Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Έξοδα νονας για γάμο-βάπτιση


Γωγωπ

Recommended Posts

Just now, Giota1983 είπε:

Μα και εμένα αυτη ειναι η σκέψη μου. Πως αν κάνουμε γάμο - βάπτιση με τοσα άτομα θα μας βγει ο κούκος αηδόνι. Ενω αν κάνουμε με 100 άτομα το μέγιστο θα βγει οικονομικά. Το τραπέζι εφόσον θα μπει το όνομα της πεθεράς μου θα το πληρώσει αυτή. Είμαι σίγουρη πως το ξέρει αλλα θελει να αποφύγει τα έξοδα . Αλλα δεν παει έτσι . Απο οσο ξέρω το τραπεζι τουλάχιστον το πληρώνει ο γονιός που ακούει τκ όνομα του. Ετσι εγινε και με της αδερφής μου τα παιδιά. 

Η αλήθεια είναι ότι δ συμφωνώ απολυτα

Μπορει τον γάμο να τον πλήρωσαν οι γονεις μας, αλλά δ ηταν υποχρεωμένοι. Ήταν ένας πολύ κλειστός γάμος που όμως δ κοίταξα να κάνω οικονομία κ μου βγήκε σχετικά ακριβός. Μάλιστα τα μισα λεφτά ήταν όσα πληρώσαμε τον φωτογραφο:shock:

Στις βαπτίσεις δ έδωσαν τπτ, ουτε για το τραπέζι, κάποια χρήματα κ τα δυο ζευγάρια κ στα δυο παιδιά σαν δώρο. Μπορει να ειθισται αλλα δ ειναι κ υποχρεωτικο να πληρώνει το τραπεζι αυτός που ακούει το ονομα

Απλα είναι ότι πέφτουν μαζί τα έξοδα του νυφικού, του φωτογράφου κ μαλιστα για διπλό μυστηριο

Παραδοσιακά οι γονεις της νυφης πληρώνουν το κοστούμι, κ τα πεθερικα το νυφικό. Επίσης μου ειχε πει η μαμα μου ότι ο φωτογράφος κ καλά είναι από τον γαμπρό, αλλα δ τα κάναμε  ετσι

Σκέψου ότι θα παντρευτει η κουμπαρα μου, κ οι δικοί της το είχαν αυτονόητο ότι θα πληρώσουν τα μισα. Σε αντίθεση με τα πεθερικα που δ θελουν να δώσουν ούτε για το νυφικό ούτε για τους καλεσμένους τους. Κ θα προσπαθήσει να κρατήσει το μπατζετ στα 10000€ αλλα πολυ ανοιχτό γάμο 300-400ατομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το νυφικό είναι το λιγότερο που με απασχολεί. Μπορω να βρω και φτηνό και αν το πληρωσω εγω μιας και θα γινει διπλό μυστήριο. Ούτε ακριβά κοστούμια ουτε υπερβολές. Ετσι και αλλιώς μια φορά τα φοράμε εκτός του κοστουμιού που τα φοράνε οι άντρες και σε αλλες περιπτώσεις αργότερα. Ο φωτογράφος είναι γνωστός μας και φίλος οποτε μπορούμε να πληρώσουμε τα μισά και τα υπόλοιπα τα δίνουμε αργότερα. Δε θέλω πολλά άτομα και αν μπορούσα και συμφωνούσε θα το εκανα σε ενα εκκλησάκι με 50 άτομα μόνο γιατι μου φαίνεται πολυ ρομαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Το νυφικό είναι το λιγότερο που με απασχολεί. Μπορω να βρω και φτηνό και αν το πληρωσω εγω μιας και θα γινει διπλό μυστήριο. Ούτε ακριβά κοστούμια ουτε υπερβολές. Ετσι και αλλιώς μια φορά τα φοράμε εκτός του κοστουμιού που τα φοράνε οι άντρες και σε αλλες περιπτώσεις αργότερα. Ο φωτογράφος είναι γνωστός μας και φίλος οποτε μπορούμε να πληρώσουμε τα μισά και τα υπόλοιπα τα δίνουμε αργότερα. Δε θέλω πολλά άτομα και αν μπορούσα και συμφωνούσε θα το εκανα σε ενα εκκλησάκι με 50 άτομα μόνο γιατι μου φαίνεται πολυ ρομαντικό.

Μία χαρά το σκεφτεσαι. Να κάνετε κτ όσο μπορείτε να ανταπεξελθετε κ οικονομικα

Τώρα βέβαια αν δ συμφωνείτε στο πως, λύση δ μπορω να σου δωσω

Γνώμη μου είναι, ότι αν δ κανετε γάμο βάπτιση μαζί τώρα, πολυ δύσκολα θα κανετε τον γάμο σε άσχετη στιγμή, μονο σε επόμενη βαπτιση

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό προσπαθώ να του πω οτι τι σε ενα χρόνο τι σε 2-3 δεν μπορούμε να ξέρουμε οτι θα έχουμε παραπάνω λεφτα για να κάνουμε γάμο. Ειδικά οταν θα έχει μεγαλώσει το παιδι τα έξοδα αυξάνονται. Ελπίζω να το καταλάβει γιατι πρέπει να κανονίσουμε ημερομηνία και όλα τα απαραίτητα . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Giota1983 είπε:

Μα και εμένα αυτη ειναι η σκέψη μου. Πως αν κάνουμε γάμο - βάπτιση με τοσα άτομα θα μας βγει ο κούκος αηδόνι. Ενω αν κάνουμε με 100 άτομα το μέγιστο θα βγει οικονομικά. Το τραπέζι εφόσον θα μπει το όνομα της πεθεράς μου θα το πληρώσει αυτή. Είμαι σίγουρη πως το ξέρει αλλα θελει να αποφύγει τα έξοδα . Αλλα δεν παει έτσι . Απο οσο ξέρω το τραπεζι τουλάχιστον το πληρώνει ο γονιός που ακούει τκ όνομα του. Ετσι εγινε και με της αδερφής μου τα παιδιά. 

Καλε τι εκβιαστικό έθιμο ειναι αυτο; Ή πληρώνεις το τραπέζι ή δεν σου βγάζω το ονομα; Και στην τελική ποσο κοστολογείται το ονομα του παιδιού σου; Απαράδεκτο κατ εμε , δίνουμε άμα θελουμε τα ονόματα των γονιών μας για να τους τιμήσουμε και επειδη τους αγαπάμε. Δηλαδη αν καποια εχει μια λατρεμένη μανούλα άνεργη που ποτε δεν θα μπορούσε να πληρώσει τραπέζι θα έπρεπε να μην δώσει το ονομα της, επειδη η αλλη μάνα θα ειχε το χρήμα;

  • Μου αρέσει 4

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Καλε τι εκβιαστικό έθιμο ειναι αυτο; Ή πληρώνεις το τραπέζι ή δεν σου βγάζω το ονομα; Και στην τελική ποσο κοστολογείται το ονομα του παιδιού σου; Απαράδεκτο κατ εμε , δίνουμε άμα θελουμε τα ονόματα των γονιών μας για να τους τιμήσουμε και επειδη τους αγαπάμε. Δηλαδη αν καποια εχει μια λατρεμένη μανούλα άνεργη που ποτε δεν θα μπορούσε να πληρώσει τραπέζι θα έπρεπε να μην δώσει το ονομα της, επειδη η αλλη μάνα θα ειχε το χρήμα;

Δεν είναι εκβιασμός ούτε λεω πως αν δεν πληρώσει το τραπέζι δεν θα μπει το όνομα της. Έτσι ξερω πως γίνεται σε ολες τις βαφτίσεις που έχω πάει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Δεν είναι εκβιασμός ούτε λεω πως αν δεν πληρώσει το τραπέζι δεν θα μπει το όνομα της. Έτσι ξερω πως γίνεται σε ολες τις βαφτίσεις που έχω πάει. 

Λογικά είναι κάποιο έθιμο του τόπου σας!! Λόγω επαγγέλματος γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν ισχύει γενικά αυτό! Με λίγα λόγια έχεις κανει πίσω εσύ και δεν θα βάλεις το όνομα του ταματος που έκανες και θα μπει το όνομα της πεθεράς? Άρα μπορεί να κάνει πίσω αυτός στο υπόλοιπο και να γίνει ο γάμος έτσι όπως τον θέλεις και αντέχει η τσέπη σας! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Λογικά είναι κάποιο έθιμο του τόπου σας!! Λόγω επαγγέλματος γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν ισχύει γενικά αυτό! Με λίγα λόγια έχεις κανει πίσω εσύ και δεν θα βάλεις το όνομα του ταματος που έκανες και θα μπει το όνομα της πεθεράς? Άρα μπορεί να κάνει πίσω αυτός στο υπόλοιπο και να γίνει ο γάμος έτσι όπως τον θέλεις και αντέχει η τσέπη σας! 

Ναι ετσι έχει γίνει. Αλλά το ότι το  όνομα δεν θα μπει του τάματος δεν με πειράζει και πολύ τώρα. Από το να μαλώνουμε για αυτό προτιμώ να μπει το όνομα της. Δεν θέλω λουσα και υπερβολές για το γάμο. Αντίθετα ο άντρας μου ειναι που θέλει ντε και καλά πολυ κόσμο αν κάνουμε και γάμο. Για μένα το ίδιο είναι αν έχουμε 50-100  άτομα , το ίδιο είναι αν θα έχουμε 300. Λέει πως στις βαφτίσεις λογικό είναι να έχεις λίγο κόσμο αλλα στη γάμο - βάφτιση πρέπει να είναι πολύς κόσμος επειδή έχουμε υποχρέωσεις απέναντι τους

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Δεν είναι εκβιασμός ούτε λεω πως αν δεν πληρώσει το τραπέζι δεν θα μπει το όνομα της. Έτσι ξερω πως γίνεται σε ολες τις βαφτίσεις που έχω πάει. 

Πρώτη φορα το ακούω.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Ναι ετσι έχει γίνει. Αλλά το ότι το  όνομα δεν θα μπει του τάματος δεν με πειράζει και πολύ τώρα. Από το να μαλώνουμε για αυτό προτιμώ να μπει το όνομα της. Δεν θέλω λουσα και υπερβολές για το γάμο. Αντίθετα ο άντρας μου ειναι που θέλει ντε και καλά πολυ κόσμο αν κάνουμε και γάμο. Για μένα το ίδιο είναι αν έχουμε 50-100  άτομα , το ίδιο είναι αν θα έχουμε 300. Λέει πως στις βαφτίσεις λογικό είναι να έχεις λίγο κόσμο αλλα στη γάμο - βάφτιση πρέπει να είναι πολύς κόσμος επειδή έχουμε υποχρέωσεις απέναντι τους

Δυστυχώς λύση καμία δεν μπορεί να δώσει εφόσον έχει κολλήματα δύσκολα θα κάνει πισω...απλά είναι τραγικό ένα ζευγάρι να μην συμφωνεί σε τόσο μα τόσο απλά πράγματα κ φυσικά δεν γίνεται να ακυρώνει τα δικά σου θέλω και την δική σου άποψη πάνω στο θέμα!! Λογικά κάπου θα βρείτε μια μέση λύση! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Giota1983 είπε:

Δεν είναι εκβιασμός ούτε λεω πως αν δεν πληρώσει το τραπέζι δεν θα μπει το όνομα της. Έτσι ξερω πως γίνεται σε ολες τις βαφτίσεις που έχω πάει. 

Εγώ πάντως πρώτη φορά το ακούω. Ζεις επαρχία; Μήπως συνηθίζεται στον τόπο σου; Κι αν βγει άσχετο όνομα...ποιος πληρώνει;

Link to comment
Share on other sites

Παντως κ εμεις που είμαστε συντοπιτισσες με την γιώτα δ το ξερω για εθιμο

Ότι κάποιες φορές συμβαίνει ναι, στην δική μου οικογένεια όχι, αλλά το έχω ακούσει. Πιο πολύ μου κανει για καλοπιασμα παππουδων για να μπει το όνομα πάρα για εθιμο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Pagotoula είπε:

Εγώ πάντως πρώτη φορά το ακούω. Ζεις επαρχία; Μήπως συνηθίζεται στον τόπο σου; Κι αν βγει άσχετο όνομα...ποιος πληρώνει;

Ναι επαρχία μένω . Ετσι συνηθιζεται στα μερη μας. Οχι πως το κρατάνε όλοι το έθιμο αυτό . Τωρα αν βγει άσχετο όνομα ή τα πληρώνουν ολα οι γονείς ή αν δεν έχουν καλη οικονομική ευχέρεια οι γονείς του παιδιού θα βοηθήσουν οσο μπορούν οι παππούδες.

Just now, vikib είπε:

Παντως κ εμεις που είμαστε συντοπιτισσες με την γιώτα δ το ξερω για εθιμο

Ότι κάποιες φορές συμβαίνει ναι, στην δική μου οικογένεια όχι, αλλά το έχω ακούσει. Πιο πολύ μου κανει για καλοπιασμα παππουδων για να μπει το όνομα πάρα για εθιμο

Εμένα πιο πολυ για κέρασμα του παππού-γιαγιας που ακούει το όνομα τους μου φαίνεται . Λογικά σε καθε περιοχή ειναι αλλιώς τα έθιμα .Τωρα οτι τα δεδομένα σε όλα αυτά  έχουν αλλάξει σίγουρα. Πολλα ζευγάρια , πιο σωστά βασικά τα περισσότερα ,  κάνουν οσα τους παίρνει η τσέπη τους και δεν εξαρτώνται απο τα λεφτά των γονιών. Αλλά αν δεν δουλεύουν και οι δυο δύσκολα γίνονται 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...