Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Έξοδα νονας για γάμο-βάπτιση


Γωγωπ

Recommended Posts

Καλησπέρα βαπτιζω τη μικρη μου τέλη Μαΐου και παντευομαστε, δεν γνωριζουμε τα έξοδα της νονας μηπως υπάρχει καποια κοπελα να μας διαφωτίσει? (θα μας παντρεψει και θα βαπτίσει τη μικρη μας). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Γωγωπ είπε:

Καλησπέρα βαπτιζω τη μικρη μου τέλη Μαΐου και παντευομαστε, δεν γνωριζουμε τα έξοδα της νονας μηπως υπάρχει καποια κοπελα να μας διαφωτίσει? (θα μας παντρεψει και θα βαπτίσει τη μικρη μας). 

Με το καλό η βάφτιση και ο γάμος....Εγώ έχω βαφτίσει και έχω παντρέψει δύο φορές...τα κλασικά,  σταυρό, βαφτιστηκα ρούχα,  λαδοπανα,  μαρτυρικά,  λαμπάδα,  μπουκαλακι για λαδι και σαπούνι για την βάφτιση. Για τον γάμο,  πάλι μπουκάλι και ποτήρι για το κρασί, τον δίσκο, τα στέφανα, τις λαμπάδες, το ναμα και ότι δώρο θέλει να σας κάνει η κουμπάρα σας...Επίσης οι κουμπάρου πληρώνουν και την εκκλησία...σε εμάς ότι θέλεις δίνεις,  εδώ στην Αθήνα έχουν ταρίφα για γάμο και βάφτιση. Νομίζω δεν ξέχασα κάτι.

  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Με το καλό η βάφτιση και ο γάμος....Εγώ έχω βαφτίσει και έχω παντρέψει δύο φορές...τα κλασικά,  σταυρό, βαφτιστηκα ρούχα,  λαδοπανα,  μαρτυρικά,  λαμπάδα,  μπουκαλακι για λαδι και σαπούνι για την βάφτιση. Για τον γάμο,  πάλι μπουκάλι και ποτήρι για το κρασί, τον δίσκο, τα στέφανα, τις λαμπάδες, το ναμα και ότι δώρο θέλει να σας κάνει η κουμπάρα σας...Επίσης οι κουμπάρου πληρώνουν και την εκκλησία...σε εμάς ότι θέλεις δίνεις,  εδώ στην Αθήνα έχουν ταρίφα για γάμο και βάφτιση. Νομίζω δεν ξέχασα κάτι.

Συνήθως κάνουν και δώρο στη νονά και στους κουμπάρους.

Στην Κρήτη τουλάχιστον αυτό επικρατεί σαν έθιμο.

Για Αθήνα δεν γνωρίζω

Με το καλό ευψομαιυ

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ said:

Οι κουμπάροι πληρώνουν και τον εσωτερικό στολισμός της εκκλησίας αν θέλετε να κάνετε 

Δεν είναι στις στάνταρ υποχρεώσεις αυτό. Ειδικά αν ο κουμπάρος-νονός έχει δώσει πολλα, κατά τη γνώμη μου είναι πολύ, να βάλει και τον στολισμο. Μπορεί να διαλέξει το ζευγάρι ότι του αρέσει και να το πληρώσει αναλόγως. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ξένη είπε:

Με το καλό η βάφτιση και ο γάμος....Εγώ έχω βαφτίσει και έχω παντρέψει δύο φορές...τα κλασικά,  σταυρό, βαφτιστηκα ρούχα,  λαδοπανα,  μαρτυρικά,  λαμπάδα,  μπουκαλακι για λαδι και σαπούνι για την βάφτιση. Για τον γάμο,  πάλι μπουκάλι και ποτήρι για το κρασί, τον δίσκο, τα στέφανα, τις λαμπάδες, το ναμα και ότι δώρο θέλει να σας κάνει η κουμπάρα σας...Επίσης οι κουμπάρου πληρώνουν και την εκκλησία...σε εμάς ότι θέλεις δίνεις,  εδώ στην Αθήνα έχουν ταρίφα για γάμο και βάφτιση. Νομίζω δεν ξέχασα κάτι.

αχ σε ευχαριστώ παααρα πολυ! η κουμπαρα μου τρέχει με οικογενειακά θέματα υγείας συγγενών της και ετσι ειπα να την βοηθησω εγω. 

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Συνήθως κάνουν και δώρο στη νονά και στους κουμπάρους.

Στην Κρήτη τουλάχιστον αυτό επικρατεί σαν έθιμο.

Για Αθήνα δεν γνωρίζω

Με το καλό ευψομαιυ

Ναι και εδω που ειμαι εγω θρακη ετσι κανουν δωρο και τους κουμπάρους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Με το καλό η βάφτιση και ο γάμος....Εγώ έχω βαφτίσει και έχω παντρέψει δύο φορές...τα κλασικά,  σταυρό, βαφτιστηκα ρούχα,  λαδοπανα,  μαρτυρικά,  λαμπάδα,  μπουκαλακι για λαδι και σαπούνι για την βάφτιση. Για τον γάμο,  πάλι μπουκάλι και ποτήρι για το κρασί, τον δίσκο, τα στέφανα, τις λαμπάδες, το ναμα και ότι δώρο θέλει να σας κάνει η κουμπάρα σας...Επίσης οι κουμπάρου πληρώνουν και την εκκλησία...σε εμάς ότι θέλεις δίνεις,  εδώ στην Αθήνα έχουν ταρίφα για γάμο και βάφτιση. Νομίζω δεν ξέχασα κάτι.

Αυτά όπως τα λέει η ξένη ειναι

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Οι κουμπάροι πληρώνουν και τον εσωτερικό στολισμός της εκκλησίας αν θέλετε να κάνετε 

Αυτό δ ειναι απαραιτητο πλέον, γτ κοστίζουν αρκετά όλα τα άλλα. Ισως μόνο τον στολισμό κολυμπηθρας

Κ σίγουρα σαν ζευγάρι-γονεις πηραμε κ εμεις δώρο σε κουμπαρες

Μπορεις να το ψάξεις κ για ό, τι πιο οικονομικο

Η αν μπορώ να σε βοηθήσω με κτ πιο συγκεκριμένο γτ ειμαι Θράκη επισης

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι κορίτσια μου τον στολισμό της εκκλησίας δεν τον πληρώνουν απαραίτητα οι κουμπάροι καθότι τα έξοδα είναι πολλά. 

Για την κολυμπήθρα έχει δίκιο η vikib.

Κ στη. Βάφτιση των διδύμων μου οι νονοί πλήρωσαν μισή μισή την κολυμπήθρα. 

Αλλά κ πάλι δεν είναι απαραίτητο. Είναι στην οικονομική ευχέρεια του νονού.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάποτε ήταν κ τον εξωτερικό στολισμό, η κάποιες μπομπονιερες, γτ καλούσε αρκετούς κ ο κουμπαρος

Πλεον αυτά τα πληρώνει το ζευγάρι, για οικονομική διευκολυνση

Προσωπικα εμεις πληρώσαμε κ την εκκλησια

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 5/11/2019 at 6:22 ΜΜ, Γωγωπ είπε:

αχ σε ευχαριστώ παααρα πολυ! η κουμπαρα μου τρέχει με οικογενειακά θέματα υγείας συγγενών της και ετσι ειπα να την βοηθησω εγω. 

Ναι και εδω που ειμαι εγω θρακη ετσι κανουν δωρο και τους κουμπάρους. 

 

On 5/11/2019 at 6:43 ΜΜ, vikib είπε:

Αυτά όπως τα λέει η ξένη ειναι

Αυτό δ ειναι απαραιτητο πλέον, γτ κοστίζουν αρκετά όλα τα άλλα. Ισως μόνο τον στολισμό κολυμπηθρας

Κ σίγουρα σαν ζευγάρι-γονεις πηραμε κ εμεις δώρο σε κουμπαρες

Μπορεις να το ψάξεις κ για ό, τι πιο οικονομικο

Η αν μπορώ να σε βοηθήσω με κτ πιο συγκεκριμένο γτ ειμαι Θράκη επισης

Καλημέρα . Είδα πως είσαστε απο Θράκη και αναρωτιέμαι εσείς κάνατε και τα δυο μυστήρια μαζί. Το Σεπτέμβρη με το καλό θα βαπτισουμε τη μπέμπα μας. Θέλω να κάνουμε και γαμο μαζί αλλά ο άντρας μου ανησυχεί για τα οικονομικά. Ποσο σας βγήκε περίπου με καλεσμένους 100 άτομα. Δε θέλω πολλά άτομα μόνο στενούς συγγενείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

 

Καλημέρα . Είδα πως είσαστε απο Θράκη και αναρωτιέμαι εσείς κάνατε και τα δυο μυστήρια μαζί. Το Σεπτέμβρη με το καλό θα βαπτισουμε τη μπέμπα μας. Θέλω να κάνουμε και γαμο μαζί αλλά ο άντρας μου ανησυχεί για τα οικονομικά. Ποσο σας βγήκε περίπου με καλεσμένους 100 άτομα. Δε θέλω πολλά άτομα μόνο στενούς συγγενείς.

Όχι εγώ δ εκανα μαζί τα δυο μυστήρια. Θεωρώ ότι η βάπτιση δ ειναι ακριβή από μόνη της, κάθε φορά είχαμε 100-150ατομα,απλα όχι τραπέζι για ολους

Η αδερφη μου έκαναν διπλό μυστήριο,αλλα με πολλούς παραπάνω καλεσμένους. Δ ξερω ακριβώς το ποσό αλλα σιγουρα γύρω στις 10000€ +, αλλα για 300+ άτομα. Το μεγαλύτερο έξοδο συνηθως είναι το τραπεζι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , vikib είπε:

Όχι εγώ δ εκανα μαζί τα δυο μυστήρια. Θεωρώ ότι η βάπτιση δ ειναι ακριβή από μόνη της, κάθε φορά είχαμε 100-150ατομα,απλα όχι τραπέζι για ολους

Η αδερφη μου έκαναν διπλό μυστήριο,αλλα με πολλούς παραπάνω καλεσμένους. Δ ξερω ακριβώς το ποσό αλλα σιγουρα γύρω στις 10000€ +, αλλα για 300+ άτομα. Το μεγαλύτερο έξοδο συνηθως είναι το τραπεζι. 

Μα και εμένα αυτη ειναι η σκέψη μου. Πως αν κάνουμε γάμο - βάπτιση με τοσα άτομα θα μας βγει ο κούκος αηδόνι. Ενω αν κάνουμε με 100 άτομα το μέγιστο θα βγει οικονομικά. Το τραπέζι εφόσον θα μπει το όνομα της πεθεράς μου θα το πληρώσει αυτή. Είμαι σίγουρη πως το ξέρει αλλα θελει να αποφύγει τα έξοδα . Αλλα δεν παει έτσι . Απο οσο ξέρω το τραπεζι τουλάχιστον το πληρώνει ο γονιός που ακούει τκ όνομα του. Ετσι εγινε και με της αδερφής μου τα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...