Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , winspert είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Ολα τα περίεργα σε μένα θα εμφανιστούν;;; Γενικα λογω των κιλων που πηρα στην εγκυμοσύνη τα οποια ηταν ολα κοιλια, εχω γεμίσει ραγαδες.. Αυτο δε με νοιάζει. Η κοιλια είναι ακομα χαλαρη κ υπάρχει λιγη... Ουτε αυτο με νοιάζει. Πιστεύω θα φτιάξει. Εχει πεταχτει ομως πανω απο τον αφαλο μου ενα εξογκωματακι κ φοβαμαι οτι ειναι κηλη... Δεν εθχα θεμα πριν... Το εχει παθει καμια αυτο; Θα πρεπει να μιλήσω με το γυναικολογο μου... Η με αλλη ειδικότητα;;; Δεν ξερω... 

Δεν το εχω παθει αλλα εγω στη θεση σου θα εκανα πρωτα ενα τηλεφωνημα στον γυναικολογο μου και μετα θα απευθυνομουν σε αλλο γιατρο. Φανταζομαι οτι θα πρεπει να το δει καποιος χειρουργος και ισως χρειαστει να κανεις κι εναν υπερηχο.


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Κορίτσια σας ευχαριστώ. Μπηκα κ διαβασα κ συμβαίνει αυτο ιδιως σε μεγαλες κοιλιες κ πολλη πιεση απο το μωρο... Μιλησα με τη μαια μου κ μου ειπε πως έχει γίνει λογω χαλάρωσης κ διαστασης των κοιλιακων. Θα μου πει ειδικες ασκήσεις για να διορθωθεί κ να μην χειροτερεψει. Θα ερθει να με δει μεσα στις γιορτές να με δει... Ολα τα χε η μαριορη..... Χαχαχα χαχαχα 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

Εεεμμμμ να διαφωνήσω λίγο;

Στη πρώτη εγκυμοσύνη είχα αποκόλληση έως τον 6ο και εμετούς έως τον 8ο. Πήγα να γεννήσω και είχαν επανέλθει οι εμετοι και έκανα στο μαιευτήριο για να μη πω ξανά για την επιπλοκή στη γέννα... Εεε ήθελα δεύτερο... Έλεγα θα στρώσει δε θα είναι όλα έτσι...

Στη δεύτερη ομως σχεδόν τα ίδια συν διαβήτη κύησης, εκτός δόξα τον Θεό την επιπλοκή... Εεε θέλω τριτο ήδη... Οπότε όχι, δεν είναι εκείνες που δεν είχαν εμετούς που θέλουν κι αλλο. Ειδικά μερικές κοπέλες εδώ που ήταν από εξωσωματική συν όλα αυτά που πέρασα κι εγώ πάλι θέλουν....

Με το τελευταίο παιδί σε δημοτικό νήπιο κλπ δε κατάλαβα τι θέλεις να πεις πάντως γνώμη μου είναι πως άμα ένα παιδί πάει δημοτικό είναι πιο εύκολη η εγκυμοσύνη γιατί δεν έχεις δύο ή τρία μωρά στην ουσία να κρέμονται από πάνω σου αλλά ένα παιδί που στα δύσκολα εξυπηρετεί και μόνο του τις ανάγκες του όπως να φάει ή να πάει τουαλέτα... :)

με καλή πρόθεση όλα αυτά έτσι ε; Απλά τοποθετήθηκα δε σου τη λέω για κάτι (το διευκρινίζω γιατί ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθει). Με το καλό το παιδάκι σου το τρίτο να τα χαρείς όλα μαζί και με ένα πόνο!!!

Αχ και πως το ήξερα ότι αυτό είναι ο λόγος ακόμη και πριν το γράψεις και έκανα να σου στείλω πμ.... Να που τελικά μαθαίνουμε και η μία την άλλη εδώ φίλη μου.... Θα περάσει και αυτό.. έπεσες σε μα...κα γιατρό το λέγαμε θυμάσαι; Τώρα που τη κρατάς αγκαλιά και δε σε βασανίζει αυτό το "και αν" μέσα σου σκέψου το και συνειδητοποιεισε το μπας και κλείσει αυτό το "κακο" μέσα σου....

Έχεις δίκιο!! Απλά ακόμα και όταν γεννήθηκε ο φόβος ότι μπορεί να έχει κάτι μου είχε μείνει μεχρι κσι πριν λιγο καιρο. Τώρα όλα καλά και θα περάσει κι αυτό! 

Αν δεν ειχα 3 κτ ίσως έκανα και ένα 4ο μουαχαχαχα (μαζοχα!) 

 

3 ώρες πρίν, tsilona είπε:

Ρε συ η μεγάλη αυτό που πες για την πλατη κ το κούνημα το κάνει συνέχεια..επίσης κάνει κ αλλες βλακείες.χτες μπήκε στο ρηλαξ κ παρίστανε το μωρό.. :blink:

Κορίτσια εμένα αυτά τα κάνουν και τα δύο την ώρα που θηλάζω το 3ο... εκεί να δείτε γλέντια!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Έχεις δίκιο!! Απλά ακόμα και όταν γεννήθηκε ο φόβος ότι μπορεί να έχει κάτι μου είχε μείνει μεχρι κσι πριν λιγο καιρο. Τώρα όλα καλά και θα περάσει κι αυτό! 

Αν δεν ειχα 3 κτ ίσως έκανα και ένα 4ο μουαχαχαχα (μαζοχα!) 

 

Κορίτσια εμένα αυτά τα κάνουν και τα δύο την ώρα που θηλάζω το 3ο... εκεί να δείτε γλέντια!!

Μα μαζοχα πραγματικα χαχαχα ειδικά όταν νιώθω λίγο περίεργα το σημείο της τομής λέω ουυυυ να μου χαθώ θέλω κι άλλο κιόλας χαχαχα

  • Χαχα 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εγώ τελικά δεν τη γλύτωσα τη μυκητίαση των θηλών.. Πολύ τσούξιμο και σαν κάψιμο όταν θηλάζει ο μικρός αλλά και μετά..μέχρι και σουβλιά πίσω στην πλάτη νιώθω..σκατά.. μίλησα με το γιατρό και ξεκίνησα daktarin! Πάνω που είχα ηρεμήσει απ'τον πόνο την ώρα του θηλασμού τώρα καίγομαιιιιιιιι! Ουφφφ

  • Λυπημένη/-ος 4

nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Giwtouli1990 είπε:

Κορίτσια μου εγώ τελικά δεν τη γλύτωσα τη μυκητίαση των θηλών.. Πολύ τσούξιμο και σαν κάψιμο όταν θηλάζει ο μικρός αλλά και μετά..μέχρι και σουβλιά πίσω στην πλάτη νιώθω..σκατά.. μίλησα με το γιατρό και ξεκίνησα daktarin! Πάνω που είχα ηρεμήσει απ'τον πόνο την ώρα του θηλασμού τώρα καίγομαιιιιιιιι! Ουφφφ

Τα καλα τα δικα μου... Κ εγω τα ιδια ειχα πάθει... Τωρα ειμαι οκ... Ποσες μερες σου ειπε να βαλεις κ ποσες φορες την ημερα; 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Χθες λέγαμε για περίοδο και σήμερα έχω αίμα. Αν κι όχι κανονική ροή ακόμα. Κύκλος 38 ημερών ή 39 αν πιάσουμε ως πρώτη την αυριανή που θα έχω ροή λογικά. Πολύ χάρηκα που ήρθε πάλι!

Έρχονται οι γιορτές και είμαι πολύ χαρούμενη! Εμείς που έχουμε το πρώτο παιδάκι θα αρχίσουμε να τα βιώνουμε όλα πιο έντονα θεωρώ μιας και θα τα ζούμε μέσα από τα μάτια τους!!! Τα Χριστούγεννα, τα γενέθλια, οι διακοπές, οι βόλτες κλπ θα βιώνονται μέσω μιας νέας οπτικής. Θα ξαναενθουσιαζόμαστε όπως όταν ήμασταν εμείς παιδιά!

Εμείς ήδη ξεκινήσαμε νέες παραδόσεις που θέλουμε να καθιερωθούν ως οικογενειακές! Φτιάξαμε μπισκότα! Του χρόνου θα τα στολίζουμε μαζί! Θα φτιάξουμε κι άλλα γλυκά. Σημειωτέον πως δε μου αρέσει να μαγειρεύω ή να ασχολούμαι με την κουζίνα κι έχουμε φτιάξει μελομακάρονα μόνο μία φορά!

Νιώθω πολύ πολύ χαρούμενη! 

Περαστικά σας @Giwtouli1990 κ @winspert !!! 

Εγώ έχω σχεδόν μόνιμα φραγμένους πόρους στη θηλή. Ξεκινάει να με καίει όλο το στήθος και μέσα στη μέρα θα βγάλω φουσκάλα στη θηλή. Είτε άσπρη με γάλα είτε με αίμα είτε διάφανη. Περνάει μια μέρα που πονάω σε κάθε θηλασμό στην αρχή και μετά ηρεμώ. Τη σκάει με το θηλασμό το μωρό, μένω μια μέρα βαριά δύο χωρίς και μετά πάλι από την αρχή...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Καλησπέρα!

Χθες λέγαμε για περίοδο και σήμερα έχω αίμα. Αν κι όχι κανονική ροή ακόμα. Κύκλος 38 ημερών ή 39 αν πιάσουμε ως πρώτη την αυριανή που θα έχω ροή λογικά. Πολύ χάρηκα που ήρθε πάλι!

Έρχονται οι γιορτές και είμαι πολύ χαρούμενη! Εμείς που έχουμε το πρώτο παιδάκι θα αρχίσουμε να τα βιώνουμε όλα πιο έντονα θεωρώ μιας και θα τα ζούμε μέσα από τα μάτια τους!!! Τα Χριστούγεννα, τα γενέθλια, οι διακοπές, οι βόλτες κλπ θα βιώνονται μέσω μιας νέας οπτικής. Θα ξαναενθουσιαζόμαστε όπως όταν ήμασταν εμείς παιδιά!

Εμείς ήδη ξεκινήσαμε νέες παραδόσεις που θέλουμε να καθιερωθούν ως οικογενειακές! Φτιάξαμε μπισκότα! Του χρόνου θα τα στολίζουμε μαζί! Θα φτιάξουμε κι άλλα γλυκά. Σημειωτέον πως δε μου αρέσει να μαγειρεύω ή να ασχολούμαι με την κουζίνα κι έχουμε φτιάξει μελομακάρονα μόνο μία φορά!

Νιώθω πολύ πολύ χαρούμενη! 

Περαστικά σας @Giwtouli1990 κ @winspert !!! 

Εγώ έχω σχεδόν μόνιμα φραγμένους πόρους στη θηλή. Ξεκινάει να με καίει όλο το στήθος και μέσα στη μέρα θα βγάλω φουσκάλα στη θηλή. Είτε άσπρη με γάλα είτε με αίμα είτε διάφανη. Περνάει μια μέρα που πονάω σε κάθε θηλασμό στην αρχή και μετά ηρεμώ. Τη σκάει με το θηλασμό το μωρό, μένω μια μέρα βαριά δύο χωρίς και μετά πάλι από την αρχή...

Ωχ ταλαιπωρεισαι κ εσυ... Εγω ευτυχως είμαι εντάξει τωρα. Εκανα μια αγωγη 5 ημερων κ τωρα ειμαι πολυ καλα. Πλεον δεν ποναω καθόλου... Μου είναι κ ευκολο κ ευχάριστο το θεμα του θηλασμου... Σε ευχαριστώ πολυ... 

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Τα καλα τα δικα μου... Κ εγω τα ιδια ειχα πάθει... Τωρα ειμαι οκ... Ποσες μερες σου ειπε να βαλεις κ ποσες φορες την ημερα; 

2 με 3 φορές τη μέρα για μια βδομάδα και βλέπουμε. Έβαζες κάτι και στο μπέμπη ή μόνο εσύ? Κάποια άλλη συμβουλή? Έκανες και διατροφή? Μου είπαν ότι βοηθάει να κόψω τελείως τη ζάχαρη και δεν την παλεύω γαμώτο αλλά θα το προσπαθήσω. Σε πόσο καιρό ήσουν οκ? Σε βομβάρδισα χαχα


nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Giwtouli1990 είπε:

2 με 3 φορές τη μέρα για μια βδομάδα και βλέπουμε. Έβαζες κάτι και στο μπέμπη ή μόνο εσύ? Κάποια άλλη συμβουλή? Έκανες και διατροφή? Μου είπαν ότι βοηθάει να κόψω τελείως τη ζάχαρη και δεν την παλεύω γαμώτο αλλά θα το προσπαθήσω. Σε πόσο καιρό ήσουν οκ? Σε βομβάρδισα χαχα

Εγω εβαζα 2 φορες την ημερα κ την κραταγα οσο πιο πολυ μπορουσα. Μετα οταν ηταν να θηλασω πλενομουν καλα με ζεστο νερο κ λιγο βρεφικο σαπουνακι, αυτο που τον κανω μπανιο γιατι καταλαβαινα οτι δεν εφευγε ευκολα. Στον μπεμπούλη δε χρειάστηκε  να δωσουμε κατι γιατι δεν φαινόταν το στοματακι του να εχει κολλησει. Κανονικα θελει κοψιμο η ζαχαρη αλλα δεν την εκοψα. Καλο στεγνωμα του στηθους κ αν βαζεις επιθεματα πολυ συχνη αλλαγη. Μπορεις να ξεκινησεις γιαουρτι με πετσα που βοηθα στις μυκητιασεις ή αν δεν σου αρέσει να παρεις τα ultra levure που  ειναι προβιοτικο. Εγω αιστανθηκα οτι μετα απο 1 εβδομαδα πηγε να με ξαναπιασει κ ξαναεβαλα κρεμα για 2 μερες. Τελικα μαλλον δεν ηταν. Απλα το στηθος μου απο το πολυ πιπιλισμα είναι συνέχεια ροζ κοκκινο, η θηλη εννοώ κ με μπερδευε. Επειδη κατεβαίνει συνέχεια γαλα μουσκευουν συνέχεια τα επιθεματα κ η αληθεια ειναι οτι το αμελω κ εγω λιγο, το ξεχναω να αλλαξω...  Η υγρασια κανει κακο... 

  • Ευχαριστώ 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Εγω εβαζα 2 φορες την ημερα κ την κραταγα οσο πιο πολυ μπορουσα. Μετα οταν ηταν να θηλασω πλενομουν καλα με ζεστο νερο κ λιγο βρεφικο σαπουνακι, αυτο που τον κανω μπανιο γιατι καταλαβαινα οτι δεν εφευγε ευκολα. Στον μπεμπούλη δε χρειάστηκε  να δωσουμε κατι γιατι δεν φαινόταν το στοματακι του να εχει κολλησει. Κανονικα θελει κοψιμο η ζαχαρη αλλα δεν την εκοψα. Καλο στεγνωμα του στηθους κ αν βαζεις επιθεματα πολυ συχνη αλλαγη. Μπορεις να ξεκινησεις γιαουρτι με πετσα που βοηθα στις μυκητιασεις ή αν δεν σου αρέσει να παρεις τα ultra levure που  ειναι προβιοτικο. Εγω αιστανθηκα οτι μετα απο 1 εβδομαδα πηγε να με ξαναπιασει κ ξαναεβαλα κρεμα για 2 μερες. Τελικα μαλλον δεν ηταν. Απλα το στηθος μου απο το πολυ πιπιλισμα είναι συνέχεια ροζ κοκκινο, η θηλη εννοώ κ με μπερδευε. Επειδη κατεβαίνει συνέχεια γαλα μουσκευουν συνέχεια τα επιθεματα κ η αληθεια ειναι οτι το αμελω κ εγω λιγο, το ξεχναω να αλλαξω...  Η υγρασια κανει κακο... 

Ναι τα επιθέματα δεν κάνουν καλό.. καλύτερα χωρίς κ να αλλάζεις μπλούζες μέσα στην ημέρα πάρα επιθέματα. Δεν αφήνουν το δέρμα να αναπνεύσει κιόλας. Θέλει κ προσοχή στη διατροφή μέρα ο μύκητας. Ευτυχώς που τον ξεπερασες εύκολα. @Giwtouli1990 περαστικά!

@Clue Κι εγώ είχα πάθει φραγμενο πόρο αλλά εμένα είχε πρηστει πολύ σε ένα σημείο το στήθος μου, πονούσα πάρα πολύ είχε γίνει κατακόκκινο κ είχα σηκωσει κ πυρετό. Όλο αυτό κράτησε 2,3 μέρες. Έκτοτε δεν ξανά έπαθα ευτυχώς. Πάντως παίρνω λεκιθινη... μου το πρότεινε η σύμβουλος θηλασμού. Μήπως να ρωτούσες κι εσυ; βοηθάει πολύ...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσαααα ηρθε η κοκκινομουρα καλεεεε χαχαχαχα
Την ξεφτιλισα που την ειπα καθυστερημενη εδω και τσουπ!!! χαχαχαχα
@Clue κρατα μανα μου μικρο καλαθι για του χρονου... ετσι νομιζα κι εγω μιας που απο μονη μου ενθουσιαζομαι οτι θα εχει αλλη οπτικη το θεμα αλλα το μονο που την ενδιαφερει προς το παρον ειναι να ξεστολιζει το δεντρο να δινει ονοματα στις μπαλες και να αρπαει τα λαμπακια.... Απο γλυκα δε; τρωει τη ζυμη ουτε που την ενδιαφερει να πλασει λιγη να παιξει και ελεγα οτι φετος που καταλαβαινει θα ενθουσιαστει!!!
Αμ περσι; που ουτε καν εβλεπε το δεντρο; αχαχαχαχα
θα τη βαλω στο πνευμα ευελπιστω σε λιγες μερες... απλα φετος λογο κουρασης ειναι η πρωτη χρονια που ενω τρελαινομαι για τις γιορτες δεν νιωθω τιποτα απολυτως... αδυνατω αρχικα να πιστεψω οτι φευγει σχεδον το 2019!!!!
Ενα χρονο πριν συν ενα μηνα μαθαιναμε μια προς μια τις εγκυμοσυνες μας!!!!!!!!!!!! απιστευτο!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

κοριτσαααα ηρθε η κοκκινομουρα καλεεεε χαχαχαχα
Την ξεφτιλισα που την ειπα καθυστερημενη εδω και τσουπ!!! χαχαχαχα
@Clue κρατα μανα μου μικρο καλαθι για του χρονου... ετσι νομιζα κι εγω μιας που απο μονη μου ενθουσιαζομαι οτι θα εχει αλλη οπτικη το θεμα αλλα το μονο που την ενδιαφερει προς το παρον ειναι να ξεστολιζει το δεντρο να δινει ονοματα στις μπαλες και να αρπαει τα λαμπακια.... Απο γλυκα δε; τρωει τη ζυμη ουτε που την ενδιαφερει να πλασει λιγη να παιξει και ελεγα οτι φετος που καταλαβαινει θα ενθουσιαστει!!!
Αμ περσι; που ουτε καν εβλεπε το δεντρο; αχαχαχαχα
θα τη βαλω στο πνευμα ευελπιστω σε λιγες μερες... απλα φετος λογο κουρασης ειναι η πρωτη χρονια που ενω τρελαινομαι για τις γιορτες δεν νιωθω τιποτα απολυτως... αδυνατω αρχικα να πιστεψω οτι φευγει σχεδον το 2019!!!!
Ενα χρονο πριν συν ενα μηνα μαθαιναμε μια προς μια τις εγκυμοσυνες μας!!!!!!!!!!!! απιστευτο!

Ναι ρε κορίτσια, είμαστε ένα χρόνο σχεδόν παρεουλα! Πως πέρασε αυτός ο χρόνος! Θυμάστε που κάπου στους 4- 5 μήνες είχε κολλήσει το ρολόι και μας φαινόταν αιώνας; 29 Ιανουαρίου έμαθα για την εγκυμοσύνη και μετά από λίγες μέρες βρήκα το θέμα της φίλης Αλινας ❤️

  • Μου αρέσει 2

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, tsilona είπε:

Όλες θέλουμε κ άλλο μωρό ,αλλά κουλι με κυάλια βλέπουμε  αχαχαχαχα

Ουτε με κυαλια!!!

Just now, gogouli_ είπε:

Ναι ρε κορίτσια, είμαστε ένα χρόνο σχεδόν παρεουλα! Πως πέρασε αυτός ο χρόνος! Θυμάστε που κάπου στους 4- 5 μήνες είχε κολλήσει το ρολόι και μας φαινόταν αιώνας; 29 Ιανουαρίου έμαθα για την εγκυμοσύνη και μετά από λίγες μέρες βρήκα το θέμα της φίλης Αλινας ❤️

Πραγματικα πώς περασε..και εγω στις 29 εκανα το τεστ! Ποσα αγχη περασαμε, εξετασεις, ακινησιες, αγωνιες, κλαμματα..κ ολες εδω να κραταμε γερα μωρακια..ο νεος χρονος ευχομαι να μας βρει γερες εμας κ τις οικογενειες μας, με νεες εγκυμοσυνες γιατι οχι για οσες το επιθυμουν κ πολλες φρουτοκρεμες κ οχι μονο! Ειναι το επομενο σταδιο συζητησης, αφου αναλυσαμε πανες, κολικους , γαλατα, βυζια κλπ!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...