Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΓΟΠ ή κατο φυσιολογικό;;


Recommended Posts

1 hour ago, mama16 said:

Ένα γεύμα την ημέρα στερεών κάνεις? Θα δεις βελτίωση όταν βάλεις περισσότερα γεύματα κ να τρώει καλή ποσότητα. Αλλά μήπως έχει κάποια αλλεργία? Τι γάλα δίνεις? Βέβαια το βάρος καλό μου φαίνεται για 6 μηνών μωράκι. Πόσο γεννήθηκε?

Γειά σου mama16 και ευχαριστώ για την απαντηση. 2 γεύματα κάνουμε, ένα φρούτα δεκατιανο και ενα λαχανικά μεσημεριανό. Εκτός το δεκατιανο το θεωρείς σνακ, οπότε ναι ένα :) σε κιλά είμαστε καλά ναι, γεννήθηκε 3150. Απλα με ανησυχεί πολυ που δεν βελτιώνεται. Δηλαδη όλοι μας έλεγαν στο 6μηνο στρώνει αλλα δεν το βλέπω :(

Σκέφτομαι κ εγώ για αλλεργία αλλα δεν έχουμε κανένα άλλο σύμπτωμα εκτός από τις αναγωγες.


Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Elinita είπε:

Γειά σου mama16 και ευχαριστώ για την απαντηση. 2 γεύματα κάνουμε, ένα φρούτα δεκατιανο και ενα λαχανικά μεσημεριανό. Εκτός το δεκατιανο το θεωρείς σνακ, οπότε ναι ένα :) σε κιλά είμαστε καλά ναι, γεννήθηκε 3150. Απλα με ανησυχεί πολυ που δεν βελτιώνεται. Δηλαδη όλοι μας έλεγαν στο 6μηνο στρώνει αλλα δεν το βλέπω :(

Σκέφτομαι κ εγώ για αλλεργία αλλα δεν έχουμε κανένα άλλο σύμπτωμα εκτός από τις αναγωγες.

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωρακιΚι εμείς είχαμε μετρίου βαθμού ΓΟΠ και παρόλο που θηλαζαμε αποκλειστικά έβγαζε σε όλα τα γεύματα.Οχι εμετούς αλλά παραπάνω από 2-3 γουλιες.Οταν ξεκίνησε στερεές συνέχιζε να βγάζει απλά όχι συνέχεια.Παντως σίγουρα μετα τον 8ο σταμάτησε τελείως.Σταδιακα δηλ.Γι αυτό παρά την κούραση συνέχισα το θηλασμό γιατί έλεγα ότι αν βγάζει με το μητρικό που είναι ελαφρύ φαντασου με το ξένο.Υπομονη,λίγο σας έμεινε.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Comet said:

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωρακιΚι εμείς είχαμε μετρίου βαθμού ΓΟΠ και παρόλο που θηλαζαμε αποκλειστικά έβγαζε σε όλα τα γεύματα.Οχι εμετούς αλλά παραπάνω από 2-3 γουλιες.Οταν ξεκίνησε στερεές συνέχιζε να βγάζει απλά όχι συνέχεια.Παντως σίγουρα μετα τον 8ο σταμάτησε τελείως.Σταδιακα δηλ.Γι αυτό παρά την κούραση συνέχισα το θηλασμό γιατί έλεγα ότι αν βγάζει με το μητρικό που είναι ελαφρύ φαντασου με το ξένο.Υπομονη,λίγο σας έμεινε.

Γειά σου Comet. Μακάρι να είναι όπως τα λες και σε μας. Γενικά, ιδιαίτερα μετά τα στερεά γεύματα δεν βγαζει. Αντε να της ανέβει μια φορά φαι. Όταν όμως πιει γαλα θα βγάλει σίγουρα. Μια μεγάλη και μετα από κει πολλές μικρές γουλιτσες. Βέβαια, η δικιά μας είναι κ υπερκινητικο μωρο και επιδεινώνει κάπως τα πράγματα αλλά σίγουρα δεν φταίει μόνο αυτό. Ελπίζω να περάσει συντομααα :roll:


Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Elinita είπε:

Γειά σας κορίτσια! Έχω ένα κορίτσι 6 μηνών και σχεδόν 2 εβδομάδων. Βάρος 7.600 όταν κλείσαμε τον 6ο. Γενικά όλες μας οι μετρήσεις πολύ καλές. Όμως από την αρχή εβγαζε γαλα. ΓΟΠ ηπιου προς μέτριου βαθμου είχε δείξει ο υπερηχος. Πηραμε και φάρμακο ένα μήνα γιατί είχε ανησυχία στον ύπνο και στον θηλασμό (ακόμα θηλάζω). Τρώμε δεκατιανο φρούτα και μεσημέρι λαχανικά. Αυτό που με ανησυχεί λοιπόν ειναι οτι οι αναγωγες και ίσως και εμετοι κάποιες φορές δεν έχουν σταματήσει... όλοι λένε μετά το 6νηνο σιγα σιγα στρώνει αλλα εγώ δεν έχω δει βελτιωση. Όταν τρωει τροφή ίσως κάπως καλύτερα αλλα γενικα βγάζει αρκετά, είτε την κρατάω είτε την βάζω να κάτσει είτε την ξαπλώσω φυσικά. Έχω απελπιστει τελείως, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Γενικά είναι χαρούμενο μωρο αλλα με αγχώνει που δεν βελτιώνεται η κατάσταση.

Γεια σου κορίτσι! Να σου ζήσει το μωράκι σου. Εμένα και τα δύο μου παιδάκια τα δίδυμα είχαν ήπιου/μετρίου βαθμού ΓΟΠ. Μας είχε πει ο γιατρός να μην ανησυχούμε δεν είναι κάτι παθολογικό και ότι στον 5ο μήνα σταματάει. Εμένα μέχρι τον 8ο μήνα συνεχιζόταν κανονικά. Κάποια στιγμή θα σταματήσει μην αγχώνεσαι είναι απόλυτα φυσιολογικό το ξέρεις φαντάζομαι. Καταλαβαίνω την ταλαιπωρία σου παρόλαυτα. Εγω πολλές φορές τα τάιζα κάνοντας τα βόλτα πέρα δώθε ή στον απορροφητήρα. Τους ανέβαινε το γάλα και τους έκαιγε τον οισοφάγο. Δεν έδωσα καθόλου φάρμακα ήθελα να το αποφύγω και με είχαν φάει οι βόλτες!

Όλα θα περάσουν θα δεις. Κάνε υπομονή! Σε φιλώ

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Joann said:

Γεια σου κορίτσι! Να σου ζήσει το μωράκι σου. Εμένα και τα δύο μου παιδάκια τα δίδυμα είχαν ήπιου/μετρίου βαθμού ΓΟΠ. Μας είχε πει ο γιατρός να μην ανησυχούμε δεν είναι κάτι παθολογικό και ότι στον 5ο μήνα σταματάει. Εμένα μέχρι τον 8ο μήνα συνεχιζόταν κανονικά. Κάποια στιγμή θα σταματήσει μην αγχώνεσαι είναι απόλυτα φυσιολογικό το ξέρεις φαντάζομαι. Καταλαβαίνω την ταλαιπωρία σου παρόλαυτα. Εγω πολλές φορές τα τάιζα κάνοντας τα βόλτα πέρα δώθε ή στον απορροφητήρα. Τους ανέβαινε το γάλα και τους έκαιγε τον οισοφάγο. Δεν έδωσα καθόλου φάρμακα ήθελα να το αποφύγω και με είχαν φάει οι βόλτες!

Όλα θα περάσουν θα δεις. Κάνε υπομονή! Σε φιλώ

Κοριτσια ευχαριστώ όλες!! Μου δώσατε κουράγιο! Εννοείται θα κάνω υπομονή και πάμε δυναμικά με τον θηλασμό. Έτσι κιαλλιως δεν σκεφτόμουν να τον σταματήσω :) σας ευχαριστώ πολύ πολύ! Φιλιά!

ΥΓ. Να σ ζήσουν τα διδυμακια σ!


Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...