Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Μόλις έκανα εγγραφή! Είμαι μανούλα του Σεπτεμβρίου κι εγώ και μάλλον περιμένω αγοράκι! Μόλις ολοκλήρωσα τη 16η εβδομάδα. Έχω αύριο ραντεβού στο γιατρό, γιατί έχω να πάω από την αυχενική που έκανα στη 13η εβδομάδα. Ελπίζω να είναι καλά το μωράκι μου.

Από συμπτώματα δεν μπορώ να πω πως είχα γενικά τίποτα ιδιαίτερο. Κάποιες μέρες έχω αυξημένες κολπικές εκκρίσεις και από την αρχή της εγκυμοσύνης παραμένει πρησμένο το στήθος μου. Έχω πετάξει και κοιλίτσα φυσικά που με στενά ρούχα φαίνεται αρκετά.

Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε νιώσει το μωράκι σας. Κάποιες μέρες πιστεύω πως κάτι νιώθω, αλλά δεν είμαι σίγουρη...

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!! Είμαι τόσο χαρούμενη σήμερα !! Βγήκαν τα αποτελέσματα από τη Nipt και ευτυχώς όλα καλά! Επίσης αντί για κοριτσάκι π μας είχε πει κ ο γιατρός μ κ στην αυχενική είναι αγοράκι τελικά!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά! 

12 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Μόλις έκανα εγγραφή! Είμαι μανούλα του Σεπτεμβρίου κι εγώ και μάλλον περιμένω αγοράκι! Μόλις ολοκλήρωσα τη 16η εβδομάδα. Έχω αύριο ραντεβού στο γιατρό, γιατί έχω να πάω από την αυχενική που έκανα στη 13η εβδομάδα. Ελπίζω να είναι καλά το μωράκι μου.

Από συμπτώματα δεν μπορώ να πω πως είχα γενικά τίποτα ιδιαίτερο. Κάποιες μέρες έχω αυξημένες κολπικές εκκρίσεις και από την αρχή της εγκυμοσύνης παραμένει πρησμένο το στήθος μου. Έχω πετάξει και κοιλίτσα φυσικά που με στενά ρούχα φαίνεται αρκετά.

Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε νιώσει το μωράκι σας. Κάποιες μέρες πιστεύω πως κάτι νιώθω, αλλά δεν είμαι σίγουρη...

 

Καλημέρα κορίτσι μου και με το κλο το μωράκι σου! Κι εγώ 16η εβδομάδα είμαι κ τίποτα ακόμα όπως εσυ κάποιες φορές νομίζω πως νιώθω κάτι αλλά δε μπορώ να πω σίγουρα τι είναι..!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2022 at 1:36 ΜΜ, Mairiv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Πως είστε ; Εγώ πλέον στη 16η εβδομάδα και προχωράμε... Έχετε πλέον τίποτα συμπτώματα  ;

Καλησπέρα! Εγώ στην 18η αλλά τίποτα φοβερό από συμπτώματα! Η κοιλιά έχει φουσκώσει αρκετά. κάποια τσιμπήματα χαμηλά αισθάνομαι, αυτό μονο

21 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Μόλις έκανα εγγραφή! Είμαι μανούλα του Σεπτεμβρίου κι εγώ και μάλλον περιμένω αγοράκι! Μόλις ολοκλήρωσα τη 16η εβδομάδα. Έχω αύριο ραντεβού στο γιατρό, γιατί έχω να πάω από την αυχενική που έκανα στη 13η εβδομάδα. Ελπίζω να είναι καλά το μωράκι μου.

Από συμπτώματα δεν μπορώ να πω πως είχα γενικά τίποτα ιδιαίτερο. Κάποιες μέρες έχω αυξημένες κολπικές εκκρίσεις και από την αρχή της εγκυμοσύνης παραμένει πρησμένο το στήθος μου. Έχω πετάξει και κοιλίτσα φυσικά που με στενά ρούχα φαίνεται αρκετά.

Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε νιώσει το μωράκι σας. Κάποιες μέρες πιστεύω πως κάτι νιώθω, αλλά δεν είμαι σίγουρη...

 

@Aggelikh Nt Καλωσήρθες κορίτσι μου. Όλα καλά να συνεχίσουν να πηγαίνουν.

8 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Είμαι τόσο χαρούμενη σήμερα !! Βγήκαν τα αποτελέσματα από τη Nipt και ευτυχώς όλα καλά! Επίσης αντί για κοριτσάκι π μας είχε πει κ ο γιατρός μ κ στην αυχενική είναι αγοράκι τελικά!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά! 

Καλημέρα κορίτσι μου και με το κλο το μωράκι σου! Κι εγώ 16η εβδομάδα είμαι κ τίποτα ακόμα όπως εσυ κάποιες φορές νομίζω πως νιώθω κάτι αλλά δε μπορώ να πω σίγουρα τι είναι..!!

@Mairiv Καλώς το ακόμη ένα αγοράκι στην παρέα!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες. Καλως ήρθες @Aggelikh Nt στη παρέα.

Εγώ απο συμπτώματα επιτελους τιποτα παρα μόνο καποιες μυρωδιες που ενοχλούν που και που. Κατα τ´αλλα καθε μεσημεροαπογευμα νιώθω ιδαίτερη κίνηση (μαλλον τσακώνονται) . Ειναι τοσο εντονες π εβαλε τα χέρια στη κοιλιά μ ο αντρας μ κ ενιωσε κανονικα 2 χτυπήματα. Είμαι σίγουρη ότι όσες ακόμα δε νιωσατε, πλησιάζει :) .Διανύω 19η εβδ. Η κοιλιά τούμπανο και δυσκολεύομαι απο τωρα να βολευτώ τα βράδια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου καλημέρα σας!!!!τι κάνετε πως είστε?

Καλώς ήρθατε κ οι καινούργιες!!!!

Εύχομαι να είστε καλά με γερά μωράκια όλες!!!

Αχ κορίτσια πραγματικά σε αυτήν την εγκυμοσύνη είμαι απαράδεκτη που δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ αλλά έχω τα δύο μικρά στο σπίτι δεν τα στέλνω παιδικό εδώ κ δύο μήνες λόγω των ιώσεων κ κολλάνε κ εμένα κ μετά κ καταλαβαίνετε... πλέον τρέχω ολη μέρα!έχω κ τον μεγάλο στις δραστηριότητες κ τα διαβάσματα κ τα έχω παίξει!:roll:

Λοιπόν τώρα θα μπαίνω πιο συχνά!!!εγώ μπήκα στον πέμπτο τώρα σήμερα είμαι 18 κ 1  εντάξει άλλες τόσες εβδομάδες κ τον φάγαμε τον γάιδαρο!:grin: αύριο έχω ραντεβού Παπαγεωργίου και την Πέμπτη έχω ραντεβού με τον δικό μου τον γιατρό τον ιδιώτη που με παρακολουθεί.. ανυπομονώ να δω τη μικρή κανένας μας δεν μπορεί να πιστέψει ακόμα ότι μετά από τρία αγόρια θα έχουμε και μία κόρη... Είμαστε σε φάση που προσπαθούμε να τακτοποιήσουμε ένα δωμάτιο το οποίο είχα αποθήκη σιγά-σιγά να το φτιάξουμε.σήμερα θα πάρω τα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος αυτή τη φορά άργησα πολύ να τις κάνω γιατί είχα ένα κόλλημα με την ασφάλεια.και ανυπομονώ να δω το σάκχαρο γιατί την προηγούμενη φορά είχα 95 νηστική. Εύχομαι να μην κάνω κανένα διαβήτη κύησης τώρα δεν θα το αντέξω μου αρέσει να τρώω:-(

Σήμερα και αύριο θα σας ενημερώσω για νέα μου!!!

Εγώ ναυτία καθόλου πια τρώω κανονικά απλά με ενοχλούν αρκετές μυρωδιές.. σαμπουάν αφρόλουτρα κολώνιες δεν τα αντέχω με τίποτα.. κανά δυο φορές την κατάλαβα τη μικρή αλλά είναι ακόμα στη φάση που μοιάζουν με φτερουγίσματα.ενώ τα άλλα μου παιδιά τα καταλάβαινα πιο νωρίς 15- 16 εβδομάδων αυτή εδώ ή πολύ ήσυχη είναι ή εγώ έχω πολύ λίπος στην κοιλιά και δεν το καταλαβαίνω:oops:

 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα! Καλωσορίσατε, κορίτσια! 

Διαβάζω ότι φουσκώνουμε όλες. Μπράβο! Εγώ διανύω την 18η εβδομάδα τώρα, έχω κοιλίτσα και νομίζω ότι εδώ και λίγες μέρες ακούω την μικρή, μερικές κλωτσούλες! 

Έχω βάλει τρία κιλά. Δεν μπορώ να θυμηθώ πόσο είχα βάλει στην πρώτη μου εγκυμοσύνη σε αυτό το στάδιο. Μάλλον τόσο κάπου. 

On 4/6/2022 at 9:49 PM, Aggelikh Nt said:

 

Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε νιώσει το μωράκι σας. Κάποιες μέρες πιστεύω πως κάτι νιώθω, αλλά δεν είμαι σίγουρη...

 

Νομίζω ότι από μέρα σε μέρα θα τον ακούσει τον μικρό σου. Εκεί γύρω στην 17η κάτι ακούγεται. Εγώ όταν ήμουν έγκυος στον γιο μου νόμιζα ότι τον άκουγα από την 14η, αλλά έκτοτε αντιλήφθηκα ότι μάλλον ήταν τα έντερά μου! :rolleyes:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Κι εγώ περίπου τρία κιλά έχω βάλει και είμαι στην 17η εβδομάδα! 

Το ζάχαρο με εχει ταλαιπωρήσει κι εμένα. Από τις πρώτες εξετάσεις είχα 99. Πριν μια βδομάδα και μετά από διατροφή κατάφερα να το ρίξω στο 89. Αναμένουμε να δούμε αν θα διατηρηθεί ή αν τελικά κα χρειαστεί να επισκεφθώ διαβητολογο. 

Κάθε μέρα ξυπνάω με την αγωνία πότε θα νιώσω το μωρό! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν έχω εμπειρία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!χαιρομαι που ειστε ολες καλα…εγω διανυω την 16η εβδομαδα και εχω παρει ηδη 6 κιλα παρολο που προσεχω γιατι ειμαι στο οριο για ζαχαρο…η πρωτη μου εγκυμοσυνη ειναι και ανυπομωνω αυριο να μαθω το φυλο…εμενα η κοιλια μου εχει φουσκωσει αρκετα θα ελεγα… :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Aggelikh Nt said:

 

Κάθε μέρα ξυπνάω με την αγωνία πότε θα νιώσω το μωρό! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν έχω εμπειρία!

Θα το νιώσεις, μην αγχώνεσαι. Πάντως θυμάμαι, επειδή στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πολλές συσπάσεις, μου έλεγε ο γιατρός μου (σε πιο μεγάλους μήνες βέβαια) να μην ακουμπάω συνέχεια την κοιλιά μου για να νιώσω το μωρό, γιατί κάπως ερεθίζεται η μήτρα και δεν βοηθάει να περιοριστούν οι συσπάσεις. 

 

Τι ωραία που έχουμε και πρωτο-μανούλες στο τόπικ! 

6 hours ago, Vasiliki33 said:

Καλημερα κοριτσια!!χαιρομαι που ειστε ολες καλα…εγω διανυω την 16η εβδομαδα και εχω παρει ηδη 6 κιλα παρολο που προσεχω γιατι ειμαι στο οριο για ζαχαρο…η πρωτη μου εγκυμοσυνη ειναι και ανυπομωνω αυριο να μαθω το φυλο…εμενα η κοιλια μου εχει φουσκωσει αρκετα θα ελεγα… :)

Με το καλό στον αυριανό υπέρηχο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια πήρα τα αποτελέσματα!!! Αιματοκρίτης μάπα 30 είχα άρα ξεκινάω σίδηρο με φυλλικό μαζί 2 την ημέρα μου είπε. Το σάκχαρο από 95 έγινε 93 και δεν πρόσεχα κορίτσια. Τώρα πρέπει οπωσδήποτε να προσέξω λίγο μπας και μείνουμε σε αυτά τα όρια γιατί αλλιώς δεν με βλέπω καλά έχουμε και την καμπύλη σακχάρου μπροστά όχι τίποτα άλλο. Εγώ 15 κ κάτι εβδομάδων που πήγα τελευταία φορά δεν είχα βάλει καθόλου κιλά τώρα σίγουρα έβαλα είμαι περίεργη να δω, αύριο λογικά θα με ζυγίσουν και στο νοσοκομείο αλλά την Πέμπτη που έχω και με τον δικό μου γιατρό ραντεβού θα ανέβω ζυγαριά για να δούμε... Στην πρώτη εγκυμοσύνη έβαλα 30 κιλά (τα έχασα όλα όμως) στη δεύτερη 26-24 κάπου εκεί, στην τρίτη 18 κιλά Ε τώρα θέλω  να μην βάλω πάνω από 15 κιλά μακάρι να τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Melody90 said:

Κορίτσια πήρα τα αποτελέσματα!!! Αιματοκρίτης μάπα 30 είχα άρα ξεκινάω σίδηρο με φυλλικό μαζί 2 την ημέρα μου είπε. Το σάκχαρο από 95 έγινε 93 και δεν πρόσεχα κορίτσια. Τώρα πρέπει οπωσδήποτε να προσέξω λίγο μπας και μείνουμε σε αυτά τα όρια γιατί αλλιώς δεν με βλέπω καλά έχουμε και την καμπύλη σακχάρου μπροστά όχι τίποτα άλλο. Εγώ 15 κ κάτι εβδομάδων που πήγα τελευταία φορά δεν είχα βάλει καθόλου κιλά τώρα σίγουρα έβαλα είμαι περίεργη να δω, αύριο λογικά θα με ζυγίσουν και στο νοσοκομείο αλλά την Πέμπτη που έχω και με τον δικό μου γιατρό ραντεβού θα ανέβω ζυγαριά για να δούμε... Στην πρώτη εγκυμοσύνη έβαλα 30 κιλά (τα έχασα όλα όμως) στη δεύτερη 26-24 κάπου εκεί, στην τρίτη 18 κιλά Ε τώρα θέλω  να μην βάλω πάνω από 15 κιλά μακάρι να τα καταφέρω.

Κ εγώ 33 είχα στην τελευταία εξέταση. Παίρνω κ εγώ 2 κάψουλες σιδήρου την ημέρα. Επειδή γενικά εγώ είχα πάντα σχετικά χαμηλό αιματοκρίτη, τώρα πήγα και σε έναν διατροφολόγο και μου έβγαλε ένα προγραμματάκι. Μου είπε λοιπόν το χρήσιμο tip ότι για να απορροφηθεί ο φυτικός σίδηρος, που βρίσκεται για παράδειγμα σε φακές, μαυρομάτικα, σπανάκι, μπρόκολο κλπ, καλύτερα από τον οργανισμό χρειάζεται συνδυασμός με βιταμίνη C, π.χ. λεμόνι ή πιπεριές όλων των χρωμάτων. Στα όσπριά μου εγώ δηλαδή βάζω κόκκινη πιπεριά και στο σπανακόρυζο μπόλικο λεμονάκι. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2022 at 11:58 ΜΜ, MariaBisb είπε:

Καλησπέρα σε ολες. Καλως ήρθες @Aggelikh Nt στη παρέα.

Εγώ απο συμπτώματα επιτελους τιποτα παρα μόνο καποιες μυρωδιες που ενοχλούν που και που. Κατα τ´αλλα καθε μεσημεροαπογευμα νιώθω ιδαίτερη κίνηση (μαλλον τσακώνονται) . Ειναι τοσο εντονες π εβαλε τα χέρια στη κοιλιά μ ο αντρας μ κ ενιωσε κανονικα 2 χτυπήματα. Είμαι σίγουρη ότι όσες ακόμα δε νιωσατε, πλησιάζει :) .Διανύω 19η εβδ. Η κοιλιά τούμπανο και δυσκολεύομαι απο τωρα να βολευτώ τα 

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα είμαι τόσο χαρούμενη! Ξαφνικά η κοιλιά μου ξεπετάχτηκε για τα καλά και αρχίζει να σχηματίζεται! 17η εβδομάδα και 1 μέρα !! Το μπέμπη μου δε ξέρω σίγουρα αν έχω αρχίσει να τον νιώθω δε μπορώ να καταλάβω αλλά αν κρίνω από την κοιλιά μου σίγουρα κάτι καλό γίνεται εκεί μέσα ! ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια πήγα Παπαγεωργίου σήμερα..μόνο το ακούσαμε το μωρό όμως δεν το είδαμε έδωσα κ τις εξετάσεις έκανα το τυπικό δηλαδή έδωσα το παρόν κ μου έδωσαν κ το παραπεμπτικό για β επιπέδου που έχω 11/5 κοστίζει 6€...ο άντρας μου πάλι θέλει να πάμε έξω όπως κάναμε κ στα άλλα παιδιά κ του είπα μα γιατί να μην γλυτώσουμε αυτή τη φορά τα 150 ευρώ??? τέσπα θα δούμε μέχρι τότε.περιμενω το ραντεβού στο γιατρό μου την Πέμπτη τώρα να χορτάσω υπέρηχο:)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Γεια σας κορίτσια πήγα Παπαγεωργίου σήμερα..μόνο το ακούσαμε το μωρό όμως δεν το είδαμε έδωσα κ τις εξετάσεις έκανα το τυπικό δηλαδή έδωσα το παρόν κ μου έδωσαν κ το παραπεμπτικό για β επιπέδου που έχω 11/5 κοστίζει 6€...ο άντρας μου πάλι θέλει να πάμε έξω όπως κάναμε κ στα άλλα παιδιά κ του είπα μα γιατί να μην γλυτώσουμε αυτή τη φορά τα 150 ευρώ??? τέσπα θα δούμε μέχρι τότε.περιμενω το ραντεβού στο γιατρό μου την Πέμπτη τώρα να χορτάσω υπέρηχο:)

Αντεεε ωραιααα ! Εγώ Δευτέρα και έχω να πάω από τις 21 Μαρτίου! Δε κρατιέμαι!!! Ποσό εβδομάδων είσαι; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...