Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Εγω δεν εχω ζυγαρια αλλα ζυγιζομαι εγω στην δικη μου κ μετα περνω το μωρο κ ζυγιζομαι ξανα. Με μια απόκλιση καπου 200 γραμμαρια απο της παιδιατρου βγαινει 4,300 . Σε 3 μερες κλεινει 2 μηνες.. ειναι.ασχημα ρε.παιδια? Με αποκλειστικο θηλασμο τον 1ο μηνα κ μετα συμπληρωμα 1 φορα την ημερα. Κ 4 μερες χωρις καθολου συμπληρωμα.το παλευω με θηλασμο αλλα ειναι δυσκολο κ εχω κ καποιους να λενε οτι βασανιζω το μωρο. Ειμαι χαλια ετοιμη  να σκασω

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Unborn91 είπε:

Εγω δεν εχω ζυγαρια αλλα ζυγιζομαι εγω στην δικη μου κ μετα περνω το μωρο κ ζυγιζομαι ξανα. Με μια απόκλιση καπου 200 γραμμαρια απο της παιδιατρου βγαινει 4,300 . Σε 3 μερες κλεινει 2 μηνες.. ειναι.ασχημα ρε.παιδια? Με αποκλειστικο θηλασμο τον 1ο μηνα κ μετα συμπληρωμα 1 φορα την ημερα. Κ 4 μερες χωρις καθολου συμπληρωμα.το παλευω με θηλασμο αλλα ειναι δυσκολο κ εχω κ καποιους να λενε οτι βασανιζω το μωρο. Ειμαι χαλια ετοιμη  να σκασω

 

Να σας ζήσουν... Δεν το βασανίζεις το μωρό.. Έτσι μας έλεγαν κι εμάς, και το δικό μας δεν έπαιρνε βάρος με το γάλα μου.. Έδωσα σκόνη και ησυχάσαμε όλοι.. Και ο Μπεμπης πηρε τα πανω του και έγινε παιδαρος.. Δεν ξέρω αν έφταιγε το γάλα μου η η διατροφή μου, καθώς όταν δεν έχεις βοήθεια πως να μαγειρέψεις και να φας σωστά? Έτρωγε ανά μια ώρα και κάθε φορά μέχρι να το αλλάξω, δεν προλαβαινα όχι να φάω, αλλά ουτε τουαλέτα να παω.. Και είχε και κολικους με τον θηλασμό.. 

Πάντως και εμένα μου έλεγαν όλοι ότι το βασάνιζε με τον θηλασνο και τα λοιπά.. Να κάνεις αυτό που νιώθεις εσυ σωστό, μην ακους κανέναν. 

Εγώ ένιωθα ότι αν έδινα σκόνη θα ηρεμουσαμε και έτσι κι εγινε. 

Δεν σου λέω να δώσεις σκόνη.. Κάνε όμως ότι νιώθεις εσυ σωστό.. Μην ακους κανέναν. 

Καλη δυναμη ευχομαι

Επεξεργάστηκαν by Ninamc
  • Μου αρέσει 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ninamc είπε:

Να σας ζήσουν... Δεν το βασανίζεις το μωρό.. Έτσι μας έλεγαν κι εμάς, και το δικό μας δεν έπαιρνε βάρος με το γάλα μου.. Έδωσα σκόνη και ησυχάσαμε όλοι.. Και ο Μπεμπης πηρε τα πανω του και έγινε παιδαρος.. Δεν ξέρω αν έφταιγε το γάλα μου η η διατροφή μου, καθώς όταν δεν έχεις βοήθεια πως να μαγειρέψεις και να φας σωστά? Έτρωγε ανά μια ώρα και κάθε φορά μέχρι να το αλλάξω, δεν προλαβαινα όχι να φάω, αλλά ουτε τουαλέτα να παω.. Και είχε και κολικους με τον θηλασμό.. 

Πάντως και εμένα μου έλεγαν όλοι ότι το βασάνιζε με τον θηλασνο και τα λοιπά.. Να κάνεις αυτό που νιώθεις εσυ σωστό, μην ακους κανέναν. 

Εγώ ένιωθα ότι αν έδινα σκόνη θα ηρεμουσαμε και έτσι κι εγινε. 

Δεν σου λέω να δώσεις σκόνη.. Κάνε όμως ότι νιώθεις εσυ σωστό.. Μην ακους κανέναν. 

Καλη δυναμη ευχομαι

Οταν λες εδωσες σκονη εννοεις εκοψες θηλασμο η ως συμπληρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!! Χαθηκαμε...σας διαβαζω ομως ανελλιπως! 

Unborn91 να μην σκας και μην ακους κανεναν. Ολοι εχουν αποψη. Εσυ να κανεις αυτο που νοιωθεις! Αν θελεις να θηλασεις να επιμενεις και μην ακους οτι βασανιζεις το μωρο και βλακειες! Εμεις 53 ημερων σημερα ειναι 6 κιλα. Τη μερα θηλαζει ακανονιστα, καθε μια ωρα η και λιγοτερο, η μπορει στις τρεις ωρες, κοινως οποτε θελει, το βραδυ καθε τρεις με τεσσερις ωρες. Θελει υπομονη και επιμονη. Και πανω απ ολα να νοιωθεις εσυ καλα!!! :grin:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Unborn91 είπε:

Εγω δεν εχω ζυγαρια αλλα ζυγιζομαι εγω στην δικη μου κ μετα περνω το μωρο κ ζυγιζομαι ξανα. Με μια απόκλιση καπου 200 γραμμαρια απο της παιδιατρου βγαινει 4,300 . Σε 3 μερες κλεινει 2 μηνες.. ειναι.ασχημα ρε.παιδια? Με αποκλειστικο θηλασμο τον 1ο μηνα κ μετα συμπληρωμα 1 φορα την ημερα. Κ 4 μερες χωρις καθολου συμπληρωμα.το παλευω με θηλασμο αλλα ειναι δυσκολο κ εχω κ καποιους να λενε οτι βασανιζω το μωρο. Ειμαι χαλια ετοιμη  να σκασω

 

Λενε οτι ο μεσος ορος που πρεπει να παιρνει ειναι τα επτακοσια γρμ.το Μηνα.Τοσα επαιρνε ο πρωτος και θιλασα 4 Μηνες αποκλειστικα και 2 μεικτι( πιο πολι δικο μου). Γιατι λες δεν χορταινει;Κλαιει; Λογω των κιλων;

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Unborn91 είπε:

Οταν λες εδωσες σκονη εννοεις εκοψες θηλασμο η ως συμπληρωμα?

Στην αρχή έδινα και συμπλήρωμα μα γρήγορα έδωσα μόνο σκόνη.. 

Just now, tzoukos είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!! Χαθηκαμε...σας διαβαζω ομως ανελλιπως! 

Unborn91 να μην σκας και μην ακους κανεναν. Ολοι εχουν αποψη. Εσυ να κανεις αυτο που νοιωθεις! Αν θελεις να θηλασεις να επιμενεις και μην ακους οτι βασανιζεις το μωρο και βλακειες! Εμεις 53 ημερων σημερα ειναι 6 κιλα. Τη μερα θηλαζει ακανονιστα, καθε μια ωρα η και λιγοτερο, η μπορει στις τρεις ωρες, κοινως οποτε θελει, το βραδυ καθε τρεις με τεσσερις ωρες. Θελει υπομονη και επιμονη. Και πανω απ ολα να νοιωθεις εσυ καλα!!! :grin:

Πολυ σωστά τα λέει η κοπέλα... Κάνε ότι σε ευχαριστεί

Αν θες να θλάσεις και είσαι οκ με αυτό τότε μια χαρά, αν νιώθεις οτι δεν θες σταματα και δώσε σκόνη... Κάνε ότι θεωρείς εσυ σωστό και ότι σε κάνει να νιώθεις καλυτερα... 


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια....Μπορεί να έγινα μανούλα Μαρτίου αλλά μπαίνω και σας διαβάζω...

Τι κάνετε? Βλέπω τα μωρά σας είναι αφρατουλικα...Εγώ δεν ξέρω πώς να υπολογίζω τα κιλά της μπέμπας, να πηγαίνει με τα μωρά του Μαρτίου η του Μαΐου που ήταν να γεννηθεί? Τεσπα...μια χαρά είναι το κορίτσι μου...εδώ και 2 βδομάδες δεν έχω καθόλου γάλα και η μπεμπα είναι λίγο γκρινιάρα γιατί μετά από κάθε γεύμα της είχε συνηθίσει να τρώει και από μένα...Τώρα της κόπηκε μαχαίρι και έχουμε δράματα....το ξένο που της δίνω δεν της αρέσει και πολύ,  ο γιατρός επιμένει θα το συνηθίσει...θα δείξει...6500 κιλά είμαστε τώρα.. 

5 ώρες πρίν, Unborn91 είπε:

Εγω δεν εχω ζυγαρια αλλα ζυγιζομαι εγω στην δικη μου κ μετα περνω το μωρο κ ζυγιζομαι ξανα. Με μια απόκλιση καπου 200 γραμμαρια απο της παιδιατρου βγαινει 4,300 . Σε 3 μερες κλεινει 2 μηνες.. ειναι.ασχημα ρε.παιδια? Με αποκλειστικο θηλασμο τον 1ο μηνα κ μετα συμπληρωμα 1 φορα την ημερα. Κ 4 μερες χωρις καθολου συμπληρωμα.το παλευω με θηλασμο αλλα ειναι δυσκολο κ εχω κ καποιους να λενε οτι βασανιζω το μωρο. Ειμαι χαλια ετοιμη  να σκασω

 

Πόσα κιλά γεννήθηκε το μωρό σου? Να μην σκάσεις Όχι...Και γιατί να ξέρουν οι απ έξω λεπτομέρειες? Τι ταΐζεις το μωρό  και αν έχεις γάλα και αν δίνεις ξένο? Κοίταξε να δεις , μην σκας για τα κιλά...Και εμένα η μπεμπα γεννήθηκε 2270 και τους είπα κατευθείαν ενώ είχα γάλα να δίνουν και ξένο γιατί ήξερα ότι θα πάρει γρήγορα κιλά...ξέρεις τι μου είπαν ότι δεν μας νοιάζει αν θα πάρει γρήγορα κιλά αλλά να πάρει αντισώματα από το μητρικό γάλα...Ο παιδίατρος μετά από καιρό μου είπε ότι την εποχή αυτή ότι καλύτερο είναι το μητρικό για αντισώματα και δεν το θέλουμε καθόλου το ξένο...αρκεί να υπάρχει μητρικό...αν νιώθεις ότι χορταίνει το μωρό, μην δίνεις ξένο, αν όμως είναι μέσα στη γκρίνια και βλέπεις ότι δεν τον καλύπτει,  μην το παίρνεις και κατακαρδα...δώσε ξένο...τα πήρε τα αντισώματα και θα τα παίρνει....να τον Θηλαζεις και μετά από κάθε θηλασμό φτιάξε λίγα μλ να δεις αν τα πίνει...30 μλ...να δεις αφού τον έχεις θηλάσει θα τα πιει...ετσι πιστεύω θα ηρεμήσεις και εσύ...Και μην τρελαίνεσαι..........Αν τα πιει μετά τον θηλασμό, στον επόμενο φτιάξε παραπάνω, να δεις τι παίζει. 

Πάντως εγώ μακάρι να είχα γάλα ακόμα,  να της έδινα λίγο για συμπλήρωμα...Στο στήθος ηρεμούν...το μπουκάλι είναι ψυχρό...Έτσι το βλέπω εγώ, μην παρεξηγηθώ...

  • Μου αρέσει 5

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Unborn91 said:

Εγω δεν εχω ζυγαρια αλλα ζυγιζομαι εγω στην δικη μου κ μετα περνω το μωρο κ ζυγιζομαι ξανα. Με μια απόκλιση καπου 200 γραμμαρια απο της παιδιατρου βγαινει 4,300 . Σε 3 μερες κλεινει 2 μηνες.. ειναι.ασχημα ρε.παιδια? Με αποκλειστικο θηλασμο τον 1ο μηνα κ μετα συμπληρωμα 1 φορα την ημερα. Κ 4 μερες χωρις καθολου συμπληρωμα.το παλευω με θηλασμο αλλα ειναι δυσκολο κ εχω κ καποιους να λενε οτι βασανιζω το μωρο. Ειμαι χαλια ετοιμη  να σκασω

 

Λοιπόν λοιπόν θηλάζω αποκλειστικα... Δεν είχα διαβάσει και δεν είχα ενημερωθεί από πουθενά για τον θηλασμό κατά την διάρκεια που ήμουν έγκυος..  έλεγα θα θηλάσω και αν δεν τα καταφέρω θα δώσω ξένο... Δεν είχα δλδ κόλλημα με την ιδέα του θηλασμού... Οπότε φαντάζεσαι πόσο ψαρωμενη ήμουν τις πρώτες μέρες με το μωρό και τον θηλασμό χαχαχα.. τα σκέφτομαι κ γελάω τώρα αλλά τότε έκλαιγα.. θεωρούσα πως επειδή κλαίει δεν του φτάνει το γάλα Μ ή επειδή είχε κολικόυς έφταιγε το γάλα μου ή επειδή είχα υπερπαραγωγή κ έντονο αντανακλαστικο ροής το μωράκι Μ πνογοταν μερικές φορές και για όλα πίστευα ότι έφταιγε ο θηλασμός...άρα εγώ... Εντάξει δεν είναι καθόλου εύκολο αλλά θα σου πω κάτι που Μ έχει πει μια γιαγιά όσο έχεις γάλα θήλασε... Από εκεί κ πέρα όλα λύνονται καθώς μεγαλώνει το μωράκι σου... Κάθε μωρό έχει διαφορετική ανάπτυξη... Τα μωρά είναι προορισμένα για το γάλα μας.. οι φόρμουλες λύνουν τα χέρια και βοηθανε τις μανουλες γτ μπορείς να ξεκουραστείς αφού το ταίζει το μωρό κ κάποιος άλλος... Κ εννοείται πως κάνει τα μωράκια πιο τσουπωτα .. 

  • Μου αρέσει 2

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ntepaki22 είπε:

Λοιπόν λοιπόν θηλάζω αποκλειστικα... Δεν είχα διαβάσει και δεν είχα ενημερωθεί από πουθενά για τον θηλασμό κατά την διάρκεια που ήμουν έγκυος..  έλεγα θα θηλάσω και αν δεν τα καταφέρω θα δώσω ξένο... Δεν είχα δλδ κόλλημα με την ιδέα του θηλασμού... Οπότε φαντάζεσαι πόσο ψαρωμενη ήμουν τις πρώτες μέρες με το μωρό και τον θηλασμό χαχαχα.. τα σκέφτομαι κ γελάω τώρα αλλά τότε έκλαιγα.. θεωρούσα πως επειδή κλαίει δεν του φτάνει το γάλα Μ ή επειδή είχε κολικόυς έφταιγε το γάλα μου ή επειδή είχα υπερπαραγωγή κ έντονο αντανακλαστικο ροής το μωράκι Μ πνογοταν μερικές φορές και για όλα πίστευα ότι έφταιγε ο θηλασμός...άρα εγώ... Εντάξει δεν είναι καθόλου εύκολο αλλά θα σου πω κάτι που Μ έχει πει μια γιαγιά όσο έχεις γάλα θήλασε... Από εκεί κ πέρα όλα λύνονται καθώς μεγαλώνει το μωράκι σου... Κάθε μωρό έχει διαφορετική ανάπτυξη... Τα μωρά είναι προορισμένα για το γάλα μας.. οι φόρμουλες λύνουν τα χέρια και βοηθανε τις μανουλες γτ μπορείς να ξεκουραστείς αφού το ταίζει το μωρό κ κάποιος άλλος... Κ εννοείται πως κάνει τα μωράκια πιο τσουπωτα .. 

κοριτσια τ κανετε εμεις ησυχασαμε κοιμομαστε πλεον μονο συμπληρωμα ειμαστε σχεδον 3 μηνων 4400 55 ποντους :) ηρθε κ περιοδος κιολας νωρις

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Λοιπόν λοιπόν θηλάζω αποκλειστικα... Δεν είχα διαβάσει και δεν είχα ενημερωθεί από πουθενά για τον θηλασμό κατά την διάρκεια που ήμουν έγκυος..  έλεγα θα θηλάσω και αν δεν τα καταφέρω θα δώσω ξένο... Δεν είχα δλδ κόλλημα με την ιδέα του θηλασμού... Οπότε φαντάζεσαι πόσο ψαρωμενη ήμουν τις πρώτες μέρες με το μωρό και τον θηλασμό χαχαχα.. τα σκέφτομαι κ γελάω τώρα αλλά τότε έκλαιγα.. θεωρούσα πως επειδή κλαίει δεν του φτάνει το γάλα Μ ή επειδή είχε κολικόυς έφταιγε το γάλα μου ή επειδή είχα υπερπαραγωγή κ έντονο αντανακλαστικο ροής το μωράκι Μ πνογοταν μερικές φορές και για όλα πίστευα ότι έφταιγε ο θηλασμός...άρα εγώ... Εντάξει δεν είναι καθόλου εύκολο αλλά θα σου πω κάτι που Μ έχει πει μια γιαγιά όσο έχεις γάλα θήλασε... Από εκεί κ πέρα όλα λύνονται καθώς μεγαλώνει το μωράκι σου... Κάθε μωρό έχει διαφορετική ανάπτυξη... Τα μωρά είναι προορισμένα για το γάλα μας.. οι φόρμουλες λύνουν τα χέρια και βοηθανε τις μανουλες γτ μπορείς να ξεκουραστείς αφού το ταίζει το μωρό κ κάποιος άλλος... Κ εννοείται πως κάνει τα μωράκια πιο τσουπωτα .. 

 σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα δίνω ότι έχω και τελείωσε η υπόθεση δεν αντέχω άλλο να κάθομαι να σκάω Όσον αφορά αυτό που έλεγα ότι βασανίζω το μωρό το λέει η πεθερά μου. Και επειδή με έπιασε και η απελπισία ενώ είχα κόψει για πέντε μέρες το συμπλήρωμα χτες έδωσα και το μεσημέρι και το βράδυ γιατί σκέφτομαι κιόλας Πόσο βάρος θα έχει στη μέτρηση μας με την παιδίατρο μεθαύριο. Παρόλα αυτά Βλέπω και την κοπέλα που γράφει κάτω ότι σχεδόν τριών μηνών είναι 4,5 κιλά το μωρό της και εμένα δύο μηνών Πλησιάζει τα 4,5

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Unborn91 είπε:

 σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα δίνω ότι έχω και τελείωσε η υπόθεση δεν αντέχω άλλο να κάθομαι να σκάω Όσον αφορά αυτό που έλεγα ότι βασανίζω το μωρό το λέει η πεθερά μου. Και επειδή με έπιασε και η απελπισία ενώ είχα κόψει για πέντε μέρες το συμπλήρωμα χτες έδωσα και το μεσημέρι και το βράδυ γιατί σκέφτομαι κιόλας Πόσο βάρος θα έχει στη μέτρηση μας με την παιδίατρο μεθαύριο. Παρόλα αυτά Βλέπω και την κοπέλα που γράφει κάτω ότι σχεδόν τριών μηνών είναι 4,5 κιλά το μωρό της και εμένα δύο μηνών Πλησιάζει τα 4,5

Βρε μην αγχώνεσαι... Ευχαριστήσου το παιδακι σας και άσε την πεθερα να λέει.. Κουμάντο στα βρακιά της. Σορρυ κιολας.. Και εμένα έτσι μου έλεγαν δικοί μας άνθρωποι, μα τους έγραψα.. Βέβαια εγώ μετά το τρίμηνο ήμουν αποφασισμένη να δώσω ξένο. Όπως είπε και η κοπέλα σου λυνει τα χέρια.. Και επειδή παραλιγο να παθω κατάθλιψη, τον έκοψα τον θηλασμό. 

Μα εσυ να κάνεις αυτό που νομιζεισ εσυ σωστό.. Μην ακους κανέναν. Την συνείδηση σου μόνο. 

Ευχομαι να πανε ολα καλα και δεν είναι άξιος κάνεις να σε κρίνει για το ποσο καλή μάνα η αξία μάνα είσαι... Είσαι η καλυτερη και μην αφηνεισ περιθωρια σε τρίτους να λένε.. Καλο βραδυ

  • Μου αρέσει 4

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Unborn91 said:

 σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα δίνω ότι έχω και τελείωσε η υπόθεση δεν αντέχω άλλο να κάθομαι να σκάω Όσον αφορά αυτό που έλεγα ότι βασανίζω το μωρό το λέει η πεθερά μου. Και επειδή με έπιασε και η απελπισία ενώ είχα κόψει για πέντε μέρες το συμπλήρωμα χτες έδωσα και το μεσημέρι και το βράδυ γιατί σκέφτομαι κιόλας Πόσο βάρος θα έχει στη μέτρηση μας με την παιδίατρο μεθαύριο. Παρόλα αυτά Βλέπω και την κοπέλα που γράφει κάτω ότι σχεδόν τριών μηνών είναι 4,5 κιλά το μωρό της και εμένα δύο μηνών Πλησιάζει τα 4,5

Χαχαχα βρε την πεθερά... Ωραία υποστήριξη..  κάνεις το καλύτερο, έχει πολλά οφέλη ο θηλασμός τόσο για σένα όσο για το μικρό σού..  για μένα το πιο σημαντικό είναι ότι μπορώ να πάρω το μωρο κ να πάω όπου θέλω..  χωρίς να κουβαλάω ένα σωρό πράγματα...  Εμένα η δικιά μ πεθερά κατά την διάρκεια των κολικών μου είχε πει πως μήπως φταίει το γάλα Μ κ αυτά που τρώω..  δεν ισχύει... Το κάθε μωρό έχει δικιες του ανάγκες θα δεις μόλις φτάσεις τρίτο μήνα τα πράγματα στρώνουν σιγά σιγά... Έχουν τα πονακια τους, λίγο ότι βγήκαν έτσι ξαφνικά στον έξω κόσμο κ ανακαλύπτουν συνέχεια το καθετί... Κουράζονται κ αυτά... Το πιο σημαντικό είναι ο ύπνος τους κ μετά το φαγητό..  ένα γκρινιάρικο μωρό που κλαίει μπορεί απλά να νυστάζει κ να μην μπορεί να κοιμηθει μόνο του... Πάλι η πιπίλα κ η φόρμουλα λύνουν τα χέρια γτ τα κάνουν σαν ζαμπόν..  μέχρι να χωνέψουν..  όχι ότι δεν κοιμούνται κ στο στήθος αλλά σου λέω τι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής χωρίς να είμαι ειδικός... Καθαρά από ένστικτο

  • Μου αρέσει 3

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπέρα!!! Έχει υποψιαστεί καμία οτι μπορεί να περνάει επιλόχεια κατάθλιψη; Έχω μια εβδομάδα περίπου που είμαι πολυ αδύναμη, κλαίω με το παραμικρό(το είχα μετά τη γέννα), νιώθω ζαλάδα το πρωί, σφιχτό στομάχι κ αναγούλα κ ενώ εκανα εξετασεις κ περα απο τη βιταμινη d που ειναι χαμηλη ολα ειναι καλα. Μίλησα και με παθολογο και με τον γυναικολογο μου.  Σίγουρα είναι θέμα κούρασης αλλα με απασχολεί γιατι δε ξερω τι αλλο μπορει να ειναι. Μετα σκεφτομαι αυτο που μου ειπε ο γυναικολογος οτι μετα απο 2.5μηνες σπανιο να παθεις επιλοχειο αλλα οχι απιθανο.. Ήμουν πάρα πολυ καλά και με έπιασε ξαφνικά.. και εννοειται δεν εχω αυτα που λενε να μην θελω το μωρο κλπ.. ισα ισα που αυτο σκεφτομαι μονο κ αγχώνομαι,να μπορω να ανταπεξελθω στο μωρο κ να μην με πιασει τιποτα. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath said:

Κορίτσια Καλησπέρα!!! Έχει υποψιαστεί καμία οτι μπορεί να περνάει επιλόχεια κατάθλιψη; Έχω μια εβδομάδα περίπου που είμαι πολυ αδύναμη, κλαίω με το παραμικρό(το είχα μετά τη γέννα), νιώθω ζαλάδα το πρωί, σφιχτό στομάχι κ αναγούλα κ ενώ εκανα εξετασεις κ περα απο τη βιταμινη d που ειναι χαμηλη ολα ειναι καλα. Μίλησα και με παθολογο και με τον γυναικολογο μου.  Σίγουρα είναι θέμα κούρασης αλλα με απασχολεί γιατι δε ξερω τι αλλο μπορει να ειναι. Μετα σκεφτομαι αυτο που μου ειπε ο γυναικολογος οτι μετα απο 2.5μηνες σπανιο να παθεις επιλοχειο αλλα οχι απιθανο.. Ήμουν πάρα πολυ καλά και με έπιασε ξαφνικά.. και εννοειται δεν εχω αυτα που λενε να μην θελω το μωρο κλπ.. ισα ισα που αυτο σκεφτομαι μονο κ αγχώνομαι,να μπορω να ανταπεξελθω στο μωρο κ να μην με πιασει τιποτα. 

Ήμουν στο όριο ή βασικά μπορεί να την πέρασα γτ κ γω τις πρώτες σαράντα μέρες ένιωθα χαλιά, ενω δεν ήθελα να νιώθω έτσι..  έκανα αυτές τις σκέψεις που κανείς κ συ..  μήπως δεν είμαι καλή;μήπως δεν φροντίζω καλά το μωρό μου.. κ φοβόμουν πολύ μην μου πάθει τίποτα..  τα χα βάλει με τον άντρα μου με εμένα..  με όλους τους καλούς συμβουλατορες από το οικογενειακό περιβάλλον οι οποίοι αντί να με εμψυχώνουν με ρίχνανε..  στήριγμα μου ο άντρας μου κ η αγάπη του... Μήπως κ εσύ έχεις γύρω σου τέτοια άτομα που σε ρίχνουν; Έχω αποφασίσει να μην ακούω γύρω γύρω κ να προσέχω κ τον εαυτό μου για να ναι καλά το μωράκι μου... 


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntepaki22 είπε:

Ήμουν στο όριο ή βασικά μπορεί να την πέρασα γτ κ γω τις πρώτες σαράντα μέρες ένιωθα χαλιά, ενω δεν ήθελα να νιώθω έτσι..  έκανα αυτές τις σκέψεις που κανείς κ συ..  μήπως δεν είμαι καλή;μήπως δεν φροντίζω καλά το μωρό μου.. κ φοβόμουν πολύ μην μου πάθει τίποτα..  τα χα βάλει με τον άντρα μου με εμένα..  με όλους τους καλούς συμβουλατορες από το οικογενειακό περιβάλλον οι οποίοι αντί να με εμψυχώνουν με ρίχνανε..  στήριγμα μου ο άντρας μου κ η αγάπη του... Μήπως κ εσύ έχεις γύρω σου τέτοια άτομα που σε ρίχνουν; Έχω αποφασίσει να μην ακούω γύρω γύρω κ να προσέχω κ τον εαυτό μου για να ναι καλά το μωράκι μου... 

Όχι δεν έχω άτομα που να με ρίχνουν ειδικά για οτι έχει να κάνει με το μωρό.. πέρασα μια ψιλοδύσκολη κατάσταση που πιέστηκα για μια-δυο ημέρες αλλα δε μπορώ να φανταστώ οτι με έφτασε στο αλλο άκρο. Και ενώ ημουν μια χαρα 2 μήνες με το μωρό να μείνω μόνη μου σπιτι κλπ τωρα φοβάμαι μηπως με ξαναπιάσει κ είμαι μόνη με το μωρό.. δε ξέρω αν είναι κρίσεις πανικού.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...