Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου, κι ελπίζω να είστε καλά! εγώ 18w6d σήμερα, πήγαμε το πρωί στον γιατρό και τη Δευτέρα κανονίσαμε να μπω να κάνω περίδεση λόγω κοντού τραχήλου. 

Το θέμα το είδαμε πρώτη φορά στην αυχενική και από τότε πηγαίνω στον γιατρό 1 φορά την εβδομάδα για μέτρηση. Παράλληλα με σταμάτησε απο δουλειά (τηλεργασία δουλεύω από καναπέ), είμαι κυρίως ξάπλα και απαγορεύονται σεξ/δουλειές/βάρη/ορθοστασία κτλ. Μούρλια δηλαδή οπως καταλαβαίνετε! Παρόλ αυτα δεν βελτιώθηκε σε τέτοιο βαθμό έτσι ώστε να είμαστε χαλαροί, οπότε πήραμε την απόφαση προληπτικά για να είμαστε πιο ήσυχοι και ασφαλείς (όσο γίνεται).

Έχει κάνει κάποια από εσάς περίδεση; Έπειτα από την επέμβαση, συνεχίσατε να είστε ξάπλα ή μπήκατε κάπως στην καθημερινότητα σας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν και ειχε σηζητηθει η περίδεση οτι μπορεί να υπάρξει η πιθανότητα, απ ότι φαινεται τωρα π μπηκα στην 20η εβδομαδα, ο σφακιανουδης ειπε κ σε μενα ολες αυτες τις οδηγίες (κ εχω τραχηλο 3,3 με κολπικη μέτρηση εννοειται). Η περιδεση αν γίνει δεν γίνεται μεχρι την 16 έβδομαδα;; Σου ειπε οτι μπορει να κανεις;  Κ νομιζω οτι συνεχιζεις τη ξαπλα απ ότι τον ειχα ρωτησει παλιοτερα ακομα και αν κανεις..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , MariaBisb είπε:

Αν και ειχε σηζητηθει η περίδεση οτι μπορεί να υπάρξει η πιθανότητα, απ ότι φαινεται τωρα π μπηκα στην 20η εβδομαδα, ο σφακιανουδης ειπε κ σε μενα ολες αυτες τις οδηγίες (κ εχω τραχηλο 3,3 με κολπικη μέτρηση εννοειται). Η περιδεση αν γίνει δεν γίνεται μεχρι την 16 έβδομαδα;; Σου ειπε οτι μπορει να κανεις;  Κ νομιζω οτι συνεχιζεις τη ξαπλα απ ότι τον ειχα ρωτησει παλιοτερα ακομα και αν κανεις..

@MariaBisb εσένα και λόγω διδύμων θα στο είχε πει, ε; είναι σύνηθες νομίζω. 

Γίνεται κανονικά τώρα σε μένα (έχω 2,7) και γενικά νομίζω μέχρι και λίγο μετά την β-επιπέδου σε εβδομάδες μπορείς να κάνεις περίδεση.

Εμείς κλείσαμε να το κάνω τη Μ.Δευτέρα. Απλά δεν ρώτησα ποιά είναι η πρακτική μετά, ξάπλα ή όχι; Δεν την παλεύω όπως καταλαβαίνεις με τον εγκλεισμό χαχα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα ! Ήθελα να σας ρωτήσω νιώθω κάποιες φορές στα αριστερά μου έτσι κάτι σαν να με ζορίζει ο μπέμπης μου λέτε να είναι; Είναι η πρώτη μου φορά ως  wanna be μαμά και δεν μπορώ να καταλάβω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πρωτάρα και δεν ξέρω! Κάποιες λίγες φορές νιώθω εγώ κάτι σαν κίνηση πολύ απαλή, αλλά δεν ξέρω... Ίσως να είναι το μωράκι σου. Ειδικά αν είσαι σε φάση χαλάρωσης. Εύχομαι να είναι οι πρώτες κινησουλες να του!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια είμαι 17+2 ημερών αγόρι πρώτη εγκυμοσύνη από εξωσωματική, στην αυχενική μου έβγαλε πιθανότητα για προεκλαμψία 1/60 οπότε προσέχω αλατια κλπ.Τα αλλά ήταν πολύ καλά για την ηλικία μου και τελικά δεν έκανα την νιπτ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@KoraliaP νομίζω οτι ξαπλώνεις μου χε πει, αλλα εξαρτάται και απο την περιπτωση. Στειλε ενα μειλ το απογευμα κ πες «θελω να επικοινωνήσω με μια Μαια» κ θα σε παρουν τηλ το απογευμα κατα πασα πιθανοτητα κ ρωταωτπυς τοτε ;) 

@Mairiv και @Aggelikh Nt αν κ καλό θα ταν να μιλήσετε με τους γιατρούς σας (ξερετα για να μη κανουμε τους ειδικούς εμείς :-ρ) πιστευω οτι κατα πασα πιθανοτητα ειναι κινήσεις κ αλλάζουν και πλευρό. Αν στη χαλάρωση παρατηρήσετε κάποι σημεια στη κοιλιά π ειναι πιο σκληρα απο καποια αλλα κ τσίτα μπορει να ειναι κ κανα τέντωμα ή κανα κεφαλι :)  σε μενα τουλαχιστον το χω σιγουρεψει γιατι αυτά π περιγράφετε γινονται ακόμα πιο εντονα μεταξύ 15:00- 20:30 ενας χαμός θα ελεγα! Χαχα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2022 at 3:59 ΜΜ, KoraliaP είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, κι ελπίζω να είστε καλά! εγώ 18w6d σήμερα, πήγαμε το πρωί στον γιατρό και τη Δευτέρα κανονίσαμε να μπω να κάνω περίδεση λόγω κοντού τραχήλου. 

Το θέμα το είδαμε πρώτη φορά στην αυχενική και από τότε πηγαίνω στον γιατρό 1 φορά την εβδομάδα για μέτρηση. Παράλληλα με σταμάτησε απο δουλειά (τηλεργασία δουλεύω από καναπέ), είμαι κυρίως ξάπλα και απαγορεύονται σεξ/δουλειές/βάρη/ορθοστασία κτλ. Μούρλια δηλαδή οπως καταλαβαίνετε! Παρόλ αυτα δεν βελτιώθηκε σε τέτοιο βαθμό έτσι ώστε να είμαστε χαλαροί, οπότε πήραμε την απόφαση προληπτικά για να είμαστε πιο ήσυχοι και ασφαλείς (όσο γίνεται).

Έχει κάνει κάποια από εσάς περίδεση; Έπειτα από την επέμβαση, συνεχίσατε να είστε ξάπλα ή μπήκατε κάπως στην καθημερινότητα σας; 

6 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Κι εγώ πρωτάρα και δεν ξέρω! Κάποιες λίγες φορές νιώθω εγώ κάτι σαν κίνηση πολύ απαλή, αλλά δεν ξέρω... Ίσως να είναι το μωράκι σου. Ειδικά αν είσαι σε φάση χαλάρωσης. Εύχομαι να είναι οι πρώτες κινησουλες να του!

Κι εγώ που είμαι 16 και 6 έχω δυο μέρες τώρα που νιώθω κάτι σαν φτερουγίσματα στην κοιλιά. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω, πάντως όταν είμαι ήρεμη τα νιώθω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε; Αύριο πάω στο γιατρό μετά από ένα μήνα! Στείλτε μου θετική ενέργεια γιατί με έπιασε ένα άγχος ξαφνικά 

Όλα θα πάνε καλά! Να σκέφτεσαι πως όσο δεν έχουμε κάποιο σημάδι που να υπονοεί το αντίθετο δεν υπάρχει λόγος να μας πιάνει πανικός. Εγώ αυτό σκέφτομαι όταν αγχώνομαι πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Mairiv said:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε; Αύριο πάω στο γιατρό μετά από ένα μήνα! Στείλτε μου θετική ενέργεια γιατί με έπιασε ένα άγχος ξαφνικά 

Μια χαρά θα είναι όλα! Positive vibes!  :)

On 4/16/2022 at 7:33 AM, Mairiv said:

Κορίτσια καλημέρα ! Ήθελα να σας ρωτήσω νιώθω κάποιες φορές στα αριστερά μου έτσι κάτι σαν να με ζορίζει ο μπέμπης μου λέτε να είναι; Είναι η πρώτη μου φορά ως  wanna be μαμά και δεν μπορώ να καταλάβω! 

Νομίζω ότι κατάλαβα τι λες. Το έχω και τώρα, το θυμάμαι και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Νομίζω ότι μάλλον το μωρό μαζεύεται/κουλουριάζεται σε μία πλευρά. Φαντάζομαι δλδ. 

On 4/15/2022 at 1:59 PM, KoraliaP said:

Καλησπέρα κορίτσια μου, κι ελπίζω να είστε καλά! εγώ 18w6d σήμερα, πήγαμε το πρωί στον γιατρό και τη Δευτέρα κανονίσαμε να μπω να κάνω περίδεση λόγω κοντού τραχήλου. 

Το θέμα το είδαμε πρώτη φορά στην αυχενική και από τότε πηγαίνω στον γιατρό 1 φορά την εβδομάδα για μέτρηση. Παράλληλα με σταμάτησε απο δουλειά (τηλεργασία δουλεύω από καναπέ), είμαι κυρίως ξάπλα και απαγορεύονται σεξ/δουλειές/βάρη/ορθοστασία κτλ. Μούρλια δηλαδή οπως καταλαβαίνετε! Παρόλ αυτα δεν βελτιώθηκε σε τέτοιο βαθμό έτσι ώστε να είμαστε χαλαροί, οπότε πήραμε την απόφαση προληπτικά για να είμαστε πιο ήσυχοι και ασφαλείς (όσο γίνεται).

Έχει κάνει κάποια από εσάς περίδεση; Έπειτα από την επέμβαση, συνεχίσατε να είστε ξάπλα ή μπήκατε κάπως στην καθημερινότητα σας; 

Κοραλία μου, δεν πειράζει για την ξάπλα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν ξάπλα για πολύ μεγάλα διαστήματα. Υπομονή, ξεχνιούνται όλα αυτά! ;-)

 

Εγώ μπἠκα στην 19η εβδομάδα χθες. Την μικρή την καταλαβαίνω πια αισθητά.  Σε γενικές γραμμές όλα βαίνουν ομαλά νομίζω. Ταλαιπωρούμαι πάρα πολύ με την δυσκοιλιότητα, πάρα πολύ όμως. Παίρνω ένα φυτικό σκεύασμα που υποτόθεται βοηθάει και κάτι γίνεται, αλλά το βλέπω θα με πάει έτσι τρένο μέχρι να γεννἠσω με καλό. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πριν λίγο γύρισα από το γιατρό!ολα καλά ευτυχώς ! Ο μπέμπης δε σταματούσε να κουνιέται !!! Μετρήσαμε βάρος όλα όλα καλά! Και τώρα θέλω να κλείσω ραντεβού για τη Β επιπέδου!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Mairiv said:

Καλημέρα κορίτσια! Πριν λίγο γύρισα από το γιατρό!ολα καλά ευτυχώς ! Ο μπέμπης δε σταματούσε να κουνιέται !!! Μετρήσαμε βάρος όλα όλα καλά! Και τώρα θέλω να κλείσω ραντεβού για τη Β επιπέδου!

Σούπερ, μπράβο! Εγώ ἐχω την Τρίτη του Πάσχα ραντεβού. 

 

Κορίτσια, παίρνω σήμερα να κλείσω ραντεβού για την Β επιπέδου. Ήθελα από νωρίς να κλείσω γιατί στην αυχενική με είχε βάλει ώρα που δεν με βόλευε πολύ. Ταμπλάς μου ήρθε: 170 Ευρώ! Η αυχενική ήταν 120... Όταν είχα κάνει την Β επιπέδου στον γιο μου ήταν ίδια τιμή, 120 δηλαδη, για αυχενική-Β επιπέδου-doppler. Στην Αθήνα τα είχα κάνει τότε βέβαια.  

21 minutes ago, dimitdimit said:

Κορίτσια πόσες κάνατε την νιπτ ;επίσης πόσες έχετε κ άλλο παιδάκι  να μας δώσετε τα φώτα σας;

Εγώ έκανα ένα nipt test, το verifi, και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και τώρα. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, πες μου.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...