιώθω παρα πολυ άνετα με τον συγκεκριμένο. Δεν ξέρω αν με βλέπει σαν πορτοφόλι (δεν κοστίζει και λίγα όλη η διαδικασία), δεν ξέρω τι εμπειρία έχει στη δωρεά, όμως κάτι μέσα μου δεν ήθελε να πάει αλλού (ειχα κουραστεί πέρσι απίστευτα από τους διάφορους)

Τα ερωτήματα μου τωρα για να προσπαθήσω να πάω διαβασμένη, από την εμπειρία σας, ειναι διάφορα. Αρχικά το ενδομήτριο μου σε πρόσφατη εξέταση υπερήχου ειναι σούπερ λεπτό. Αυτο δηλαδή φτιάχνεται;

Όσον αφορά τις εξετάσεις της δότριας ειναι συγκεκριμένο το πρωτόκολλο που ακολουθείται; Ή μπορώ και εγώ να ζητήσω κάτι άλλο;

Τα έμβρυα τα θελουμε σε βλαστοκυστες μόνο; Αυτο το αποφασίζει ο γιατρος ή μπορώ να το ζητήσω; 
αυριο θα δώσει ο σύζυγος σπερμα (πήγαμε και σε ανδρολογο, ολα καλά) που από οτι καταλαβαίνω θα πάει για κατάψυξη. Όμως από οτι καταλαβαίνω δεν το θελουμε αυτο σωστά; Ειναι καλύτερο το φρέσκο; Να επιμείνω; 
Μου είπε οτι δεν υπάρχει αναμονή στο θέμα της δότριας. Ειναι λογικό αυτο; Επειδή διάβαζα πάντα για μεγάλη αναμονή.

Απο την εμπειρία σας πάλι, η δικιά μου προετοιμασία θα πάρει καιρό; Κατάλαβα από αυτά που διαβάζω στην ομάδα οτι υπάρχει ένα γενικό πρωτόκολλο, και εξαρτάται από τον γιατρό πως θα το προσαρμόσει σε εμένα, αλλα λέω μήπως πρεπει να προσέξω κάτι;

Χιλια Συγνωμη που σας κούρασα και για τυχόν επανάληψη σε ερωτήσεις…Όλο κου έρχονται πράγματα στο μυαλό που ειμαι σίγουρη οτι μπορεί να τα έχετε απαντήσει χίλιες φορές.

Συγνώμη.

Σας ευχαριστώ!

 

Καλημέρα σου, εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου. Θα προσπαθήσω να απαντήσω τα ερωτήματα σου μέσα απο τις δικές μου εμπειρίες. Καταρχήν για το ενδομήτριο, αν δεν κάνεις απο μόνη σου ωορηξια και δεν παράγεις οιστρογόνα δεν θα μπορούσε να είναι παχύ, επομένως με την κατάλληλη αγωγή θα παχύνει. Εμένα ο δικός μου γιατρός μου έδωσε διάφορα σχήματα δοκιμαστικά σε διάστημα πέντε μηνών προκειμένου να βρει αυτό στο οποίο είχα καλύτερη ανταπόκριση. 
Νομιζω οτι οι εξετάσεις που γίνονται στις δότριες ειναι στάνταρ, εγώ δεν ζήτησα κατι επιπλέον αλλα σε καθε περίπτωση ρώτησε το γιατρό, μπορεί να είναι ανοιχτός σε κατι τέτοιο. Συνήθως χρησιμοποιούν βλαστοκυστες .. εγω εκανα συνολικά τρεις προσπάθειες με δωρεά, οι δυο πρώτες με έμβρυα τριών ημερών και η τελευταία και πετυχημένη με βλαστοκύστες. Προσωπικά δεν θα δεχόμουν κάτι λιγότερο απο βλαστοκυστες πλέον .. κι όσο πιο πολλές τοσο καλύτερα. 
Η γονιμοποίηση των δικών μας ωαρίων εγινε με κατεψυγμένο σπερμα και πήγε πολύ καλα, απο δέκα ωάρια πήραμε πέντε βλαστοκύστες, οπότε επ αυτού εγώ δεν θα ειχα αντίρρηση. 
Συνηθως υπάρχει αρκετή αναμονή , να ρωτήσεις αν πρόκειται για φρέσκα ωαρια ή κατεψυγμένα που περίσσεψαν απο άλλες γυναίκες, βασικό. Τι εννοεί δεν υπάρχει αναμονή; Αυτό ειναι σοβαρό και να το ρωτήσεις οπωσδήποτε. 
Τελος για την προετοιμασία του ενδομητριου τα πράγματα ειναι λίγο πολυ τα ίδια, χαπια και αυτοκόλλητα, το θέμα ειναι εσύ πως θα ανταποκριθείς στην πράξη. Μπορείς στην πορεία να μας πεις λεπτομέρειες και να τα ξαναπούμε.. 

Αυτα… ελπίζω να βοήθησα, καλή αρχή και καλή επιτυχία!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!σήμερα επανέλαβα τη χοριακη και από 497 το Σάββατο σημερα ειναι 3604! Θα έπρεπε να είμαι χαρούμενη αλλά φοβάμαι από χθες το βράδυ έχω κάτι τσιμπηματα από αριστερά κ όπως καταλαβαίνετε φοβάμαι. Ο γιατρός ή χοριακη μου είπε καλή αλλά να κάνω ένα υπέρηχο να σιγουρευτουμε ότι είναι ενδομητρια κύηση και μόλις του είπα για τα τσιμπήματα αριστερά μου είπε αύριο!έχει καμία ανάλογη εμπειρία??

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...