Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Αχ ρε γμτ μόλις παρήγγειλα το q10 solgar(30mg 90καψουλες.) Σκέφτηκα να παίρνω μια ινοφερτ,ένα q10 και ένα μολερς τη μέρα και ο άντρας μου τα ίδια,απλά αντί για ινοφερτ,τις wellman. Για κάποιο λόγο αγχώθηκα τώρα,λες να έκανα βλακεία που παρήγγειλα αυτές τις βιταμίνες? Και σχετικά με το ιώδιο,οι ινοφερτ δεν έχουν μέσα απ' όσο είδα,βέβαια δεν έχω κάποιο θέμα με θυροειδή,παίζει ρόλο?

      Μόλις μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε πως οι ινοφερτ είναι για γυναίκες με πολυκυστικες,όχι για μένα δλδ,αλλα.εφοσον τις παρήγγειλα να τις πάρω,δεν κάνουν κακό,απλά δεν θα δω και κάποια βελτίωση.Καλα τα κατάφερα πάλι,μπράβο μου 🤣 Το q10 όμως είπε ότι είναι καλό. Το φιλισιν θα το σταματήσω μόλις ξεκίνησω τις ινοφερτ,ακόμα και αν έχουν λίγο φυλλικό μέσα.Γενικα δεν έκανα και πολύ  καλες επιλογές δυστυχώς...

       Το Q10 είναι καλό αλλά θέλει μεγαλύτερη δόση από 30mg την ημέρα. Γενικα πριν πάρεις οτιδήποτε να ρωτάς πρώτα το γιατρό σου. Για το φολικο οξυ όντως θέλει προσοχή, και εμένα επειδή έπαιρνα και filicin και είχαν και οι βιταμίνες όταν έφτασε πάνω από κάποιο όριο έκοψα τις βιταμίνες, βέβαια ήμουν εγκυος και έκανα εξετάσεις για τα πάντα κάθε μήνα οπότε δε φοβόμουν για υπερδοσολογια κλπ.

Αίμα κατά την διάρκεια εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια... είμαι καινούρια στο forum..η ιστορία μου έχει ως εξής...

Μετά από 2 εξωσωματικές έμεινα αισίως έγκυος σε δίδυμακια και όλα πήγαιναν καλά μέχρι που είδαμε και σάκο στην πέμπτη εβδομάδα.. Σήμερα (6 εβδομάδων και 4 ημερών) ένιωσα έναν πόνο χαμηλά και είδα αίμα.. πανικοβλήθηκα και εννοείται η ψυχολογία είναι στα πατώματα.. ο γιατρός μου είπε να κάνω μια ένεση lentogest (την οποία έκανα μέσα σε μια ώρα από την αιμορραγία), να αυξήσω τα cyclacur και τα κολπικά utrogestan και θα με δει Δευτέρα γιατί λείπει σε συνέδριο... μέχρι τότε όμως εγώ θα σκάσω... έτυχε σε κάποια άλλη? Είναι σίγουρα αποβολή? Κι αν ναι υπάρχει περίπτωση να ζει ένα από τα δύο? :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Twinaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... είμαι καινούρια στο forum..η ιστορία μου έχει ως εξής...

Μετά από 2 εξωσωματικές έμεινα αισίως έγκυος σε δίδυμακια και όλα πήγαιναν καλά μέχρι που είδαμε και σάκο στην πέμπτη εβδομάδα.. Σήμερα (6 εβδομάδων και 4 ημερών) ένιωσα έναν πόνο χαμηλά και είδα αίμα.. πανικοβλήθηκα και εννοείται η ψυχολογία είναι στα πατώματα.. ο γιατρός μου είπε να κάνω μια ένεση lentogest (την οποία έκανα μέσα σε μια ώρα από την αιμορραγία), να αυξήσω τα cyclacur και τα κολπικά utrogestan και θα με δει Δευτέρα γιατί λείπει σε συνέδριο... μέχρι τότε όμως εγώ θα σκάσω... έτυχε σε κάποια άλλη? Είναι σίγουρα αποβολή? Κι αν ναι υπάρχει περίπτωση να ζει ένα από τα δύο? :(

μπορεις να πας σε οποιδηποτε μαιευτηριο αυριο το πρωι να κανεις ενα υπερηχο χωρις ραντεβου χωρις τιποτα. αιμα κ πονος ειναι συνιθισμενα στην εγκυμοσυνη κ πολλες φορες δεν ειναι τιποτα απλα μικρες αποκκολησεις που χρειαζονται ξεκουραση

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Twinaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... είμαι καινούρια στο forum..η ιστορία μου έχει ως εξής...

Μετά από 2 εξωσωματικές έμεινα αισίως έγκυος σε δίδυμακια και όλα πήγαιναν καλά μέχρι που είδαμε και σάκο στην πέμπτη εβδομάδα.. Σήμερα (6 εβδομάδων και 4 ημερών) ένιωσα έναν πόνο χαμηλά και είδα αίμα.. πανικοβλήθηκα και εννοείται η ψυχολογία είναι στα πατώματα.. ο γιατρός μου είπε να κάνω μια ένεση lentogest (την οποία έκανα μέσα σε μια ώρα από την αιμορραγία), να αυξήσω τα cyclacur και τα κολπικά utrogestan και θα με δει Δευτέρα γιατί λείπει σε συνέδριο... μέχρι τότε όμως εγώ θα σκάσω... έτυχε σε κάποια άλλη? Είναι σίγουρα αποβολή? Κι αν ναι υπάρχει περίπτωση να ζει ένα από τα δύο? :(

Καλησπέρα, ειμαστε στην ίδια φάση. Εγώ είχα μια μικρή αποκόλληση και είδα αιμα, αλλά τώρα όλα μια χαρα. Γιατί δεν πας για να ηρεμήσεις σήμερα ή αύριο να κάνεις έναν υπέρηχο για να δεις ότι όλα είναι καλά και τη δευτερα να σε δει ο ιατρός σου; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

μπορεις να πας σε οποιδηποτε μαιευτηριο αυριο το πρωι να κανεις ενα υπερηχο χωρις ραντεβου χωρις τιποτα. αιμα κ πονος ειναι συνιθισμενα στην εγκυμοσυνη κ πολλες φορες δεν ειναι τιποτα απλα μικρες αποκκολησεις που χρειαζονται ξεκουραση

Το σκέφτηκα αλλά φοβάμαι τις μετακινήσεις μήπως έχουμε τίποτα χειρότερο και γι'αυτό δε παίρνω την απόφαση. 

Just now, Katia11 είπε:

Καλησπέρα, ειμαστε στην ίδια φάση. Εγώ είχα μια μικρή αποκόλληση και είδα αιμα, αλλά τώρα όλα μια χαρα. Γιατί δεν πας για να ηρεμήσεις σήμερα ή αύριο να κάνεις έναν υπέρηχο για να δεις ότι όλα είναι καλά και τη δευτερα να σε δει ο ιατρός σου; 

Που να πάω να με δουν? Οπουδήποτε? Φοβάμαι τις μετακινήσεις τώρα ..εσύ τώρα πόσο εβδομάδων είσαι? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Twinaki είπε:

Το σκέφτηκα αλλά φοβάμαι τις μετακινήσεις μήπως έχουμε τίποτα χειρότερο και γι'αυτό δε παίρνω την απόφαση. 

Που να πάω να με δουν? Οπουδήποτε? Φοβάμαι τις μετακινήσεις τώρα ..εσύ τώρα πόσο εβδομάδων είσαι? 

Να πάρεις τηλέφωνο και να πεις την περίπτωση σου ώστε να μην έχεις αναμονή, και να σε πάνε με το αυτοκίνητο σιγά σιγά. Εγώ είμαι σχεδόν 6 εβδομάδων. Το άγχος κάνει μεγαλύτερο κακό πιστεύω.. έχεις πολύ αίμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Katia11 είπε:

Να πάρεις τηλέφωνο και να πεις την περίπτωση σου ώστε να μην έχεις αναμονή, και να σε πάνε με το αυτοκίνητο σιγά σιγά. Εγώ είμαι σχεδόν 6 εβδομάδων. Το άγχος κάνει μεγαλύτερο κακό πιστεύω.. έχεις πολύ αίμα;

Από την ώρα που έκανα την ένεση η ροή μειώθηκε αρκετά... Τώρα είναι σαν τελειώματα περιόδου η ροή (συγνώμη για την περιγραφή) και δεν έχω πια πόνο καθόλου στην κοιλιά... Ίσως το κάνω όπως λες..να ξέρω ότι σίγουρα θα με δεχτούν και να πάω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Twinaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... είμαι καινούρια στο forum..η ιστορία μου έχει ως εξής...

Μετά από 2 εξωσωματικές έμεινα αισίως έγκυος σε δίδυμακια και όλα πήγαιναν καλά μέχρι που είδαμε και σάκο στην πέμπτη εβδομάδα.. Σήμερα (6 εβδομάδων και 4 ημερών) ένιωσα έναν πόνο χαμηλά και είδα αίμα.. πανικοβλήθηκα και εννοείται η ψυχολογία είναι στα πατώματα.. ο γιατρός μου είπε να κάνω μια ένεση lentogest (την οποία έκανα μέσα σε μια ώρα από την αιμορραγία), να αυξήσω τα cyclacur και τα κολπικά utrogestan και θα με δει Δευτέρα γιατί λείπει σε συνέδριο... μέχρι τότε όμως εγώ θα σκάσω... έτυχε σε κάποια άλλη? Είναι σίγουρα αποβολή? Κι αν ναι υπάρχει περίπτωση να ζει ένα από τα δύο? :(

Καλησπέρα κορίτσι μου!!

Και εγώ από εξωσωματική είμαι σε δυδιμάκια είχα και εγώ αίμα την 6η εβδομάδα κύησης και μάλιστα μου είχε πέσει και κομμάτι είχα τρομάξει τόσο πολύ νομίζα ότι απέβαλα πήρα το γιατρό τηλέφωνο μου είπε ότι μάλλον ήταν από το Salospir μου το έκοψε και μου είπε να πάρω παραπάνω Utrogestan και να πάω την επόμενη μέρα να κάνω μία χοριακή να δούμε αν ανεβαίνει φυσιολογικά και μετά από δυο βδομάδες πήγα στο ιατρείο για υπέρηχο δόξα τω Θεώ όλα ήταν εντάξει δεν είχε πάθει τίποτα κανένα έμβρυο.Εμένα τον πρώτο υπέρρυχο μου τον έκανε την 8η εβδομάδα για να τα δούμε όλα....Οπότε προσπάθησε να είσαι ήρεμη

  • Μου αρέσει 1

kIwmp3.png TMGAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, minxri είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!

Και εγώ από εξωσωματική είμαι σε δυδιμάκια είχα και εγώ αίμα την 6η εβδομάδα κύησης και μάλιστα μου είχε πέσει και κομμάτι είχα τρομάξει τόσο πολύ νομίζα ότι απέβαλα πήρα το γιατρό τηλέφωνο μου είπε ότι μάλλον ήταν από το Salospir μου το έκοψε και μου είπε να πάρω παραπάνω ούτε Utrogestan και να πάω την επόμενη μέρα να κάνω μία χοριακή να δούμε αν ανεβαίνει φυσιολογικά και μετά από δυο βδομάδες πήγα στο ιατρείο για υπέρηχο δόξα τω Θεώ όλα ήταν εντάξει δεν είχε πάθει τίποτα κανένα έμβρυο.Εμένα τον πρώτο υπέρρυχο μου τον έκανε την 8η εβδομάδα για να τα δούμε όλα....Οπότε προσπάθησε να είσαι ήρεμη

Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα έχουμε... Μακάρι και εμένα να έχει αίσιο τέλος...σε ευχαριστώ που κάπως με ηρεμησες... Θα πάω αν είναι και  κάπου αλλού για υπέρηχο και αναλόγως βλέπουμε... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Twinaki είπε:

Το σκέφτηκα αλλά φοβάμαι τις μετακινήσεις μήπως έχουμε τίποτα χειρότερο και γι'αυτό δε παίρνω την απόφαση. 

Που να πάω να με δουν? Οπουδήποτε? Φοβάμαι τις μετακινήσεις τώρα ..εσύ τώρα πόσο εβδομάδων είσαι? 

ναι οπου κ να πας θα σε δεχτουν αν παρεις τηλεφωνο.θα πας με ραντεβου οποτε ακομα καλητερα. προσεκτικα οπου κ να πας ξαπλωνεις το καθισμα του αυτοκινιτου κ πατε πολυ σιγα για να μην.εχει αναταραξεις . μπορεις να ζητησεις κ καροτσακι οταν μπεις νοσοκομειο. οτι σε κανει να νιωσεις καλητερα καντο ! ολα καλα θα ειναι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

ναι οπου κ να πας θα σε δεχτουν αν παρεις τηλεφωνο.θα πας με ραντεβου οποτε ακομα καλητερα. προσεκτικα οπου κ να πας ξαπλωνεις το καθισμα του αυτοκινιτου κ πατε πολυ σιγα για να μην.εχει αναταραξεις . μπορεις να ζητησεις κ καροτσακι οταν μπεις νοσοκομειο. οτι σε κανει να νιωσεις καλητερα καντο ! ολα καλα θα ειναι

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Θα κάνω ότι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Twinaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... είμαι καινούρια στο forum..η ιστορία μου έχει ως εξής...

Μετά από 2 εξωσωματικές έμεινα αισίως έγκυος σε δίδυμακια και όλα πήγαιναν καλά μέχρι που είδαμε και σάκο στην πέμπτη εβδομάδα.. Σήμερα (6 εβδομάδων και 4 ημερών) ένιωσα έναν πόνο χαμηλά και είδα αίμα.. πανικοβλήθηκα και εννοείται η ψυχολογία είναι στα πατώματα.. ο γιατρός μου είπε να κάνω μια ένεση lentogest (την οποία έκανα μέσα σε μια ώρα από την αιμορραγία), να αυξήσω τα cyclacur και τα κολπικά utrogestan και θα με δει Δευτέρα γιατί λείπει σε συνέδριο... μέχρι τότε όμως εγώ θα σκάσω... έτυχε σε κάποια άλλη? Είναι σίγουρα αποβολή? Κι αν ναι υπάρχει περίπτωση να ζει ένα από τα δύο? :(

Καλησπερα το ιδιο με εσενα ειχα κ εγω ακριβως την ιδια εβδομαδα εκανα κ εγω την ενεση κ ειδα διαφορά εμενα ο γιατρός μου ειπε να μη μετακινηθω καθόλου μεχρι να σταματησει η αιμορραγία  θα σου ελεγα να τον ρωτησεις πριν σηκωθεις.εμενα ηταν μεγαλη αποκοληση τελικα κ συνεχισα την εγκυμοσύνη στο κρεβατι.θελει πολυ προσοχη λογω διδύμων ρωτησε τον κ αν σου πει να πας πηγαινε 


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Καλησπερα το ιδιο με εσενα ειχα κ εγω ακριβως την ιδια εβδομαδα εκανα κ εγω την ενεση κ ειδα διαφορά εμενα ο γιατρός μου ειπε να μη μετακινηθω καθόλου μεχρι να σταματησει η αιμορραγία  θα σου ελεγα να τον ρωτησεις πριν σηκωθεις.εμενα ηταν μεγαλη αποκοληση τελικα κ συνεχισα την εγκυμοσύνη στο κρεβατι.θελει πολυ προσοχη λογω διδύμων ρωτησε τον κ αν σου πει να πας πηγαινε 

Αυτό ήθελα να πω @Twinaki εγώ θα σου έλεγα μόνο αν στο πει γιατρός να μετακινηθεις μπορεί να απαγορευεται καν να σηκωθεις κοριτσάκι μου αν θες να μάθεις τι γίνεται μπορείς να καλέσεις κάποιον σπίτι να σου πάρει αίμα να δει ποσο είναι η χοριακη μπορεί να λέω και βλακειες

Επεξεργάστηκαν by Giotitsa

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες γιατί με βοηθάτε με τον τρόπο σας. Μίλησα μαζί του για το αν μπορώ να πάω για κάποιον υπέρηχο και μου είπε να πάω γιατί μόνο έτσι θα ηρεμήσω και θα ξέρω τι πρέπει να κάνω από δω κι έπειτα... Αύριο πρωί στις 9 έχω ραντεβού... Ελπίζω να έχω θετικά αποτελέσματα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Twinaki είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες γιατί με βοηθάτε με τον τρόπο σας. Μίλησα μαζί του για το αν μπορώ να πάω για κάποιον υπέρηχο και μου είπε να πάω γιατί μόνο έτσι θα ηρεμήσω και θα ξέρω τι πρέπει να κάνω από δω κι έπειτα... Αύριο πρωί στις 9 έχω ραντεβού... Ελπίζω να έχω θετικά αποτελέσματα.

κοριτσάκι μ θα έχεις καλα αποτελέσματα ειμαι σίγουρη....τα μωράκια σ είναι πολύ δυνατά κ συ επίσης...Όλα θα πάνε υπέροχα....αισιοδοξία κ ηρεμία....ξέρω δύσκολο αλλα όσο μπορείς κάντο...

Ο Θεός μεγάλος κ θα σε βοηθήσει κ εσένα όπως ολες μας...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Twinaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... είμαι καινούρια στο forum..η ιστορία μου έχει ως εξής...

Μετά από 2 εξωσωματικές έμεινα αισίως έγκυος σε δίδυμακια και όλα πήγαιναν καλά μέχρι που είδαμε και σάκο στην πέμπτη εβδομάδα.. Σήμερα (6 εβδομάδων και 4 ημερών) ένιωσα έναν πόνο χαμηλά και είδα αίμα.. πανικοβλήθηκα και εννοείται η ψυχολογία είναι στα πατώματα.. ο γιατρός μου είπε να κάνω μια ένεση lentogest (την οποία έκανα μέσα σε μια ώρα από την αιμορραγία), να αυξήσω τα cyclacur και τα κολπικά utrogestan και θα με δει Δευτέρα γιατί λείπει σε συνέδριο... μέχρι τότε όμως εγώ θα σκάσω... έτυχε σε κάποια άλλη? Είναι σίγουρα αποβολή? Κι αν ναι υπάρχει περίπτωση να ζει ένα από τα δύο? :(

Μην στεναχωριέσαι και εγώ είχα αίμα 2 φορές και όλα ήταν μια χαρά.Μαλιστα την πρώτη φορά είχα τόσο αίμα που λέω σίγουρα αποβολή.Αλλα όταν πήγα στον γιατρό πανικόβλητη ακουσαμε καρδιά .Μην στεναχωριέσαι κ αν δεν αντέχεις πάνε αλλού σε άλλον γιατρό για έναν υπέρηχο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...